KONSOCIJACIJA, DA ILI NE !

_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#76

Post by _BosanaC »

Tomislav MO wrote:
_BosanaC wrote: Bravo :roll:

Otkud onda u Bosni Hrvati i Srbi? :? Da smo svi Bosanci i Hercegovci na prvom mjestu da li bi uopste bila potrebna ovakva prica? Onda bi se pokrajine pravile po ekonomskim i geografskim kriterijima a ne po nacionalnim.
U Belgiji i u Švicarskoj nema NIKAKVIH ekonomskih pokrajina. Zato i funkcioniraju. Da netko hoće napraviti ekonomsku regiju u Belgiji, to bi Belgiji bilo zadnje.
Jok, u Belgiji su nacionalne pokrajine :roll:

I svaka ima svoje skolstvo, svaka ima svoju policiju, svoju vojsku, svoj pravosudni sistem, po bar tri univerziteta itd...
Kraljevina Belgija (niz.: Koninkrijk België; franc.: Royaume de Belgique; njem.: Königreich Belgien) je država zapadne Europe, graniči s Nizozemskom, Njemačkom, Luksemburgom i Francuskom, te izlazi na Sjeverno more. Površinom s prostire na 30 528 km² te ima više od 10 milijuna stanovnika. Sa 342 stanovnika po km² jedna je od najnapučenijih europskih država. Većinu stanovnika čine Flamanci (oko 60%) i Valonci (30%).

Belgija je na kulturnom križanju germanske i romanske Europe te je jezično podijeljena s nizozemskim govornim područjem u Flandriji na sjeveru, francuskim u Valoniji na jugu te malim njemačkim govornim područjem na istoku, što je odraženo u državnim institucijama i političkoj povijesti. Glavni grad Bruxelles je dvojezično područje, iako većina stanovnika govori francuskim jezikom.

Belgija je ime dobila po keltskom plemenu imena Belgae te od rimske provincije na sjeveru Galije poznate kao Gallia Belgica. U srednjem vijeku Belgija je bila središte trgovine i umjetnosti. Od 16. stoljeća poprište je mnogih ratova između europskih sila. Neovisnost od Nizozemske dobila je 1830. godine. Belgija je jedna od osnivačkih članica Europske unije i NATO-a. U glavnom belgijskom gradu Bruxellesu sjedište je tih dviju organizacija.
Hajde mi sada navedi zasto bi BiH imala uredjenje poput Belgije? Te po cemu je to BiH slicna Belgiji?
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#77

Post by zavrzlama »

_BosanaC wrote:
Tomislav MO wrote: Nema navijanja za BiH dok se Hrvati osjećaju nezaštićeno, a s druge strane, Bošnjaci nemaju povjerenja dok Hrvati (a pogotovo Srbi) ne žele BiH.
Jebo ljubav ako je ona uvjetovana bilo cime. Ovo je, drug moj, cista suplja. Hrvati da vole BiH, da je osjecaju svojom drzavom, navijali bi za istu. Sve ostalo su cisto jeftini izgovori i suplje price. Isto kao i Srbi.
Hrvati naravno nikad neće priznati da ne žele nikakvu BiH, nego samo da je ne žele u sadašnjem obliku, a pogotovo je ne žele u obliku unitarne države.
Nece priznati, naravno. Ali to zato pokazuju na sve moguce nacine. Isto kao i Srbi.
U ostalom, u sadašnjem obliku uređenja je ne žele ni Bošnjaci, zar ne?
Hvala Bogu pa ne zele. Samo sto ono sto zele Bosnjaci je u totalnoj suprotnosti od onoga sto zele Hrvati i Srbi, i eto nas opet na pocetku price.
I tako smo onda u nekom začaranom krugu, koji se mora negdje prekinuti, a nitko ne želi da učini prvi korak. Možda početi s malim koracima? :D
Mali korak je recimo ukidanje kantonalnog nivoa vlasti u Federaciji. Sta mislis o tome? Odnosno, sta mislis sta bi Hrvatski politicari rekli na tako nesto? Znaci, samo i iskljucivo opstine, jaka lokalna samouprava, te centralna vlast na nivou Federacije. Naravno, ovdje pricamo i o ujedinjenom Mostaru. O ujedinjenom skolstvu. O jednoj vojsci. O jednoj policiji.

Eto ga, fakat mali korak. Na koji ce ti svaki Hrvatski politicar skociti u oci i poceti pricati o vitalnim nacionalnim interesima... Opet ironicno, ali mi smo jedina drzava na svijetu gdje se nacionalni interesi drugih drzava stavljaju ispred vlastite drzave i vlastitog interesa.

Ili, ako ti se ovo ne svidja, ima jos manji, jos sitniji korak, a za mnoge mozda i najradikalniji: koji Hrvati, koji Srbi? Srbi su u Srbiji, Hrvati u Hrvatskoj. Ako si rodjen ovdje mozes se kurciti i diciti i trsiti i zvati sebe Amerikancem ali to neces nikada biti. Uvjek ces biti Bosanac i Hercegovac. Svidjalo se to tebi ili ne.

RESPECT :faraon1: :faraon1: :faraon1:


Samo da dodam i pojednostavim stvari...

velikosarpska i velikohrvatska politika u BIH zeli jednu stvar...

Podjelu BIH na tri federalne jedinice u kojima ce vecinski narodi imati vlast uz sva obiljezja i institucije koje aqsociraju na jedan narod...tako da se onim drugim narodima zagorca zivot i da ne pomisljaju na povratak u taj omedjeni vjersko-plemenski prostor......i mogucnost kad im dosadi referendumom izaci iz BIH...sve te price o ugrozenosti i dominacijhi bosnjaka su supljaci...srbi recimo se brane od bosnjacke dominacije a zivi 90% srba u rs-u....u Hercegovini zivi 90% hrvata i oni ko ugrozeni...

Onog momenta kad srbi i hrvati pristanu(a pogotovo srbi) da se vrati stanje na 1991 godinu i po tome napravi teritoroijalno politicko ustrojstvo u BIH ...tek tada mogu imati ozbiljnih sansi da bosnjaci pristanu na takvo nesto....Znaci trebaju oni u Sandzaku popaliti 70% Srbije...istjerati srbe iz NIsa,Kragujevca,Pozarevca,Zemuna i desetine drugih gradova i sela uvesti svoju neku muslimansku vlast.policiju i traziti federalnu jedinicu u Srbiji na rezultatima rata i osvajanja....tesko ce to u BIH ikad proci.....prvi korak ka pomirenju u BIH je otklanjanje diskriminacije..(promjena imena manjem entitetu,jedinstveno skolstvo,policija,izmjena grbova i zastava i himni..itd.)
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#78

Post by Tomislav MO »

_BosanaC wrote: Jok, u Belgiji su nacionalne pokrajine :roll:
Da, imaju Valonci svoju pokrajinu, Flamanci svoju. Da netko to pokuša ukinuti sutradan ne bi bilo Belgije.

I sad Belgijanci ludi što imaju naprednu državu, a Bosanci pametni jer ne žele u "nacionalne torove", nego je bolje da nas SFOR miri, ma daj. :roll:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#79

Post by _BosanaC »

Tomislav MO wrote:
_BosanaC wrote: Jok, u Belgiji su nacionalne pokrajine :roll:
Da, imaju Valonci svoju pokrajinu, Flamanci svoju. Da netko to pokuša ukinuti sutradan ne bi bilo Belgije.

I sad Belgijanci ludi što imaju naprednu državu, a Bosanci pametni jer ne žele u "nacionalne torove", nego je bolje da nas SFOR miri, ma daj. :roll:
Da si procitao istoriju Belgije i istoriju BiH skontao bi da imaju toliko veze koliko i prica o Ilirskom porjeklu Bosnjaka i nebeskom porjeklu Srba, te bi ti bilo jasno sta su Flandrija i Valonija.

S druge strane, pricamo o 10 miliona stanovnika jedne drzave, naspram 3.5 miliona druge, koja NIKADA nije imala ni uredjenje kakvo ima Belgija ni potrebu za tim. Smijemo se Srbima na Kosovu sto traze entitet i konstitutivnost a u BiH imamo situaciju da trenutno mozda 250.000 gradjana je konstitutivno medju tri i pol miliona svih ostalih i ima mogucnost blokade svega i svacega? Ovo ne da nije drzava, ovo je mozda parodija na drzavu i stvarno je bezobrazno porediti nas s Belgijom i traziti uredjenje poput Belgijskog.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#80

Post by Liska »

Bosanac, stvari nisu bas jednostavne. U Svicarskoj imas 20 i nesto kantona, isto toliko policija i ministarstava, pa opet sve funkcionira. Njemacka isto tako nema jedinstvenu policiju na nacin na koji je mi ovdje gledamo, nego policiju na vise nivoa, i koja se placa sa vise strana. Pa opet funkcionira. Dakle, nisam uopce siguran da bi ova policija radila ista bolja da je u potpunosti jedinstvena. Nas problem je sto je BiH postala nezavisna 1992. godine a Belgija i Svicarska mnogo ranije. Veliko je pitanje da si Svicarce pitao prije 100 i nesto godina jesu li Svicarci ili Nijemci, kako bi ti odgovorili, ili Belgijance. I ovdje je potrebno dugo vremena da se izgradi neki zajednicki identitet. Njegovo gradjenje na silu ce ugroziti i ovo malo drzave sto imamo. Ili jednostavnije, ako ti ne prihvatas da postoje Bosnjaci, Srbi ili Hrvati a oni ne prihvataju da postojis ti kao Bosanac ili npr. ja kao Hercegovac, sta ce se bitno promjeniti ako nas netko natjera da smo od sutra svi Bosanci? Od nameta nema selameta. Samo milom, razgovorom, dogovorom, kompromisom mozemo nesto uraditi. I onda cemu energiju trositi na dokazivanje da netko nije Srbin ili Hrvat ili da se ne mozes izjasnjavati kako ti zelis. Pustite ljude da budu sto zele, i to vazi za sve.
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#81

Post by Tomislav MO »

_BosanaC wrote:Ovo ne da nije drzava, ovo je mozda parodija na drzavu i stvarno je bezobrazno porediti nas s Belgijom i traziti uredjenje poput Belgijskog.
Stvarno sam bezobrazan, tražim uređenje poput belgijskog, koji fašizam s moje strane. :roll:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#82

Post by _BosanaC »

@Liska, slazem se u potpunosti s tobom, samo sto ja nisam taj koji bilo sta nekome pusta ili brani, a meni je zabranjeno i onemoguceno da budem konstitutivan na rodnoj grudi. U tome lezi problem.

Mi spominjemo drzave koje su nastale ujedinjavanjem pokrajina, kao sto je konkretno Belgija. Belgija je stekla nezavisnost odcjepljenjem od Holandije. Super. Tada je postojala sansa da se Njemacka manjina pripoji Njemackoj, ali to ipak nije uradila. I nacin na koji je nastala nametnuo je i njeno uredjenje.

Medjutim, BiH je bila jedna cjelina, a neki sada hoce da razbiju tu cjelinu na vise cjelina pravdajuci to uredjenjem Belgije i Svicarske. Na stranu reforma policije, ali se pokusavaju porediti babe i zabe, i to je ono sto me uopste uvuklo u ovakvu diskusiju.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#83

Post by _BosanaC »

Tomislav MO wrote:
_BosanaC wrote:Ovo ne da nije drzava, ovo je mozda parodija na drzavu i stvarno je bezobrazno porediti nas s Belgijom i traziti uredjenje poput Belgijskog.
Stvarno sam bezobrazan, tražim uređenje poput belgijskog, koji fašizam s moje strane. :roll:
Iako sam vec @Liski otkucao:
_BosanaC wrote:@Liska, slazem se u potpunosti s tobom, samo sto ja nisam taj koji bilo sta nekome pusta ili brani, a meni je zabranjeno i onemoguceno da budem konstitutivan na rodnoj grudi. U tome lezi problem.

Mi spominjemo drzave koje su nastale ujedinjavanjem pokrajina, kao sto je konkretno Belgija. Belgija je stekla nezavisnost odcjepljenjem od Holandije. Super. Tada je postojala sansa da se Njemacka manjina pripoji Njemackoj, ali to ipak nije uradila. I nacin na koji je nastala nametnuo je i njeno uredjenje.

Medjutim, BiH je bila jedna cjelina, a neki sada hoce da razbiju tu cjelinu na vise cjelina pravdajuci to uredjenjem Belgije i Svicarske. Na stranu reforma policije, ali se pokusavaju porediti babe i zabe, i to je ono sto me uopste uvuklo u ovakvu diskusiju.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#84

Post by klixober »

Liska wrote:Bosanac, stvari nisu bas jednostavne. U Svicarskoj imas 20 i nesto kantona, isto toliko policija i ministarstava, pa opet sve funkcionira. Njemacka isto tako nema jedinstvenu policiju na nacin na koji je mi ovdje gledamo, nego policiju na vise nivoa, i koja se placa sa vise strana. Pa opet funkcionira. Dakle, nisam uopce siguran da bi ova policija radila ista bolja da je u potpunosti jedinstvena. Nas problem je sto je BiH postala nezavisna 1992. godine a Belgija i Svicarska mnogo ranije. Veliko je pitanje da si Svicarce pitao prije 100 i nesto godina jesu li Svicarci ili Nijemci, kako bi ti odgovorili, ili Belgijance. I ovdje je potrebno dugo vremena da se izgradi neki zajednicki identitet. Njegovo gradjenje na silu ce ugroziti i ovo malo drzave sto imamo. Ili jednostavnije, ako ti ne prihvatas da postoje Bosnjaci, Srbi ili Hrvati a oni ne prihvataju da postojis ti kao Bosanac ili npr. ja kao Hercegovac, sta ce se bitno promjeniti ako nas netko natjera da smo od sutra svi Bosanci? Od nameta nema selameta. Samo milom, razgovorom, dogovorom, kompromisom mozemo nesto uraditi. I onda cemu energiju trositi na dokazivanje da netko nije Srbin ili Hrvat ili da se ne mozes izjasnjavati kako ti zelis. Pustite ljude da budu sto zele, i to vazi za sve.
Nije istina da u Svicarskoj svaki kanton ima svoju policiju.Jedna je policija.
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#85

Post by Tomislav MO »

_BosanaC wrote: Iako sam vec @Liski otkucao:
_BosanaC wrote: Medjutim, BiH je bila jedna cjelina, a neki sada hoce da razbiju tu cjelinu na vise cjelina pravdajuci to uredjenjem Belgije i Svicarske.
BiH je bila jedna cijelina, ali uvijek pod nečijom diktaturom, bili to Turska, Austrija, Karađorđevići, komunisti ili OHR.

Zato je i ostala u jednom komadu, jer bez strane sile ne može postojati u obliku nezavisne države. Čim sila izvana popusti, slabi i BIH, što nije normalno.

Država je stabilna ako je čuvaju njeni narodi, kao što Švicarci čuvaju Švicarsku ili Belgijanci Belgiju, tako i Bosanskohercegovci trebaju čuvati BiH.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#86

Post by _BosanaC »

Tomislav MO wrote:
_BosanaC wrote: Iako sam vec @Liski otkucao:
_BosanaC wrote: Medjutim, BiH je bila jedna cjelina, a neki sada hoce da razbiju tu cjelinu na vise cjelina pravdajuci to uredjenjem Belgije i Svicarske.
BiH je bila jedna cijelina, ali uvijek pod nečijom diktaturom, bili to Turska, Austrija, Karađorđevići, komunisti ili OHR.

Zato je i ostala u jednom komadu, jer bez strane sile ne može postojati u obliku nezavisne države. Čim sila izvana popusti, slabi i BIH, što nije normalno.

Država je stabilna ako je čuvaju njeni narodi, kao što Švicarci čuvaju Švicarsku ili Belgijanci Belgiju, tako i Bosanskohercegovci trebaju čuvati BiH.
Tipicno...
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#87

Post by Liska »

Bosanac, BiH je nastala na jedan nacina, Belgija na drugi, Svicarska na treci, Njemacka na cetvrti. U principu svi grijesimo ako zelimo preslikati njihova ustavna uredjenja kod nas. Mi smo nastali maltene u ratu, u zemlji gdje je jedan narod na referendumu bio protiv nastanka drzave. Isto tako ni mi se ne mozemo ponasati na nacin kao da je sasvim normalno da je netko Bosanac a nije Srbin. Pa i tokom SR BiH je postojao nacionalni kljuc i imali smo dva jezika u sluzbenoj uporabi. I svi bi trebali biti konstitutivni na svakom pedlju zemlje, ali jos ne znamo kako to sprovesti. Mozes reci da smo jedna cjelina ali ocigledno nismo. Jer da je tako, ne bi ni pisali o ovom.

Sto se tice Svicarske, poslom sam vezan da radim s pripadnikom svicarske policije, Talijanom koji radi u talijanskom kantonu. Oni jesu jedna policija, ali su podijeljeni po kantonima i on radi samo u talijanskom kantonu. I svaki kanton placa svoju policiju. Po cemu je to bitno razlicito od kantonalnog policijskog uredjenja u Federaciji? Jedino po tome sto ne radi ali sam ja siguran da nece raditi i ako bude samo jedna policija. U Njemackoj svaka pokrajina ima svoje policijske snage, ima Federalna krim policija i granicna policija. Pokrajinske snage placa svaka pokrajina. Zasto oni ne osnuju jedinstvene policijske snage s jednom amblemom, jednim proracunom, jednim sefom?
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#88

Post by Tomislav MO »

_BosanaC wrote: Tipicno...
Je, tipično, i vrijedi svugdje u svijetu na svakom meridijanu i paraleli.

Gdje se više nacija dogovori (Kanada, Velika Britanija, Španjolska, Belgija, Švicarska, Italija) država napreduje i nema nacionalizma.

Gdje nema kompromisa (Irak, Turska, BiH i sl.) država je stabilna samo dok je sila jaka. U Iraku kad je pala diktatura nastao je i sukob tri skupine, koje se mrze i više nego što mrze Amerikance. U Turskoj će isto tako stega iz tko zna kojeg razloga prije ili kasnije oslabiti, a onda će dignuti glavu Armenci, Azeri i Kurdi. :oops:
Last edited by Tomislav MO on 23/02/2007 14:22, edited 1 time in total.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#89

Post by klixober »

Liska wrote:Bosanac, BiH je nastala na jedan nacina, Belgija na drugi, Svicarska na treci, Njemacka na cetvrti. U principu svi grijesimo ako zelimo preslikati njihova ustavna uredjenja kod nas. Mi smo nastali maltene u ratu, u zemlji gdje je jedan narod na referendumu bio protiv nastanka drzave. Isto tako ni mi se ne mozemo ponasati na nacin kao da je sasvim normalno da je netko Bosanac a nije Srbin. Pa i tokom SR BiH je postojao nacionalni kljuc i imali smo dva jezika u sluzbenoj uporabi. I svi bi trebali biti konstitutivni na svakom pedlju zemlje, ali jos ne znamo kako to sprovesti. Mozes reci da smo jedna cjelina ali ocigledno nismo. Jer da je tako, ne bi ni pisali o ovom.

Sto se tice Svicarske, poslom sam vezan da radim s pripadnikom svicarske policije, Talijanom koji radi u talijanskom kantonu. Oni jesu jedna policija, ali su podijeljeni po kantonima i on radi samo u talijanskom kantonu. I svaki kanton placa svoju policiju. Po cemu je to bitno razlicito od kantonalnog policijskog uredjenja u Federaciji? Jedino po tome sto ne radi ali sam ja siguran da nece raditi i ako bude samo jedna policija. U Njemackoj svaka pokrajina ima svoje policijske snage, ima Federalna krim policija i granicna policija. Pokrajinske snage placa svaka pokrajina. Zasto oni ne osnuju jedinstvene policijske snage s jednom amblemom, jednim proracunom, jednim sefom?
Tvoj prijatelj nije Talijan nego Svicarac koji prica talijanskim jezikom i ne zivi u talijanskom kantonu nego u kantonu gdje ljudi(Svicarci) govore talijanskim jezikom.Obiljezja njegovog kantona nemaju veze sa Italijom niti bilo cim podsjecaju na Italiju.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#90

Post by _BosanaC »

Liska wrote:Bosanac, BiH je nastala na jedan nacina, Belgija na drugi, Svicarska na treci, Njemacka na cetvrti. U principu svi grijesimo ako zelimo preslikati njihova ustavna uredjenja kod nas. Mi smo nastali maltene u ratu, u zemlji gdje je jedan narod na referendumu bio protiv nastanka drzave. Isto tako ni mi se ne mozemo ponasati na nacin kao da je sasvim normalno da je netko Bosanac a nije Srbin. Pa i tokom SR BiH je postojao nacionalni kljuc i imali smo dva jezika u sluzbenoj uporabi. I svi bi trebali biti konstitutivni na svakom pedlju zemlje, ali jos ne znamo kako to sprovesti. Mozes reci da smo jedna cjelina ali ocigledno nismo. Jer da je tako, ne bi ni pisali o ovom.
Izvini, ali BiH nije nastala '92. godine.

Slazem se da svasta nije normalno, ali po mojim ledjima udara necija konstitutivnost. Oni koji su konstitutivni u glavnom imaju rezervne drzave sto ja nemam, a u vlastitoj drzavi nemam prava ni na sta s obzirom da se sve moguce i nemoguce dijeli po nacionalnom kljucu u koji ja ocito ne spadam.

Nije problem, najbolje prepisati malo iz Osmanske vladavine: konstitutivni neka placaju poreze, mi koji to nismo necemo. Od tih poreza neka slobodno dijele i fotelje, i pozicije, i sve zivo, a mi koji ne placamo poreze cemo zivjeti svoj zivot i necemo traziti da nas se bilo sta pita. Posteno? Ako cemo vec mak na konac...

Sta to MENI, nekome koga nazivaju Srbinom a ko se ni po cemu tako ne osjeca, nekome ko zivi citav svoj zivot u dijelu BiH koji se sada zove Federacija, pruza i daje ova drzava ovakva kakva jeste?

Na stranu sto pruza mogucnosti svakom supku da me proglasi cetnikom, poturicom, ubacenim elementom itd i da za to ne snosi ama bas nikakvu odgovornost.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#91

Post by _BosanaC »

Tomislav MO wrote:
_BosanaC wrote: Tipicno...
Je, tipično, i vrijedi svugdje u svijetu na svakom meridijanu i paraleli.

Gdje se više nacija dogovori (Kanada, Velika Britanija, Španjolska, Belgija, Švicarska, Italija) država napreduje i nema nacionalizma.

Gdje nema kompromisa (Irak, Turska, BiH i sl.) država je stabilna samo dok je sila jaka. U Iraku kad je pala diktatura nastao je i sukob tri skupine, koje se mrze i više nego što mrze Amerikance. U Turskoj će isto tako stega iz tko zna kojeg razloga prije ili kasnije oslabiti, a onda će dignuti glavu Armenci, Azeri i Kurdi. :oops:
Kada naucis razliku izmedju indukcije i dedukcije mozda i shvatis napokon o cemu pricamo i ti i ja. Do tada, fakat nema svrhe... Ja zidu ja tebi...
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#92

Post by zavrzlama »

Liska wrote:Bosanac, BiH je nastala na jedan nacina, Belgija na drugi, Svicarska na treci, Njemacka na cetvrti. U principu svi grijesimo ako zelimo preslikati njihova ustavna uredjenja kod nas. Mi smo nastali maltene u ratu, u zemlji gdje je jedan narod na referendumu bio protiv nastanka drzave. Isto tako ni mi se ne mozemo ponasati na nacin kao da je sasvim normalno da je netko Bosanac a nije Srbin. Pa i tokom SR BiH je postojao nacionalni kljuc i imali smo dva jezika u sluzbenoj uporabi. I svi bi trebali biti konstitutivni na svakom pedlju zemlje, ali jos ne znamo kako to sprovesti. Mozes reci da smo jedna cjelina ali ocigledno nismo. Jer da je tako, ne bi ni pisali o ovom.

Sto se tice Svicarske, poslom sam vezan da radim s pripadnikom svicarske policije, Talijanom koji radi u talijanskom kantonu. Oni jesu jedna policija, ali su podijeljeni po kantonima i on radi samo u talijanskom kantonu. I svaki kanton placa svoju policiju. Po cemu je to bitno razlicito od kantonalnog policijskog uredjenja u Federaciji? Jedino po tome sto ne radi ali sam ja siguran da nece raditi i ako bude samo jedna policija. U Njemackoj svaka pokrajina ima svoje policijske snage, ima Federalna krim policija i granicna policija. Pokrajinske snage placa svaka pokrajina. Zasto oni ne osnuju jedinstvene policijske snage s jednom amblemom, jednim proracunom, jednim sefom?



Zato sto Njemacke pokrainske policije ne teze da svaka svoju pokrajinu odnese u Francusku,holandiju,Austriju itd...

Zato sto Njemacke pokrajinske policije ne gledaju kako se nekom Bosancu,Srbinu,Hrvatu u dvoristu pravi katolicka crkva a oni mirno to sve posmatraju jos i udaraju domacina u njegovom dvoristu....ima toga jos milion mali ..
Last edited by zavrzlama on 23/02/2007 14:29, edited 1 time in total.
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#93

Post by Tomislav MO »

_BosanaC wrote: Kada naucis razliku izmedju indukcije i dedukcije mozda i shvatis napokon o cemu pricamo i ti i ja. Do tada, fakat nema svrhe... Ja zidu ja tebi...
Jasno mi je, hoćeš državu gdje će Bošnjaci moći (ne kažem da će htjeti, ali moći je dovoljan razlog za uzbunu) glasovati za nacionaliste i gdje će ti nacionalisti moći preglasati Hrvate kad požele, a ja takvu BIH neću, šta se više ima shvatit? :D
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#94

Post by klixober »

_BosanaC wrote:
Liska wrote:Bosanac, BiH je nastala na jedan nacina, Belgija na drugi, Svicarska na treci, Njemacka na cetvrti. U principu svi grijesimo ako zelimo preslikati njihova ustavna uredjenja kod nas. Mi smo nastali maltene u ratu, u zemlji gdje je jedan narod na referendumu bio protiv nastanka drzave. Isto tako ni mi se ne mozemo ponasati na nacin kao da je sasvim normalno da je netko Bosanac a nije Srbin. Pa i tokom SR BiH je postojao nacionalni kljuc i imali smo dva jezika u sluzbenoj uporabi. I svi bi trebali biti konstitutivni na svakom pedlju zemlje, ali jos ne znamo kako to sprovesti. Mozes reci da smo jedna cjelina ali ocigledno nismo. Jer da je tako, ne bi ni pisali o ovom.
Izvini, ali BiH nije nastala '92. godine.

Slazem se da svasta nije normalno, ali po mojim ledjima udara necija konstitutivnost. Oni koji su konstitutivni u glavnom imaju rezervne drzave sto ja nemam, a u vlastitoj drzavi nemam prava ni na sta s obzirom da se sve moguce i nemoguce dijeli po nacionalnom kljucu u koji ja ocito ne spadam.

Nije problem, najbolje prepisati malo iz Osmanske vladavine: konstitutivni neka placaju poreze, mi koji to nismo necemo. Od tih poreza neka slobodno dijele i fotelje, i pozicije, i sve zivo, a mi koji ne placamo poreze cemo zivjeti svoj zivot i necemo traziti da nas se bilo sta pita. Posteno? Ako cemo vec mak na konac...

Sta to MENI, nekome koga nazivaju Srbinom a ko se ni po cemu tako ne osjeca, nekome ko zivi citav svoj zivot u dijelu BiH koji se sada zove Federacija, pruza i daje ova drzava ovakva kakva jeste?

Na stranu sto pruza mogucnosti svakom supku da me proglasi cetnikom, poturicom, ubacenim elementom itd i da za to ne snosi ama bas nikakvu odgovornost.
Imas priliku da postanes popularan na bosnjaci.net :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#95

Post by _BosanaC »

Tomislav MO wrote:
_BosanaC wrote: Kada naucis razliku izmedju indukcije i dedukcije mozda i shvatis napokon o cemu pricamo i ti i ja. Do tada, fakat nema svrhe... Ja zidu ja tebi...
Jasno mi je, hoćeš državu gdje će Bošnjaci moći (ne kažem da će htjeti, ali moći je dovoljan razlog za uzbunu) glasovati za nacionaliste i gdje će ti nacionalisti moći preglasati Hrvate kad požele, a ja takvu BIH neću, šta se više ima shvatit? :D
Trava je ipak... narandzasta? :roll:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#96

Post by _BosanaC »

komeba wrote:
_BosanaC wrote:
Liska wrote:Bosanac, BiH je nastala na jedan nacina, Belgija na drugi, Svicarska na treci, Njemacka na cetvrti. U principu svi grijesimo ako zelimo preslikati njihova ustavna uredjenja kod nas. Mi smo nastali maltene u ratu, u zemlji gdje je jedan narod na referendumu bio protiv nastanka drzave. Isto tako ni mi se ne mozemo ponasati na nacin kao da je sasvim normalno da je netko Bosanac a nije Srbin. Pa i tokom SR BiH je postojao nacionalni kljuc i imali smo dva jezika u sluzbenoj uporabi. I svi bi trebali biti konstitutivni na svakom pedlju zemlje, ali jos ne znamo kako to sprovesti. Mozes reci da smo jedna cjelina ali ocigledno nismo. Jer da je tako, ne bi ni pisali o ovom.
Izvini, ali BiH nije nastala '92. godine.

Slazem se da svasta nije normalno, ali po mojim ledjima udara necija konstitutivnost. Oni koji su konstitutivni u glavnom imaju rezervne drzave sto ja nemam, a u vlastitoj drzavi nemam prava ni na sta s obzirom da se sve moguce i nemoguce dijeli po nacionalnom kljucu u koji ja ocito ne spadam.

Nije problem, najbolje prepisati malo iz Osmanske vladavine: konstitutivni neka placaju poreze, mi koji to nismo necemo. Od tih poreza neka slobodno dijele i fotelje, i pozicije, i sve zivo, a mi koji ne placamo poreze cemo zivjeti svoj zivot i necemo traziti da nas se bilo sta pita. Posteno? Ako cemo vec mak na konac...

Sta to MENI, nekome koga nazivaju Srbinom a ko se ni po cemu tako ne osjeca, nekome ko zivi citav svoj zivot u dijelu BiH koji se sada zove Federacija, pruza i daje ova drzava ovakva kakva jeste?

Na stranu sto pruza mogucnosti svakom supku da me proglasi cetnikom, poturicom, ubacenim elementom itd i da za to ne snosi ama bas nikakvu odgovornost.
Imas priliku da postanes popularan na bosnjaci.net :D
Sad jos i ti :D

Vidis da me drug Tomo svrsta sada medju branitelje interesa Bosnjaka :-) :-)
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#97

Post by Tomislav MO »

_BosanaC wrote:
Tomislav MO wrote:
_BosanaC wrote: Kada naucis razliku izmedju indukcije i dedukcije mozda i shvatis napokon o cemu pricamo i ti i ja. Do tada, fakat nema svrhe... Ja zidu ja tebi...
Jasno mi je, hoćeš državu gdje će Bošnjaci moći (ne kažem da će htjeti, ali moći je dovoljan razlog za uzbunu) glasovati za nacionaliste i gdje će ti nacionalisti moći preglasati Hrvate kad požele, a ja takvu BIH neću, šta se više ima shvatit? :D
Trava je ipak... narandzasta? :roll:
Recimo, lijepa BiH bez unutarnjih granica, princip jedan čovjek - jedan glas. Ti kao savjestan građanin glasuješ za najsposobnije, međutim gomila nekih nesavjesnih ljudi glasuje recimo za SDA. Ti govoriš ljudima da je to glupo, međutim ne možeš zabraniti da na izborima zaokuže koga žele, zar ne?

I što ako većina Bošnjaka zaokruži SDA, i onda u tzv. građanskoj državi ipak vlada nacionalna stranka jednog naroda, i kome onda da se ja žalim? Tebi? Upravi vodovoda?
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#98

Post by _BosanaC »

Tomislav MO wrote:
_BosanaC wrote:
Tomislav MO wrote: Jasno mi je, hoćeš državu gdje će Bošnjaci moći (ne kažem da će htjeti, ali moći je dovoljan razlog za uzbunu) glasovati za nacionaliste i gdje će ti nacionalisti moći preglasati Hrvate kad požele, a ja takvu BIH neću, šta se više ima shvatit? :D
Trava je ipak... narandzasta? :roll:
Recimo, lijepa BiH bez unutarnjih granica, princip jedan čovjek - jedan glas. Ti kao savjestan građanin glasuješ za najsposobnije, međutim gomila nekih nesavjesnih ljudi glasuje recimo za SDA. Ti govoriš ljudima da je to glupo, međutim ne možeš zabraniti da na izborima zaokuže koga žele, zar ne?

I što ako većina Bošnjaka zaokruži SDA, i onda u tzv. građanskoj državi ipak vlada nacionalna stranka jednog naroda, i kome onda da se ja žalim? Tebi? Upravi vodovoda?
Daj mi citiraj samo JEDAN JEBENI KOMENTAR gdje sam branio interese Bosnjaka?

I sta ako, recimo, Srbi i Hrvati nametnu, onako zajednicki, Bosnjacima "svoju" vlast?

Ja pricam o gradjanskom glasanju. O gradjanima Bosne i Hercegovine, bez obzira na ime, prezime, porjeklo majke i oca, duzinu cune, da li je obrijana, obrezana, ima li pirsing ili ne :oops:

A ako se neko, nakon toga, osjeti gradjaninom Srbije, Hrvatske, Francuske ili Belgije, neka slobodno svoja prava trazi tamo.
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#99

Post by Tomislav MO »

_BosanaC wrote: Daj mi citiraj samo JEDAN JEBENI KOMENTAR gdje sam branio interese Bosnjaka?
Pa zalažeš se za jedan čovjek - jedan glas. To je u interesu bošnjačkih nacionalista.
_BosanaC wrote: I sta ako, recimo, Srbi i Hrvati nametnu, onako zajednicki, Bosnjacima "svoju" vlast?
Ne valja ni takav scenario. Ali to je onda samo dokaz da sam u pravu, i da takve stvari treba spriječiti ustavom. ;)
_BosanaC wrote: Ja pricam o gradjanskom glasanju. O gradjanima Bosne i Hercegovine, bez obzira na ime, prezime, porjeklo majke i oca, duzinu cune, da li je obrijana, obrezana, ima li pirsing ili ne :oops:
A ja te pitam što ćemo ako u građanskom glasovanju pobjede nacionalisti većinskog naroda? Meni je drago što si ti kulturan i civiliziran, ali nemaš nikakve mogućnosti odrediti za koga da glasuju, i što onda?
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#100

Post by _BosanaC »

Narod je vidjeo gdje su ga nacionalisti odveli. Drzava sa pravim zakonima, sa dobrim pravosudjem, nema sanse da otrpi nacionalizam bilo koje vrste. A pokazi mi drzavu na svijetu gdje je to nacionalizam jos uvjek izbor broj 1? Osim Srbije?

Narod radi i glasa ovako kako glasa zato sto se truje pricama o ugrozenosti od strane drugih ako uradi ista suprotno onome sto su ga njegovi izabrani politicari do sada naucili da radi. Kod nas trenutno pobjedjuje strah, a ne potencijalni razvojni planovi. Sve dok je tako, nema nam naprjed. Ovaj narod je dovoljno prosao i iskusio da iskreno ne vjerujem da bi nacionalistima bilo koje vrste ikada vise dopustio da dodju na vlast. A nacionalisti su sami sebi najveci prijatelji, zato se vec petnaest godina i drze cvrsto stisnuti jedni uz druge.

I, opet ponavljam, nisam Bosnjak, a pogotovo nisam Bosnjacki nacionalista.
Post Reply