Bog i Bošnjaci

User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#26

Post by Bosanac_21 »

Hadzi-Murat wrote:
Shoshana wrote:Super ti logika :roll:

Onda su i bosanski muslimani odbacili svoje bosnjastvo bar dva-tri puta u historiji. A da ne kazem sto su uvodjenjem turskih obicaja potpuno odbacili bosnjacku historiju i tradicije...
Kada su odbacili svoje ime?

Sto se tice kulture i tradicije ne razumijem sta hoces da kazes? Fesove i caksire su nosili i pravoslavni i katolici u Bosni, to je normalan evolutivni put u kulturi. Tu nema odbacivanja "ranije" kulture.

Kost u grlu za sve evropljane je bio sto su u Bosni zivjeli heretici koji su vodili glavnu rijec u Bosni i koji su svojom voljom presli na islam...Papa ih je pokusao iskorijeniti nekoliko puta, sto krstaskim ratovima, sto diplomatijom, ali ocigledno da tadasnji Bosnjani nisu pristali na pokrstavanje nego su prihvatili islam...

...Eh u nama danasnjim Bosnjacima je klica tog heretizma, pa nas ima puno tersova i inadzija, i zbog toga ljudi vole nekad i previse fanaticno Bosnu.
E, sad ono, mi se prvi sjetili da "vratimo" stari naziv... Malo teze, care. Isto onoliko koliko ti imas pravo da se nazivas Bosnjakom aludirajuci na srednjevijekovno bosnjastvo, imaju i svi ostali narodi, pripadnici religija, gradjani i "regionalne skupine" :shock: Bosne i Hercegovine.
Apsolutno. Najbolja stvar bi bila kada bi se svi identificirali s Bosnom. Bosnjaci nemaju rezervne domovine. Drugi uzimaju i pasose i putovnice susjednih drzava...Svako ima pravo da izabere ono s cim se identificira. Bosnjaci se identificiraju s Bosnom prije svega.
Upravo tako Murate. Upravo se sjeti one lijepe sevdalinke:

Bosna je dusa svijeta,
kaljena hiljadu ljeta,
carstva propadala,
Bosna opstajala.

Bosna je u nama,
u tvom i u srcu mom,
tu smo rodjeni,
tu cemo mrijeti,
Bosna je nas dom!!!
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#27

Post by zavrzlama »

Po meni oni koji nazivaju stanovnike BIH "bosanci i hercegovci" su pravi patriote i najbolji prijatelji ove zemlje..... sve ostalo je medunacionalno prepucavanje i steti drzavi BIH.

Ja sam bosanac jer sam roden u bosni.... a hercegovac sam ako sam roden u hercegovini a drzavljanin sam BIH...
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#28

Post by mr__bosnjak »

@Zmaje

:thumbup:

Ilirski narod Bosne je zajedno sa pridoslim narodima nakon prihvatanja juznoslavenskog jezika poceo sebe nazivat Bosnjani po regiji Bosna u kojoj su zivjelo sto dolazi od "Bosona" sto je ilirski za tekuca voda. A to se dolaskom Osmanlija prebacilo na Bosnjaci da bi kasnije velikosrpskim i velikohrvatskim projektima bilo ukinuto te konacno 93´ vraceno dok je rijec Bosanac izrasla kao regionalni pojam za sve stanovnike Bosne bez obzira na naciju. Srpski i hrvatski narod Bosne je iznikao iz Bosnjaka sto su na osnovi vjere prisli tim nacijama ali su danas kroz svoju brojnost zajedno s Bosnjacima konstitutivni u Bosni i Hercegovini koja bi ustvari trebala biti gradjanska drzava ali to je druga tema.
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#29

Post by Stitch__ »

al meni niko ne govori, ako je Bosanac geografski a Bosnjak narod, koji narod su onda Srbi i Hrvati iz Srbije/Hrvatske :-? Srbljanski i Hrvatljanski :? :lol:
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#30

Post by Hadzi-Murat »

Stitch__ wrote:al meni niko ne govori, ako je Bosanac geografski a Bosnjak narod, koji narod su onda Srbi i Hrvati iz Srbije/Hrvatske :-? Srbljanski i Hrvatljanski :? :lol:
Pitanje je na mjestu jer objasnjava zabunu koja se javlja kod ljudi kada se pokusavaju stvari objasniti logikom, ali kao sto sam rekao u historiji i jeziku nema logike...

...Stvar nacionalnog identiteta se razlikuje od naroda do naroda...Bosnjaci kao narod svoj identitet vezu za domovinu Bosnu, po kojoj su dobili ime, za razliku od Hrvata i Srba koji su stariji od drzava koje su dobile ime po njima: Hrvatska je dobila ime po Hrvatima, a ne obrnuto kako je to slucaj kod Bosnjaka koji su dobili ime po Bosni...

...To objasnjava zasto je nacionalizam bio zestok kod Srba i Hrvata u proteklom ratu i nije se mogao mjeriti sa nacionalizmom kod Bosnjaka...Srbi i Hrvati su u prvi plan isticali narod, a Bosnjaci drzavu...a svako pretjerano isticanje naroda vodi u rasizam i zabludu da je jedan narod superiorniji od drugog i omogucava tako lako preseljenje naroda sa jedne teritorije na drugu, jer drzava/teritorija nije toliko bitna koliko je bitan narod...
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#31

Post by ztluhcs »

Nije li Bo¹njak bila rijeè namjenjena da zamjeni rijeè Bosanac ili ako ni¹ta da joj bude sinonim, da bi se na kraju ljudi mogli oèitovati kao Bo¹njak (i, k,p) vjeroispovjesti, te da u tome nije uspjela jer su je prihvatili samo Bosanci islamske vjeroispovjesti? Correct me if I am wrong ali ja mislim da je to bila poenta.

P: Ako je korijen rijeèi mnogo stariji od Turaka na ovom podruèju kako to da se onda ve¾e iskljuèivo samo za Bosance islamske vjeroispovjesti? O: Pitajte one koji je ne priznaju.
H
Posts: 255
Joined: 14/02/2006 14:20
Location: SA

#32 Re: Bog i Bošnjaci

Post by H »

Bosanski Zmaj wrote:Zašto se često na ovom forumu iznosi apsolutno netačna tvrdnja da je jedina oznaka Bošnjaka islam, te da Bošnjake samo religijska različitost čini zasebnom etničkom skupinom?

Zašto se ne prihvati činjenica da su Bošnjaci jednaka etnička skupina Hrvatima i Srbima, da imaju svoj bosanski jezik, kulturu i tradiciju, te historiju duzu od 1000 godina?

Svi stanovnici Bosne i Hercegovine imaju pravo na historijsko naslijeđe Bosne, srednjevjekovnu Bosnu... Ali, problem je u tome što su se Pravoslavci i Katolici odrekli tog prava...Nisu Bošnjaci muslimani krivu što su jedini ostali vjerni zemlji pradjedovskoj i imenu pradjedovskom?
Iako imamo različito poimanje pojma 'Bošnjak' (usput čisto da znaš ne spadam u tu kategoriju već se smatram Bosancem), da te pitam nešto o tome koliko 'Bošnjaci' drža do Bosanske prošlosti. Da li znaš ko je obilježio godišnjicu smrti posljednje bosanske kraljice lani?
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#33

Post by Hadzi-Murat »

ztluhcs wrote:Nije li Bošnjak bila riječ namjenjena da zamjeni riječ Bosanac ili ako ništa da joj bude sinonim, da bi se na kraju ljudi mogli očitovati kao Bošnjak (i, k,p) vjeroispovjesti, te da u tome nije uspjela jer su je prihvatili samo Bosanci islamske vjeroispovjesti? Correct me if I am wrong ali ja mislim da je to bila poenta.

P: Ako je korijen riječi mnogo stariji od Turaka na ovom području kako to da se onda veže isključivo samo za Bosance islamske vjeroispovjesti? O: Pitajte one koji je ne priznaju.
...Pa valjda se u proslom ratu moglo zakljuciti ko je mrzio ljiljane, a ljiljani su bili grb Kotromanica, a Kotromanici su bili Bosnjani krstjani i krscani, a ne muslimani...Zbog cega je neko toliko mrzio ljiljane, pa je osporavao zastavu BiH? Zbog toga sto se vidio u Velikoj Srbiji i Velikoj Hrvatskoj...simple as that...sto se tice Katarine Kosace, pa sad je to dobra prilika da se HDZ pokusa iskupiti za pokusaj izmjestanja Samostana u Kraljevoj Sutjesci u Hercegovinu kada su s Tudjmanom isplanirali humano preseljenje pucanstva na kamen vreli iz plodne Bosne...valja glasove ponovo pokupit...
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#34

Post by ztluhcs »

Hadzi-Murat wrote:
ztluhcs wrote:Nije li Bo¹njak bila rijeè namjenjena da zamjeni rijeè Bosanac ili ako ni¹ta da joj bude sinonim, da bi se na kraju ljudi mogli oèitovati kao Bo¹njak (i, k,p) vjeroispovjesti, te da u tome nije uspjela jer su je prihvatili samo Bosanci islamske vjeroispovjesti? Correct me if I am wrong ali ja mislim da je to bila poenta.

P: Ako je korijen rijeèi mnogo stariji od Turaka na ovom podruèju kako to da se onda ve¾e iskljuèivo samo za Bosance islamske vjeroispovjesti? O: Pitajte one koji je ne priznaju.
...Pa valjda se u proslom ratu moglo zakljuciti ko je mrzio ljiljane, a ljiljani su bili grb Kotromanica, a Kotromanici su bili Bosnjani krstjani i krscani, a ne muslimani...Zbog cega je neko toliko mrzio ljiljane, pa je osporavao zastavu BiH? Zbog toga sto se vidio u Velikoj Srbiji i Velikoj Hrvatskoj...simple as that...sto se tice Katarine Kosace, pa sad je to dobra prilika da se HDZ pokusa iskupiti za pokusaj izmjestanja Samostana u Kraljevoj Sutjesci u Hercegovinu kada su s Tudjmanom isplanirali humano preseljenje pucanstva na kamen vreli iz plodne Bosne...valja glasove ponovo pokupit...
Retorièko pitanje je bilo :D
domi
Posts: 544
Joined: 04/10/2003 00:00

#35

Post by domi »

Stitch__ wrote:
Bosanski Zmaj wrote:Bošnjani/Bošnjaci su svi stanovnici Bosne bez obzira na religiju, a tada nije bilo etnosa/nacije koje danas postoji...
Bošnjani/Bošnjaci nek se gone u Bošnju, a moju BOSNU nek ostave BOSANCIMA.. :x
Evo da se i ja slozim s tobom:

Bosnje u Bosnju, Srbi u Srbiju, Hrvati u Hrvatsku i ostanemo onda samo mi ( nebtino kol'ko nas je )BOSANCI, a svi ostali baj, baj sherry......

Moze l' tako?
Last edited by domi on 22/05/2006 21:39, edited 1 time in total.
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#36

Post by sffovac »

BiH ima 15 godina staru historiju, a Srbija je i nema nikako, ako cemo tako da gledamo, jer su oni jos dio neke tvorevine SCG, a to znaci da nisu drzava, a pogotovo ne nezavisna drzava.

Peace out!
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#37

Post by Hadzi-Murat »

Ovo stvarno postaje simptomaticno...znam da djeca vole bjezat iz skole, luftao sam i ja u svoje vrijeme, ali fakat elementarne stvari da se ne znaju to je :-) .

Primjer

Mujo je skrenuo desno.

ali

Mujo nije dešnjak.

Korijen riječi: des.

Zbog pravila u jeziku iz riječi desno je nastala riječ dešnjak.

Analogna je situacija sa Bosna i Bošnjak.

Obrnuto na vrijedi tj. ne može iz dešnjaka nastati dešnjo, kao ni iz Bošnjak, Bošnja :-)

Dajte ljudi, malo ozbiljnosti...
Kindzasa
Posts: 68
Joined: 24/10/2004 19:48

#38

Post by Kindzasa »

Apsolutno. Najbolja stvar bi bila kada bi se svi identificirali s Bosnom. Bosnjaci nemaju rezervne domovine. Drugi uzimaju i pasose i putovnice susjednih drzava...Svako ima pravo da izabere ono s cim se identificira. Bosnjaci se identificiraju s Bosnom prije svega.
potpuno se slazem. i nas su istjerali jer nismo imali svoje domovine. Ja se eto hocnem zvati Bosnjom. Naucio sam i jezik. Hocnete me primiti?
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#39 Re: Bog i Bo¹njaci

Post by ztluhcs »

H wrote:
Bosanski Zmaj wrote:Za¹to se èesto na ovom forumu iznosi apsolutno netaèna tvrdnja da je jedina oznaka Bo¹njaka islam, te da Bo¹njake samo religijska razlièitost èini zasebnom etnièkom skupinom?

Za¹to se ne prihvati èinjenica da su Bo¹njaci jednaka etnièka skupina Hrvatima i Srbima, da imaju svoj bosanski jezik, kulturu i tradiciju, te historiju duzu od 1000 godina?

Svi stanovnici Bosne i Hercegovine imaju pravo na historijsko naslijeðe Bosne, srednjevjekovnu Bosnu... Ali, problem je u tome ¹to su se Pravoslavci i Katolici odrekli tog prava...Nisu Bo¹njaci muslimani krivu ¹to su jedini ostali vjerni zemlji pradjedovskoj i imenu pradjedovskom?
Iako imamo razlièito poimanje pojma 'Bo¹njak' (usput èisto da zna¹ ne spadam u tu kategoriju veæ se smatram Bosancem), da te pitam ne¹to o tome koliko 'Bo¹njaci' dr¾a do Bosanske pro¹losti. Da li zna¹ ko je obilje¾io godi¹njicu smrti posljednje bosanske kraljice lani?
Da se razumijemo: ja ne smatram da "Bo¹njakluk" nekoga èini muslimanom nego njegova vjeroispovjest. Da li bi drugaèije mislio da se ta rijeè zove Bo¹njanin? A sada dobro razmisli za¹to æe¹ svijeæom tra¾iti Bosance k&p vjeroispovjesti...

http://en.wikipedia.org/wiki/Bosniaks
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#40

Post by Hadzi-Murat »

Kindzasa wrote:
Apsolutno. Najbolja stvar bi bila kada bi se svi identificirali s Bosnom. Bosnjaci nemaju rezervne domovine. Drugi uzimaju i pasose i putovnice susjednih drzava...Svako ima pravo da izabere ono s cim se identificira. Bosnjaci se identificiraju s Bosnom prije svega.
potpuno se slazem. i nas su istjerali jer nismo imali svoje domovine. Ja se eto hocnem zvati Bosnjom. Naucio sam i jezik. Hocnete me primiti?
Ne moze...Nisi dovoljno duhovit :lol:
domi
Posts: 544
Joined: 04/10/2003 00:00

#41

Post by domi »

Hadzi-Murat wrote:Ovo stvarno postaje simptomaticno...znam da djeca vole bjezat iz skole, luftao sam i ja u svoje vrijeme, ali fakat elementarne stvari da se ne znaju to je :-) .

Primjer

Mujo je skrenuo desno.

ali

Mujo nije dešnjak.

Korijen riječi: des.

Zbog pravila u jeziku iz riječi desno je nastala riječ dešnjak.

Analogna je situacija sa Bosna i Bošnjak.

Obrnuto na vrijedi tj. ne može iz dešnjaka nastati dešnjo, kao ni iz Bošnjak, Bošnja :-)

Dajte ljudi, malo ozbiljnosti...
Hebi ga, ja u skoli ucio srpskohrvatski :x , rijec Bosnjak......ne postoji u tom jeziku :-)
Last edited by domi on 22/05/2006 21:52, edited 1 time in total.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#42

Post by Prenj »

Hadzi-Murat wrote: ...
Razumljivo je sto se mladja raja ne sjeca pojma Bosnjak, jer 80 godina, taj pojam je bio mrtav, ali je ostao u sjecanjima ljudi koji su slusali od svojih nana i deda ko su i sta su...
...
Stvarno ova omladina pojma nije imala o nacionalnom identitetu ... :D

Alija Izetbegović – izlaganje sa prve vanredne (proširene) sjednice Glavnog odbora SDA održane 25.08.1995. u Zenici
...
Mi ćemo ga zbog javnosti vjerovatno pozvati da povuče ostavku, uprkos svemu ovome. Ne zbog Harisa Silajdžića, mi bez njega možemo, zapamtite, nema. nikoga bez koga ne možemo, nego ćemo to uraditi zbog naroda. Ne može se svakom čovjeku doći u kuću i objašnjavati o čemu se radi. Pošto narod to teško doživljava, mi ćemo ponuditi Harisu da se vrati, pod uvjetom da poštuje ovo tijelo ovdje. Ono što ima muslimanskog uha koje nešto znači, to je sada u ovoj sali. Nije gore u Tuzli, gdje je on otišao, nego je ovdje.
...
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#43

Post by Shoshana »

Ma suplja...

Ja sam htjela biti Bosnjak, ono naivno kontajuci da ce Bosnjak biti kao u Americi, svi Amerikanci. Kad ono tamo, liht roze pa na strafte... Rijec Bosnjak je zamijenila rijec Musliman. Pa ko hoce - nek izvoli.... Ono, otvoreno je za sviju :roll:
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#44

Post by BECHO »

domi wrote:
Hadzi-Murat wrote:Ovo stvarno postaje simptomaticno...znam da djeca vole bjezat iz skole, luftao sam i ja u svoje vrijeme, ali fakat elementarne stvari da se ne znaju to je :-) .

Primjer

Mujo je skrenuo desno.

ali

Mujo nije dešnjak.

Korijen riječi: des.

Zbog pravila u jeziku iz riječi desno je nastala riječ dešnjak.

Analogna je situacija sa Bosna i Bošnjak.

Obrnuto na vrijedi tj. ne može iz dešnjaka nastati dešnjo, kao ni iz Bošnjak, Bošnja :-)

Dajte ljudi, malo ozbiljnosti...
Hebi ga, ja u skoli ucio srpskohrvatski :x , rijec Bosnjak......ne postoji u tom jeziku :-)
Ma ti si pravi Bosanac! :D
Last edited by BECHO on 22/05/2006 22:10, edited 1 time in total.
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#45

Post by Hadzi-Murat »

Shoshana wrote:Ma suplja...

Ja sam htjela biti Bosnjak, ono naivno kontajuci da ce Bosnjak biti kao u Americi, svi Amerikanci. Kad ono tamo, liht roze pa na strafte... Rijec Bosnjak je zamijenila rijec Musliman. Pa ko hoce - nek izvoli.... Ono, otvoreno je za sviju :roll:
Mene apsolutno ne zanima ko kao tumaci pojam Bosnjak, ja se identificiram s Bosnom i prema tome sam Bosnjak, kao i mnoge generacije mojih predaka. To je moj nacionalni identitet, nemam drugog, ne interesuju me kontroverze koje proizvode susjedi (a sta je to doslo ikad dobro od njih) ...svakom svoje...meni moje...i svi cemo biti sretni.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#46

Post by zavrzlama »

Shoshana wrote:Ma suplja...

Ja sam htjela biti Bosnjak, ono naivno kontajuci da ce Bosnjak biti kao u Americi, svi Amerikanci. Kad ono tamo, liht roze pa na strafte... Rijec Bosnjak je zamijenila rijec Musliman. Pa ko hoce - nek izvoli.... Ono, otvoreno je za sviju :roll:

upravo tako
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#47

Post by addem »

Bosanac ne moze biti nacija jer je to regionalna odrednica. Onda bi i hercegovaci, krajisnici, posavci, sandzaklije, dalmatinci, vojvodjani bili nacije. Jednostavno tako. :lol: :lol: :) :-)
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#48

Post by BECHO »

Shoshana wrote:Zasto mislis da su se pravoslavci i katolici odrekli svog prava na historijsko naslijedje Bosne i Hercegovine? Ili im ti to isto pravo oduzimas? Bazirano na cemu?
Sasvim jednostavno...zato sto skoro nicim nisu pokazali da im je stalo do Bosne i Hercegovine! Za Bosnu i Hercegovinu su iskljucivo Bosnjaci-Muslimani, jedini koji se generalno ponose bosanskim obiljezjima, simbolima i imenom Bosna i Hercegovina - ko god 'izvrce' te cinjenice, taj il' je glup, ili je zarazen virusom zvanim Jugoslavija, ili se puno druzi sa Srbima i Hrvatima, ili ne moze da svari neke temeljne stvari vezane za drzavotvornost Bosne i Hercegovine. A takvih je mnogo? Primjer: pogledati tzv. Bosance koji i dalje pricaju srpsko-hrvatskim jezikom! :-)
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#49

Post by Prenj »

Hadzi-Murat wrote:...sto se tice Katarine Kosace, pa sad je to dobra prilika da se HDZ pokusa iskupiti za pokusaj izmjestanja Samostana u Kraljevoj Sutjesci u Hercegovinu kada su s Tudjmanom isplanirali humano preseljenje pucanstva na kamen vreli iz plodne Bosne...valja glasove ponovo pokupit...
Tu je dat samo dio odgovora na pitanje zasto se HDZ i pripadajuci mu krug pokusava prisvojiti nasljedje bosanskog kraljevstva.
S druge strane, bosnjacka strana se tog nasljedja dobrovoljno odrice.
Zasto? Nije valjda zato sto su to sve bili srcu mrski cafiri? Kako tumaciti ovaj reisov govor?
BH Dani wrote:Na svečanosti povodom obilježavanja 469 godina Gazi Husrev-begove medrese u Sarajevu reisul-ulema Islamske zajednice u BiH dr. Mustafa ef. Cerić je istaknuo da su bosanskohercegovačku državu obilježile tri ličnosti i tri datuma kojih se "uvijek treba sjećati: To su 1463. godina, kada je Mehmed el Fatih donio islam u Bosnu. Drugi je 8. januar 1537. godine, kada je Gazi Husrev-beg ustanovio medresu, a treći je 1992. kada je Alija Izetbegović zajedno s nama i s dobitnikom nagrade (dr. Harisom Silajdžićem) ustanovio nezavisnu državu BiH".
Last edited by Prenj on 22/05/2006 22:26, edited 1 time in total.
Bosanski Zmaj
Posts: 160
Joined: 27/01/2006 22:27

#50

Post by Bosanski Zmaj »

Nacija - pravila definicija nacije je zapravo ono kako mi definiramo drzavljanina

Nacije:
HRVAT - Građanin/državljanin Hrvatske
SRBIJANAC - Građanin/državljanin Srbije
BOSANSKO-HERCEGOVAC - Građanin/državljanin Bosne i Hercegovine

Etničke skupine
HRVAT - Hrvat u etničkom smislu ne mora biti državljanin Hrvatske
SRBIN - Srbin u etničkom smislu ne mora biti državljanin Srbije
BOŠNJAK - Bošnjak u etničkom smislu ne mora biti državljanin Bosne i Hercegovine

Šta je etnička skupina?

To je određena skupina ljudi koja se poistvojećuje zbog zajedničkog jezika,kulture,tradicije,religije i ne mora živjeti isključivo na jednoj teritoriji...
Post Reply