Blair: Muslimanski veo je oznaka razdvajanja

Post Reply
crnileptir
Posts: 81
Joined: 14/08/2006 21:58

#1 Blair: Muslimanski veo je oznaka razdvajanja

Post by crnileptir »

U borbi protiv islama Britanci su izgleda krenuli korak dalje. Nakon što su pomogli u okupaciji Afganistana i Iraka, ubivši pri tome hiljade i hiljade nedužnih muslimana, izgleda da su odlučili da se obračunaju i sa muslimanima kod kuće. Prvo su hapsili navodene teroriste, da bi ih poslije puštali, ničim izazvani ubijali Brazilce, a sada da bi izgkeda isprovocirali neki novi teroristički odgovor i ušutkali neke generale koji traže da se povuku iz Iraka i Afganistana, odlučila je Blairova administracija napasti i na mahramu muslimanke. To je Zapad, to je sloboda vjeroispovjesti i to je demokratija za muslimane


Blair: Muslimanski veo je oznaka razdvajanja
Objavljeno prije 5 sati


BRITANSKI premijer Tony Blair izjavio je u utorak da je muslimanski veo "oznaka razdvajanja", i inzistirao na potrebi za raspravom o integraciji u Velikoj Britaniji.

Veo je "oznaka razdvajanja", kazao je on na mjesečnoj konferenciji za tisak i "zbog toga se neke osobe izvan zajednice osjećaju neugodno".

Zato moramo raspraviti o pitanjima koja se odnose na integraciju muslimanske zajednice, dodao je britanski premijer.

"Pravo pitanje je tema integracije i moje je mišljenje da moramo pokušati voditi tu raspravu na pažljiv način ali je moramo voditi", inzistirao je on na mjesečnoj konferenciji za tisak.

"To je problem britanskog pučanstva danas. Ljudi žele znati da je muslimanska zajednica posebna ali, zapravo, da su sve manjinske zajednice pronašle ravnotežu između integracije i multikulturalizma", dodao je on.

Rasprava o velu traje već dva tjedna u Velikoj Britaniji.

(HINA )


Jack Straw izazvao kritike zbog prijedloga muslimankama da skinu veo
petak, 6.10.2006 20:33


JACK STRAW, bivši britanski ministar vanjskih poslova i sadašnji vođa laburističke frakcije u Parlamentu, izazvao je bijes dijela javnosti, pogotovo muslimana, izjavom u kojoj predlaže muslimankama da sa svog lica skidaju veo.

Straw je rekao kako je takve "sugestije" već davao muslimankama u svom izbornom okrugu Blackburn - gdje su 30 posto glasača muslimani - a glavni motiv mu je bilo poboljšanje komunikacije i povjerenja među ljudima i različitim vjerama. Straw tvrdi kako kontakt u kojemu jedna strana skriva lice, a zajedno s njime i emocije, ne može nikako biti jednako iskren kao kontakt između osoba s nepokrivenim licem.

Strawova izjava je od strane nekih muslimanskih čelnika shvaćena kao omalovažavanje islama, odnosno nastojanje da se ta vjerska zajednica stavi u neravnopravan položaj. Šeik Ibrahim Nogra iz Muslimanskog vijeća Britanije tako drži da bi prihvaćanje te sugestije značilo asimilaciju, odnosno priznanje da je islam "inferioran" zapadnom stilu životu i njegovim vjerama.

Straw, kojemu je podršku dalo nekoliko stranačkih kolega, je izjavio kako je na tu izjavu potaknut prije više od godinu dana susretom s jednom muslimankom koja mu je rekla da je sretna što ga je srela "licem u lice". Straw kaže da je u tom trenutku pomislio kako se s njome nije sreo "licem u lice", ali da se tada to nije usudio izgovoriti.

Napadima na Strawa, koji je u Blairovoj vladi uživao reputaciju jednog od najvatrenijih pobornika rata u Iraku, su se priključili i čelnici Konzervativne i Liberalno-demokratske stranke. Oni drže kako nitko nema pravo drugima propisivati kako će ispovijedati svoju vjeru.

Straw je, pak, razjasnio da se zalaganje za skidanje vela bila sugestija, a ne zahtjev, te da "potpuno poštuje" one muslimanke koje žele zadržati veo.

Shahid Malik, laburistički parlamentarni zastupnik, muslimanske vjere je Strawa pohvalio zbog "iskrenosti", ali i kritizirao zbog "klime" u kojoj je iznio takve potencijalno uznemirujuće stavove.

D.A.

index hr
User avatar
Arminovski
Posts: 1235
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#2

Post by Arminovski »

Bas se pitam hoce li onda zabraniti sikh (mozak mi stao ne znam kako se zovu na nasem :-) ) da nose turbane jer sve i jedan ih nose i bas se razlikuju od svega ostalog...


edit: ne zamo da ne znam kako se zovu na nasem vec ne znam ni napisati pravilno na engleskom :D
Last edited by Arminovski on 18/10/2006 15:12, edited 1 time in total.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#3

Post by ztluhcs »

Arminovski wrote:Bas se pitam hoce li onda zabraniti seekh (mozak mi stao ne znam kako se zovu na nasem :-) ) da nose turbane jer sve i jedan ih nose i bas se razlikuju od svega ostalog...
Ma jok - oni smiju - zadu¾ili ih uèe¹æem u WW2... Ginuli za GB...
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#4

Post by SiSaJuMe »

aj ba kad se nenosa u turskoj sto bi u engleskoj.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#5

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

SiSaJuMe wrote:aj ba kad se nenosa u turskoj sto bi u engleskoj.
ma ja ba, s'a oni imaju to nosAt okolo ba, samo mahalaju ba...pusti Cecu ba to je zakon stipu maHrame ba... :lol:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#6

Post by mIRCerka »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
SiSaJuMe wrote:aj ba kad se nenosa u turskoj sto bi u engleskoj.
ma ja ba, s'a oni imaju to nosAt okolo ba, samo mahalaju ba...pusti Cecu ba to je zakon stipu maHrame ba... :lol:
ne govori o HIDZABU vec o velu preko lica..
kojeg se ja jezim u Sarajevu, jer mi izgledaju ko nindze...
Znaci, hidzab je jedno, a veo i nikab nestro skroz drugo...
neko je davno postirao slike starog sarajeva gdje se fino vide zene sa ZAROM ne velom...
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#7

Post by Haqqani »

mIRCerka wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
SiSaJuMe wrote:aj ba kad se nenosa u turskoj sto bi u engleskoj.
ma ja ba, s'a oni imaju to nosAt okolo ba, samo mahalaju ba...pusti Cecu ba to je zakon stipu maHrame ba... :lol:
ne govori o HIDZABU vec o velu preko lica..
kojeg se ja jezim u Sarajevu, jer mi izgledaju ko nindze...
Znaci, hidzab je jedno, a veo i nikab nestro skroz drugo...
neko je davno postirao slike starog sarajeva gdje se fino vide zene sa ZAROM ne velom...
Mircerka - tolerancija - nindje - nidje veze.


Pitaj Vedranu Seksan o njenom iskustvu kada je na jedan dan bila nindja...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#8

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

mIRCerka wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
SiSaJuMe wrote:aj ba kad se nenosa u turskoj sto bi u engleskoj.
ma ja ba, s'a oni imaju to nosAt okolo ba, samo mahalaju ba...pusti Cecu ba to je zakon stipu maHrame ba... :lol:
ne govori o HIDZABU vec o velu preko lica..
kojeg se ja jezim u Sarajevu, jer mi izgledaju ko nindze...
Znaci, hidzab je jedno, a veo i nikab nestro skroz drugo...
neko je davno postirao slike starog sarajeva gdje se fino vide zene sa ZAROM ne velom...
A slusaj ja se isto jezim na mini suknje do pola pupka pa opet ne galalmim okolo da se to ukine... :D Ako govorimo o demokratiji onda je pravo svakog covjeka da se nosi i oblaci u skladu njegovim moralnim, vjerskim i svakim drugim osjecanjima i normama. Druga je stvar sto se pod okriljem toboznje integracije ljude pokusava prisiliti, ponavljam prisiliti, na nesto sto ljudi ne zele. Mogucnost licnog izbora kao najvisi stupanj demokratije i ljudskih prava se u ovom slucaju zanemaruje. :sad:
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 18/10/2006 16:16, edited 1 time in total.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#9

Post by mIRCerka »

Haqqani wrote:
mIRCerka wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: ma ja ba, s'a oni imaju to nosAt okolo ba, samo mahalaju ba...pusti Cecu ba to je zakon stipu maHrame ba... :lol:
ne govori o HIDZABU vec o velu preko lica..
kojeg se ja jezim u Sarajevu, jer mi izgledaju ko nindze...
Znaci, hidzab je jedno, a veo i nikab nestro skroz drugo...
neko je davno postirao slike starog sarajeva gdje se fino vide zene sa ZAROM ne velom...
Mircerka - tolerancija - nindje - nidje veze.


..
Haqqani, ne tolerisu ni one mene. I da , lice mi na ninju. Vide se samo oci. Dok sa nikabom ni to ne vidim, pa tesko skontam koja me bivsa jaranica iz razreda pozdravila.
Jel mi to mozda zelis reci da nema pravo na svoje misljenje?
Ja sam samo ispravila Drvosjecu koji prica o komplet pokrovu, a ako se ne varam Blair prica o VELU, tj DUGOM ZARU koji nosi i Nadja Dizdarevic.
Pa se samo oci vide.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#10

Post by mIRCerka »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
mIRCerka wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: ma ja ba, s'a oni imaju to nosAt okolo ba, samo mahalaju ba...pusti Cecu ba to je zakon stipu maHrame ba... :lol:
ne govori o HIDZABU vec o velu preko lica..
kojeg se ja jezim u Sarajevu, jer mi izgledaju ko nindze...
Znaci, hidzab je jedno, a veo i nikab nestro skroz drugo...
neko je davno postirao slike starog sarajeva gdje se fino vide zene sa ZAROM ne velom...
A slusaj ja se isto jezim na mini suknje do pola pupka pa opet ne galalmim okolo da se to ukine... :D Ako govorimo o demokratiji onda je pravo svakog covjeka da se nosi i oblaci u skladu njegovim moralnim, vjerskim i svakim drugim osjecanjima i normama. Druga je stvar sto se pod okriljem toboznje integracije ljude pokusava prisiliti, ponavljam prisiliti, na nesto sto ljudi ne zele. Mogucnost licnog izbora kao najvisi stupanj demokratije i ljduskoh prava se u ovom slucaju zanemaruje. :sad:
sve to stoji, ne galamim ni ja, i kazem da se jezim takvog pokrivanja, i ne pricam o tome. Samo sam tebi skrenula paznju da je u pitanju pokrov preko lica, jer je bilo prekjuce na BBCu na vijestima, a ne komplet hidzab.
JACK STRAW, bivši britanski ministar vanjskih poslova i sadašnji vođa laburističke frakcije u Parlamentu, izazvao je bijes dijela javnosti, pogotovo muslimana, izjavom u kojoj predlaže muslimankama da sa svog lica skidaju veo.
samo sam na to skrenula paznju, ali od Ugrozenih ja ne smijem ni da pisem.
Jer ja kao zena nemam pravo na svoje misljenje, niti imam pravo pokusati razmisljati drugacije od ostalih.
:D
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#11

Post by FFK as Lucy01 »

Kada zena sa Zapada mogne hodati nepokrivena u Saudijskoj Arabiji ili Iranu, onda mozemo pricati o toleranciji...

Ne razumijem nesto...uvijek je bilo da se u zemlji domacina postuju njegova pravila (kao i u kuci, uostalom...kod mene se u kuci ne skidaju cipele i nema pusenja, pa ako ti se ne svidja, nemoj ni dolaziti)...tj. novinarke neke Zapadne TV kuce, kada pricaju sa zenama iz Afganistana, iz postovanja prema njihovoj kulturi pokriju kosu i to se ne zove netolerancija, nego postovanje prema razlicitoj kulturi i obicajima.

Otkud sad odjednom, da neko ko je svojom voljom otisao na Zapad da zivi, netolerancijom zove pravila ponasanja u toj zemlji?
Lika
Posts: 190
Joined: 03/10/2005 16:19

#12

Post by Lika »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
mIRCerka wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: ma ja ba, s'a oni imaju to nosAt okolo ba, samo mahalaju ba...pusti Cecu ba to je zakon stipu maHrame ba... :lol:
ne govori o HIDZABU vec o velu preko lica..
kojeg se ja jezim u Sarajevu, jer mi izgledaju ko nindze...
Znaci, hidzab je jedno, a veo i nikab nestro skroz drugo...
neko je davno postirao slike starog sarajeva gdje se fino vide zene sa ZAROM ne velom...
A slusaj ja se isto jezim na mini suknje do pola pupka pa opet ne galalmim okolo da se to ukine... :D Ako govorimo o demokratiji onda je pravo svakog covjeka da se nosi i oblaci u skladu njegovim moralnim, vjerskim i svakim drugim osjecanjima i normama. Druga je stvar sto se pod okriljem toboznje integracije ljude pokusava prisiliti, ponavljam prisiliti, na nesto sto ljudi ne zele. Mogucnost licnog izbora kao najvisi stupanj demokratije i ljudskih prava se u ovom slucaju zanemaruje. :sad:
Vjerujem da se jezis na suknjice do pupka i mudro je sto ne trazis da se ukinu...

8-)
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#13

Post by Haqqani »

Lucy01 wrote:Kada zena sa Zapada mogne hodati nepokrivena u Saudijskoj Arabiji ili Iranu, onda mozemo pricati o toleranciji...

Ne razumijem nesto...uvijek je bilo da se u zemlji domacina postuju njegova pravila (kao i u kuci, uostalom...kod mene se u kuci ne skidaju cipele i nema pusenja, pa ako ti se ne svidja, nemoj ni dolaziti)...tj. novinarke neke Zapadne TV kuce, kada pricaju sa zenama iz Afganistana, iz postovanja prema njihovoj kulturi pokriju kosu i to se ne zove netolerancija, nego postovanje prema razlicitoj kulturi i obicajima.

Otkud sad odjednom, da neko ko je svojom voljom otisao na Zapad da zivi, netolerancijom zove pravila ponasanja u toj zemlji?
Koliko znam , pripadnice americke vojske hodaju otkrivene po Saudijskoj Arabiji...
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#14

Post by pitt »

Haqqani wrote:
Lucy01 wrote:Kada zena sa Zapada mogne hodati nepokrivena u Saudijskoj Arabiji ili Iranu, onda mozemo pricati o toleranciji...

Ne razumijem nesto...uvijek je bilo da se u zemlji domacina postuju njegova pravila (kao i u kuci, uostalom...kod mene se u kuci ne skidaju cipele i nema pusenja, pa ako ti se ne svidja, nemoj ni dolaziti)...tj. novinarke neke Zapadne TV kuce, kada pricaju sa zenama iz Afganistana, iz postovanja prema njihovoj kulturi pokriju kosu i to se ne zove netolerancija, nego postovanje prema razlicitoj kulturi i obicajima.

Otkud sad odjednom, da neko ko je svojom voljom otisao na Zapad da zivi, netolerancijom zove pravila ponasanja u toj zemlji?
Koliko znam , pripadnice americke vojske hodaju otkrivene po Saudijskoj Arabiji...
I to je to......zato sto kreteni pod plastom religijske policije nemaju muda nasrnut na njih. Nadam se da ce Kralj Abdulah uspjeti u svoj nakani da se kutarise tih hajvana i njihovog uticaja (tj nazadka) na sfere javnog zivota u kraljevstu :D
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#15

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

mIRCerka wrote:
sve to stoji, ne galamim ni ja, i kazem da se jezim takvog pokrivanja, i ne pricam o tome. Samo sam tebi skrenula paznju da je u pitanju pokrov preko lica, jer je bilo prekjuce na BBCu na vijestima, a ne komplet hidzab.
Pa moraju valjda prvo poceti od pokrova pa ce vremenom i hidzab doci na red... :D Salu na stranu ni meni se ne svidjaju, kako ti kazes nindza zene, ali opet zar to nije stvar licnog izbora kao i mini suknja, bijele carape ili jakna od koze rijetkih japanskih glista... :D
mIRCerka wrote:
JACK STRAW, bivši britanski ministar vanjskih poslova i sadašnji vođa laburističke frakcije u Parlamentu, izazvao je bijes dijela javnosti, pogotovo muslimana, izjavom u kojoj predlaže muslimankama da sa svog lica skidaju veo.
samo sam na to skrenula paznju, ali od Ugrozenih ja ne smijem ni da pisem.
To te neko Mirci debelo laze. Znas li onaj vic o 20 cm... :D :D :D
mIRCerka wrote: Jer ja kao zena nemam pravo na svoje misljenje, niti imam pravo pokusati razmisljati drugacije od ostalih.
:D
Opet te lazu. :D
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#16

Post by FFK as Lucy01 »

Haqqani wrote:
Lucy01 wrote:Kada zena sa Zapada mogne hodati nepokrivena u Saudijskoj Arabiji ili Iranu, onda mozemo pricati o toleranciji...

Ne razumijem nesto...uvijek je bilo da se u zemlji domacina postuju njegova pravila (kao i u kuci, uostalom...kod mene se u kuci ne skidaju cipele i nema pusenja, pa ako ti se ne svidja, nemoj ni dolaziti)...tj. novinarke neke Zapadne TV kuce, kada pricaju sa zenama iz Afganistana, iz postovanja prema njihovoj kulturi pokriju kosu i to se ne zove netolerancija, nego postovanje prema razlicitoj kulturi i obicajima.

Otkud sad odjednom, da neko ko je svojom voljom otisao na Zapad da zivi, netolerancijom zove pravila ponasanja u toj zemlji?
Koliko znam , pripadnice americke vojske hodaju otkrivene po Saudijskoj Arabiji...
Pripadnicama Americke vojske je tacno odredjeno gdje se mogu kretati po Saudijskoj Arabiji i uoste im nije dozvoljeno da se krecu same, bez muske pratnje (cak im je preporuceno da ne voze vojne kamione, ako se voze na duzoj relaciji).

Ali to nije tema-reciprocitet. Ako se ja recimo, borim za zenska prava u svijetu, zasto da uvijek izuzimam zene pripadnice Islama? Ko mi to moze dokazati argumentima, da je svaka pokrivena zena-pokrivena vlastitim izborom? Dolazimo do toga da je religija i pripadnost istoj, stvar vlastitog izbora i veoma privatna....nema demokratije ako stanovnici jedne zemlje traze da gosti u njihovoj zemlji postuju njihova kulturna i religiozna obiljezja, a onda svojom voljom odu u drugu zemlju-tudju i traze to isto...nesto tu nije u redu.

Ljudima koji ovdje zive je dosadilo da stalno dokazuju da su slobodniji i demokratskiji od svih zemlja koje slijede neka pravila oblacenja kao obiljezja nejednakosti (jer pokrivanje zene kao obavezno a nepokrivanje muskarca je upravo to-nejednakost medju polovima) i konstantnog naturanja vjerske netolerancije....jer nekom drustvu u kojem su zene jednake muskarcima (bar u slobodi oblacenja, ako nista drugo :D), pokrivanje zene (za koju niko ne zna je li to uradila dobrovoljno) se vidi kao tolenacija nejednakosti ili tolerancija netolerancije.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#17

Post by mIRCerka »

Drvosjeco, znam ja to, objasni ti to Haqqaniju.
Jer mi ne da pravo da imam svoje misljenje.

Lucy je djelomicno u pravu, ako vec ides na zapad, povinuj se pravilima nekim, jer cak i novinarka HRTa iz Irana sa maramom na glavi izvjestava.
Ok, Postujem. Blair kaze da je protiv VELA. Ok postujem.
Ja rekoh da meni lice na ninje, i on meni TOLERANCIJA NULA BODOVA.
Dragi Haqqani, ako ja iskljucim svoju toleranciju, kamen na kamenu ostati nece.
I vratimo se Blairu i njegovoj unutrasnjoj politici.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#18

Post by Ahmmed »

Lucy01 wrote:Kada zena sa Zapada mogne hodati nepokrivena u Saudijskoj Arabiji ili Iranu, onda mozemo pricati o toleranciji...

Ne razumijem nesto...uvijek je bilo da se u zemlji domacina postuju njegova pravila (kao i u kuci, uostalom...kod mene se u kuci ne skidaju cipele i nema pusenja, pa ako ti se ne svidja, nemoj ni dolaziti)...tj. novinarke neke Zapadne TV kuce, kada pricaju sa zenama iz Afganistana, iz postovanja prema njihovoj kulturi pokriju kosu i to se ne zove netolerancija, nego postovanje prema razlicitoj kulturi i obicajima.

Otkud sad odjednom, da neko ko je svojom voljom otisao na Zapad da zivi, netolerancijom zove pravila ponasanja u toj zemlji?

Pa,Zapad je ,valjda, demokratičan i promovira ljudska prava i pravo izbora, a Iran i Saudijska Arabija, su, valjda, totalitarni režimi. I nema vadione"kako oni nama, tako i mi njima" jer principi ne trpe reciprocitet..... A i takvi im zakoni, kažu da se svako žensko mora pokriti....šta ćeš.....:)




p.s. A ovo za cipele....kod mene se skidaju i gosti mogu zapaliti :) Potpuno suprotno u odnosu na tebe......Jao, pa ti i ja smo u sukobu civilizacija :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#19

Post by pitt »

Stoka kolonizatorska :D:D:D
User avatar
KAMI666
Posts: 1141
Joined: 02/07/2006 01:45
Location: Aljaska

#20

Post by KAMI666 »

Sve u svemu, to pokrivanje lica kompletnog ili "ninja-type" uopste nije u skladu sa islamom.

To sto se nakakva budala sjetila pokriti zenu od pete do vrha glave - ko da je u vreci - je danasnji problem, koje iste budale slijede.

Hajd reci cemo da je tradicija: ali tradicija je da se na svecanostima primjenjuje - ne u svakodnevnom zivotu.

Ja sam musliman, ali ni meni se ovakvo nosenje uopste ne svidja.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#21

Post by mIRCerka »

KAMI666 wrote:Sve u svemu, to pokrivanje lica kompletnog ili "ninja-type" uopste nije u skladu sa islamom.

To sto se nakakva budala sjetila pokriti zenu od pete do vrha glave - ko da je u vreci - je danasnji problem, koje iste budale slijede.

Hajd reci cemo da je tradicija: ali tradicija je da se na svecanostima primjenjuje - ne u svakodnevnom zivotu.

Ja sam musliman, ali ni meni se ovakvo nosenje uopste ne svidja.
:shock: sad si donji :D
User avatar
KAMI666
Posts: 1141
Joined: 02/07/2006 01:45
Location: Aljaska

#22

Post by KAMI666 »

mIRCerka wrote:
:shock: sad si donji :D
Bice belaja :D
marijam
Posts: 40
Joined: 18/10/2006 00:33

#23

Post by marijam »

ne mogu da vjerujem o cemu raspravljate ljudi, tu je sve cisto ko dan.Ako je po islamu duznost da zena nosi hidzab (i zna se sta je to - pokriveno sve osim lica saka i noga do iza clanaka), onda naravno da ce nositi i to je njeno pravo koje joj niko ne moze osporiti ni zabraniti, pa vala ni blair. To je nesto znaci sto ona mora, a niko nije kriv zapadnom svijetu sto nemaju neke svoje zakone koje moramo postovati. Kad jedna nemuslimanka dodje u saudijsku arabiju ona iz postovanja treba da tsvai mahramu i njoj to nije obavezno da radi ince u zivotu. A jedna zena muslimanka koja je odlucila da se prekrije ne moze se zezati sa tim. Ona je pokrivena i tacka i ne moze njoj niko ziv narediti da se ona otkrije, jer joj je to veliki grijeh, a onoj sa zapada nije grijeh ako iz postovanja stavi neku mahramu. A kad je u pitanju veo to je velika greska nas muslimana jer nas svi gledaju kroz to sto naravno nije ispravno. :bih: :bih:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#24

Post by mIRCerka »

marijam wrote:ne mogu da vjerujem o cemu raspravljate ljudi, tu je sve cisto ko dan.Ako je po islamu duznost da zena nosi hidzab (i zna se sta je to - pokriveno sve osim lica saka i noga do iza clanaka), onda naravno da ce nositi i to je njeno pravo koje joj niko ne moze osporiti ni zabraniti, pa vala ni blair. To je nesto znaci sto ona mora, a niko nije kriv zapadnom svijetu sto nemaju neke svoje zakone koje moramo postovati. Kad jedna nemuslimanka dodje u saudijsku arabiju ona iz postovanja treba da tsvai mahramu i njoj to nije obavezno da radi ince u zivotu. A jedna zena muslimanka koja je odlucila da se prekrije ne moze se zezati sa tim. Ona je pokrivena i tacka i ne moze njoj niko ziv narediti da se ona otkrije, jer joj je to veliki grijeh, a onoj sa zapada nije grijeh ako iz postovanja stavi neku mahramu. A kad je u pitanju veo to je velika greska nas muslimana jer nas svi gledaju kroz to sto naravno nije ispravno. :bih: :bih:
A Blair prica o VELU ne hidzabu.
:roll:


KAMI666, dobro se drzi dok te Haqqani skuzi.
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#25

Post by klif »

Ova tema zorno pokazuje koliko su religija i politika medjusobno povezane. U stvari, cini mi se da je religija postala jedinom politikom.

Apelujem na moderatore da ponovo otvore podforum religija. Koja bi, uzgred budi receno, trebala biti privatna stvar.
Post Reply