aferim, holandijo...

Goran_35

Post by Goran_35 » 06/12/2006 15:28

To je vec pitanje za drugu diskusiju. I svakako da stoji to sto kazes!

Ali odluka holanske vlade da odlikuje te ljude je po meni provokacija...

windas

Post by windas » 06/12/2006 18:52

Tesko je od istine pobjeci....

Salko sto je u vodu skako

Post by Salko sto je u vodu skako » 06/12/2006 18:58

ono sto je zalosno u svemu ovome je to da nismo nista naucili od srebrenice...plasim se ponavljanja... :x
srebrenica je pala zbog: nediscipline, lose organizacije, nepravde prema narodu i lopovluka... :x

ps. razmisljam da pocnem pisati knjigu o srebrenici jednu vrstu citanke za bosnjake... 8-)

sember

Post by sember » 06/12/2006 19:52

ps. razmisljam da pocnem pisati knjigu o srebrenici jednu vrstu citanke za bosnjake.
Samo nek bude za predskolsko obrazovanje.jer od prvog osnovne nejma
vise efekta.

tempora

Post by tempora » 11/12/2006 19:58

Mala ispravka, holandski bataljon nije dobio medalju za hrabrost, vec znacku "da je bio prisutan"
Ministar odbrane se odlucio za ovaj cin, zbog navodne negativne kampanje bataljona svih ovih godina. Kako bi im iole "nadomjestio" prezivljeno, eto, odlucio je da ih kako tako, njih obestecene obdari znackom za prisustvo.

Iako ucestvujem u svim mogucim demonstracijama ovakve vrste, na zalost bila sam sprijecena 4 decembra otici u Assen i u Haag, gdje su se desili protesti protiv ovog "darivanja." Svaki izgovor je uvijek samo imaginacija, ali eto, zbog veoma male bebe i nemogucnosti prevoza nisam uspjela otici ovaj put.
Tuzno je da se i u ovom slucaju, skupilo par ljudi kako bi protestvovalo zbog ovog cina. Vrlo malo ljudi nalazi za shodno da daju svoj glas protiv. Valjda to mnogo govori o nama.

Salko rece da su se holandski mediji vec pobunili zbog odluke ministra. Ta informacija je polutacna. Holandski mediji su vrlo sturo objavili vjest a i ono od clanaka sto je pisalo po novinama, bile su uglavnome individualne price clanova holandskog bataljona koji tvrde kako nisu mogli uciniti nista-a evo i taxi se slaze sa njima.

U anketi toga dana, odrzanoj na stranici rtl-a televizijske kuce, vecinsko stanovnistvo bilo je za to da se bataljon ipak okiti ovom znackom. Time je receno da je i klima u ovom dijelu svijeta promijenjena.

No, kada je svojevremeno zatrazeno izvinjenje od strane majki Srebrenice, predsjednik Holandije je izjavio da reci "sorry" nije prikladno jer bi Holandija time indirektno priznala krivicu. Ovaj posljednji cin je ipak direktni cin priznanja holandskome bataljonu za njegove zasluge.

Naravno da ne treba mrziti holandski narod zbog pada Srebrenice. No treba prezirati politiku i kulturu vojske u misijama koja razmislja da su ljudi koje stite inferiorni i da su niza vrsta. To pokazuju slucajevi Bosne, Ruande, Somalije, Avganistana, Iraka itd itd.
Znaci treba se potruditi i uciniti sve da se ova kultura promjeni. Jer javna je tajna kako su se holandski vojnici odnosili prema ljudima u zasticenoj zoni Srebrenice. Javna je tajna da su cak i oni koji su radili u sklopu bataljona kao prevodioci, elektricari itd, mogli biti zasticeni a ipak su isporuceni mladicevim dzelatima.
Javna je tajna da je holandski bataljon aktivno ucestvovao u razdvajanju zena i muskaraca i da nije bilo pobune u redovima istih.

Raport koji je napisan o padu Srebrenice, a pisan je punih pet godina, grijesan je na sve strane. Od iskaza svjedoka, do unistavanja dokaza!

Valja reci jos i to, da je clanica opsinskog odbora ( vrlo popularna prosle godine) po objavljivanju snimaka pogubljenja djecaka iz Srebrenice od strane srpskih zlikovaca reagovala ovom recenicom: " Strasno, ali mi naravno ne znamo sta su ovi muslimani ucinili!"

Ja na zalost, ovog 4 decembra nisam ucinila nista kako bih se pobunila protiv ovog momenta. Bila sam i sprijecena poslati tekst u neke od novina ioako sam o tome razmisljala.
No smatram da jos nije kasno. Ideja od A je dobra, pa bi je trebalo ipak ostvariti. Mogu bez ikakvih problema o svome trosku poslati sve ove "aferime" na sve moguce novine i televizijske kuce. No mozda bi trebalo ipak da se uvezemo u neke potpise ili jos neki vizuelni i pismeni protest pa da onda sve to skupa posaljemo? Da pokusamo da Srebrenica ne zastari kao tema.
Jer 10 000 poklane djece u Indoneziji od strane Holandije se ne uci u holandskim udzbenicima. ALi zato se izbacuju clanovi parlamenta turskog porijekla jer smatraju da je rijec "genocid" neprikladna u vezi slucaja Armenaca.

tempora

Post by tempora » 11/12/2006 20:13

A wrote:
tempora wrote:Ja na zalost, ovog 4 decembra nisam ucinila nista kako bih se pobunila protiv ovog momenta. Bila sam i sprijecena poslati tekst u neke od novina ioako sam o tome razmisljala.
No smatram da jos nije kasno. Ideja od A je dobra, pa bi je trebalo ipak ostvariti. Mogu bez ikakvih problema o svome trosku poslati sve ove "aferime" na sve moguce novine i televizijske kuce. No mozda bi trebalo ipak da se uvezemo u neke potpise ili jos neki vizuelni i pismeni protest pa da onda sve to skupa posaljemo? Da pokusamo da Srebrenica ne zastari kao tema.
Jer 10 000 poklane djece u Indoneziji od strane Holandije se ne uci u holandskim udzbenicima. ALi zato se izbacuju clanovi parlamenta turskog porijekla jer smatraju da je rijec "genocid" neprikladna u vezi slucaja Armenaca.
Joj sto ne mogu ovih jeftinih izgovora :oops: Ostavis bebi bonove, nek jede sta hoce :D

Da bi to slanje poste dobilo na tezini, najbolji je sistem emailinga:

Ucinite nesto da se tragedija Srebrenice ne zaboravi, protestvujte protiv dodjeljivanja ordena....
Kako?
Na stranici XXXXXXX cete naci pismo i fotografiju koju mozete stampati, potpisati punim imenom i prezimenom, sa punom adresom, i poslati na jednu ili vise adresa:

Novine 1
Novine 2
...
Daj ti to meni plavoj i neuhranjenoj bolje pojasni. Da ja to uvezem i posaljem na holandsku drzavnu televiziju gdje poznajem novinare. Ti izgleda ne znas kako plavusa popunjava ove tackice izmedju redova :D

Post by Salko sto je u vodu skako » 11/12/2006 20:28

mozda je najbolje da stupite u kontakt sa srebrenickom klubom u amsterdamu i da dogovorite zajednicku akciju... :P :P :P

ps. mozda je glupo da vi radite i govorite jedno a srebrenicki klub drugo... 8-)

zemljotres

Post by zemljotres » 11/12/2006 20:29

tempora wrote:Mala ispravka, holandski bataljon nije dobio medalju za hrabrost, vec znacku "da je bio prisutan"
Ministar odbrane se odlucio za ovaj cin, zbog navodne negativne kampanje bataljona svih ovih godina. Kako bi im iole "nadomjestio" prezivljeno, eto, odlucio je da ih kako tako, njih obestecene obdari znackom za prisustvo.

Iako ucestvujem u svim mogucim demonstracijama ovakve vrste, na zalost bila sam sprijecena 4 decembra otici u Assen i u Haag, gdje su se desili protesti protiv ovog "darivanja." Svaki izgovor je uvijek samo imaginacija, ali eto, zbog veoma male bebe i nemogucnosti prevoza nisam uspjela otici ovaj put.
Tuzno je da se i u ovom slucaju, skupilo par ljudi kako bi protestvovalo zbog ovog cina. Vrlo malo ljudi nalazi za shodno da daju svoj glas protiv. Valjda to mnogo govori o nama.

Salko rece da su se holandski mediji vec pobunili zbog odluke ministra. Ta informacija je polutacna. Holandski mediji su vrlo sturo objavili vjest a i ono od clanaka sto je pisalo po novinama, bile su uglavnome individualne price clanova holandskog bataljona koji tvrde kako nisu mogli uciniti nista-a evo i taxi se slaze sa njima.

U anketi toga dana, odrzanoj na stranici rtl-a televizijske kuce, vecinsko stanovnistvo bilo je za to da se bataljon ipak okiti ovom znackom. Time je receno da je i klima u ovom dijelu svijeta promijenjena.

No, kada je svojevremeno zatrazeno izvinjenje od strane majki Srebrenice, predsjednik Holandije je izjavio da reci "sorry" nije prikladno jer bi Holandija time indirektno priznala krivicu. Ovaj posljednji cin je ipak direktni cin priznanja holandskome bataljonu za njegove zasluge.

Naravno da ne treba mrziti holandski narod zbog pada Srebrenice. No treba prezirati politiku i kulturu vojske u misijama koja razmislja da su ljudi koje stite inferiorni i da su niza vrsta. To pokazuju slucajevi Bosne, Ruande, Somalije, Avganistana, Iraka itd itd.
Znaci treba se potruditi i uciniti sve da se ova kultura promjeni. Jer javna je tajna kako su se holandski vojnici odnosili prema ljudima u zasticenoj zoni Srebrenice. Javna je tajna da su cak i oni koji su radili u sklopu bataljona kao prevodioci, elektricari itd, mogli biti zasticeni a ipak su isporuceni mladicevim dzelatima.
Javna je tajna da je holandski bataljon aktivno ucestvovao u razdvajanju zena i muskaraca i da nije bilo pobune u redovima istih.

Raport koji je napisan o padu Srebrenice, a pisan je punih pet godina, grijesan je na sve strane. Od iskaza svjedoka, do unistavanja dokaza!

Valja reci jos i to, da je clanica opsinskog odbora ( vrlo popularna prosle godine) po objavljivanju snimaka pogubljenja djecaka iz Srebrenice od strane srpskih zlikovaca reagovala ovom recenicom: " Strasno, ali mi naravno ne znamo sta su ovi muslimani ucinili!"

Ja na zalost, ovog 4 decembra nisam ucinila nista kako bih se pobunila protiv ovog momenta. Bila sam i sprijecena poslati tekst u neke od novina ioako sam o tome razmisljala.
Bili oni prisutni kažeš? ima l' stida?

http://www.aferim.efm.ba

tempora

Post by tempora » 11/12/2006 20:39

Salko sto je u vodu skako wrote:mozda je najbolje da stupite u kontakt sa srebrenickom klubom u amsterdamu i da dogovorite zajednicku akciju... :P :P :P

ps. mozda je glupo da vi radite i govorite jedno a srebrenicki klub drugo... 8-)
Nesto se ne sjecam nekog srebrenickog kluba u svim protestima u kojima sam ucestvovala. Uglavnom nas je malo kada se radi o takvim vidovima skupova. Mozda grijesim, ali koliko mi je poznato, na prste obje ruke se moglo izbrojati koliko je ljudi bilo u Haagu 4 decembra. Prisutni u Assenu, ispred kasarne u kojoj se dijelila znacka, dosli su autobusom iz Njemacke.

Prijedlog je slijedeci:
Svi oni koji se osjecaju duznima da ucine nesto po ovom pitanju, neka napisu na forumu pismo protesta, svoju argumentaciju zasto se ne slazu sa ovim cinom.
Sve uvezati u jedno pismo, napraviti koncept, pa se onda fino dogovoriti da svi u isto vrijeme na neki nacin dignemo glas ma gdje se nalazimo.
Ja cu prevesti pismo, obavjestiti medije i potraziti obiljezja, kao recimo sliku Bosnian Girl kako bih privukla sto vise paznje.
Ovo ovako povrsno, ako neko ima dobar prijedlog kako da se oglasimo, neka ga da! Ja sam svakako ZA!

Post by Salko sto je u vodu skako » 11/12/2006 20:44

tempora wrote:
Salko sto je u vodu skako wrote:mozda je najbolje da stupite u kontakt sa srebrenickom klubom u amsterdamu i da dogovorite zajednicku akciju... :P :P :P

Nesto se ne sjecam nekog srebrenickog kluba u svim protestima u kojima sam ucestvovala. Uglavnom nas je malo kada se radi o takvim vidovima skupova. Mozda grijesim, ali koliko mi je poznato, na prste obje ruke se moglo izbrojati koliko je ljudi bilo u Haagu 4 decembra. Prisutni u Assenu, ispred kasarne u kojoj se dijelila znacka, dosli su autobusom iz Njemacke.

Prijedlog je slijedeci:
Svi oni koji se osjecaju duznima da ucine nesto po ovom pitanju, neka napisu na forumu pismo protesta, svoju argumentaciju zasto se ne slazu sa ovim cinom.
Sve uvezati u jedno pismo, napraviti koncept, pa se onda fino dogovoriti da svi u isto vrijeme na neki nacin dignemo glas ma gdje se nalazimo.
Ja cu prevesti pismo, obavjestiti medije i potraziti obiljezja, kao recimo sliku Bosnian Girl kako bih privukla sto vise paznje.
Ovo ovako povrsno, ako neko ima dobar prijedlog kako da se oglasimo, neka ga da! Ja sam svakako ZA!
pokusacu da ti nadjem adresu i broj telfona srebrenickog kluba iz amsterdama...smijesno je da srebrencani na holandskoj televiziji govore jedno a da bosnjaci iz njemacke (koji su protestirali u assenu) govore drugo...PONAVLJAM: TREBA DOGOVORITI AKCIJU!!!! 8-)

hukagrad

Post by hukagrad » 24/12/2006 01:30

Od otpočinjanja oružane agresije i tokom prvih pet mjeseci odbrambenooslobodilačkog rata u Bosni i Hercegovini, srbonacisti Slobodana Miloševića dnevno su strijeljali i/il klali u prosjeku po 1000 ljudskih stvorenja, većinom Muslimana. Pritom nije stradalo više od 1500 Miloševićevih srbonacista. Neočekivano, srbonacistički blickrig i san o savršenom zločinu suočio se sa samoorganiziranim grupama, koje su stale u odbranu države Bosne i Hercegovine i ljudskog dostojanstva. Jedna od takvih grupa bila je i u Srebrenici. Srebrenice, u to vrijeme nisu bile ničije „zaštićene zone“. Jula 1995. godine - u vrijeme kada su bosanske snage u magacinima imale municije više nego što su je utrošile tokom odbrambenooslobodilačkog rata; kada su bosanske snage bile organizirane i na taktičkom nivou superiorne u odnosu na srbonacističke formacije; kada su srbonacističke formacije bile pred potpunim rasulom; kada je „cijela“ Bosna i Hercegovina bila „zaštićenom zonom“ – u Bosni i Hercegovini, Evropi i Svijetu dogodila se Srebrenica. Zašto baš tada? I ko, danas, Srebrenicu pokušava „izmjestiti“ u Holandiju?

Posten covjek

Post by Posten covjek » 31/12/2006 03:05

po grafitu ne mozemo suditi citav bataljon.pricao sam s momkom koji je bio tamo.oni su se izgubili.kontali su da ce i oni biti zarobljeni.i tek kad su dosli u zg culi su sta se desava u srebrenici.nije ni njima lako.

i ti vjerujes u svakakve price. Do zuba naoruzan bataljon da se "izgubi". suplja prica. Ako je tako covjek ih ne smije nigdje ni poslati.

5000 bubrega su isporuceni u prvim danima. Posao stoljeca?

celija001

Post by celija001 » 31/01/2007 21:53

S obzirom da je univerzalni svjetski jezik Vandalski, mislim da bi bolje bilo da je neko bacio ciglu (narančaste boje) na kojoj s jedne strane piše Aferim!, a s druge prevod te riječi na Holandski na njihovu ambasadu. Postiglo bi se daleko više.

JahijaJilic

Post by JahijaJilic » 06/02/2007 02:50

Prijedlog je svakako dobar. No ne treba bacati "ciglu". Nju treba licno kulturno i van vandalski predati.

celija001

Post by celija001 » 06/02/2007 03:48

JahijaJilic wrote:Prijedlog je svakako dobar. No ne treba bacati "ciglu". Nju treba licno kulturno i van vandalski predati.
Moram priznat da mi je to bila druga ideja. Napisati na svaku ciglu ime jedne srebreničke žrtve i podignuti zid ispred njihove ambasade.

JahijaJilic

Post by JahijaJilic » 11/02/2007 22:39

Moram priznat da mi je to bila druga ideja. Napisati na svaku ciglu ime jedne srebreničke žrtve i podignuti zid ispred njihove ambasade.
Predati im ciglu, pa nek ga sami prave.

Fair Life

Post by Fair Life » 25/03/2007 15:19

Salko sto je u vodu skako wrote:ne radi se ni o kakvom odlikovanju/medalji ...
najveca sramota im je to sto je oko 400 (vecinom onih koji su bili u srebrenici) od ukupno 850 vojnika odbilo doci na festu i uzeti taj jebeni papir kojim se potvrdjuje da su bili u mirovnoj misiji... 8-)
http://www.oslobodjenje.ba/index.php?op ... &Itemid=44

tempora

Post by tempora » 25/03/2007 16:19

Nesto se ne sjecam da je na "udarnim" vijestima u Holandiji bilo govora o bilo kakvom odbijanju medalje.Mora da se radilo o selektivnoj vijesti.Ili bojazan da kazu da je neko odbio medalju ili nesto toga tipa.Uzgred, ne radi se o medalji nego zahvalnici. :D

Post Reply