Jos jedan dokaz hrvatske agresije i podjele BiH

Post Reply
vatra i voda
Posts: 255
Joined: 21/09/2006 22:46

#226

Post by vatra i voda »

Liska wrote:Opet ti meni Komsica spominjes. Djaba ti je jer sam glasao za njega, ako vec hoces da znas. Kao sto kazes, svatko ima svoju istinu. A imas i u Mostaru Bosnjaka koji su ostali, da ne kazem ostali u HVO-u. Ili oni nisu mozda pravi Bosnjaci kao ti. Treba li ti preporuciti nekog od njih!Reci mi, jel to mozda Armija BiH u sestom mjesecu 1992. godine uspostavila linije na Podvelezju? Ne mozes meni to pricati, ja sam gore bio mjesec dana u periodu od polovine juna do polovine jula. Jesu li tebi Bosnjaci iz Mostara pricali o suradnji sa cetnicima, onim istim koji su sa HVO-om dogovorili unistenje Bosnjaka u Mostaru. Mislim, tako je dogovoreno izmedju Franje i Slobe, ali me interesira sto nije sprovedeno ako je vec dogovoreno?! S obzirom da sam ipak proveo neko vrijeme i u Sirokom, mozes li mi reci u kojoj je to trafici steka cigareta bila 1 KM a kafa 0,5 KM? Ili si to samo cuo od nekoga? Ne znam zasto ne bi Hrvatske opcine Mostar ili bi mi ti mogao odgovoriti zasto ne bi nista od miuslimanske opcine u Mostaru?
Ti si cista nula .
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#227

Post by Grom iz vedra neba »

Pogledajte samo bestidnosti ove klike iz udruzenog zlocinackog poduhvata koji je imao za cilj genocid i istrebljenje Bosnjaka i unistenje Republike Bosne i Hercegovine.

Besmisleno je raspravljati ili cak pokusavati izjednaciti sistematski planirani zlocin udruzenog zlocinackog poduhvata koji je dokazan u vise navrata ne od Bosnjaka nego od medjunarodnih sudija, sa pojedinacnim slucajevima pripadnika Armije BiH koji su procesuirani od te iste Armije BiH u ratnim uslovima, ne ulazeci u velicinu izrecenih kazni.

Liska pominje, Bugojno koje je HVO zajedno sa HV napao otvoreno nakon sto je pocinio masakr nad zenama i djecom (oko 50 njih) u Vrbanji, i cudi se sto je nestalo 20 hrvatskih lidera iz Bugojna koji su osmislili taj plan?!

Dakle, napadnes, masakriras, i onda se cudis sto se nasla neka budala koja je pukla nakon svega sto se desilo i osvetila se nad planerima zlocina. Da li je to ispravno. Nije. Trebalo ih je ostaviti zive, kao i sve zarobljenike, jer bi im Haag presudio, sto bi bilo i bolje i efikasnije. Ali nazalost to je rat, kojeg je zapocela Hrvatska. S druge strane, ovdje dole u tekstu se govori o 600 civila Bosnjaka koji su iz cista mira odvedeni u konc logor, a da nisu ucestvovali prethodno u bilo kakvom napadu, to je 30 puta vise ljudi nego ovih vojno-politickih lidera u Bugojnu.

Neumjesno je porediti, jer se pojedinacni zlocini desavaju i u miru, a nekamoli u ratu, a planirani zlocini iza kojih stoji jedna drzava s jasna dva cilja unistenja drzave i naroda su zlocin protiv covjecnosti su ono sto razlikuje bh. politiku na celu s bosnjacima od srpske i hrvatske tokom rata.

HAG/DEN HAAG, 05.10.2006.

SVE SAM IZGUBIO OSIM DUŠE

http://www.sense-agency.com/ba/stream.p ... 8600&kat=6


Zaštićeni svjedok BQ svjedočio je na suđenju šestorici bivših čelnika Herceg Bosne o uslovima u logoru Dretelj u kojem je bio zatočen skoro dva mjeseca


U nastavku suđenja šestorici bivših čelnika Herceg Bosne zaštićeni svjedok pod pseudonimom BQ ispričao je kako je tokom 58 dana zatočeništva u zloglasnom logoru Dretelj u julu i avgustu 1993., godine izgubio preko 50 kilograma težine.

Svjedok je opisao kako su ga pripadnici HVO u julu '93. najprije priveli u policijsku stanicu u Prozoru a potom u zgradu srednje škole odakle su ga, zajedno sa ostalima, u četiri puna kamiona prebacili u hangare u Dretelju. U hangaru u kojem je bio zatočen je, po njegovoj ocjeni, bilo između 500 i 600 Bošnjaka.

Nakon 18 dana provedenih u tom hangaru svedok je, zajedno sa ostalim logorašima iz Prozora, prebačen u jedan od tunela na istoj lokaciji gdje je bio zatvoren nešto više od mjesec dana.

Svjedok je ispričao kako je na 18 zatočenika dnevno dijeljen samo jedan hljeb. Pored toga, na Dreteljskom meniju bila je i supa, toliko vruća da se nije mogla jesti. Svako od zatočenika bi, kako je opisao, imao samo 10 do 20 sekundi vremena da je pojede."Sve sam tamo izgubio, i zdravlje i život, samo ne dušu", rekao je svjedok opisujući neljudske uslove u Dretelju.

Kada je 28. avgusta 1993. pušten iz logora bio je težak samo 37 kilograma, a zbog vrlo čestih premlaćivanja i izgladnjivanja, nije se mogao kretati bez pomoći. Tokom zatočeništva u Dretelju svjedok BQ nije vidio ljekare niti bilo koga drugog od medicinskog osoblja.

Timovi odbrane Jadranka Prilća, Brune Stojića, Slobodana Praljka, Milivoja Petkovića, Valentina Ćorića i Berislava Pušića nisu za ovog svjedoka imali mnogo pitanja, izuzev što su se interesovali za njegovu tvrdnju da je za oko 60 dana smršavio gotovo isto toliko kilograma.

Suđenje čelnicima Herceg Bosne koji se, između ostalog, terete i za surovo postupanje prema zatočenicima u Dretelju, nastavlja se u ponedjeljak.
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#228

Post by BECHO »

O Mostaru i pticice na grani znaju sta se tamo zbivalo, od srpsko-hrvatskih surovanja pa do protjerivanja muslimana sa zapadne strane kao i onih koji su se od samog pocetka rata nasli u jedinicama HVO te njihovo zatvaranje po konc-logorima Gabela, Heliodrom, Dretelj, zgrada Masinskog fakulteta, gradski stadion i sl. Da ne spominjem osnivanje Hrvatske zajednice "Herceg-Bosne" na jesen 92 godine, sa Mostarom kao sjedistem i prisustvo delegacije tzv. Republike Srpske u proglasenju kvazi tvorevine, niti na Franju Tudjmana jos odranije, i njegovu pricu o "neprirodnoj tvorevini" BiH, sastanka Mate Bobana i Radovana Karadzica, o podjeli Mostara izmedju HDZ-a i SDS-a, o prijateljstvu izmedju Bobana i Karadzicevog namjesnika Bozidara Vucurevica iz Trebinja, koji je na Bobanovo pitanje: 'a sta cemo sa Muslimanima?' odgovorio: "Njih treba niz Neretvu!"

Naravno jedini svijetli primjer je HOS. Dok je General Blaz razvaljivao Srbe u svojoj svijetloj borbi pod zastavom ljiljana, HVO je suradjiivao sa okupatorom.
Primjer 1: nakon pokolja koji su napravili kod Varesa, Hrvati su se povukli preko srpskih linija a slicno je bilo i na usorskom ratistu kod Zepca.
Primjer 2: pripadnici sarajevskog HVO su napustili crte obrane na sjevernoj obali Miljacke, presli na juznu - tamo se predali Srbima, koji su ih odpremili u Kiseljak.
Primjer 3: INA je (naravno po Tudjmanovoj naredbi) osiguravala naftu za srpske tenkove.

Sta je priznao Ivica Rajic?

http://www.slobodnadalmacija.com/20051108/novosti03.asp

Ko je ubio Blaza Kraljevica koji se zalago za hrvatsko-bosnjacki savez?

http://www.moja-domovina.de/bih_hrvatsk ... ki_rat.htm

Nastavak price je identican sa Paraginim stavovima...

http://www.hsp1861.hr/vijesti3/030107dp.htm
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#229

Post by mr__bosnjak »

Fukncioner franjevackog samostana u Visokom je svercovao Srbe u Kiseljak sto su htjeli ici iz Visokog a nije im bilo dozvoljeno bas kao ni Bosnjacima, ali Bosnjake sto su htjeli(veoma mali broj) niko nije svercovao.
Kefallo
Posts: 34
Joined: 25/11/2003 00:00
Location: uh daleko brate(od Bosne naravno)

#230

Post by Kefallo »

vatra i voda wrote:
Liska wrote:Opet ti meni Komsica spominjes. Djaba ti je jer sam glasao za njega, ako vec hoces da znas. Kao sto kazes, svatko ima svoju istinu. A imas i u Mostaru Bosnjaka koji su ostali, da ne kazem ostali u HVO-u. Ili oni nisu mozda pravi Bosnjaci kao ti. Treba li ti preporuciti nekog od njih!Reci mi, jel to mozda Armija BiH u sestom mjesecu 1992. godine uspostavila linije na Podvelezju? Ne mozes meni to pricati, ja sam gore bio mjesec dana u periodu od polovine juna do polovine jula. Jesu li tebi Bosnjaci iz Mostara pricali o suradnji sa cetnicima, onim istim koji su sa HVO-om dogovorili unistenje Bosnjaka u Mostaru. Mislim, tako je dogovoreno izmedju Franje i Slobe, ali me interesira sto nije sprovedeno ako je vec dogovoreno?! S obzirom da sam ipak proveo neko vrijeme i u Sirokom, mozes li mi reci u kojoj je to trafici steka cigareta bila 1 KM a kafa 0,5 KM? Ili si to samo cuo od nekoga? Ne znam zasto ne bi Hrvatske opcine Mostar ili bi mi ti mogao odgovoriti zasto ne bi nista od miuslimanske opcine u Mostaru?
Ti si cista nula .
Apsolutno se slazem.

@Liska

Nema potrebe za podrobniju diskusiju. Ne sa ljudima ovakvog tipa.Ovo "na finjaka" provlacenje stavova, lafo reformisani Hrvat. Za svaku tacnu informaciju navedenu ovdije, zvanicni dokument ili bilo sta drugo koju nemozes pobiti, ignorises upadas sa frazama lafo kao svijet nije dobro mijesto i lafo pitaces nekog drugog. U isto vrijeme potpuno ignorises ono sto ti je ponudzeno kako dokaz i hvatas se za pojedine rijeci izvadzene iz konteksta i lupas nekonsekventno, dok u isto vrijeme ne odstupas ni malo od tvrdokorne odbrane takozvanih hrvatskih interesa. Da nekazem da se nikad nisi izjasnio o poenti ove teme.
Kazes da si crna ovca i da se nisi slagao sa onima koji danas sjede u hagu.
Znacili to da potvrdzujes postojanje Zlocinackog poduhvata s ciljem odcijepljenja dijela Bosne i Hercegovine i prikljucenja republici Hrvatskoj pri cemu nisu birane metode da se to ostvari i cemu su ucestvovale i jedinice Hrvatske vojske zajedno sa HVO?
Kratko i jasno DA ILI NE bez bespotrebnog moralisanja budi iskren pa odgovori?
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#231

Post by Liska »

Vatra i voda, meni je drago da sam za tebe nula. Inace, bez obzira na to sto si napisao, ja i dalje mislim da si dobar covjek i jedina ti je mana sto volis suditi druge. Ne sudi, da ne budes sudjen-kaze jedna izreka. Kad ne znas sta bi onda udari na integritet osobe. Ja tako ne radim.
Dalje, poanta prica je da je u cetiri godine rata Hrvatska tri godine bila saveznik i to saveznik koji je oslobodio znatne kilometre BiH teritorije. I poanta je po meni, ako je Hrvatska agresor, zasto ste sa njom isli u oslobadjanje svoje teritorije? Zar to nije diskutabilna odluka? Dakle, ne negiram godinu kad je Hrvatska bila agresor, ali vi ovdje negirate sve one tri pa i vise godina kad vam je bila saveznike. Sjeca li se itko tko je pozvao i obucio prve dobrovoljce iz BiH. Jesu li isli na obuku u Srbiju ili u Hrvatsku? To ti je i odgovor na pitanje. Isto tako ja tebe mogu pitati je li Alija Izetbegovic bio borac za BiH ravnopravnih naroda? Mozes odgovoriti samo sa DA i NE. A u zivotu takvih odgovora nema, najvise je sive zone gdje su neki u momentu dobri momci, a vec u sljedecem losi. Nema potrebe da mi odgovaras na to. U vezi onog bijega HVO-a iz Sarajeva, imao sam par drugara koji su pobjegli, bez oruzja i nitko nije tek tako prebacen u Kiseljak. Prvo malo logora u Kuli, maltretiranja, pa tek onda trijaza prebjega i cjenkanje. Neki nisu nikad ni izasli iz Kule, ubijeni su. Toliko o slobodnom prelasku za Kiseljak.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#232

Post by mr__bosnjak »

Da Alija je htio BiH ravnopravnih naroda! A Hrvatska je bila agresor jos od jeseni 92´ do proljeca 94´, malo vise od godine, a to sto smo isli zajedno sa HV-om kasnije, pa sta ces, bilo je i njima i nama u interesu, sto ne mjenja sta se ranije desilo.
Kefallo
Posts: 34
Joined: 25/11/2003 00:00
Location: uh daleko brate(od Bosne naravno)

#233

Post by Kefallo »

Liska wrote:Vatra i voda, meni je drago da sam za tebe nula. Inace, bez obzira na to sto si napisao, ja i dalje mislim da si dobar covjek i jedina ti je mana sto volis suditi druge. Ne sudi, da ne budes sudjen-kaze jedna izreka. Kad ne znas sta bi onda udari na integritet osobe. Ja tako ne radim.
Dalje, poanta prica je da je u cetiri godine rata Hrvatska tri godine bila saveznik i to saveznik koji je oslobodio znatne kilometre BiH teritorije. I poanta je po meni, ako je Hrvatska agresor, zasto ste sa njom isli u oslobadjanje svoje teritorije? Zar to nije diskutabilna odluka? Dakle, ne negiram godinu kad je Hrvatska bila agresor, ali vi ovdje negirate sve one tri pa i vise godina kad vam je bila saveznike. Sjeca li se itko tko je pozvao i obucio prve dobrovoljce iz BiH. Jesu li isli na obuku u Srbiju ili u Hrvatsku? To ti je i odgovor na pitanje. Isto tako ja tebe mogu pitati je li Alija Izetbegovic bio borac za BiH ravnopravnih naroda? Mozes odgovoriti samo sa DA i NE. A u zivotu takvih odgovora nema, najvise je sive zone gdje su neki u momentu dobri momci, a vec u sljedecem losi. Nema potrebe da mi odgovaras na to. U vezi onog bijega HVO-a iz Sarajeva, imao sam par drugara koji su pobjegli, bez oruzja i nitko nije tek tako prebacen u Kiseljak. Prvo malo logora u Kuli, maltretiranja, pa tek onda trijaza prebjega i cjenkanje. Neki nisu nikad ni izasli iz Kule, ubijeni su. Toliko o slobodnom prelasku za Kiseljak.
Jesuli to oni dobrovoljci koji su ratovali u Hrvatskoj 91. Ili su to "dobrovoljci" iz 92 kupljeni na obalama save i po Hrvatskim gradovima izbjegli i ispaceni iz sjeverne i istocne Bosne, pobjegli ili protjerani u Hrvatsku.
Mogu ti samo reci da ste ga vi Hrvati nama posteno suknuli to ti je moj odgovor na sve. Navukli ste nas posteno a tome su naravno doprinijeli i srbi svojim stavom. Mi smo vama trebali 91' dok ste bili u podredzenom polozaju(mislim na na Hrvatsku jer vi se niste nista pitali ni tad pa ni sad).Trebali smo da vam da otvorimo nove frontove da olaksamo Hrvatskoj da osnazi pozicije i da uradi sve ono sto je na kraju i uradzeno. Ali pogriesili smo sto smo zaboravili ono sto su nasi stari ostavili u amanet da vas se cuvamo da ste vi lukavi. Trebali smo ostaviti emocije i Merhamet na stranu i postaviti ultimatume i dogovoriti pozicije tad,i paziti da nam se ne desi to sto nam se desilo ali nase rukovodstvo a mi sami smo naivno nasjeli vezivanju zastava, bratimljenju i svemu ostalom( ja sam licno vjerovao Kraljevicevu ideju i u pricu "Drina granica", Bosanski vojnik na njoj, pa cemo se kasnije dogovoriti i to je vazilo za sve narode i gradzane Bosne i Hercegovine).
Ali ste vi zbog svojih egoisticnih sitnih interesa stari moj zabili nama noz u ledza kad nam je bilo najgore, protjerali narod, zavadili komsije (nema potrebe da me ubjedzujes u suprotno).I Ahmici i Uzdol i Heliodrom i Dretelj i sela oko Kiseljaka (u koja su dosli cetnici u pratnji HVO i pocinili zlocine na samom pocetku sukoba) i sve je to bilo nacin da se izazovu reakcije i da se dese kontra zlocini kako bi se Hrvati uvjerili da su im njihove komsije Bosnjaci neprijatelji i da treba da se presele.
I nemoj vise da moraliziras o tome kako ste vi nama pomogli u bilo cemu, jeste ali dok smo vam trebali(opet ne vama u Hercegovini nego Hrvatskoj)
Tukli ste nas nasim granatama, Tenkovima koje ste pokrali a nama su poslani, obogatili ste se na cigaretama koje su placene a vi ste ih ponovo prodavali i hrani koja je nama poslata kao humanitarna pomoc.
I eto ti dokaza da je u Bosni ratovala Hrvatska vojska a ne sam HVO(vas tu nije bilo dovoljno ni linije da pokrijete) jer koliko znam mi smo zvanicno u oslobadzanje isli sa HVO_om koji je dio odbrambenih snaga BIH (sam navodis to), a to je bilo i u obostranom interesu.I kad ste tako dobri sta se desilo poslije toga oslobadzanja u Jajcu(niste dozvoljavali Bosnjacima da se vrate). Sto znaci da je i ta pomoc u oslobadzanju bila je samo sopstveni interes Hrvatske da prosiri interesnu zonu. A ne da se izglade stvari iz proslosti i zajedno napravi nesto za bolju buducnost.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#234

Post by Liska »

Duhovit,nema sto? Govorim ti o dobrovoljcima iz Zelenih beretki i Patriotske lige. Pitaj Svrakica gdje je bio na obuci i tko mu je pokazao kako se puca iz zolje. Tko vam je to tenkove slao? Sto ih niste iskrcavali u Sarajevu kad ste tako jaki? Dakle, pogrijesili su i ti donatori sto vam to nisu slali na sarajevski aerodrom ili bar na onaj visocki. Hrvati vas nisu tjerali da vezete zastave iako meni nije jasno kako netko pametan kao ti moze poletiti za ustasom kao sto je Kraljevic. Kod Kraljevica nisu postojali Muslimani nego Hrvati islamske vjeroispovijesti. Bio je za konfederaciju Hrvatske i BiH. Jel to borac za BiH ili borac za Hrvatsku, reci mi iskreno? I u cemu je razlika, jel samo zasto sto je Kraljevic zelio u Hrvatsku ukljuciti citavu BIH a ovi samo dijelove? Ispade da je onaj sto je htio uvesti u Hrvatsku citavu BiH manji krivac od onoga koji je htio uzeti jedan dio? Jel to logicno po tebi?
Normalno da je Hrvatska imala sopstveni interes u tim akcijama. I Bosnjaci su imali sopstveni interes, Hrvati iz BIH neki svoj sopstveni interes. Takva je politika, samo su interesi trajni a prijateljstva su prolazna stvar. Kad ste tako fini, sto ste sprecavali onako dugo povratak Hrvata u Bugojno (da ti vratim istim oruzjem)? I slazem se sa tobom da je neke stvari trebalo definirati jos prije, cak i prije referenduma. Ostaje onda pitanje bi li BiH referendumom postala nezavisna drzava ili bi ostala u sastavu Jugoslavije? Bas bih volio vidjeti ove nazovi patriote kako bi srali preko foruma, da se ostalo u Jugoslaviji, o bosanskom jeziku ili o bosanstvu.
Kefallo
Posts: 34
Joined: 25/11/2003 00:00
Location: uh daleko brate(od Bosne naravno)

#235

Post by Kefallo »

Liska wrote:Duhovit,nema sto? Govorim ti o dobrovoljcima iz Zelenih beretki i Patriotske lige. Pitaj Svrakica gdje je bio na obuci i tko mu je pokazao kako se puca iz zolje. Tko vam je to tenkove slao? Sto ih niste iskrcavali u Sarajevu kad ste tako jaki? Dakle, pogrijesili su i ti donatori sto vam to nisu slali na sarajevski aerodrom ili bar na onaj visocki. Hrvati vas nisu tjerali da vezete zastave iako meni nije jasno kako netko pametan kao ti moze poletiti za ustasom kao sto je Kraljevic. Kod Kraljevica nisu postojali Muslimani nego Hrvati islamske vjeroispovijesti. Bio je za konfederaciju Hrvatske i BiH. Jel to borac za BiH ili borac za Hrvatsku, reci mi iskreno? I u cemu je razlika, jel samo zasto sto je Kraljevic zelio u Hrvatsku ukljuciti citavu BIH a ovi samo dijelove? Ispade da je onaj sto je htio uvesti u Hrvatsku citavu BiH manji krivac od onoga koji je htio uzeti jedan dio? Jel to logicno po tebi?
Normalno da je Hrvatska imala sopstveni interes u tim akcijama. I Bosnjaci su imali sopstveni interes, Hrvati iz BIH neki svoj sopstveni interes. Takva je politika, samo su interesi trajni a prijateljstva su prolazna stvar. Kad ste tako fini, sto ste sprecavali onako dugo povratak Hrvata u Bugojno (da ti vratim istim oruzjem)? I slazem se sa tobom da je neke stvari trebalo definirati jos prije, cak i prije referenduma. Ostaje onda pitanje bi li BiH referendumom postala nezavisna drzava ili bi ostala u sastavu Jugoslavije? Bas bih volio vidjeti ove nazovi patriote kako bi srali preko foruma, da se ostalo u Jugoslaviji, o bosanskom jeziku ili o bosanstvu.
Mozes ti srat o Kraljevicu sto hoces. Ja poznajem par momaka koji su bili u HOS_u i on je bio ljudina i njegova politika je bila korektna to "Hrvati muslimanske vjeroispovjesti" i to sto ti pokusavas da proturas su neistine i klasicne podvale domobranske politike. Bosanci su bili Bosanci i za vrijeme svih prijasnjih vlada i vladavina i nikad nisu pokoreni. To kako bi nam bilo ...pa bilo bi tesko ali ne i neizvodivo dokazali smo to 92-94 a i barem nebi imali vas iza ledza da nam zabijate noz.A sto se tice tenkova licno sam ucestvovao na unistenju jednog za koji se kasnije pokazalo da je imao orginalnu pustinjsku boju(kamuflazu) i Arapska slova da ne govorim o mnostvu mina skinutih sa HVO polozaja oko Prozora i Kreseva na kojima su se takodze nalazila Arapska slova. Sve je to bilo posalto nama, a podmuklo pokradeno dok ste bili u savezu sa nama. I naravno u Sarajevu nisu mogli biti iskrcani tenkovi, to i vrapci znaju zasto, zato smo imali vas za saveznike i iskrcavani su u lukama a zadrzavani u Hercegovini. Sto je jos jedan dokaz da Hrvatskoj nije bio cilj da se Bosna oslobodi i uspostavi kao normalna drzava i da joj je politika bila, agresija, dezintegracija i pripajanje dijelova Hrvatskoj.
Ponekad poslije ovakvih komentara kakvi su tvoji pozalim sto Bogicevic nije glasao za.. i Sto nasi nisu odgodili pricu o nezavisnosti neko vrijeme. Nama bi se i onako desilo to sto nam se desilo ali barem bi ga i vi popusili zajedno sa nama pa nebi mogli da nam uradite to sto ste uradili ...A mozda bi bilo sve drugacije....Mozda....
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#236

Post by Liska »

Jebaji ga, Kefalo ne mozes vise znati o HOS-u od mene. Bili smo u istim jedinicama, dio HVO, dio HOS. Kraljevic poznajem malo duze od tebe i za mene on nije neka novost. Znam sto je pricao i radio 70-80 tih godina i covjek je bio ustasa po uvjerenju. Dakle, u njegovoj zajednici bi Bosnjaci bili ili Hrvati muslimanske vjeroispovijesti ili nesto drugo, ne tako fino. Opet ti ponavljam, zasto vam donatori nisu slali tenkove na sarajevski aerodrom? Ili preko Srbije, mozda! Isto tako, da je naoruzanje za Hrvatsku islo preko BiH ,manji dio bi dosao na krajnje odrediste. I ovdje bih ponovio izjavu generala Halilovica u kojoj kaze da se od sredine 1992- do sredine 1993 moglo unijeti i kupiti sto se htjelo, na pocetku bez bilo kakvih papira a poslije uz dobijanje HVO potvrda. Ako on laze, lazem i ja. Tko vam je kriv sto ste uzeli lose saveznike? Ustvari, jesmo li uopce i bili saveznici jer kazes da bi volio da smo prosli kao i vi. Mi smo toga svjesni i od prije pocetka rata i uradili smo sve da ne prodjemo kao Bosnjaci. S te strane nam ne mozes zamjeriti nista. I ti bi isto uradio da si bio u toj prilici. Hercegovci bi bili dobri da su poslusali Aliju pa skupili koju brigadu za Sarajevo, ili koju brigadu za istocnu Bosnu. Nije to problem, ali cemu? Da zavrsimo kao onih 50 pripadnika IV korpusa na Igmanu, da me rodjena vojska preda cetnicima. Svakome u Hercegovini je od pocetka bilo jasno da Alija nije u stanju organizirati otpor, a da mu Hrvati trebaju samo kao meso koje ce izginuti. Kad nije stedio Bosnjake da ginu u fingiranim akcijama za navodnu deblokadu Sarajeva, zasto bi stedio Hrvate?
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#237

Post by Grom iz vedra neba »

Liska wrote:Jebaji ga, Kefalo ne mozes vise znati o HOS-u od mene. Bili smo u istim jedinicama, dio HVO, dio HOS. Kraljevic poznajem malo duze od tebe i za mene on nije neka novost. Znam sto je pricao i radio 70-80 tih godina i covjek je bio ustasa po uvjerenju. Dakle, u njegovoj zajednici bi Bosnjaci bili ili Hrvati muslimanske vjeroispovijesti ili nesto drugo, ne tako fino. Opet ti ponavljam, zasto vam donatori nisu slali tenkove na sarajevski aerodrom? Ili preko Srbije, mozda! Isto tako, da je naoruzanje za Hrvatsku islo preko BiH ,manji dio bi dosao na krajnje odrediste. I ovdje bih ponovio izjavu generala Halilovica u kojoj kaze da se od sredine 1992- do sredine 1993 moglo unijeti i kupiti sto se htjelo, na pocetku bez bilo kakvih papira a poslije uz dobijanje HVO potvrda. Ako on laze, lazem i ja. Tko vam je kriv sto ste uzeli lose saveznike? Ustvari, jesmo li uopce i bili saveznici jer kazes da bi volio da smo prosli kao i vi. Mi smo toga svjesni i od prije pocetka rata i uradili smo sve da ne prodjemo kao Bosnjaci. S te strane nam ne mozes zamjeriti nista. I ti bi isto uradio da si bio u toj prilici. Hercegovci bi bili dobri da su poslusali Aliju pa skupili koju brigadu za Sarajevo, ili koju brigadu za istocnu Bosnu. Nije to problem, ali cemu? Da zavrsimo kao onih 50 pripadnika IV korpusa na Igmanu, da me rodjena vojska preda cetnicima. Svakome u Hercegovini je od pocetka bilo jasno da Alija nije u stanju organizirati otpor, a da mu Hrvati trebaju samo kao meso koje ce izginuti. Kad nije stedio Bosnjake da ginu u fingiranim akcijama za navodnu deblokadu Sarajeva, zasto bi stedio Hrvate?
Liska, ti stvarno naklapas sto jest jest. Mislim pored toliko cinjenica, toliko dokaza, ti pricas po principu sta bi bilo kad bi bilo. Ja znam sta je bilo.

Evo samo da poslozimo cinjenice koje su do sada dokazane:

1.Hrvatska i Srbija tj. njeni predsjednici dogovaraju podjelu Bosne 25.3.1991. u Karadjordjevu. (telefonska linija Tudjman-Milosevic ostaje otvorena non-stop do kraja rata)

2.Hrvatska organizuje HVO, HZ-HB, potom HR-HB.

3.Hrvatska finansira HVO, HRHB, uvezuje je u platni, ekonomski i telekomunikacijski sistem Hrvatske.

4.Hrvatska prepusta Bos. Posavinu Srbima, a zauzvrat Srbi ne napadu Hrvate u istocnoj Hercegovini.

5.Hrvatska zajedno sa HVO i HV pocinje sa etnickim ciscenjem u Hercegovini, Capljina, Mostar, Stolac, Ljubuski, Prozor, sela oko Duvna, te Livno.

6.Hrvatska (HVO i HV) napada Srednju Bosnu, Gor. Vakuf, Novi Travnik, Bugojno, Vitez, Zepce.

7. HVO u saradnji sa Srbima (posudjuju tenkove jedni od drugih) produbljuju saradnju oko Zepca.

8. Nakon oktrica konc logora, Klintonu puca film. Pritisce Hrvatsku da prekine s napadima.

9. februar 1994. Vijece sigurnosti UN-a rezolucijom osudjuje Hrvatsku i trazi prekid napada.

10. mart 1994. potpisan Vasingtonski sporazum.

-------------------


Ovo su nepobitne cinjenice.

Sto se tice Kraljevica, smijesno je raspravljati kako bi on postupio s Bosnjacima. Ono sto znamo jeste kako je postupao tokom rata, a ne kako bi postupao. A izdao je proglas u kojem poziva Hrvate i Bosnjake da se suprostave podjeli BiH, dogovoru Karadzic - Boba u Gracu. To ga je kostalo glave.
Kefallo
Posts: 34
Joined: 25/11/2003 00:00
Location: uh daleko brate(od Bosne naravno)

#238

Post by Kefallo »

Liska wrote:Jebaji ga, Kefalo ne mozes vise znati o HOS-u od mene. Bili smo u istim jedinicama, dio HVO, dio HOS. Kraljevic poznajem malo duze od tebe i za mene on nije neka novost. Znam sto je pricao i radio 70-80 tih godina i covjek je bio ustasa po uvjerenju. Dakle, u njegovoj zajednici bi Bosnjaci bili ili Hrvati muslimanske vjeroispovijesti ili nesto drugo, ne tako fino. Opet ti ponavljam, zasto vam donatori nisu slali tenkove na sarajevski aerodrom? Ili preko Srbije, mozda! Isto tako, da je naoruzanje za Hrvatsku islo preko BiH ,manji dio bi dosao na krajnje odrediste. I ovdje bih ponovio izjavu generala Halilovica u kojoj kaze da se od sredine 1992- do sredine 1993 moglo unijeti i kupiti sto se htjelo, na pocetku bez bilo kakvih papira a poslije uz dobijanje HVO potvrda. Ako on laze, lazem i ja. Tko vam je kriv sto ste uzeli lose saveznike? Ustvari, jesmo li uopce i bili saveznici jer kazes da bi volio da smo prosli kao i vi. Mi smo toga svjesni i od prije pocetka rata i uradili smo sve da ne prodjemo kao Bosnjaci. S te strane nam ne mozes zamjeriti nista. I ti bi isto uradio da si bio u toj prilici. Hercegovci bi bili dobri da su poslusali Aliju pa skupili koju brigadu za Sarajevo, ili koju brigadu za istocnu Bosnu. Nije to problem, ali cemu? Da zavrsimo kao onih 50 pripadnika IV korpusa na Igmanu, da me rodjena vojska preda cetnicima. Svakome u Hercegovini je od pocetka bilo jasno da Alija nije u stanju organizirati otpor, a da mu Hrvati trebaju samo kao meso koje ce izginuti. Kad nije stedio Bosnjake da ginu u fingiranim akcijama za navodnu deblokadu Sarajeva, zasto bi stedio Hrvate?
Ti si sad usro i sefa i stanicu. Ponovo moraliziras, kacis se za svaku slamku uvjek ti je neko drugi kriv. Bosnjaci su hvala Bogu prezivjeli i zivjece i dalje i oni i Zemlja Bosna. Vidim da se drugi ne ukljucju vise jer stvarno nema smisla diskutovat sa tobom, naravno dosta toga sto ti kazes je istinito samo sto ti to interpretiras sa pogresne tacke gledista. I uvjek je neko drugi kriv, ali razumijem ja to tesko je natjerati mozak da prihvati cinjenicu da su se ucinile tolike gadosti, protjerali se ljudi, ucinili se zlocini a zasto? Reprezentacija BiH se priprema u Medzugorju, Bosanci ljetuju u Neumu i ima Bosne a i Hercegovine naravno (pa i ja sam Hercegovac majka mu stara) i bice je i u Livnu i u Sirokom i u Banjaluci i u Bjeljini nista se nije stvorilo preko noci polahko ali sigurno....
Jer stara poslovica kaze: "sve sto te ne ubije ojaca te"
Toliko od mene na ovu temu.....
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#239

Post by Liska »

Ma ja, usro sam cim ti spomenem nesto sto se ne uklapa u vec zadanu sliku! A sa drugim dijelom tvog posta se mogu uvijek sloziti!
vatra i voda
Posts: 255
Joined: 21/09/2006 22:46

#240

Post by vatra i voda »

Liska wrote:Ma ja, usro sam cim ti spomenem nesto sto se ne uklapa u vec zadanu sliku! A sa drugim dijelom tvog posta se mogu uvijek sloziti!
A tebi se u tvoju zadanu sliku uklapa hipoteza( sta bi bilo kad bi bilo tvoja omiljena igrica , da je babi muda bila bi dedo ) da je oruzje za Hrvatsku islo preko Bosne bilo bi zaustavljenno odnosno , kako ti rece, samo bi manji dio
stigao na krajnje odrediste.Ovo je vrhunac ! ti uvijek polazis od takvih premisa , da su bosanski muslimani ljudi od krvi i od mesa kao i Srbi i Hrvatoi i da su imali oruzje oni bi napravili Veliku Bosnu do Tokija preko leseva Srba i Hrvata .Ma jasta , kako da ne > Cime ti opravdavas tu svoju pretpostavku da bi oruzje za Hrvatsku preko bosne bilo ukradeno i jos upotrijbljeno protiv Hrvatske kada je Vukovar gorio. Na osnovu cega zasnivas tu pretpostavku? Medjtim stvari na terenu stoje potpuno oprecno od tvojih sta bi bilo kad bi bilo.Po popisu stanovnistva iz 1990 godine u Hrvatskoj je zivjelo 1 % bosanskih muslimana. Ako hrvatska ima 4, 5 milona stanovnika onda je to 45 000 ljudi .U domovinskom ratu u RH je ucestvovalo izmedju 25 i 30 hiljada bosanskih muslimana .Po ovome ispada da samo muslimanska djeca nisu ratovala u Hr za Hrvatsku.To samo znaci da bosanskih muslimana ima malo vise .Recimo 70 000 . Neki se izjasnjavaju kao Hrvati neki su malo zastekani itd.Elem , kako god okrenes skoro svaki ili barem svaki drugi bosanski musliman sa stalnom adresom boravka u Hrvatskoj je ucestovavo u domovinskom ratu u Hrvatskoj .Sa sahovnicom , ( bogami i sa krunicom jer kada babe i casnne sestre zaredaju u kasarni vjesati krunice na vrat , haj ti reci , necu ja to ) i branio tu drzavu od srbo cetncke soldateske i JNA kako je tadasnjaTudjmanova , Vrdoljakova ....HTV etiketirila Marticeve i Babiceve Srbe. Da su Hrvati iz Hrvatske u tom omjeru i tom procentu u odnosu na cjelokupni broj stanovnistva branili Hrvatsku Hrvatska bi imala u startu dva milona vojnika. Gledano statisticki i matematicki hrvatski , bosanski i hercegovacki Hrvati su u 20 X vecem omjeru bjezali od odbrane Lijepe Nase u odnosu na Muju iz doboja koji je dosao u Zagreb da vozi tramvaj 1988 , i vec 1991 dobio domovnicu i putovnicu i onako usput i pusku i
uniformu. Da skratim u odbrani RH je poginulo , 700 - 1000 bosanskih muslimana .Tacan broj u ucescu i sve pojdinosti se kriju i do danas jer politicki dio hrvatske drzave brani da se izadje sa tim pojedinostima u javnost.do dana danasnjeg.Dalje , Alija Izetbegovic je pozvao sve bosansko hercegovacke gradjane sve bosance sve .......da istupe iz JNA a ostali i drugi da se ne odazivaju na pozive JNA.Zar moze biti postenije i casnije od ovoga.Da su Bosanci ( onako indoktrinirani i ljudi koji su najvise voljeli Jugoslaviju i Tita , da su oni uzeli oruzje i otisli u JNA , Hrvatske danas ne bi bilo.) Alija je bio iskren prijatelj Hrvatske.Bosanski muslimani takodje .Evo dokaza . Bosanski muslimani , Bosanjci...kako god hoces ( ja nemam problema sa identitetom ) su bili naklonjeniji Srbima nego Hrvatima .Uvijek i u svemu .Zasto , ne znam .Bosanci su Srbe drzali boljim ljudima nego li hrvate .Zasto ? Ne znam ! ali su ipak stali na stranu Hrvatske kad je poceo da gori Vukovar .Jednostavno su prepoznali ko je zrtva a ko agresor .Ko je slabiji a ko jaci . Ko je tiranin a ko je .......Dakle @Liska , da je oruzje za Hrvatsku islo preko Bosne stiglo bi na odresite 100 % .Vjeruj mi .I sam si reako da mislis da sam dobar covjek . Jesam , nije da se falim ali te ni danas( poslije svega ) ne bi zajebao a bio sam razurazan i uhapsen od strane HVO -a kao vojnik HVO-a . Onako sa ledja , na spavanju . I jos nesto i tebi i @ Dalmatinki i @ Tomislavu i drugima ....koji spominjete izbjeglice .stalno se to nabija na nos i time se pravda i time se porice agresija i svekoliko zlo.Izbjeglice su bile , jasno kao dan (
Hrvatska je dobila novac za to i od islamskog svijetas i od UN i MZ ) ali gledaj ovu mrlju .....Ne jednom , vec ko zna koliko puta samo dodju kamioni HVO i Hv ispred zagrebacke dzamije i pokupe ljude .Ili razmjena ili kopanje rovova ili zivi stit ili logor ili .....sa jednog otoka je pokupilo 9 ljudi .Ni danas im se trag ne zna. Molim te nemoj mi vise spominjati izbjeglice u Hrvatskoj.Da je jedna izbjeglica kidnapirana i odvedena u nepoznatom pravcu puno je .
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#241

Post by Liska »

Nisam govorio o Bosnjacima u Hrvatskoj. Za tvoju informaciju Hrvatska nema ni podatke za poginule Hrvate u ratu. Isto tako, nema podataka o Hrvatima Hercegovcima poginulim u ratu, da ne kazem da je npr. trecina vojnika u Vukovaru bila porijeklom iz Hercegovine. Ljudi su Vukovarci ali porijeklom Hercegovci. Vojno sposobnim se smatra 10 % stanovniststva. Mirnodopski broj vojnika u JNA je bio 100 000. To ti je onaj broj vojnika koji se nalazio na regularnom odsluzenju vojnog roka. Znaci, 100 000 vojnika na 20 milijuna stanovnika. Cifre o neka dva milijuna vojnih obveznika u Hrvatskoj su vise nego smijesne.
Sjecam se perioda prije rata u BiH i Mostaru, sjecam se napada na Ivicu Puljica jer je u dnevniku pustio snimke granatiranja Dubrovnika. Reakcija ljudi Bosnjaka koje sam poznavao je bila mlaka, u principu mora da su provocirali JNA. Ili u najmanju ruku eto vas tamo. Izetbegovica odluka je bila odluka donesena u interesu Bosnjaka i radi njihovog interesa, ne radi interesa Hrvatske. Nesto ne vjerujem da bi se Bosnjaci grabili da ucestvuju u ratu, jer se pokazalo da se nisu grabili ni da ucestvuju u ratu u svojoj sopstvenoj zemlji. Ovo sto govoris o Zagrebu je u principu i istina. Ali iste stvari si imao i u Sarajevu. Covjeka pokupe sa ulice i posalju na kopanje rovova. Neki se i nisu vratili. A ja sam vidio hotele u Hrvatskoj kroz koje su prosle i nase i hrvatske izbjeglice. I ja bih bio zahvalan nekome da me je primio, pa makar mu i platili za to. Jer da nije bilo Hrvatske, gdje bi otisli, gdje bi se sklonili od rata?

Grome, par primjedbi.

1. Dogovor je postojao ali si imao i dosta dogovora Izetbegovica i Krajisnika o kojima se godinama sutjelo. Npr. dogovor o razmjeni Vogosce i Srebrenice.
2.Stoji
3.Stoji
4.Stoji za Posavinu a ne i za istocnu Hercegovinu. Hrvati su vec protjerani iz nje dakle prije dogovora da Hrvati prodaju Posavinu za Hercegovinu. Dakle kako je moguce dogovarati tako nesto a istocna Hercegovina je vec pod kontrolom VRS-a i od Hrvata nema traga.
5.Stoji
6. Ne stoji, jer Komsic sada tvrdi da je Armija pocela rat u Srednjoj Bosni, bar na nekim lokacijama.
7. Stoji, ali zaboravljas npr. posudjivanje srpske artiljerije od Armije BiH u i oko Mostara. I oni su bili u obrucu kao i ovi u Zepcu i nisu imali izbora. Zasto je onda potez u Zepcu los, a u Mostaru dobar?
8. Stoji
9.Stoji
10. Stoji a poslije toga Hrvatska saveznik. Trebali ste je odbiti. Bi li postali saveznik sa Srbima tamo negdje 1994. godine? Ne bi, i to ti je odgovor na pitanje i poanta. Ako se vec ganjaju principi, onda se principijelno trebalo reci Hrvatskoj da vam njihova pomoc nije potrebna i da cete sami osloboditi zemlju.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#242

Post by Grom iz vedra neba »

Liska wrote:
Grome, par primjedbi.

1. Dogovor je postojao ali si imao i dosta dogovora Izetbegovica i Krajisnika o kojima se godinama sutjelo. Npr. dogovor o razmjeni Vogosce i Srebrenice.

2.Stoji
3.Stoji
4.Stoji za Posavinu a ne i za istocnu Hercegovinu. Hrvati su vec protjerani iz nje dakle prije dogovora da Hrvati prodaju Posavinu za Hercegovinu. Dakle kako je moguce dogovarati tako nesto a istocna Hercegovina je vec pod kontrolom VRS-a i od Hrvata nema traga.
5.Stoji
6. Ne stoji, jer Komsic sada tvrdi da je Armija pocela rat u Srednjoj Bosni, bar na nekim lokacijama.
7. Stoji, ali zaboravljas npr. posudjivanje srpske artiljerije od Armije BiH u i oko Mostara. I oni su bili u obrucu kao i ovi u Zepcu i nisu imali izbora. Zasto je onda potez u Zepcu los, a u Mostaru dobar?
8. Stoji
9.Stoji
10. Stoji a poslije toga Hrvatska saveznik. Trebali ste je odbiti. Bi li postali saveznik sa Srbima tamo negdje 1994. godine? Ne bi, i to ti je odgovor na pitanje i poanta. Ako se vec ganjaju principi, onda se principijelno trebalo reci Hrvatskoj da vam njihova pomoc nije potrebna i da cete sami osloboditi zemlju.
1.Dogovor u Karadordjevu je bio kontinuirano uvijek prisutni on-line dogovor o ratu preko crvenog telefona cijeli rat, a pregovori BH. delegacije su nesto sasvim drugo. Pregovora je bilo bezbroj, na njima se pokusavalo nadmudrivat s neprijateljem, ispipavati sta ko misli itd. ali to ne mijenja gore pomenuti kljucni dogovor o podjeli.

4. Kraljevic je pokusao vratiti Hercegovinu, krenuo je da ratuje sa Srbima, a zaustavljen je zna se na koji nacin. Hrvatskoj nije islo u prilog da tamo Kraljevic remeti vec ucrtane granice i zato su ga likvidirali.

6. Komsic nigdje ne tvrdi da je Armija pocele rat u SB. To tvrdi odbrana Jadranka Prlica, sto je i normalno jer mu je to ipak odbrana. Medjutim to pada u vodu, jer je tok rata utvrdjen u predmetu Darijo Kordic, potom potvrdjen u presudi Blaskicu osim zapovijednog lanca, jer se tu sad vijeca o tome da li je Hrvatska direktno naredjivala masakre ili je to radio HVO, a definitivno i nepobitno je utvrdjeno sve priznanjem Ivice Rajica. Naravno i u predmetima Tuta, Stela, Cerkez definisane su neke generalne smjernice politike HDZ, i desavanja na lokalnom planu, ali sto se tice Srednje Bosne (na ovoj temi sam cini mi se i postirao svjedocenje britanskog pukovnika o napadu na srednju bosnu, jedan od bezbroj dokaza), to je zavrsena prica, barem kada se suda tice.

7. Ovo stvarno ne kontam. Imas li kakav dokaz u smislu neke presude, nesto sto je vec verifikovano, a ne rekla-kazala. Mostar je bio pod opsadom hrvatske vojske.

10. Hrvatska nije bila saveznik svojom voljom, nego pritiskom Amerike, a Bosna je bila u to vrijeme sabijena na 10% teritorije. Niko ne kaze da u Hrvatskoj nije bilo snaga koje su se suprotstavile agresiji. Prvi je general Spegelj progovorio o pogubnosti hrvatske politike prema Bosni. Takodjer, hrvatska je "saveznistvom" pokusala da ili minimizira ili da se iskupi za agresiju, sto sada vidimo i u tvojoj argumentaciji jer potezes ovo pitanje non-stop.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#243

Post by Liska »

Grome, mene cudi da takav znalac ne zna o suradnji Armije BiH i VRS oko Mostara. Dalje, nista nije verifikovano kao ni za Zepce, ali ne znaci da nije bilo. U Oslobodjenju je prije dvije godien objavljen feljton Sefke Hodzica koji, izmedju ostalog, detaljno govori o ovoj suradnji. Imas podatke, imena, datume, fotografije, sve sto te interesira. Cudi me da ti je tako nesto promaklo. Sto se tice rata Kraljevica sa Srbima, smijesna stvar. HVO je u Mostaru i oko Mostara izgubio preko 600 vojnika u ratu sa JNA, u samo tri mjeseca. HOS nije imao ni 50 poginulih u tim borbama. Vidio sam to i znam sta govorim. I jos jednom da ti ponovim, to je u vezi druge teme, HOS nije nikad stigao do Trebinja nego HV (i jedan manji dio HOS-a u HV-u koji nema nikakve veze sa Kraljevicem) onaj isti koji je dogovorio da se ne ukljucuje u borbe sa Srbima.
vatra i voda
Posts: 255
Joined: 21/09/2006 22:46

#244

Post by vatra i voda »

Liska wrote:Nisam govorio o Bosnjacima u Hrvatskoj. Za tvoju informaciju Hrvatska nema ni podatke za poginule Hrvate u ratu. Isto tako, nema podataka o Hrvatima Hercegovcima poginulim u ratu, da ne kazem da je npr. trecina vojnika u Vukovaru bila porijeklom iz Hercegovine. Ljudi su Vukovarci ali porijeklom Hercegovci. Vojno sposobnim se smatra 10 % stanovniststva. Mirnodopski broj vojnika u JNA je bio 100 000. To ti je onaj broj vojnika koji se nalazio na regularnom odsluzenju vojnog roka. Znaci, 100 000 vojnika na 20 milijuna stanovnika. Cifre o neka dva milijuna vojnih obveznika u Hrvatskoj su vise nego smijesne.
Sjecam se perioda prije rata u BiH i Mostaru, sjecam se napada na Ivicu Puljica jer je u dnevniku pustio snimke granatiranja Dubrovnika. Reakcija ljudi Bosnjaka koje sam poznavao je bila mlaka, u principu mora da su provocirali JNA. Ili u najmanju ruku eto vas tamo. Izetbegovica odluka je bila odluka donesena u interesu Bosnjaka i radi njihovog interesa, ne radi interesa Hrvatske. Nesto ne vjerujem da bi se Bosnjaci grabili da ucestvuju u ratu, jer se pokazalo da se nisu grabili ni da ucestvuju u ratu u svojoj sopstvenoj zemlji. Ovo sto govoris o Zagrebu je u principu i istina. Ali iste stvari si imao i u Sarajevu. Covjeka pokupe sa ulice i posalju na kopanje rovova. Neki se i nisu vratili. A ja sam vidio hotele u Hrvatskoj kroz koje su prosle i nase i hrvatske izbjeglice. I ja bih bio zahvalan nekome da me je primio, pa makar mu i platili za to. Jer da nije bilo Hrvatske, gdje bi otisli, gdje bi se sklonili od rata?

Grome, par primjedbi.

1. Dogovor je postojao ali si imao i dosta dogovora Izetbegovica i Krajisnika o kojima se godinama sutjelo. Npr. dogovor o razmjeni Vogosce i Srebrenice.
2.Stoji
3.Stoji
4.Stoji za Posavinu a ne i za istocnu Hercegovinu. Hrvati su vec protjerani iz nje dakle prije dogovora da Hrvati prodaju Posavinu za Hercegovinu. Dakle kako je moguce dogovarati tako nesto a istocna Hercegovina je vec pod kontrolom VRS-a i od Hrvata nema traga.
5.Stoji
6. Ne stoji, jer Komsic sada tvrdi da je Armija pocela rat u Srednjoj Bosni, bar na nekim lokacijama.
7. Stoji, ali zaboravljas npr. posudjivanje srpske artiljerije od Armije BiH u i oko Mostara. I oni su bili u obrucu kao i ovi u Zepcu i nisu imali izbora. Zasto je onda potez u Zepcu los, a u Mostaru dobar?
8. Stoji
9.Stoji
10. Stoji a poslije toga Hrvatska saveznik. Trebali ste je odbiti. Bi li postali saveznik sa Srbima tamo negdje 1994. godine? Ne bi, i to ti je odgovor na pitanje i poanta. Ako se vec ganjaju principi, onda se principijelno trebalo reci Hrvatskoj da vam njihova pomoc nije potrebna i da cete sami osloboditi zemlju.
Sram te bilo ! Cacino kupljenje gradjana Sarajeva po ulicama i kafanama svih nacinalnosti da bi barem kopali rovove dok je njihov grad u okruzenju i dok gori i nebo iznad Sarajeva , ti poredis sa kupljenjem BiH izbjeglica ispred zagrebacke dzamije i jos kazes " To je u principu istina "
malo amortizirati ha , a znas li samo kako to izgleda , hiljade izbjeglica guraju se u dzamiji i sjede i spavaju na dekama i kartonima okolo nje ....a onda nocu banu kamioni i samo kupe i vode ih nazad iu BiH .Izbjgeglica iz Zvornika sada ide u u Dretelji ili kao zivi stit na Gornji Vakuf.I jos se zalis da ti napadam ljudski intergretit , sto sam te nazavo nulom.Sad si u minusu i to debelo.Pa bolan, znas li cime mozes porediti kupljenje izbjeglica ispred zagrebacke dzamije .Sad cu ti reci .Da su Bosanski muslimani po Sarajevu kupili 1991 izbjeglice iz Vukovara i dubrovnika ( ma bilo je barem 1000 onako od oka , ako ne i vise , Dubrovnik je blizu a niko nije ni sanjao rat u BiH ) i da su vodili u zatvor ...e to bi se moglo porediti sa Zagrebom . A kupljenje izbjeglica iz dubrovnika i Vukovara po sarajevu spada u sferu naucne fantastike. Vidis li sad razliku izmedju bestije i covjeka .
P.S. I ovo oko vojske si odradio na svoj nacin.Da su u Hrvatskoj Hrvati procentualno se odazvali ( bili dignuti ) u HV , ta vojska bi brojila 2 miliona ljudi .Kako ? Od ukupnog broja bosanskih muslima / 70 000 / nijh 25 -30 000 je branilo Hrvtasku.Znaci oko 40 % . Da je od svih Hrvata u Hrvatskoj dignuto istio toliko 40% , bila bi to vojska od dva miliona ljudi.Konaras sad.Hajmo u rat dignuti svakog ili svakog drugog bosansko hercegovackog muslimana i svakog 30 -tog Hrvata.Kapici . Zans ono , bolje da place muslimanska nego hrvatska majka.Vidis li ti to . Kako ne vidis rasizam .I kad imas takav rasizam i diskriminaciju onda je normalno da ves u datom trenutku nasurniti na te iste ljude koji su branili Hrvatsku .Jer zapmati svaki vojnik i stanovnik RH BiH musliman ( Bosnjak ) ima nekoga u Bosni .Ama bas svaki jer taj narod ne zivi dugo u Hrvatskoj.Tek sezdesetih godina pocinju prvi dolasci.a najvise ih je doslo pred rat .
Za kraj jedna prica koju sam nedavno od stipe Mesica .slusaj ovo.
Zagrebacki muslimani i muslimani RH su skupili veliku pomocu u oruzju , hrani , novcu ......i to je prvi veci konvoj koji krece iz Zagreba kao pomoc Bosni .Svima , a posebno muslimanima .Sve je utanaceno , godina je 92 .Konvoj prati i ide uz njega ( pored ostalih ) jedan vojnik bosanski musliman , u stvari nizi casnik Hrvatske vojske koji je ratovao u domovinskom ratu ....On je negdje u bosni ubijen a konvoj je opljackan , okrenut u drugom pravcu .
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#245

Post by Liska »

Ti si dakle mislio reci da je Cacino kupljenje ljudi opravdano. Je li opravdano i kidanje glava i udova tim istim ljudima? Ja sam ti samo napomenuo kako kukas radi izbjeglica u Zagrebu a ne vidis problem u svom gradu, gdje su ljudi kupljeni i ubijani. Nemoj mi samo prosipati fore kako su to patriote radile jer su ovi landohanili a patriote se borile. Jer da je to razlog, onda bi ih stavili na liniju, dali im pusku i kraj price.
Za broj Bosnjaka u HV si pretjerao i to dobro znas. Vojno sposobnim se smatra 10% stanovnistva i postotak se moze podici za par posto navise, ali ne puno. Nema naroda ili populacije koja je sposobna izbaciti 40% svog sastava u vojni sastav. Barem ne u Europi. I ti zapamti, svaki Hrvat iz BiH ima nekoga u Hrvatskoj, brata, sestru, rodjaka. A koliko ja znam, SDA Hrvatske je uvijek imao fin i privilegiran polozaj, cak i za vrijeme rata. Koliko se ja sjecam, Silajdzic je i 1993. imao svoj apartman u Intercontinentalu i koristio ga je kad mu je trebalo. Koliko se sjecam letio je preko Zagreba? Zasto nije letio preko Beograda? A pljackanja konvoja si imao svugdje, ne samo na teritoriji koju su kontrolirali Hrvati.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#246

Post by Grom iz vedra neba »

Liska wrote:Grome, mene cudi da takav znalac ne zna o suradnji Armije BiH i VRS oko Mostara. Dalje, nista nije verifikovano kao ni za Zepce, ali ne znaci da nije bilo. U Oslobodjenju je prije dvije godien objavljen feljton Sefke Hodzica koji, izmedju ostalog, detaljno govori o ovoj suradnji. Imas podatke, imena, datume, fotografije, sve sto te interesira. Cudi me da ti je tako nesto promaklo. Sto se tice rata Kraljevica sa Srbima, smijesna stvar. HVO je u Mostaru i oko Mostara izgubio preko 600 vojnika u ratu sa JNA, u samo tri mjeseca. HOS nije imao ni 50 poginulih u tim borbama. Vidio sam to i znam sta govorim. I jos jednom da ti ponovim, to je u vezi druge teme, HOS nije nikad stigao do Trebinja nego HV (i jedan manji dio HOS-a u HV-u koji nema nikakve veze sa Kraljevicem) onaj isti koji je dogovorio da se ne ukljucuje u borbe sa Srbima.
Saradnja oko Zepca je verifikovana u dokumentima tribunala, 1/1. To ni Srbi ni Hrvati nikad nisu dovodili u pitanje. Evo ovdje imas i detaljnije podatke sa datumima: http://www.vojska.net/eng/armed-forces/ ... ntain/319/
24th June 1993 was beginning of battle between Army of B&H and HVO in Zepce, 319th Mountain Brigade which was located in the city found itself surrounded... After six days of fighting for Zepce and after HVO 'borrowed' several tanks from Bosnian Serb army, on 30 June Galib Dervisevic agrees to surrender of 305th and 319th Brigade after which brigades ceases to exist.
Dakle, HVO je da bi ovladao Zepcem posudio tenkove od Srba.

Sto se tice navodnog dogadja u Mostaru, u saradnji Armije BiH i VRS, nedostaju barem dvije stvari. Prva je motiv. Zasto bi Srbi saradjivala sa slabo naoruzanom Armijom BiH koja je tek bila u nastajanju? Drugo, sto nedostaje su datumi i precizno definisam slijed dogadjaja? Ako imas kakav dokument o ovome rado bih ga procitao, pa da onda to prokomentarisemo.

Sto se tice HOS-a, ja sam htio da stavim poentu u prvi plan, a to je da je HOS poremetio dogovoreni plan o nediranju vec iscrtanih granica. HOS-ovci bili oni iz HR ili BiH krenuli su da ratuju sa Srbima, a to se nije svidjalo hrvatskom vrhu. Pa pogledaj samo datume. 9. maja Kraljevic izdaje proglas da je dogovorena podjela, dakle raskrinka tadasnju hrvatsku politiku, samo tri mjeseca poslije toga, dogovoren je sastanak na kojem ga pozivaju (Mate Boban) tacnije na koji ga navlace u kojem bi navodno pomirili stavove, i pozivaju ga sa ostalim komandantima HOS-a, nakon cega ih sve poubijaju. Samo desetak dana nakon ovog masakra, Ante Prkacin, nacelnik glavnog staba HOS-a (kojeg "igrom slucaja" nisu zvali na onaj kobni sastanak) dolazi na sastanak sa HVO-om u kojem potpisuje raspustanje HOS-a.

Liska, hajde sad mi reci iskreno, ali fakat iskreno, jer evo diskutujemo vrlo otvoreno i tolerantno sto je pohvalno bez obzira na suprotstavljene stavove, da li bi ti vise volio da je napravljena Banovina Hrvatska i da je Tudjman pripojio Hercegovinu Hrvatskoj? Dakle, ti kao Hrvat iz Hercegovine, sta mislis o tome?
AjvazDedo
Posts: 354
Joined: 29/08/2004 02:16

#247

Post by AjvazDedo »

Image
Image

Mate Boban je pozvao Blaža Kraljevića na sastanak u Mostar, dana 9. kolovoza 1992., tobože radi dogovora o daljnjem tijeku ratnih operacija. Ratni zločinac Vinko Martinović Štela odveo je generala Kraljevića na mjesto sastanka. Sastanku je navodno nazočio i Bruno Stojić "ministar obrane Hrvatske Republike Herceg-Bosne". Na tom sastanku Mate Boban je zatražio od Blaža Kraljevića da razoruža Bošnjake u HOS-u jer su oni svi "balijski izdajnici koji će Hrvatima zabiti nož u leđa" što je Kraljević odbio. Pri povratku sa sastanka zapovjednik Blaž Kraljević je s osam pobočnika Hrvatskih obrambenih snaga (Gordan Čuljak, Šahdo Delić, Ivan Granić, Rasim Krasniqi, Osman Maksić, Mario Medić, Vinko Primorac i Marko Stjepanović) upao u unaprijed postavljenu klopku Hrvatskog vijeća obrane.


:x
leonard
Posts: 117
Joined: 14/05/2006 01:20

#248

Post by leonard »

vatra i voda wrote:
Liska wrote:Nisam govorio o Bosnjacima u Hrvatskoj. Za tvoju informaciju Hrvatska nema ni podatke za poginule Hrvate u ratu. Isto tako, nema podataka o Hrvatima Hercegovcima poginulim u ratu, da ne kazem da je npr. trecina vojnika u Vukovaru bila porijeklom iz Hercegovine. Ljudi su Vukovarci ali porijeklom Hercegovci. Vojno sposobnim se smatra 10 % stanovniststva. Mirnodopski broj vojnika u JNA je bio 100 000. To ti je onaj broj vojnika koji se nalazio na regularnom odsluzenju vojnog roka. Znaci, 100 000 vojnika na 20 milijuna stanovnika. Cifre o neka dva milijuna vojnih obveznika u Hrvatskoj su vise nego smijesne.
Sjecam se perioda prije rata u BiH i Mostaru, sjecam se napada na Ivicu Puljica jer je u dnevniku pustio snimke granatiranja Dubrovnika. Reakcija ljudi Bosnjaka koje sam poznavao je bila mlaka, u principu mora da su provocirali JNA. Ili u najmanju ruku eto vas tamo. Izetbegovica odluka je bila odluka donesena u interesu Bosnjaka i radi njihovog interesa, ne radi interesa Hrvatske. Nesto ne vjerujem da bi se Bosnjaci grabili da ucestvuju u ratu, jer se pokazalo da se nisu grabili ni da ucestvuju u ratu u svojoj sopstvenoj zemlji. Ovo sto govoris o Zagrebu je u principu i istina. Ali iste stvari si imao i u Sarajevu. Covjeka pokupe sa ulice i posalju na kopanje rovova. Neki se i nisu vratili. A ja sam vidio hotele u Hrvatskoj kroz koje su prosle i nase i hrvatske izbjeglice. I ja bih bio zahvalan nekome da me je primio, pa makar mu i platili za to. Jer da nije bilo Hrvatske, gdje bi otisli, gdje bi se sklonili od rata?

Grome, par primjedbi.

1. Dogovor je postojao ali si imao i dosta dogovora Izetbegovica i Krajisnika o kojima se godinama sutjelo. Npr. dogovor o razmjeni Vogosce i Srebrenice.
2.Stoji
3.Stoji
4.Stoji za Posavinu a ne i za istocnu Hercegovinu. Hrvati su vec protjerani iz nje dakle prije dogovora da Hrvati prodaju Posavinu za Hercegovinu. Dakle kako je moguce dogovarati tako nesto a istocna Hercegovina je vec pod kontrolom VRS-a i od Hrvata nema traga.
5.Stoji
6. Ne stoji, jer Komsic sada tvrdi da je Armija pocela rat u Srednjoj Bosni, bar na nekim lokacijama.
7. Stoji, ali zaboravljas npr. posudjivanje srpske artiljerije od Armije BiH u i oko Mostara. I oni su bili u obrucu kao i ovi u Zepcu i nisu imali izbora. Zasto je onda potez u Zepcu los, a u Mostaru dobar?
8. Stoji
9.Stoji
10. Stoji a poslije toga Hrvatska saveznik. Trebali ste je odbiti. Bi li postali saveznik sa Srbima tamo negdje 1994. godine? Ne bi, i to ti je odgovor na pitanje i poanta. Ako se vec ganjaju principi, onda se principijelno trebalo reci Hrvatskoj da vam njihova pomoc nije potrebna i da cete sami osloboditi zemlju.
Sram te bilo ! Cacino kupljenje gradjana Sarajeva po ulicama i kafanama svih nacinalnosti da bi barem kopali rovove dok je njihov grad u okruzenju i dok gori i nebo iznad Sarajeva , ti poredis sa kupljenjem BiH izbjeglica ispred zagrebacke dzamije




U najmanju ruku, to se "kupljenje" moze svrstati pod kidnapovanje. U ratnim okolnostima, to je zlocin protiv civilnog stanovnistva. Naravno, ja razumijem da ti imas svoje poimanje onoga sto jeste ili nije pravedno/pravo, ali to ne pije vode u medjunarodnom pravu.


i jos kazes " To je u principu istina "
malo amortizirati ha , a znas li samo kako to izgleda , hiljade izbjeglica guraju se u dzamiji i sjede i spavaju na dekama i kartonima okolo nje ....a onda nocu banu kamioni i samo kupe i vode ih nazad iu BiH .Izbjgeglica iz Zvornika sada ide u u Dretelji ili kao zivi stit na Gornji Vakuf.I jos se zalis da ti napadam ljudski intergretit , sto sam te nazavo nulom.Sad si u minusu i to debelo.Pa bolan, znas li cime mozes porediti kupljenje izbjeglica ispred zagrebacke dzamije .Sad cu ti reci .


Da su Bosanski muslimani po Sarajevu kupili 1991 izbjeglice iz Vukovara i dubrovnika ( ma bilo je barem 1000 onako od oka , ako ne i vise , Dubrovnik je blizu a niko nije ni sanjao rat u BiH ) i da su vodili u zatvor ...e to bi se moglo porediti sa Zagrebom . A kupljenje izbjeglica iz dubrovnika i Vukovara po sarajevu spada u sferu naucne fantastike. Vidis li sad razliku izmedju bestije i covjeka .


U Sarajevu su--na zalost--vladale bestije za vrijeme rata! Nisu cetnici oplljackali radnje po Titovoj; nisu sami sebe ljudi vodili na kopanje rovova.

P.S. I ovo oko vojske si odradio na svoj nacin.Da su u Hrvatskoj Hrvati procentualno se odazvali ( bili dignuti ) u HV , ta vojska bi brojila 2 miliona ljudi .Kako ? Od ukupnog broja bosanskih muslima / 70 000 / nijh 25 -30 000 je branilo Hrvtasku.Znaci oko 40 % . Da je od svih Hrvata u Hrvatskoj dignuto istio toliko 40% , bila bi to vojska od dva miliona ljudi.Konaras sad.Hajmo u rat dignuti svakog ili svakog drugog bosansko hercegovackog muslimana i svakog 30 -tog Hrvata.Kapici . Zans ono , bolje da place muslimanska nego hrvatska majka.Vidis li ti to . Kako ne vidis rasizam .I kad imas takav rasizam i diskriminaciju onda je normalno da ves u datom trenutku nasurniti na te iste ljude koji su branili Hrvatsku .Jer zapmati svaki vojnik i stanovnik RH BiH musliman ( Bosnjak ) ima nekoga u Bosni .Ama bas svaki jer taj narod ne zivi dugo u Hrvatskoj.Tek sezdesetih godina pocinju prvi dolasci.a najvise ih je doslo pred rat .

No comment!



Za kraj jedna prica koju sam nedavno od stipe Mesica .slusaj ovo.
Zagrebacki muslimani i muslimani RH su skupili veliku pomocu u oruzju , hrani , novcu ......i to je prvi veci konvoj koji krece iz Zagreba kao pomoc Bosni .Svima , a posebno muslimanima .Sve je utanaceno , godina je 92 .Konvoj prati i ide uz njega ( pored ostalih ) jedan vojnik bosanski musliman , u stvari nizi casnik Hrvatske vojske koji je ratovao u domovinskom ratu ....On je negdje u bosni ubijen a konvoj je opljackan , okrenut u drugom pravcu .
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#249

Post by Liska »

Grom iz vedra neba wrote:
Liska wrote:Grome, mene cudi da takav znalac ne zna o suradnji Armije BiH i VRS oko Mostara. Dalje, nista nije verifikovano kao ni za Zepce, ali ne znaci da nije bilo. U Oslobodjenju je prije dvije godien objavljen feljton Sefke Hodzica koji, izmedju ostalog, detaljno govori o ovoj suradnji. Imas podatke, imena, datume, fotografije, sve sto te interesira. Cudi me da ti je tako nesto promaklo. Sto se tice rata Kraljevica sa Srbima, smijesna stvar. HVO je u Mostaru i oko Mostara izgubio preko 600 vojnika u ratu sa JNA, u samo tri mjeseca. HOS nije imao ni 50 poginulih u tim borbama. Vidio sam to i znam sta govorim. I jos jednom da ti ponovim, to je u vezi druge teme, HOS nije nikad stigao do Trebinja nego HV (i jedan manji dio HOS-a u HV-u koji nema nikakve veze sa Kraljevicem) onaj isti koji je dogovorio da se ne ukljucuje u borbe sa Srbima.
Saradnja oko Zepca je verifikovana u dokumentima tribunala, 1/1. To ni Srbi ni Hrvati nikad nisu dovodili u pitanje. Evo ovdje imas i detaljnije podatke sa datumima: http://www.vojska.net/eng/armed-forces/ ... ntain/319/
24th June 1993 was beginning of battle between Army of B&H and HVO in Zepce, 319th Mountain Brigade which was located in the city found itself surrounded... After six days of fighting for Zepce and after HVO 'borrowed' several tanks from Bosnian Serb army, on 30 June Galib Dervisevic agrees to surrender of 305th and 319th Brigade after which brigades ceases to exist.
Dakle, HVO je da bi ovladao Zepcem posudio tenkove od Srba.

Sto se tice navodnog dogadja u Mostaru, u saradnji Armije BiH i VRS, nedostaju barem dvije stvari. Prva je motiv. Zasto bi Srbi saradjivala sa slabo naoruzanom Armijom BiH koja je tek bila u nastajanju? Drugo, sto nedostaje su datumi i precizno definisam slijed dogadjaja? Ako imas kakav dokument o ovome rado bih ga procitao, pa da onda to prokomentarisemo.

Sto se tice HOS-a, ja sam htio da stavim poentu u prvi plan, a to je da je HOS poremetio dogovoreni plan o nediranju vec iscrtanih granica. HOS-ovci bili oni iz HR ili BiH krenuli su da ratuju sa Srbima, a to se nije svidjalo hrvatskom vrhu. Pa pogledaj samo datume. 9. maja Kraljevic izdaje proglas da je dogovorena podjela, dakle raskrinka tadasnju hrvatsku politiku, samo tri mjeseca poslije toga, dogovoren je sastanak na kojem ga pozivaju (Mate Boban) tacnije na koji ga navlace u kojem bi navodno pomirili stavove, i pozivaju ga sa ostalim komandantima HOS-a, nakon cega ih sve poubijaju. Samo desetak dana nakon ovog masakra, Ante Prkacin, nacelnik glavnog staba HOS-a (kojeg "igrom slucaja" nisu zvali na onaj kobni sastanak) dolazi na sastanak sa HVO-om u kojem potpisuje raspustanje HOS-a.

Liska, hajde sad mi reci iskreno, ali fakat iskreno, jer evo diskutujemo vrlo otvoreno i tolerantno sto je pohvalno bez obzira na suprotstavljene stavove, da li bi ti vise volio da je napravljena Banovina Hrvatska i da je Tudjman pripojio Hercegovinu Hrvatskoj? Dakle, ti kao Hrvat iz Hercegovine, sta mislis o tome?
Suradnja oko Mostara je poznata stvar i mene cudi da to ne znas. Novinar Sefko Hodzic je napisao knjigu i o tome. U Oslobodenju je bio feljton o tome. Iskreno, nisam nikada bio ni za Banovinu ni za otcjepljenje Hercegovine. Sto opet ne znaci da sam bio za Aliju i da vjerujem kako je Alija bio borac za nezavisnu BiH ravnopravnih naroda i gradjana. Da sam bio za otcjepljenje Hercegovine, zivot bi mi danas bio laksi. Niti sam bio, niti sam ikada vjerovao da je to moguce.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#250

Post by Liska »

Ajvaz Dedo, jesi li ti bio na sastanku? Ako jesi , onda bi znao tko je bio i ne bi pisao da je Stojic bio navodno. Jednostavno bi znao. Dalje, nema mi logike da traze tjeranje Bosnjaka iz HOS-a i da ih zbog toga ubiju, a u isto vrijeme zadrzavaju Bosnjake u HVO-u. Realno, veca opasnost u HVO su bili Bosnjaci iz HVO-a, nego oni iz HOS-a. Samo logicki razmisljam, nista vise. Jer ijedni i drugi imamo vrlo malo izvora koji bi mogli podrzati nasu pricu. I zasto bi cekali tri mjeseca poslije proglasa? Zasto ga ne bi ubili odmah ili zasto mu ne bi namjestili neko slucajno stradanje na liniji? Sigurno da je Kraljevic nekome smetao, ali je pitanje je li to bas bilo iskljucivo radi Bosnjaka i Alije.
Post Reply