Vracajmo zastavu

Koju cemo zastavu?

LJILJANE
88
77%
Sadasnju
26
23%

Total votes: 114

Fair Life

Post by Fair Life » 20/01/2006 20:54

St.Germain wrote:
Fair Life wrote:Image
ovu ja imam kuci...i jedina koju priznajem :)
Isto...

Vijorila se ispred zgrade UN-a.

danas

Post by danas » 20/01/2006 20:55

Fair Life wrote:
St.Germain wrote:
Fair Life wrote:Image
ovu ja imam kuci...i jedina koju priznajem :)
Isto...

Vijorila se ispred zgrade UN-a.

:dance: :dance: :dance: :dance:

pike

Post by pike » 20/01/2006 21:51

Kod mene na zidu Ljiljani stoje i to u najvecem formatu koji je prodavnica imala.

Mogu oni pravit i skrabat kakve god hoce zastave ali zna se sta je Bosansko.

Respect this
Image

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 20/01/2006 22:04

pike wrote:Kod mene na zidu Ljiljani stoje i to u najvecem formatu koji je prodavnica imala.

Mogu oni pravit i skrabat kakve god hoce zastave ali zna se sta je Bosansko.

Respect this
Image
Respect PIKE, nek' dusmani pocrkaju. :)

ak-47

Post by ak-47 » 20/01/2006 22:29

SiSaJuMe wrote:Kazem ti nebudali, .
Zar BIH netreba zastava kojoj ce se sva 3 naroda , odnosno svi BIH gradjani diviti i diciti.
Ovi ljiljani (bez obzira na Povjest), nisu prihvaceni kod svih gradjana BIH. Odnosno Muslimani su je samo prihvatili a ostali pljuju na nju... il ti to nije mozda jasno.
Potpuno si upravu ali ovu sadasnju zastavu ne prihvata niti jedan od naroda u bosni i hercegovini :-)

Edin H.

Post by Edin H. » 20/01/2006 23:53

Meni su ljiljani pravo bez-veze zastava koja zaista nema nikakve veze sa Muslmanima, jer u biti simbolizuju krst.

Ako prohodate po Engleskoj po recimo starim zamkovima vidjecete ih skoro istu simbolizaciju ljiljana na svakom koraku.

Nova zastava mi je puno draza jer simbolizuje stremljenje BiH prema Evropi i Evropskoj Uniji, a i stilski je mnogo ljepsa i modernija.

danas

Post by danas » 20/01/2006 23:55

pa stara zastava je imala "veze" sa bosnom, a to je valjda vaznije... :roll:

Fair Life

Post by Fair Life » 20/01/2006 23:57

Edin H. wrote:Meni su ljiljani pravo bez-veze zastava koja zaista nema nikakve veze sa Muslmanima, jer u biti simbolizuju krst.
(...)
Ima veze sa Bosnom i Hercegovinom... ako nema sa Muslimanima.

zzzzz

Post by zzzzz » 20/01/2006 23:59

Edin H. wrote:Meni su ljiljani pravo bez-veze zastava koja zaista nema nikakve veze sa Muslmanima, jer u biti simbolizuju krst.

Ako prohodate po Engleskoj po recimo starim zamkovima vidjecete ih skoro istu simbolizaciju ljiljana na svakom koraku.

Nova zastava mi je puno draza jer simbolizuje stremljenje BiH prema Evropi i Evropskoj Uniji, a i stilski je mnogo ljepsa i modernija.
Muslimani ne postoje :-)

Sad bi' se ja ranio kad procitam ovakve komentare....al ne sikiraj se nisi sam, ima vas koliko hoces

Edin H.

Post by Edin H. » 21/01/2006 00:00

To je tacno i svaka cast, ali mi predstavlja apsurd da je nekako jedino prihvacena od strane bosanskih Muslimana sto je neko vec ranije naglasio.

Edin H.

Post by Edin H. » 21/01/2006 00:02

zzzzz wrote:

Muslimani ne postoje :-)

Sad bi' se ja ranio kad procitam ovakve komentare....al ne sikiraj se nisi sam, ima vas koliko hoces
Dobro Bosnjacima.

Ma rokni se ti ako hoces uspavani :zzzz:

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 21/01/2006 00:08

Zastava s ljiljanima ima veze sa Bosnjackom historijom. Na spomenicima, steccima, se nalaze ljiljani, Bosanski ljiljani. Cak i na latinskom se nazivaju, Lilium Bosniacum, to su zuti ljiljani s Bosanskih prostora. Bosanska kraljevina na svom grbu imala je takodje te iste ljiljane.
Ljiljani poput onih u Francuskoj ili Engleskoj imaju drugo znacenje i nisu isti kao sto su nasi.

Max.Cherry

Post by Max.Cherry » 21/01/2006 00:12

Image

Nikad nikakva druga. Samo ljiljani u srcu i duši!

pike

Post by pike » 21/01/2006 00:26

Bosanac_21 wrote:
Zastava s ljiljanima ima veze sa Bosnjackom historijom. Na spomenicima, steccima, se nalaze ljiljani, Bosanski ljiljani. Cak i na latinskom se nazivaju, Lilium Bosniacum, to su zuti ljiljani s Bosanskih prostora. Bosanska kraljevina na svom grbu imala je takodje te iste ljiljane.
Ljiljani poput onih u Francuskoj ili Engleskoj imaju drugo znacenje i nisu isti kao sto su nasi.
Upravo tako. Bosanski Ljiljani i ljiljani po francuskoj, qvebeku i engleskoj nemaju veze jedni s drugima.

Postoji vise vrsta ljiljana (kao biljaka) i jedna od tih vrsta je Bosanski ljiljan (tako se ustvari naziva i u nauci Biologiji) dok su oni Francuski i Engleski neka druga vrsta ljiljana.

Bosnian Lily 8)

zzzzz

Post by zzzzz » 21/01/2006 00:27

Edin H. wrote:To je tacno i svaka cast, ali mi predstavlja apsurd da je nekako jedino prihvacena od strane bosanskih Muslimana sto je neko vec ranije naglasio.
Sto to??? Jer mislis da sam ja manje musliman zato sto su mi "ljiljani" u srcu

Hoce li pred Milostivim prevagnuti nad mojim dijelima i nedjelima, to sto ne zelim da prepustim drugima istoriju moje zemlje, to sto mi je podjednako "moj" i Kulin Ban kao i Husein Kapetan Gradascevic. Trazi li to moja vjera od mene da izbrisem istoriju mojih predaka ??? Vjera je ubjedjenje a nacionalnost je nesto s cim se radjas

Ispricacu ti pricu o Reisu koji je "reisovao" u doba povlacenja Turske i dolaska Austro-Ugarske, njegova teorija je bila "gdje je din tu ti je i domovina" pa je poveo za sobom desetine hiljada Bosnjaka u pustahije Anadolije. Je li on bio dobar musliman ako vec nije bio dobar Bosnjak i Bosanac....nista dobro od njegovog pametovanja ne bi ni za muslimane kao ni Bosnjake.

Nedopusti da ti praznoglavi pune glavu

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 21/01/2006 00:56

Bosanac_21 wrote:
Sta bolan Bosanac_21 provokataru ili budali objasnjvas. Pusti ga neka se vrti u krug u mraku.

Edin H.

Post by Edin H. » 21/01/2006 01:25

Drvosjeca kultura ophodjenja i obrazovanje su ti vidim jaca strana kao sto ti i sam nick govori.

Lijepo je sto si uz to odgojen u socijalistickom sistemu, pa si uz to i opterecen spijunima i provokatorima.

Ipak dobra je vijest da za to ima lijeka, samo moras prvo priznati sebi problem i onda se obratiti strucnoj osobi.

zzzzzzz Boze sacuvaj da si ti zbog toga manji musliman, cak naprotiv cini te vecim, pogledaj moju recenicu, ja sam samo rekao da je situacija apsurdna.

Ipak dosta mi je istorije u ovim malim balkanskim drzavama i mislim da je vrijeme da se sagleda sadasnja situacija i pokusa ici naprijed.

Eto zato mi se svidja nova zastava koja to simbolizira.

Zao mi je, ali dobro sam zagledao one (engleske) ljiljane o kojima sam govorio i zaista izgledaju slicno, ako ne i isto.

Klon

Post by Klon » 21/01/2006 01:41

SiSaJuMe wrote:Kazem ti nebudali, .
Zar BIH netreba zastava kojoj ce se sva 3 naroda , odnosno svi BIH gradjani diviti i diciti.
Ovi ljiljani (bez obzira na Povjest), nisu prihvaceni kod svih gradjana BIH. Odnosno Muslimani su je samo prihvatili a ostali pljuju na nju... il ti to nije mozda jasno.
Prvo, zastavu sa ljiljanima su prihvatili svi bh. patrioti, bili to Srbi, Hrvat ili Bosnjaci.
Nazalost velcina Srba i Hrvata nece tu zastavu, ali i nece ovu novu.
Oni ce pluvati po svakoj zastavi BiH bili to ljiljani ili zuti trokut,
Njima smeta svaka zastava, jer njima smeta BOSNA I HERCEGOVINA.
i sve sto je simbol te zemlje.

Sto se tice ljiljana, jeste steta da to nije vise nasa zastava, ali budimo iskreni, govorimo to je stari simbol BiH,a prije 1992 niko nije cuo za ljiljane.
Ova nova zastava i nije tako lose, nema ni jedne druga drzava zastavu koja lici na nasu, tako da se zastava BiH moze lako prepoznati.

Ako vec mjenate zastavu ja bi na sadasnju jos dodao grb sa ljiljanima.

A i nije tako vazno koja je zastava, vazno je samo sta predstavlja.
Nasu domovinu, Bosnu i Hercegovinu!!!

manki

Post by manki » 21/01/2006 01:46

neee vraćati,ova je puno ljepša :(

pike

#70 Re: ....

Post by pike » 21/01/2006 01:54

infernus wrote:mislim da 'ljiljani' neće nikad biti prihvaćeni od strane srba i hrvata u bih kao simbol s kojim se solidariziraju iz jednostavnog razloga što je taj simbol bio zloupotrebljen u svrhe stvaranja slićne fašistićke tvorevine kao i herceg-bosna i kao postojeća republika srpska od strane određenih bošnjačkih struktura (glupo je generalizirat)..........no ipak se mora reći da i kod tog simbola postoji mnogo kontroverzi unutar i samog bošnjačkog naroda.....mislim da je autor ove teme jako intelektualno ograničena osoba i što besprijekorno potvrđuju i njegovi postovi i teme.....
...kao prvo naslov 'vratimo zastavu'.....a tko da vrati zastavu-bošnjaci vjerovatno po njegovom mišljenju....o izgledu zastave treba da odlučuju svi građani ove zemlje bez obzira na vjeru i naciju....
...spominje se neko odnorađivanje bosanskog naroda i rezultat tog odnorađivanja su vjerojatno današnji bosanski hrvati i srbi....mislim da je ova tvrdnja toliko fašistički usmjerena da bi je trebali zabraniti na forumu....a sad malo lekcija iz povijesti za neobrazovane:
većinski zapadni dijelovi (u pojedinim razdobljima čak i više) današnje bih u dalekoj prošlosti su bili dio hrvatske države,kneževine ili čega već..... dakle hrvatsko biće postoji na tlu bih odkad su hrvati došli na ove prostore pa ne znam kakvo odnorađivanje se i moglo dogodit....no i da je to i neka istina zašto ti bosanci (bošnjaci) ne prihvate kraljicu katarinu i ne dođu joj odat počast na bobovcu npr......danas to rade samo hrvati....
a na već postanoj slici vidi se šta piše ispod grba....mislim da nije u redu da se iskrivljava povijest u korist ideja ovog nekog mr_bosnjaka ili što god već......vidite ljudi mi u ovoj prokletoj zemlji svi imamo svoje istine koje se nerijetko sukobljavaju pa ne znam da li je glavni problem zastava...ima puno dubljih problema koje treba rješavat.....
i nositelji ideja kao ovih nisu ništa drukčiji od četnika,ustaša i ostalih bijesnih pasa.........mene osobno smeta kad se bih poistovjetuje sa bošnjacima ...oni su jedan od konstitutivnih naroda u toj državi i kao takav narod ne mogu jednostrano da odlučuju u njeno ime....
ali mi ipak trebamo da se okrenemo budućnosti i ja mislim da će stvari da
spravno da legnu na svoje mjesto-----samo mir i tolerancija i poštivanje
tuđeg....ja mislim da je to formula za budućnost mr-bosnjak
Ko ne prihvata kraljicu Katarinu? Pa ona je kraljica Bosne nema tu sta prihvatit ili ne prihvatit :roll: samo mi je smijesno da nose sahovnice na Bobovac umijesto ljiljana :? pa ti isti ljiljani su zastitini znak Bobovca i srednjovjekovne Bosne i dinastije Kotromanica, kojoj izmedjuostalog i sama kraljica Katarina pripada.

schnjufko

#71 Re: ....

Post by schnjufko » 21/01/2006 02:12

pike wrote:
infernus wrote: Ko ne prihvata kraljicu Katarinu? Pa ona je kraljica Bosne nema tu sta prihvatit ili ne prihvatit :roll: samo mi je smijesno da nose sahovnice na Bobovac umijesto ljiljana :? pa ti isti ljiljani su zastitini znak Bobovca i srednjovjekovne Bosne i dinastije Kotromanica, kojoj izmedjuostalog i sama kraljica Katarina pripada.
Mislim da je ovo dobro zapazanje mada bi se trebo neko i zapitati dal oni uopste znaju sta je Bobovac i imaju li uopste vise od dva razreda skole.

By the way koliko znam ljiljani jesu dosli u nas gb iz francuske preko zenske loze neznam tacno ali mislim da je to doslo na grbove Bosanskih plemica preko Anzujske linije uhvatite nekog historicara paga maltretirajte malo mozda vam kaze detalje.

By the way sta ce te sutra stavit u lonac
Nece valjda opet biti riza

OvaRupaNemaDnaaaaaaaaa...

Post by OvaRupaNemaDnaaaaaaaaa... » 21/01/2006 02:37

Zastava sa ljiljanima je zastava srednjovijekovne bosanske drzave i samim time niti jedan od konstitutivnih bosanskih naroda nema ekskluzivno pravo na nju ili ako hocete drugacije, svi drzavljani BH imaju jednako pravo da je osjecaju kao svoju. To je zastava pod kojom su '92. stajali bosanski patrioti u pokusaju odbrane vijekovnog nacina zivota i dobrosusjedskih odnosa na ovim prostorima.
Za mene su ovo dovoljni razlozi da ljiljane i danas nosim na srcu.

Sa druge strane, pojedini politicari, koji su trebali voditi odbranu Bosne u skladu sa onim sto ova zastava predstavlja su pali na ispitu morala, iskrenosti i patriotizama i iz tog razloga ja nemam vise nikakvog respekta prema njima, dok su zastava i ljiljani jos uvijek onakvi kakvim sam ih vidio '92. Sijaju u mraku. 8-)

civico

Post by civico » 21/01/2006 02:47

Klon wrote: Prvo, zastavu sa ljiljanima su prihvatili svi bh. patrioti, bili to Srbi, Hrvat ili Bosnjaci.
Nazalost velcina Srba i Hrvata nece tu zastavu, ali i nece ovu novu.
Oni ce pluvati po svakoj zastavi BiH bili to ljiljani ili zuti trokut,
Njima smeta svaka zastava, jer njima smeta BOSNA I HERCEGOVINA.
i sve sto je simbol te zemlje.
100% ispravno , ko tvrdi drugacije - blub.

giga

Post by giga » 21/01/2006 03:00

zastava za ljude

Image

giga

Post by giga » 21/01/2006 03:05

mozda nece pljuvati po zastavi koja ima i nesto njihovo

Post Reply