SDA - branitelj ili egzekutor u cijepanju cjelovite BiH

Orbini

Post by Orbini » 11/06/2004 18:19

Visoki predstavnik Paddy Ashdown ocijenio je da Revizorski izvještaj predstavlja osnovu za veoma ozbiljne optužbe - u državnim institucijama BiH izvršena je krađa javnih fondova u iznosu od 25 miliona konvertibilnih maraka. Ovaj novac otuđen je od najugroženijih i u svakoj normalnoj zemlji ovakav izvještaj rezultirao bi ostavkama onih koji su za to odgovorni, poručio je visoki predstavnik, naročito se osvrćući na članove Predsjedništva.

25 miliona dolara, a tek koliko je miliona za ovih zadnjih 10 god. otislo na privatne racune. Sto je najgore, svi za to znaju, svi vide bogacenje sda tajkuna, i niko nist. Nije problem u SDA koliko je u narodnoj svijesti - zbog prisustva cetnika i ustasa koji i dalje vode rat na drugi nacin - narod trazi zastitu kod SDA. A sta dobija - koaliranje sa istim tim cetnicima i ustasama i stvaranje dvije klase - super bogatih i super siromasnih?
Ode nam privreda, ode nam suverenitet kojeg ionako samo zapad jos cuva, ode nam mladost i ode skolovani kadar. Bosnjacki dio se pretvara u zemlju staraca, zatucanih, politicki nepismenih, gdje sve propada osim kriminala, prostitucije, trgovine ljudima,.... Sve ovo sto se pozitivno desilo zadnjih godina je zasluga samo medjunarodne zajednice koja to ne cini sto voli muslimane - vec da sprijeci kolaps drzave - sto im jos manje odgovara.

SDA moze danans na prste izbrojati strucnjake, intelektualce, skolovane ljude,.... na prste - clanstvo popunjavaju rodjaci i prijatelji politicki podobni, ljudi iz IZ koje vise interesuje matrijalna dobit, vakufska imovina nego drzava i nacija.

Ne rjesava problem neka druga stranka ili neko drugo ime. Bosnjaci imaju proci kroz proces politickog i nacinalnog sazrijevanja - i ono sto je najbitnije - dusebriznici i ispravni bosnajci su i svi drugi, sve druge stranke bosanske orjentacije. To kad bude - onda mozda i glasam za SDA, jer bi barem glasao za normalnu desnicu.
Ovako kao jedine zastitnike muslimana nikako ne. Zato je SDA trenutno najvece zlo, glasanjem za njih se ovaj narod vraca unazad, i politicki zatupljuje - umjesto da sazrije.

A dosad sam se uvjerio nebrojeno puta - SDA glasaci nemaju pojma, nemaju blage veze o statutu SDA, programu SDA, strategiji izlaska iz krize, nemaju pojma ko su kandidati, ... ama bas nista. Znaju samo da su "nasi" i to je biva dovoljno. Ima li u svijetu ijedne drzave, ijednog slicnog primjera - nema. Znaci SDA polako i sigurno postaje zastitnik samo polupismenih, neobrazovanih i staraca koji o politici ne znaju nista. Kojima je sd samo zamijenila stari komunisticki rezim - sa naravno drugom pricom, ali istovjetno istom postavkom.
Last edited by Orbini on 11/06/2004 18:22, edited 1 time in total.

kame

Post by kame » 11/06/2004 18:19

JBT, SDA ne moze ponuditi nista drugo jer je takvo stanje.

SDA ne moze uci sa nekim drugim strankama u koaliciju jer zajedno ne mogu nadglasati SDS i HDZ. Znaci, da je SDA nakon izbora odlucila da ne formira vlast s tim dvjema strankama vlast se ne bi mogla formirati nikako. I ne, novi izbori ne bi promijenili nista bitno. Situacija je takva kakva je. Samo se nepotrebno zaludjujes da se moze promijeniti. Da ce promjenom vlasti doci do radikalnih promjena koje ce pokrenuti stvari u pravom smjeru.

Nista od toga se nece desiti.

A imali smo vec promjenu vlasti o kojoj pricas. I sta se desilo? Sta je uradjeno? Nemoj da nabrajam. A i ne isplati se. Samo ces me poistovijetiti sa SDA.

A promjene koje su nam donijeli su ustavne "promjene". Divne promjene.

Dalje, tu ima jos jedna vrlo bitna stvar. SNSD (Milorad Dodik) je vec obnasala vlast u RS-u. Nisu se pokazali manje ekstremnim od SDS-a. Naprotiv.

Dalje, u NHI (Nova hrvatska inicijativa) su provjerene ustase u novom krznu. Ali samo krznu. :oops:

Ljudi koji su do jucer govorili i radili svasta nesto.... :oops: ....Kresimir Zubak, Ivo Lozancic.....i mnogi drugi.

Ali uprkos svemu, to je minorna stranka koja kad je koalirala sa SDP-om nije preuzela kontrolu nad vecinskim krvatskim podrucjima.

I ne, necu glasati za SDA na slijedecim izborima. Pitanje je da li cu uopste glasati? Ali sigurno ne vidim SDP kao manje zlo od SDA. A ukupno sam dvaput glasao za SDP. Samo jednom za SDA.

JBT, prva i osnovna stvar koju trebas utuviti u glavu je ta da SDA nije usla u koaliciju sa SDS i HDZ zato sto su im oni dragi vec zato sto vlast nije mogla biti formirana na neki drugi nacin.

Bilo je moguce, teoretski.....ali da su sve manje stranke stale na stranu SDA u parlamentima. Izbjegli bi se HDZ i SDS u vlasti na drzavnom nivou.

Ali kljucno je pitanje koliko ti kontas da se time ne bi nista dobilo?

Moj JBT, nista se time ne bi dobilo. Jer srbi su ti koji su u parlamentu RS kao jedan. Bez obzira na stranacku pripadnost. Kada treba glasati za srpsku stvar, svi su kao jedan. Za razliku od nas u Federaciji. I ne, zaista ne bismo dobili nista time sto bi ih mozda sklonili iz drzavne vlade. Mada je to nemoguce. Jer ove manje stranke ne bi na to pristale. Sve je to igra.....bez granica.....moj JBT......

JBT

Post by JBT » 11/06/2004 19:35

Ne treba ocekivati da ce SDS i HDZ mijenjati svoju politiku.
Tacno. SDA ne moze puno tu uraditi da bi se sta promjenilo. Moze samo odrzavati trenutno stanje. Koje nije dobro. Ako ne mogu nista uraditi da bi promjenili nesto na bolje, zasto onda sjede na vlasti? Ako misle dobro BiH zasto ne kazu:"Mi ne mozemo nista vise od ovoga uraditi. Ako vam, glasaci, ovako odgovara glasajte za nas, a ako ne glasajte za nekoga drugoga."
Nikad oni to nece tako reci. Zasto? Zato jer su elita. Jer zive bolje od drugih i jer ih se pita. Jer imaju moc. Sa njima na vlasti je jedino dobro njima samima i kriminalcima.
Dalje, i SDA i SDS i HDZ jedne druge trebaju. Prepadaju svako svoje glasace onima drugima. Da u djelovima BiH gdje je Bosnjacka vecina (teritorij gdje je zbijeno ono sto je ostalo od preko 50% bosanskog stanovnistva) pobijede ne jedna partija nego vise njih koji imaju bosansku orijentaciju i nisu nacionalisticki ograniceni (znaci da su im clanovi pripadnici svih nacija koje postoje u BiH) i da, recimo, u predsjednistvo postave covjeka koji nije Bosnjak, nego pripadnik nekog drugog plemena, sta bi se onda dogodilo? Prognoziram kurshlus. Nacionalisticki.
Izgubila bi se ona SDS-HDS-SDA ravnoteza. Ne bi vise mogli uzajamno prepadati narod. I ne samo to. Naravno da bi se u nekom narednom periodu opet glasalo za SDS i HDZ. Ali manje. Pa nakon godinu dana opet manje. Krenulo bi se. Nema potrebe da se svi Srbi ili Hrvati odreknu SDS i HDZ. Dovoljno je da 20% promjeni stav. Da glas za neku partiju koja ce suradjivati sa stranom o kojoj govorim. I eto ti politicke vecine.
Moze ti ovo zvucati utopisticki, ali je to tako. I to sve zahtijeva vrijeme. % godina. Alternativa je da sjedimo i gledamo kako nam drzava umire. A i mi sa njom. I da nam je glavni cilj da posaljemo dijete vani da se ne pati. Da ne zivi u budalestini.
Spomenuo si mandat SDP i kako nista nije ucinjeno.
Ne zivi u iluzijama da se sve mijenja preko noci. Ne. Sve jo to jedan proces na koji smo osudjeni. Nasa se generacija treba boriti za redovne penzije i da nam djeca imaju redovne plate.

bosniaque

Post by bosniaque » 11/06/2004 20:15

Autor: JBT Poslano: 10/06/2004 18:09
Da li SDA, koja se predstavlja kao predstavnik BiH Bosnjaka, radi na podjeli jedine nam ili koaliranjem sa HDZ-om i SDS-om radi na ocuvanju cjelovite BiH?
Ili je u pitanju nesto trece?

pa cuj idu sa njima jer moraju, znate i sami da srbi biraju uvjek SDS hrvati HDZ i sta ocekujete da bosnjaci biraju, lahko je nas preokrenuti i demokratizirati ali hajdemo prvo ova druga dva naroda!

kame

Post by kame » 11/06/2004 20:27

JBT, ma sve je to suplja prica. Navedi konkretan metod kako mijenjati sadasnje stanje?

mrmot

Post by mrmot » 11/06/2004 20:32

Ekologija (ekopolicija), poljoprivreda (biouzgoj), proizvodnja hrane, planinsko-jezerski turizam, sport (ulagati u sve selekcije do 18 godina), putevi...

morti

Post by morti » 11/06/2004 20:52

egzekutor

SDA=HDZ=SDS----------FAŠISTI

FAŠISTIČKO-NACIONALISTUČKI TROKUT
--možda nisu svi podjednako krivi...al su krivi--

JBT

Post by JBT » 11/06/2004 21:39

"JBT, ma sve je to suplja prica. Navedi konkretan metod kako mijenjati sadasnje stanje?"

-Prvi korak: obavezno izaci na izbore i svoj glas dati stranci ili partiji koja nema nacionalistickog predznaka i koja ne radi na podjeli BiH.

Sayed

Post by Sayed » 11/06/2004 23:23

JBT wrote:"JBT, ma sve je to suplja prica. Navedi konkretan metod kako mijenjati sadasnje stanje?"

-Prvi korak: obavezno izaci na izbore i svoj glas dati stranci ili partiji koja nema nacionalistickog predznaka i koja ne radi na podjeli BiH.

Potvrdjujem...

Engram

Post by Engram » 11/06/2004 23:23

morti wrote:egzekutor

fasisti??

jedini si fasista ovdje ti...

kame

Post by kame » 11/06/2004 23:28

Engram wrote:

fasisti??

E nek ti nisi fasista! 8-) :D

Engram

Post by Engram » 11/06/2004 23:47

kame wrote:
Engram wrote:

fasisti??

E nek ti nisi fasista! 8-) :D
a ti samosvjesni bosnjo...

mozda u tunjinoj percepciji zbilje 8-) :D ...moj kuline

kame

Post by kame » 11/06/2004 23:51

Prije bih Tunju u supak poljubio nego li razmisljao kao ti.

kame

Post by kame » 12/06/2004 00:41

Engram wrote:
kame wrote:Prije bih Tunju u supak poljubio nego li razmisljao kao ti.
razmisljati kao ja ne mozes jer nemas ni godina ni iskustva..mada ti jos ponesto manjka :-?

a sto se tice tunjinog supka...ne sumnjam :D
Ovako sigurno nikada necu razmisljati.....

Image

Image

Image

Image

Fair Life

Post by Fair Life » 12/06/2004 00:57

Sto ti je vrazji jezik. Covjek je vlasnik samo onih rijeci koje jos nije izrekao.
Image
I Engram moralise sa etiketom "fasizma" koju tako olako drugima prisije u komentaru.

Kakva kompromitacija ... ?!! I on prica o SDA borbi za multietnicku i cjelovitu BiH. Treba biti lud pa mu vjerovati. I njemu i SDA !! Ljigavo !

Kame, dobar centarsut !
Last edited by Fair Life on 12/06/2004 01:51, edited 2 times in total.

Zox

Post by Zox » 12/06/2004 01:03

Kame, ne razumijes, nisi jos sprcao tolike godine da hraces ljude koji ti dodju na pregled.
Nemas iskustva!

glasnost

Post by glasnost » 12/06/2004 01:48

gade mi se ljudi koji upotrebljavaju rijeci poput vlah, balija, cifut... :-?

sojka

Post by sojka » 12/06/2004 01:52

glasnost..ja ih zhalim..zbog zlog udesa, no se moje sazhaljenje drzhi u granicama :P

(Nije mi jasno kako neko mozhe postirati privatne prepiske...sa msn-a..nisko :(

Engram

Post by Engram » 12/06/2004 12:48

krmak opet skleroza

zaboravljas da si temu sam pokrenuo sa ubermenschom iz tvoje psihe koju ce biti kako sam rece:

Kame says:
ne, nego vodja naroda
Kame says:
najveci sin bosnjacki

:D

malo sam ga hraknuo i to sa drustvom...pa te razumijem da si ljut

a nije ti ni prvi put da ubacujes chatove, poruke, mailove po forumima :D :D al parcijalne :lol:

predlazem sljedeci put...argumente..i manje srkleta

morti

Post by morti » 12/06/2004 13:12

engram,definiši fašizam molim te,i u toj definiciji pronađi nešto što mene kvalificira kao fašistu...argument...

fašizam prezirem

odakle ti pravo VRIJEĐATI druge na forumu!!!

ti se čudiš što su one tri stranke po meni fašističke :? :? :? :? :?

u kojem svijetu živiš,otvori oči čovječe...

Engram

Post by Engram » 12/06/2004 13:37

fasizam podrazumjeva zlocin ili sire okupljanje ljudi u svrhu organizovanog zlocina

mi mozemo govoriti o lopovima i pljacki..ali sda (kojoj nisam potparol i ovo je moj zadnji odgovor tebi o sda) nije zlocinacka i ne podrzava klasicni fasizam poput sds/hdz politike

ako to ne vidis ili ne zelis vidjeti onda si ti zapravo fasista koji izmislja stvari povezujuci nespojivo

kame

Post by kame » 12/06/2004 14:39

Engram wrote:krmak opet skleroza

zaboravljas da si temu sam pokrenuo sa ubermenschom iz tvoje psihe koju ce biti kako sam rece:

Kame says:
ne, nego vodja naroda
Kame says:
najveci sin bosnjacki

a nije ti ni prvi put da ubacujes chatove, poruke, mailove po forumima :D :D al parcijalne :lol:

Diskusija uopste nije pocela tim povodom. Sve je pocelo tvojim jebanjem Kulina i Tunjinim vlahalukom kako si fino rekao.

Imam kompletan log ako te interesuje.

Da, ukupno cetvrti ili peti put je da postiram chat na forumu. :P :lol:

Evo ovako je pocelo:

Kame says:
ne psuj kulina
Kame says:
ccccc
e. says:
bo te kulin
e. says:
pored toliko muslimanskih imena
Kame says:
sta fali kulinu covjece?
Kame says:

Kame says:
da
Kame says:
imena iz islamskog civilizacijskog kruga
Kame says:
bas sam se raspitao
Kame says:
ne nalaze se da budu takva
Kame says:
arapska
Kame says:
koliko znam
e. says:
nalaze da budu islamska
e. says:
a ta su u okviru arapskog
e. says:
nemoj mi tunjinog vlahaluka

Engram

Post by Engram » 12/06/2004 14:57

kame wrote:
Engram wrote:krmak opet skleroza

Kame says:
ne, nego vodja naroda
Kame says:
najveci sin bosnjacki

Diskusija uopste nije pocela tim povodom. Sve je pocelo tvojim jebanjem Kulina i Tunjinim vlahalukom kako si fino rekao.

Imam kompletan log ako te interesuje.

Da, ukupno cetvrti ili peti put je da postiram chat na forumu. :P :lol:
aa jok :-D

pocela je sa:
Kame says:
selam engrame
Kame says:
jel ti ono jope brisu postove?
Kame says:
sad vidjeh, cini mi se

pa malo okulista jevrejin pa nesto kasnije ova tvoja kenijada :lol:

i da, znam da patis od dokazivanja i ubjedivanja sa kopijama chata il maila :D i tu ti mogu pozaviditi srnini kreatori...danas bi mogao karijeru nastaviti u expresu il jos bolje pinku

a kao sto vidis log..narafno imam i ja

mada je glupost postaviti dijelove istoga i s tim nesto dokazivati

ali nije ti prvi put da pokazujes karakter..mogli bi se vratiti na ono ko je kakav moralista :D..pa da izanaliziramo sva imena..ukljucujuci i tvoje iz loga :D

no igraj se sam..meni si prepatetican za ozbiljnog dijaloga

uzgred bem ti kulina...prevrce mi se stomak od kulina i slicnih merino-kreatura

morti

Post by morti » 12/06/2004 16:10

Engram wrote:fasizam podrazumjeva zlocin ili sire okupljanje ljudi u svrhu organizovanog zlocina

mi mozemo govoriti o lopovima i pljacki..ali sda (kojoj nisam potparol i ovo je moj zadnji odgovor tebi o sda) nije zlocinacka i ne podrzava klasicni fasizam poput sds/hdz politike

ako to ne vidis ili ne zelis vidjeti onda si ti zapravo fasista koji izmislja stvari povezujuci nespojivo

evo mojim riječima...
fašizam je ideologija koja se zasniva na ovome:1 narod,1 religija,1 vođa,1 država...a sve ostale ko *ebe...

čitaj:"možda nisu svi podjednako krivi...al su krivi"(to ti je promaklo)

sve tri stranke pokušavaju zamutiti oči svojim narodima,svi oni govore o multietičnosti,multi,multi...ali...
ne govorim ja o nekom globalnom fašizmu,o nekom fašizmu i mržnji prema svim ostalim narodima i nacijama svijeta,nego o tzv. domaćem fašizmu(kupujmo domaće,hehe) - podjebavamo se međusobno,mislimo da je ovaj naš narod "bolji" od onog drugog ili trećeg,da je naša religija "bolja" od druge ili treće...alo ba,ako ćemo ovako,onda nam nema spasa...
da,rata je bilo...da,zna se ko je počinio najveće zločine...ali zločine su činili SVI,mada se veličina zločina ne može upoređivati...pojedini pripadnici ARBIH misleći da brane domovinu ubijali su NEDUŽAN narod zato što su se zvali momo ili ivo...to je fašizam,bolan,FAŠIZAM

Zox

Post by Zox » 12/06/2004 16:15

Engram wrote:fasizam podrazumjeva zlocin ili sire okupljanje ljudi u svrhu organizovanog zlocina

Znaci, fasista je onaj koji izmislja stvari povezujuci nespojivo?
A ne onaj kome se stomak okrece od svega onoga sto je drukcije od njega samog?
Aferim.

Post Reply