bosnjak ili bosanac??

Shoshana

Post by Shoshana » 19/11/2006 03:32

mr__bosnjak wrote:Shoshana mi smo bili narod i ranije ali nas je Islam formirao u ovo sto smo danas. Uostalom isto je(ali u manjoj mjeri) uradio i komunizam.
Pa sta se onda bunis kad ti Sarlo to isto kaze? Danasnji Bosnjaci imaju veze sa srednjevjekovnom Bosnom otprilike isto onoliko koliko i svi ostali Bosanci (bez obzira na to kako oni sami sebe zovu).
Last edited by Shoshana on 19/11/2006 03:34, edited 1 time in total.

lindjo

Post by lindjo » 19/11/2006 03:38

:)

:oops:

sve kontam nema nikog :D ..

talijan

Post by talijan » 19/11/2006 10:42

ma daj ba ljudi zemlja je Bosna i Hercegovina - stanovnici su bosanci i hercegovci, sta tu ima nejasno.
A to sto su smislili novo ime i sto ce vjerojatno smisliti jos neka druga, kad se vlast opet promijeni, nek' se s tim prepucavaju istoricari, nema vremena mali covjek da to sve uprati.

Zhaba

Post by Zhaba » 19/11/2006 10:50

pa i jedno i drugo i da ne zaboravim dijasporka i ex-jugoshvabica... :roll:

ak-47

Post by ak-47 » 19/11/2006 14:04

Helem wrote:Netacno.
Bosnjak jeste imenica i to odnosna na sve one koji su iz Bosne, a staroturskom ima pogrdno znacenje, za Bosanske varvare i divljake, koje je trebalo prevoditi na Islam.
Turci su u Bosni zatekli tako kada su dosli.
Nemoj pricat nesto sto neznas ili sto si procitao iz neprovjerenih izvora.
Bosnjak je imenica koja se odnosi na ljude iz Bosne i nema nikakvo drugo niti skriveno znacenje ta imenica je postojala u turskom jeziku i prije nego su turci dosli u Bosnu,a to ko je koga prevodio na koju vjeru je nevazno.

hamusch

Post by hamusch » 19/11/2006 15:45

Evo, ja se javim samo djahkad. Nisam vidio vise budala na manjem prostoru.

hamusch

Post by hamusch » 19/11/2006 16:03

1. narod
2. narod pravi drzavu i daje joj ime (Bosna)
3. narod uzima tri razlicite religije
4. jedni uzimaju islam i zadrzavaju ime po drzavi, drugi uzimaju katolicanstvo i zovu sebe(cuj ovo) hrvatima, treci uzimaju pravoslavlje i zovu sebe( cuj njih) srbi.
5. znaci uzeli islam i ostali Bosnjacki narod

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 19/11/2006 19:53

Shoshana wrote:
mr__bosnjak wrote:Shoshana mi smo bili narod i ranije ali nas je Islam formirao u ovo sto smo danas. Uostalom isto je(ali u manjoj mjeri) uradio i komunizam.
Pa sta se onda bunis kad ti Sarlo to isto kaze? Danasnji Bosnjaci imaju veze sa srednjevjekovnom Bosnom otprilike isto onoliko koliko i svi ostali Bosanci (bez obzira na to kako oni sami sebe zovu).
Ja ne kazem da danasnji bh. Srbi i Hrvati nemaju pretke u srednjovjekovnoj Bosni ali ti njihovi preci su bili moje etnicke pripadnosti - bosnjacke(ili bosnjanske u to doba). Oni su prihvatanjem srpstva i hrvatstva se odrekli naslijedja iz srednjovjekovne Bosne i preuzeli naslijedje srednjovjekovne Srbije odnosno Hrvatske. A ono bosansko su nastavili nositi Bosnjaci kako se kasnije i u danima agresije ispostavilo.

Fratris

Post by Fratris » 19/11/2006 21:41

mr__bosnjak wrote: Ja ne kazem da danasnji bh. Srbi i Hrvati nemaju pretke u srednjovjekovnoj Bosni ali ti njihovi preci su bili moje etnicke pripadnosti - bosnjacke(ili bosnjanske u to doba). Oni su prihvatanjem srpstva i hrvatstva se odrekli naslijedja iz srednjovjekovne Bosne i preuzeli naslijedje srednjovjekovne Srbije odnosno Hrvatske. A ono bosansko su nastavili nositi Bosnjaci kako se kasnije i u danima agresije ispostavilo.
Hajd ti meni lijepo reci kakvo to nasljedstvo srednjovjekovne Bosne cuvas ti kao Bosnjak. Jos bolje, kakvu ideju o svemu ovom si imao prije 1991? Pretpostavljam po tvojim postovima da si bio dovoljno star 1991 za ova slijedeca pitanja.

Jesil kao mali ikad bio u Kraljevoj Sutjesci, Bobvcu ili Jajcu da vidis ostatke srednjovjekovnih prijestolnica Bosna ili pak kostur zadnjeg nam kralja?

Jel ti kao malom tvoja nana pricala o slavi i propasti Bosanskog Kraljevstva, i kako su nam pogani Turci na prijevaru kralja pogubili? Ili kako nam je zadnja kraljica pobjegla u Rim i do kraja zivota nije izgubila nadu da ce jednog dana Turci biti otjerani i nase kraljevstvo Bosansko opet uspostavljeno?

Jel ima iko u tvojoj familiji da se zove Tvrtko ili Katarina po nasim kraljevima i kraljicama?

U slucaju da sam izostavio neka pitanja u vezi tvoje duhovne veze s Kraljevstvom Bosanskim, slobodno dodaj.

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 20/11/2006 01:35

Fratris wrote:
mr__bosnjak wrote: Ja ne kazem da danasnji bh. Srbi i Hrvati nemaju pretke u srednjovjekovnoj Bosni ali ti njihovi preci su bili moje etnicke pripadnosti - bosnjacke(ili bosnjanske u to doba). Oni su prihvatanjem srpstva i hrvatstva se odrekli naslijedja iz srednjovjekovne Bosne i preuzeli naslijedje srednjovjekovne Srbije odnosno Hrvatske. A ono bosansko su nastavili nositi Bosnjaci kako se kasnije i u danima agresije ispostavilo.
Hajd ti meni lijepo reci kakvo to nasljedstvo srednjovjekovne Bosne cuvas ti kao Bosnjak. Jos bolje, kakvu ideju o svemu ovom si imao prije 1991? Pretpostavljam po tvojim postovima da si bio dovoljno star 1991 za ova slijedeca pitanja.

1991 ja sam bio dijete, nisam mislio na te stvari

Jesil kao mali ikad bio u Kraljevoj Sutjesci, Bobvcu ili Jajcu da vidis ostatke srednjovjekovnih prijestolnica Bosna ili pak kostur zadnjeg nam kralja?

Nisam jer nisam kao mali hodao po bilo kojim historijskim mjestima, nije bilo vremena za to.

Jel ti kao malom tvoja nana pricala o slavi i propasti Bosanskog Kraljevstva, i kako su nam pogani Turci na prijevaru kralja pogubili? Ili kako nam je zadnja kraljica pobjegla u Rim i do kraja zivota nije izgubila nadu da ce jednog dana Turci biti otjerani i nase kraljevstvo Bosansko opet uspostavljeno?

Nana mi nije pricala nista iz historije. A i da jeste, zasto je trebala reci da su Turci pogani kad su nam donijeli vjeru? Je li se mora nositi automatska mrznja prema Turcima da bi bio od pred-turskog perioda? Je li to srpsko-hrvatsko rezonovanje. Naravno da je i meni i mojoj nani bilo draze Bosansko Kraljevstvo ali iskreno i Osmanlijsko, da ono nije doslo danas nebi bili muslimani.

Jel ima iko u tvojoj familiji da se zove Tvrtko ili Katarina po nasim kraljevima i kraljicama?

Nema, zasto je to bitno? Je li se iko u tvojoj familiji zove Kulin?

U slucaju da sam izostavio neka pitanja u vezi tvoje duhovne veze s Kraljevstvom Bosanskim, slobodno dodaj.
Nemam sta dodati, dovoljno je reci da ja smatram da je to kraljevstvo imalo svoj narod, kulturu, vjeru i jezik i da je bilo nezavisno od komsija sto ti vjerovatno ne radis.

Bijedni su ovi hrvatski pokusaji "eto mi se zovemo Tvrtko a vi Osman mi smo....bla,bla,bla" a nama u licnoj je Bosnjaci njima Hrvati.

Shoshana

Post by Shoshana » 20/11/2006 02:20

mr__bosnjak wrote: Nemam sta dodati, dovoljno je reci da ja smatram da je to kraljevstvo imalo svoj narod, kulturu, vjeru i jezik i da je bilo nezavisno od komsija sto ti vjerovatno ne radis.
I da opet priupitam, a sta ti imas zajednicko sa tim kraljevstvom, a sto Bosanski Srbi i Bosanski Hrvati nemaju? Kulturu, vjeru ili jezik?

Ah, da :roll: Semantiku :zzzz:

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 20/11/2006 02:26

Eh vala Shoshana ili se pravis glupa ili provociras. Evo:
Ja ne kazem da danasnji bh. Srbi i Hrvati nemaju pretke u srednjovjekovnoj Bosni ali ti njihovi preci su bili moje etnicke pripadnosti - bosnjacke(ili bosnjanske u to doba). Oni su prihvatanjem srpstva i hrvatstva se odrekli naslijedja iz srednjovjekovne Bosne i preuzeli naslijedje srednjovjekovne Srbije odnosno Hrvatske. A ono bosansko su nastavili nositi Bosnjaci kako se kasnije i u danima agresije ispostavilo.

Shoshana

Post by Shoshana » 20/11/2006 02:28

Svidjalo se to tebi ili ne, oni su Bosanci - isto kao i ti. I ne bih bas rekla da su se icega odrekli...

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 20/11/2006 02:31

Ovo je deseti put ali hajde

Bosnjaci su potomci starih Bosnjana, ime Bosnjani je nastalo od rijeci Bosna sto dolazi od Bosona - tekuca voda. Tako su se nazivali stanovnici oko nje i po toj rijeci je onda i zemlja Bosnjana dobila ime. To je postao zaseban etnicki identitet sa vlastitom zemljom - Bosnom, jezikom - bosanskim, pismom - bosancica, vjerom - bogumilstvom(kasnije dijelovi prihvatili katolicanstvo i pravosljavlje, asimilirani dijelovi vlaskog pravoslavnog zivlja). Dolaskom Turaka Bosnjanin postaje Bosnjak. Tada je bio izraz Bosnjak-kavmi ili Bosnjak-milleti za etnickog Bosnjaka, dakle onoga sto govori bosanskim i zemlja mu je Bosna, a Bosnjak-taifesi za bilo kog stanovnika Bosne.

Sirenjem veliko-srpske i veliko-hrvatske nacionalne ideje polahko Bosnjaci katolicke i pravoslavne vjeroispovijesti su se poceli iznjasnjavati Srbima i Hrvatima(nastaje pojam "bosanski Srbi" i "bosanski Hrvati") dok su Bosnjaci islamske vjeroispovijesti sacuvali bosnjacku naciju. Nazalost ona se s vremenom zabranjuje i dolazi do prestanka upotrebe rijeci "Bosnjak" kao rezultat veliko-srpskih i veliko-hrvatskih pritisaka i vlasti nad Bosnom, a nova forma rijeci Bosnjak - Bosanac zamjenjuje staru Bosnjak-taifesi dakle Bosanac je bilo ko sto je iz Bosne. 1974 Bosnjacima je priznato nanavo da imaju svoju naciju ali pod imenom "Musliman" dakle po vjerskom prefiksu a konacno 1993 Bosnjaci su zamjenili "Musliman" sa Bosnjak i vratili svoje hiljadugodinje pravo ime.

Danas Bosnjak je etnicki Bosanac sto govori bosanski, smatra Bosnu svojom drzavom i pripada autohtonom bosanskom korpusu, Bosanac je bilo ko sto vuce korijene iz Bosne. Moze se uporediti sa Srbin i Srbijanac. U Bosni su pored Bosnjaka radi brojnosti konstitutivni i Srbi i Hrvati a pored njih tu zivi i jos oko 20 nacija manjina. Neki upotrebljavaju rijec "Bosanac" da opisu svoju etnicku pripadnost sto ne cini Bosnjake manjim Bosancima.

danas

Post by danas » 20/11/2006 02:33

ma hajde -- ni manje ni vise nego bas TVOJE etnicke pripadnosti :-? zar ti nisi ilir? :D

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 20/11/2006 02:35

Iliri su nestali kao skupina a bili su podjeljeni u plemena kojih vise nema. Imaju samo njihovi potomci

Shoshana

Post by Shoshana » 20/11/2006 02:38

Blago tebi :roll:

More do koljena :zzzz:

danas

Post by danas » 20/11/2006 02:38

mr__bosnjak wrote:Iliri su nestali kao skupina a bili su podjeljeni u plemena kojih vise nema. Imaju samo njihovi potomci
aha...
sad sam malo zbunjeTa -- to kazes srbi su tvoje etnicke pripadnosti... oni kazu ti si njihove, samo si se poturcio u medjuvremenu...
this is too much for me... :-) :roll:

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 20/11/2006 02:42

Ovo je deseti put ali hajde

Bosnjaci su potomci starih Bosnjana, ime Bosnjani je nastalo od rijeci Bosna sto dolazi od Bosona - tekuca voda. Tako su se nazivali stanovnici oko nje i po toj rijeci je onda i zemlja Bosnjana dobila ime. To je postao zaseban etnicki identitet sa vlastitom zemljom - Bosnom, jezikom - bosanskim, pismom - bosancica, vjerom - bogumilstvom(kasnije dijelovi prihvatili katolicanstvo i pravosljavlje, asimilirani dijelovi vlaskog pravoslavnog zivlja). Dolaskom Turaka Bosnjanin postaje Bosnjak. Tada je bio izraz Bosnjak-kavmi ili Bosnjak-milleti za etnickog Bosnjaka, dakle onoga sto govori bosanskim i zemlja mu je Bosna, a Bosnjak-taifesi za bilo kog stanovnika Bosne.

Sirenjem veliko-srpske i veliko-hrvatske nacionalne ideje polahko Bosnjaci katolicke i pravoslavne vjeroispovijesti su se poceli iznjasnjavati Srbima i Hrvatima(nastaje pojam "bosanski Srbi" i "bosanski Hrvati") dok su Bosnjaci islamske vjeroispovijesti sacuvali bosnjacku naciju. Nazalost ona se s vremenom zabranjuje i dolazi do prestanka upotrebe rijeci "Bosnjak" kao rezultat veliko-srpskih i veliko-hrvatskih pritisaka i vlasti nad Bosnom, a nova forma rijeci Bosnjak - Bosanac zamjenjuje staru Bosnjak-taifesi dakle Bosanac je bilo ko sto je iz Bosne. 1974 Bosnjacima je priznato nanavo da imaju svoju naciju ali pod imenom "Musliman" dakle po vjerskom prefiksu a konacno 1993 Bosnjaci su zamjenili "Musliman" sa Bosnjak i vratili svoje hiljadugodinje pravo ime.

Danas Bosnjak je etnicki Bosanac sto govori bosanski, smatra Bosnu svojom drzavom i pripada autohtonom bosanskom korpusu, Bosanac je bilo ko sto vuce korijene iz Bosne. Moze se uporediti sa Srbin i Srbijanac. U Bosni su pored Bosnjaka radi brojnosti konstitutivni i Srbi i Hrvati a pored njih tu zivi i jos oko 20 nacija manjina. Neki upotrebljavaju rijec "Bosanac" da opisu svoju etnicku pripadnost sto ne cini Bosnjake manjim Bosancima.

Shoshana

Post by Shoshana » 20/11/2006 02:47

mr__bosnjak wrote:Ovo je deseti put ali hajde

Ovu mantru potrebno je poslati na deset (10) adresa u slijedeca dva dana pa cete se i sami uvjeriti u njenu moc. Siromastvo ce nestati, RS ce nestati, nacionalno uredjenje ce nestati (osim naseg, naravno) a med i mlijeko ce teci ulicama. :D

Ako ovu mantru odmah ne posaljete na bar deset (10) adresa, nesto strasno ce vam se dogoditi! Upozoreni ste! Buducnost ove zemlje je u vasim rukama!

Idi dijete, uhvati se komvuxa, mlad si, jos ima sanse :roll:

stickitout

Post by stickitout » 20/11/2006 02:51

Okolo kupam se! :D :D

Shoshana

Post by Shoshana » 20/11/2006 02:54

zoom66 wrote:
stickitout wrote:Okolo kupam se! :D :D
:lol: :lol: :lol:
Odlicna navlakusa, i ja sam nasjela, al sam prvobitno odlucila da mudro presutim :lol: :lol:

stickitout

Post by stickitout » 20/11/2006 02:59

Nek smijeh vlada na raznim dijelovima planete :D :D cak i ove kasne sate (kako kome) :lol:

danas

Post by danas » 20/11/2006 03:08

zoom66 wrote:nek zivi jubav
nek ne bude jat
nek bosnjak bosancu
bude bjatu bjat...:D:D:D

evo me muchem ko vlado kalember...:D:D:D
hajd' sto mucas, nego sto si poceo tepat... :roll: :roll: :roll: :D :P

Maksim

Post by Maksim » 20/11/2006 03:08

Gospodine, reformator, te obitelji koje zahtijevaju vjerske obrede za preminule clanove obitelji koji su se deklarisali kao ateisti i koji su tako sahranjeni, se onda ponasaju drsko prema svom preminulom clanu i ne postuju njegovu odluku. Ja sam ateist i nikad ne bi dozvolio da me netko kopa na muslimanskom groblju. Kada bi to pak netko ucinio, zna se kako se takav cin zove. Nepostenje.

Post Reply