Sta je glavni bosnjacki cilj?

Sta je najvaznija za Bosnjake?

Ovo sto sam ja predlozio
14
54%
Samo neki od toga sto sam predlozio
3
12%
Bosnjacka fildzan-drzava
9
35%

Total votes: 26

Liberalism

Post by Liberalism » 08/01/2007 13:44

A sto ne bi mogao biti? jesu u pitanju geni ili porijeklo?

masko33

Post by masko33 » 08/01/2007 14:23

Liberalism wrote:A sto ne bi mogao biti? jesu u pitanju geni ili porijeklo?
Iz prostog razloga sto od kada postoje drzave u svijet a koje su 95 % jednonacionalne , to se jos nije desilo
da u pretezito jednonacionalnoj drzavi , bude predsjednik druge nacionalosti.Prema tome zasto bi mala Hrvatska bila iznimka u svoj toj prici.

fantasista

#153 Re: Sta je glavni bosnjacki cilj?

Post by fantasista » 08/01/2007 15:07

leonard wrote:Evo, ja bas radim na postdiplomskom na temu povjesti juznoslav. naroda, naravno, detaljno obradujem i prostor BiH. Inace sam Hrvat iz Hrvatske, trenutno u inostranstvu, ali cu biti potpuno objektivan u mom komentaru.

Leonarde, se tebi ne svidaju cinjenice, to ne znaci da sam ja neobjektivan.

Sto se prioriteta tice, prvo trebam naglasiti da je, dugorocnije gledano, BiH drzava dvaju naroda - Bosnjaka i Srba.

Tvoja teza na postdiplomskom se odnosi na Juzne Slavene?!

Moj postdiplomski, Leonarde, se tice povjesti iz koje se moze dosta toga nauciti...

Cinjenica je da je samo pitanje vremena (10 ili 20 godina) kada ce Hrvati i sluzbeno postati manjina u BiH. U prilog ovome prije svega idu brojke - cak i najoptimisticniji Hrvati tvrde da ih u BiH nema vise od 10-tak posto, a ja sam uvjeren da ih jos ima manje. Jer ako Bosnjaka ima 55% (a ima), i ako je Srba 35% (a jest), i ako ostalih ima barem 2-3%, ostaje nam jedva 7-8% Hrvata u BiH. Ovo je jos jedan dokaz samoubilacke politike hercegovackih smradova pod Tudmanovim pokroviteljstvom. Znaci, ono sto zelim reci je da vrijeme ide u prilog Bosnjacima - u odnosu na Hrvate, pa cak i na Srbe biti ce ih sve vise iz nekoliko razloga - prvi je sada vec tradicionalno jaci natalitet nego u ostala 2 naroda, a drugi, jos bitniji je to sto ce svaki BiH Hrvat, ukoliko ima ikakvu priliku poci u Hrvatsku i tamo ostati, to i uciniti. Pretpostavljam da za BiH Srbe i Srbiju vrijedi isto, mozda s malo manjim intezitetom.

Prema tome, jedina prijetnja bosnjackom narodu i njihovom zivotnom prostoru (sto znaci CIJELOJ BiH) predstavlja tzv. rep. srpska. Samim tim, prioritet bosnjackog naroda bi trebalo biti nestajanje te zlocinacke patvorine.

Po nastupu, ja zakljucujem da si ti ili Bosnjak ili Hrvat iz Bosne!? Jer, ako negiras egzistenciju Hrvata i prizivas eliminaciju RS, sto bi rezultiralo u absolutnoj brojcanoj prevlasti Bosnjaka nad Srbima, Hrvatima (koji postoje-nepostoje), i ostalima. Ja nisam Srbin, ali mi tvoje nastupanje nije objektivno, vec veoma subjektivno. Sta-vise, dole, ti cak dajes savjet kako bi se trebalo obracunati sa Srbima. Bosna je drzava svih svojih naroda i gradjana!!!!!

Ne volim se ponavljati, ali ocito za neke kao sto si ti - moram. Dakle, ja sam Hrvat iz Hrvatske. To hoce reci da krivo zakljucujes. Netocno je da negiram egzistenciju ikoga igdje, samo govorim o brojkama koje su CINJENICNE. Za eliminaciju RS si apsolutno u pravu - da, prizivam je, to je tvorevina nastala na klanju, ubijanju, mucenju i silovanju nesrba i kao takva mora nestati. Kad se potpisivao Dayton, Srbi su bili prejak faktor na ovim prostorima tako da je legaliziranje zlocina bilo nuzno zlo. Danas ne postoji ama bas nikakav razlog za postojanje rs-a jer zapamti - nema od BiH drzave dok je rs-e! Nema i gotovo, ni u ludilu ne ocekuj neku liberalnu struju iz srpskih redova u Bosni, u njih ce uvijek dominirati radikali koji sanjaju o pripojenju Srbiji. Bosna jest drzava svih naroda i gradana pod uvjetom da je ti narodi i gradani POSTUJU i smatraju SVOJOM JEDINOM DOMOVINOM! Oni koji to ne cine, a ima ih - neka sele u neke druge zemlje.

Cak i po pitanju sukoba gdje bi Bosnjaci opet bili u prednosti - vise nisu goloruki kao 92-ge, a osim toga Federacija BiH je mnogo kompaktniji teritorij od srpske - u slucaju sukoba dovoljno je srpsku presjeci na podrucju Brckog da bi pao citav banjalucki dzep, sto znaci vec pola srpske.

I imam 2 pitanja ako moze:)

1. Koliko Sarajevo danas ima stanovnika?
2. Zna li netko, barem otprilike (jer znam da popisa jos nije bilo) koliko kojeg naroda ima u Brckom?

Ovaj forum ne moze posluziti kao izvor informacija za akademske radove (osim u podrucju psihologije).

A tko je rekao da sam ja postavio ova pitanja radi mog postdiplomskog??? Pitam cisto informativno, moj Leonarde...

Unaprijed hvala!
[/quote]

_STOKA_OD_OKA

Post by _STOKA_OD_OKA » 08/01/2007 15:19

chuchumbamayumbe wrote:
Jastreb35 wrote:Interes Bosnjaka je stvaranje odrzivog zivotnog prostora na kojem nece biti zrtve diskriminacije. BiH o kojoj ti govoris nije moguca, jer u njoj zive tri konstitutivna naroda cija se kolektivna prava mora uvazavati. Bosnjaci trebaju podrzati podjelu na administrativne jedinice koje nemaju nacionalni karakter, jer se tako stiti prava manje brojnih Srba i Hrvata, a ne podriva drzavu. Postojecu podjelu treba prihvatiti samo kao prelazno rjesenje, a dobru volju sugradjana srpske i hrvatske nacionalnosti obezbjediti konkretnim planom uredjenja, koje ih stiti od preglasavanja i majorizacije.

Srbi i Hrvati koji su se borili u redovima ARBiH, to nisu radili zbog uspostave bosnjacke BiH, nego zato sto je tada sve drugo vodilo raspadu drzave. A to se ne smije relativizirati opravdavanjem separatistickih floskula o bosnjackom preglasavanju i majorizaciji.
Jastreb,
Evo mene opet i samo da kazem da se u potpunosti slazem sa tvojim komentarom.
Usput, nisam Bosnjak, ni Srbin, ni Hrvat, nego sam iz reda 'jebenih ostalih" pa i ne znam koliko je moje da komentarisem nacionalne interese Bosnjaka, ali...
Vidim da se mnogi pozivaju na Bosnjake u Sandzaku, na Kosovu, itd. E sada, ako ocekujete da se Srbi i Hrvati izjasnjavaju kao bosanski pravoslavci ili katolici, po toj logici bi se i Bosnjaci koji zive u, recimo Beogradu, trebali izjasnjavati kao Srbi (Srbijanci) islamske vjeroispovijesti. Ili oni u Zagrebu kao Hrvati islamske vjeroispovjesti, jel tako?

pa i trebali bi se tako izjasnjavati... ali ih je valjda stid :-D

_STOKA_OD_OKA

Post by _STOKA_OD_OKA » 08/01/2007 15:28

chuchumbamayumbe wrote: Treba jasno reci Hrvatima, Srbima, ostalima da su svi oni, ustvari, nekada bili Bosnjaci, samo razlicitih vjeroispovijesti.
pa treba... de im ti reci...

to je glavno

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 08/01/2007 15:30

_STOKA_OD_OKA wrote:
chuchumbamayumbe wrote: Treba jasno reci Hrvatima, Srbima, ostalima da su svi oni, ustvari, nekada bili Bosnjaci, samo razlicitih vjeroispovijesti.
pa treba... de im ti reci...

to je glavno
Ne izvlači moje riječi iz konteksta, molim te.
Hvala.

Liberalism

Post by Liberalism » 08/01/2007 15:32

masko33 wrote:
Iz prostog razloga sto od kada postoje drzave u svijet a koje su 95 % jednonacionalne , to se jos nije desilo
da u pretezito jednonacionalnoj drzavi , bude predsjednik druge nacionalosti.Prema tome zasto bi mala Hrvatska bila iznimka u svoj toj prici.
I sljedbenici rasisticke doktrine imali su bolja objasnjenja.

Ako ne-hrvat ne moze biti predsjednik hrvatske, sta moze biti? U kojem zakonu je propisano sta ne-hrvat moze a sta ne moze biti u Hrvatskoj?

_BosanaC

Post by _BosanaC » 08/01/2007 15:37

Liberalism wrote:
masko33 wrote:
I sljedbenici rasisticke doktrine imali su bolja objasnjenja.

Ako ne-hrvat ne moze biti predsjednik hrvatske, sta moze biti? U kojem zakonu je propisano sta ne-hrvat moze a sta ne moze biti u Hrvatskoj?
Nije li nedavno, ako se ne varam, Amer pobjedio na predsjednickim izborima u Litvaniji? (ili neka komsijska zemlja Litvanije...)

tech10

Post by tech10 » 08/01/2007 15:44

Tema je odlicna i mnogi su dali vrlo konstruktivne prijedloge (narocito mislim na one koji uvazavaju druga dva naroda i nacionalne manjine jer smo mi prakticno okruzeni sa samo dva susjeda i moramo sa njima imati dobre i prijateljske odnose).
Ono sto je razocaravajuce je da ovaj forum daje i predlaze bolju platformu po ovome pitanju nego sto ga ima Bosnjacki Kongres i slicne bosnjacke institucije koje okupljaju bosnjacke intelektualce.

masko33

Post by masko33 » 08/01/2007 15:47

Mislim da sam bio jasan a i vi vrlo dobro znate, da je to tako ,samo sto se pravite nevjesti.Manimo se zakona jer takvi zakoni postoje ali ga niti jedna zemlja ne postuje . Pripadnici manjina mogu biti u Saborima svake drzave ,kao sto to i jesu ,a znate i sami da predsjednik
niti jedan nije bio od pripadnika manjina u bilo kojoj demokratskoj zapadnoj zemlji .Ne vidim sta je u toj istini rasisticki , naprosto je to realnost i naprosto je to istina.
A za ove gore sto nagovaraju Hrvate i Srbe iz BIH da se izjasnjavaju kao Bosnjaci , mislim jesu li oni pri zdravoj pameti.I sami znate da se to nece desiti nikada .Samo sa tim svojim stavom postizete kontraefekat ili budite inat .Zapravo radite protiv sebe.Ako vam je to cilj , onda uredu .

pisko

Post by pisko » 08/01/2007 15:50

Glavni bosnjacki ciljevi su u povratku skoro izgubljene plemenitosti i odrzanju borbenog duha.
Ovo drugo se najbolje postize kad na ulici pljunemo na RVI i demobilisane, ili im danemo sadake da jos ne crknu.

leonard

#162 Re: Sta je glavni bosnjacki cilj?

Post by leonard » 08/01/2007 17:33

fantasista wrote:
leonard wrote:Evo, ja bas radim na postdiplomskom na temu povjesti juznoslav. naroda, naravno, detaljno obradujem i prostor BiH. Inace sam Hrvat iz Hrvatske, trenutno u inostranstvu, ali cu biti potpuno objektivan u mom komentaru.

Leonarde, se tebi ne svidaju cinjenice, to ne znaci da sam ja neobjektivan.

Velis--radis na postdiplomskom studiju! Onda, morao bi znati razliku izmedju objektivnog i subjektivnog. Ono sto ti navodis je misljenje bez iti jedne reference!!

Sto se prioriteta tice, prvo trebam naglasiti da je, dugorocnije gledano, BiH drzava dvaju naroda - Bosnjaka i Srba.

Tvoja teza na postdiplomskom se odnosi na Juzne Slavene?!

Moj postdiplomski, Leonarde, se tice povjesti iz koje se moze dosta toga nauciti...

Gore, ti si naveo da radis postdiplomski sa fokusom na istoriju Juznih Slavena stoga tvoja retorika nema logickog smisla!

Cinjenica je da je samo pitanje vremena (10 ili 20 godina) kada ce Hrvati i sluzbeno postati manjina u BiH. U prilog ovome prije svega idu brojke - cak i najoptimisticniji Hrvati tvrde da ih u BiH nema vise od 10-tak posto, a ja sam uvjeren da ih jos ima manje. Jer ako Bosnjaka ima 55% (a ima), i ako je Srba 35% (a jest), i ako ostalih ima barem 2-3%, ostaje nam jedva 7-8% Hrvata u BiH. Ovo je jos jedan dokaz samoubilacke politike hercegovackih smradova pod Tudmanovim pokroviteljstvom. Znaci, ono sto zelim reci je da vrijeme ide u prilog Bosnjacima - u odnosu na Hrvate, pa cak i na Srbe biti ce ih sve vise iz nekoliko razloga - prvi je sada vec tradicionalno jaci natalitet nego u ostala 2 naroda, a drugi, jos bitniji je to sto ce svaki BiH Hrvat, ukoliko ima ikakvu priliku poci u Hrvatsku i tamo ostati, to i uciniti. Pretpostavljam da za BiH Srbe i Srbiju vrijedi isto, mozda s malo manjim intezitetom.

Prema tome, jedina prijetnja bosnjackom narodu i njihovom zivotnom prostoru (sto znaci CIJELOJ BiH) predstavlja tzv. rep. srpska. Samim tim, prioritet bosnjackog naroda bi trebalo biti nestajanje te zlocinacke patvorine.

Po nastupu, ja zakljucujem da si ti ili Bosnjak ili Hrvat iz Bosne!? Jer, ako negiras egzistenciju Hrvata i prizivas eliminaciju RS, sto bi rezultiralo u absolutnoj brojcanoj prevlasti Bosnjaka nad Srbima, Hrvatima (koji postoje-nepostoje), i ostalima. Ja nisam Srbin, ali mi tvoje nastupanje nije objektivno, vec veoma subjektivno. Sta-vise, dole, ti cak dajes savjet kako bi se trebalo obracunati sa Srbima. Bosna je drzava svih svojih naroda i gradjana!!!!!

Ne volim se ponavljati, ali ocito za neke kao sto si ti - moram. Dakle, ja sam Hrvat iz Hrvatske.

Da li si ti Hrvat?! Ako ti novo, trajno prebivaliste bude u nekoj drugoj zemlji, da li ti prestajes biti Hrvat?!

To hoce reci da krivo zakljucujes. Netocno je da negiram egzistenciju ikoga igdje, samo govorim o brojkama koje su CINJENICNE. Za eliminaciju RS si apsolutno u pravu - da, prizivam je, to je tvorevina nastala na klanju, ubijanju, mucenju i silovanju nesrba i kao takva mora nestati.

Da li onda Engleska, Rusija, Srbija, Svedska, Spanija, Italija, Austrija, Madjarska, Ceska, Hrvatska, Francuska, Njemacka, itd. imaju pravo na postojanje? Sve te nacije imaju mrlje na svom istorijskom rekordu.

Kad se potpisivao Dayton, Srbi su bili prejak faktor na ovim prostorima tako da je legaliziranje zlocina bilo nuzno zlo. Danas ne postoji ama bas nikakav razlog za postojanje rs-a jer zapamti - nema od BiH drzave dok je rs-e! Nema i gotovo, ni u ludilu ne ocekuj neku liberalnu struju iz srpskih redova u Bosni, u njih ce uvijek dominirati radikali koji sanjaju o pripojenju Srbiji. Bosna jest drzava svih naroda i gradana pod uvjetom da je ti narodi i gradani POSTUJU i smatraju SVOJOM JEDINOM DOMOVINOM! Oni koji to ne cine, a ima ih - neka sele u neke druge zemlje.

Ovo je domen politickih nauka! Ti se trebas fokusirati na istorijske cinjenice i ne dozvoliti da ti emocije ugroze absorpciju i tumacenje informacija. Napisao si da "Bosna jest drzava svih naroda i gradjana." Posto ti "nisi" iz Bosne, nemas pravo da ljude tjeras po svijetu, ako imaju drugacije stavove od tvojih. U BiH postoji ustav, koji osigurava jednakopravnost tri naroda u odlucivanju i upravljanju drzavom. Ako jedan narod, a kamoli dva, imaju stav koji se u mnogome razlikuje od onih slicnih tvome, ti ljudi ne mogu biti protjerani!!!!! U istom kontekstu, Dayton-ski sporazum je--ugovor. Za promjenu takvog ugovora je potrebna saglasnost svih strana. Inace, ugovor bi prestao biti validan, sto bi povuklo veoma lose konotacije za opstanak drzave i mir na prostorima iste. Da li ti zelis lose drzavi BiH???

Cak i po pitanju sukoba gdje bi Bosnjaci opet bili u prednosti - vise nisu goloruki kao 92-ge, a osim toga Federacija BiH je mnogo kompaktniji teritorij od srpske - u slucaju sukoba dovoljno je srpsku presjeci na podrucju Brckog da bi pao citav banjalucki dzep, sto znaci vec pola srpske.

I imam 2 pitanja ako moze:)

1. Koliko Sarajevo danas ima stanovnika?
2. Zna li netko, barem otprilike (jer znam da popisa jos nije bilo) koliko kojeg naroda ima u Brckom?

Ovaj forum ne moze posluziti kao izvor informacija za akademske radove (osim u podrucju psihologije).

A tko je rekao da sam ja postavio ova pitanja radi mog postdiplomskog??? Pitam cisto informativno, moj Leonarde...

Svaki postupak ljudskog bica mora imati smisao (npr., fizioloska potreba, itd.), a oni koji djeluju bez smisla se nazivaju nepredvidivim/neuracunjivim (u BiH ih nazivaju ludjacima). Stoga, ja smatram da ti jesi racionalan, mada dosta emotivan, a nisam mogao naci drugi smisao tvome pitanju.

Unaprijed hvala!
[/quote]

Liberalism

Post by Liberalism » 08/01/2007 18:21

masko33 wrote:Mislim da sam bio jasan a i vi vrlo dobro znate, da je to tako ,samo sto se pravite nevjesti.Manimo se zakona jer takvi zakoni postoje ali ga niti jedna zemlja ne postuje . Pripadnici manjina mogu biti u Saborima svake drzave ,kao sto to i jesu ,a znate i sami da predsjednik
niti jedan nije bio od pripadnika manjina u bilo kojoj demokratskoj zapadnoj zemlji .Ne vidim sta je u toj istini rasisticki , naprosto je to realnost i naprosto je to istina.
A za ove gore sto nagovaraju Hrvate i Srbe iz BIH da se izjasnjavaju kao Bosnjaci , mislim jesu li oni pri zdravoj pameti.I sami znate da se to nece desiti nikada .Samo sa tim svojim stavom postizete kontraefekat ili budite inat .Zapravo radite protiv sebe.Ako vam je to cilj , onda uredu .
Mislim da svi razumiju sta ti govoris, ali jednostavno to nije dovoljan argument 'zato sto to nije tako nigdje'koji se uzima proizvoljno kako bi se argumentovao stav da je narod/nacija bitna.

Niko danas ne moze niti jedan valjan argument iznijeti zasto je bitna pripadnost narodu/naciji po pitanju upravljanja drzavom.

Pitanje naroda i vladavine drzavom je koristeno uglavnom kako bi pojedinci ili grupe zadrzali (ili uspostavile kao sto je po mom misljenju to slucaj u BiH nakon 1991. godine) svoj utjecaj/monopol na na vlast u drzavi. Nacionalno pitanje ili nacionalni interesi (ukoliko se taj izraz ne koristi kao izraz za zajednicki interes svih ljudi u jednoj zemlji), nema veze s zdravom pamecu u savremenom politickom smislu, ukoliko se koristi na nacin kako se on interpretira u BiH i u drugim balkanskim zemljama.

Ovde izgleda treba postaviti znatno radikalniju tezu. Pitanje pripadnosti narodu treba odvojiti od pitanja upravljanja drzavom, jer to jednostavno nema nikakve veze. U suprotnom imamo haos, kao sto se to dobro moze vidjeti na primjeru BiH.

Samim tim na pitanje sta je bosnjacki interes se moze se samo odgovoriti ako se pitanje preformulise i ponovo se zapitamo sta je interes svih ljudi u Bosni i Hercegovini. Ako mi neko nadje jedno vazno pitanje koje je od vaznosti za Bosnjaka a nije za Srbina ili Hrvata ja mu kapu skidam.

masko33

Post by masko33 » 08/01/2007 22:34

Pa po meni je bitno imati osjecaj pripadnosti naciji , narodu pogotovo u BIH ,u kojoj je prisutna masovna pojava, kroz razlicite medije, a i u svakodnevnom zivotu , konstantno nipodastavanje ,dva naroda kao sto su Hrvati i Srbi u BIH pretvarajuci ih i kao ubjedjujuci da su u nekakve Bosance katolike , pravoslavne .E zato je taj osjecaj pripadnosti tim dvaju naroda jak.Javlja se obrambeni stav.
Inace osjecaj pripadnosti narodu je inace i u svijetu
prilicno snazan ,jer smo mi ljudski rod na takvoj razini svijesti . Mozda ce za 100 godina biti ovaj sada i u ovom trenutku smijesan osjecaj nasim buducim pokoljenima .Al danas smo u toj fazi .To je tako i ne treba plakati.
Mozda si se ti rodio 100 godina ranije , naravno ako uistinu tako mislis, pa ti to nije jasno .Sta ces !? tako ti grah pao

masko33

Post by masko33 » 08/01/2007 22:56

U biti sve demokratske zapadne zemlje kazu da "MOZE" ,nije to samo slucaj sa HR , ostalo ti je jasno , mislim da ti ne treba nacrtati.
Moze al u limburgu .

edinbug

Post by edinbug » 08/01/2007 23:22

DA NAM HODŽE VODE DRŽAVU, TJ. POLITIKU I EKONOMIJU.

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 09/01/2007 06:52

Moj pra pra pra dedo prije 300 god. imao 500 duluma zemlje u Bih. Danas ja ni kvadrata ne vidim. :D Novo vrijeme nova nafaka. :D :D Dje moja zemlja. :) Jos samo po ovim dokumentima iz 1600 i neke i to je to, nadjoh se. Kontas?!

Ljubitelj Zabara

Post by Ljubitelj Zabara » 09/01/2007 07:25

Jastreb,
Usput, nisam Bosnjak, ni Srbin, ni Hrvat, nego sam iz reda 'jebenih ostalih" pa i ne znam koliko je moje da komentarisem nacionalne interese Bosnjaka, ali...
Vidim da se mnogi pozivaju na Bosnjake u Sandzaku, na Kosovu, itd. E sada, ako ocekujete da se Srbi i Hrvati izjasnjavaju kao bosanski pravoslavci ili katolici, po toj logici bi se i Bosnjaci koji zive u, recimo Beogradu, trebali izjasnjavati kao Srbi (Srbijanci) islamske vjeroispovijesti. Ili oni u Zagrebu kao Hrvati islamske vjeroispovjesti, jel tako?
Pa nije tako. Mesas nacionalnu i teritorijalnu pripadnost. Ja se na primer i osecam Srbijancem, ali nisam Srbin, iz prostog razloga sto sam Bosnjak.
Takodje lako pronalazim zajednicki jezik sa nekim iz Srbije, pogotovu iz Beograda, ili da ti popularno kazem, skapiramo se u roku od 5 sekundi, dok mi za isto sa nekim iz Bosne treba pola sata pantomime.
To znaci da je ta teritorijalana ili regionalna pripadnost ( nazovi je kako hoces ), u stvarnom zivotu vaznija od nacionalne ili verske pripadnosti.
Posto mislis da bi se bosanski Srbi i Hrvati trebali izjasnjavati Bosnjacima, moj ti je savet da puno ne gledas tv, jer se lako moze desiti da svom buducem sina das ime Rambo ili Roki, a kcerki Kasandra ili Esmeralda, a mozda i Ljovisna.

amrino

Post by amrino » 09/01/2007 08:36

Glavni cilj Bosnjaka je da NIKAD, NIKAD vise ne zaborave ko su i sta su. Da nauce postovati i njegovati svoju kulturu i identitet...jer, dok ne upoznas sebe i dok ne naucis kako da sebe postujes - neces moci ni drugoga ma kako se trudio.
Treba nadoknaditi i ispraviti sve propuste nasih predaka...i uciti na njihovim greskama...

Liberalism

Post by Liberalism » 09/01/2007 13:59

amrino wrote:Glavni cilj Bosnjaka je da NIKAD, NIKAD vise ne zaborave ko su i sta su. Da nauce postovati i njegovati svoju kulturu i identitet...jer, dok ne upoznas sebe i dok ne naucis kako da sebe postujes - neces moci ni drugoga ma kako se trudio.
Treba nadoknaditi i ispraviti sve propuste nasih predaka...i uciti na njihovim greskama...
Jeli ovo tvoj glavni cilj u zivotu? Imas visoke ciljeve....

sarkić ajid-paša

Post by sarkić ajid-paša » 09/01/2007 14:10

Glavni cilj vecine gradjana BIH svih vjera i nacija je da odu u SAD ili EU i da izdaleka navijaju svak za svoju neku zamisljenu drzavu

SA 071

Post by SA 071 » 09/01/2007 14:12

Liberalism wrote:
amrino wrote:Glavni cilj Bosnjaka je da NIKAD, NIKAD vise ne zaborave ko su i sta su. Da nauce postovati i njegovati svoju kulturu i identitet...jer, dok ne upoznas sebe i dok ne naucis kako da sebe postujes - neces moci ni drugoga ma kako se trudio.
Jeli ovo tvoj glavni cilj u zivotu? Imas visoke ciljeve....
Ovo je temelj, za nadogradnju...

Ili bi ti kucu od krova pravio???

Bechir

Post by Bechir » 09/01/2007 14:16

Glavni bosnjacki cilj je da se primarno pomogne onim jadnim, gladnim, zednim i bosim povratnicima, invalidima i ostalim socijalnougrozenim gradjanima BiH, kojih je izgleda najvise medju Bosnjacima. Onda se tek mozemo busati u prsa kojekakvim Bosnjastvom i nacionalnim interesima.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 09/01/2007 14:20

Bechir wrote:Glavni bosnjacki cilj je da se primarno pomogne onim jadnim, gladnim, zednim i bosim povratnicima, invalidima i ostalim socijalnougrozenim gradjanima BiH, kojih je izgleda najvise medju Bosnjacima. Onda se tek mozemo busati u prsa kojekakvim Bosnjastvom i nacionalnim interesima.
Znajul' Bosnjaci da im je to cilj? :roll:

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 09/01/2007 14:23

Ljubitelj Zabara wrote:
Jastreb,
Pa nije tako. Mesas nacionalnu i teritorijalnu pripadnost. Ja se na primer i osecam Srbijancem, ali nisam Srbin, iz prostog razloga sto sam Bosnjak.
Takodje lako pronalazim zajednicki jezik sa nekim iz Srbije, pogotovu iz Beograda, ili da ti popularno kazem, skapiramo se u roku od 5 sekundi, dok mi za isto sa nekim iz Bosne treba pola sata pantomime.
To znaci da je ta teritorijalana ili regionalna pripadnost ( nazovi je kako hoces ), u stvarnom zivotu vaznija od nacionalne ili verske pripadnosti.
Posto mislis da bi se bosanski Srbi i Hrvati trebali izjasnjavati Bosnjacima, moj ti je savet da puno ne gledas tv, jer se lako moze desiti da svom buducem sina das ime Rambo ili Roki, a kcerki Kasandra ili Esmeralda, a mozda i Ljovisna.
Ne znam odakle si ovo gore zakljucio, ali samo da ti kazem da ne mislim tako.
Nisam latino, a ni Rom da bih svojoj djeci davao takva imena.
Moja se kcerka zove Una, i ja to smatram za najljepse bosansko ime, sta god neko mislio.
Ovo sto sam govorio o teritorijalnim/nacionalnim/vjerskim pripadostima trebalo je zvucati vise ironicno jer...Svako vuce kako njemu odgovara.
Jedino "nase" govno mirise, tudja smrde - na to se svodi prica.
Usput, sada ispadose tri pripadnosti - teritorijalna, nacionlana i vjerska?

Ili, ja sam Bosanac-Srbin-pravoslavac?
Ili, ja sam Bosanac-Hrvat-katolik?
ili, ja sam Bosanac-Bosnjak-musliman?

Nemam nista protiv, ja sam Bosanac-Ostali-ateista.

Bosnjak nisam garant.

Post Reply