Nećeš u Irak? Ideš u zatvor

User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#1 Nećeš u Irak? Ideš u zatvor

Post by repeater »

An RAF doctor who refused to go to Iraq on the grounds that the war was illegal was jailed for eight months yesterday in what the judge described as a message to the armed forces about the consequences of rejecting "the policy of Her Majesty's government".
Flight Lieutenant Malcolm Kendall-Smith, 37, of dual British and New Zealand citizenship, was found guilty on five counts of disobeying orders after a trial marked by bitter exchanges, in which he compared the actions of US forces to those of Nazi Germany.
cijela prica: http://www.guardian.co.uk/military/stor ... 66,00.html

vase misli ..
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#2

Post by Vozdra_123 »

ne znam da se ima sta raspravljati

u profesionalnoj vojsci ti si izabrao zanat
zakleo si se da ces raditi sto ti narede
ako ne slusas bices kaznjen
ako ti se ne svidja imas opciju da napustis posao, to onda ucini

da je covjek regrut, druga prica...
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#3

Post by Ahmmed »

Vozdra_123 wrote:ne znam da se ima sta raspravljati

u profesionalnoj vojsci ti si izabrao zanat
zakleo si se da ces raditi sto ti narede
ako ne slusas bices kaznjen
ako ti se ne svidja imas opciju da napustis posao, to onda ucini

da je covjek regrut, druga prica...

Pa, i kad je regrut.....
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#4

Post by repeater »

[quote="Vozdra_123"]
ako ti se ne svidja imas opciju da napustis posao, to onda ucini
[quote]

radi se o vojnom ljekaru. gdje da se zaposli?
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#5

Post by Ahmmed »

repeater wrote:
Vozdra_123 wrote: ako ti se ne svidja imas opciju da napustis posao, to onda ucini

radi se o vojnom ljekaru. gdje da se zaposli?

Ne postoje vojni ljekari....mislim, po struci i zanimanju :)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#6

Post by danas »

ja samo cekam da opet dodje onaj krugman i pocne nam pricat kako je u iraku lijepo i kako je sve ovo za dobrobit iracana.... :-)
Mr_M
Posts: 383
Joined: 16/07/2005 17:36

#7

Post by Mr_M »

U SAD niko ne mora biti vojnik, nema npr. vojne obavze kao kod nas, medjutim ko se prhvati da bude profes. vojnik, mora to ciniti.
Valda je taj trebao prije razmisljati nego se prijavio u vojsku.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#8

Post by Ahmmed »

danas wrote:ja samo cekam da opet dodje onaj krugman i pocne nam pricat kako je u iraku lijepo i kako je sve ovo za dobrobit iracana.... :-)
Pa, zar nije? :-)
rajvosa4ever
Posts: 168
Joined: 04/11/2003 00:00

#9

Post by rajvosa4ever »

Ljekar je ljekar, u vojnoj sluzbi ili u civilu.
Ako si odabrao vojnu sluzbu, bujrum izvrsavaj naredjenja.
Mene jedino cudi to sto je dobio tako malu kaznu.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#10

Post by danas »

Ahmmed wrote:
danas wrote:ja samo cekam da opet dodje onaj krugman i pocne nam pricat kako je u iraku lijepo i kako je sve ovo za dobrobit iracana.... :-)
Pa, zar nije? :-)
ja vise nista ne smijem pricat :D odma mi kazu stas' tu u ameriki ako nemres busha smislit :D i tako to :D a neJma nam krugmana, garant se prijavio da ide volonterski u irak, da siri blagodeti svoje filozofije... :oops:
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#11

Post by Vodenjak »

danas wrote:
Ahmmed wrote:
danas wrote:ja samo cekam da opet dodje onaj krugman i pocne nam pricat kako je u iraku lijepo i kako je sve ovo za dobrobit iracana.... :-)
Pa, zar nije? :-)
ja vise nista ne smijem pricat :D odma mi kazu stas' tu u ameriki ako nemres busha smislit :D i tako to :D a neJma nam krugmana, garant se prijavio da ide volonterski u irak, da siri blagodeti svoje filozofije... :oops:
Smijes!
I moras! :x

:-) :)
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#12

Post by Vozdra_123 »

@repeater

ja koliko znam "vojni" doktor struka ne postoji
covjek zavrsi medicinu i on je doktor
moze raditi bilo gdje

@ahmed

da ali regrut ima vise moralnih argumenata nego neko ko je izabrao vojsku kao profesiju
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#13

Post by danas »

odlicni su ovi agrumenti, ima da slusas sta ti se kaze... ma ko kec na jedanaest svim cetnicima... radili kako im je naredjeno odozgo, sta oni imaju da misle jel' ok omarska ili abu-ghraib... neko vec misli za njih, a njihov "obraz" je cist, ako vec ruke nisu... jel' tako?
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#14

Post by Vozdra_123 »

@danas

pa normalno! :D

u momentu rata ima da slusas zapovjedajuceg
tako zakon kaze

ali istorija ce ti suditi poslije, to je vec druga tema
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#15

Post by repeater »

Mr_M wrote:U SAD niko ne mora biti vojnik, nema npr. vojne obavze kao kod nas, medjutim ko se prhvati da bude profes. vojnik, mora to ciniti.
Valda je taj trebao prije razmisljati nego se prijavio u vojsku.
u pravu si. dijelom.
vidi ovo: oni koji se prihvate vojske u vremenu mira ne mogu odbiti sluzenje ako se u medjuvremenu zarati. vojnici u prof. vojskama su pod ugovorom sa obzirom da se radi o poslu. e sad se ja pitam sta jednom normalnom covjeku preostaje kad se nadje u takvoj situaciji.
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#16

Post by repeater »

Vozdra_123 wrote: ali istorija ce ti suditi poslije, to je vec druga tema
istorija je uvijek bolje sluzila zaboravu a ne pravdi.
ne kaze se dzaba da je istorija uvijek na strani pobjednika i da pobjednici pisu istoriju.
evo ti i primjer iz clanka:
Yesterday the judge said Kendall-Smith's understanding of the crime of aggression under international law was "seriously flawed". The judge described it as a "crime which can only be committed by those responsible for the policy of a nation at the top of government or of the armed forces and that responsibility for it does not trickle down to those at lower levels of the chain of command".
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#17

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

repeater wrote:
Mr_M wrote:U SAD niko ne mora biti vojnik, nema npr. vojne obavze kao kod nas, medjutim ko se prhvati da bude profes. vojnik, mora to ciniti.
Valda je taj trebao prije razmisljati nego se prijavio u vojsku.
u pravu si. dijelom.
vidi ovo: oni koji se prihvate vojske u vremenu mira ne mogu odbiti sluzenje ako se u medjuvremenu zarati. vojnici u prof. vojskama su pod ugovorom sa obzirom da se radi o poslu. e sad se ja pitam sta jednom normalnom covjeku preostaje kad se nadje u takvoj situaciji.
Wermacht, SS i Leibstandarte su tom logikom izvrsavali puka naredjenja jer su bili profesionalni vojnici u doslovnom smislu te rijeci. Valjda postoje morani principi koji bi trebali biti iznad svih naredjenja... :roll:
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#18

Post by Vodenjak »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
repeater wrote:
Mr_M wrote:U SAD niko ne mora biti vojnik, nema npr. vojne obavze kao kod nas, medjutim ko se prhvati da bude profes. vojnik, mora to ciniti.
Valda je taj trebao prije razmisljati nego se prijavio u vojsku.
u pravu si. dijelom.
vidi ovo: oni koji se prihvate vojske u vremenu mira ne mogu odbiti sluzenje ako se u medjuvremenu zarati. vojnici u prof. vojskama su pod ugovorom sa obzirom da se radi o poslu. e sad se ja pitam sta jednom normalnom covjeku preostaje kad se nadje u takvoj situaciji.
Wermacht, SS i Leibstandarte su tom logikom izvrsavali puka naredjenja jer su bili profesionalni vojnici u doslovnom smislu te rijeci. Valjda postoje morani principi koji bi trebali biti iznad svih naredjenja... :roll:
:thumbup:
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#19

Post by Vozdra_123 »

@repeater

tom (ne)normalnom covjeku mora biti jasno da SAD vojska (ili bilo koja profesionalna) svakih "x" broj godina ucestvuje u ratu. ako nije spreman da bude zrtva onda nek se ne laca takvog posla...
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#20

Post by danas »

Vozdra_123 wrote:@repeater

tom (ne)normalnom covjeku mora biti jasno da SAD vojska (ili bilo koja profesionalna) svakih "x" broj godina ucestvuje u ratu. ako nije spreman da bude zrtva onda nek se ne laca takvog posla...
prvo, ovo je englez, ne USA vojnik. njegov argument da je ovaj rat ilegalan je tacan sa pravne strane, a da ne govorim o individualnoj moralnoj strani. i najmanje mi se cini da je njega strah da ce poginuti i da ce biti necija zrtva, vec mi se cini da covjek nece -- zbog svoje savjesti -- da bude u redovima onih koji od drugih nevinih ljudi i civila cine zrtve.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#21

Post by Vozdra_123 »

repeater wrote:
Vozdra_123 wrote: ali istorija ce ti suditi poslije, to je vec druga tema
istorija je uvijek bolje sluzila zaboravu a ne pravdi.
ne kaze se dzaba da je istorija uvijek na strani pobjednika i da pobjednici pisu istoriju.
evo ti i primjer iz clanka:
Yesterday the judge said Kendall-Smith's understanding of the crime of aggression under international law was "seriously flawed". The judge described it as a "crime which can only be committed by those responsible for the policy of a nation at the top of government or of the armed forces and that responsibility for it does not trickle down to those at lower levels of the chain of command".
uredu
ali ovdje imamo dva zakona u pitanju.
jedan je internacionalni zakon.
a drugi je zakon drzave u kojoj sluzis vojsku.
fina zamisao je da se sve zemlje pridrzavaju prvog, ali znamo da to vec nije tacno.
vojnici se moralno mogu pobuniti protiv svojih zapovjedajucih, ali ce biti kaznjeni prema zakonu broj 2. dovoljno je streljati par vojnika da bi drugi slusali. hoce li inostrane zemlje doci da ti spase guzu ako se pobunis protiv svojih zapovjedajucih?

ostajem pri svom misljenju, ne lacaj se takvog posla ako volis da koristis svoj mozak.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#22

Post by Vodenjak »

Vozdra_123 wrote:
repeater wrote:
Vozdra_123 wrote: ali istorija ce ti suditi poslije, to je vec druga tema
istorija je uvijek bolje sluzila zaboravu a ne pravdi.
ne kaze se dzaba da je istorija uvijek na strani pobjednika i da pobjednici pisu istoriju.
evo ti i primjer iz clanka:
Yesterday the judge said Kendall-Smith's understanding of the crime of aggression under international law was "seriously flawed". The judge described it as a "crime which can only be committed by those responsible for the policy of a nation at the top of government or of the armed forces and that responsibility for it does not trickle down to those at lower levels of the chain of command".
uredu
ali ovdje imamo dva zakona u pitanju.
jedan je internacionalni zakon.
a drugi je zakon drzave u kojoj sluzis vojsku.
fina zamisao je da se sve zemlje pridrzavaju prvog, ali znamo da to vec nije tacno.
vojnici se moralno mogu pobuniti protiv svojih zapovjedajucih, ali ce biti kaznjeni prema zakonu broj 2. dovoljno je streljati par vojnika da bi drugi slusali. hoce li inostrane zemlje doci da ti spase guzu ako se pobunis protiv svojih zapovjedajucih?

ostajem pri svom misljenju, ne lacaj se takvog posla ako volis da koristis svoj mozak.
Ispardonjavam se na upadici, ali stvarno...
Je li "uredu" sad knjizevno umjesto "u redu" ?

:?
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#23

Post by Vozdra_123 »

danas wrote:
Vozdra_123 wrote:@repeater

tom (ne)normalnom covjeku mora biti jasno da SAD vojska (ili bilo koja profesionalna) svakih "x" broj godina ucestvuje u ratu. ako nije spreman da bude zrtva onda nek se ne laca takvog posla...
prvo, ovo je englez, ne USA vojnik. njegov argument da je ovaj rat ilegalan je tacan sa pravne strane, a da ne govorim o individualnoj moralnoj strani. i najmanje mi se cini da je njega strah da ce poginuti i da ce biti necija zrtva, vec mi se cini da covjek nece -- zbog svoje savjesti -- da bude u redovima onih koji od drugih nevinih ljudi i civila cine zrtve.
rekoh "(ili bilo koja profesionalna)"

ne osporavam cinjenicu da je taj rat jedno veliko njesra... za svaki rat ce neko reci da je ilegalan... obicno strana koja je napadnuta... i sta ti to vrijedi?

mene cak boli sto sam u SADu i placam taksu da bi se taj rat vodio.
Last edited by Vozdra_123 on 15/04/2006 00:28, edited 1 time in total.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#24

Post by Vozdra_123 »

@vodenjak

pardon
typo
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#25

Post by Vodenjak »

Vozdra_123 wrote:@vodenjak

pardon
typo
Svega mi na svijetu, nije bilo maksuz TEBI namijenjeno!
Cisto me zanima jer vrlo cesto naidjem na to!

Svako dobro! :)
Post Reply