Krstaški rat protiv Bosne 92-95

Zapad je nijemo posmatrao genocid u Bosni 3.5 godine, jer u Bosni zivi muslimanska vecina

da
41
68%
ne
19
32%
 
Total votes: 60

Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#1 Krstaški rat protiv Bosne 92-95

Post by Grom iz vedra neba »

Evo da prebacim ovaj post od @Helem sa teme Ustaska agresija, mislim da zasluzuje posebnu temu:
U Haskom tribunalu otkriveno pismo nekadasnjeg britanskog premijera Dzona Mejdzora ministru spoljnih poslova Daglasu Herdu, u kojem stoji:

Unistimo Bosnu kao islamsku drzavu

Velika Britanija je podrzavala raspad Bosne i Hercegovine pocetkom 90-tih i zalagala se da se po svaku cijenu izbegne stvaranje muslimanske drzave na Balkanu!
Ovo je sustina pisma koje je pocetkom ovog mjeseca uvrsteno u sudske spise Haskog tribunala, u sudjenju sestorici Hrvata koje tuzilastvo tereti za navodne ratne zlocine pocinjene u BiH. Pismo je nekadasnji britanski premijer Dzon Mejdzor 2. maja 1993. uputio tadasnjem ministru spoljnih poslova Daglasu Herdu.
„Dragi Daglase“, stoji u pismu, „Hvala Vam na iscrpnom izjvestaju o situaciji u BiH. Prvo, mi ne pristajemo, ni sad ni u buducnosti, da naoruzavamo ili obucavamo muslimane u BiH vojnom tehnikom. Drugo, nastavicemo da pomazemo nametanje i prisilno vrsenje embarga UN. U tu svrhu, i do konacnog rjesenja situacije na terenu, to jest do raspada BiH i njenog unistenja kao moguce islamske drzave unutar Evrope, koja se nece tolerisati, nastavicemo da slijedimo takvu politiku.
Trece, dok se situacija u bivsoj Jugoslaviji ne rijesi, moramo po svaku cijenu da osiguramo da se ne dopusti nijednoj muslimanskoj drzavi nikakav uticaj na politicke akcije Zapada u tom podrucju, posebno ne Turskoj. Zato je potrebno nastaviti sa sprovodjenjem Vens-Ovenovog plana, da bi se odlozila svaka takva moguca akcija dok BiH ne prestane da postoji kao drzava sposobna za zivot, i dok njeno muslimansko stanovnistvo ne bude potpuno uklonjeno sa tog podrucja!
Mada se to moze ciniti kao tvrda politika, moram insistirati kod Vas i onih koji stvaraju politiku u Ministarstvu spoljnih poslova i vojnim snagama, da je to, u stvari, realna politika, koja je u najboljem interesu stabilne Evrope.
Ako Zapad ne spasi muslimane, oni muslimani na Zapadu potpuno su bespomocni da nam se odupru, jer mi kontrolisemo njihove vlade. Vazno je da svi imamo ujedinjen front prema onima u parlamentu i zemlji koji imaju drugacije glediste, narocito posle snaznog napada bivse premijerke na takvu politiku. Ocekujem da se svi koji sluze ovoj vladi pokore kabinetskoj odgovornosti. Iskreno Vas Dzon Mejdzor.“

Bivsi predsjednik hrvatske vlade Josip Manolic svjedocio je pred Tribunalom da je to pismo pokojni predsednik Hrvatske Franjo Tudjman procitao na sastanku drzavnog vrha RH 2. jula 1993, objasnjavajuci da hrvatske snage imaju podrsku u borbi protiv vojske Alije Izetbegovica. Mada je zvanicni London demantovao autenticnost pisma, odbrana optuzenih Hrvata uspjela je da ono kao zvanicni dokaz udje u postupak
semso poplava
Posts: 294
Joined: 15/04/2006 00:35
Location: Tunguzija

#2

Post by semso poplava »

Nije lose da se covjek malo podsjeti na "dobro-susjedske" odnose mada kolektivna amnezija ti je cudo...
Ma ustvari "sta me boli cosak odoh na more u Lipu Nasu da skrsim godisnju ustedjevinu" :( :( :(

Izgleda da Suljo i Mujo nisu samo likovi iz viceva!!
Veseli Bosanac....
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#3

Post by DONY »

SEMSO POPLAVA(CITAT):

Nije lose da se covjek malo podsjeti na "dobro-susjedske" odnose mada kolektivna amnezija ti je cudo...
Ma ustvari "sta me boli cosak odoh na more u Lipu Nasu da skrsim godisnju ustedjevinu" Sad Sad Sad
Izgleda da Suljo i Mujo nisu samo likovi iz viceva!!
:thumbup:

Tragicno,ali istina.Sto nas vise mrze,mi im vise para ostavljamo,odnosno uljepsavamo im zivot.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#4

Post by Grom iz vedra neba »

DONY wrote:SEMSO POPLAVA(CITAT):

Nije lose da se covjek malo podsjeti na "dobro-susjedske" odnose mada kolektivna amnezija ti je cudo...
Ma ustvari "sta me boli cosak odoh na more u Lipu Nasu da skrsim godisnju ustedjevinu" Sad Sad Sad
Izgleda da Suljo i Mujo nisu samo likovi iz viceva!!
:thumbup:

Tragicno,ali istina.Sto nas vise mrze,mi im vise para ostavljamo,odnosno uljepsavamo im zivot.
Slazem se. Imao sam i "licna iskustva" sa Dalmatincima. Prave neotesane seljacine, barem sto se tice gazda i gazdica (cast izuzecima, i ne mislim naravno na Dalmatince u globalu). Cim vide da im dodje Svabo, nosaju ga ko da je Kralj Fahd, a kada Bosanac udje u lokal uvijek omalovazavaju, vrijedjaju, a mi kreteni najveci ceh napravimo i tako prehranimo onu njihovu bijedu koja bi zimi pocrkala da nema ljetne sezone i ludih bosanaca.

Ali sta ces, beg je vazda bio hadzija (i glup) :(
mescalero apache
Posts: 4
Joined: 09/02/2005 14:30

#5

Post by mescalero apache »

Njofri smetali bosanski muslimani a 94 isao na noge seicima i emirima a umotana novinarka spektakularno izvjestavala. :lol: :-)
ticoroman
Posts: 214
Joined: 11/12/2004 19:43

#6

Post by ticoroman »

Ima li neko link ka kopiji navedenog dokumenta? (=kopija orginalnog dokumenta!)
addo888
Posts: 242
Joined: 15/07/2006 20:42

#7

Post by addo888 »

mi smo ti outsiders,isto kao sto su hriscani u arapskom svijetu tako i mi muslimani ovdje,nama je opet lakse jer zivimo bar u muslimanskoj zemlji a oni zive kao manjina.Inace arapi o hriscanima kazu "sto ne odete na zapad ovo nije hriscanski dio svijeta" a nama evropljani govore "sto ne idete na istok ovo nije islamski dio svijeta.Samo sto ovi evropljani to malo kriju,nece otvoreno da bude kao sto je kod arapa
semso poplava
Posts: 294
Joined: 15/04/2006 00:35
Location: Tunguzija

#8

Post by semso poplava »

addo888 wrote:mi smo ti outsiders,isto kao sto su hriscani u arapskom svijetu!!!
maestro promuckaj malo glavom prije upotrebe!!!!!! :-) :-) :-)

ne znam za tebe ali posto mi je pra-pra-pra dedo Slaven ili Ilir to se kaze onda

SVOJ NA SVOM!

kakvi bolan outsideri ili outsidersi ukljuci malo taj klima-uredjaj da te rashladi...
Last edited by semso poplava on 04/08/2006 20:42, edited 1 time in total.
addo888
Posts: 242
Joined: 15/07/2006 20:42

#9

Post by addo888 »

I ja sam ilir ali musliman!!! isto tako je sa tim arapima,i oni su svoji na svome ali su hriscani!!


nije genetika sve,vaznija je vjera i obicaj bogami

plus,outisder ne znaci stranac nego "ne kao vecina" ili "cudni":-) a mi nismo kao vecina evropljana,niti su arapi hriscani kao vecina arapa.Zato sam i koristio izraz "oiutsider"

Dakle prvo se nauci engleski pa onda pametuj
semso poplava
Posts: 294
Joined: 15/04/2006 00:35
Location: Tunguzija

#10

Post by semso poplava »

Mislis "INSIDER" valjda???

Ilir ti se pise sa velikim slovom ali to nije ni vazno

because you are fluent in english :zzzz:
addo888
Posts: 242
Joined: 15/07/2006 20:42

#11

Post by addo888 »

Engleski znam 100% bolje od tebe

idi ti na wikipediu i klikni na outsiders
cernica
Posts: 184
Joined: 03/11/2005 15:34

#12

Post by cernica »

Dobro momci, nemojte se oko toga ujedati. Ceste su nedorecenosti (i meni se to cesto desava, i ne zamjeram ako mi neko ukaze na to) a mislim da se pronicljivost da namirisati. Vec ranije sam citao vase komentare i svidjaju mi se kao i drugih forumasa cija se moralna nacela trebaju cijeniti (bosnjak, efekat, donny itd.).

Lijepo bi bilo da trezveno ucestvujemo u diskusijama.
User avatar
ahmed&nedzad
Posts: 858
Joined: 03/06/2006 00:54

#13

Post by ahmed&nedzad »

Preporučio bih Edward Said 'Orijentalizam. Za sve koji žele shvatiti odnos Zapada prema Istoku i islamu, odnosno Orijentu.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#14

Post by mr__bosnjak »

To je jedini razlog zasto se rat u BiH pustao. V. Britanija i Francuska zajedno s Rusijom su najveci krivci(njihove vlade). Tako su i na Kosovu pustali dok se Ameri nisu umjesali bas kao u BiH. Prvo pustajmo a kad su ARBiH krenuli s oslobadjanjem eh onda valja zaustavljat. A sto se tice ustaske agresije to je vec davno rjeseno da se desila kao i genocid s njihove strane. Sjecajmo se jos i ispada u "The Times" itd. A Englezi i jesu ti koji su skrojili vehabizam. Njima nije odgovarao pravi islam pa su nekim odrodima dali moc i oruzje da od Osmanlija uzmu Saudijsku Arabiju i tamo formiraju vehabijsko kraljevstvo pa tako na dalje i sad se k´o protiv toga "bore". Svaka cast za njihovu anti-fasisticku borbu za vrijeme II sv. rata i Churchill je bio cudo od covjeka ali su oni i po mnogo toga krivi za Palestina-Izrael situaciju. BiH su htjeli unistit kao i bosnjacki narod jer su muslimani to se zna.

A tkz. paralela izmedju nas Arapa hriscana je potpuno glupa i besmislena. Islamsko Carstvo nije nikada istrjebljivalo ne-muslimane u formi inkvizicije i tamosnji Arapi hriscanske vjere uopce nisu potlaceni. Ako ih neko tlaci to je izraelska vojska u Libanonu. A drugo su Asirijci hriscani koji su drugi narod, oni su iz drugih razloga u sukobu s Arapima. Kako god, odgovor je DA. Nazalost. Zato mislim da je nas jedini prijatelj islamski svijet i prije svega Turska i Iran te SAD(ona prije Busha) a mozda i Italija. A ko zna sta bude od Kosova.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#15

Post by Shoshana »

Gargamel wrote:Preporučio bih Edward Said 'Orijentalizam. Za sve koji žele shvatiti odnos Zapada prema Istoku i islamu, odnosno Orijentu.
Knjiga je zaista odlicna. Malo je teze neke stvari razumjeti ako niste upoznati sa francuskim piscima "orijentalistima", ali se sustina skonta vec nakon 50-ak stranica.

Nazalost, podjela svijeta na "mi" i "oni" (bez obzira po kojoj osnovi smo "mi" - mi) je, izgleda prirodjena svim ljudima - a rodila je sve ljudske zlocine na ovom svijetu. Nekad umotana u religiju, nekad u naciju, nekad u kastu, nekad u pare, nekad u fudbalski tim...

Jedino me cudi da @Gargamel nakon sto je procitao knjigu jos uvijek koristi izraz "Orijent"?
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#16

Post by mostarac »

Zapad je nijemo posmatrao desavanja u Jugoslaviji (ne samo Bosni) od 92-95 iz jednostavnog razloga: "Htio je da ista umre i udusi se u krvi, kako se nikad vise ne bi sastavila", a razlog je veoma jednostavan: Ekonomski najmocnija drzava komunistickog bloka koja je imala veci standard od 5/12 drzava evropske unije. Zato je zapad gledao mirno sta se desavalo izmedju ostalog i u Bosni i Hercegovini, a mislim da oni u dobroj mjeri na pocetku rata nisu imali pojma ni ko tu zivi, a ne da su imali za neki cilj istrebljenje muslimana. NJihov jedini neprijatelj na Balkanu je bila i ostala Titova komunisticka Jugoslavija. Neprijatelja su odlucili udusiti u vlastitoj krvi, a bosanski muslimani su bili samo dio tog neprijatelja koji je najvise stradao.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#17

Post by ztluhcs »

mostarac wrote: NJihov jedini neprijatelj na Balkanu je bila i ostala Titova komunisticka Jugoslavija. Neprijatelja su odlucili udusiti u vlastitoj krvi
Unutra¹nji (vanjski) neprijatelj vreba... :D :D :D

E ba, tebe kad èitam k'o da èitam one bro¹ure Titovim stazama revolucije...

Jedni ka¾u ubi¹e nas jer smo muslimani, drugi ka¾u jer smo komunjare...

A zamisli kombinacije musliman komunjara... Gore neg' Bin Hladen himself

:lol:
User avatar
hepok
Posts: 113
Joined: 13/02/2006 16:12

#18

Post by hepok »

STOLJECE RATA

F. WILLIAM ENGDAHL
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#19

Post by stickitout »

ticoroman wrote:Ima li neko link ka kopiji navedenog dokumenta? (=kopija orginalnog dokumenta!)
I ja bih to volio vidjet.......
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#20

Post by horns&drums »

Nije mi jasno nekoliko stvari:

1. Kako je tako puno krscana u BiH islo da se bori protiv krscanstva?

2. Kako se toliko muslimana borilo protiv islama?

3. Zasto idete na more kod dalmatinaca, koji su tako negostoljubivi prema nama?

4. Kako mogu ja ili bilo ko ko je rodjen ovdje, kome su djedovi ovdje, ciji su preci pokopani ovdje da se osjecam(o) autsajderima?
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#21

Post by shin »

horns&drums wrote:Nije mi jasno nekoliko stvari:

1. Kako je tako puno krscana u BiH islo da se bori protiv krscanstva?

2. Kako se toliko muslimana borilo protiv islama?

3. Zasto idete na more kod dalmatinaca, koji su tako negostoljubivi prema nama?

4. Kako mogu ja ili bilo ko ko je rodjen ovdje, kome su djedovi ovdje, ciji su preci pokopani ovdje da se osjecam(o) autsajderima?
Mozes ako sebi stvoris tu sliku u glavi.
idic
Posts: 865
Joined: 04/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#22

Post by idic »

Sa takvim stavovima na ovom forumu sumnjam da ćeš dočekati podne da ne dobiješ ban. Imaš stranica sa svojim istomišljenicima na pretek pa tamo razrađujte strategije i metode nacionalnih grupa.
dezurni-X
Posts: 18
Joined: 15/02/2006 11:00
Location: Planet Earth

#23

Post by dezurni-X »

Muamerbeg upozoren, slijedi ban :)
User avatar
izzy131
Posts: 286
Joined: 24/03/2006 16:03

#24

Post by izzy131 »

hepok wrote:STOLJECE RATA

F. WILLIAM ENGDAHL

:thumbup: Procitao-dobra je.

Moja preporuka- Geopolitics in a modern world by Klaus Dodds, Royal Holloway University.

Pocinje i zavrsava sa Sarajevom, i odlicno pristaje uz ovu temu, koja je malo prebanalno naslovljena.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#25

Post by A_I_ »

mostarac wrote:Zapad je nijemo posmatrao desavanja u Jugoslaviji (ne samo Bosni) od 92-95 iz jednostavnog razloga: "Htio je da ista umre i udusi se u krvi, kako se nikad vise ne bi sastavila", a razlog je veoma jednostavan: Ekonomski najmocnija drzava komunistickog bloka koja je imala veci standard od 5/12 drzava evropske unije. Zato je zapad gledao mirno sta se desavalo izmedju ostalog i u Bosni i Hercegovini, a mislim da oni u dobroj mjeri na pocetku rata nisu imali pojma ni ko tu zivi, a ne da su imali za neki cilj istrebljenje muslimana. NJihov jedini neprijatelj na Balkanu je bila i ostala Titova komunisticka Jugoslavija. Neprijatelja su odlucili udusiti u vlastitoj krvi, a bosanski muslimani su bili samo dio tog neprijatelja koji je najvise stradao.
posto je i moj post pobrisan - idemo jopena:

maltene jedini suvisao osvrt na temu i porazavajuci rezultati ankete.

naivni su i tupi da tuplji ne mogu biti svi koji sukobe u 20-om i 21-om stoljecu karakterisu kao religijski orijentisane tj. krstaske!

politicko-ekonomski razlozi u na prvom i zadnjem mjestu kao uzrok ratova u moderno doba. religija predstavlja samo dobar nacin da se narodne mase pridobiju za sasvim druge ciljeve svojih vladara.

ovakvim klasifikacijama Mi vs Oni sami stvaramo NEPOSTOJECU podjelu po religijskoj i ideoloskoj osnovi!

opasno je i morbidno upadati u zamku zvanu "nisu nam pomogli zato sto smo muslimani". mnogo je razloga zasto je svijet nekoliko godina okretao ledja genocidu ali religijski je najmanji od svih.

!!! INTERESI INTERESI INTERESI INTERESI INTERESI INTERESI INTERESI !!!
Post Reply