SDP i izbori

Treba li zahtjevati ostavke?

Da
16
59%
Ne
11
41%

Total votes: 27

kub lajkan

Post by kub lajkan » 26/09/2006 11:18

ztluhcs wrote:
mostarac wrote:Kao clanu SDP-a mi apsolutno ne pada napamet da raspravljam o unutrasnjim stvarima partije na jednom javnom forumu. Slagao se neki clan SDP-a sa Zlatkom Lagumdzijom ili se ne slagao sa njim, njegova duznost i partijska obaveza je ako je vec clan da tog istog Zlatka Lagumdziju i cjelokupnu partiju u javnosti brani, a ne da je blati. A ako kao clan SDP-a imam nesto protiv Zlatka Lagumdzije postoje institucije SDP-a kroz koje se moze iskazati svoj stav. Forum sigurno nije mjesto na kome ce clanovi SDP-a raspravljati o dobrim i losim stranama naseg predsjednika. Svidjao se meni Zlatko Lagumdzija ili ne, ako sam clan SDP-a, a to se postaje je li dobrovoljno, onda ni u kom slucaju ne smijem blatiti svog predsjednika u javnosti, jer on je izabran vecinom glasova clanova partije ciji sam ja clan DOBROVOLJNO. SDP-ovog predsjednika ne smjenjuju i ne biraju SDP-ovi biraci, nego SDP-ovi clanovi. SDP, kao i svaka druga politicka partija je kompanija, ciji akcionari su njeni clanovi, i koji biraju svog predsjednika akcionara koji ima zadatak da ponudi proizvode kompanije trzistu, sto u ovom slucaju predstavlja biracko tijelo. U skladu sa dogovorenim ciljevima na skupstini akcionara (kongresu partije) nakon odredjenog vremenskog perioda ili odredjenog datuma (izbori), akcionari se sastaju da vide kakva je bila prodaja proizvoda i ocjene da li je moglo bolje i gdje su eventualne greske i ko je odgovoran. Nakon razmatranja izvjestaja akcionari odlucuju sta i kako dalje. Tako funkcionisu kompanije, a politicka partija je kompanija koja na trzistu nudi svoj proizvod (program), a predsjednika kompanije zbog loseg proizvoda nikada ne smjenjuju potrosaci, nego akcionari.
Nadam se da je nekima sada malo jasnije. Ako neko ima nesto protiv Zlatka Lagumdzije vrata institucija SDP-a kao clanu partije su mu sirom otvorena pa samo naprijed.
Nama predsjednika sigurno nece smjenjivati ili birati ulica, nego clanstvo, a niko od vas koji ste van SDP-a apsolutno nema pojma sta neko od nas koji smo iz SDP-a misli o Zlatku Lagumdziji. To znaci da smo slozna i disciplinovana ekipa, a slozna braca kucu grade ;)
De klepi taj enter nekad očiju ti - zavrti mi se u glavi od ganjanja reda...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 26/09/2006 11:25

mostarac wrote:
SherlockHolmes wrote:@mostarac, slozna braca su tako izgradila samo kazamate SSSR-a, ali vidim da vam je Zlaja dobro objasnio kako "rade privatne kompanije" i kako se "gradi (privatna) socijaldemokratija".

@JBT, odlicna tema :thumbup: Odlicno pokazuje i zasto ovakve "socijademokrate" na izborima redovno flautaju obicnim carsijanerima, mada je cudno da sa ovakvim razmisljanjima uopste iko jos uvijek glasa za takve. Blago nama i sa jednima i sa drugima.
pa znas sta, imao nam je ko i objasniti. On bar nije doktorirao u Pristini albansku inostranu politiku :lol:

i ako nista drugo seminare smo imali po Bosni, a nismo morali u Tursku, Pakistan, Kuvajt, Maleziju da nas Silajdziceva sestra docekuje ko krdo ovaca, kako je docekivala bosanske izbjeglice, dok se ona bogatila 100% OD BiH
Ne znam kakve veze ovo ima s gorenavedenim, ali ocito ste po starom dobrom obicaju na tim seminarima ucili napamet. Sto vise vremena provodim na ovom forumu, sve se cesce sjetim "naprednih omladinaca" iz onog sistema koji su sve ucili napamet, a jedva da su znali svezati pertle bez mamine pomoci. Opet kazem, vjerovatno vas zato cak i ovakvi papci redovno deru.

Biflate i ponavljate isto k'o papagaji, bas kao i vozd koji je ucenjem napamet a preko majke stigao do studija u proleterskoj Americi u onom bivsem sistemu, "jednakom za sve". Nego, jos uvijek niko da mi da link koji dokazuje ovdasnju "aksiomu" po kojoj Zlaja, kao ugledan svjetski strucnjak predaje po Americi. DakleM, link?

SherlockHolmes

#28 Re: SDP i izbori

Post by SherlockHolmes » 26/09/2006 11:28

A wrote:
JBT wrote:Da li treba zahtjevati ostavku rukovodstva u SDP-u u slucaju da SDP na predstojecim izborima ne dobije toliko glasova koliko je potrebno da formira vladu kako u Federaciji tako i u BiH?
Da li treba zahtjevati ostavku u slucaju da isti tim ostvari pobjedu na sljedecim izborima ali nije u mogucnosti da dovede do promjene stanja u BiH u svim oblastima drustvenih i ekonomskih odnosa u BiH?
Interna stvar SDP-a. Bas kao i SBIH, BOSS...
Javnost sankcionise glasanjem / neglasanjem za stranku, a clanovi slijede interne procedure i biraju rukovodstvo.

Reci mi - hoces li zahtijevati ovako javno, na forumu :D , ostavku rukovodstva svih ostalih stranaka koje ne dobiju dovoljno glasova da formiraju vladu u Federaciji i u BiH?
A, ne znam kako to fercera po francuskim "kazamatima", ali ovdje kod nas na zapadu :D se o tim stvarima javno diskutuje. To ovdje zovu "demokratija" i "sloboda govora". :shock:

Doduse, predaleko je SDP od zapada.

kub lajkan

#29 Re: SDP i izbori

Post by kub lajkan » 26/09/2006 11:29

SherlockHolmes wrote:
A wrote:
JBT wrote:Da li treba zahtjevati ostavku rukovodstva u SDP-u u slucaju da SDP na predstojecim izborima ne dobije toliko glasova koliko je potrebno da formira vladu kako u Federaciji tako i u BiH?
Da li treba zahtjevati ostavku u slucaju da isti tim ostvari pobjedu na sljedecim izborima ali nije u mogucnosti da dovede do promjene stanja u BiH u svim oblastima drustvenih i ekonomskih odnosa u BiH?
Interna stvar SDP-a. Bas kao i SBIH, BOSS...
Javnost sankcionise glasanjem / neglasanjem za stranku, a clanovi slijede interne procedure i biraju rukovodstvo.

Reci mi - hoces li zahtijevati ovako javno, na forumu :D , ostavku rukovodstva svih ostalih stranaka koje ne dobiju dovoljno glasova da formiraju vladu u Federaciji i u BiH?

A, ne znam kako to fercera po francuskim "kazamatima", ali ovdje kod nas na zapadu :D se o tim stvarima javno diskutuje. To ovdje zovu "demokratija" i "sloboda govora". :shock:

Jao Zapad, izvini nismo te prepoznali... :D

SherlockHolmes

#30 Re: SDP i izbori

Post by SherlockHolmes » 26/09/2006 11:35

kub lajkan wrote:
SherlockHolmes wrote:
A wrote: Interna stvar SDP-a. Bas kao i SBIH, BOSS...

Jao Zapad, izvini nismo te prepoznali... :D
Samo ti, sine, pitaj sta ti nije jasno.

Nego, zaboravih gore da dodam da ovo dokazuje da ove novokomponovane vehabije (koji "ne bi ovdje da diskutuju") i cyberproleterijat dolaze iz iste skole. Zato i jeste sve u... Penisu.

JBT

Post by JBT » 26/09/2006 11:37

Mostarac, ne postoje ljudi i drzave zbog partija nego partije postoje zbog tih ljudi. Dakle, ulica bira ko ce je predstavljati. I ulica ce vas natjerati (nisam clan SDP-a ali sam SDP-ovac od rodjenja, tako sam odgojen) da mijenjate postavu. Takva je demokratija.
Pitanje je hocete li to skontat prije ili cete skontat kad toliko potonete da vas ni bageri nece moci izvuci. I jos sto je najgore, hocete li skontat prije nego sto ljudi pocnu izgovarati naziv "SDP" sa gadjenjem na licima. U tom slucaju ste socijal demokratiji zapecatili sudbinu za vijeke vijekova.
Inace, slabo vam ide to konstruktivno kritikovanje predsjednika. Ako se iko usudio spomenuti neke promjene u vodstvu partije, taj je izbacen naglavacke iz iste.
U svakoj normalnoj socjaldemokratiji u svijetu, cim ista ne postigne neke rezultate na izborima, a da ne govorim da jos izgubi izbore, odmah dolazi do promjene garniture vodstva. Jer nisu vodje nosioci osnova socijaldemokratije nego je to ideologija te socijaldemokratije.
E, sad neko ima smisla da tu ideologiju priblizi glasacima i osvoji njihovo povjerenje, a neko ima manje tog smisla.
Ovako mi se cini da je SDP postao privatna partija. Smatram da SDP BiH, ovakva kakva jeste, ne moze nista dobro za BiH uraditi.
Na moju veliku zalost.
Da, mozda sam ovo trebao ranije govoriti. Ne ovako pred izbore. Ali, nikad nije kasno.
A, ne interesuju me druge partije i stranke. Njih neka kritikuju njihovi biraci.

SherlockHolmes

#32 Re: SDP i izbori

Post by SherlockHolmes » 26/09/2006 11:39

A wrote:
SherlockHolmes wrote:
A wrote: Interna stvar SDP-a. Bas kao i SBIH, BOSS...

Demokrato :D, kreni od inicijalnog posta, zadrzi se na rijeci - zahtjevati.

Znaci, stranka odluci da otvori vrata ili ne za novinare; ako su novinari tu, prate debate i kongrese, onda oni pisu sta hoce, javnost diskutuje i eto demokracije. Ali nisam nikad cula da "javnost" (u konkretnom slucaju JBT potpisan nickom i nekoliko anonimnih glasova za) zahtijeva promjene unutar jedne od stranki.
Sta je tu cudno? Sistem cine i vlast i opozicija, i bas kao sto su ovdje u proleterskoj Engleskoj zahtjevali novo vodjstvo i liberal-demokrata i konzervativaca (i to i dobili), tako i javnost ima prava zahtjevati promjene.

Hoce li clanstvo to i uraditi je do njih, tu se slazemo, a izbori to sve lijepo na kraju svedu na svoje.

klixober

Post by klixober » 26/09/2006 11:41

Nevjerovatno da je svaka budala u ovoj drzavi zainteresovana za rukovodstvo SDP-a.Evo npr. ljudima koji glasaju za stranku ZBiH ili SDA je glavni argument zasto SDP ne valja,to da je Zlaja "otjerao" neke ljude iz stranke.Nebitno da li je opravdano,ili neopravdano,ali tim ljudima i jeste u interesu da se SDP raspadne.Za SDP nisu glasali ni kadasu ti ljudi bili u stranci,a nece glasati ni ako im tako mrski Zlatko podnese ostavku.Nas narod je jedno obicno stado.Blejite jos 4 godine i cudite se ko nas to pljacka! Dok vas Jate i Silajdzici budu pljackali,citajte Avaz i pljujte po SDP-u! Ovaj narod i ne zasluzuje bolje!

JBT

Post by JBT » 26/09/2006 11:43

Da je SDP kako valja ne bi te druge stranke i levati u njima krojile sudbinu BiH kako to sada rade.

JBT

Post by JBT » 26/09/2006 11:47

Kritika moze biti konstruktivna. Ali tvoje anonimno javljanje ovdje je - candle in the wind
Od necega se mora poceti.
Idi na forum sita SDP-a, ili se uclani, ili im napisi pismo lijepo potpisano imenom i prezimenom, ili otvoreno pismo preko novina. Eh to je onda konstruktivna kritika.
Tamo i ko cuje pravi se da ne cuje. Jer ne smije cuti.

A zasto ne ovdje, na forumu, iskazati svoje misljenje? Ima raje, citaju. Mozda je tu neko ko ce promjeniti neke stvari u BiH socijaldemokratiji.

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 26/09/2006 11:48

JBT wrote:Da je SDP kako valja ne bi te druge stranke i levati u njima krojile sudbinu BiH kako to sada rade.
da druge stranke ne pocnu pred izbore prebrojavati kosti, mozda se ljudima ne bi stalno budio strah od ONIH DRUGIH...
tuzna je cinjenica da se mrtvi na obje strane najvise pominju pred izbore.

klixober

Post by klixober » 26/09/2006 11:50

mr__bosnjak wrote:SDP i SDA = Propast Bosne!
mr__bosnjak

Iskreno,jesi li ti Sandzaklija? Nemoj se uvrijediti,po svemu sto sam procitaood tebe cini mi se da jesi.

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 26/09/2006 12:12

Ah da, zaboravih i ovo: postovi i ovdje me ponovo navode na zakljucak da je SDP nazalost (p)ostala stranka prevashodno sitnih, frustriranih malogradjana (sluzbenika i sl) kojima je stalno neko drugi kriv za nesto, posebno za to sto im je manje "guzicenja" dzabalesku na koje su navikli.

Sve mi se cini da SDP mora prvo propasti da bi prava socijaldemokratija imala ikakvu sansu da zazivi u BiH, jer takvi ocito nece promjeniti prioritete.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 26/09/2006 12:21

SherlockHolmes wrote:Ah da, zaboravih i ovo: postovi i ovdje me ponovo navode na zakljucak da je SDP nazalost (p)ostala stranka prevashodno sitnih, frustriranih malogradjana (sluzbenika i sl) kojima je stalno neko drugi kriv za nesto, posebno za to sto im je manje "guzicenja" dzabalesku na koje su navikli.

Sve mi se cini da SDP mora prvo propasti da bi prava socijaldemokratija imala ikakvu sansu da zazivi u BiH, jer takvi ocito nece promjeniti prioritete.
Imas li jos sta da pljunes po SDP-u? :roll:

Mislim da je SDP i rat zapoceo...

JBT

Post by JBT » 26/09/2006 12:22

Izgleda da je tako.

Dezze

Post by Dezze » 26/09/2006 12:53

mostarac wrote:Kao clanu SDP-a mi apsolutno ne pada napamet da raspravljam o unutrasnjim stvarima partije na jednom javnom forumu. Slagao se neki clan SDP-a sa Zlatkom Lagumdzijom ili se ne slagao sa njim, njegova duznost i partijska obaveza je ako je vec clan da tog istog Zlatka Lagumdziju i cjelokupnu partiju u javnosti brani, a ne da je blati. A ako kao clan SDP-a imam nesto protiv Zlatka Lagumdzije postoje institucije SDP-a kroz koje se moze iskazati svoj stav. Forum sigurno nije mjesto na kome ce clanovi SDP-a raspravljati o dobrim i losim stranama naseg predsjednika. Svidjao se meni Zlatko Lagumdzija ili ne, ako sam clan SDP-a, a to se postaje je li dobrovoljno, onda ni u kom slucaju ne smijem blatiti svog predsjednika u javnosti, jer on je izabran vecinom glasova clanova partije ciji sam ja clan DOBROVOLJNO. SDP-ovog predsjednika ne smjenjuju i ne biraju SDP-ovi biraci, nego SDP-ovi clanovi. SDP, kao i svaka druga politicka partija je kompanija, ciji akcionari su njeni clanovi, i koji biraju svog predsjednika akcionara koji ima zadatak da ponudi proizvode kompanije trzistu, sto u ovom slucaju predstavlja biracko tijelo. U skladu sa dogovorenim ciljevima na skupstini akcionara (kongresu partije) nakon odredjenog vremenskog perioda ili odredjenog datuma (izbori), akcionari se sastaju da vide kakva je bila prodaja proizvoda i ocjene da li je moglo bolje i gdje su eventualne greske i ko je odgovoran. Nakon razmatranja izvjestaja akcionari odlucuju sta i kako dalje. Tako funkcionisu kompanije, a politicka partija je kompanija koja na trzistu nudi svoj proizvod (program), a predsjednika kompanije zbog loseg proizvoda nikada ne smjenjuju potrosaci, nego akcionari.
Nadam se da je nekima sada malo jasnije. Ako neko ima nesto protiv Zlatka Lagumdzije vrata institucija SDP-a kao clanu partije su mu sirom otvorena pa samo naprijed.
Nama predsjednika sigurno nece smjenjivati ili birati ulica, nego clanstvo, a niko od vas koji ste van SDP-a apsolutno nema pojma sta neko od nas koji smo iz SDP-a misli o Zlatku Lagumdziji. To znaci da smo slozna i disciplinovana ekipa, a slozna braca kucu grade ;)
Svaka cast! Ovo se zove razumijevanje izraza "team work"! :thumbup: :thumbup:

Dezze

Post by Dezze » 26/09/2006 12:58

Licno mislim da je SDP jako puno naucio iz poraza 2002. godine. Ja sam prvi kaznio tu stranku tada kada nisam htio da glasam za nju, samo zbog nekih stvari koje mi se nisu svidjele. Ali posto mi se cini da se nesto promijenilo nabolje, odlucio sam ove godine opet da im dam svoje povjerenje. Ako se ispostavi da ipak nista nisu naucili, e jebiga, ja se vise na isto necu vracati. Ima dovoljno stranaka kojima (postujuci svoje politicke stavove) mogu dati svoj glas. Nadam se da SDP zna sta radi. :-D

JBT

Post by JBT » 26/09/2006 17:48

Za nadati se.
Nada zadnja umire.
:oops:

joker

Post by joker » 11/10/2006 16:20

mostarac wrote:Kao clanu SDP-a mi apsolutno ne pada napamet da raspravljam o unutrasnjim stvarima partije na jednom javnom forumu. Slagao se neki clan SDP-a sa Zlatkom Lagumdzijom ili se ne slagao sa njim, njegova duznost i partijska obaveza je ako je vec clan da tog istog Zlatka Lagumdziju i cjelokupnu partiju u javnosti brani, a ne da je blati. A ako kao clan SDP-a imam nesto protiv Zlatka Lagumdzije postoje institucije SDP-a kroz koje se moze iskazati svoj stav. Forum sigurno nije mjesto na kome ce clanovi SDP-a raspravljati o dobrim i losim stranama naseg predsjednika. Svidjao se meni Zlatko Lagumdzija ili ne, ako sam clan SDP-a, a to se postaje je li dobrovoljno, onda ni u kom slucaju ne smijem blatiti svog predsjednika u javnosti, jer on je izabran vecinom glasova clanova partije ciji sam ja clan DOBROVOLJNO. SDP-ovog predsjednika ne smjenjuju i ne biraju SDP-ovi biraci, nego SDP-ovi clanovi. SDP, kao i svaka druga politicka partija je kompanija, ciji akcionari su njeni clanovi, i koji biraju svog predsjednika akcionara koji ima zadatak da ponudi proizvode kompanije trzistu, sto u ovom slucaju predstavlja biracko tijelo. U skladu sa dogovorenim ciljevima na skupstini akcionara (kongresu partije) nakon odredjenog vremenskog perioda ili odredjenog datuma (izbori), akcionari se sastaju da vide kakva je bila prodaja proizvoda i ocjene da li je moglo bolje i gdje su eventualne greske i ko je odgovoran. Nakon razmatranja izvjestaja akcionari odlucuju sta i kako dalje. Tako funkcionisu kompanije, a politicka partija je kompanija koja na trzistu nudi svoj proizvod (program), a predsjednika kompanije zbog loseg proizvoda nikada ne smjenjuju potrosaci, nego akcionari.Nadam se da je nekima sada malo jasnije. Ako neko ima nesto protiv Zlatka Lagumdzije vrata institucija SDP-a kao clanu partije su mu sirom otvorena pa samo naprijed.
Pa ne mogu da vjerujem sta citam. Pa ovo je toliko ograniceno da mi sada postaje kristalno jasno sto su svi oni ljudi otjerani ili otisli iz SDP-a. Jednostavno drugacije mislili, a ko ima hrabrosti da pomisli drugacije od "vozda" taj leti.

JBT mi je ostao u sjecanju po tome da me je u coporu sa ostalim "sdp-ovcima" napadao kada sam pisao drugacije od onog kako oni misle, a sada kada covjek pokusa kritikovati "vozda" umalo bez glave da ostane. Samo sto ga ne optuzise da je spijun, kvisling, ubaceni element, unutrasnji neprijatelj... Pa kao da smo u Rusiji, jebo vas demokratija...

Mostarac, konkurentske stranke vam mogu samo pozeljeti da imate Lagumdziju za predsjednika dok ne umre. Time su sebi osigurale slabiju konkurenciju.

A kad vec spominjes akcionare, nema tog dionicarskog drustva u kojem ce vlasnici dionica i dalje drzati na vrhu covjeka zbog kojeg imaju pad prodaje i pad vrijednosti dionica. Osim naravno u totalitarnim komunistickim rezimima i u drzavnim firmama...

U svakom slucaju ti i ovi ostali "sdp-ovci" koji su ovako napali JBT-a ste samo odraz stanja u kakvom se SDP trenutno nalazi. Zalosno i jadno... A pravo na kritiku ima svako a ne samo clanstvo, jer politika koja se vodi u SDP-u ne utice samo na zivot njegovih clanova vec i svih ostalih. A iznevjerenim se posebno mogu osjecati simpatizeri i glasaci...

Post Reply