Moguć referendum za odcjepljenje Republike Srpske

Post Reply
The Man
Posts: 240
Joined: 20/05/2006 14:01

#76

Post by The Man »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
The Man wrote:Pa sad ovako....ako idemo po tom ključu, da na Kosovu imajo pravo Albanci na odcjepljenje onda imaju to i srpski i hrvatski narod u BiH...niko im ne može zabraniti da to traže, ako i Kosovo u bližoj budučnost dobije nezavisnost...i
Pogresno, nigdje u Dejtunu i ustavu BiH ne stoji da narodi ili entiteti imaju pravo na odvajanje od BiH. Ako ipak insistiras da Srbi i Hrvati imaju pravo na
odcjepljenje, pitas li se imaju li Bosnajci pravo da se izjasne u kakvoj drzavi zele da zive? Opet u visenacionalnoj drzavi ne mozes odlucivati prostiom vecinom jer ce uvijek ona manjina smatrati da je zakinuta.
Pa ja mislim da im ta konstitutivnost daje baš upravo to pravo...jer ipak ako pogledamo na zadnjem referendumu koji je bio na ovim prostorima...mišljenje jednog naroda se totalno ignorisalo, kao da ga nema...a pošto se i ovako ide u tom pravcu mjenjanja Daytona...mislim da če i Srbi i Hrvati dobiti to pravo
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#77

Post by FFK as Lucy01 »

Bit ce onako kako MZ kaze rece neko ovdje i potpuno se slazem s njim/njom.
A to me ustvari i najvise boli u cijelom ovom postojanju nezavisne i samostalne drzave BiH, jer ako je onako kako MZ zajednica kaze, to odmah znaci da niti smo nezavisni niti samostalni.
Na stranu otcjepljenje, na stranu postojanje entiteta, na stranu "nemogucnost" hvatanja odgovornih za pocinjene zlocine....mene licno upravo ubija cinjenica, da sve ovo sto mi pisemo je cito presipanje iz supljeg u prazno, jer mi ionako ne odlucujemo o tome.
S toga mislim da bi apelovanje na sve normalne gradjane BiH, kojima je dobrobit ove zemlje na prvom mjestu, a ne nacionalisticko prepucavanje, da postanu vidljivi faktor u odlucivanju o buducnosti zemlje u kojoj zive, bila najbolja taktika i nazdravija opcija. Sve ostalo...oni ne mogu, bit ce rata, nije isto, Kosovo, Crna Gora, bla, bla....je trosenje serverskog prostora i zadovoljavanje sujete.
Bosna_E
Posts: 355
Joined: 22/05/2005 13:47

#78

Post by Bosna_E »

Al-aqsa wrote:I hvala Aliji pa je potpisao Dejton, jer je spasio mnoge zivte i dalja stradanja!
Jeste time je SPASIO MNOGE SRBE da ne budu kaznjeni za nedjela

Ne zaboravi mu ostale zasluge:

1. Prodaja Srebrenice i jos nekih enklava
2. Dogovaranje podjele BiH sa Franjom
3. Odveo nas na klanje pricom "kako rata nece bit i kako je za rat potrebno dvoje"
4. Cuj najteze mu bilo kad mu je kcer bila zarobljena? Gdje su logori, enklave?
I ne zaboravi da im je tad sletio svjesno da bi kroz isplaniranu razmjenu izvuko Kukanjca i bandu iz Sarajeva.
5. Nalozio glupe radikalne islamiste poput tebe da nam prave imidz "bjele al-kaide"

Sve bi ja vas bradonje na brijanje bilo da ste oni s kokardama il one sa visoko podignutim hlacama ko da vam je POPLAVA U KUCI? Mozak vam iscurio na pod pa pazite da ne ukvasite nogavice? Da ne bude zabune musliman sam al mi se gadi na ovu konzervativnu i radikalnu pascad sto u Bosni furaju Iranski trend. Sta cete samo u Bosni ne znam? Eto i sam si pokupio neki arapski nadimak i pravis se pametan. Treba vas protjerat iz Bosne idite "braci arapima" I Aljo je isti ko Radovan pa se pojedite od muke, u stvari gori, Radovan je yebo tudze a Aljo svoje. Nek mu je 100 puta HARAM!
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#79

Post by Prenj »

The Man wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
The Man wrote:Pa sad ovako....ako idemo po tom ključu, da na Kosovu imajo pravo Albanci na odcjepljenje onda imaju to i srpski i hrvatski narod u BiH...niko im ne može zabraniti da to traže, ako i Kosovo u bližoj budučnost dobije nezavisnost...i
Pogresno, nigdje u Dejtunu i ustavu BiH ne stoji da narodi ili entiteti imaju pravo na odvajanje od BiH. Ako ipak insistiras da Srbi i Hrvati imaju pravo na
odcjepljenje, pitas li se imaju li Bosnajci pravo da se izjasne u kakvoj drzavi zele da zive? Opet u visenacionalnoj drzavi ne mozes odlucivati prostiom vecinom jer ce uvijek ona manjina smatrati da je zakinuta.
Pa ja mislim da im ta konstitutivnost daje baš upravo to pravo...jer ipak ako pogledamo na zadnjem referendumu koji je bio na ovim prostorima...mišljenje jednog naroda se totalno ignorisalo, kao da ga nema...a pošto se i ovako ide u tom pravcu mjenjanja Daytona...mislim da če i Srbi i Hrvati dobiti to pravo
Postoji jedan medjunarodni princip po imenu "nemijenjanje granica" kojeg je medjunarodna zajednica iz vrlo jakih razloga usvojila i kojeg se drzi , osim u rijetkim, dobro opravdanim slucajevima, ko pijan plota.
Inace bi koliko danas gledali u Crnoj Gori drugi referendum, referendum srpske manjine, ili jos juce referendum Bosnjaka u Sandzaku, ili prekosutra referendum Madzara u Vojvodini, .... da ostanemo samo u bliskom komsiluku.
Nezavisnost Kosova je moguce shvatiti kao kaznu kojom medjunarodna zajednica kaznjava Srbiju, nakon sto je napravila cetiri krvava rata na zapadnom Balkanu, nakon decenija teskih krsenja ljudskih prava na tom istom Kosovu i to je taj "dobar razlog" kojeg treba u ovom slucaju traziti.
Last edited by Prenj on 23/05/2006 15:18, edited 1 time in total.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#80

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

The Man wrote:
Pa ja mislim da im ta konstitutivnost daje baš upravo to pravo...jer ipak ako pogledamo na zadnjem referendumu koji je bio na ovim prostorima...mišljenje jednog naroda se totalno ignorisalo, kao da ga nema...a pošto se i ovako ide u tom pravcu mjenjanja Daytona...mislim da če i Srbi i Hrvati dobiti to pravo
Daje li ta ista kontitutivnost pravo Bosnjacima, pogotovo kao najbrojnijem nraodu u BiH, pravo na opredjeljenje? Ili opredjeljenje smatras samo ono sto se odnosi na razbijanje BiH? Dakle budi dosljedan svojim tvrdnjama, ako vec tvrdis da ti konstitutivnost daje pravo na opredjeljenje, onda to isto imaju i Bosnjaci. Drugo, volio bih zaista vidjeti kako recimo to zamisljas taj hrvatski teritorij koji bi se odvojio, mislim odokativnom metodom koje bi to sve oblasti obuhvatao? Isto tako srpski i bosnjacki teritorij? Mislis da Bosnjaci sa pravom ne bi trazili izlaz u Neum i na Savu kod Brckog? U ovom slucaju ode R.S na dva dijela nepovezana. Kako bi Hrvati zaokruzili Kiseljak, Vitez, Busovacu, Jajce sa Z. Hercegovinom? Sve u svemu taj koncept cisto iz prakticnih i tehnickih razloga je apsurdan.
The Man
Posts: 240
Joined: 20/05/2006 14:01

#81

Post by The Man »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
The Man wrote:
Pa ja mislim da im ta konstitutivnost daje baš upravo to pravo...jer ipak ako pogledamo na zadnjem referendumu koji je bio na ovim prostorima...mišljenje jednog naroda se totalno ignorisalo, kao da ga nema...a pošto se i ovako ide u tom pravcu mjenjanja Daytona...mislim da če i Srbi i Hrvati dobiti to pravo
Daje li ta ista kontitutivnost pravo Bosnjacima, pogotovo kao najbrojnijem nraodu u BiH, pravo na opredjeljenje? Ili opredjeljenje smatras samo ono sto se odnosi na razbijanje BiH? Dakle budi dosljedan svojim tvrdnjama, ako vec tvrdis da ti konstitutivnost daje pravo na opredjeljenje, onda to isto imaju i Bosnjaci. Drugo, volio bih zaista vidjeti kako recimo to zamisljas taj hrvatski teritorij koji bi se odvojio, mislim odokativnom metodom koje bi to sve oblasti obuhvatao? Isto tako srpski i bosnjacki teritorij? Mislis da Bosnjaci sa pravom ne bi trazili izlaz u Neum i na Savu kod Brckog? U ovom slucaju ode R.S na dva dijela nepovezana. Kako bi Hrvati zaokruzili Kiseljak, Vitez, Busovacu, Jajce sa Z. Hercegovinom? Sve u svemu taj koncept cisto iz prakticnih i tehnickih razloga je apsurdan.
Hvala bogu da daje...ali ko je u zadnjih 15 godina išta pitao Bošnjake?evo pogledaj....ako odeš u Hercegovinu jasno ti daju do znanja gdje si došao (piješ karlovačko pivo, zastave...itd...) isto tako i u Bijeljnu i u Banja Luku...a naravno i u Sarajevo...mislim da bi ako bi došlo do toga, to pravo prvo iskoristili Hrvati. prije nego Srbi..imam takav nekakav osječaj..
The Man
Posts: 240
Joined: 20/05/2006 14:01

#82

Post by The Man »

Prenj wrote:
The Man wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Pogresno, nigdje u Dejtunu i ustavu BiH ne stoji da narodi ili entiteti imaju pravo na odvajanje od BiH. Ako ipak insistiras da Srbi i Hrvati imaju pravo na
odcjepljenje, pitas li se imaju li Bosnajci pravo da se izjasne u kakvoj drzavi zele da zive? Opet u visenacionalnoj drzavi ne mozes odlucivati prostiom vecinom jer ce uvijek ona manjina smatrati da je zakinuta.
Pa ja mislim da im ta konstitutivnost daje baš upravo to pravo...jer ipak ako pogledamo na zadnjem referendumu koji je bio na ovim prostorima...mišljenje jednog naroda se totalno ignorisalo, kao da ga nema...a pošto se i ovako ide u tom pravcu mjenjanja Daytona...mislim da če i Srbi i Hrvati dobiti to pravo
Postoji jedan medjunarodni princip po imenu "nemijenjanje granica" kojeg je medjunarodna zajednica iz vrlo jakih razloga usvojila i kojeg se drzi , osim u rijetkim, dobro opravdanim slucajevima, ko pijan plota.
Inace bi koliko danas gledali u Crnoj Gori drugi referendum, referendum srpske manjine, ili jos juce referendum Bosnjaka u Sandzaku, ili prekosutra referendum Madzara u Vojvodini, .... da ostanemo samo u bliskom komsiluku.
Nezavisnost Kosova je moguce shvatiti kao kaznu kojom medjunarodna zajednica kaznjava Srbiju, nakon sto je napravila cetiri krvava rata na zapadnom Balkanu, nakon decenija teskih krsenja ljudskih prava na tom istom Kosovu i to je taj "dobar razlog" kojeg treba u ovom slucaju traziti.
Miješaš babe i žabe...

Kao prvo u Vojvodini ne može takva vrsta referenduma da prodje..jer npr. madžarska manjina je premala! drugo da tamo ima 45 % srba i 55% ostalih pa da se tu udruže pa traže odcijepljenje...a nije tako jer je srba 73% ostalo su madžari i hrvati...na Kosovu imaju pravo Šiptari na to jer ih je 75-80% što je logično...e sad drugi je problem jer su to pokrajine...a BiH je država 3 naroda od kojih če 2 dobro nama poznata naroda u bliskoj budučnosti sigurno tražiti pomenuta prava...
novel
Posts: 1071
Joined: 21/03/2006 10:24
Location: PM
Contact:

#83

Post by novel »

Pogresno, nigdje u Dejtunu i ustavu BiH ne stoji da narodi ili entiteti imaju pravo na odvajanje od BiH
jasta :D kojem ustavu :? bice onako kako MZ kaze....
Nezavisnost Kosova je moguce shvatiti kao kaznu kojom medjunarodna zajednica kaznjava Srbiju
......zbog protjerivanja siptara sa Kosova :? ? hajd dokazi da nisu srbi protjerati iz Federacije / herceg-bosne :?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#84

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

The Man wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
The Man wrote:
Pa ja mislim da im ta konstitutivnost daje baš upravo to pravo...jer ipak ako pogledamo na zadnjem referendumu koji je bio na ovim prostorima...mišljenje jednog naroda se totalno ignorisalo, kao da ga nema...a pošto se i ovako ide u tom pravcu mjenjanja Daytona...mislim da če i Srbi i Hrvati dobiti to pravo
Daje li ta ista kontitutivnost pravo Bosnjacima, pogotovo kao najbrojnijem nraodu u BiH, pravo na opredjeljenje? Ili opredjeljenje smatras samo ono sto se odnosi na razbijanje BiH? Dakle budi dosljedan svojim tvrdnjama, ako vec tvrdis da ti konstitutivnost daje pravo na opredjeljenje, onda to isto imaju i Bosnjaci. Drugo, volio bih zaista vidjeti kako recimo to zamisljas taj hrvatski teritorij koji bi se odvojio, mislim odokativnom metodom koje bi to sve oblasti obuhvatao? Isto tako srpski i bosnjacki teritorij? Mislis da Bosnjaci sa pravom ne bi trazili izlaz u Neum i na Savu kod Brckog? U ovom slucaju ode R.S na dva dijela nepovezana. Kako bi Hrvati zaokruzili Kiseljak, Vitez, Busovacu, Jajce sa Z. Hercegovinom? Sve u svemu taj koncept cisto iz prakticnih i tehnickih razloga je apsurdan.
Hvala bogu da daje...ali ko je u zadnjih 15 godina išta pitao Bošnjake?evo pogledaj....ako odeš u Hercegovinu jasno ti daju do znanja gdje si došao (piješ karlovačko pivo, zastave...itd...) isto tako i u Bijeljnu i u Banja Luku...a naravno i u Sarajevo...mislim da bi ako bi došlo do toga, to pravo prvo iskoristili Hrvati. prije nego Srbi..imam takav nekakav osječaj..
Ovo je posljedica rata. Ja bih samo volio vidjeti te teritorije, kako to samo neki zamisljaju tu novu podjelu.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#85

Post by Prenj »

The Man wrote: Miješaš babe i žabe...

Kao prvo u Vojvodini ne može takva vrsta referenduma da prodje..jer npr. madžarska manjina je premala! drugo da tamo ima 45 % srba i 55% ostalih pa da se tu udruže pa traže odcijepljenje...a nije tako jer je srba 73% ostalo su madžari i hrvati...na Kosovu imaju pravo Šiptari na to jer ih je 75-80% što je logično...e sad drugi je problem jer su to pokrajine...a BiH je država 3 naroda od kojih če 2 dobro nama poznata naroda u bliskoj budučnosti sigurno tražiti pomenuta prava...
To nisu to babe i zabe, vec principi po kojima medjunarodna zajednica donosi svoje odluke. Inace bi svako malo gledali nekakve referendume i stvaranje novih i prekrajanje postojecih drzava, sirom svijeta.
Po principima i upustvima medjunarodne zajednice je upravo i Crna Gora igrala, ukljucujuci i famozni referendumski prag od 55%.
The Man
Posts: 240
Joined: 20/05/2006 14:01

#86

Post by The Man »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
The Man wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Daje li ta ista kontitutivnost pravo Bosnjacima, pogotovo kao najbrojnijem nraodu u BiH, pravo na opredjeljenje? Ili opredjeljenje smatras samo ono sto se odnosi na razbijanje BiH? Dakle budi dosljedan svojim tvrdnjama, ako vec tvrdis da ti konstitutivnost daje pravo na opredjeljenje, onda to isto imaju i Bosnjaci. Drugo, volio bih zaista vidjeti kako recimo to zamisljas taj hrvatski teritorij koji bi se odvojio, mislim odokativnom metodom koje bi to sve oblasti obuhvatao? Isto tako srpski i bosnjacki teritorij? Mislis da Bosnjaci sa pravom ne bi trazili izlaz u Neum i na Savu kod Brckog? U ovom slucaju ode R.S na dva dijela nepovezana. Kako bi Hrvati zaokruzili Kiseljak, Vitez, Busovacu, Jajce sa Z. Hercegovinom? Sve u svemu taj koncept cisto iz prakticnih i tehnickih razloga je apsurdan.
Hvala bogu da daje...ali ko je u zadnjih 15 godina išta pitao Bošnjake?evo pogledaj....ako odeš u Hercegovinu jasno ti daju do znanja gdje si došao (piješ karlovačko pivo, zastave...itd...) isto tako i u Bijeljnu i u Banja Luku...a naravno i u Sarajevo...mislim da bi ako bi došlo do toga, to pravo prvo iskoristili Hrvati. prije nego Srbi..imam takav nekakav osječaj..
Ovo je posljedica rata. Ja bih samo volio vidjeti te teritorije, kako to samo neki zamisljaju tu novu podjelu.
Čuj posljedica rata?! dobro jutro Kolumbo....pa rat je i nekome trebao da bi mogao krasti i za vrijeme rata i poslije njega...a onda ti ulete još s klizećim sa dvije noge...ovdje je pitanje vremena i tala kad će se ovo ruglo od države raspast....jer ako čovjek malo bolje pomisli, jedino je Bošnjacima stalo do Bosne jer nemaju rezervne domovine...a htjeli bi da vladaju čitavom...a ne može...tragično, stvarno tragično
novel
Posts: 1071
Joined: 21/03/2006 10:24
Location: PM
Contact:

#87

Post by novel »

kako to samo neki zamisljaju tu novu podjelu.
...isto onako kako ti MZ sa jos par politickih stranaka mijenja USTAV preko noci, kako njima intonuje.......orgijaju po ustavu.... :oops: :oops: BiH njihova babovina... :oops:
zavrzlama
Posts: 10298
Joined: 15/01/2006 18:35

#88

Post by zavrzlama »

Da vecina srba u BIH hoce da se odvoji od BIH je istina...medutim ima vise stvari koje su prepreka tome...

Po ustavu BIH entiteti nemaju pravo na referendum za odvajanje i samoopredeljenje od drzave BIH.
Jedini nacin da se podijeli BIH je pristanak sve tri strane na to i posle toga opet bi bio feferendum na nivou BIH.
Srpski politicari u rs-u ono sto misle iskazuju preko kojkekakvih nevladinih organizacija kao "spona " i sl....a to je u stvari ispitivanje terena a najvise je vrsenje pritiska na MZ da bi srbija bolje stajala u pregovorima za kosovo.Ono sto srpski politicari znaju da je odvajanje od BIH jedino moguce bez rata ako vrate minimum 70% podrucja gdje su zivjeli nesrbi u vecini prije rata...to u prevodu znaci da bi srbi izazvali humana prerseljenja velikog broja srba,sto bi im se razbilo o glavu od sopstvenog naroda.Trenutni polozaj srpskog naroda u BIH je najpovoljniji za njih i svaka radikalna promjena bi isja na stetu njima jer muslimani i hrvati su toliko izgubili teritorije u ratu da nemogu gore proci nego sto je sad stanje.

Kad se rijesi pitanje kosova i kad srbija konacno bude definitivno bila suverena na svojim jasnim granicama...tad ce poceti da bosanski srbi se okrenu sebi i svojim komsijama i bice napredak u BIH.....dotle manite se ljudi spominjanja kosova,vojvodine,sandzaka jer bas time cinite uslugu ovimk iz "spona" i onim kojim podjela BIH je jos san.
The Man
Posts: 240
Joined: 20/05/2006 14:01

#89

Post by The Man »

Prenj wrote:
The Man wrote: Miješaš babe i žabe...

Kao prvo u Vojvodini ne može takva vrsta referenduma da prodje..jer npr. madžarska manjina je premala! drugo da tamo ima 45 % srba i 55% ostalih pa da se tu udruže pa traže odcijepljenje...a nije tako jer je srba 73% ostalo su madžari i hrvati...na Kosovu imaju pravo Šiptari na to jer ih je 75-80% što je logično...e sad drugi je problem jer su to pokrajine...a BiH je država 3 naroda od kojih če 2 dobro nama poznata naroda u bliskoj budučnosti sigurno tražiti pomenuta prava...
To nisu to babe i zabe, vec principi po kojima medjunarodna zajednica donosi svoje odluke. Inace bi svako malo gledali nekakve referendume i stvaranje novih i prekrajanje postojecih drzava, sirom svijeta.
Po principima i upustvima medjunarodne zajednice je upravo i Crna Gora igrala, ukljucujuci i famozni referendumski prag od 55%.
Koji principi? drže se oni svojih principa...strašno! oni su nametnuli taj prag od 55% jer su se nadali da neće preči taj prag jer če ovo vjerovatno pokrenuti jednu lavinu u zapadnoj evropi što se tiče Baska, Katalonaca itd...oni gledaju samo svoje guzove..boli njih patka za nekog Ostoju iz Nikšića ili Fatmira Sejdia iz Tuzija kod Podgorica
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#90

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

The Man wrote:
Čuj posljedica rata?! dobro jutro Kolumbo....pa rat je i nekome trebao da bi mogao krasti i za vrijeme rata i poslije njega...a onda ti ulete još s klizećim sa dvije noge...ovdje je pitanje vremena i tala kad će se ovo ruglo od države raspast....jer ako čovjek malo bolje pomisli, jedino je Bošnjacima stalo do Bosne jer nemaju rezervne domovine...a htjeli bi da vladaju čitavom...a ne može...tragično, stvarno tragično
Ako ti RAT uzimas kao argument za pravo na odvajanje iz BiH, onda ti ja ne mogu pomoci. Takav princip u ovakvom politickom okruzenju nece proci to i sam znas. Drugo, otrcana je fraza govoriti o nekakvoj dominaciji i "vladanju" Bosnjaka nad ostala dva naroda. Sve da Bosnajci to zele danasnje uredjenje BiH im to ne dozvoljava, a i buduce ce biti tako koncipirano da se nikom nece dati prilika da dominira nad drugim. Trece, kada govoris o dominaciji jednih nad drugima, nije li apsurd zagovarati jos vecu decentalizaciju na nivou BiH a entitet R.S je strogo centralizovan i podredjen interesima prvenstveno jednog naroda. Dakle i ako dodje do nekakve buduce podjele, sto je pod ovom okolnostima malo vjerovatno, R.S nikada nece opstati u ovakvom obliku i velicini.
The Man
Posts: 240
Joined: 20/05/2006 14:01

#91

Post by The Man »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
The Man wrote:
Čuj posljedica rata?! dobro jutro Kolumbo....pa rat je i nekome trebao da bi mogao krasti i za vrijeme rata i poslije njega...a onda ti ulete još s klizećim sa dvije noge...ovdje je pitanje vremena i tala kad će se ovo ruglo od države raspast....jer ako čovjek malo bolje pomisli, jedino je Bošnjacima stalo do Bosne jer nemaju rezervne domovine...a htjeli bi da vladaju čitavom...a ne može...tragično, stvarno tragično
Ako ti RAT uzimas kao argument za pravo na odvajanje iz BiH, onda ti ja ne mogu pomoci. Takav princip u ovakvom politickom okruzenju nece proci to i sam znas. Drugo, otrcana je fraza govoriti o nekakvoj dominaciji i "vladanju" Bosnjaka nad ostala dva naroda. Sve da Bosnajci to zele danasnje uredjenje BiH im to ne dozvoljava, a i buduce ce biti tako koncipirano da se nikom nece dati prilika da dominira nad drugim. Trece, kada govoris o dominaciji jednih nad drugima, nije li apsurd zagovarati jos vecu decentalizaciju na nivou BiH a entitet R.S je strogo centralizovan i podredjen interesima prvenstveno jednog naroda. Dakle i ako dodje do nekakve buduce podjele, sto je pod ovom okolnostima malo vjerovatno, R.S nikada nece opstati u ovakvom obliku i velicini.
Pa hvala bogu....nema boljeg argumenta od tog, da neko kaže: mi nečemo da živimo s njima jer smo ratovali protiv njih, u tome jeste problem u ovoj državi jer ljudi neče da žive zajedno!a to se neće popraviti ni za 100 godina, nažalost..
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#92

Post by hrasno38 »

Prenj wrote:
The Man wrote: Miješaš babe i žabe...

Kao prvo u Vojvodini ne može takva vrsta referenduma da prodje..jer npr. madžarska manjina je premala! drugo da tamo ima 45 % srba i 55% ostalih pa da se tu udruže pa traže odcijepljenje...a nije tako jer je srba 73% ostalo su madžari i hrvati...na Kosovu imaju pravo Šiptari na to jer ih je 75-80% što je logično...e sad drugi je problem jer su to pokrajine...a BiH je država 3 naroda od kojih če 2 dobro nama poznata naroda u bliskoj budučnosti sigurno tražiti pomenuta prava...
To nisu to babe i zabe, vec principi po kojima medjunarodna zajednica donosi svoje odluke. Inace bi svako malo gledali nekakve referendume i stvaranje novih i prekrajanje postojecih drzava, sirom svijeta.
Po principima i upustvima medjunarodne zajednice je upravo i Crna Gora igrala, ukljucujuci i famozni referendumski prag od 55%.
Da ali se isto tako rukovodi i nekim istorisjkim cinjenicama npr. da se Crna Gora kao drzava pominje jos 1276. godine. Zatim Crna Gora je bila jedna od republika u bivsoj Jugoslaviji i nikako se ne moze uporedjivati sa vjestackom tvorevinom stvorenom na genocidu zvanom Republika Srpska. Bilo bi slicno da su crnogorci recimo protjerali i pobili u Crnoj Gori sve sto je srpsko pa onda trazili otcijepljenje. Normalno da ta miso Velike Srbije ce zauvijek ostati u nacionalistickim i bolesnim glavama pojedinaca ali ona je od zavrsteka zadnjeg rata postala definitivno nemoguca. Jedino sto je ostalo kao relana mogucnost je to da ce se desiti ono sto su prorekli braca Tarabici da ce SCG spasti na beogradski pasaluk i to je za sada jedina realna opcija. Isto tako Srbija i Srbi nisu vise sila koja su bili recimo 1992 godine a i sto tako ni ostali narodi a pogotovo oni koji zive u BiH nisu vise budale. Ja sam recimo 100% siguran da ce ta RS vrlo brzo nestati a ova blebetanja su samo bacanja petardi i budalesanja na koje se poneko i upali.
Stav medjunarodne zajednice je jasan da sta god se dogadjalo u okruzenju nece imati veze sa BiH i ne znam zasto ali po prvi put im vjerujem a vjerujem zato sto su svjesni koliko su nas zajebali u ratu i koliko je svijeta zahvlajujuci njihovoj zajebanciji izgubilo glavu.
Dakle to sto ce "ENTITET" RS mozda traziti referendum i pokusat se otcijepiti je prica za malu djecu kojeom se samo mogu tjesiti. Ovu zemlju vise nece niko cijepati a ujediniti sigurno hoce.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#93

Post by Prenj »

The Man wrote: Koji principi? drže se oni svojih principa...strašno! oni su nametnuli taj prag od 55% jer su se nadali da neće preči taj prag jer če ovo vjerovatno pokrenuti jednu lavinu u zapadnoj evropi što se tiče Baska, Katalonaca itd...oni gledaju samo svoje guzove..boli njih patka za nekog Ostoju iz Nikšića ili Fatmira Sejdia iz Tuzija kod Podgorica
Crna Gora je bila drzava i prije 1918. i jos je 1991. bila pozvana od strane medjunarodne zajednice da napravi referendum, sto je ucinila tek juce.
Da, medjunarodnoj zajednici i nije u ovom trenutku odgovaralo 'cackanje mecke' i zato se prag i povecao sa 50 na 55. Svejedno, sam referendum se na kraju desio po uputstvima i pravilima medjunarodne zajednice.
Dok u slucaju RS-a, nikakve principe niti zelje medjunarodne zajednice, nije moguce prepoznati.
Referendum RS-a bi samo iznova pokrenuo lanac nestabilnosti u cijelom regionu i sire, jer bi princip nepromjenjivosti medjunarodnih granica bio doveden u pitanje, bez ikakvog jakog razloga.
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#94

Post by rumenko »

serbima u rs je potrebno cijepljenje a ne odcjepljenje....potrebno ih je cijepiti cjepilom protiv gluposti.....mada ne vjerujem da bi i to pomoglo...... jer je svaka doza za njih mala....od ovih mazluma srbijanaca u srbiji jos su samo ovi nasi domaci bosanski srbi vece budale....ne kontaju ljudi da su sve ratove kroz istoriju pogubili....a i ono malo sto ih konta nikako da se pomiri sa tim...meni ih je prosto zao....mozda je rjesenje ovu jednu piramidu iz naseg sirokog asortimana prebaciti njima u rs ...negdje oko banjaluke...mozda bi se smirili....
The Man
Posts: 240
Joined: 20/05/2006 14:01

#95

Post by The Man »

hrasno38 wrote:
Prenj wrote:
The Man wrote: Miješaš babe i žabe...

Kao prvo u Vojvodini ne može takva vrsta referenduma da prodje..jer npr. madžarska manjina je premala! drugo da tamo ima 45 % srba i 55% ostalih pa da se tu udruže pa traže odcijepljenje...a nije tako jer je srba 73% ostalo su madžari i hrvati...na Kosovu imaju pravo Šiptari na to jer ih je 75-80% što je logično...e sad drugi je problem jer su to pokrajine...a BiH je država 3 naroda od kojih če 2 dobro nama poznata naroda u bliskoj budučnosti sigurno tražiti pomenuta prava...
To nisu to babe i zabe, vec principi po kojima medjunarodna zajednica donosi svoje odluke. Inace bi svako malo gledali nekakve referendume i stvaranje novih i prekrajanje postojecih drzava, sirom svijeta.
Po principima i upustvima medjunarodne zajednice je upravo i Crna Gora igrala, ukljucujuci i famozni referendumski prag od 55%.
Da ali se isto tako rukovodi i nekim istorisjkim cinjenicama npr. da se Crna Gora kao drzava pominje jos 1276. godine. Zatim Crna Gora je bila jedna od republika u bivsoj Jugoslaviji i nikako se ne moze uporedjivati sa vjestackom tvorevinom stvorenom na genocidu zvanom Republika Srpska. Bilo bi slicno da su crnogorci recimo protjerali i pobili u Crnoj Gori sve sto je srpsko pa onda trazili otcijepljenje. Normalno da ta miso Velike Srbije ce zauvijek ostati u nacionalistickim i bolesnim glavama pojedinaca ali ona je od zavrsteka zadnjeg rata postala definitivno nemoguca. Jedino sto je ostalo kao relana mogucnost je to da ce se desiti ono sto su prorekli braca Tarabici da ce SCG spasti na beogradski pasaluk i to je za sada jedina realna opcija. Isto tako Srbija i Srbi nisu vise sila koja su bili recimo 1992 godine a i sto tako ni ostali narodi a pogotovo oni koji zive u BiH nisu vise budale. Ja sam recimo 100% siguran da ce ta RS vrlo brzo nestati a ova blebetanja su samo bacanja petardi i budalesanja na koje se poneko i upali.
Stav medjunarodne zajednice je jasan da sta god se dogadjalo u okruzenju nece imati veze sa BiH i ne znam zasto ali po prvi put im vjerujem a vjerujem zato sto su svjesni koliko su nas zajebali u ratu i koliko je svijeta zahvlajujuci njihovoj zajebanciji izgubilo glavu.
Dakle to sto ce "ENTITET" RS mozda traziti referendum i pokusat se otcijepiti je prica za malu djecu kojeom se samo mogu tjesiti. Ovu zemlju vise nece niko cijepati a ujediniti sigurno hoce.
Plemenita misao...nema šta...ali realnost je skroz drugačija! koliko puta do sada je MZ mazala oči narodima ex-yu? a Velika Srbija to je samo bau-bau...mit koji nikad nije postojao...svi ga turaju pokojnom Miloševiću...a frajer bio notorni komunista i vlastoljubac...ako je ko pod tim kvazi-mitom napucan onda je to sadašnja vlada u Srbiji...a vidjeli smo koliko su se koprcali poslije rezultata referenduma..ništa...boli ih patka..taj sinonim Velika Srbija je izmislila ta ista MZ koja je najviše radila na njegovom ostvarivanju....ja sada više vjerujem jednom Srbinu ili Bošnjaku nego bilo kojem iz MZ...kod ovih bar znam na čemu sam.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#96

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

The Man wrote:
Pa hvala bogu....nema boljeg argumenta od tog, da neko kaže: mi nečemo da živimo s njima jer smo ratovali protiv njih, u tome jeste problem u ovoj državi jer ljudi neče da žive zajedno!a to se neće popraviti ni za 100 godina, nažalost..
Hvala bogu da rat nije argument, to je bar jasno. Sa druge strane niko nikoga ne tjera da zivi zajedno, ima i susjednih drzava u kojima se moze lijepo zivjeti... :D
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#97

Post by Prenj »

The Man wrote: Pa hvala bogu....nema boljeg argumenta od tog, da neko kaže: mi nečemo da živimo s njima jer smo ratovali protiv njih, u tome jeste problem u ovoj državi jer ljudi neče da žive zajedno!a to se neće popraviti ni za 100 godina, nažalost..
Ljudi hoce da zive normalno, samo ih u tome sprjecavaju politicke elite, koje u nedostatku drugih sadrzaja, nacionalna pitanja neprestano isturaju u prvi plan.
Kako objasnjavas bratstvo i jedinstvo politickih elita koje neprekidno traje jos od 1991.?
The Man
Posts: 240
Joined: 20/05/2006 14:01

#98

Post by The Man »

Prenj wrote:
The Man wrote: Koji principi? drže se oni svojih principa...strašno! oni su nametnuli taj prag od 55% jer su se nadali da neće preči taj prag jer če ovo vjerovatno pokrenuti jednu lavinu u zapadnoj evropi što se tiče Baska, Katalonaca itd...oni gledaju samo svoje guzove..boli njih patka za nekog Ostoju iz Nikšića ili Fatmira Sejdia iz Tuzija kod Podgorica
Crna Gora je bila drzava i prije 1918. i jos je 1991. bila pozvana od strane medjunarodne zajednice da napravi referendum, sto je ucinila tek juce.
Da, medjunarodnoj zajednici i nije u ovom trenutku odgovaralo 'cackanje mecke' i zato se prag i povecao sa 50 na 55. Svejedno, sam referendum se na kraju desio po uputstvima i pravilima medjunarodne zajednice.
Dok u slucaju RS-a, nikakve principe niti zelje medjunarodne zajednice, nije moguce prepoznati.
Referendum RS-a bi samo iznova pokrenuo lanac nestabilnosti u cijelom regionu i sire, jer bi princip nepromjenjivosti medjunarodnih granica bio doveden u pitanje, bez ikakvog jakog razloga.
princip nepromjenjivosti medjunarodnih granica

Eto toliko o principu....Crna Gora nova država...a vjerovatno i Kosovo...a i Slovenci i Hrvati žele da završe pitanja oko granice Plovanija kod Umaga...ove stvari više nisu upitne....nego su samo pitanje vremena...mali smo mi narodi da bi se nešto trzali...kad je bio Tito i tada smo se nešto jedva...a sad pogotovo
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#99

Post by hrasno38 »

Prenj wrote:
The Man wrote: Pa hvala bogu....nema boljeg argumenta od tog, da neko kaže: mi nečemo da živimo s njima jer smo ratovali protiv njih, u tome jeste problem u ovoj državi jer ljudi neče da žive zajedno!a to se neće popraviti ni za 100 godina, nažalost..
Ljudi hoce da zive normalno, samo ih u tome sprjecavaju politicke elite, koje u nedostatku drugih sadrzaja, nacionalna pitanja neprestano isturaju u prvi plan.
Kako objasnjavas bratstvo i jedinstvo politickih elita koje neprekidno traje jos od 1991.?
Fino, kriminal i te kako ujedinjuje. Kad je lova u pitanju i najvece svetinje izgube svoja svojstva.
The Man
Posts: 240
Joined: 20/05/2006 14:01

#100

Post by The Man »

Prenj wrote:
The Man wrote: Pa hvala bogu....nema boljeg argumenta od tog, da neko kaže: mi nečemo da živimo s njima jer smo ratovali protiv njih, u tome jeste problem u ovoj državi jer ljudi neče da žive zajedno!a to se neće popraviti ni za 100 godina, nažalost..
Ljudi hoce da zive normalno, samo ih u tome sprjecavaju politicke elite, koje u nedostatku drugih sadrzaja, nacionalna pitanja neprestano isturaju u prvi plan.
Kako objasnjavas bratstvo i jedinstvo politickih elita koje neprekidno traje jos od 1991.?
Interesno - Profitno društvo....ništa drugo...dok se raja guši...oni rasprodaše sve...svi se mogu ispaliti kad hoće i gdje hoće...
Post Reply