LJUDI NEMOJMO SE ZAVARAVATI

MayaTitan
Posts: 42
Joined: 21/01/2005 01:13

#26

Post by MayaTitan »

mislim da niko ne bi trebao ici u krajnost i postavljat u pitanje da li i ko govori glasovati ili glasati. Pa prije 30 godina, nismo najbolje razumili slovence primjera radi, ali zivjeli smo u slozi, bratstvu i jedinstvu.

Cinjenica jeste, da ce stvari ovdje, u Bosni tesko ici na bolje. Bice dobro ako ostane na ovome na cemu smo.

Da zivimo u normalnom drustvu Bosna bi imala svoj jezik i knjizevnost po kojem bi bilo odredjeno koje rijeci se koriste u javnosti.

Ne znam sta si tacno htio reci oko toga "ni Bosna nije od turske". Ali meni je zao sto postoji veoma mali broj ljudi koji cijene i postuju bosansku kulturu i historiju iz srednjeg vijeka, odn. od kada smo nastali do dolazka otomana.

Prvenstveno se politicari izvlace na nacionalnost i vjeru, a niko nece da se brine o onome sto je najpotrebnije, tj. poboljsat ekonomsko, socijalno, zdravstveno, i svako stanje vezano direktno za gradjane same.
Pogotov sad u predizbornoj kampanji.

Mislim da bi promocija programa stranaka trebale biti daleko vise zastupljenije na TVu ili sastancima stranaka uzivo na vecim skupovima, u kojima bi vođe političkih stranaka trebali govoriti o tome koliko je konkretan njihov problem i konkretno objasnit kako planiraju da poboljsaju standard. Npr. "Mi cemo iz poreza zaradjenog u kraju 2006.g. pored podmirenih placa za administraciju (koju cemo do kraja 2006.g. skresati koliko god je moguce, podmirit dugove penzija na nivou BiH za mjesec januar 2004"
lupam detaljne informacije, ali samo kazem da bih glasao stranku koja na ovom nivou detaljnosti prezentira program svoje vladavine u naredne 4 godine.

Naravno, niko nece ni u narednih 10 godina, minimalno, cuti neku stranku da vako govori...

Naravno, po istinitoj poslovici, "neznanje je moc", danasnji lideri nacionalista i mogu da vladaju.

Ja kazem, zelim da zivim u drzavi Bosni i Hercegovini, cjeloj i cjelovitoj (mozemo je preimenovat i u Jugoslaviju zbog ovog nacionalizma.. :D), i neka u njoj ima i hrvata i srba, ali nek nema nacionalističke napetosti.

Moramo jednom i zauvijek shvatit, da mi nismo jedni drugima neprijatelji, i da moramo vec jednom staviti tacku na kraju recenice: Rat u Jugoslaviji.

Ta tacka nije vazna samo po tome sto je to tacka, vec i zbog onoga sto ona sadrzi.
U bibliji koliko se ne varam, kaze: "Istina ce te osloboditi". To bi dobro doslo ovdje. Da se pokaze ko nas je razdvojio, ne samo ko nas je razdvojio, vec ko nas je stvarno razdvojio, ako me pratite.

Znate, ljudsko drustvo je cudna stvar.
Ako postoji rat, onda se ratuje, ako postoji mir, uvijek ce biti oni koji ce imat slicno misljenje i zbog cega ce doci do podijeljenosti drustva.

Da sad dodju vanzemaljci, koji su malo jaci od nas, cijeli svijet bi se tako dobro ujedinio, ne bi bilo nikome nista vazno, od onoga sto ih drzi u ratu ili u mrznji.

To treba ovdje, treba pokazat da je nas neprijatelj imperijalizam.

Shvatit da nacionalizam nije NIKAD bio pravi povod zasto se ono desilo i zasto se desava. To je bio samo manipulativni materijal, koji ima veliku moc.
Trebamo dici glavu iz blata, pogledati istinu u oci, i podignuti standarde drustva i zajednistva vise nego ikad, ako ne zelimo da budemo progutani od strane velikih riba, i da budemo njihove sluge.

Svi hoce slobodu, e pa ovo nije put do nje(trenutni). Vjerujte mi.
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#27

Post by mala-i »

mostarac wrote:Mostar je toliko pun bagre, bande i govana da je nemoguce napraviti nacionalnu selekciju u ovom trenutku. Govna jednostavno smrde, a toliko ih ima da Mostar zaudara na desetine kilometara daleko.
Sve sto je u ovom gradu vrijedilo i imalo makar nekog potencijala je u 90% slucajeva nastanjeno izvan Bosne i Hercegovine. Ostao je samo onaj ko je morao i zadnja bagra.
@mostarac u svom stilu...bez uvijanja,obzira,ogorčeno...
i u potpunosti tačno... :(
mI85
Posts: 40
Joined: 10/08/2006 02:20

#28

Post by mI85 »

MayaTitan wrote: Moramo jednom i zauvijek shvatit, da mi nismo jedni drugima neprijatelji, i da moramo vec jednom staviti tacku na kraju recenice: Rat u Jugoslaviji.

Ta tacka nije vazna samo po tome sto je to tacka, vec i zbog onoga sto ona sadrzi.
U bibliji koliko se ne varam, kaze: "Istina ce te osloboditi". To bi dobro doslo ovdje. Da se pokaze ko nas je razdvojio, ne samo ko nas je razdvojio, vec ko nas je stvarno razdvojio, ako me pratite.

Znate, ljudsko drustvo je cudna stvar.
Ako postoji rat, onda se ratuje, ako postoji mir, uvijek ce biti oni koji ce imat slicno misljenje i zbog cega ce doci do podijeljenosti drustva.

Da sad dodju vanzemaljci, koji su malo jaci od nas, cijeli svijet bi se tako dobro ujedinio, ne bi bilo nikome nista vazno, od onoga sto ih drzi u ratu ili u mrznji.

To treba ovdje, treba pokazat da je nas neprijatelj imperijalizam.

Shvatit da nacionalizam nije NIKAD bio pravi povod zasto se ono desilo i zasto se desava. To je bio samo manipulativni materijal, koji ima veliku moc.
Trebamo dici glavu iz blata, pogledati istinu u oci, i podignuti standarde drustva i zajednistva vise nego ikad, ako ne zelimo da budemo progutani od strane velikih riba, i da budemo njihove sluge.

Svi hoce slobodu, e pa ovo nije put do nje(trenutni). Vjerujte mi.

MayaTitan, svaka cast!
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#29

Post by zzzzz »

lalemali wrote:
pps. cuj, fataj se zapadne varijante, moj ti je savjet. i poradi na osobnoj pismenosti, ok?
Ja licno vise volim istocnu varijantu, vise je zastupljena u Bosni i Hercegovini
mI85
Posts: 40
Joined: 10/08/2006 02:20

#30

Post by mI85 »

HamoSa wrote:Suzivot se cini sve manje moguc.
Meni se cini da ima puno vise primjera da je moguc, posebno u krajevima koji "politici" nisu toliko interesantni. Ljudi su prepusteni sami sebi, pa se oslanjaju jedni na druge shvatajuci da su i Josipa i Muju i Milosa izigrali i prevarili govoreci im da su oni medjusobni neprijatelji, isti oni koji se sasvim dobro slazu u dijeljenju vlasti i pljacci Mujinog, Milosevog i Josipovog.
mI85
Posts: 40
Joined: 10/08/2006 02:20

#31

Post by mI85 »

mala-i wrote:
mostarac wrote:Mostar je toliko pun bagre, bande i govana da je nemoguce napraviti nacionalnu selekciju u ovom trenutku. Govna jednostavno smrde, a toliko ih ima da Mostar zaudara na desetine kilometara daleko.
Sve sto je u ovom gradu vrijedilo i imalo makar nekog potencijala je u 90% slucajeva nastanjeno izvan Bosne i Hercegovine. Ostao je samo onaj ko je morao i zadnja bagra.
@mostarac u svom stilu...bez uvijanja,obzira,ogorčeno...
i u potpunosti tačno... :(

Da li su to ti dublji razlozi i objasnjenje zasto je situacija u Mostaru takva kakva jeste?
Teufik iz Los Angelesa
Posts: 903
Joined: 20/08/2006 01:36

#32

Post by Teufik iz Los Angelesa »

oops :roll:
Last edited by Teufik iz Los Angelesa on 13/09/2006 14:53, edited 1 time in total.
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#33

Post by mala-i »

mI85 wrote:
mala-i wrote:
mostarac wrote:Mostar je toliko pun bagre, bande i govana da je nemoguce napraviti nacionalnu selekciju u ovom trenutku. Govna jednostavno smrde, a toliko ih ima da Mostar zaudara na desetine kilometara daleko.
Sve sto je u ovom gradu vrijedilo i imalo makar nekog potencijala je u 90% slucajeva nastanjeno izvan Bosne i Hercegovine. Ostao je samo onaj ko je morao i zadnja bagra.
@mostarac u svom stilu...bez uvijanja,obzira,ogorčeno...
i u potpunosti tačno... :(

Da li su to ti dublji razlozi i objasnjenje zasto je situacija u Mostaru takva kakva jeste?
ja nisam sociolog da bih ti to mogla objasniti na odgovarajući način povezujući stvari i izvodeći analogije.ne bih mogla suspregnuti emocije,a post bi izazvao lavinu reakcija i tako dao priliku da se ova tema proširi na x stranica.
a način na koji je formulisana to,po meni,nikako ne zaslužuje...
izvinjavam se...
5arPan
Posts: 20
Joined: 28/07/2006 15:41

#34

Post by 5arPan »

mislim da je Edo Maajka to najbolje rekao, svi su veliki hrvati, veliki srbi,
muslimani, a svi su u banani. Zivi se od rada, a kad se radi nema se vremena puno filizofirat i pametovat. Ona Maya je to najbolje opisala, svaka cast. Ja sam iz HR, nikoga ne mrzim i imam prijatelja svih nacija, vjera,... Kod nas je sve prodano strancima i sad lagano jebes majku, svabama, talijanima, turcima i ostalima jer su oni gazde kao sto su i bili vijekovima na ovim podrucjima. Jednostavno nismo naucili biti gazde jer
toliko zlobe medju nasim narodima postoji da i kad se sve nakraju smiri, a i sad vec, najveci neprijatelj hrvatima su hrvati, srbima srbi i muslimanima muslimani. Ko je pokrao silne pare i cija se rodbina silno preko noci obogatila, moja nije, zato sto nikada niko nije htio politikom se bavit. Ni jedan ni pop, ni parok ni hodza ni sta ti ja znam nije kruha gladan, svi voze dobre aute i kurce se okolo zamajavajuci narod kao politicari. Obnovite ljudima kuce i zgrade da imaju gdje zivit, a ne crkve i džamije koje su ionako poluprazne. Daleko od toga da ne treba i njih sagradit, pogotovo razrusene, ali ko ce u njih ici ako su okolo srusene kuce. Mali je covjek zadovoljan malim stvarima i potrebna mu je egzistencija, posao, a oni koji imaju sve, oni se bave politikom i prave razdor medju ljudima. Toliko i pozdrav i selam svim mojim dragim bosancima jer samo to mozete i biti i ostati dokle god zivite u prelijepoj BiH.
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#35

Post by triton »

@mostarac, a ti ko biva jedini cvijetak sto mirom mirise
mI85
Posts: 40
Joined: 10/08/2006 02:20

#36

Post by mI85 »

mala-i wrote: ja nisam sociolog da bih ti to mogla objasniti na odgovarajući način povezujući stvari i izvodeći analogije.ne bih mogla suspregnuti emocije,a post bi izazvao lavinu reakcija i tako dao priliku da se ova tema proširi na x stranica.
a način na koji je formulisana to,po meni,nikako ne zaslužuje...
izvinjavam se...
pitao sam jer si bas na ovoj temi vrlo arogantno spominjala dublje razloge zasto je situacija u mostaru takva kakva jeste i tada nije bilo potrebno biti sociolog, pa sam pomislio da iza toga stoji neko veliko pokrice i da ces nam imati i nesto argumentovano reci o tome. u svakom slucaju, ja se tebi izvinjavam na smetnji.
hool
Posts: 343
Joined: 31/07/2006 13:40

#37

Post by hool »

zoom66 wrote:
HamoSa wrote:Suzivot se cini sve manje moguc.
reche nasha draga vojvotkinja...:D..prijedorski fantom...:D...i po ko zna koji put ode na sluzbeni...:D:D:D

hool & ostali, pripazite na rjechnik, inache...:-);)
Sta sam sad ruzno rekao :D
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#38

Post by mala-i »

mI85 wrote:
mala-i wrote: ja nisam sociolog da bih ti to mogla objasniti na odgovarajući način povezujući stvari i izvodeći analogije.ne bih mogla suspregnuti emocije,a post bi izazvao lavinu reakcija i tako dao priliku da se ova tema proširi na x stranica.
a način na koji je formulisana to,po meni,nikako ne zaslužuje...
izvinjavam se...
pitao sam jer si bas na ovoj temi vrlo arogantno spominjala dublje razloge zasto je situacija u mostaru takva kakva jeste i tada nije bilo potrebno biti sociolog, pa sam pomislio da iza toga stoji neko veliko pokrice i da ces nam imati i nesto argumentovano reci o tome. u svakom slucaju, ja se tebi izvinjavam na smetnji.
stvar je u tome što nikog nije briga za taj grad,kojem se desila potpuna ruralizacija,naselili su ga ekstremi različitih prefiksa koji smatraju da njihovi obrasci ponašanja dolaskom u urbanu sredinu ne smiju pretrpiti nikakve promjene,u obnovu primjerice Šantićeve ulice se ne ulaže..Mostar kao turistička destinacija se od strane države ne promoviše dovoljno...
ne znam za tebe ali ovaj forum pratim duže vrijeme.kad god bi se povela neka priča o mostaru,koju bi ovdje obično poveo @mostarac našlo bi se 1000 pametnijih koji su iz neke prdimahovine bolje znali šta se dole dešava i ko je za što kriv od njega koji to gleda svakodnevno.
i onda se nadje neko da kaže joj kako je mostarcima oni svakog dana moraju slušati to što je on jednom pročitao na Bljesku.zašto oni to moraju slušati?pa koga je na to pitanje odgovor interesovao, angažovao se da ga pronađe kod onih ljudi koji su daleko kompetentniji i obrazovaniji i od tebe i od mene.dovoljno je ukucati u google ime predraga matvejevića i sve će ti se reći mnogo bolje nego što bih ti ja ikada objasnila.
iz mene nije govorila arogancija nego ogorčenje.zašto nisam željela da pišem?zato što ne volim biti gruba,a dovoljno je vidjeti prvi post koji se nadovezuje na moj i shvatiti zašto bih takva morala biti.
helem,svako voli svoj grad najviše na svijetu i svakog najviše boli njegova nesreća.mostar je zaboravljen grad,grad u koji ljudi dođu,uslikaju se na mostu i odu...do sljedećeg slikanja...




Jer, Mostar je danas upravo to, ranjen grad, uprkos mostovima i turistima. Ranjava ga jedan trg koji obilježava liniju razgranicenja, nicija zemlja koju ne slucajno naseljavaju stari penzioneri koji su gledali kako se na njih obrušava sve ono što su gradili… Nestvarna katolicka crkva, "još ružnija iznutra nego izvana" kaže mi prijateljica koja je radi toga plakala, sa isticanjem križeva više nego patnje, snage više nego mira i potrebe za oprostom … Srbi ciji se trag zameo, zvonici i minareti koji se izdižu ne da bi svjedocili o vjeri u Boga, vec da bi podijelili. Grad koji se dijelom raduje zbog svoga novog mosta, dok ispod površine tinja mržnja.

ali,tema nije mostar nego NE MOJ MO SE ZAVARAVATI...
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#39

Post by triton »

slazem se, nazalost :((
mI85
Posts: 40
Joined: 10/08/2006 02:20

#40

Post by mI85 »

mala-i wrote:

stvar je u tome što nikog nije briga za taj grad,kojem se desila potpuna ruralizacija,naselili su ga ekstremi različitih prefiksa koji smatraju da njihovi obrasci ponašanja dolaskom u urbanu sredinu ne smiju pretrpiti nikakve promjene,
znaci, dosljaci su krivi i u mostaru :roll:

ipak, hvala na ulozenom trudu. nakon ovog objasnjenja dubljih razloga zasto je situacija u mostaru takva kakva jeste, sada mi je mnogo jasnije.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#41

Post by mostarac »

NE MOJ MO SE ZAVARAVATI

Pa da se ne zavaravamo. Sta je to danas Mostar? Sta je to sto obiljezava danas taj grad na obalama Neretve?
Mostar je grad mafije, bagre, kriminalaca, grad opasnog zivljenja za postene ljude bez obzira na naciju, vjeru, spolnu, dobnu, rasnu ili bilo koju pripadnost, grad u kojem su prijeratne sjecikese, huligani, kriminalci i polupismeni nesposobnjakovici postali ugledni gradjani koji ne silaze sa tv ekrana, postali su akademski gradjani i strucnjaci za sve i svasta. Mostar je grad u kojem se jos uvijek za pogresnu rijec gubi glava. Da gospodo, ali to necete vidit na federalnoj ili bilo kojoj drugoj televiziji. Mostar je takodje grad koji samo po tome nije podjeljen, nije podjeljen po strahu, jer se posten svijet sa obe strane grada jednako plasi razularene mafije i bande koja hara ovim gradom i koja na svaki pokusaj ukazivanja na stvarne probleme ovog grada reaguje brzo i veoma efikasno. Mostar je danas grad u kojem je od rata, ne u ratu, nego od rata do danas razvaljeno 5 tvornica sposobnih za proizvodnju, a koje su povalili lokalni banditi. Mostar je grad u kojem se tacno zna sta je ciji posao i stako do te bagre treba da radi. Mostar je grad u kome su sefovi mafije zasticeniji od pandi, mostar je grad koji apsolutno nema nacionalni problem, nego problem mafije koja odrzava ovo stanje. Problem mostara je samo prividno nacionalni u smislu da funkcionisanje grada se poboljsava sporo. Ne gospodo, taj problem je u sustini problem da mafiji i bandi koja osiono vlada ovim gradom ne odgovara jedan grad i oni ni mrtvi ne zele da ga vide ujedinjenog. Price o povratku Bosnjaka u Aluminij, Veleza pod Bijeli Brijeg, Hrvata u Stari Grad su samo price za malu djecu. To u Mostaru niko od vladajucih struktura ustvari ne zeli niti mu pada napamet da se za to bori, jer onda sa tim gube posao i gube uticaj. to je jednostavno dobra parola za naivne, a malo ljudi zna da su neke od tih stvari mogle biti rjesene davno, ali mafija nije dozvolila. Ko su ti banditi sto vladaju Mostarom, znaju malobrojni preostali posteni gradjani, ali isto tako znaju da samo vojska moze razbiti tu bandu koja je itekako ujedinjena bez obzira na naciju i da u razbijanju te bande ne moze biti sudjenja, jer su oni na vrhu zasticeni ko svajcarske banke i nemoguce ih je osuditi. Mostar je grad u kojem sve sto imalo mirise na bilo kakav napredak, postenje, pamet, bilo sta sto je dobro biva odmah u korijenu sasjeceno i unisteno bez milosti. Jednostavno Mostar je grad bez nade, ali sto je jos gore to je grad bez ljudi. U takvoj situaciji sve garadjevine gube svoju vrijednost ili bolje receno ne vrijede apsolutno nista, jer jedan grad cine ljudi, a Mostar je bez ljudi ostao davno. Ostalo je samo dno ljudskog drustva sa svim polugama vlasti i terora. Mostar polako ali sigurno napustaju svi oni posteni ljudi koji ne zele ili ne mogu da plivaju u toj septickoj jami punoj sljama koja je sebi uzela za pravo da se nazove imenom jednog bviseg lijepog grada.
Eto da se ne zavaravamo.
Herc
Posts: 519
Joined: 13/10/2005 16:26

#42

Post by Herc »

mostarac,u pravu si skroz.Tuzno...Vlastima u Mostaru nije u interesu da prestanu medjunacionalni incidenti i da Mostar postane jedinstven grad.Tako se oni odrzavaju na vlasti.Nazalost,Mostar tone sve dublje i dublje.
mI85
Posts: 40
Joined: 10/08/2006 02:20

#43

Post by mI85 »

mostarac wrote:NE MOJ MO SE ZAVARAVATI

Pa da se ne zavaravamo. Sta je to danas Mostar? Sta je to sto obiljezava danas taj grad na obalama Neretve?
Mostar je grad mafije, bagre, kriminalaca, grad opasnog zivljenja za postene ljude bez obzira na naciju, vjeru, spolnu, dobnu, rasnu ili bilo koju pripadnost, grad u kojem su prijeratne sjecikese, huligani, kriminalci i polupismeni nesposobnjakovici postali ugledni gradjani koji ne silaze sa tv ekrana, postali su akademski gradjani i strucnjaci za sve i svasta. Mostar je grad u kojem se jos uvijek za pogresnu rijec gubi glava. Da gospodo, ali to necete vidit na federalnoj ili bilo kojoj drugoj televiziji. Mostar je takodje grad koji samo po tome nije podjeljen, nije podjeljen po strahu, jer se posten svijet sa obe strane grada jednako plasi razularene mafije i bande koja hara ovim gradom i koja na svaki pokusaj ukazivanja na stvarne probleme ovog grada reaguje brzo i veoma efikasno. Mostar je danas grad u kojem je od rata, ne u ratu, nego od rata do danas razvaljeno 5 tvornica sposobnih za proizvodnju, a koje su povalili lokalni banditi. Mostar je grad u kojem se tacno zna sta je ciji posao i stako do te bagre treba da radi. Mostar je grad u kome su sefovi mafije zasticeniji od pandi, mostar je grad koji apsolutno nema nacionalni problem, nego problem mafije koja odrzava ovo stanje. Problem mostara je samo prividno nacionalni u smislu da funkcionisanje grada se poboljsava sporo. Ne gospodo, taj problem je u sustini problem da mafiji i bandi koja osiono vlada ovim gradom ne odgovara jedan grad i oni ni mrtvi ne zele da ga vide ujedinjenog. Price o povratku Bosnjaka u Aluminij, Veleza pod Bijeli Brijeg, Hrvata u Stari Grad su samo price za malu djecu. To u Mostaru niko od vladajucih struktura ustvari ne zeli niti mu pada napamet da se za to bori, jer onda sa tim gube posao i gube uticaj. to je jednostavno dobra parola za naivne, a malo ljudi zna da su neke od tih stvari mogle biti rjesene davno, ali mafija nije dozvolila. Ko su ti banditi sto vladaju Mostarom, znaju malobrojni preostali posteni gradjani, ali isto tako znaju da samo vojska moze razbiti tu bandu koja je itekako ujedinjena bez obzira na naciju i da u razbijanju te bande ne moze biti sudjenja, jer su oni na vrhu zasticeni ko svajcarske banke i nemoguce ih je osuditi. Mostar je grad u kojem sve sto imalo mirise na bilo kakav napredak, postenje, pamet, bilo sta sto je dobro biva odmah u korijenu sasjeceno i unisteno bez milosti. Jednostavno Mostar je grad bez nade, ali sto je jos gore to je grad bez ljudi. U takvoj situaciji sve garadjevine gube svoju vrijednost ili bolje receno ne vrijede apsolutno nista, jer jedan grad cine ljudi, a Mostar je bez ljudi ostao davno. Ostalo je samo dno ljudskog drustva sa svim polugama vlasti i terora. Mostar polako ali sigurno napustaju svi oni posteni ljudi koji ne zele ili ne mogu da plivaju u toj septickoj jami punoj sljama koja je sebi uzela za pravo da se nazove imenom jednog bviseg lijepog grada.
Eto da se ne zavaravamo.

Mostarac, vidis li neko rijesenje za stanje koje opisujes? Neku nadu u bolje? Koliko je moguce da se ljudi bez obzira na nacionalnu pripadnost ujedine i ustanu protiv tog stanja i laznih podjela? Koliko obicni ljudi sa istocne i zapadne strane medjusobno komuniciraju? Sta je sa mladjim ljudima, onim koji su bili djeca kad je trajao rat, ima li medju njima nekog odmaka od prososti? Druze li se medjusobno?
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#44

Post by mostarac »

Ljudi se naravno druze normalno medjusobno, a ja nadu ne vidim i nemam. Obavezan sam ovde biti jos tacno dvije godine. Nakon toga cu presretan napustiti mostar zauvijek i sto je najzalosnije ne zbog finansijske situacije :(
Drasko
Posts: 4
Joined: 29/07/2006 17:54
Location: Banja Luka

#45

Post by Drasko »

mislim da niko ne bi trebao ici u krajnost i postavljat u pitanje da li i ko govori glasovati ili glasati. Pa prije 30 godina, nismo najbolje razumili slovence primjera radi, ali zivjeli smo u slozi, bratstvu i jedinstvu.

Cinjenica jeste, da ce stvari ovdje, u Bosni tesko ici na bolje. Bice dobro ako ostane na ovome na cemu smo.

Da zivimo u normalnom drustvu Bosna bi imala svoj jezik i knjizevnost po kojem bi bilo odredjeno koje rijeci se koriste u javnosti.

Ne znam sta si tacno htio reci oko toga "ni Bosna nije od turske". Ali meni je zao sto postoji veoma mali broj ljudi koji cijene i postuju bosansku kulturu i historiju iz srednjeg vijeka, odn. od kada smo nastali do dolazka otomana.

Prvenstveno se politicari izvlace na nacionalnost i vjeru, a niko nece da se brine o onome sto je najpotrebnije, tj. poboljsat ekonomsko, socijalno, zdravstveno, i svako stanje vezano direktno za gradjane same.
Pogotov sad u predizbornoj kampanji.

Mislim da bi promocija programa stranaka trebale biti daleko vise zastupljenije na TVu ili sastancima stranaka uzivo na vecim skupovima, u kojima bi vođe političkih stranaka trebali govoriti o tome koliko je konkretan njihov problem i konkretno objasnit kako planiraju da poboljsaju standard. Npr. "Mi cemo iz poreza zaradjenog u kraju 2006.g. pored podmirenih placa za administraciju (koju cemo do kraja 2006.g. skresati koliko god je moguce, podmirit dugove penzija na nivou BiH za mjesec januar 2004"
lupam detaljne informacije, ali samo kazem da bih glasao stranku koja na ovom nivou detaljnosti prezentira program svoje vladavine u naredne 4 godine.

Naravno, niko nece ni u narednih 10 godina, minimalno, cuti neku stranku da vako govori...

Naravno, po istinitoj poslovici, "neznanje je moc", danasnji lideri nacionalista i mogu da vladaju.

Ja kazem, zelim da zivim u drzavi Bosni i Hercegovini, cjeloj i cjelovitoj (mozemo je preimenovat i u Jugoslaviju zbog ovog nacionalizma.. ), i neka u njoj ima i hrvata i srba, ali nek nema nacionalističke napetosti.

Moramo jednom i zauvijek shvatit, da mi nismo jedni drugima neprijatelji, i da moramo vec jednom staviti tacku na kraju recenice: Rat u Jugoslaviji.

Ta tacka nije vazna samo po tome sto je to tacka, vec i zbog onoga sto ona sadrzi.
U bibliji koliko se ne varam, kaze: "Istina ce te osloboditi". To bi dobro doslo ovdje. Da se pokaze ko nas je razdvojio, ne samo ko nas je razdvojio, vec ko nas je stvarno razdvojio, ako me pratite.

Znate, ljudsko drustvo je cudna stvar.
Ako postoji rat, onda se ratuje, ako postoji mir, uvijek ce biti oni koji ce imat slicno misljenje i zbog cega ce doci do podijeljenosti drustva.

Da sad dodju vanzemaljci, koji su malo jaci od nas, cijeli svijet bi se tako dobro ujedinio, ne bi bilo nikome nista vazno, od onoga sto ih drzi u ratu ili u mrznji.

To treba ovdje, treba pokazat da je nas neprijatelj imperijalizam.

Shvatit da nacionalizam nije NIKAD bio pravi povod zasto se ono desilo i zasto se desava. To je bio samo manipulativni materijal, koji ima veliku moc.
Trebamo dici glavu iz blata, pogledati istinu u oci, i podignuti standarde drustva i zajednistva vise nego ikad, ako ne zelimo da budemo progutani od strane velikih riba, i da budemo njihove sluge.

Svi hoce slobodu, e pa ovo nije put do nje(trenutni). Vjerujte mi.
Браво Мајо, потписујем ово од ријечи до ријечи што си рекла !
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#46

Post by Liska »

Sve sto je Mostarac napisao mogu potpisati od prve do zadnje rijeci. I nema neke nade, sem da obicna raja uzmu puske u ruke i sami pocnu cistiti govna. Ali raja ko raja, to nece uraditi. Sutra da ja ubijem glavnog narko dilera u gradu, za kojega svi znaju tko je, zavrsio bih u zatvoru (sto je normalno), ali bi mi citava familija bila poubijana, a nitko ne bi zavrsio u zatvoru za njihovu likvidaciju. Ali da se ne zavaramo, nije bitno drugacija situacija npr. u Sarajevu. Od nasih mafijasa su zasticene samo medjunarodne organizacije i zapadnoeuropske firme. Svi ostali placaju reket. Droge ima svugdje, mafijasi vozaju bijesna vozila, postavljaju ekspozivne naprave, bacaju bombe i nista. Mozemo prepisati skoro sve sto je receno za Mostar. O RS-u da ne govorimo. Tamo ni staju ne mozes otvoriti bez placenog reketa.
Efekt
Posts: 263
Joined: 18/07/2006 00:34

#47

Post by Efekt »

Drasko wrote:
mislim da niko ne bi trebao ici u krajnost i postavljat u pitanje da li i ko govori glasovati ili glasati. Pa prije 30 godina, nismo najbolje razumili slovence primjera radi, ali zivjeli smo u slozi, bratstvu i jedinstvu.

Cinjenica jeste, da ce stvari ovdje, u Bosni tesko ici na bolje. Bice dobro ako ostane na ovome na cemu smo.

Da zivimo u normalnom drustvu Bosna bi imala svoj jezik i knjizevnost po kojem bi bilo odredjeno koje rijeci se koriste u javnosti.

Ne znam sta si tacno htio reci oko toga "ni Bosna nije od turske". Ali meni je zao sto postoji veoma mali broj ljudi koji cijene i postuju bosansku kulturu i historiju iz srednjeg vijeka, odn. od kada smo nastali do dolazka otomana.

Prvenstveno se politicari izvlace na nacionalnost i vjeru, a niko nece da se brine o onome sto je najpotrebnije, tj. poboljsat ekonomsko, socijalno, zdravstveno, i svako stanje vezano direktno za gradjane same.
Pogotov sad u predizbornoj kampanji.

Mislim da bi promocija programa stranaka trebale biti daleko vise zastupljenije na TVu ili sastancima stranaka uzivo na vecim skupovima, u kojima bi vođe političkih stranaka trebali govoriti o tome koliko je konkretan njihov problem i konkretno objasnit kako planiraju da poboljsaju standard. Npr. "Mi cemo iz poreza zaradjenog u kraju 2006.g. pored podmirenih placa za administraciju (koju cemo do kraja 2006.g. skresati koliko god je moguce, podmirit dugove penzija na nivou BiH za mjesec januar 2004"
lupam detaljne informacije, ali samo kazem da bih glasao stranku koja na ovom nivou detaljnosti prezentira program svoje vladavine u naredne 4 godine.

Naravno, niko nece ni u narednih 10 godina, minimalno, cuti neku stranku da vako govori...

Naravno, po istinitoj poslovici, "neznanje je moc", danasnji lideri nacionalista i mogu da vladaju.

Ja kazem, zelim da zivim u drzavi Bosni i Hercegovini, cjeloj i cjelovitoj (mozemo je preimenovat i u Jugoslaviju zbog ovog nacionalizma.. ), i neka u njoj ima i hrvata i srba, ali nek nema nacionalističke napetosti.

Moramo jednom i zauvijek shvatit, da mi nismo jedni drugima neprijatelji, i da moramo vec jednom staviti tacku na kraju recenice: Rat u Jugoslaviji.

Ta tacka nije vazna samo po tome sto je to tacka, vec i zbog onoga sto ona sadrzi.
U bibliji koliko se ne varam, kaze: "Istina ce te osloboditi". To bi dobro doslo ovdje. Da se pokaze ko nas je razdvojio, ne samo ko nas je razdvojio, vec ko nas je stvarno razdvojio, ako me pratite.

Znate, ljudsko drustvo je cudna stvar.
Ako postoji rat, onda se ratuje, ako postoji mir, uvijek ce biti oni koji ce imat slicno misljenje i zbog cega ce doci do podijeljenosti drustva.

Da sad dodju vanzemaljci, koji su malo jaci od nas, cijeli svijet bi se tako dobro ujedinio, ne bi bilo nikome nista vazno, od onoga sto ih drzi u ratu ili u mrznji.

To treba ovdje, treba pokazat da je nas neprijatelj imperijalizam.

Shvatit da nacionalizam nije NIKAD bio pravi povod zasto se ono desilo i zasto se desava. To je bio samo manipulativni materijal, koji ima veliku moc.
Trebamo dici glavu iz blata, pogledati istinu u oci, i podignuti standarde drustva i zajednistva vise nego ikad, ako ne zelimo da budemo progutani od strane velikih riba, i da budemo njihove sluge.

Svi hoce slobodu, e pa ovo nije put do nje(trenutni). Vjerujte mi.
Браво Мајо, потписујем ово од ријечи до ријечи што си рекла !
Ma ko nas bre zavadi Mayo .Amerikanci , imperijalisti sram ih bilo ....ma ko bre Majo napravi genocid u Srebrenici , vanzemaljci??? ko je otvorio konclogore i drzao opkoljene gradove 4 godine .Marsovci ???? Ne Majo duso , SRBI i samo srbi su to napravili.Nacinalizam srpski Majo nikakav imperijalizam.a ti bi Bosnu u Jugoslaviju prekrstila , e nece moci Majo tri su propale i nece biti vise Juge i klanja bosanskih muslimana.A sad Majo kada ste se naklali i ubili 100 000 ljudi i protjerali milion ti bi da stavis tacku .Ne Majo tu su tri tacke a sve ono Majo sto ste napravili Bosni trebate vi Srbi da dozivite !!!! Jer Majo ti si za istinu i pravdu , zar ne.
a brzo ti stigla bratska podrska i to na cirilici rodila vas majka dok se spomene zaborav i oprost i nova Juga ....i slicna sranja eto ti srba na forum razmnozavaju se kao peronospore a dok im spomenes genocid i ukudinje republike sumske odmah psuju dimije i samije i salju te u Anadoliju.Necmo mi u Anadolju nego vi pred sud !!!!!!! I Sibir bi bio mali da primi srpske zlocince koliko ih ima !!!!!!!!
Herc
Posts: 519
Joined: 13/10/2005 16:26

#48

Post by Herc »

Efekt lupas..zapravo si ti sada jednu sasvim normalnu djevojku prekrstio u chetnika..i onda se cudis zasto je tolika netrpeljivost u BiH.Procitaj covjece ponovo sta je napisala,opusti se,mucni glavom,mozes ti to bolje..
Last edited by Herc on 13/09/2006 14:54, edited 1 time in total.
neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#49

Post by neupucena »

MayaTitan wrote:mislim da niko ne bi trebao ici u krajnost i postavljat u pitanje da li i ko govori glasovati ili glasati. Pa prije 30 godina, nismo najbolje razumili slovence primjera radi, ali zivjeli smo u slozi, bratstvu i jedinstvu.

Cinjenica jeste, da ce stvari ovdje, u Bosni tesko ici na bolje. Bice dobro ako ostane na ovome na cemu smo.

Da zivimo u normalnom drustvu Bosna bi imala svoj jezik i knjizevnost po kojem bi bilo odredjeno koje rijeci se koriste u javnosti.

Ne znam sta si tacno htio reci oko toga "ni Bosna nije od turske". Ali meni je zao sto postoji veoma mali broj ljudi koji cijene i postuju bosansku kulturu i historiju iz srednjeg vijeka, odn. od kada smo nastali do dolazka otomana.

Prvenstveno se politicari izvlace na nacionalnost i vjeru, a niko nece da se brine o onome sto je najpotrebnije, tj. poboljsat ekonomsko, socijalno, zdravstveno, i svako stanje vezano direktno za gradjane same.
Pogotov sad u predizbornoj kampanji.

Mislim da bi promocija programa stranaka trebale biti daleko vise zastupljenije na TVu ili sastancima stranaka uzivo na vecim skupovima, u kojima bi vođe političkih stranaka trebali govoriti o tome koliko je konkretan njihov problem i konkretno objasnit kako planiraju da poboljsaju standard. Npr. "Mi cemo iz poreza zaradjenog u kraju 2006.g. pored podmirenih placa za administraciju (koju cemo do kraja 2006.g. skresati koliko god je moguce, podmirit dugove penzija na nivou BiH za mjesec januar 2004"
lupam detaljne informacije, ali samo kazem da bih glasao stranku koja na ovom nivou detaljnosti prezentira program svoje vladavine u naredne 4 godine.

Naravno, niko nece ni u narednih 10 godina, minimalno, cuti neku stranku da vako govori...

Naravno, po istinitoj poslovici, "neznanje je moc", danasnji lideri nacionalista i mogu da vladaju.

Ja kazem, zelim da zivim u drzavi Bosni i Hercegovini, cjeloj i cjelovitoj (mozemo je preimenovat i u Jugoslaviju zbog ovog nacionalizma.. :D), i neka u njoj ima i hrvata i srba, ali nek nema nacionalističke napetosti.

Moramo jednom i zauvijek shvatit, da mi nismo jedni drugima neprijatelji, i da moramo vec jednom staviti tacku na kraju recenice: Rat u Jugoslaviji.

Ta tacka nije vazna samo po tome sto je to tacka, vec i zbog onoga sto ona sadrzi.
U bibliji koliko se ne varam, kaze: "Istina ce te osloboditi". To bi dobro doslo ovdje. Da se pokaze ko nas je razdvojio, ne samo ko nas je razdvojio, vec ko nas je stvarno razdvojio, ako me pratite.

Znate, ljudsko drustvo je cudna stvar.
Ako postoji rat, onda se ratuje, ako postoji mir, uvijek ce biti oni koji ce imat slicno misljenje i zbog cega ce doci do podijeljenosti drustva.

Da sad dodju vanzemaljci, koji su malo jaci od nas, cijeli svijet bi se tako dobro ujedinio, ne bi bilo nikome nista vazno, od onoga sto ih drzi u ratu ili u mrznji.

To treba ovdje, treba pokazat da je nas neprijatelj imperijalizam.

Shvatit da nacionalizam nije NIKAD bio pravi povod zasto se ono desilo i zasto se desava. To je bio samo manipulativni materijal, koji ima veliku moc.
Trebamo dici glavu iz blata, pogledati istinu u oci, i podignuti standarde drustva i zajednistva vise nego ikad, ako ne zelimo da budemo progutani od strane velikih riba, i da budemo njihove sluge.

Svi hoce slobodu, e pa ovo nije put do nje(trenutni). Vjerujte mi.
Divide et impera. Sroz providno u svim segmentima nasih zivota.
Teufik iz Los Angelesa
Posts: 903
Joined: 20/08/2006 01:36

#50

Post by Teufik iz Los Angelesa »

efekte :D


sirovino :roll: ish ish ish :roll:

@Drasko

Drago mi je cuti da i u RS (pretpostavljam da si odatle) ima ljudi koji normalno razmisljaju :) morate bit glasniji :roll:
Post Reply