Međunarodna zajednica da se pripremao masakr u srebrenici

crnileptir
Posts: 81
Joined: 14/08/2006 21:58

#1 Međunarodna zajednica da se pripremao masakr u srebrenici

Post by crnileptir »

Glavna tužiteljica Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Carla del Ponte je izjavila, u intervjuu za francuski sedmičnik Paris Match, da je "međunarodna zajednica znala" da se pripremao masakr u Srebrenici.



Del Ponte objašnjava da je u optužbi koju je ona vodila protiv bivšeg jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića, koji je u martu ove godine umro u Haagu, govorila o "svemu što u sudskom postupku nije bilo prihvaćeno kao formalni dokazi".

Ona posebno naglašava da su "Milošević, Karadžić i Mladić, optuženi za genocid pred ICTY-em, organizirali napad na Srebrenicu gdje će biti počinjen masakr velikih razmjera".

"Međunarodna zajednica je to znala, oni su o tome govorili, ali nisu učinili ništa da to spriječe. To je zadnji dokaz", rekla je ona. "Imam imena onih koji su učestvovali na tom sastanku."

Del Ponte je uostalom rekla, također vezano za Srebrenicu, da je
bivši američki potpredsjednik Al Gore "bio saglasan da o tome svjedoči, ali mu nije bilo dozvoljeno".

Odlukom ICTY-a, masakr od jula 1995. nad oko 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka u enklavi Srebrenice, koja je bila pod zaštitom holandskih Bijelih kaciga UN-a, jedina je ratna zona u Bosni i Hercegovini u kojoj je zvanično priznat genocid.

Del Ponte, čiji mandat ističe u septembru 2007., nastavlja s optužbama protiv srbijanskog premijera Vojislava Koštunice, kojeg sumnjiči već dugo vremena da ne želi uhapsiti Mladića i Karadžića. Paris Match, za ilustraciju, objavljuje sliku Mladića kako sjedi u jednom restoranu u Beogradu 2000. godine

Kao i u dokumentarcu Švicarca Marcela Schüpbacha,"Lista Carle del Ponte", ona iznosi svoje sumnje vezano za američkog pregovarača u BiH Richarda Holbrooka da je mogao zaključiti sporazum s Karadžićem, tokom pregovora 1996., kako bi ovaj napustio politiku. Precizirajući da nema dokaza, ona kaže da je "uvjerena da je postojala neka vrsta dogovora između njih".

FENA
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2

Post by muha_sa »

toplu vodu je otkrila--to i ja znam.
User avatar
Anka
Posts: 425
Joined: 02/07/2006 01:36
Location: Beograd

#3

Post by Anka »

leptire,u naslovu teme ti nedostaje reč-znala.
Međ.zajednica je znala da se...
Ih, a Karla tek to sada skontala :-) ma daj, i vrapci na grani su znali a kamoli međunarodna zajednica. Tada im je to odgovaralo a posle su ispali veliki "dušebriznici". Gomila pokvarenih licemera. Uostalom,Holandska vlada je pala zbog toga. Onaj užas se ne bi desio da su oni stvarno hteli da ga spreče.
crnileptir
Posts: 81
Joined: 14/08/2006 21:58

#4

Post by crnileptir »

Ovako je naslov vijesti pa sam prenio...važno je da uticajni medjunarodni dužnosnici na neki način se bore za naše intrese...a mi svi znamo , koji smo bili ovdje, ko je kriv, šta je ko radio, ko je počeo, ko je agresor, ko je branitelj, ko je faca a ko su bili papci, ko nam je pomagao, a ko nas je zaustavio kad smo krenuli u ofanzivu, a zatim i poslije ko je riječju i djelom demonizirao pozitivce iz Armije itd
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#5

Post by SeadBiH »

Ako je za Srebrenicu znala CIA, znala je i njemačka vlada

http://www.vecernji-list.hr/newsroom/ne ... 1/index.do

Priznanje "plavim šlemovima" iz Srebrenice

http://www.mtsmondo.com/news/vesti/story.php?vest=35676
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#6

Post by zavrzlama »

Ovo je samo pouka Bosancima i Hercegovcima da sutra ako nedaj boze Mile iz Laktasa povuce svoje ljude iz BIH institucija i proglasi "balvanijadu" da EUFOR nece stititi nesrbe u rs-u i stititi Granice i medunarodno priznatu drzavu BIH od separatistickog djelovanja....


To za Srebrenicu znali su za napad...ali nisu znali da postoji tako paklen i genocidan plan da pobijes 7-8 hiljada ljudi koji su se predali ili zarobljeni..

MZ-a je vjerovatno racunala da ce srbi iseliti narod na teritoriju pod kontrolom ARBIH i da ih nece ubijati....sta se desilo znamo i sami...

Trazenje Srebrenice i Zepe kao distrikta BIH je minimum svih minimuma kao kakvu takvu kompezaciju tom napacenom narodu..
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#7

Post by mr__bosnjak »

To za Srebrenicu znali su za napad...
Znali su za agresorsko djelovanje dakle...
ali nisu znali da postoji tako paklen i genocidan plan da pobijes 7-8 hiljada ljudi koji su se predali ili zarobljeni..
De ne siri propagandu kako bolan predali? Zarobljeni? Zvuci kao da su bili vojnici, da jesu mislis da bi Srebrenica onako bez problema u jednom danu pala? Nisu se nit predali nit zarobljeni nego su bili civili odvedeni iz muhadzirskog kampa u Potocarima ili izvedeni iz redova u autobuse i kamione, obicni civili....
MZ-a je vjerovatno racunala da ce srbi iseliti narod na teritoriju pod kontrolom ARBIH i da ih nece ubijati....sta se desilo znamo i sami...
Okej dakle "samo" su mislili da ce izvrsiti etnicko ciscenje?
Trazenje Srebrenice i Zepe kao distrikta BIH je minimum svih minimuma kao kakvu takvu kompezaciju tom napacenom narodu..
Slazem se. Zapravo, minimum svega je da se "rs" ukine, to je minimum jer nisu samo Srebrenica i Zepa stradale, stradalo je svako mjesto sto je danas "rs".
Shamrock
Posts: 380
Joined: 31/10/2006 12:13

#8

Post by Shamrock »

znali su i nasi politicari sto je najgore
tux
Posts: 23
Joined: 28/10/2006 13:19

#9

Post by tux »

Shamrock wrote:znali su i nasi politicari sto je najgore
Cuti, nije lijepo o tome pricati.
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#10

Post by MuaDib »

Znali su oni vrlo dobro šta nam se sprema, pa su dali zeleno svijetlo Karadžiću i Bobanu da pobiju Muslimane kako u srcu Evrope ne bi imali svoju "državicu". Kada su vidjeli da se branimo onda su nam došli kao mirotvorci prije svega mislim na Evropu. Znali su oni i snimali su sve satalitima i znaju gdje je svaka masovna grobnica i šta je ko radio i da ne budem ciničan zanju kada i Karadžić prne a fol ga nisu u stanju uhapsiti. Sve je to visoka politika i ne zaboravite da je Evropi trebao jedan rat kako bi se riješila starih zaliha i oružja zaostalog iz hladnog rata pa su našli brdoviti Balkan i saveznike što je najgore.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#11

Post by mr__bosnjak »

Shamrock wrote:znali su i nasi politicari sto je najgore
Dokazi?
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#12

Post by Vodenjak »

mr__bosnjak wrote:
Shamrock wrote:znali su i nasi politicari sto je najgore
Dokazi?
Ma nema ih...
Kao ni onih za izdaju Bosne..
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#13

Post by Murat Sabanovic »

svi su oni znali,od medjunarodne zajednice pa do bh vlasti.
pa bosna je vrvila od spijuna, tako da se je svaka ofanziva znala u naprijed(bilo ko da napada).
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#14

Post by gavrilo »

i da su znali? sta mijenja na cinjenici da je 8000 ljubi pobijeno? nista ...
hoce li neko od medjunarodne zajednice da odgovara za masakar? nece...
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#15

Post by Vodenjak »

gavrilo wrote:i da su znali? sta mijenja na cinjenici da je 8000 ljubi pobijeno? nista ...
hoce li neko od medjunarodne zajednice da odgovara za masakar? nece...
E moj @gavro...
Da je kako docepati se onih koji su to ucinili..
O onima koji su znali mozemo ovdje lupati sta hocemo i kako hocemo.

Znao je dobar broj nas ovdje sta se sprema ako nacionalisti i hoshtapleri dodju na vlast 1990, ali znaci li to da smo mogli sta da uradimo ili da smo, ne daj mi boze njihov, cak i odgovorni za njihovu rabotu?

p.s. Izvini, zaista nisu TEBI upucene ove rijeci vec sam samo iskoristio to sto si napisao da iskazem izmedju ostalog i svoj bijes i svoju razocaranost i svoju nemoc pred masom nasih ljudi koji, kako u ratu, tako i dan danas, optimisticki vjeruju da je svijet taj koji ce nam napraviti drzavu i donijeti blagostanje. Jes´ da dijasporci, prema mnogima ovde, pojma ni o cemu nemaju :zzzz: , ali barem znaju to da se svaka zemlja van Bosne - o sebi zabavila i da im je Bosna zadnja rupa na svirali...
Svirali koje ujedno ni nemaju! :oops:
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#16

Post by mr__bosnjak »

Za sve su "nacionalisti na svim stranama" krivi :zzzz:
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#17

Post by mr__bosnjak »

gavrilo wrote:i da su znali? sta mijenja na cinjenici da je 8000 ljubi pobijeno? nista ...
hoce li neko od medjunarodne zajednice da odgovara za masakar? nece...
Slazem se.
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#18

Post by gavrilo »

Vodenjak wrote:E moj @gavro...
Da je kako docepati se onih koji su to ucinili..
O onima koji su znali mozemo ovdje lupati sta hocemo i kako hocemo.
to hocu da kazem...
p.s. Izvini, zaista nisu TEBI upucene ove rijeci vec sam samo iskoristio to sto si napisao da iskazem izmedju ostalog i svoj bijes i svoju razocaranost i svoju nemoc pred masom nasih ljudi koji, kako u ratu, tako i dan danas, optimisticki vjeruju da je svijet taj koji ce nam napraviti drzavu i donijeti blagostanje. Jes´ da dijasporci, prema mnogima ovde, pojma ni o cemu nemaju :zzzz: , ali barem znaju to da se svaka zemlja van Bosne - o sebi zabavila i da im je Bosna zadnja rupa na svirali...
Svirali koje ujedno ni nemaju! :oops:
istina... :roll: ali mi ... :(
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#19

Post by Vodenjak »

mr__bosnjak wrote:Za sve su "nacionalisti na svim stranama" krivi :zzzz:
Ma jok...
Krivi su moji mama i tata...
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#20

Post by mr__bosnjak »

eto sad si dokazao da to i mislis.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#21

Post by Vodenjak »

mr__bosnjak wrote:eto sad si dokazao da to i mislis.
Pa ja... :-) :-) :-)
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#22

Post by gavrilo »

mr__bosnjak wrote:eto sad si dokazao da to i mislis.
sta? da su mu tata i mama krivi sto ga nisu prije odveli iz bosne pa da danas razmislja o drugim stvarima samo ne o paklu 92e?
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#23

Post by Vodenjak »

gavrilo wrote:
mr__bosnjak wrote:eto sad si dokazao da to i mislis.
sta? da su mu tata i mama krivi sto ga nisu prije odveli iz bosne pa da danas razmislja o drugim stvarima samo ne o paklu 92e?
@Gavro, JA sam izveo mamu i tatu iz Bosne... :D

Meni tad bilo 32, jegi ba... :oops: :-)
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#24

Post by mr__bosnjak »

gavrilo wrote:
mr__bosnjak wrote:eto sad si dokazao da to i mislis.
sta? da su mu tata i mama krivi sto ga nisu prije odveli iz bosne pa da danas razmislja o drugim stvarima samo ne o paklu 92e?
:lol: :lol: ne nego da su "nacionalisti na svim stranama zavadili narode".... :zzzz:
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#25

Post by gavrilo »

Vodenjak wrote:@Gavro, JA sam izveo mamu i tatu iz Bosne... :D

Meni tad bilo 32, jegi ba... :oops: :-)
ma znam... :D ali htjedoh da napravim parabolu :-?

nego da se vratim na temu... mz je mogla sve da sprijeci "davne" 92. 5000 stacioniranih vojnika u brckom i 5000 stacioniranih vojnika u zvorniku. ono... lagana invazija i gotova prica
Post Reply