Blair: Muslimanski veo je oznaka razdvajanja

Post Reply
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#226

Post by DobroJutroKolumbo »

_BosanaC wrote:
Rodrigo_de_Triana wrote:U BiH ljudima vise smetaju pokrivene zene koje susrecu vani!!! Jer u 99% slucajeva ce te takvu zenu sresti vani na ulici...
U kojoj BiH? Jel' to tema? Jel' tema uopste pokrivene zene ili je tema jebeni veo preko lica koje se od istog ne vidi, te ispod njega moze biti i sam Karadzic?

I cete se pise sastavljeno...
Hvala , veoma dobro znam ,kako se pise,greska pri kucanju, nije mi potreban ni lektor ni korektor ,ali hvala svejedno...

Drugo ako ti smeta tako pokrivena zena ti okreni glavu od nje drugi put i nemoj je ni gledati u ostalom nemas sta ni vidjeti...Ni cicu ni macu ni nogice ni nista, sto je gledas, okreni glavu...A ako ti bas ide na zivce ti joj pridji i jebi joj sve po spisku...!!
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#227

Post by Pearl »

Rodrigo_de_Triana wrote:
_BosanaC wrote:
Rodrigo_de_Triana wrote:U BiH ljudima vise smetaju pokrivene zene koje susrecu vani!!! Jer u 99% slucajeva ce te takvu zenu sresti vani na ulici...
U kojoj BiH? Jel' to tema? Jel' tema uopste pokrivene zene ili je tema jebeni veo preko lica koje se od istog ne vidi, te ispod njega moze biti i sam Karadzic?

I cete se pise sastavljeno...
Hvala , veoma dobro znam ,kako se pise,greska pri kucanju, nije mi potreban ni lektor ni korektor ,ali hvala svejedno...

Drugo ako ti smeta tako pokrivena zena ti okreni glavu od nje drugi put i nemoj je ni gledati u ostalom nemas sta ni vidjeti...Ni cicu ni macu ni nogice ni nista, sto je gledas, okreni glavu...A ako ti bas ide na zivce ti joj pridji i jebi joj sve po spisku...!!
znaci, psovanje je rjesenje svega?

pa nije _bosanac kao neke vrle vehabije, koje curice u suknjicama natjeruju i govore im svasta.. toliko o slobodi oblacenja u sekularnoj drzavi... :zzzz:
Last edited by Pearl on 19/10/2006 15:29, edited 1 time in total.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#228

Post by mIRCerka »

Haqqani wrote:
mIRCerka wrote:
Haqqani wrote:

Mozda cu biti malo grub ( kao i obicno :) , ali mislim da u sustini ljudima smeta ISLAM !

I sva ta prica , moja nena vako , moja nena nako , je apsurdna .

Islam je takav kakav jeste , i mi ga ne mozemo mijenjati i ispravljati po nasim cejfovima.

Danas cemo ukinuti veo , vec sutra cemo poceti razmisljati o ukidanju hidjaba, nakon toga cemo na dnevni red iznijeti islam ...

Moju nanu kad pomenes stani u stav MIRNO.


Islam je takav kakav je, NIKAB nek nose u Arabiji, i tacka.
Ne ukidamo veo u Bosni nazalost, vec raspravljamo o VELIKOJ BRITANIJI.
O Ugrozeni...
:) Ti si meni legend :)

Pa draga mirci , Islam je Islam, i u saudijskoj arabiji, i u Bosni, i na Islandu.

Nije farz nositi nikab, pa ces vidjeti , da ni u Iranu , ni u Saudijskoj arabiji , ne nose sve zene nikab .

Ali ako zena to zeli , i to hoce , pa zasto joj to sprijecavati ???
Legenda ili ne, rekoh ti nesto za svoju nanu.

Dragi Haqqani, ako ti pozoves mene i mog medu na kafu kod tebe kuci, i ja dodjem, i meni se strasno pije vodka, ZASTO bi me ti sprijecio?

Govorimo o VELIKOJ BRITANIJI i prijedlogu zabrane nosenja vela.
Izvini, ali ja uvijek kad odem negdje, postujem zakone i pravila te zemlje.
Upamti, pricamo o BRITANIJI a ne Sarajevu.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#229

Post by danas »

pitt wrote: Te demokratije tipa Irana i SA sasvim drugo. Tamo ni ocekivat ne mozes nista da s epromjeni pod vanjskim uticajem....samo iznutra D:D: A to sto vjerski (ali i cafirski :D) moralisti uvijeg okrenu ou stranu medalje koja im odgovara me nikako ne cudi. Nikad ti neces cuti zadrtog vehabiju da kritikuje sta se po Saudijskoj Arabiji rdi. Isto vazi i za ostale fanatike. Svacije smrdi samo nase valja....aferim. Jebo vas blair....ko da nemate precha posla :D
nije bitno da li je drugo -- jer ne bi trebalo biti drugo. kad mi ovdje dodje delegat i palamudi kako NIKO NIKOME NE SMIJE BRANITI kako da se oblaci, a ubrzo se ispostavi da on ipak ne misli na SVE, vec misli SAMO na francuze/engleze i misli SAMO na ono sto se tice muslimana i njihovog oblacenja. jer zaboga, u saudijskoj arabiji je njih 99% muslimana, i oni imaju pravo da se oblace kako hoce -- a valjda time imaju i pravo da DRUGIMA kazu kako ce se oblaciti na ulicama rijada. ali ovo isto ne vazi za drzavu koja je 99% hriscanska -- oni nemaju pravo ikome ista da kazu, a ponajmanje muslimanima koji su dosli u te drzave da zive. prema tome, manite se suplje svi do jednog.

a haqqo je u pravu -- ljudima smeta islam i ovo jeste u velikoj mjeri strah od islama. jer za razliku od amisha ili ovog jare koji ima istetovirano lice da lici na tigra, islam ima ozbiljne politicke konotacije i ambicije. u USA se niko ne obazire na pokrivene zene jer one nikada nece postati vecina, i nikada nece imati politicku vlast. bas kao ni trebe u minjacima ili pankeri sa halkama u nosevima. u drzavama gdje se radikalni islam vidi kao politicka opasnost (turska recimo) nemas toleranciju koju recimo imas u USA.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#230

Post by _BosanaC »

Rodrigo_de_Triana wrote:Drugo ako ti smeta tako pokrivena zena ti okreni glavu od nje drugi put i nemoj je ni gledati u ostalom nemas sta ni vidjeti...Ni cicu ni macu ni nogice ni nista, sto je gledas, okreni glavu...A ako ti bas ide na zivce ti joj pridji i jebi joj sve po spisku...!!
Daj mi citiraj gdje sam rekao da mi smeta vidjeti pokrivenu zenu?

Drugo, koji ce q*ac zena sa prekrivenim licem za volanom? Zabranjuju se zatamnjena stakla na autima iz istog razloga iz kojeg smatram da je suludo da zena sa velom preko ociju sjedi za volanom.

Kako znas kada majka dodje u vrtic po dijete da mu je to uopste majka ako joj ne vidis lice?

Sjedis na sastanku poslovnom sa zenom i pojma nemas s kim pricas. Otkud znas da je to uopste osoba za koju se predstavlja?

Slika se za licnu sa crnim velom preko ociju. I? Cemu onda poenta uopste slike na licnoj?

Jel' ti fakat neces da citas ili citas samo ono sto tebi odgovara da procitas?
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#231

Post by manijak1 »

Islam je takav kakav jeste , i mi ga ne mozemo mijenjati i ispravljati po nasim cejfovima.
Pa teroristi ga ispravljaju i blate.....jer njihov ćeif su bombe , oružje i tako to po neselektiranim ciljevima i metama .....to ne treba opravdavati već treba suzbijati :oops:što se tiče Blaira ....meni sad nije jasno jel' mislio na hidžab ili ono skroz na skroz ......sakriveno ? .
Ko će se vratiti na prvu stranicu :oops: :D
Ako je Sarajevo vec toliko tolerantno, zasto uvijek za Bozic pravoslavni bude i kornjaca u obezbjedjenju crkve?
Zato da se preventivno uoče budale i spriječe i otkriju počinitelji a ne kao po nekim selendrama da se ne zna ko je raketirao , gađao kamenjem , ispisivao svakojake parole na džamijama .......jebu me ovi citati citiranih :D :D nemam pregled :D
Pričamo o Walesu :D i Welshu :D
Izvini, ali ja uvijek kad odem negdje, postujem zakone i pravila te zemlje.
Hoš u Teheran , Islamabad ......? :D :D
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#232

Post by Haqqani »

mIRCerka wrote:
Haqqani wrote:
mIRCerka wrote:
Moju nanu kad pomenes stani u stav MIRNO.


Islam je takav kakav je, NIKAB nek nose u Arabiji, i tacka.
Ne ukidamo veo u Bosni nazalost, vec raspravljamo o VELIKOJ BRITANIJI.
O Ugrozeni...
:) Ti si meni legend :)

Pa draga mirci , Islam je Islam, i u saudijskoj arabiji, i u Bosni, i na Islandu.

Nije farz nositi nikab, pa ces vidjeti , da ni u Iranu , ni u Saudijskoj arabiji , ne nose sve zene nikab .

Ali ako zena to zeli , i to hoce , pa zasto joj to sprijecavati ???
Legenda ili ne, rekoh ti nesto za svoju nanu.

Dragi Haqqani, ako ti pozoves mene i mog medu na kafu kod tebe kuci, i ja dodjem, i meni se strasno pije vodka, ZASTO bi me ti sprijecio?

Govorimo o VELIKOJ BRITANIJI i prijedlogu zabrane nosenja vela.
Izvini, ali ja uvijek kad odem negdje, postujem zakone i pravila te zemlje.
Upamti, pricamo o BRITANIJI a ne Sarajevu.

Eto mirci , vidis kako imas duple arsine.

Nista lose nisam rekao o tvojoj nani , a ti mi haman prijetis :)

Kada se neko šprda sa Muhammedom s.a.v.s. , onda u tom slucaju napadas svakoga ko se nadje uvrijedjenim .

Cccc...
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#233

Post by Jimmy_The_Saint »

mIRCerka wrote:
Haqqani wrote:
mIRCerka wrote:
Moju nanu kad pomenes stani u stav MIRNO.


Islam je takav kakav je, NIKAB nek nose u Arabiji, i tacka.
Ne ukidamo veo u Bosni nazalost, vec raspravljamo o VELIKOJ BRITANIJI.
O Ugrozeni...
:) Ti si meni legend :)

Pa draga mirci , Islam je Islam, i u saudijskoj arabiji, i u Bosni, i na Islandu.

Nije farz nositi nikab, pa ces vidjeti , da ni u Iranu , ni u Saudijskoj arabiji , ne nose sve zene nikab .

Ali ako zena to zeli , i to hoce , pa zasto joj to sprijecavati ???
Legenda ili ne, rekoh ti nesto za svoju nanu.

Dragi Haqqani, ako ti pozoves mene i mog medu na kafu kod tebe kuci, i ja dodjem, i meni se strasno pije vodka, ZASTO bi me ti sprijecio?

Govorimo o VELIKOJ BRITANIJI i prijedlogu zabrane nosenja vela.
Izvini, ali ja uvijek kad odem negdje, postujem zakone i pravila te zemlje.
Upamti, pricamo o BRITANIJI a ne Sarajevu.
U Kini jedu pse....

Poštuješ li i to :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#234

Post by mIRCerka »

manijak1 wrote: Hoš u Teheran , Islamabad ......? :D :D
ako ikad budem isla tamo, imam dovoljno samija sto sam naslijedila od nane da se ne sekiram...
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#235

Post by Haqqani »

Jimmy_The_Saint wrote:
mIRCerka wrote:
Haqqani wrote: :) Ti si meni legend :)

Pa draga mirci , Islam je Islam, i u saudijskoj arabiji, i u Bosni, i na Islandu.

Nije farz nositi nikab, pa ces vidjeti , da ni u Iranu , ni u Saudijskoj arabiji , ne nose sve zene nikab .

Ali ako zena to zeli , i to hoce , pa zasto joj to sprijecavati ???
Legenda ili ne, rekoh ti nesto za svoju nanu.

Dragi Haqqani, ako ti pozoves mene i mog medu na kafu kod tebe kuci, i ja dodjem, i meni se strasno pije vodka, ZASTO bi me ti sprijecio?

Govorimo o VELIKOJ BRITANIJI i prijedlogu zabrane nosenja vela.
Izvini, ali ja uvijek kad odem negdje, postujem zakone i pravila te zemlje.
Upamti, pricamo o BRITANIJI a ne Sarajevu.
U Kini jedu pse....

Poštuješ li i to :D
Ti si Jimmy presmijesan , vazda oplacem :) :D 8)
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#236

Post by manijak1 »

:oops: :D Tu već ima mogućnost izbora :D Italijani jedu mačke ......ako ćemo tako :D skretati :D ponudu jela u zakone .....običaji su već :D :D nešto drugo , zar ne ? :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#237

Post by mIRCerka »

Haqqani wrote:

Eto mirci , vidis kako imas duple arsine.

Nista lose nisam rekao o tvojoj nani , a ti mi haman prijetis :)

Kada se neko šprda sa Muhammedom s.a.v.s. , onda u tom slucaju napadas svakoga ko se nadje uvrijedjenim .

Cccc...
pricamo o VELU PREKO LICA u VELIKOJ BRITANIJI a ne o karikaturama Muhameda a.s.

Rekao si da prica o nanama apsurdna. Nanu spomenuh samo ja.

Sto se karikatura tice, nadji mi te postove gdje se ja sprdam, i otvori temu na BC jer cemo je zachatati. Ovdje je prica o VELU PREKO LICA.
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#238

Post by Stari »

mIRCerka wrote:
Haqqani wrote:
mIRCerka wrote:
Moju nanu kad pomenes stani u stav MIRNO.


Islam je takav kakav je, NIKAB nek nose u Arabiji, i tacka.
Ne ukidamo veo u Bosni nazalost, vec raspravljamo o VELIKOJ BRITANIJI.
O Ugrozeni...
:) Ti si meni legend :)

Pa draga mirci , Islam je Islam, i u saudijskoj arabiji, i u Bosni, i na Islandu.

Nije farz nositi nikab, pa ces vidjeti , da ni u Iranu , ni u Saudijskoj arabiji , ne nose sve zene nikab .

Ali ako zena to zeli , i to hoce , pa zasto joj to sprijecavati ???
Legenda ili ne, rekoh ti nesto za svoju nanu.

Dragi Haqqani, ako ti pozoves mene i mog medu na kafu kod tebe kuci, i ja dodjem, i meni se strasno pije vodka, ZASTO bi me ti sprijecio?

Govorimo o VELIKOJ BRITANIJI i prijedlogu zabrane nosenja vela.
Izvini, ali ja uvijek kad odem negdje, postujem zakone i pravila te zemlje.
Upamti, pricamo o BRITANIJI a ne Sarajevu.
Mozda nije moje da se mijesam i ovdje kad sam vec napravio glupost i umjesao se u onu raspravu o alkoholu i ramazanu...ali eto...

Mirtzie...mislim da si fina , kulturna i super kako god okrenes...ali zar ti nije ovo malo cudno ...postovala bi britanske zakone ...pa mozda i obicaje ....ali kod Hakije odjednom osjetila neodoljivu i neizdrzivu zedj za ...bas ...vodkom.

Nije da se pravim blesav....ali mi ne sjede ovo nikako ...a ti vidi
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#239

Post by Pearl »

@manijak

rijec je o velu koji pokriva cijelo lice, znaci o nikabu...

hidzab niko nije spomenuo.. a mislim da to vec bi bila povreda osnovnih ljudskih prava.. s obzirom da je on propisan u islamu, a nikab je koliko ja znam tradicionalna odjeca koja potice iz azijsko-africkih podrucja.. kao zastita od pijeska a ne od pogleda...

kod mene u komsiluku zivi par jordanskih porodica.. njihov nacin pokrivanja je potpuno drugaciji i od hidzaba i od nikaba koje sam kod nas vidjala.. ali se njima i dalje vide lica .. to je NJIHOVA tradicionalna odjeca.. a ne odjeca propisana islamom... jer bi onda sve zene morale tako da se pokrivaju..
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#240

Post by mIRCerka »

manijak1 wrote::oops: :D Tu već ima mogućnost izbora :D Italijani jedu mačke ......ako ćemo tako :D skretati :D ponudu jela u zakone .....običaji su već :D :D nešto drugo , zar ne ? :D
za tebe i Jimmyja:

Ako je zakonom propisano jesti samo macije meso, onda ne jedes meso i tacka.
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#241

Post by DobroJutroKolumbo »

_BosanaC wrote:
Rodrigo_de_Triana wrote:Drugo ako ti smeta tako pokrivena zena ti okreni glavu od nje drugi put i nemoj je ni gledati u ostalom nemas sta ni vidjeti...Ni cicu ni macu ni nogice ni nista, sto je gledas, okreni glavu...A ako ti bas ide na zivce ti joj pridji i jebi joj sve po spisku...!!
Daj mi citiraj gdje sam rekao da mi smeta vidjeti pokrivenu zenu?

Drugo, koji ce q*ac zena sa prekrivenim licem za volanom? Zabranjuju se zatamnjena stakla na autima iz istog razloga iz kojeg smatram da je suludo da zena sa velom preko ociju sjedi za volanom.

Kako znas kada majka dodje u vrtic po dijete da mu je to uopste majka ako joj ne vidis lice?

Sjedis na sastanku poslovnom sa zenom i pojma nemas s kim pricas. Otkud znas da je to uopste osoba za koju se predstavlja?

Slika se za licnu sa crnim velom preko ociju. I? Cemu onda poenta uopste slike na licnoj?

Jel' ti fakat neces da citas ili citas samo ono sto tebi odgovara da procitas?
Pa i ti ne citas!!! Ja vec u prethodnom postu sam naglasio da zena treba da pokaze lice kad dodje po dijete...tim znaci da se slazem i sa ostalim navedenim...
Ali sta cemo sa Maurima ??? Ili Tibetancima, oni hodaju bosi, zamisli poslovnog Tibetanca kako bos hoda po nekoj od New York-skih poslovnih zgrada ili istetoviranog poslovnog Maura... Ili Indijca taxiste od kojeg misle da je musliman zbog turbana...Sve zabraniti???

Ispravka samog sebe :-) : "Poslovnog Tibetanca budiste koji hoda bos"
Last edited by DobroJutroKolumbo on 19/10/2006 15:43, edited 1 time in total.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#242

Post by Jimmy_The_Saint »

"Znaš li ti sine, da je alkohol jedno veliko društveno zlo?"

Radislav Krstić, đeneral VRS
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#243

Post by Jimmy_The_Saint »

mIRCerka wrote:
manijak1 wrote::oops: :D Tu već ima mogućnost izbora :D Italijani jedu mačke ......ako ćemo tako :D skretati :D ponudu jela u zakone .....običaji su već :D :D nešto drugo , zar ne ? :D
za tebe i Jimmyja:

Ako je zakonom propisano jesti samo macije meso, onda ne jedes meso i tacka.
Ama PSE jedu :)
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#244

Post by mIRCerka »

Stari wrote:
Mozda nije moje da se mijesam i ovdje kad sam vec napravio glupost i umjesao se u onu raspravu o alkoholu i ramazanu...ali eto...

Mirtzie...mislim da si fina , kulturna i super kako god okrenes...ali zar ti nije ovo malo cudno ...postovala bi britanske zakone ...pa mozda i obicaje ....ali kod Hakije odjednom osjetila neodoljivu i neizdrzivu zedj za ...bas ...vodkom.

Nije da se pravim blesav....ali mi ne sjede ovo nikako ...a ti vidi
pa ako on udara u plocu , ja moram u klin...
sjeti se teme PUSAC U GOSTIMA KOD NEPUSACA...
ja imam dovoljno obraza da kod Haqqanija ne trazim vodku, i prije nego pomislim zapaliti pitam DA LI SMIJEM...iako cesto vulgarno nastupam na forumu, ja sam ipak lijepo vaspitano dijete :D
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#245

Post by Haqqani »

Pearl wrote:@manijak

rijec je o velu koji pokriva cijelo lice, znaci o nikabu...

hidzab niko nije spomenuo.. a mislim da to vec bi bila povreda osnovnih ljudskih prava.. s obzirom da je on propisan u islamu, a nikab je koliko ja znam tradicionalna odjeca koja potice iz azijsko-africkih podrucja.. kao zastita od pijeska a ne od pogleda...

kod mene u komsiluku zivi par jordanskih porodica.. njihov nacin pokrivanja je potpuno drugaciji i od hidzaba i od nikaba koje sam kod nas vidjala.. ali se njima i dalje vide lica .. to je NJIHOVA tradicionalna odjeca.. a ne odjeca propisana islamom... jer bi onda sve zene morale tako da se pokrivaju..

Kao sto rekoh , nikab nije farz .

Moja zena nosi hidjab , a ne nikab.

Ali postoje vjerodostojne predaje u kojima se navodi , da su Poslanikove s.a.v.s. zene nosile nikab.

Zbog toga neke muslimanke odlucuju nositi nikab .
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#246 Re: Blair: Muslimanski veo je oznaka razdvajanja

Post by mIRCerka »

crnileptir wrote:

Blair: Muslimanski veo je oznaka razdvajanja
Objavljeno prije 5 sati


BRITANSKI premijer Tony Blair izjavio je u utorak da je muslimanski veo "oznaka razdvajanja", i inzistirao na potrebi za raspravom o integraciji u Velikoj Britaniji.

Veo je "oznaka razdvajanja", kazao je on na mjesečnoj konferenciji za tisak i "zbog toga se neke osobe izvan zajednice osjećaju neugodno".

Zato moramo raspraviti o pitanjima koja se odnose na integraciju muslimanske zajednice, dodao je britanski premijer.

"Pravo pitanje je tema integracije i moje je mišljenje da moramo pokušati voditi tu raspravu na pažljiv način ali je moramo voditi", inzistirao je on na mjesečnoj konferenciji za tisak.

"To je problem britanskog pučanstva danas. Ljudi žele znati da je muslimanska zajednica posebna ali, zapravo, da su sve manjinske zajednice pronašle ravnotežu između integracije i multikulturalizma", dodao je on.

Rasprava o velu traje već dva tjedna u Velikoj Britaniji.

(HINA )


Jack Straw izazvao kritike zbog prijedloga muslimankama da skinu veo
petak, 6.10.2006 20:33


JACK STRAW, bivši britanski ministar vanjskih poslova i sadašnji vođa laburističke frakcije u Parlamentu, izazvao je bijes dijela javnosti, pogotovo muslimana, izjavom u kojoj predlaže muslimankama da sa svog lica skidaju veo.

Straw je rekao kako je takve "sugestije" već davao muslimankama u svom izbornom okrugu Blackburn - gdje su 30 posto glasača muslimani - a glavni motiv mu je bilo poboljšanje komunikacije i povjerenja među ljudima i različitim vjerama. Straw tvrdi kako kontakt u kojemu jedna strana skriva lice, a zajedno s njime i emocije, ne može nikako biti jednako iskren kao kontakt između osoba s nepokrivenim licem.

Strawova izjava je od strane nekih muslimanskih čelnika shvaćena kao omalovažavanje islama, odnosno nastojanje da se ta vjerska zajednica stavi u neravnopravan položaj. Šeik Ibrahim Nogra iz Muslimanskog vijeća Britanije tako drži da bi prihvaćanje te sugestije značilo asimilaciju, odnosno priznanje da je islam "inferioran" zapadnom stilu životu i njegovim vjerama.

Straw, kojemu je podršku dalo nekoliko stranačkih kolega, je izjavio kako je na tu izjavu potaknut prije više od godinu dana susretom s jednom muslimankom koja mu je rekla da je sretna što ga je srela "licem u lice". Straw kaže da je u tom trenutku pomislio kako se s njome nije sreo "licem u lice", ali da se tada to nije usudio izgovoriti.

Napadima na Strawa, koji je u Blairovoj vladi uživao reputaciju jednog od najvatrenijih pobornika rata u Iraku, su se priključili i čelnici Konzervativne i Liberalno-demokratske stranke. Oni drže kako nitko nema pravo drugima propisivati kako će ispovijedati svoju vjeru.

Straw je, pak, razjasnio da se zalaganje za skidanje vela bila sugestija, a ne zahtjev, te da "potpuno poštuje" one muslimanke koje žele zadržati veo.

Shahid Malik, laburistički parlamentarni zastupnik, muslimanske vjere je Strawa pohvalio zbog "iskrenosti", ali i kritizirao zbog "klime" u kojoj je iznio takve potencijalno uznemirujuće stavove.

D.A.

index hr
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#247

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Jimmy_The_Saint wrote:"Znaš li ti sine, da je alkohol jedno veliko društveno zlo?"

Radislav Krstić, đeneral VRS
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Krsto je meni zakon... :D
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#248

Post by Haqqani »

mIRCerka wrote:
Stari wrote:
Mozda nije moje da se mijesam i ovdje kad sam vec napravio glupost i umjesao se u onu raspravu o alkoholu i ramazanu...ali eto...

Mirtzie...mislim da si fina , kulturna i super kako god okrenes...ali zar ti nije ovo malo cudno ...postovala bi britanske zakone ...pa mozda i obicaje ....ali kod Hakije odjednom osjetila neodoljivu i neizdrzivu zedj za ...bas ...vodkom.

Nije da se pravim blesav....ali mi ne sjede ovo nikako ...a ti vidi
pa ako on udara u plocu , ja moram u klin...
sjeti se teme PUSAC U GOSTIMA KOD NEPUSACA...
ja imam dovoljno obraza da kod Haqqanija ne trazim vodku, i prije nego pomislim zapaliti pitam DA LI SMIJEM...iako cesto vulgarno nastupam na forumu, ja sam ipak lijepo vaspitano dijete :D

Ja ti mogu samo ponuditi Armanijev parfem od alkohola , ne znam jel ti odgovara ??? :D 8-) :P
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#249

Post by _BosanaC »

Rodrigo_de_Triana wrote:
_BosanaC wrote:
Rodrigo_de_Triana wrote:Drugo ako ti smeta tako pokrivena zena ti okreni glavu od nje drugi put i nemoj je ni gledati u ostalom nemas sta ni vidjeti...Ni cicu ni macu ni nogice ni nista, sto je gledas, okreni glavu...A ako ti bas ide na zivce ti joj pridji i jebi joj sve po spisku...!!
Daj mi citiraj gdje sam rekao da mi smeta vidjeti pokrivenu zenu?

Drugo, koji ce q*ac zena sa prekrivenim licem za volanom? Zabranjuju se zatamnjena stakla na autima iz istog razloga iz kojeg smatram da je suludo da zena sa velom preko ociju sjedi za volanom.

Kako znas kada majka dodje u vrtic po dijete da mu je to uopste majka ako joj ne vidis lice?

Sjedis na sastanku poslovnom sa zenom i pojma nemas s kim pricas. Otkud znas da je to uopste osoba za koju se predstavlja?

Slika se za licnu sa crnim velom preko ociju. I? Cemu onda poenta uopste slike na licnoj?

Jel' ti fakat neces da citas ili citas samo ono sto tebi odgovara da procitas?
Pa i ti ne citas!!! Ja vec u prethodnom postu sam naglasio da zena treba da pokaze lice kad dodje po dijete...tim znaci da se slazem i sa ostalim navedenim...
Ali sta cemo sa Maurima ??? Ili Tibetancima, oni hodaju bosi, zamisli poslovnog Tibetanca kako bos hoda po nekoj od New York-skih poslovnih zgrada ili istetoviranog poslovnog Maura... Ili Indijca taxiste od kojeg misle da je musliman zbog turbana...Sve zabraniti???
I Maurima, i Tibetancima, i svim tim koje si nabrojao, ako misle sakrivati lice u javnim ustanovama U ENGLESKOJ, ako je Englezima ceif neka im zabrane.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#250

Post by manijak1 »

@Pearl ......ostavićemo ostalo za Hrasno :D :D hvala .
Znaš li ti sine, da je alkohol jedno veliko društveno zlo?"

Radislav Krstić, đeneral VRS
Đe ga nađe ? :D
Post Reply