Jos jedan dokaz hrvatske agresije i podjele BiH

Post Reply
Helem
Posts: 1386
Joined: 05/07/2006 06:12
Location: za kompjuterom

#326

Post by Helem »

Kakve veze ova zalopojka ima sa temom osim zacatavanja?

kavu vezu ti imas s mozgom????
Vedoni
Posts: 274
Joined: 21/10/2006 17:14

#327

Post by Vedoni »

Bobi wrote:
Vedoni wrote:
Drug moj ti se koristis srpskom retorikom...sve od `90 u RH je ustashko .
A gdje si procit'o u mom postu da "sve od '90 u RH je ustasko"? :D
Od kad je tema o Tudjmanovom parcanju Bosne, odraz anti-hrvatstva? Ako anti-ustastvo smatras ravno anti-hrvatstvu, onda bolje da zaobidjemo raspravu. :D
Nisi. :-D Sam si ovo izmislio. Al' si zato dao klasican primjer zasto je katarza tako mukotrpan i spor proces. :D
Pa reci...da li je RH od `90 ustashka tvorevina?Po tvom postu jest sad odjednom nije...anti-ustastvo izjednacujesh sa anti-tudjmanovska politika...predsjednik RH od `90 Tudjman...sta sad...RH je ustashka tvorevina.Jok nisi ti tako mislio ja izmislio :lol: .
:-) Dokle visee...
Ne, RH nije ustaska tvorevina. Tudjmanova "tvorevina" u BiH to jeste. Tudjmanov angazman u BiH je odraz jedne fasisticke politike koja je nama puno jada nanijela. To je kljucna tema i o tome raspravljamo i o tome Grom iz vedra neba prica. Medjutim ti ovdje jedini pricas o nekom demoniziranje hrvatstva. Ali ako ti interpretiras "napad na Tudjmana" kao "napad na Hrvatsku i njene gradjane", onda ne vidim kako cemo se dalje sporazumiti.
Helem
Posts: 1386
Joined: 05/07/2006 06:12
Location: za kompjuterom

#328

Post by Helem »

Puce grom iz vedra neba ali nece u koprive....

Hrvati iz sela Bascina i Bilice su spasili moj zivot i zivot moje familije i to je jedan od najvaznijih kulturnih vrijednosti Bosne.

Grom iz vedra neba je obicna pedercina koja je snob i dilkan.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#329

Post by Grom iz vedra neba »

Helem wrote:Puce grom iz vedra neba ali nece u koprive....

Hrvati iz sela Bascina i Bilice su spasili moj zivot i zivot moje familije i to je jedan od najvaznijih kulturnih vrijednosti Bosne.

Grom iz vedra neba je obicna pedercina koja je snob i dilkan.
Koliko vidim ti si baniran. Izgleda da ti misionarstvo po forumima nije jaca strana, a sada sve ostale molim da se vrate temi bez zacatavanja.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#330

Post by Grom iz vedra neba »

Vedoni wrote:
Drug moj ti se koristis srpskom retorikom...sve od `90 u RH je ustashko .
A gdje si procit'o u mom postu da "sve od '90 u RH je ustasko"? :D
Od kad je tema o Tudjmanovom parcanju Bosne, odraz anti-hrvatstva? Ako anti-ustastvo smatras ravno anti-hrvatstvu, onda bolje da zaobidjemo raspravu. :D
Nisi. :-D Sam si ovo izmislio. Al' si zato dao klasican primjer zasto je katarza tako mukotrpan i spor proces. :D
Upravo tako. Ovdje se radi o agresiji na tvoju domovinu Bosnu od strane susjedne zemlje, ali kao sto rece @Vedoni katarza je dugotrajan proces.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32167
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#331

Post by Bobi »

Grom iz vedra neba wrote:
Vedoni wrote:
Drug moj ti se koristis srpskom retorikom...sve od `90 u RH je ustashko .
A gdje si procit'o u mom postu da "sve od '90 u RH je ustasko"? :D
Od kad je tema o Tudjmanovom parcanju Bosne, odraz anti-hrvatstva? Ako anti-ustastvo smatras ravno anti-hrvatstvu, onda bolje da zaobidjemo raspravu. :D
Nisi. :-D Sam si ovo izmislio. Al' si zato dao klasican primjer zasto je katarza tako mukotrpan i spor proces. :D
Upravo tako. Ovdje se radi o agresiji na tvoju domovinu Bosnu od strane susjedne zemlje, ali kao sto rece @Vedoni katarza je dugotrajan proces.
Dugotrajan proces...pogotovo nekom kome je dedo bio u nacistickoj vojsci :D .
Vedoni
Posts: 274
Joined: 21/10/2006 17:14

#332

Post by Vedoni »

Helem wrote: Hrvati iz sela Bascina i Bilice su spasili moj zivot i zivot moje familije i to je jedan od najvaznijih kulturnih vrijednosti Bosne.
Tacno. Plemenitih ljudi je bilo i bice na svim stranama! Medjutim, to se ovdje nikad nije sporilo.
Tudjman je upravo te vrijednosti pogazio svojom politikom. I odstranio ih za buducih 100 godina.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#333

Post by Grom iz vedra neba »

Bobi wrote:
Grom iz vedra neba wrote:
Vedoni wrote: A gdje si procit'o u mom postu da "sve od '90 u RH je ustasko"? :D Nisi. :-D Sam si ovo izmislio. Al' si zato dao klasican primjer zasto je katarza tako mukotrpan i spor proces. :D
Upravo tako. Ovdje se radi o agresiji na tvoju domovinu Bosnu od strane susjedne zemlje, ali kao sto rece @Vedoni katarza je dugotrajan proces.
Dugotrajan proces...pogotovo nekom kome je dedo bio u nacistickoj vojsci :D .
Otkud ti takva ideja, nije valjda da ti je neko od predaka bio faca u NDH-a ili predstojnik gestapoa za "isljedbe" nad nehrvatskim življem i radničkom klasom?

Inače zamolio bih te da ne vrijeđaš moju porodicu jer su stradali od NDH, a ako nemaš šta dodati na temu, onda jednostavno produži dalje. Ja se nemam vremena baviti sa ugroženošću i anti- ovim ili onim.
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#334

Post by Salko sto je u vodu skako »

Grom iz vedra neba wrote:
Bobi wrote:
Grom iz vedra neba wrote: Upravo tako. Ovdje se radi o agresiji na tvoju domovinu Bosnu od strane susjedne zemlje, ali kao sto rece @Vedoni katarza je dugotrajan proces.
Dugotrajan proces...pogotovo nekom kome je dedo bio u nacistickoj vojsci :D .
Otkud ti takva ideja, nije valjda da ti je neko od predaka bio faca u NDH-a ili predstojnik gestapoa za "isljedbe" nad nehrvatskim življem i radničkom klasom?

Inače zamolio bih te da ne vrijeđaš moju porodicu jer su stradali od NDH, a ako nemaš šta dodati na temu, onda jednostavno produži dalje. Ja se nemam vremena baviti sa ugroženošću i anti- ovim ili onim.
citaj malo svoje postove...pa ti si ovde najveci HRVATOmrzac!!!
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#335

Post by pape »

Salko sto je u vodu skako wrote:
Grom iz vedra neba wrote:
Bobi wrote: Dugotrajan proces...pogotovo nekom kome je dedo bio u nacistickoj vojsci :D .
Otkud ti takva ideja, nije valjda da ti je neko od predaka bio faca u NDH-a ili predstojnik gestapoa za "isljedbe" nad nehrvatskim življem i radničkom klasom?

Inače zamolio bih te da ne vrijeđaš moju porodicu jer su stradali od NDH, a ako nemaš šta dodati na temu, onda jednostavno produži dalje. Ja se nemam vremena baviti sa ugroženošću i anti- ovim ili onim.
citaj malo svoje postove...pa ti si ovde najveci HRVATOmrzac!!!
:D Davno sam ja njemu predlozio da stane pred ogledalo, ali .... nece on, ... nece, .. :oops: :zzzz:
A ti si Salko sretan sto ne stavljas "hinjske smajlije", ... bar si izbjegao da ti zbog toga prishije Islamofobiju, antisemitizam i da te zakiti nacionalistickom perushkom, ... :oops: :zzzz:
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#336

Post by Salko sto je u vodu skako »

pape wrote:
Salko sto je u vodu skako wrote:
Grom iz vedra neba wrote: Otkud ti takva ideja, nije valjda da ti je neko od predaka bio faca u NDH-a ili predstojnik gestapoa za "isljedbe" nad nehrvatskim življem i radničkom klasom?

Inače zamolio bih te da ne vrijeđaš moju porodicu jer su stradali od NDH, a ako nemaš šta dodati na temu, onda jednostavno produži dalje. Ja se nemam vremena baviti sa ugroženošću i anti- ovim ili onim.
citaj malo svoje postove...pa ti si ovde najveci HRVATOmrzac!!!
:D Davno sam ja njemu predlozio da stane pred ogledalo, ali .... nece on, ... nece, .. :oops: :zzzz:
A ti si Salko sretan sto ne stavljas "hinjske smajlije", ... bar si izbjegao da ti zbog toga prishije Islamofobiju, antisemitizam i da te zakiti nacionalistickom perushkom, ... :oops: :zzzz:
pape care, ne mogu dusmani meni nista zakaciti...imam ja familije svih boja...
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#337

Post by Grom iz vedra neba »

pape wrote:
Salko sto je u vodu skako wrote:
Grom iz vedra neba wrote: Otkud ti takva ideja, nije valjda da ti je neko od predaka bio faca u NDH-a ili predstojnik gestapoa za "isljedbe" nad nehrvatskim življem i radničkom klasom?

Inače zamolio bih te da ne vrijeđaš moju porodicu jer su stradali od NDH, a ako nemaš šta dodati na temu, onda jednostavno produži dalje. Ja se nemam vremena baviti sa ugroženošću i anti- ovim ili onim.
citaj malo svoje postove...pa ti si ovde najveci HRVATOmrzac!!!
:D Davno sam ja njemu predlozio da stane pred ogledalo, ali .... nece on, ... nece, .. :oops: :zzzz:
A ti si Salko sretan sto ne stavljas "hinjske smajlije", ... bar si izbjegao da ti zbog toga prishije Islamofobiju, antisemitizam i da te zakiti nacionalistickom perushkom, ... :oops: :zzzz:
Ja sam kao Bosnjak, glasao za Zeljka Komsica koji je Hrvat, pa kako pobogu mogu biti "hrvatomrzac".

Inace, dobra vam kontrargumentacija za agresiju Hrvatske na Bosnu. :zzzz: A koliko puta sam rekao da ne serete sa ugroženošću više, svakom je ne vrh glave patetike. Izbori su prošli, sljedeći su 2010. čuvajte snagu i žalbe za četiri godine...do tada pozdrav Željku :D
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#338

Post by mr__bosnjak »

Haj´ ne serite svega vam. Covjek je lijepo poredao dokaze ustaske agresije na RBIH a vi se digli k´o ludi.
@Grome samo naprijed!
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#339

Post by Grom iz vedra neba »

ETNIČKO ČiŠĆENJE STOCA

http://www.sense-agency.com/ba/stream.p ... 8862&kat=6

HAG/DEN HAAG, 22.11.2006.

Optužba u predmetu protiv šestorice bivših čelnika Herceg Bosne počela izvođenje dokaza o protjerivanju Muslimana sa područja Stoca u ljeto 1993. godine

U nastavku suđenja šestorici bivših čelnika Herceg Bosne pod zaštitnim mjerama svjedočila je stanovnica sela Aladinići kod Stoca, koju su pripadnici HVO protjerali u julu 1993. godine zajedno sa ostalim seljanima muslimanske nacionalnosti. Dvojica njenih sinova su u momentu kada je protjerivanje počelo bili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane.

Svjedokinja je navela da su pripadnici HVO iznenada upali u selo u julu 1993. godine i pohapsili sve muškarce muslimanske nacionalnosti, uključujući i njenog muža i sina, koje su zatim odveli ih u nepoznatom pravcu. Kasnije je doznala da joj je muž zatvoren u Gabeli a sin u Dretelju te da je isti scenario primijenjen i u okolnim selima stolačke opštine.

HVO je nedugo nakon hapšenja muškaraca protjerao i ostalo stanovništvo iz Aladinića, ali se o tome uglavnom govorilo na sjedicama zatvorenim za javnost. Iz dijelova javnog svjedočenja moglo se naslutiti da je svjedokinja zajedno sa ostalim ženama i djecom provela dva dana u jednoj trgovini u selu Crnići odakle su premješteni u zgradu škole u istom mjestu gdje su bili zatvoreni i mještani još nekoliko stolačkih sela.

Tužilaštvo je uvelo u dokaze zapovijed optuženog Milivoja Petkovića od 30. juna 1993. godine upućenu Operativnoj zoni jugoistočne Hercegovine kojom naređuje da se pripadnici HVO muslimanske nacionalnosti razoružaju a svi vojno sposobni muškarci u tom području "izoliraju".

Do septembra 1993. godine područje Stoca je potpuno etnički očišćeno. Kada je 21. septembra 1993. godine jedan od domaćih lidera Hrvata u BiH Franji Tuđmanu ponosno saopštio da u "Stocu više nije ostao nijedan Musliman" te da je sada "naseljen hrvatskim izbjeglicama iz Bosne" Tuđman je – kako je ukazao tužitelj u svojoj uvodnoj riječi - odgovorio kako on to "sve već zna".

Jadranko Prlić, Bruno Stojić, Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić i Berislav Pušić terete se za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu pod vođstvom tadašnjeg hrvatskog predsjednika Tuđmana, a s ciljem da se "politički i vojno podrede, trajno uklone i etnički očiste Bošnjaci i drugi ne-Hrvati koji su živjeli na teritorijama tzv. Hrvatske zjednice Herceg Bosne, radi pripajanja tih područja Velikoj Hrvatskoj".
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#340

Post by Grom iz vedra neba »


HAG/DEN HAAG, 23.11.2006.

STOLAC - GRAD KOJI SU SVI OSLOBAĐALI


http://www.sense-agency.com/ba/stream.p ... 8871&kat=6

Na suđenju šestorici bivših čelnika Herceg Bosne svjedočile su dvije stanovnice Stoca koji su 1992. godine najprije "oslobodili" Srbi, a potom u ljeto 1993. godine i Hrvati. U strahu da ga na kraju ne oslobode i Muslimani, Hrvatsko vijeće obrane je naredilo njihove protjerivanje sa područja stolačke opštine

Na suđenju šestorici bivših čelnika Herceg Bosne pod pseudonimom "CE" svjedočila je bivša uposlenica stolačke bolnice "Koštana" koju je HVO zaposjeo u maju 1993. godine. Tokom narednih nekoliko mjeseci ona je više puta privođena, a u zatvorima HVO je od maja do oktobra '93 provela četiri mejseca.

Pripadnici HVO su se, tvrdi svjedokinja, prema bolesnicima koji su iz bolnice evakuisani u Grabovinu ophodili kao prema zarobljenicima. HVO je 4. avgusta 1993. protjerao sve Muslimane iz Stoca. Pri tome im je naređeno da u vratima svojih domova ostave ključeve. Jedan dio stanovnika je kamionima prevezen do Čapljine dok je drugi dio, među kojima je bila i svjedokinja s majkom, bio neko vrijeme zatočen na raznim lokacijama u Stocu. Nakon izjesnog vremena im je naređeno da pješice krenu prema Blagaju. Tokom puta svjedokinja je vidjela kako je od iscrpljenosti umrlo dvoje ljudi.

Odbrana je u unakrsnom ispitivanju tvrdila da je HVO u to vrijeme bio "izgubljen zbog izdaje Muslimana u svojim redovima", nedugo nakon što je "oslobodio Stolac od srbo-četničkog agresora". Muslimanski borci u redovima HVO, tvrdi odbrana, počinili su "veleizdaju" napustivši u ljeto1993. godine redove HVO kako bi se pripojili Armiji BiH. Oni su, po odbrani, imali naređenje da Stolac oslobode od HVO i predaju ga Armiji BiH.

"Ako je sve to tako" - kazala je Vesna Alaburić, braniteljica Milivoja Petkovića, onda je "dužnost svakog zapovjednika bila da poduzme određene mjere".

U nastavku suđenja šestorici bivših visokih dužnosnika Herceg Bosne, također pod zaštitnim mjerama, svoj iskaz je dala još jedna stanovnica Stoca koja je potvrdila navode predhodnih svjedoka o protjerivanju Muslimana iz Stoca u ljeto 1993. godine.

Suđenje se nastavlja u ponedjeljak izvođenjem novih svjedoka optužbe.
Last edited by Grom iz vedra neba on 02/12/2006 15:09, edited 1 time in total.
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#341

Post by Salko sto je u vodu skako »

Grom iz vedra neba wrote:HAG/DEN HAAG, 23.11.2006.

STOLAC - GRAD KOJI SU SVI OSLOBAĐALI


http://www.sense-agency.com/ba/stream.p ... 8871&kat=6

Na suđenju šestorici bivših čelnika Herceg Bosne svjedočile su dvije stanovnice Stoca koji su 1992. godine najprije "oslobodili" Srbi, a potom u ljeto 1993. godine i Hrvati. U strahu da ga na kraju ne oslobode i Muslimani, Hrvatsko vijeće obrane je naredilo njihove protjerivanje sa područja stolačke opštine

Na suđenju šestorici bivših čelnika Herceg Bosne pod pseudonimom "CE" svjedočila je bivša uposlenica stolačke bolnice "Koštana" koju je HVO zaposjeo u maju 1993. godine. Tokom narednih nekoliko mjeseci ona je više puta privođena, a u zatvorima HVO je od maja do oktobra '93 provela četiri mejseca.

Pripadnici HVO su se, tvrdi svjedokinja, prema bolesnicima koji su iz bolnice evakuisani u Grabovinu ophodili kao prema zarobljenicima. HVO je 4. avgusta 1993. protjerao sve Muslimane iz Stoca. Pri tome im je naređeno da u vratima svojih domova ostave ključeve. Jedan dio stanovnika je kamionima prevezen do Čapljine dok je drugi dio, među kojima je bila i svjedokinja s majkom, bio neko vrijeme zatočen na raznim lokacijama u Stocu. Nakon izjesnog vremena im je naređeno da pješice krenu prema Blagaju. Tokom puta svjedokinja je vidjela kako je od iscrpljenosti umrlo dvoje ljudi.

Odbrana je u unakrsnom ispitivanju tvrdila da je HVO u to vrijeme bio "izgubljen zbog izdaje Muslimana u svojim redovima", nedugo nakon što je "oslobodio Stolac od srbo-četničkog agresora". Muslimanski borci u redovima HVO, tvrdi odbrana, počinili su "veleizdaju" napustivši u ljeto1993. godine redove HVO kako bi se pripojili Armiji BiH. Oni su, po odbrani, imali naređenje da Stolac oslobode od HVO i predaju ga Armiji BiH.

"Ako je sve to tako" - kazala je Vesna Alaburić, braniteljica Milivoja Petkovića, onda je "dužnost svakog zapovjednika bila da poduzme određene mjere".

U nastavku suđenja šestorici bivših visokih dužnosnika Herceg Bosne, također pod zaštitnim mjerama, svoj iskaz je dala još jedna stanovnica Stoca koja je potvrdila navode predhodnih svjedoka o protjerivanju Muslimana iz Stoca u ljeto 1993. godine.

Suđenje se nastavlja u ponedjeljak izvođenjem novih svjedoka optužbe.
u ponedjeljak hocu opsiran izvjestaj...OK???
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#342

Post by Grom iz vedra neba »


HAG/DEN HAAG, 27.11.2006.

U LOGOR UMJESTO NA SAHRANU UBIJENIH KĆERKI

http://www.sense-agency.com/ba/stream.p ... 8887&kat=6


U nastavku suđenja šestorici bivših čelnika Herceg Bosne svjedoči Hasan Hasić iz Domljanovića kod Čapljine, koji za pogibiju svoje dvije kćerke 13. jula 1993. godine optužuje pripadnike HVO, koji su ga uoči sahrane zatvorili u logor u Gabeli

U nastavku suđenja šestorici bivših čelnika Herceg Bosne svjedoči Hasan Hasić iz Domljanovića kod Čapljine, bivši zatvorenik logora Gabela i otac tri kćerke od kojih je samo jedna preživjela 13. juli 1993. godine kada su počeli sukobi između HVO i Armije BiH na Dubravskom platou između Stoca, Čapljine i Mostara.

U predvečerje 13. jula 1993. godine Hasić je ispred svoje kuće u Domljanovićima posljednji put pogledom ispratio svoje tri kćerke koje su se zagrljene kretale cestom zajedno sa majkom, koja je u naručju nosila šestomjesečnu unuku. U jednom momentu, kako je opisao svjedok, iz pravca obližnje kuće u kojoj su bili smješteni vojnici HVO začuli su se pucnji iz oružja sa prigušivačima, a odmah nakon toga i povici u pomoć. Kada je dotrčao do kćerki najstarija Sanela je već bila mrtva. Mlađa Dženita mu je izdahnula na rukama, dok je dvanestogodišnja Tanija bila ranjena u koljeno. U momentu kada se to dogodilo u Domljanovićima, tvrdi svjedok, nije bilo oružanih sukoba. Borbe su se odvijale desetak kilometara dalje, u selu Gubavica. Jedni naoružani u mjestu bili su vojnici HVO.

Svjedok je opisao kako je sutradan sa komšijom Rafom otišao u Čapljinu da nabavi sanduke za poginile kćerke. Međutim, tamo su ga uhapsili pripadnici HVO i istog dana sproveli u logor u Gabeli. Na molbu da ga puste kako bi sahranio kćerke rečeno mu je da i "Hrvati ginu" te da on mora u Gabelu a da će se za "kćerke pobrinuti komšija Rafo".

Hasan Hasić je u hangaru broj dva u Gabeli sa još oko 500 do 700 Muslimana iz okoline Čapljine, Stoca i Mostara bio zatvoren pedeset dana. Tokom tog perioda, jedan hljeb, kako je rekao "težak ni kilo", dijeljen je na 17 ljudi, a kada je HVO gubio linije na frontu hrane nije bilo ni po tri dana. Čuvari Gabele su često s oružjem upadali u hangare i plašili zatvorenike pucanjem iznad njihovih glava. Neke od zatvorenika su izvodili i prebijali. Posebno okrutan bio je upravnik Boško Previšić koji je zatvorenicima govorio kako su "nepismene balije i neljudi" i kako bi volio da ih "sve zatrpa" u obižnju uvalu.

Hasan Hasić je osim dvije kćerke u julu 1993. godine izgubio i majku koja je poginula od granate, te dvojicu rođaka koji su podlegli tokom zatočeništva u Gabeli.

U unakrsnom ispitivanju odbrana je dokazivala da su 13. jula 1993. godine pripadnici Armije BiH napali komandu HVO u Domljanovićima te da svjedok nije mogao samo "na osnovu zvuka" zaključiti iz kojeg pravca su ispaljeni hici koji su usmrtili njegove dvije kćerke. Pitanja o vremenu koje je svjedok proveo u Gabeli nije bilo.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#343

Post by Grom iz vedra neba »


HAG/DEN HAAG, 28.11.2006.

S BEBOM ZATVORENA U SILOS


http://www.sense-agency.com/ba/stream.p ... 8895&kat=6

Muslimanka koju su pripadnici HVO 14. jula 1993. godine s bebom u naručju i još 150 civila zatvorili u silos u krugu tvornice "Lasta" u Čapljini, svjedočila na suđenju šestorici bivših čelnika Herceg Bosne

Izvođenje dokaza optužbe na suđenju bivšim čelnicima Herceg Bosne nastavljeno je svjedočenjem bivše zatvorenice silosa u Čapljini koja je svoj iskaz dala pod zaštitnim mjerama. Ona je 13. jula 1993. godine zajedno sa ostalim civilima iz Bivoljeg brda, sela nadomak Čapljine, zbog granatiranja pobjegla prema susjednom mjestu Lokve gdje je dan kasnije uhapšena a potom sprovedena u silos u krugu tvornice "Lasta" u Čapljini.

S bebom u naručju svjedokinja je, zajedno sa još 150 svojih komšija, u silosu provela 24 sata bez hrane i vode. Kako je navela u izjavi čiji je sažetak pročitan pred sudom, svjedokinja je iz silosa, zajedno sa ostalima, odvedena u Gradinu a nakon nekog vremena u Soviće i Doljane na području opštine Jablanica, gdje im je naređeno da pješke krenu prema položajima Armije BiH.

Kako se moglo saznati iz dijelova sjednice otvorenih za javnost, svjedokinja je potvrdila da je HVO 30. juna 1993. na linijama fronta pohapsio sve svoje pripadnike muslimanske nacionalnosti, a potom krenuo u potragu za preostalim muškarcima koji su se skrivali po okolnim šumama. Među njima se nalazio i njen suprug, do tada pripadnik HVO bojne "Knez Domagoj".

Odbrana je u unakrsnom ispitivanju dokazivala da su muškarci koji su se krili u šumama, bivši bojovnici HVO muslimanske nacionalnosti, bili zapravo dio "dobro planirane akcije" Armije BiH koja je u to vrijeme na Dubravskom platou izvodila "diverzantsko-terorističke aktivnosti".
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#344

Post by Grom iz vedra neba »


HAG/DEN HAAG, 30.11.2006.

HAPŠENJA I UBISTVA NA BIVOLJEM BRDU


http://www.sense-agency.com/ba/stream.p ... 8913&kat=6


Suđenje bivšim čelnicima Herceg Bosne nastavljeno je svjedočenjem još jedne od žrtava zločina sa Dubravske visoravni kod Čapljine. Svjedokinja navodi da je iz skrovišta jasno čula kako pripadnici HVO njenog svekra pitaju da li bi radije da ga "ubiju ili hapse" nakon čega su ga, iako se nije protivio hapšenju, ustrijelili

Još jedna od žrtava zločina sa područja Dubravske visoravni kod Čapljine svedočila je danas na suđenju šestorici bivših visokih funkcionera Herceg Bosne. Ona je svoj iskaz dala pod zaštitnim mjerama a tvrdi da je 13. jula 1993. godine u zaseoku Kevčići na Bivoljem Brdu iz skrovišta slušala kako vojnici HVO njenog svekra pitaju da li više voli da ga "ubiju ili hapse". Iako se nije protivio hapšenju, ubili su ga nekoliko minuta kasnije ispred kućnog praga.

Svjedokinja je navela da je HVO samo nekoliko dana ranije, 11. jula 1993. godine na Bivoljem brdu počeo hapsiti sve muškarce muslimanske nacionalnosti. Pored ostalih, uhapšen je i njen muž koji je, kako je kasnije saznala, odveden u logor Dretelj. Opisala je kako je ženama naređeno da muževe i sinove koji su se skrivali pozovu da se predaju, inače će početi "ubijati i stoku i ljude".

Iako nije vidjela kako je njen svekar ubijen, svjedokinja je navela da je iz šupe u kojoj se sakrila jasno čula vojnike kako mu se obraćaju. Među njima je, po glasu i zato što su ga drugi prozivali, prepoznala i jednog od komšija Hrvata. Tvrdi da je iz svog skrovišta kasnije vidjela vojnike sa oznakama HVO kako iz štale pored kuće u gepek auta ubacuju jagnje i odlaze.

Svjedokinja se tog dana pridružila civilima koji su se krili u okolnim šumama, a nakon sedamnaest dana otišla je u Blagaj na teritoriju pod kontrolom Armije BiH.

Timovi odbrane šestorice optuženih nisu imali mnogo pitanja za ovu svjedokinju optužbe. Advokata Božidara Kovačića koji zastupa optuženog Slobodana Praljka najviše je zanimalo kakve su oznake nosili vojnici koje je svjedokinja vidjela. Odbrana naime tvrdi da je na tom području bilo dosta naoružanih Muslimana u hrvatskim uniformama, pošto su se ranije borili u Hrvatskoj protiv JNA, a kasnije vratili da bi branili svoja sela.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#345

Post by Grom iz vedra neba »

Salko sto je u vodu skako wrote:
u ponedjeljak hocu opsiran izvjestaj...OK???
Genocid moze ismijavati samo onaj koji je bio dio genocida ili onaj koji podrzava genocid ili onaj koji je mentalno poremecen ili onaj koji je odgojen u mrznji ili onaj koji ima nizi nivo inteligencije pa nije svjestan sta prica, a moze i obicna budala, ali i ne mora... Relativizacija zlocina je zlocin, a relativizator nije vrijedan pomena.
SherlockHolmes
Posts: 1259
Joined: 27/02/2005 23:58

#346

Post by SherlockHolmes »

Grom iz vedra neba wrote:
Salko sto je u vodu skako wrote:
u ponedjeljak hocu opsiran izvjestaj...OK???
Genocid moze ismijavati samo onaj koji je bio dio genocida ili onaj koji podrzava genocid ili onaj koji je mentalno poremecen ili onaj koji je odgojen u mrznji ili onaj koji ima nizi nivo inteligencije pa nije svjestan sta prica, a moze i obicna budala, ali i ne mora... Relativizacija zlocina je zlocin, a relativizator nije vrijedan pomena.
S ovim se u potpunosti slazem.

Salko, slobodno podjebaji radni narod i gradjane, ali bolje ipak na drugim temama. :-)
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#347

Post by Salko sto je u vodu skako »

SherlockHolmes wrote:
Grom iz vedra neba wrote:
Salko sto je u vodu skako wrote:
u ponedjeljak hocu opsiran izvjestaj...OK???
Genocid moze ismijavati samo onaj koji je bio dio genocida ili onaj koji podrzava genocid ili onaj koji je mentalno poremecen ili onaj koji je odgojen u mrznji ili onaj koji ima nizi nivo inteligencije pa nije svjestan sta prica, a moze i obicna budala, ali i ne mora... Relativizacija zlocina je zlocin, a relativizator nije vrijedan pomena.
S ovim se u potpunosti slazem.

Salko, slobodno podjebaji radni narod i gradjane, ali bolje ipak na drugim temama. :-)
ti se uvjek slazes...znas li ti sta znaci genocid????
po meni hrvatska strana jeste pocinila zlocine i za te zlocine pocinioci moraju odgovarati ali genocid je nesto sasvim drugo......
SherlockHolmes
Posts: 1259
Joined: 27/02/2005 23:58

#348

Post by SherlockHolmes »

haj nek neko kaze da se uvijek slazem. :D ne radi se o tome je li u ovom slucaju bilo genocida ili ne, vec o principu koji ne treba ismijavati.
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#349

Post by Salko sto je u vodu skako »

SherlockHolmes wrote:haj nek neko kaze da se uvijek slazem. :D ne radi se o tome je li u ovom slucaju bilo genocida ili ne, vec o principu koji ne treba ismijavati.
ko to ismijava nekakav princip???
imam utisak da ti zacatavas temu...
SherlockHolmes
Posts: 1259
Joined: 27/02/2005 23:58

#350

Post by SherlockHolmes »

dobro salko, nemojmo vise zachatavati. imas li sta reci na tu tema stoca?
Post Reply