KOLIKO SMO STVARNO ZA JEDINSTVENU BOSNU ???

Maksim

Post by Maksim » 09/04/2007 23:35

sve je to puki old school underground :D

Šandor

Post by Šandor » 11/04/2007 19:29

kub lajkan wrote:
Šandor wrote:
kub lajkan wrote:Sve dok postoji sjecanje na 80-te godine, kada su mnogi reprezentanti ovih politickih snaga bili po robijasnicama (dakle, tamo gdje im je i mjesto), postojace kod mene i vjerovanje da ova stvarnost moze biti i puno drugacija, odnosno bolja.

Da li cemo taj put mjeriti u godinama ili decenijama, to je vec drugo pitanje...
To vrijeme je zauvijek iza nas. Na stranu sve mane. Bilo je lijepo dok je trajalo.
Ne radi se o tome da se stanje vrati na "kako je bilo", nego da se vrati na "normalno". Kome je ovo normalno neka uziva u ovome. Meni nije, niti ce ikad biti...
Imaš pravo da vjeruješ da je normalizacija moguća.

Ali činjenice pokazuju da je to nemoguće. Mi nikad nismo ni sarađivali i pazili jedni druge osim u tom kratkom periodu Juge zasnovane na AVNOJ-u. U prvoj Jugoslaviji genocid je konstantno visio u zraku. Da nije bilo drugog svjetskog par godina nakon 1939. godine Juga bi se raspala po nacionalnim šavovima. Podjela na banovine 1929. godine i sporazum 1939. samo su uvod u nešto što je kasnije privremeno odgođeno. Već tada Beograd je prodao Srbe u Hrvatskoj. 66 godina prije Oluje. :oops:

Banovine su uglavnom nosile imena rijeka ali to je samo šminka jer su potpuno nelogične. Dunavska je išla u srce Srednje Srbije da Mađari ne bi bili većina. Kosovo je bilo podijeljeno između 3 banovine. Hrvatska je u razdoblju 1929-1939 bila podijejena na dvije banovine - Savska i Primorska. Primorska je obuhvaćala čitavu Hercegovinu osim Istočne i došla skoro do Sarajeva. Uz rijeku Bosnu protezala se skoro do Teslića i Doboja (teško je odokativno odrediti ali to je tu negdje). Podsjeća na neostvarenu Herceg-Bosnu.

Sadašnjost se može komotno uporedit s tim vremenom. Ni tada nije bilo poličke struje koja se otvoreno protivila uređenju koje je vodilo u provaliju.

Bunili su se samo rijetki. Stjepan Radić, Svetozar Pribičević (Srbin iz Hrvatske koji je nakon osnivanja Jugoslavije bio najglasniji srpski nacionalista (ponijelo čovjeka :D ) a nakon 1929. bio je za federalizaciju i ravnopravnost svih naroda :) ). Albance, Bošnjake, Mađare i Makedonce niko ništa nije ni pitao.
Bosanski identitet nikad nije bio dovoljno jak da bi Bosna funkcionisala.

forUMASH

Post by forUMASH » 11/04/2007 20:18

....za cijelovitu pa makar bila kompletno zelena..... :D

pitt

Post by pitt » 11/04/2007 20:22

forUMASH wrote:....za cijelovitu pa makar bila kompletno zelena..... :D
i treba biti :D:D ekologija nam je prioritet :D:D

kub lajkan

Post by kub lajkan » 12/04/2007 06:54

Šandor wrote:
kub lajkan wrote:
Šandor wrote: To vrijeme je zauvijek iza nas. Na stranu sve mane. Bilo je lijepo dok je trajalo.
Ne radi se o tome da se stanje vrati na "kako je bilo", nego da se vrati na "normalno". Kome je ovo normalno neka uziva u ovome. Meni nije, niti ce ikad biti...

Ali činjenice pokazuju da je to nemoguće.
Apsolutno se slazem da normalizacija nije moguca, sve dok je vlast ovakva kakva jest. Odnosno, dok je nacionalno podijeljena. To je totalno neprirodno stanje za jednu ovakvu drzavu.
Zato kod nas i jeste temeljno pitanje:
ili nacionalne stranke ili drzava.
Oboje ne moze, jebaji ga...

Fair Life

Post by Fair Life » 12/04/2007 08:38

Šandor wrote:...

Banovine su uglavnom nosile imena rijeka ali to je samo šminka jer su potpuno nelogične. Dunavska je išla u srce Srednje Srbije da Mađari ne bi bili većina. Kosovo je bilo podijeljeno između 3 banovine. Hrvatska je u razdoblju 1929-1939 bila podijejena na dvije banovine - Savska i Primorska. Primorska je obuhvaćala čitavu Hercegovinu osim Istočne i došla skoro do Sarajeva. Uz rijeku Bosnu protezala se skoro do Teslića i Doboja (teško je odokativno odrediti ali to je tu negdje). Podsjeća na neostvarenu Herceg-Bosnu.

...
Image

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 12/04/2007 21:42

Nikola Špirić: Srbi u BiH ne treba da se vezuju za status Kosova
Rojters

11.04.2007 20:57

SARAJEVO - Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić izjavio je da Srbi u BiH ne treba da vezuju svoju sudbinu za budući status Kosova, koje bi uskoro moglo da dobije suverenitet uz međunarodnu superviziju.

"Mislim da Srbi ni na koji način ne bi trebalo da povezuju svoj status sa rješenjem kosovskog pitanja. To bi bilo besmisleno", izjavio je Špirić u intervjuu za Rojters.

Špirić je rekao da je "u skladu sa Dejtonom, Republika Srpska integralni dio BiH" i da Srbi u BiH "ne dovode u pitanje njen suverenitet".

"Ne bih sjedio ovdje kada u to ne bih vjerovao", dodao je predsjedavajući Savjeta ministara.Špirić je izjavio da Srbi u BiH ne pretenduju da preduzmu samostalnu akciju ili da se pripoje Srbiji.

"Prvenstveno moramo da budemo posvećeni BiH i rješavanju problema u BiH, vodeći računa o tome da ovaj talas ne stigne do naše obale", rekao je Špirić.

On je ocijenio da najveći problem danas predstavlja "autistična poruka iz Sarajeva da RS nije poželjna".

Komentarišući prijedloge o reformi policije, Špirić je rekao da bi se lako mogla pronaći rješenja prihvatljiva za sve strane, ukoliko bi političari radili na razvoju uzajamnog povjerenja i prestali da očekuju da probleme rješavaju stranci.

"Radi uspjeha ove zemlje, moramo da shvatimo da smo jedni drugima najvažniji partneri", zaključio je Špirić.

FX900

Post by FX900 » 13/04/2007 08:57

_BosanaC wrote:Ima tu jedna jos gora stvar, koja mi cesto padne na pamet, a sto vise vrijeme prolazi sve vise me strah odgovora... Zamislim cesto STA AKO opet zarati. U mojoj situaciji, ovdje gdje jesam, u koliko uzmem pusku i odlucim braniti sebe i svoje komsije, koliko bi komsija uopste okrenulo cijev upravo prema meni? I u koga se smijem pouzdati do te mjere da mu smijem stati ledjima uz ledja? Naravno da takvi ljudi postoje, i to su ljudi koje smatram prijateljima, ali ujedno i ljudi koje mogu nabrojati na prste ruku. Jbg kad sam davno naucio razliku izmedju prijatelja i poznanika s kojima mogu piti kafu :roll:

U prethodnom primjeru rekoh 'broj onih koji su za zivot jednih pored drugih' i tu sam jos bio optimista. Sad tek zamisli koliki je broj, na sve tri strane, onih koji apsolutno nisu ni za zivot jednih pored drugih? Pa zatim iskljuci sve one koji bi bili spremni uzeti pusku i opet se sutra boriti za neku srpsku/hrvatsku stvar u BiH.

Na kraju uzmi koliko je onih koji su se spremni boliti za BiH. Ni Bosnjacku, ni Hrvatsku, ni Srpsku... A dovoljno ti je i na ovom forumu procitati misljenja ljudi koji smatraju da imaju siroke poglede te su obrazovani. Zapitam se cesto s koliko tih ljudi s osmjehom kafu popijem u toku dana a koji me pljunu u toku dana na ovom istom forumu... Ovo je savrseno mjesto gdje iz ljudi ispliva i ono najgore ali iz nekih i ono najbolje, sto je takodje na zalost sputano danasnjim standardima sredine u kojoj covjek zivi.
Super komentar. Slažem se sa konstatacijama. Svaka čast. :thumbup:

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 13/04/2007 09:01

evo jest...iz mene ispliva ono najbolje...a inace sam dzubre u stvarnom zivotu :D :D :D

nego, salu na stranu, ja ne vidim ovdje puno ljudi koji su za jedinstvenu...mislim jesu oni za jedinstvenu al da bosnjaci budu glavni ili srbi ili treci entitet. :roll:

fantom slobode

Post by fantom slobode » 13/04/2007 09:15

Uvijek za jedinstvenu Bosnu, jer druge opcije vode samo jos vecem kriminalu i korupciji.To je jedina ispravna opcija, nadajmo se da ce se to jednog dana shvatiti, jer svak druga opcija vodi jos vecoj pljacki putem privatizacije(hoce ljudi da zarade, lako i na brzinu) i losijim uslovima zivota svih gradjana Bosne i Hercegovine.Tuga je sto papani uvijek gledaju usko, ne dalje od svog nosa.UZ novi ustav se mogu zastititi prava svih gradjana, to uopste nije neki veliki problem, problem je sto se mora ukinuti propaganda pocetka 90-tih, pa ce i ljudi progledati.Zato treba politicka volja, ona dovodi do integracije i normalnog drustva.

Šandor

Post by Šandor » 13/04/2007 18:50

Svemirski_Jebach wrote:evo jest...iz mene ispliva ono najbolje...a inace sam dzubre u stvarnom zivotu :D :D :D

nego, salu na stranu, ja ne vidim ovdje puno ljudi koji su za jedinstvenu...mislim jesu oni za jedinstvenu al da bosnjaci budu glavni ili srbi ili treci entitet. :roll:
S oduševljenjem bih prihvatio jedinstvenu u kojoj niko ne bi dominirao. Upravo se oko toga ne slažem s Lajkanom. Mislim da je to nemoguće. Čak i ako budemo živjeli ovako 200-300 godina. Sve će ostati isto. Srbi će i dalje sanjati Kosovo.

Sad ćeš vidjet ako Vitaly Ivanovich Churkin stavi veto na nadgledanu nezavisnost nova traktorijada. Ni to neće pomoći da se ostave prošlosti. Naprotiv.

PS

Da je Bosna oslobođena Srbi se ne bi vraćali kako god okreneš. Sve i da im obnoviš kuće, vratiš stanove.....barem 50% Srba se nikad ne bi vratilo što bi automatski dovelo do matematičke dominacije Bošnjaka. Fakat je da BiH iz 1974. godine nakon 1990. a posebno nakon 1992. više nije bila moguća.

Misliš da bi se ideolozi, organizatori i izvršioci zločina vratili u cjelovitu državu koju su čerečili? Aha. :D U roku od 1 godine dana nakon završetka rata izmijenili bi Ustav i donijeli 1001 zakon na osnovu kojeg bi gore pomenuti bili osuđeni na 100 doživotnih robija. Eto nek ih ima 50,000. Slobodno pomnoži sa brojem 5 (najuža porodica).

kub lajkan

Post by kub lajkan » 13/04/2007 21:40

Šandor wrote:S oduševljenjem bih prihvatio jedinstvenu u kojoj niko ne bi dominirao. Upravo se oko toga ne slažem s Lajkanom. Mislim da je to nemoguće. Čak i ako budemo živjeli ovako 200-300 godina. Sve će ostati isto.
Eeeee sinko, da tako razmisljam davno bih izgubio volju za zivotom...

Šandor

Post by Šandor » 14/04/2007 02:46

Nada umire posljednja. :-) :D

zzzzz

Post by zzzzz » 14/04/2007 04:57

Šandor wrote:

Ali činjenice pokazuju da je to nemoguće. Mi nikad nismo ni sarađivali i pazili jedni druge osim u tom kratkom periodu Juge zasnovane na AVNOJ-u. U prvoj Jugoslaviji genocid je konstantno visio u zraku. Da nije bilo drugog svjetskog par godina nakon 1939. godine Juga bi se raspala po nacionalnim šavovima. Podjela na banovine 1929. godine i sporazum 1939. samo su uvod u nešto što je kasnije privremeno odgođeno. Već tada Beograd je prodao Srbe u Hrvatskoj. 66 godina prije Oluje. :oops:

Sadašnjost se može komotno uporedit s tim vremenom. Ni tada nije bilo poličke struje koja se otvoreno protivila uređenju koje je vodilo u provaliju.

Bunili su se samo rijetki. Stjepan Radić, Svetozar Pribičević (Srbin iz Hrvatske koji je nakon osnivanja Jugoslavije bio najglasniji srpski nacionalista (ponijelo čovjeka :D ) a nakon 1929. bio je za federalizaciju i ravnopravnost svih naroda :) ). Albance, Bošnjake, Mađare i Makedonce niko ništa nije ni pitao.
Bosanski identitet nikad nije bio dovoljno jak da bi Bosna funkcionisala.
Dobro zapazanje Sandor, svi koji jos uvijek zale za drzavom od Vardara do Triglava zmire pred cinjenicom da je ta drzava i ideja pala u vodu vec 39'. Na aparate je prikacila i u zivotu drzala jos nekih pedesetak godina, komunisticka ideologija i hladni rat. Kad pogledamo istorijski slijed dogadjaja ispada da su prvo Hitler a kasnije Tito spasili BiH jer da ne ujaha Pavelic u Zagreb i srusi Macekovu vladu, ne bi bilo ni AVNOJ-a, ni BiH. Danas bi imali Veliku Srbiju i Prosirenu Hrvatsku a o Bosni bi se pricalo kao sto se danas prica o Sandzaku i Vojvodini, nekad bilo pa se spominjalo.

Helem, da ponovim jos jednom, nasa najveca nesreca je 1918, I SVJETSKI RAT i nastanak Kraljevine SHS, to su posljedice koje ispastamo i dan danas. Na zalost, nismo jedini koji ispastaju zbog posljedice tog rata i svjetskog poretka koji je njim uspostavljen, ispastaju i mnogi drugi, Madjari, Vojvodina, Cecenija, Azerbejdzan, Njemacka se "pokupila" 30% od svoje prvobitne velicine, Osmansko Carstvo (citaj Turci) su izgubili cijeli Arapski Poluotok (preuzeli Englezi) i teritorije izmedju Kaspijskog i Crnog mora (uzeli Rusi) itd.itd.

ps.
Ima li gdje detaljnija karta podjele Cvetkovic - Macek???

kub lajkan

Post by kub lajkan » 14/04/2007 20:29

Šandor wrote:Nada umire posljednja. :-) :D
Ma nije stvar ni u nadi.

Najlakse je prihvatiti ono sto vecina diktira i opravdati sebi da tako mora jer je tako najbolje za sve.

Po toj logici su svi Srbi koji su bili za Milosevica bili u pravu, jer su bili vecina. A svi koji su pozivali na razum, bili su izrodi i nista vise.

Tebi se pozivanje na razum i neka razumna rjesenja podvodi pod "Nada umire posljednja" i tacka-kraj...

To nema nikakve veze ni sa bivsom Jugoslavijom ni sa buducom.

Jebiga, tebi je normalno da neko prihvata multi-kulti ideologiju, a kad malo udjes sa njim u pricu onda "mu je dosta svega, hoce svoju drzavu, jer ONI nece da zive s NAMA".

Pa ako se zalazes za multi-kulti onda to ganjaj do kraja. I onda kad je tesko, i kad se sansa smanjuje, kao kad pada vrijednost dionice na berzi...

Ne moze danas multi-kulti, a sutra papa veci od pape...

danas

Post by danas » 14/04/2007 23:45

za multi-kulti je potrebno dvoje (ili vise)... sa jednakom zeljom i voljom... i nadom... i vjerom...

a ja vala nikog ne vukla za rukav (a kamoli -- glooho bilo -- tjerala ) da zivi sa mnom ako nece.

kub lajkan

Post by kub lajkan » 15/04/2007 20:02

danas wrote:a ja vala nikog ne vukla za rukav (a kamoli -- glooho bilo -- tjerala ) da zivi sa mnom ako nece.
A ko te tjera?

danas

Post by danas » 15/04/2007 20:05

kub lajkan wrote:
danas wrote:a ja vala nikog ne vukla za rukav (a kamoli -- glooho bilo -- tjerala ) da zivi sa mnom ako nece.
A ko te tjera?
tjeraju me oni... koji suptilno insinuiraju da sam JA ta koja je kriva sto u bosni vise nema multi-kulti... i koji MENI prebacuju da JA nisam ta koja je za jednistvenu drzavu...

kub lajkan

Post by kub lajkan » 15/04/2007 21:45

Nije valdja da ih ozbiljno shvatas?

danas

Post by danas » 15/04/2007 21:47

kub lajkan wrote:Nije valdja da ih ozbiljno shvatas?
nije bitno kako ih ja shvatam... oni sebe shvataju ozbiljno, i ima ih vise od mene i meni slicnima...

Post Reply