Nađa Dizdarević otpocela strajk gladju

Post Reply
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#201

Post by senada »

Svi su izgledi da cemo i mi gradjani Sarajeva morati vrsiti snazan pritisak na organe vlasti. Pored ostalih demokratskih metoda za svoja prava ocito se moramo boriti i izboriti i putem demonstracija, strajkova, okupljanja, strajkujuci ne gladju, nego protiv gladi, jer nasi motivi su posljedice krsenja svih nasih osnovnih ljudskih prava, od prava na drzavu kao garant svih nasih drugih prava koja nam petnaest godina krsi aktuelna vlast.
User avatar
dizZaster
Posts: 589
Joined: 23/09/2005 11:19
Location: Sarajevo

#202

Post by dizZaster »

Babsy wrote:ne bih bas rekla da je to toliko nevjerovatno...
samo kad pogledas tu nadju... to je pocetak... ako je odjebu iz vlade... sta ce onda... opasati se eksplozivom i ici razvaljivati medjunarodne institucije?
Babsy, ne laprdaj :x
Nigmus
Posts: 115
Joined: 06/12/2005 00:02
Location: Seher Sarajevo
Contact:

#203

Post by Nigmus »

Babsy wrote:ne bih bas rekla da je to toliko nevjerovatno...
samo kad pogledas tu nadju... to je pocetak... ako je odjebu iz vlade... sta ce onda... opasati se eksplozivom i ici razvaljivati medjunarodne institucije?
sasvim sigurno nece zavrsiti na boci ;)
fritfrut
Posts: 13
Joined: 05/09/2004 00:55
Location: sarajevo

#204

Post by fritfrut »

ding-dong wrote:
hananah wrote:Ding dong, dovoljno i za mnoge, bez obzira na vjeru i naciju, no ne zelim o tome javno govoriti jer nisam nista uradila zbog tebe i tebi slicnih, odnosno radi hvale vama nego zato sto imam cisto i dobro srce, manje laprdam, manje izgovore trazim (da ce pare otici za obranu zlocinaca) a vise djelujem :)
A to da li si ti uradio nesto dovoljno za sebe govoris, mislim da bi ti korisnije bilo da mozda porazgovaras sa Nadzom, pridji joj i progovori koju s njom nego sto laprdas na forumu i stavljas citate sta je neko drugi ili nije uradio. Posto se toliko zalazes za nju ucini nesto, ja da mi je bas stalo do nje ucinila bih nesto, no imam precih stvari i pomazem onima kojima je pomoc puno potrebnija.
Ja tebi necu uputiti pitanje sta si ti uradio jer to je tvoja stvar, a nisam toliko ni radoznala, niti su dobra djela takmicenje niti komercijala :)
Haj bok
Papanko mahalska ako vratis malo postove do pocetka vidjeces da sam ja prvi reagovao na tvoje ogavstine. Idiote zenski da imalo imas mozga shvatila bi da je ding dong pisao mailove o Nadji MEDJUNARODNOM SEKRETARIJATU AMNESTY INTERNATIONAL-U i da su ovo odgovori. Toliki si neandertalac da nisi u stanju procitati ni sta i kako neko pise. Shvatila bi da su ovo interne prepiske unutar najvece organizacije za zastitu ljudskih prava od clanova na terenu do lidera timova. Onda bi valjda shvatila da je ding-dong jos na prvoj strani dao izjave "alzirske grupe" u Guantanamu i da ding dong zna odlicno o cemu je rijec i radi nesto, za razliku od tebe mahalasice primitivna pokvarena.
Ti nisi nikad nista uradila jer nemas taj kapacitet. To se odlicno vidjelo iz tvojih postova sa pocetka ove diskusije. Dobra djela nisu ni takmicenje ni komercijala, ona su samo prilika da pokazes ono sto ti nemas-srce. Ti nikad nisi niti ces nekom pomoci. Izdanak si primitivnog mahalskog mentaliteta koji se divi Celi Bajramovicu i jedino za sta mozes djelovati je vlastita guzica. Nosis je u gacama, nosis je i na ramenima i pokazujes po forumu. Bravo "humanitarko" iz naseg sokaka.
Uradila hana nesto humano? Jedino humano sto mozes uraditi jeste postediti ovaj forum svojih verbalnih proljeva kojima obilujes. Fuj stoko primitivna mahalska :x :x :x :x
Moj brate ja sam zbog ove budale dva puta banovan, a njoj ništa. Sigurno češ i ti zbog ovog nastradati, ako nisi već. Uglavnom, nadam se bar da će ljudi koji posjećuju ovaj forum konačno shvatiti kakva je osoba u pitanju. :sad: :-?
wanderer
Posts: 725
Joined: 11/12/2004 13:10

#205

Post by wanderer »

I ova tema dobro pokazuje gdje smo i sta smo. Da se ovo desilo nekoj Amerikanki ili Francuskinji, pola ovih sto je sa ovolikim zarom vrijedjaju bi organizovali protestne skupove.

Mjera je kod nas deficitaran proizvod. Kompleksi ipak nisu.
airman1
Posts: 60
Joined: 04/04/2003 00:00

#206

Post by airman1 »

Svako je neduzan dok mu se ne dokaze suprotno. Cak i ljudi za koje sumnja da su teroristi. Uostalom sav onaj sljam kome se sudi u Hagu ima advokate, ide kuci za vikende a pobili su vise ljudi nego sto su svi ovi na Kubi i po drugim zatvorima pobili zajedno! Ja mogu da mislim sta hocu i o Nadji i o Alzircima, ali nemam pravo vrijedjati je i ismijavati se njenom problemu. Vlade Srbije i Hrvatske su potrosile bruku para pomazuci, cak i kada su osudjeni, svojim optuzenicima u Hagu, a nasa "vlast" nema "muda" da to ucini za svoje gradjane? Ja cisto sumnjam da se oni nesto brinu da ce imati problema sa Vladom SAD oko terorizma i tako to, mislim da njih jednostavno nije briga za te ljude. A to je ono sto je najstrasnije, jer mozes biti, kao drzavljanim BiH optuzen za nekakvo banalno djelo vani i znas da tvoja drzava nece ni prstom maknuti da te spasi, fakat ohrabrujuce! Doduse, koliko se trude da pomognu ljudima koji ovdje zive nije ni cudo. Jos jednom, slagali se mi sa postupcima Nadje Dizdarevic ili ne, niko nema prava da je vrijedja i ismijava je, ko to i dalje cini neka mu je na cast i obraz ako ih ima.
halo
Posts: 191
Joined: 17/05/2005 02:52

#207

Post by halo »

Malo budite razumni negdje sam citao ili cuo da se ti zarobljenici drze najmanje 5 godina bez ikakvog sudjenja samo ispitivanja ako nemaju nista konkretno jer 5 godina je period koji oni smatraju da ako neko ima neke planove ili veze sa nekim celijama ili ako je planiro nesto,je dovoljno da se to ponisti samo od sebe
Mozda nisam bio bas najjasniji ali skontacete sta sam htjeo reci :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#208

Post by Bosanac sa dna kace »

halo wrote:Malo budite razumni negdje sam citao ili cuo da se ti zarobljenici drze najmanje 5 godina bez ikakvog sudjenja samo ispitivanja ako nemaju nista konkretno jer 5 godina je period koji oni smatraju da ako neko ima neke planove ili veze sa nekim celijama ili ako je planiro nesto,je dovoljno da se to ponisti samo od sebe
Mozda nisam bio bas najjasniji ali skontacete sta sam htjeo reci :D
eto njima je ostalo za dlaku vise od dvije godine! :roll:
shtimach
Posts: 22
Joined: 17/08/2005 22:51

#209

Post by shtimach »

Hemonwood



Američka inkvizicija

Pored metoda mučenja u tradiciji Torquemade, Bushov režim je od Inkvizicije (od koje su učili i Gestapo i NKVD) naslijedio i ideju da se uvijek već zna ko je i za šta kriv, pa je jedino što je potrebno da optuženi priznaju vlastitu krivicu



Davne 1490., u Španiji kojom je harala Inkvizicija pod vođstvom Velikog Inkvizitora Torquemade, preobraćeni Jevrejin po imenu Benito Garcia bio je stavljen na muke kako bi priznao da je učestvovao u ritualnim ubistvima kršćanske djece. Prvo je bičevan, onda je bio raspet, a onda je bio podvrgnut mučenju vodom. Ta vrsta mučenja ima više varijanti, ali suština je u tome da se voda nalije u grlo i nos mučenika, što prouzrokuje osjećaj gušenja i može, zapravo, i dovesti do istog. U modernoj varijanti, mučenik se zaveže za dasku (board na engleskom) i onda se nagne kako bi mu se glava potopila u vodu. Otud se taj postupak na engleskom zove waterboarding. Nakon pet dana mučenja Benito Garcia je konačno priznao sve što su od njega zahtijevali.

Mnogo godina kasnije, 2002., u jednom od tajnih zatvora CIA-e, čovjek zvani Ibn al Seik al Libi, Libijac koji je rukovodio kampovima za obuku Al-Ka'ide u Afganistanu i koji je nakon pada talibana uhvaćen u Pakistanu, bio je podvrgnut mukama kako bi priznao da je Saddamov Irak pomagao i obučavao članove Al-Ka'ide. Al Libi se konačno slomio i priznao nakon što je prošao kroz potapanje (waterboarding), a onda morao u svojoj ćeliji stajati cijelu noć dok su ga isljednici svako malo polivali hladnom vodom. Al Libijevo priznanje omogućilo je predsjedniku Bushu da u oktobru 2002. tvrdi da je Irak sarađivao sa Al-Ka'idom i ta optužba bila je ključna u pripremi za invaziju i okupaciju Iraka. Prema izvorima ABC Newsa, Al Libi nije znao ništa o navodnoj vezi Iraka i Al-Ka'ide - što je danas temeljno diskreditovano - i priznao je samo kako bi udovoljio svojim mučiteljima. Pored metoda mučenja u tradiciji Torquemade, Bushov režim je od Inkvizicije (od koje su učili i Gestapo i NKVD) naslijedio i ideju da se uvijek već zna ko je i za šta kriv, pa je jedino što je potrebno da optuženi priznaju vlastitu krivicu. Presuda je uvijek već donesena, samo treba potpisati priznanje, a optuženi to može odbiti samo iz mržnje ili vlastite sebičnosti.

Pet stotina godina nakon poštenog Torquemade, ovo je vrijeme američke inkvizicije. Recimo: u Italiji je podignuta optužnica protiv 22 službenika CIA-e zbog kidnapovanja na ulicama Milana 2003., Hassana Mustafe Osame Nasra, koji je prebačen u neki od tajnih zatvora, gdje isti vjerovatno svakodnevno ronja u američkom čabru. Binyam Mohammed, Etiopljanin uhićen u Pakistanu, proveo je tri godine u CIA-inim kazamatima, uključujući i Maroko, gdje je danima visio obješen za ruke, dok su mu isljednici skalpelima zarezivali prsa i penis; trenutno je u Guantanamo Bayu, čeka da se protiv njega podigne optužnica, zasnovana na njegovim podvodnim priznanjima. Halid el-Masri, njemački državljanin libanskog porijekla, skinut je krajem decembra 2003. sa autobusa na makedonskoj granici, nakon čega je podvrgnut ispitivanjima od strane makedonskih isljednika, koji su ga onda u ime makedonsko-američkog prijateljstva predali Amerima. Prebačen je u Afganistan, gdje je proveo nekoliko mjeseci pod mukama, dok se nije ispostavilo da je nedužan. Vratili su ga u Makedoniju i izbacili u divljini blizu albanske granice. (El-Masri trenutno tuži CIA-u i Georgea Teneta koji je tada bio direktor poštene američke agencije.)

Prema pisanju Washington Posta, u američkim zatvorima i logorima razbacanim po svijetu zatočeno je više od 9.000 osumnjičenih za svakojaki terorizam. Pukovnik Lawrence Wilkinson, šef kabineta Colina Powella dok je bio državni sekretar, tvrdi da je do kraja 2002., kad je on napustio taj posao, sedamdeset zatočenika u američkoj nadležnosti podleglo pod sumnjivim okolnostima i dodao da bi sad taj broj mogao biti oko devedeset. I tako dalje, i tako gore.

U američkom ratu protiv terora - ratu čiji je cilj, veli Bush, da odbrani svete slobode na kojima se zasniva Amerika - ljudi nestaju bez traga i bez optužnice, nakon što prođu kroz srednjovjekovne muke. Na čelu američke države, od Busha prema dnu dna po imenu Rumsfeld, ratni su zločinci, svi mentalno-intelektualni drugari Radovanovi, koji bi vjerovatno bili impresionirani eksperimentima nad muslimanima u Omarskoj ili Manjači. Pored toga, budući da bi zbog mučenja i nezakonitih metoda kojima se CIA služi priznanja i informacije optuženika bile neupotrebljive na sudu, neće biti moguće pred sud dovesti nijednog od osumnjičenih terorista. Čitav sistem nije samo nezakonit, nego i vanzakonit. CIA i Bush drugim riječima nemaju izbora nego da nastave sa izgradnjom paralelnog sistema u kojem vrijede specijalni, "ratni" zakoni. U tom paralelnom svijetu mrak može progutati svakoga za koga predsjednik, njegovi došupnici i službenici smatraju da predstavlja opasnost za poredak koji Bush voli da zove slobodom. Izvjesni Jozef Staljin je sličan sistem doveo do savršenstva.

Nevjerovatna je činjenica da državna sekretarica Condoleeza Rice ide u posjetu Evropi kako bi ubijedila saveznike i prijatelje da su američki metodi ne samo prihvatljivi nego i neophodni. Mnogi su životi spašeni, tvrdi Condi, zato što je neki mučenik zaronjao u Afganistanu ili Rumuniji. Da li zbog posvemašnje gluposti ili zbog obijesti - vjerovatno oboje - Condi zanemaruje činjenicu da priznanja i informacije iznuđene mučenjem imaju vrlo malu ili nikakvu obavještajnu vrijednost - kao Benito Garcia ili Ibn al Seik al Libi, mnogi će reći šta god treba samo da izbjegnu muke. Teško je ne vidjeti da američka politika mučenja ima drugačije ciljeve: s jedne strane, u tradiciji slobodarske inkvizicije, treba stvarnost naštelovati tako da odgovara bushističkim fantazijama. S druge strane, svijetom treba širiti strah i strepnju od mračnih konjanika CIA-e, od Amerike koja je spremna i rada da mijenja historiju po svojoj volji.

Benito Garcia je te 1490. priznao da je pripadao grupi Jevreja sa ciljem da u ritualu koji je uključivao hostiju i svježe isčupano srce kršćanskog dječaka proizvede magični napitak - tadašnje sredstvo masovnog uništenja - koji bi nekako pobio sve kršćane i omogućio Jevrejima da zavladaju Španijom i svijetom. Benito je nakon pet dana mučenja imenovao sedmoricu svojih saučesnika, koji su također prošli kroz mnoge muke, sve pod pokroviteljstvom Torquemade. Na kraju te priče, Jevreji su iz Španije prognani, godine 1492., iste godine kad je izvjesni Kristofor Kolumbo otkrio ono što se danas, na žalost, zove Amerika.

Imali li ovdje kakve slicnosti sa hudim Alzircima?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#210

Post by Bosanac sa dna kace »

Najveće poniženje i razočarenje doživio sam na nedavnim pregovorima bh. političkih lidera u Vašingtonu, gdje sam doputovao samo kako bih se licem u lice sastao s predstavnicima bosanskohercegovačkih vlasti i razgovarao o mogućnostima oslobađanja „alžirske grupe“. Ali, niko od njih nije se želio ni susresti sa mnom, a kamoli razgovarati, iako sam cijeli dan proveo čekajući u hotelu gdje su vođeni razgovori o ustavu BiH .“ Ovako govori Stephen Oleskey, član advokatskog tima koji besplatno zastupa bosanske državljane alžirskog porijekla za koje je i sudskim putem utvrđeno da su ih domaće vlasti bespravno izručile Amerikancima, a ovi ih istog časa otpratili u Guantanamo.

......................„Do sada smo u više navrata vršili pritisak na bh. vlasti da poduzmu korake ka oslobađanju svojih državljana iz Gvantanama. Ništa se nije dogodilo ni nakon što je Vijeće Evrope jasno ukazalo BiH da je njena obaveza pomoći, odnosno zatražiti oslobađanje članova „alžirske grupe", što nas čudi s obzirom na pretenzije BiH da postane članica EU“, kaže Oleskey.
cijeli tekst, http://islam.dzemat.org/modules.php?nam ... e&sid=2446
E. Jaganjac
Posts: 359
Joined: 02/07/2005 19:47
Contact:

#211

Post by E. Jaganjac »

Bosanac sa dna kace wrote:
Najveće poniženje i razočarenje doživio sam na nedavnim pregovorima bh. političkih lidera u Vašingtonu, gdje sam doputovao samo kako bih se licem u lice sastao s predstavnicima bosanskohercegovačkih vlasti i razgovarao o mogućnostima oslobađanja „alžirske grupe“. Ali, niko od njih nije se želio ni susresti sa mnom, a kamoli razgovarati, iako sam cijeli dan proveo čekajući u hotelu gdje su vođeni razgovori o ustavu BiH .“ Ovako govori Stephen Oleskey, član advokatskog tima koji besplatno zastupa bosanske državljane alžirskog porijekla za koje je i sudskim putem utvrđeno da su ih domaće vlasti bespravno izručile Amerikancima, a ovi ih istog časa otpratili u Guantanamo.

......................„Do sada smo u više navrata vršili pritisak na bh. vlasti da poduzmu korake ka oslobađanju svojih državljana iz Gvantanama. Ništa se nije dogodilo ni nakon što je Vijeće Evrope jasno ukazalo BiH da je njena obaveza pomoći, odnosno zatražiti oslobađanje članova „alžirske grupe", što nas čudi s obzirom na pretenzije BiH da postane članica EU“, kaže Oleskey.
cijeli tekst, http://islam.dzemat.org/modules.php?nam ... e&sid=2446
Ovo je jos samo jedan dokaz da se radi o fasistima, izdijanicima i kriminalcima. Sto se prije gradajni Republike bih otarase te bande, prije ce krenuti u neku ljepsu buducnost.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#212

Post by Bosanac sa dna kace »

E. Jaganjac wrote:Ovo je jos samo jedan dokaz da se radi o fasistima, izdijanicima i kriminalcima. Sto se prije gradajni Republike bih otarase te bande, prije ce krenuti u neku ljepsu buducnost.
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 971#656971
fakat su 100% upravu!
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#213

Post by kekec »

Sve ono sto Nadja radi je primjer borbe zene za svoga muza, za covjeka koga, bez sumnje, voli.
Razumijem i divim se njenim naporima da u krajnjem, njen muz bude oslobodjen i vrati se njoj i djeci.
Pitam se koliko bi jos zena, da su u istoj situaciji, ucinile isto. Pretpostavljam, ne mnogo.
Mnoge bi se prilagodile novoj situaciji i ko zna kuda i u kojem pravcu bi krenule.
Ali nazalost, mislim da su njeni napori bezuspjesni. Suvise je jak "protivnik" ili jos bolje receno "protivniCI".
S jedne strane je USA, koja njenog muza i mnoge druge koristi za svoje ciljeve koji imaju planetarni znacaj, te ti zarobljenici su u toj igri toliko beznacajni, da je njihov zivot uporediv jednoj kapi vode u okeanu.
S druge strane, Nadja se "bori" sa aktuelnim vlastima, koji realno gledajuci, ne mogu da rijese ni najmanji problem u neposrednoj blizini i okruzenju, a kako onda ocekivati od njih vise. Oni ne znaju ni ko bi trebao, ni kako, ni sta preduzeti. Prebacuju problem sa jedne institucije na drugu, sa jednog na drugog funkcionera. Oni su kukavice, a takodje znaju da su nesposobni da bilo sta rijese.
Donekle mogu shvatiti sam cin isporucivanja grupe, ali teze prihvatam cinjenicu, da poslije toliko vremena, kada se vidi da nema nikakve optuznice, niko od nadleznih ne postavlja pitanje sudbine tih isporucenih ljudi. A imamo i americku ambasadu u SA, kao i nasu ambasadu u USA.
Kod nas, pritvor traje 48 sati i moze se produziti do 1 mjesec (ako se ne varam). Za to vrijeme mora se podignuti optuznica. A kod Amera ljudi su 2 i kusur godina u "pritvoru". Nigdje dokaza, nigdje sudskog postupka. I to nikoga iz vlasti "ne dira". A opet se pitam zasto i bi, oni su zaokupljeni svojim "problemima", kako preprodati, ukrasti, privatizovati i sl.
Vrijeme je da se ti davno uhapseni ljudi izvedu pred sud, ako ima dokaza protiv njih. Ako to ne, onda se moraju pustiti. Nisam nista novo rekao sa ovim, ali ipak. Mozda bi Nadja trebala da preskoci ove uhljupe iz vlasti i da trazi podrsku i pomoc direktno u ambasadi USA (imam osjecaj da bi joj i oni prije pomogli) ili da trazi pomoc kod neke medjunarodne institucije.
Ako nastavi strajkovati kod zgrade gospode poslanika, samo ce ponavljati rutu plato - bolnica, plato - bolnica. :(
User avatar
Babsy
Posts: 1294
Joined: 21/02/2002 00:00
Location: Sarajevo

#214

Post by Babsy »

treba joj odnijeti porciju mrkvinih cevapa....
Post Reply