Jesmo li mi mogli steci nezavisnost vremenom bez rata kao cg

Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#76 Re: Jesmo li mi mogli steci nezavisnost vremenom bez rata ka

Post by Qwert »

NERONE wrote:Ja sam ubjeden da smo mogli na neki drugi nacin
Na kraju krajeva koji si ti q. ovdje?
domi
Posts: 544
Joined: 04/10/2003 00:00

#77

Post by domi »

Qwert wrote:. Bice tu jos 'krkljanaca', iskreno se nadam samo politickog.
Pa nije valjda da ce brat na brata :D :D :D :D :D :D

Mater im jebem CETNICKUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU :shock:
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#78

Post by BECHO »

Nismo mogli! Zasto? Zato sto smo demografski - izuzev Srbije - imali najveci postotak Srba od svih republika bivse Jugoslavije. Kakvu su ulogu igrali bosanski Srbi? Igrali su ulogu pijuna, skretnicara i glavnih glumaca u reziji velikosrpskih homogenista, cije su se ideje i planovi o velikoj drzavi krojili tamo negdje po intelektualnim birtijima u Beogradu. Dakle, facit: Sto veci broj srpskog stanovnistva u nekoj od republika, to veci sukobi i rat u toj etnickoj sredini. BiH je nazalost najgore prosla, sto je i bio cilj raznoraznih Milosevica, Cosica i sl.
Bosanski Zmaj
Posts: 160
Joined: 27/01/2006 22:27

#79

Post by Bosanski Zmaj »

slimmersex wrote:
heh, kako si glup.. ko to sada drzi privredu? bosnjaci? haha, mozda par njih koji to ne znaju cestito ni da prodaju... propast
Sarajevska pivara
Bosnalijek
Klas
Vispak
Vegafruit
Standard
VF komerc
MIMS
Sprind
Fabrika duhana Sarajevo


.....
Bosanski Zmaj
Posts: 160
Joined: 27/01/2006 22:27

#80

Post by Bosanski Zmaj »

U datom historijskom momentu,Hrvatima je odgovarala neovisna Bosna i Hercegovina zbog ispunjenja nekih svoji teznji...

Da li bi danas Hrvati glasali isto?

Da li bi mozda u dogovoru sa Srbima uzeli sebi dio,a Bošnjake ostavili u "velikoj Srbiji"...?

Ne, ovo je najbolje što se moglo desiti...iako je mnogo ljudi poginulo, moglo je i da nas nema....
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45152
Joined: 29/12/2005 01:20

#81

Post by jeza u ledja »

Bosanski Zmaj wrote: Ne, ovo je najbolje što se moglo desiti...iako je mnogo ljudi poginulo....
:shock: :shock:

Pretpostavicemo da si se pogresno izrazio....
Bosanski Zmaj
Posts: 160
Joined: 27/01/2006 22:27

#82

Post by Bosanski Zmaj »

jeza u ledja wrote:
Bosanski Zmaj wrote: Ne, ovo je najbolje što se moglo desiti...iako je mnogo ljudi poginulo....
:shock: :shock:

Pretpostavicemo da si se pogresno izrazio....
Ne pravilno sam se izrazio, nikako bolje nismo mogli zavrsit, samo gore...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45152
Joined: 29/12/2005 01:20

#83

Post by jeza u ledja »

Ti nisi sav svoj.
User avatar
Edin H.
Posts: 46979
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#84

Post by Edin H. »

Ne znam da li je moglo, ali je moralo drugacije.

Ipak je nazalost bilo - trazili ste, gledajte i ucestvujte.

Poznato je da je narod sve tri nacije podrzao "svoje" stranke velikim procentom na prvim slobodnim izborima.

Najvecim procentom Hrvati, zatim Srbi, pa onda Bosnjaci, najmanje po gradovima, a najvise po ruralnim podrucjima.

Sjecam se dobro momenta kada sam na Televiziji vidio prve rezultate izbora i pomislio: "Boze sacuvaj, pa ovo znaci rat!"
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#85

Post by zzzzz »

  • a) Priznanje i odvajanje od krnje Jugoslavije u tom trenutku je bilo jedino ispravno rjesenje.

    b) Ostanak u toj Jugoslaviji bi bio ravan ucescu u ratu protiv treceg konstutivnog naroda u BiH tj. Hrvata (mada mi je danas po malo krivo sto smo ih spasili, kad vidim kako su nam zabili noz u ledja, mislim na HDZ)

    c) Milosevic bi opet trgovao teritorijom BiH sa Tudjmanom a mi se nebi nista pitali.

    d) Pitanje je samo da je Evropa dala vise vremena i pravedniji Kutiljerov plan, bi li se rat mogao izbjeci.

    e) Pitanje je bi li Karadjic prihvatio pravedniji Kutiljerov plan.

    Ostaje cinjenica da je Bosna i Hercegovina izmorila kako Srbiju, tako i medjunarodnu zajednicu, te omogucila slobodu Hrvatskoj, Makedoniji, Crnoj Gori i vjerovatno Kosovu.........platila je najvecu cijenu a najmanje je dobila.
BigBoss
Posts: 334
Joined: 15/08/2004 12:02

#86

Post by BigBoss »

Kad malo pogledate, pa nije se samo Jugoslavija raspala. Citav Sovjetski Savez, Cehoslovacka, bez rata, samo u BiH najgore ispade.
Al-aqsa
Posts: 264
Joined: 11/03/2006 20:12
Location: Tuzla

#87

Post by Al-aqsa »

Slovacka nije napala Cesku, i obrnuto. Ukraina nije napala Rusiju, ni obrnuto.
Ali Sloba je imao plaaaaan, plan o unistenju jedne zemlje i jednog naroda...
BigBoss
Posts: 334
Joined: 15/08/2004 12:02

#88

Post by BigBoss »

Ja mislim da su i drugi imali neke planove u BiH.
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#89

Post by BECHO »

BigBoss wrote:Ja mislim da su i drugi imali neke planove u BiH.
marsovci, amebe, crveni kmeri??? :D
domi
Posts: 544
Joined: 04/10/2003 00:00

#90

Post by domi »

Edin H. wrote:
Sjecam se dobro momenta kada sam na Televiziji vidio prve rezultate izbora i pomislio: "Boze sacuvaj, pa ovo znaci rat!"
:-D :-) :-D :-) :-D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

pa dje si ti bio da povedes narod.

izvini, stvarno mi je smijesno zvucalo
User avatar
Edin H.
Posts: 46979
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#91

Post by Edin H. »

Pa Domi bilo je drugih koji su to pokusali, organizovali dolazak rudara, raznorazne mirovne inicijative...

Ali je narod u zemlji seljaka na brdovitom Balkanu glasao i u biti dobio ono sto je trazio.

Ali eto izgleda da su im se ispunile zelje i da su zadovoljni ishodom, jer i dan danas glasaju za iste.

Poput nesuvislog predizbornog slogana u to vrijeme: "SDA - parlamentarna demokracija".

Demokracija - made in BiH
BigBoss
Posts: 334
Joined: 15/08/2004 12:02

#92

Post by BigBoss »

BECHO wrote:
BigBoss wrote:Ja mislim da su i drugi imali neke planove u BiH.
marsovci, amebe, crveni kmeri??? :D
Ja sta su, da su oni ne bi bilo ovoliko belaja u BiH.
Al-aqsa
Posts: 264
Joined: 11/03/2006 20:12
Location: Tuzla

#93

Post by Al-aqsa »

U sustini se o ovoj temi nema sta puno pricati. Historiske cinjenice su dobro poznate.

1. Imali smo pravo na samoopredjeljenje
2. Drugi-komsije to nisu postovale i zato su izvrsili agresiju na nasu lijepu zemlju, u namjeri da izbrisu BiH i Muslimane sa sa Balkana i da naprave velike Banovine i Srbije
3. Mi nismo imali NISTA. Jedino sto smo imali je pravo na odbranu, mada nam je i to bilo zabranjeno embargom na oruzije
4. Unatoc neimastini i velikoj sili napadaca, unatoc svjetskom kukavicluku, uspjeli smo da odbranimo BiH i nas narod. Nazalost sa mnogo zrtava, ...ali ipak moglo je i mnogo gore

Pocetkom rata, hrvati su se homogenizirali, srbi su se homogenizirali. Sta je nama bilo preostalo nego da se i mi homogeniziramo i pripremimo na odbranu. Jesmo li trebali da legnemo i cekamo dzelata na vrata?

... u svakom slucaju, hvala svima, i zivim i mrtvim koi su stali u odbranu lijepe nam zemlje BiH. Zamlja nam je grozna, ali je ipak imamo!!
NERONE
Posts: 4
Joined: 07/06/2005 14:20
Location: AMSTERDAM
Contact:

#94

Post by NERONE »

Uvijek će biti onih koji su za,
i onih koji su protiv,
bez obzira da li je riječ o Raju ili o Kupleraju.
E. Cioran
Frankyee
Posts: 1515
Joined: 02/04/2006 21:49
Location: Krajina u srcu

#95

Post by Frankyee »

Nije moglo bez rata jer je Milosevic zelio Veliku Srbiju a ne Jugoslaviju. Da je moglo bez rata I Hrvatska bi se odvojila bez rata. Cetnici su htjeli da nas uniste kao narod.

Jedino je moglo i moralo da se ratuje na drugi nacin. Da li iko se sjeca da su dan dva pred napad na Sarajevo kolone slepera pune oruzja (Najvise registracije iz Crne Gore) prolazile pored grada prema Lukavici i dalje prema teritoriju pod kontrolom SDSa. Nasi su ljudi pravili "rostil barikade" dok su cetnici kopali rovove. Te kolone i slicni magacini oruzja su morali da se uzmu i narod naoruza a ne da se flasama benzina brani drzava.
Post Reply