Jesmo li mi mogli steci nezavisnost vremenom bez rata kao cg

Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#51

Post by Reina »

koop wrote:
Ovo sto se desilo nama je uzas, ali prica kako smo to mogli odloziti znaci da smo mi gurnuli zemlju u rat!
slazem se.... valja im se oprat al odgovat ce i placat za ovo sta su nam
uradili :x
bolero1968
Posts: 64
Joined: 23/01/2004 00:00

#52 Re: nezavisnost BiH

Post by bolero1968 »

Reina wrote:
tobe jarabi... niko nije nas poveo u rat niti nas pitao da pregovaramo
nas su napali.... niko nas nije ni pitao.. nista.... :roll:
Nas su napali nakon proglasenja nezavisnosti BiH.(podrucja gdje zivi vecinski muslimanski /bosnjacki narod)
Pitali nas da pregovaramo jesu - Tunjo je isao na pregovore u Beograd, a kada se vratio Alija ga je iskljucio iz politickog zivota zemlje.
To da nas obicne smrtnike niko nije nista pitao si u pravu mi smo samo bili topovsko meso. Njihovi sinovi nisu bili na prvim linijama.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#53 Re: nezavisnost BiH

Post by Vozdra_123 »

bolero1968 wrote:Ljudi kako ste naivni.
Referendum o nezavisnosti BiH je odrzan u pogresno vrijeme.
Sta smo imali u vojnom smislu da se suprostavimo jednoj JNA.
Mogli smo u najmanju ruku sacekati par godina da se kupi par pusaka i narod naoruza.
Jeste li svjesni koliko smo imali komada protivtenkovskog naoruzanja kada je rat krenuo.
Samo je jedan tip kao nas Alija mogao tako nenaoruzan narod tako naivno da povede u rat.
Je li to mislite da je bolje 3 godine rata nego 10 godina pregovora.Ako vam je ko poginuo od bliznje rodbine znacete odgovor na to pitanje.
Pitajte majku nekog poginulog branitelja BiH pa da vidite sta ce da vam odgovori.
Ubijedjen sam da bi ljudske zrtve bile 5 puta manje da smo sacekali par godina.
Navedite mi razlog zasto nismo mogli da SACEKAMO!!!!!
da nije bilo referenduma????
jeste, mi bocnuli jadne srbe da nas napadnu... ko se spremao za rat? oni mjesec/dva nakon referenduma... :-)

ti mislis da smo se mogli naoruzati i boriti sa njima poslije???
greska je sto ih nismo napali dok se hrvatska borila
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#54 Re: nezavisnost BiH

Post by Reina »

bolero1968 wrote:
Reina wrote:
tobe jarabi... niko nije nas poveo u rat niti nas pitao da pregovaramo
nas su napali.... niko nas nije ni pitao.. nista.... :roll:
Nas su napali nakon proglasenja nezavisnosti BiH.(podrucja gdje zivi vecinski muslimanski /bosnjacki narod)
Pitali nas da pregovaramo jesu - Tunjo je isao na pregovore u Beograd, a kada se vratio Alija ga je iskljucio iz politickog zivota zemlje.
To da nas obicne smrtnike niko nije nista pitao si u pravu mi smo samo bili topovsko meso. Njihovi sinovi nisu bili na prvim linijama.
haha gdje zivi vecinsko bosnjacko... pa covjece toliko su gradovi bili
izmijesani... ali da su im Bosnjaci bili meta jesu..... zeljeli su nas samo sravniti , da nas nema mislili su to ce oni cas poslai...
nismo mi njih napali nego oni nas i....
haman nisu imali "stpljena" mislili su imaju svu masineriju za cas cemo to kad ono.... kao sto su nase komsije mislile kad su kriomice pobjegli u Srbiju .... kontali su za 5 dana ce se vratiti..... :x i doci na gotovo :oops:

ps ma kakvi pregovori .... ko bi volio vise ratovati, nego pregovarati
al jes malo morgen valja Bosnjake poubijati....odgovarate zato :x
Last edited by Reina on 22/05/2006 18:02, edited 1 time in total.
koop
Posts: 263
Joined: 04/06/2004 17:11
Location: mars

#55

Post by koop »

Halo covjece, ne mozes tako gledati na stvari. Ja ti kazem, moras gledati sve od politickih igraca u to vrijeme, preko politicke dinamike u citavoj SFRJ i na kraju vec zapocetog rata u Hrvatskoj. Ti izvlacis stvari iz konteksta.

I koji crni pregovori, oko cega, za sta?

procitaj moj prethodni post, pa odgovori na ona dva pitanja, da se ne ponavljam
nesvrstan
Posts: 278
Joined: 21/01/2005 12:14

#56

Post by nesvrstan »

Jesmo li mogli bolje ?

Ja pitam - je li moglo gore ?
bolero1968
Posts: 64
Joined: 23/01/2004 00:00

#57

Post by bolero1968 »

koop wrote:zato sto smo se najmanje mi (Bosanci i Hercegovci) pitali o tome hoce li biti rata ili ne, i kada ce taj rat poceti. Mislim, jel' ti to ozbiljno mislis da je:
-referendum bio povod za rat (ili mozda smrt onog svata na bascarsiji)?!
-da si u vrijeme rata u Hrvatskoj, mogao reci, a hajd se vi ljepo raskusurajte, a nas sacekajte malo dok se naoruzamo?

Mislim, WTF.

Ovo sto se desilo nama je uzas, ali prica kako smo to mogli odloziti znaci da smo mi gurnuli zemlju u rat!
Ja mislim da je povod za rat bio stvaranje Velike Srbije u momentu kada je to bilo najpovoljnije za Milosevica.
A da li ti ozbiljno mislis da Alija nije mogao da razvuce pat poziciju malo vremena i uvuce par hiljada pusaka u Bosnu.Sjetite se pocetka rata jedna puska na deset boraca.
:?
Al-aqsa
Posts: 264
Joined: 11/03/2006 20:12
Location: Tuzla

#58

Post by Al-aqsa »

Naravno, danas kada je sve zavrseno, lahko je naglabati!
Vjerovali smo nasim komsijama, mislili smo da oni nisu isti kao oni preko Drine. Ali sve nam se to obilo od glavu kada nam je komsija srbin jedne noci zahlupao na vrata i povikao; Izlazite turci, izlazite balije ovo je Velika Srbija. Tada smo shvatili koliko je sati!

Imali smo pravo na referendum. Dobili smo ga, ali nas je to kostalo agresije. Ali ne zato sto smo mi zeljeli ili trebali rat, vec zato sto su nam se komsije sastali na sijelu u karadjordjevu i donijeli plan kako pobiti balkanske "Turke"!

Ali hvala dragom Bogu, kako nismo imali nista, kako smo bili slabi i goloruki, dobro smo uopste opstali

Alija je pravio greske i mozda nije bio naj bolji politicar, ali ipak, iza njega i njegove armije ostala je Bosna i Hercegovina u svoim prijeratnim granicama, ma kako ona ne savrsena bila. tO SE IPAK MORA PRIZNATI! A mi koi smo bili na bosanskoj strani, smo i vojni i moralni pobjednici, TO NEKA ZNAJU SVE NASE KOMSIJE I SVA STRANA I SVJETSKA DIPLOMATSKA DJUBRAD!! :oops:
bolero1968
Posts: 64
Joined: 23/01/2004 00:00

#59 Re: nezavisnost BiH

Post by bolero1968 »

Vozdra_123 wrote: da nije bilo referenduma????
jeste, mi bocnuli jadne srbe da nas napadnu... ko se spremao za rat? oni mjesec/dva nakon referenduma... :-)

ti mislis da smo se mogli naoruzati i boriti sa njima poslije???
greska je sto ih nismo napali dok se hrvatska borila
1. Mi nismo napali njih nego su oni nas
2. Trebali smo da proglasimo nezavisnost ranije ili kasnije ali ne u momentu kad je to odgovaralo Milosevicu.Teritorije u Hrvatskoj su zauzete sada je vrijeme za Bosnu samo da malo potpalimo muslimane.
3. Dovoljno se nismo mogli naoruzati,ali bolje smo se mogli naoruzati.
4. Koje karte smo mi imali u rukama , a koje Srbija i Hrvatska :?
Al-aqsa
Posts: 264
Joined: 11/03/2006 20:12
Location: Tuzla

#60

Post by Al-aqsa »

Bolero jarane

O ratu niti o pocetku rata smo se naj manje mi pitali! Mozda smo mogli prolongirati za 2 dana. Mozda!

A naoruzati se nismo mogli jer smo bili pod embargom na oruzije. koliko god da smo prikupili pusaka, to nam je malo moglo pomoci na spram JNA!

Dali je moglo bolje, ...mozda(ali smunjam).
Dali je moglo gore,... moglo je, ...puno gore!!
bolero1968
Posts: 64
Joined: 23/01/2004 00:00

#61

Post by bolero1968 »

Al-aqsa wrote:Bolero jarane

O ratu niti o pocetku rata smo se naj manje mi pitali! Mozda smo mogli prolongirati za 2 dana. Mozda!

A naoruzati se nismo mogli jer smo bili pod embargom na oruzije. koliko god da smo prikupili pusaka, to nam je malo moglo pomoci na spram JNA!

Dali je moglo bolje, ...mozda(ali smunjam).
Dali je moglo gore,... moglo je, ...puno gore!!
Sta bi srbi uradili da je Alija isao na lazne pregovore u Beograd sa Milosevicem.Postavljali barikade i gradili konc logore po Bosni ili bi sacekali da vide rezultat pregovora. Mislite da se srbima ratovalo. Da oni su bili ludi za rovovima.
Gdje su Bosnjaci platili ceh prije referenduma??????
Koliko ja znam bilo je njih puno koji su dovlacili oruzje u Bosnu. Trebali su samo pustiti ljudima da razviju posao malo bolje :-)
Bosanski Zmaj
Posts: 160
Joined: 27/01/2006 22:27

#62

Post by Bosanski Zmaj »

Bošnjački vrh je imao u plan savez sa Hrvatskom, te konfederaciju nakon rata, to je realnost.

Pustanje HV da uđe na teritorij BiH je bila uvertira za tu konfederaciju, te razlog nepodizanja tuzbe protiv Hrvatske, upravo je lezao u tome, sto bi onda Hrvatska mogla otkriti mnoge tajne dogovore sa bošnjačkim liderima, što bi ove politički pokopalo...

A što se tiče otkazivanja, svako dalje ostajanje u "velikoj Srbiji" rezultiralo bi sistematskim preuzimanjem cijele privrede u ruke Srba, ekonomsku zavisnost Bošnjaka, te s vremenom njihovu propast...
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#63

Post by FFK as Lucy01 »

Da su babi muda, bila bi medicinski fenomen :roll:
Mesha kaze: za prolivenim mlijekom se ne place.....bilo-proslo.....ne valja samo ako se nista iz toga ne nauci, ako ga ponovo prospes na istom mjestu, za istu stvar-prepreku i opet places za njim....

Mante ba ljudi....de da gledamo unaprijed i sta ce biti ako bude.... :D
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#64

Post by zavrzlama »

Karadicu i Milosevicu nije trebala BIH sa muslimanima ...nego BIH i njena teritorija bez muslimana...dokaz zato je podrinje...da je srbija zeljela zastitu bosanskih srba i neku jugoslaviju nebi oni protjerali i hiljade ljudi pobili u podrinjskim gradovima gdje nije bilo uopste borbe...
Lik u ogledalu
Posts: 16
Joined: 05/06/2005 18:32
Location: sarajevo

#65

Post by Lik u ogledalu »

Shoshana wrote:Pa sad, mi i jesmo proglasili nezavisnost mirnim putem. Samo nas oni, bojim se nisu pustili s mirom... :x
U potpunosti se slazem.
Srbija je bila ta koja nije dozvolila da se ,remeti' njen san o Velikoj Srbiji.
Gradjani BiH su imali priliku putem referenduma na demokratski nacin reci sta hoce.Ali nazalost bilo je sta je bilo.
Bilo i ne ponovilo se.
slimmersex
Posts: 55
Joined: 15/03/2006 15:17

#66

Post by slimmersex »

Bosanski Zmaj wrote:Bošnjački vrh je imao u plan savez sa Hrvatskom, te konfederaciju nakon rata, to je realnost.

Pustanje HV da uđe na teritorij BiH je bila uvertira za tu konfederaciju, te razlog nepodizanja tuzbe protiv Hrvatske, upravo je lezao u tome, sto bi onda Hrvatska mogla otkriti mnoge tajne dogovore sa bošnjačkim liderima, što bi ove politički pokopalo...

A što se tiče otkazivanja, svako dalje ostajanje u "velikoj Srbiji" rezultiralo bi sistematskim preuzimanjem cijele privrede u ruke Srba, ekonomsku zavisnost Bošnjaka, te s vremenom njihovu propast...
heh, kako si glup.. ko to sada drzi privredu? bosnjaci? haha, mozda par njih koji to ne znaju cestito ni da prodaju... propast
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45290
Joined: 29/12/2005 01:20

#67

Post by jeza u ledja »

Bez rata - nismo.

Samo je pitanje koliko je taj rat morao biti brutalan kao sto je bio.
bolero1968
Posts: 64
Joined: 23/01/2004 00:00

#68

Post by bolero1968 »

jeza u ledja wrote:Bez rata - nismo.

Samo je pitanje koliko je taj rat morao biti brutalan kao sto je bio.
Najbolji odgovor do sada
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#69

Post by zavrzlama »

jeza u ledja wrote:Bez rata - nismo.

Samo je pitanje koliko je taj rat morao biti brutalan kao sto je bio.

Samo da dodam da ta brutalnost je jedino mogla da narusi i unisti tradiciju suzivota u BIH kroz vijekove....zato je i iskazano toliko brutalnosti.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#70

Post by Vozdra_123 »

Lucy01 wrote:Da su babi muda, bila bi medicinski fenomen :roll:
Mesha kaze: za prolivenim mlijekom se ne place.....bilo-proslo.....ne valja samo ako se nista iz toga ne nauci, ako ga ponovo prospes na istom mjestu, za istu stvar-prepreku i opet places za njim....

Mante ba ljudi....de da gledamo unaprijed i sta ce biti ako bude.... :D
fino receno :-D
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#71 Re: nezavisnost BiH

Post by mr__bosnjak »

bolero1968 wrote:Ljudi kako ste naivni.
Referendum o nezavisnosti BiH je odrzan u pogresno vrijeme.
Sta smo imali u vojnom smislu da se suprostavimo jednoj JNA.
Mogli smo u najmanju ruku sacekati par godina da se kupi par pusaka i narod naoruza.
Jeste li svjesni koliko smo imali komada protivtenkovskog naoruzanja kada je rat krenuo.
Samo je jedan tip kao nas Alija mogao tako nenaoruzan narod tako naivno da povede u rat.
Je li to mislite da je bolje 3 godine rata nego 10 godina pregovora.Ako vam je ko poginuo od bliznje rodbine znacete odgovor na to pitanje.
Pitajte majku nekog poginulog branitelja BiH pa da vidite sta ce da vam odgovori.
Ubijedjen sam da bi ljudske zrtve bile 5 puta manje da smo sacekali par godina.
Navedite mi razlog zasto nismo mogli da SACEKAMO!!!!!
Zato sto bi za tih nekoliko godina vec bili dio velike Srbije i istrjebljeni. Plan je tekao, politicki, ekonomski, kulturno, vjerski i na sve druge nacine sve bi se centralizovalo u BG i polahko bi krenuo i ionako sredjeni genocid nad Bosnjacima jedino sto je taj proces zaustavilo je bila nezavisnost zbog cega smo odmah nakon toga napadnuti.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#72

Post by A_I_ »

zavrzlama wrote: Samo da dodam da ta brutalnost je jedino mogla da narusi i unisti tradiciju suzivota u BIH kroz vijekove....zato je i iskazano toliko brutalnosti.
toga sam se dotakao malo ranije. pitanje je koliko je, i da li je uopste, bila odrzavana ta tradicija suzivota u BiH u virjeme "bratstva i jedinstva"...
A_I_ wrote:sva se prica vrti oko vremena '80. - '92. kao da prije Titine smrti nije nista postojalo. sta je sa blizom prosloscu pocevsi od onih koji su stajali iz Principa i njihovim idejama? kako to, imajuci u vidu da je jos tada postojala averzija prema Bosnjacima, tek sada govorimo opekli smo se '92., kao naucili smo lekciju? jesmo li to za Tite bili toliko neodgovorni prema svima nama da smo to samo cuhnuli pod otirac? ne radeci na ujedinjavanju, na "bratstvu i jedinstvu"?

opet pitam: Da li smo zaista svi mi(i Hrvati i Bosnjaci i Srbi) ucinili dovoljno na ujedinjavanju "naroda", pogotovo u BiH, od '45. do '80. ???
ili smo se samo prividno ujedinili a zapravo samo odrzavali status kvo?
nazalost, mislim da je ovo drugo tacnije.
Kindzasa
Posts: 68
Joined: 24/10/2004 19:48

#73

Post by Kindzasa »

utor: Bosanski Zmaj Poslano: 22/05/2006 17:39
Bošnjački vrh je imao u plan savez sa Hrvatskom, te konfederaciju nakon rata, to je realnost.

Pustanje HV da uđe na teritorij BiH je bila uvertira za tu konfederaciju, te razlog nepodizanja tuzbe protiv Hrvatske, upravo je lezao u tome, sto bi onda Hrvatska mogla otkriti mnoge tajne dogovore sa bošnjačkim liderima, što bi ove politički pokopalo...

A što se tiče otkazivanja, svako dalje ostajanje u "velikoj Srbiji" rezultiralo bi sistematskim preuzimanjem cijele privrede u ruke Srba, ekonomsku zavisnost Bošnjaka, te s vremenom njihovu propast...
sto danas naravno nije slucaj. Gospodin Ivanic u "tehnickom vodstvu" vodi vanjsku politiku BiH bez da i jedan malo ozbiljniji "Bosnjak" - za odjanjae od tog uticaja - razumije sta je to.

Kako bilo da bilo "malo" papra i vatre nije se moglo izbjeci. Referendum i "rastava braka" od tada zajednicke domovine na "bosanski nacin": tuca, dreka, vriska, podmetanja, lazi itd. Zato se valjda i zove Balkan bez obzira na naciju ili narod.
domi
Posts: 544
Joined: 04/10/2003 00:00

#74

Post by domi »

Da se nismo odlucili odvojiti od Srbije onda kad jesmo, danas ne bi bilo bosanskih muslimana ( ili nesto vrlo malo ), mi bi se svi zvali na kalup nestomir, imali bi povlasten polozaj poput onog sto su ga Albanci uzivali posljednjih nekoliko desetljeca, na bosanskim granicama prema Hrvatskoj bi ponosno stajala Srbijanska Armija, Bosna bi postala pokrajina itd.

Ali, dzaba je o tome razglabati.....
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#75

Post by Qwert »

Mozda je moglo drugacije danas da je recimo rat 5 godina bjesnio po crnoj gori. Niko nije lud da mu se danas desi ono sto se desilo Bosni tada.

Nego sto se tice cg referenduma...jos se nije zavrsilo. Srpsko izvjestavanje vijesti govori sve 'bilo je varanja', ukratko. Citam da opozicija u cg tj. prosrpska strana trazi ponovno brojanje svih glasackih listica. 44,5 je glasalo protiv, u Bosni je tada bila puno manja cifra. Bice tu jos 'krkljanaca', iskreno se nadam samo politickog.
Post Reply