Odlazak iz BiH?

Post Reply

Da li planirate trajno napustiti BiH?

DA
43
48%
NE
46
52%
 
Total votes: 89

stella_sa
Posts: 489
Joined: 17/10/2005 21:36

#551

Post by stella_sa »

TareSA wrote: Kako ja cesto kazem: Glup je onaj koji zivi u sarajevu a ne voli ga ali i obratno.:)pozdrav svima.
obratno: glup je onaj ko ne zivi u sarajevu a voli ga :-) :D
meskox
Posts: 64
Joined: 02/03/2004 00:00

#552

Post by meskox »

Minnela wrote:
meskox wrote:za one koji ne kontaju situaciju po ovim zapadnim drzavama.
evo kratko i jasno:
na ovim krajevima vlada turbofolk,takmicenje u namjestaju,u autima,
ima jedno dvije godine aktuelno je ko ce kupiti bolji stan,
ono sto je zalosno je da ti ljudi tu lovu krvavo zarade po j..... baustelama a ako ste mislili da ovamo ima intelektualaca mogao bih ih imenovati ali necu i na jednoj ruci izbrojati.
mozda stanu in dva prsta :lol:
Eeeee moj Mesko, u koje li ti spadas?? :roll: :?
U Bosni se ne slusa turbo folk, u Bosni su svi pametniji, svi u svemu bolji, ne kupuju skupa auta, ne kupuju stanove, pogotovo ne po Sarajevu...samo jadna dijaspora to radi,hmmmmmm,cudno...
nemozes ti nikad bosnu sa dijasporom porediti bar ne Sarajevo
ja u sarajevu imam mogunost da se druzim sa normalnim svijetom ovdje je nemam.
znam ja da turbo folka i ostalih stvari svugdje ima, ali se vecinom zna gdje je njihovo mjesto i nemoras tamo ici ako neces ali ovdje to ljudi shvataju kao neko natjecanje mislim meni je to toliko svejedno jer ja sigurno nespadam niti cu ikad spadati u tu klasu ljudi.
i nisam Mesko vec procitaj brzo i zajedno sa "X"
da pamtis
Posts: 1514
Joined: 16/07/2005 14:10

#553

Post by da pamtis »

kako je pocelo presticete "piramidu" 8-) pozz domovini 8-)
stella_sa
Posts: 489
Joined: 17/10/2005 21:36

#554

Post by stella_sa »

Annela wrote:
edu wrote:
Annela wrote:Stella imam ja brata a meni treba stan :-)
a meni zena i stan.. :D :D ..i svi sretni.. :D :D :D
Jesi brz :-)
ma on ti je zeko pravi :D
tigris
Posts: 3670
Joined: 25/01/2005 14:21
Location: sarajevo

#555

Post by tigris »

da ti je djevojka zivjela ovdje, imala to sto i ti da li bi onda razmisljao o djeci i pokupio se se djevojkom i otisao??
mr2
Posts: 815
Joined: 27/06/2005 20:03
Location: amsterdam

#556

Post by mr2 »

evo nesto nade na netu.....
:roll: :roll:
Evo da se i ja ukljucim u ovu diskusiju i da predocim moj slucaj na uvid, kao odgovor Bosancu i onom drugom patriotski nastrojenom delegatu(zaboravih mu cijenjeni nadimak).
Ja rodjen, skolov'o se, u nasoj Bosni. Nisam stigo momkovat, jebiga. Ratov'o za Bosnu, par puta i krv prolio, u pravom smislu rijeci. Sta sam dobio? Nista. Nezaposlen par poslijeratnih godina, ko pravi patriota. Trebam li napomenuti bio i neozenjen (ja kol'ko je bilo tesko skontat da nisam u stanju osnovati porodicu). Mrzio dijasporce iz dna duse i srao k'o dvojica gorespomenutih. Opijo se do besvijesti (ja koliko ce se ljudi naci u ovoj mojoj prici, ha) ,itd, itd.
Dobio iznenadnu sansu i odmah je zgrabio, bez imalo ponosa.

Vec sam trecu godinu u omrznutoj/omiljenoj nam americi. Radim ceteres sati sedmicno, sve preko se placa 1,5 puta. Uz platu ide sve pripadajuce, bezbeli. I jebote, plata nikad ne kasni. Cudo bozije. U prvih par provedenih mjeseci ,kad dodje petak, ja sve kontam sad ce neko rec da nema para i da ce bit iduce hefte. Kod kuce(il' je bolje rec barake) zena i dvoje djece. Gledam, sto je meni jako bitno, najgoru kosarku na svijetu. Uzivo, ponekad, da prostis. Lokalni tim je neki dan osvojio titulu i nisu se napili, sram ih bilo.
I na kraju pitanje. Dal se kajem i jel me sramota sto sam otiso? Nimalo burazeru. Nostalgije ima i uvijek ce je biti. Al nije ni nostalgija najbolniji osjecaj, drugovi moji. Ja se sjecam i gorih.
dugi
Posts: 476
Joined: 05/09/2004 15:06

#557

Post by dugi »

edu wrote:
dugi wrote:Mogu ti reci da trosisi previse energije na nesto sto ne mozes promijeniti
onda nema potrebe ni da ti meni nesto pises niti da ja tebi repliciram...

Ja ti pokusao dati dobronamjeran savjet i nisam ocekivao tako arogantan odgovor. Ili mozda nisam pravi profil dijasporaca sa kojim bi diskutovao :D
Ocito i ja trosim energiju na nesto sto ne mogu promijeniti.
Pozdrav.
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#558

Post by edu »

dugi wrote:
edu wrote:
dugi wrote:Mogu ti reci da trosisi previse energije na nesto sto ne mozes promijeniti
onda nema potrebe ni da ti meni nesto pises niti da ja tebi repliciram...

Ja ti pokusao dati dobronamjeran savjet i nisam ocekivao tako arogantan odgovor. Ili mozda nisam pravi profil dijasporaca sa kojim bi diskutovao :D
Ocito i ja trosim energiju na nesto sto ne mogu promijeniti.
Pozdrav.
procitam sve i dodjem do zadnje recenice i sta?
larado
Posts: 96
Joined: 22/08/2005 23:17

#559

Post by larado »

Bracho pitari, molim bez svadje. Nemoj da nam se kospicari smiju, hajmo sad svi na pivu pa cemo ovo u detalje dogovoriti.. 8-)
dugi
Posts: 476
Joined: 05/09/2004 15:06

#560

Post by dugi »

edu wrote:
dugi wrote:
edu wrote: onda nema potrebe ni da ti meni nesto pises niti da ja tebi repliciram...

Ja ti pokusao dati dobronamjeran savjet i nisam ocekivao tako arogantan odgovor. Ili mozda nisam pravi profil dijasporaca sa kojim bi diskutovao :D
Ocito i ja trosim energiju na nesto sto ne mogu promijeniti.
Pozdrav.
procitam sve i dodjem do zadnje recenice i sta?
Nista, samo sam pokusao reci svoje vidjenje na ovu temu s obzirom da sam "okusio" zivot na obje "zaracene" strane :D
dugi
Posts: 476
Joined: 05/09/2004 15:06

#561

Post by dugi »

larado wrote:Bracho pitari, molim bez svadje. Nemoj da nam se kospicari smiju, hajmo sad svi na pivu pa cemo ovo u detalje dogovoriti.. 8-)
Edu nam je malo nervozan ovih dana, valjda pauza u prvenstvu :mrgreen:
larado
Posts: 96
Joined: 22/08/2005 23:17

#562

Post by larado »

Nije nego je sutra skupstina kluba, velike se stvari "lome" pa je napeto.
Ne mogu da vjerujem da se stella_sa jos nije javila da nas naruzi sto zachatavamo :lol: ..garant je zauzeta oko ovih silnih ponuda, valja skontati na koji ce kontinent :-D
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#563

Post by edu »

dugi wrote:
larado wrote:Bracho pitari, molim bez svadje. Nemoj da nam se kospicari smiju, hajmo sad svi na pivu pa cemo ovo u detalje dogovoriti.. 8-)
Edu nam je malo nervozan ovih dana, valjda pauza u prvenstvu :mrgreen:
nisam buraz..samo ne znam kakav odgovor ocekujes ako mi na kraju napises da trosim uzalud energiju...

u svakom slucaju postujem sto si napisao kao i tvoj izbor da zivis gdje vec zivis..iskreno se nadam i vjerujem da ce moja djeca..hanuma i ja svoju buducnost provesti u svojoj drzavi...

pozdrav!
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#564

Post by SiSaJuMe »

Alo ba bez svadje.
Evo ja sam Dijasporac i handri me nostalgija 11 mjeseci u godini. Onaj 1 mjesec (godisnji odmor) provodim pola Bih i pola na moru i tu nestane nostalgije. U Bih dobijem mucninu u stomaku. ZASTO. Nije ba radi cevapa i dobre domace hrane nego zbog svega ostalog. Vidim sam sve te UNAZADNE promjene, vidim da vise tu nepripadam a zelio bi, vidim da je kriminal normalna stvar, vidim da se vjerski mrzi, vidim da nam 90% stanovnistva ima pokvarene zube, vidim da bi narod htjeo al nemoze (sto edo kaze). Moji prijatelji 'Golubare' jer kinte nemaju za fuka, sanjaju o Holandskoj travi, i papirima da zbrisu. Ja koj sam vani sanjam da se vratim a oni da zbrisu. I tako iz godine u godinu. Ko zna mozda kad se penzija zaradi i pozelim da otegnem papke tamo di sam rodjen, ostvarim svoj san o povratku. Kako sad stvari stoje 2 sedmice mi bude vise nego dovoljno.
dugi
Posts: 476
Joined: 05/09/2004 15:06

#565

Post by dugi »

edu wrote:
dugi wrote:
larado wrote:Bracho pitari, molim bez svadje. Nemoj da nam se kospicari smiju, hajmo sad svi na pivu pa cemo ovo u detalje dogovoriti.. 8-)
Edu nam je malo nervozan ovih dana, valjda pauza u prvenstvu :mrgreen:
nisam buraz..samo ne znam kakav odgovor ocekujes ako mi na kraju napises da trosim uzalud energiju...

u svakom slucaju postujem sto si napisao kao i tvoj izbor da zivis gdje vec zivis..iskreno se nadam i vjerujem da ce moja djeca..hanuma i ja svoju buducnost provesti u svojoj drzavi...

pozdrav!

Mislio sam da ces tesko promijeniti necije misljenje raspravom na forumu, na to se odnosilo to sto sam rekao da trosis uzalud energiju.

Zelim ti srecu i da sto prije ostvaris svoje ciljeve.
I ove prvenstvo ako Bog da Image Image
buhtelj
Posts: 350
Joined: 13/02/2005 17:56

#566

Post by buhtelj »

SiSaJuMe wrote:Alo ba bez svadje.
Evo ja sam Dijasporac i handri me nostalgija 11 mjeseci u godini. Onaj 1 mjesec (godisnji odmor) provodim pola Bih i pola na moru i tu nestane nostalgije. U Bih dobijem mucninu u stomaku. ZASTO. Nije ba radi cevapa i dobre domace hrane nego zbog svega ostalog. Vidim sam sve te UNAZADNE promjene, vidim da vise tu nepripadam a zelio bi, vidim da je kriminal normalna stvar, vidim da se vjerski mrzi, vidim da nam 90% stanovnistva ima pokvarene zube, vidim da bi narod htjeo al nemoze (sto edo kaze). Moji prijatelji 'Golubare' jer kinte nemaju za fuka, sanjaju o Holandskoj travi, i papirima da zbrisu. Ja koj sam vani sanjam da se vratim a oni da zbrisu. I tako iz godine u godinu. Ko zna mozda kad se penzija zaradi i pozelim da otegnem papke tamo di sam rodjen, ostvarim svoj san o povratku. Kako sad stvari stoje 2 sedmice mi bude vise nego dovoljno.
Kaj ces vani.."ruzne nizozmske zenke" i sve je flat..vrati se natrag u zdravu okolicu gdje nema dopa i prostitucije....neka ti bude vodic zdrava balkanska pamet....
stella_sa
Posts: 489
Joined: 17/10/2005 21:36

#567

Post by stella_sa »

larado wrote:Nije nego je sutra skupstina kluba, velike se stvari "lome" pa je napeto.
Ne mogu da vjerujem da se stella_sa jos nije javila da nas naruzi sto zachatavamo :lol: ..garant je zauzeta oko ovih silnih ponuda, valja skontati na koji ce kontinent :-D
ha ja, vi zachatavate ovdje a moj oglas obrisali :roll: :D
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#568

Post by taxi_driver »

polako.shvatite da neko i radi da ne moze sve upratiti za pola sata.vec 24 stranica.ne isplati se ovo pratiti.ja sam svoj oglas dao i sad cekam reakcije.
afmodb
Posts: 42
Joined: 26/09/2004 17:48
Contact:

#569

Post by afmodb »

danas wrote:
stella_k wrote:Hebi ga....a neki poslovni aranzman?
samo pitaj, sta te zanima? na HB vizu (zaposlenje) je takodje jako tesko doci, ali ako ti firma u USA to odradi, nije nemoguce. moras biti strucan u oblasti zaposlenja i oni moraju da dokazu da nisu mogli naci radnika u americi sa tim kvalifikacijama. sto je malo glupo, ali uglavnom prolazi. za ove vize ima godisnja kvota.
H-1B odnosno radna viza je ogranicena godisnjom kvotom samo ukoliko osoba koja pokusava da se zaposli nema poslediplomski studij. Medjutim ima jos nekoliko kategorija radnih viza - opet u ovisnosti od strucne spreme. I H-1B i E vize se mogu relativno lako i brzo rijesiti uz sljedece uslove:
- puno sponzorstvo firme iz US
- placanje advokatskih i sudskih troskova
- VSS us preferiranje magistarske ili doktorske diplome

Afmodb
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#570

Post by callmethebreeeze »

procitah sve i jedan post, i hebite me ako mi je ista jasnije.

kao dijasporac moram samo reci, a stvarno ne zelim da se protumaci kao dijasporska arogancija, da bi bosna mogla imati puno puno vise koristi od dijaspore. i da bi drzava vise "paznje" trebala posvetiti dijaspori.

ja razumijem da se mnogi koji su bili i danas zive u bosni jeze kada se papci, koji rintaju ko stoka da bi kupili audija, pocnu kurciti i dijeliti savjete.

medjutim, masa naseg svijeta koja se obrazovala i radi u dijaspori je naucila mnogo toga sto bi bosni bilo od koristi, i ne znam zasto zamjerate na dobronamjernoj kritici. iz daljine je pogled siri, a i bolje se vidi.
wanderer
Posts: 725
Joined: 11/12/2004 13:10

#571

Post by wanderer »

callmethebreeeze wrote: medjutim, masa naseg svijeta koja se obrazovala i radi u dijaspori je naucila mnogo toga sto bi bosni bilo od koristi, i ne znam zasto zamjerate na dobronamjernoj kritici. iz daljine je pogled siri, a i bolje se vidi.
Upravo si sam sebi odgovorio. Iz fildzana je taj pogled, dakle, uzi. Posebno ako nista ne cinis da malo prosiris poglede na svijet oko sebe, a i kada imas priliku stavis sve u sluzbu svoje stete.
Neovisnjak
Posts: 14
Joined: 11/12/2005 20:41

#572

Post by Neovisnjak »

Oprostite za trolovanje teme, ali čini mi se da ste malo nepravedni prema svojoj domovini. Kadgod dođem u Bih (na žalost to nije često, tako svake dvije godine) vidim veliki napredak. A znate što mi se najviše sviđa? okrenutost prema budućnosti!
U mojoj domovini koju neizmjerno volim najznačajnija tema je WW2. Ako ne vjerujete spojite se na forum.hr. Nakon pet postova svi topici su na ustašama i partizanima. U Srbiji prošlosti je okrenut svaki drugi topik. (B92). Kod vas većina je okrenuta budućnosti.
Slijedeća stvar, ne preseravate se. Svjesni ste svojih mana. To je nužno da bi se one otklonile.
( Po preseravanju vode Slovenci, zatim mi, pa Srbi) Kod vas preseravanja gotovo da nema.
Da ne trolujem dalje. Teško je. BiH je sada otprilike negdje gdje je Hrvatska bila 2001. A to nije daleko. Pa i gospodarski. Uz stopu rasta od 8% BNP se udvostručuje svakih 7 godina, a mislim da je BiH za to sposobna.
Sve najbolje!
buhtelj
Posts: 350
Joined: 13/02/2005 17:56

#573

Post by buhtelj »

Neovisnjak wrote:Oprostite za trolovanje teme, ali čini mi se da ste malo nepravedni prema svojoj domovini. Kadgod dođem u Bih (na žalost to nije često, tako svake dvije godine) vidim veliki napredak. A znate što mi se najviše sviđa? okrenutost prema budućnosti!
U mojoj domovini koju neizmjerno volim najznačajnija tema je WW2. Ako ne vjerujete spojite se na forum.hr. Nakon pet postova svi topici su na ustašama i partizanima. U Srbiji prošlosti je okrenut svaki drugi topik. (B92). Kod vas većina je okrenuta budućnosti.
Slijedeća stvar, ne preseravate se. Svjesni ste svojih mana. To je nužno da bi se one otklonile.
( Po preseravanju vode Slovenci, zatim mi, pa Srbi) Kod vas preseravanja gotovo da nema.
Da ne trolujem dalje. Teško je. BiH je sada otprilike negdje gdje je Hrvatska bila 2001. A to nije daleko. Pa i gospodarski. Uz stopu rasta od 8% BNP se udvostručuje svakih 7 godina, a mislim da je BiH za to sposobna.
Sve najbolje!
Idi doma, ovdje optimizam nije dobrodosao....moras da places kako je sve u K**** i da je sve slabije i slabije...inace nisi IN... :lol: :lol: :lol:
tigris
Posts: 3670
Joined: 25/01/2005 14:21
Location: sarajevo

#574

Post by tigris »

itekako je dobrodosao ,ima nas koliko hocete koji ne misle uopste napustati bih,i nije potrebno da nam oni koji su otisli govore kako je ovdje sve u q.... mi to i znamo ali eto ima nas optimimista, ima nas koji nemamo izbora nego ostati ovdje i pokusati zivjeti normalnim zivotom, sto nas je vise takvih ko zna? mozda nece sve otici u q...... zauvjek

svako se ne moze otici tek tako...... :-)
meskox
Posts: 64
Joined: 02/03/2004 00:00

#575

Post by meskox »

Idi doma, ovdje optimizam nije dobrodosao....moras da places kako je sve u K**** i da je sve slabije i slabije...inace nisi IN... :lol: :lol: :lol:[/quote]

potpisujem,

nisi IN ako ne kukas, to je ono tipicno nase,
u nekom pogledu smo gori od cigana, nekazem da svi kukaju ali dobra vecina.
a sigurno bar 50% stanovnistva u Sarajevu bolje zivi od dijaspore.
Post Reply