Ja sam

Post Reply

Po naciji sam

Hrvat
7
6%
Bosnjak
23
19%
Srbin
4
3%
Rom
2
2%
Jevrej
3
3%
Bosanac
70
59%
Hercegovac
1
1%
neopredijeljen
4
3%
ostali
4
3%
 
Total votes: 118

spongebob
Posts: 1098
Joined: 05/10/2005 17:43
Location: Bikini Bottom

#1 Ja sam

Post by spongebob »

Nije da pravim alternativni popis stanovnistva, nego me interesuje kako se nacionalno opredjeljujete. U ponudi su: Bosnjak, Hrvat, Srbin, Jevrej, Rom, Bosanac, Hercegovac i ostali. Ako se izjasnite kao Bosanac ili Hercegovac, znaci da ne drzite do podjele na nacionalne torove i odbacujete sadasnju podjelu. Ako se izjasnite kao Bosnjak, Hrvat ili Srbin, znaci da niste za stvaranje bosanske i hercegovacke nacije. To su jedina pravila, a vi izvagajte kojem identitetu prije pripadate. Nemam ama bas nikakvih skrivenih namjera pri otvaranju ove teme, niti hocu da prejudiciram bilo kakve zakljucke, zelim samo da se odlucite ako zelite. Jos jednom: pristanak na pripadnost etniji iskljucuje pristanak na pripadnost drzavi.
Komentari su dobro dosli, ali ne i komentari na pravila o anketi jer mislim da su dovoljno jasna. Moze se neko osjecati i kao Srbin i Bosanac, Bosnjak i Hercegovac, Hrvat i Bosanac...Ali pitanje ankete je iskljucivo.

PS. Volio bih da ne bude bespotrebnih diskusija o naciji/narodu, jer su naocigled politicke situacije u BIH bezizlisne. Svaki od naroda bi si mogao zamisliti sopstvenu malu drzavicu.

Hvala na paznji i bujrum/izvolite
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#2

Post by Zadig »

mozda ovo Bosanac Hercegovac je moglo pod
Bosanac/Hercegovac zajedno, radi lakseg "brojanja" al hajde, objasnio si u tekstu
:D

PS ja glaso
:D
spongebob
Posts: 1098
Joined: 05/10/2005 17:43
Location: Bikini Bottom

#3

Post by spongebob »

Zadig wrote:mozda ovo Bosanac Hercegovac je moglo pod
Bosanac/Hercegovac zajedno, radi lakseg "brojanja" al hajde, objasnio si u tekstu
:D

PS ja glaso
:D
ja postujem regionalne razlike a isto tako i dosta hercegovaca koji su kivni na to sto se mi po svijetu iskljucivo prepoznajemo i zovemo bosancima...i ja sam glaso.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#4

Post by pirmin »

No hard feelings but :) zasto nema opcije "boli te milokliz"? :)
spongebob
Posts: 1098
Joined: 05/10/2005 17:43
Location: Bikini Bottom

#5

Post by spongebob »

pirmin wrote:No hard feelings but :) zasto nema opcije "boli te milokliz"? :)
imaju neopredijeljeni :)
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#6

Post by senada »

drzavljanka BiH
nacionalnost BiH

slazem se sa clanom2 da po nacionalnosti srbin u BiH ne postoji jer do posljednjeg popisa stanovnistva u BiH nije se rodila tzv.srpska pa tako niti jedan srbin, ili neko zeli reci da je rs legalna drzava??
sasvim druga realnost je ako je neko rodjen u Srbiji, CG, Hrvatskoj, Izraelu, ili drugoj drzavi, u tom slucaju ako zeli moze se nacionalno deklarirati kao Srbijanac, Crnogorac, Hrvat, Slovenac, itd.

Jevrej je vjerska pripadnost, Bosanac ili Hercegovac je pucki izraz za gradjanina BiH, tako da anketa nije bas ozbiljna.
justika_sa
Posts: 214
Joined: 10/07/2005 15:40

#7

Post by justika_sa »

nema nikakvih problema sa anketom, ali ima sa tvojim obrazloženjem...

isključivost svake vrste ne podržavam... niti vidim zašto bi netko tko se osjeća Srbinom, Hrvatom, Bošnjakom bio manje za BiH, nego netko tko nema uvriježenu nacionalnu svijest i osjeća se Bosancem... nikad mi to neće biti jasno... kao ni zašto nekome smeta to što je neko nešto... pa ma što bio...
ponovno se vraćamo na jedini mogući zaključak: bitno je kakav je tko čovjek, a ne koje je nacije... i s tim sva druga priča nema smisla...
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#8

Post by senada »

justika_sa wrote:nema nikakvih problema sa anketom, ali ima sa tvojim obrazloženjem...

isključivost svake vrste ne podržavam... niti vidim zašto bi netko tko se osjeća Srbinom, Hrvatom, Bošnjakom bio manje za BiH, nego netko tko nema uvriježenu nacionalnu svijest i osjeća se Bosancem... nikad mi to neće biti jasno... kao ni zašto nekome smeta to što je neko nešto... pa ma što bio...
ponovno se vraćamo na jedini mogući zaključak: bitno je kakav je tko čovjek, a ne koje je nacije... i s tim sva druga priča nema smisla...
'iskljucivo sam protiv svake iskljucivosti' - ili - 'nikad nisam rekla nikad i nikada necu reci nikad'

:zzzz:
ClonedAgain
Posts: 217
Joined: 01/11/2004 09:31
Location: Sarajevo
Contact:

#9

Post by ClonedAgain »

Stavio sam glas na opciju "neoprijedjeljen", iako mi i ona zvuči sociopatološki...

...i nikako da dokučim krajnji smisao ovakvih threadova...

Isto tako mislim da formulacije "Bosanac" i "Hercegovac" označavaju ništa drugo do nacionalni tor...
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#10

Post by A_I_ »

bosnjak ≠ bosanac

bosnjak -> bosanac (isto kao i bosanski hrvat,srbin, jevrej, rom,... -> bosanac)
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#11

Post by A_I_ »

justika_sa wrote:nema nikakvih problema sa anketom, ali ima sa tvojim obrazloženjem...

isključivost svake vrste ne podržavam... niti vidim zašto bi netko tko se osjeća Srbinom, Hrvatom, Bošnjakom bio manje za BiH, nego netko tko nema uvriježenu nacionalnu svijest i osjeća se Bosancem... nikad mi to neće biti jasno... kao ni zašto nekome smeta to što je neko nešto... pa ma što bio...
ponovno se vraćamo na jedini mogući zaključak: bitno je kakav je tko čovjek, a ne koje je nacije... i s tim sva druga priča nema smisla...
pogresno!
bitno je koje je ko nacije ALI NE KOJE JE NACIONALNOSTI !!!
sve dok se svi bosanci i hercegovci u svojim glavama budu primarno dijelili po nacionalnosti (na bosnjake, hrvate, srbe) istinskog uzdizanja bosne i hercegovine iz ove zabokrecine zemalja treceg svijeta nece biti. sto prije to velika vecina shvati - prije cemo se oporaviti.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#12

Post by A_I_ »

ClonedAgain wrote: Isto tako mislim da formulacije "Bosanac" i "Hercegovac" označavaju ništa drugo do nacionalni tor...
da, ni ja se ne slazem s razdvajanjem "bosanac" od "hercegovac".
ispravnije bi bilo bosanac&hercegovac.
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#13

Post by Harrys »

senada wrote: Jevrej je vjerska pripadnost,
@senada,bas si me iznenadila s obzirom na tvoje zivotno iskustvo.
Jevreji su uvijek bili narod medju kojima ima onih koji su religiozni i onih koji nisu. :)
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#14

Post by pirmin »

spongebob wrote:
pirmin wrote:No hard feelings but :) zasto nema opcije "boli te milokliz"? :)
imaju neopredijeljeni :)
Opredjeljen sam i te kako:

Nacija:napaljeni Gastarbeiter 8-)
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#15

Post by Harrys »

:D Pojedinci nikako ne mogu da shvate da se nacija ne moze odrediti na osnovu zakona,propisa,uredbi itd.
Nacija se stvara.Stvaranje je veoma dug proces koji moze da traje 100-200 godina.Pa i Americka nacija je jos u fazi stvaranja.A da bi se taj proces uspjesno ostvario potrebno je da postoje uvijek integracioni procesi a ne dezintegracioni kao sto su danas.Znaci da kod nas taj proces jos nije ni poceo.
Okrenimo se ekonomskom razvoju i prosperitetu,u kojem svaka osoba zeli da zivi dostojno ljudskom bicu,gdje ce svi biti jednaki i ravnopravni,prestanak mrznje,sto je minimalno da bi taj proces zapoceo.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#16

Post by A_I_ »

Harrys wrote::D Pojedinci nikako ne mogu da shvate da se nacija ne moze odrediti na osnovu zakona,propisa,uredbi itd.
Nacija se stvara.Stvaranje je veoma dug proces koji moze da traje 100-200 godina.Pa i Americka nacija je jos u fazi stvaranja.A da bi se taj proces uspjesno ostvario potrebno je da postoje uvijek integracioni procesi a ne dezintegracioni kao sto su danas.Znaci da kod nas taj proces jos nije ni poceo.
Okrenimo se ekonomskom razvoju i prosperitetu,u kojem svaka osoba zeli da zivi dostojno ljudskom bicu,gdje ce svi biti jednaki i ravnopravni,prestanak mrznje,sto je minimalno da bi taj proces zapoceo.
dijelim tvoje misljenje.
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#17

Post by Zadig »

ccc zar niste mogli samo glasat?
:D
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#18

Post by A_I_ »

Zadig wrote:mozda ovo Bosanac Hercegovac je moglo pod
Bosanac/Hercegovac zajedno, radi lakseg "brojanja" al hajde, objasnio si u tekstu
:D
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#19

Post by A_I_ »

Zadig wrote:mozda ovo Bosanac Hercegovac je moglo pod
Bosanac/Hercegovac zajedno, radi lakseg "brojanja" al hajde, objasnio si u tekstu
:D
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#20

Post by senada »

BiH nacija ima svoju skoro hiljadugodisnju, kulturu, obicaje, jezik i niko taj fakat ne moze negirati.
Na zadnjem popisu stanovnistva svi smo bili Bosanci i Hercegovci a u realnom zivotu ne poznajem nikoga ko se osjeca drugacije ne racunam pri tome 'srpsku', koja ce nestati kao i federacija, a sa njima i svi drugi istorijski falsifikati.
Saraswati
Posts: 1817
Joined: 05/05/2006 11:22

#21

Post by Saraswati »

senada wrote:BiH nacija ima svoju skoro hiljadugodisnju, kulturu, obicaje, jezik i niko taj fakat ne moze negirati.
Na zadnjem popisu stanovnistva svi smo bili Bosanci i Hercegovci a u realnom zivotu ne poznajem nikoga ko se osjeca drugacije ne racunam pri tome 'srpsku', koja ce nestati kao i federacija, a sa njima i svi drugi istorijski falsifikati.
Iz tvojih usta u Bozije usi... :-D
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#22 Re: Ja sam

Post by mr__bosnjak »

spongebob wrote:Nije da pravim alternativni popis stanovnistva, nego me interesuje kako se nacionalno opredjeljujete. U ponudi su: Bosnjak, Hrvat, Srbin, Jevrej, Rom, Bosanac, Hercegovac i ostali. Ako se izjasnite kao Bosanac ili Hercegovac, znaci da ne drzite do podjele na nacionalne torove i odbacujete sadasnju podjelu. Ako se izjasnite kao Bosnjak, Hrvat ili Srbin, znaci da niste za stvaranje bosanske i hercegovacke nacije. To su jedina pravila, a vi izvagajte kojem identitetu prije pripadate. Nemam ama bas nikakvih skrivenih namjera pri otvaranju ove teme, niti hocu da prejudiciram bilo kakve zakljucke, zelim samo da se odlucite ako zelite. Jos jednom: pristanak na pripadnost etniji iskljucuje pristanak na pripadnost drzavi.
Komentari su dobro dosli, ali ne i komentari na pravila o anketi jer mislim da su dovoljno jasna. Moze se neko osjecati i kao Srbin i Bosanac, Bosnjak i Hercegovac, Hrvat i Bosanac...Ali pitanje ankete je iskljucivo.

PS. Volio bih da ne bude bespotrebnih diskusija o naciji/narodu, jer su naocigled politicke situacije u BIH bezizlisne. Svaki od naroda bi si mogao zamisliti sopstvenu malu drzavicu.

Hvala na paznji i bujrum/izvolite
Moj nick sve razotkriva :D

Nego sponge, ne slazem se s tvojom formulacijom stavljanja Bosnjaka, Srba i Hrvata kao u "nacionalne torovoe" a Bosanci iznad. Ja sam i Bosnjak i Bosanac! Jer Bosnjak je narodnosna kategorija, dakle Bosnjak si odakle si god iz svijeta dokle govoris bosanskim jezikom, upotrebljavas bosnjacku kulturu, smatras BiH maticnom domovinom itd. Bosnjak jeste bosanska nacija jer kao takva je bila jos u srednjem vijeku, znam sad ce neko reci "nije tad bilo nacionalnih kategorija" ali pripadnici Bosne su se nazivali Bosnjanima sto je u osmanlijsko doba izraslo u Bosnjaci. Tada su postojala "dva Bosnjaka", naime Bosnjak-kavmi ili Bosnjak-milleti sto je znacilo neko ko pripada bosnjackom narodu odnosno naciji i Bosnjak-taifesi sto je znacilo uopce stanovnik Bosne bez obzira na narodnost, eh pa Bosnjak je kasnije nestalo sa prihvatanjem srpske i hrvatske nacije od vecine Bosnjaka pravoslavaca i katolika a Bosnjaci koji su ostali u svojoj naciji su izgubili narodnosni identitet pa je samo ostao drzavni Bosanac! I ja cu uvijek biti Bosanac ali se danas i vratio nacionalni Bosnjak. Dakle ja sam po drzavnoj pripadnosti, dakle drzavljanstvu i domovini Bosanac a po nacionalnoj odnosno narodnoj pripadam bosanskoj naciji dakle Bosnjacima pa je i tako Bosna moja maticna domovina.
Znaci

Bosanac - Stanovnik Bosne ili neko ko vodi porijeklo iz Bosne
Bosnjak - Pripadnik bosanske nacije koja je zajedno s srbima i hrvatima konstitutivna u BiH.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#23 Re: Ja sam

Post by senada »

mr__bosnjak sta su za tebe, kao Bosnjaka BH gradjani?

Negiras li postojanje BiH nacije :-? :?
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#24 Re: Ja sam

Post by mr__bosnjak »

senada wrote:mr__bosnjak sta su za tebe, kao Bosnjaka BH gradjani?

Negiras li postojanje BiH nacije :-? :?
1. BH gradjani su drzavljani Republike Bosne i Hercegovine odnosno Bosanci i Hercegovci!

2. Ne negiram ja BH naciju jer ja smatram bosnjacku BH nacijom kako je to historiji uvijek bilo. Ako je dijelovi BH gradjana odbacuju nije njen problem, oni su ionako konstitutivni mada sam ja vise za gradjansku drzavu.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#25 Re: Ja sam

Post by A_I_ »

mr__bosnjak wrote:
senada wrote:mr__bosnjak sta su za tebe, kao Bosnjaka BH gradjani?

Negiras li postojanje BiH nacije :-? :?
1. BH gradjani su drzavljani Republike Bosne i Hercegovine odnosno Bosanci i Hercegovci!

2. Ne negiram ja BH naciju jer ja smatram bosnjacku BH nacijom kako je to historiji uvijek bilo. Ako je dijelovi BH gradjana odbacuju nije njen problem, oni su ionako konstitutivni mada sam ja vise za gradjansku drzavu.
ma jelda sto bi jednostavno kad moze komplikovano :-)
Post Reply