SLOM „SILE NEBESKE“

Post Reply
hukagrad
Posts: 87
Joined: 17/05/2006 18:25

#1 SLOM „SILE NEBESKE“

Post by hukagrad »

Ima li igdje iko toliko moćan da vrati Ibrahima među Krajišnike. S punim biopsihosocijalnim dignitetom tvrdim da on nije sudjelovao u bratoubilačkom ratu ni na jednom, pa ni na njihovom krajičku Bosne. Usto, Ibrahim je bezopasan za sve one kojima Bosna nije u džepu. Da mu http://www.forum.bihac.org/ nije onemogućio, bio je namjerio poručiti im slijedeće: ”Važne su činjenice, kao i ono do čega će te činjenice dovesti u budućnosti” (Sharon). Tvrdnja se odnosila na Libanon. Ovdje i danas, postaytonske činjenice su bosnocidnog karaktera i, napriliku, „čudo bosanskog otpora“ završit će na bunjištu historije, gdje mu je „čudotvorac“ mjesto i nanijetio. Respektabilnu vojnu potporu međunarodnoj misiji u Bosni, rasplinula je politička nedosljednost OHR-a, koji je svoj mandat zloupotrijebio u sponzoriranje bosnocidnih opcija do te mjere da te opcije danas imaju neuporedivo čvršće tlo nego što su ga imale 1992. godine.
Bilo je za nadati se kako će Christian Schwarz Schilling - Nijemac, koji dobro zna koliko su Nijemci imali muke da „nacionalističkim fanaticima“, tj. nacistima, okrenu leđa i koliko, danas, s nacizmom imaju problema iako im je legitimno i legalno dostupna sva moć Njemačke – bolje od svojih prethodnika prepoznati šta mu je u Bosni činiti.
S njegovom porukom: „Ja ne znam na što čekaju ovi vaši političari ovdje.“ – ni ja više ne znam šta čekam ovdje. Jedno je sigurno: Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) zalaže se za BiH na federalnoj osnovi, kao funkcionalnu državu sa jasno podijeljenim nadležnostima i na evropskom putu, izjavio je danas u Sarajevu predsjednik ove partije, premijer Republike Srpske Milorad Dodik (FENA22/10/2006 18:19.). Na Schwarz Schillingovoj “simetriji između RS i FBiH” Izetbegovićevi klerofašisti i Tuđmanovi krofašisti – slijedeći Miloševićeve srbonaciste - upravo rade, jer se pokazalo da Karadžićev koncept kantonizacije – za razliku od njegove republike - ne funkcionira.
Ocjenjujući bosansku stvarnost – kojoj je on u pročelju - Christian Schwarz Schilling navodi njenu opterećenost „disfunkcionalnošću, situacijom u Srbiji i na Kosovu, te Miloradom Dodikom“. Tvrdeći nam kako ne ocjenjuje razumnost, nego ocjenjuje odgovornost Milorada Dodika, Christian Schwarz Schilling nam poručuje da su samo dostojevski profilirani idioti odgovorni za našu i sudbinu naroda i država. Što Bosni i nije strano, ukoliko se ne zapostavi činjenica da njom odavno vladaju idioti koji nemaju bosanski pedigre.
Po svoj prilici, tvorci košmara sudbinu Bosne vežu za sudbinu Srbije zato što su im podjednako k srcu „prirasli“ i Rusija i Turska. To Bosni, a i Srbiji može biti i prilika, ukoliko se neupitno i ponaosob suoče sa vlastitom teritorijom, populacijom i organiziranom političkom kontrolom. Uvjet je, ne zapostaviti činjenicu da su uz demokratski organiziranu političku kontrolu „oblik unutrašnje političke organizacije i ustavne odredbe puke činjenice“ (Badinterova komisija, 1991.).
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#2

Post by Maksim »

Ti samo dodjes, postavis temu i opet nestanes i tako stalno. Sto se tice nekakvog Ibrahima i Krajisnika, zaboli me, ako hocete pocijepajte se i ako hocete odcijepite se od Bosne a nama nek se da nesto vise Jadranske obale.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#3

Post by karanana »

Ne kontam...ko je Ibrahim? Sve se ko nesto skakuce s cinjenice na cinjenicu...ali nema orgazma. Sta je poenta (poanta) ovog teksta?
Arslan_
Posts: 302
Joined: 11/09/2006 10:35
Location: BiH

#4

Post by Arslan_ »

Ja za ovake kazem:" Nesta uradis onom ko se lud pravi"
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#5

Post by Nosferatu »

Ibrahim je koliko pojmim, Ibrahim Djedovic, Autonomas, Fikretovac, falanga kojoj je 5 korpus kriv sto se je odbranio i sto je u procesu njega poslao medju Srbe da tamo vlada, kad vec nije htjeo puske se lacati na one na koje je trebao.

Ukoliko grijesim, nek' me neko ispravi. Do tad naslov (Slom "Sile nebeske" i Ibrahim - mogu samo za mene biti DNZ i Ibrajim Djedovic).

Ukratko gubljenje vremena na politcku onaniju...

Evo sta isti rece u Danima 2000 godine:
http://www.bhdani.com/arhiva/167/inter.htm
DANI: Pod optuznicom da ste pocinili ratne zlocine uhapseni ste sedmog maja 1996. u holu federalnog parlamenta. Da li ste prije toga znali da ste osumnjiceni za ratne zlocine i da Vam se sprema hapsenje?

DJEDOVIC: Uhapsen sam u Parlamentu cekajuci pauzu za rucak. To je bio moj cetvrti dolazak u Sarajevo. Nisam znao da cu biti uhapsen jer sam prije prvog dolaska u Srajevo dobio cvrste garancije ureda Visokog predstavnika i clana Predsjednistva BiH Izetbegovica da mi se garantira sigurnost i nesmetan rad u parlamentu. Kada sam poslije ponovio taj zahtjev za drugi dolazak u Sarajevo, dobio sam odgovor da su jednom date garancije konstantne.

DANI: No, garancija je istekla tog sedmog maja?

DJEDOVIC: Da, i to nisam znao. U holu Parlamenta prisli su mi policajci obuceni u civlnu odjecu. Izolovali su me od ostalih poslanika, uzeli me ispod ruke, i rekli – podjite sa nama. Na moje pitanje zasto, odgovorili su da cu brzo saznati. Izveli su me iz hola federalnog parlamenta i kombijem me prevezli u Dom policije. Tu sam boravio cetiri sata. Niko mi nista nije govorio - ni zasto sam uhapsen, ni sta se sa mnom planira, ni sta cekam… Nakon ta cetiri sata po mene su ponovo dosli isti ljudi i vratili me nazad u Skupstinu FBiH. Odveli su me u prostoriju u kojoj su me cekali zamjenik visokog predstavnika gospodin Steiner, pomocnik visokog predstavnika, sef odjela za ljudska prava Pegy Hicks, sef IPTF-a i drugi medjunarodni predstavnici. Steiner mi je objasnio da sam uhapsen zato sto sam optuzen za ratne zlocine. Odmah sam mu rekao – hocu u Haag. Medjunarodni predstavnici su mi obecali da ce provjeriti da li je Haag zainteresiran za moje krivicno gonjenje. Nakon obracanja prisutnim u skupstini izasao sam. Ganic me je poslije toga izveo iz federalnog parlamenta, drzeci me ispod ruke. Dok me je vodio objasnio mi je da me na izlazu ceka policija. Odevezen sam u Holiday Inn i zatvoren u sobu 906. U toj sobi su me cekali pripadnik FMUP-a, IPTF-a i prevodilac, ispred vrata jos dva pripadnika federalnog MUP-a. Tu sam boravio 48 sati. Posjetio me je Steiner dva puta i rekao mi da Haag nije zainteresiran da me krivicno goni. Pretpostavljam da je tu dobru ulogu odigrala gospodja Vasvija Vidovic koja je sa djelatnicima AID-a uspjela izdejstvovati saglasnost Haaga da mi se sudi u BiH.

DANI: Bili ste optuzeni za ratni zlocin. Kojim je dokazima sud raspolagao?

DJEDOVIC: Imali su izjave nekolicine ljudi iz sabirnih centara. Sve sto se desavalo u tim sabirnim centrima je pripisano meni. Inace jos dok sam radio u federalnom parlamentu meni je sudjeno u Bihacu. Kad sam o tome razgovarao sa ministrom Hebibom i nekim ljudima iz SDA oni su mi rekli da ce se to sve smiriti. Mene niko nikada iz Bihaca cak i nije pozvao na to sudjenje. No, nisam pridavao znacaj tome jer sam dobivao garancije i od samog Izetbegovica. Kantonalni sud u Bihacu je tada bio pod utjecajem bivseg guvernera Veladzica o cijem ce se liku i djelu ja vjerujem tek govoriti. Meni je prica skrojena u Bihacu i ubjedjen sam da su sve stvari montirane.

DANI: Sta znaci montirane?

DJEDOVIC: Recimo neki iskazi svjedoka.

DANI: Koliko je bilo svjedoka optuzbe?

DJEDOVIC: Bilo ih je 65. Selekciju svjedoka vrsio je AID. U vrijeme istrage meni nije bilo dozvoljeno da prisustvujem saslusavanju tih ljudi sto je protuzakonito. Nije mi dozvoljeno ni da se sastanem i razgovaram sa svojim advokatima, Senkom Nozicom i Martinom Raguzom. Mojim advokatima cak pet mjeseci nije bilo dozvoljeno da pogledaju sta ima u spisu. Tek pod pritiskom medjunarodne zajednice dozvoljeno im je da pogledaju spis. Istraga je trajala sest mjeseci. Poslije toga dignuta je optuznica sa 11 tacaka. Ukratko - stavljeno mi je na teret sve sto je ikad iko napravio za vrijeme Prve ili Druge autonomije: da sam ja naredio da se civili i vojska zatvore, da se formira zatvor koji je egzistirao cak nekoliko godina prije mog dolaska u Veliku Kladusu, da su sva maltretiranja i ubistva odigrana u mojoj reziji… Sudjenje je pocelo ’98. godine u februaru mjesecu. Sudija je bio Saban Maksumic, a sudsko vijece je imalo pet clanova. Istrazni sudija je bio Ibrahim Hadzic.

DANI: Sta su rekli svjedoci optuzbe protiv Vas?

DJEDOVIC: Vecina njih, kada je trebalo govoriti o meni, nije imala sto reci, jer zaista konkretno nema nezakonite radnje koja se mogla pripisati meni. Vecina svjedoka je izjavila da mene nikada nisu vidjeli.

DANI: A sta je rekla manjina?

DJEDOVIC: Oni su rekli da su culi, ali nisu se uvjerili, da sam ja glavni.

DANI: Ko je potpisivao naloge za hapsenje ljudi u autonomiji?

DJEDOVIC: Kada govorimo o prvoj autonomiji naredbu je potpisao Zlatko Jusic koji je tada obavljao funkciju predsjednika Vlade AP Zapadna Bosna. U toj naredbi stoji da se izvrsi izolacija lica za koja se sumnja da rade za drugu stranu u sukobu. Takva pritvaranja su po Zenevskim konvencijama dozvoljena. U toku druge autonomije postojalo je pet centara od kojih sam ja za dva cuo tek za vrijeme sudjenja. Za pritvaranje u jedan od tih sabirnih centara naredbu je potpisao Serif Mustedanagic, nacelnik staba vrhovne komande. Ali u toj se naredbi govori samo o licima protiv kojih treba provesti brzu istragu zbog sumnje da su pljackali, otimali, krali, maltretirali ljude dok smo mi bili u izbjeglistvu, ili na drugi nacin saradjivali sa Petim korpusom.

DANI: Znate li koliko je ljudi u toku prve i druge Autonomije bilo zatvoreno u logore?

DJEDOVIC: Vrlo je tesko reci. Tuzilastvo je pocelo sudjenje sa cifrom od preko 6.500 ljudi. Medjutim, tokom sudjenja, ta cifra je padala pa je i sam sud odustao od tog broja jer se vidjelo da je to besmisleno.

DANI: Kakva je bila prva presuda Kantonalnog suda?

DJEDOVIC: Kantonalni sud me je oslobodio za optuzbu zatvaranja ratnih zarobljenika i svih drugih optuzbi ali me je osudio za zatvaranje civila i za to mi nakon 18 mjeseci pritvora izrekao 10 godina. Presuda je donesena neosnovano jer kako se sud nije mogao pozvati na izjave svjedoka, pozvao se na neka akta iz spisa koja ja ili nisam potpisao ili su se trgale recenice iz ukupnog konteksta spisa. Moji su advokati, naravno, uputili zalbu Vrhovnom sudu na presudu. U toku zalbenog postupka nastupa najgori cin. Irfan Ajanovic u Federalnom parlamentu kaze zastupnicima DNZ-a: odbranili ste ga od svega, sad cemo vidjeti kako cete ga odbraniti od silovanja.

DANI: Postoji li, sem te Ajanoviceve recenice, jos nesto cime mozete dokazati da su Vam, kako tvrdite, optuznicu za silovanje montirali visoki duznosnici SDA i operativci AID-a?

DJEDOVIC: Osoba koja je, navodno, silovana je saslusana u istrazi u Kantonalnom sudu u Sarajevu. Ja nisam mogao prisustvovati njenom saslusanju. Na sudjenje je dovedena jer je tuzilac njen iskaz procitao u knjizi Molila sam da me ubiju. Medjutim kada procitate njen iskaz iz te knjige ona nigdje ne govori da sam je ja silovao. Zbog toga kazem da je to igra koju mi je montirao AID i neki duznosnici SDA. Djevojka je ocito zloupotrijebljena. Ona je ipak ispala plemenita osoba jer je na pitanje sudije – da li je to covjek koji vas je silovao, rekla - nisam sigurna. A u naucnoj literaturi se kaze da se poslije silovanja iskljucuje mogucnost da zrtva zaboravi lik napdaca. Inace u njenom iskazu ima mnogo kontradiktornosti – jer u jednom momentu pominje da je prilikom hapsenja njena drugarica odmah ubijena, da bi se poslije ispostavilo da je drugarica ziva i zdrava. Sud je uvidio da tu nema nikakvih dokaza i donio je oslobadjajucu presudu na koju je tuzilac ulozio zalbu. Moj slucaj organizacije za borbu ljudskih prava porede sa slucajem srebrenicke trojke.

Objavljeno u broju 167 DANA, 11. august / kolovoz 2000.

© Copyright Nezavisni magazin DANI, 2000.
Arslan_
Posts: 302
Joined: 11/09/2006 10:35
Location: BiH

#6

Post by Arslan_ »

Evo kako Đedović nije učestvovao u izdaji :x

http://www.youtube.com/watch?v=dDxLOhhuSjM

Hamdi Deliću kapa dolje :thumbup:
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#7

Post by Grom iz vedra neba »

Arslan_ wrote:Evo kako Đedović nije učestvovao u izdaji :x

http://www.youtube.com/watch?v=dDxLOhhuSjM

Hamdi Deliću kapa dolje :thumbup:
Treba obnoviti postupak protiv njega zbog novih dokaza...
Arslan_
Posts: 302
Joined: 11/09/2006 10:35
Location: BiH

#8

Post by Arslan_ »

Ma treba obnoviti "Pogorelicu" zbog ovakvih majke mi :x
hukagrad
Posts: 87
Joined: 17/05/2006 18:25

#9

Post by hukagrad »

ABRAHAM - AVRAM - IBRAHIM. :-)
hukagrad
Posts: 87
Joined: 17/05/2006 18:25

#10

Post by hukagrad »

InfraRedRidinghood wrote:Hajde sad lijepo objasni
http://www.forum.bihac.org/viewtopic.php?t=463
hukagrad
Posts: 87
Joined: 17/05/2006 18:25

#11

Post by hukagrad »

[quote="InfraRedRidinghood"][quote="hukagrad"][quote="InfraRedRidinghood"]Hajde sad lijepo objasni[/quote]

http://www.forum.bihac.org/viewtopic.php?t=463[/quote]

Tako brate kaži, mogao si nastradati ničim izazvan :-) :-) :-) :-) :D[/quote]

:-)
Post Reply