Sefer i Semir Halilović! ! !

da pamtis
Posts: 1514
Joined: 16/07/2005 14:10

#26

Post by da pamtis »

kekec wrote:
E. Jaganjac wrote:
Fair Life wrote:Ko se posten skroji... posten se i podere.
Nazalost ni gradjani Republike BiH ni Sefer ni njegov sin nemaju puno sansi zapoceti zivot sa dignitetom radi ljudi kao sto je ovaj Fiar Life i slicnih njemu.
Ti stvarno ne znas sta pises. Otrijezni se covjece.
Fair ti je lijepo napisao:
Sefer je bio i ostao posten.

A ti kontra.
Jaganjac napadas ljude bez veze, fakat postajes da budes kontraproduktivan.....
p/s a gdje je skljoco?
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#27

Post by Fair Life »

Ne samo da ne zna sta pise... ne zna on ni sta cita.

Haj... halali mu.
kojsino
Posts: 489
Joined: 24/11/2004 07:41

#28

Post by kojsino »

Jablanicani ce biti vjecno zahvalni Jaganjcu koji im je oslobodio grad.
Bravo za Jaganjca!!!
BK kadar je to...
airman1
Posts: 60
Joined: 04/04/2003 00:00

#29

Post by airman1 »

rajvosa4ever wrote:
manijak1 wrote::oops: Nikad ne saznah ........zašto je Sefer smijenjen ? :oops:
Sefer ustvari nikada nije ni smjenjen.
1. Sefer je bio nacelnk staba, znaci operativac (Planiranje borbenih djejstava), a nikada Komandant Armije BiH
2. Sefer je bio nesto kao VD Komandanta zato sto takvog nismo imali (da ponovim imali smo nacelnika staba sto dolazi odmah poslije komandanta)
3.Sefer nije smijenjen nego je odlukom predsjednistva postavljen prvi komandant Armije BiH, a znamo vec ko...(o njemu ne bih ovaj put)
4.Sefer ostao da vrsi funkciju nacelnika staba, ali vise nije broj jedan cime je bio jako nezadovoljan i sam trazi razrjesenje.
5.Uvodjenjem duznosti-funkcije komandanta nije ukinuta niti moze biti ukinuta duznost nacelnika staba.
6.Komandant Armije BiH ili bilo koje druge armije je u sustini vise politicka licnost i administracija, dok se borbom bave operativci na celu sa nacelnicima stabova.
Tacno osim sto je VK ARBiH bilo Predsjenistvo (kao i su svim zemljama Civili su sfovi Armije), a kasnija funkcija "Komandant Staba VK" je izmisljena da Delic ne bi bio isti kao i Sefer. Niti u jednoj armiji za koju ja znam, ne postoji "Komandant Staba" posotoje nacelnici stabova. Funkcija koju je obnasao Sefer je bila najveca funkcija koju je Vojno lice moglo imati u Armiji, barem u pravoj Armiji a ne u komediji koju je skovao RD. Ne postoji na primjer Komandant Vojske SAD, a da je vojno lice, postoji samo NAcelnik Zdruzenog Generalstaba, KOnadant je Predsjednik. Ni u SFRJ nije postojao "Komandant Staba VK" "Samo Nacelnik Generalstaba, kasnije VK"
Stari
Posts: 6795
Joined: 10/10/2003 00:00

#30

Post by Stari »

Ne kontam ovo (cini mi se malo nepotrebno) komplikovanje sa funkcijom koju je Halilovic obavljao za vrijeme rata. I Halilovic i Delic su JNA skola a u JNA u njeno najbolje vrijeme (dakle u miru)..je postojala funckija nacelnika generalstaba zadnji koji je to to zvanje nosio bio je koliko se ja sjecam general pukovnik Blagoje Adzic....hijerarhijski (po cinovima) gledano jedan covjek u JNA je njemu mogao narediti "Mirno! i postrojavati ga" ...a to je bio General armije Veljko Kadijevic (koji je obavljao funkciju ministra vojske ili kako se to u ono vrijeme zvalo saveznog sekretara za narodnu odbranu)...I to je od smrti J.B Tita uvijek bilo tako(za njegovog zivota vojna komanda je, da vas podsjetim, bila otijelovljana u jednom covjeku...njemu).... dakle vojskom je rukovodio dvojac (duet) N. Ljubicic - M. Acic...B. Mamula - V. Kadijevic .... V. Kadijevic - B. Adzic...

Takodjer primjecujem da neki mijesaju neke stvari ...Alagic nikad nije bio u Bihackom korpusu ...nego u Travnickom....
Pospanko
Posts: 206
Joined: 26/01/2005 19:25
Contact:

#31

Post by Pospanko »

Knjiga mi nema smisla, jer knjigu sa naslovom "Drzavna Tajna" pise klinac. Njegov otac General, vidali se potajno par puta u mjesecu a mali ko sve znao dobro sta se desava u gradu i oko grada.

Sto se tice Sefera, samo sam ga podrzavao u vezi ratnih zlocina. Jer sam bio siguran da on nema veze sa tim. Doprinos u odbrani Bosne, za mene je dao jedino obican narod i par onih koji su uspjeli i pored raznih spletki da isplivaju na povrsinu, poput rahmetli Imamovica, Dudakovica...

Armije BiH nije zasluzila da ima generali tipa, Delic, Halilovic, Karavelic, Bahto... Bili su tu samo da nam zagorcaju zivot...
ak-47
Posts: 149
Joined: 01/09/2005 00:08
Location: Istanbul

#32

Post by ak-47 »

E. Jaganjac wrote:
ak-47 wrote:de navedi koje bitke je armija bih dobila 93. koje je gradove oslobodila to cega se ti sjecas su bili propagandni potezi medija da se drzi moral kod stanovnistva tako su sitne i nebitne bitke kao naprimjer: probili smo cetnicke linije unistili smo 2 tenka pomjerili smo cetnike 300 metara.To su nevazne bitke one su napuhane od strane medija tako da se cinilo da ARBiH stvarno pobjedjuje.Situacija na terenu je bila potpuno drugacija.Prave pobjede i prava osvajanja su pocela krajem 94. i nastavila su se kroz 95. (s izuzetkom pada Srebrenice i Zepe)i u tom periodu je oslobodjeno 90% teritorije koju je ARBiH oslobodila u toku citavog rata
Prvo Pofalici, jos 92 kada je prakticno sarajevo spaseno u zadnjem momentu, jer je isti dan bila planirana ofanziva presjecanja grada na dva dijela. Pobjedom u pofalicma taj plan je osujecen. zatim dolazi brdo Zuc, kao jedan od najvaznijih strateskih tacaka, takodje osvojeno. Zatim u Tuzlanskom regionu cetnicima se polako poceo zatvarati koridor, a slobodna teritorija se sirila, kada dolazi naredba da se smjeni Knez i stvari pocinju ici naopako. Zatim dolazi oslobadjanje Jablanice i pocetak ofanzive u Hercegovini. tada kao sto znamo KOS preuzima komandu, pravi atentat nad Seferom i pacificira srednju i istocnu Bosnu. jedino se tokom 94-95 otrgla Krajina, peti korpus, sa Dudakovicem i alagicem, kojima KOS nije mogao nista. Cak kada im je kOS naredio da predaju Bihac UN-u, Dudakovic je odgovorio da je jedina slobodna teritorija Republike BIH ona pod kontrolom ABiH. na ostalim podrucjima RBiH, gdje je KOS imao kontrolu nad ABiH, slobodna teritorija RBiH se naglo pocela suzavati-Igman, Srebrenica, zepa i td.
Pofalicka bitka je bila osbrambena bitka koja je izvedena sat prije planirane agresorske ofanzive i osim sto je zaustavila tu ofanzivu nije imala neki veci strateski znacaj nista nije oslobodjeno,a sto se zuca tice zuc nikad nije u cijelosti pao ta bitka koju ti navodis je bila bas kako sam opisao pomjeranje cetnika par stotina metara mozda kilometar nazad to znam iz prve ruke jer sam ja isao na zuc nakon samog oslobadjanja da sijecem drva.Samo osvajanje Vlasica u zimu 94.je od veceg strateskog znacaja nego sva oslobadjanja i osvajanja koja su se desila u 92. i 93. a ono je izvedeno pod vrhovnom komandom Rasima Delica.
Velika pobjeda ARBiH u 92. i 93. jeste sto je uopste opstala a nekih drugih vecih i znacajnijih pobjeda nije bilo
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#33

Post by Prenj »

ak-47 wrote: Samo osvajanje Vlasica u zimu 94.je od veceg strateskog znacaja nego sva oslobadjanja i osvajanja koja su se desila u 92. i 93. a ono je izvedeno pod vrhovnom komandom Rasima Delica.
...
I kako je taj strateski znacaj Vlasice poslije realiziran?
ak-47
Posts: 149
Joined: 01/09/2005 00:08
Location: Istanbul

#34

Post by ak-47 »

Realiziran je spajanjem dva najslavnija bosanska korpusa 5. i 7. jer agresor je ocekivao prodor na svim pravcima samo ne preko vlasica to je bilo svojevrsno iznenadjenje a kasnije su ta dva korpusa zajednickim akcijama osvojili Sanski most Kljuc i td.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#35

Post by Prenj »

ak-47 wrote:Realiziran je spajanjem dva najslavnija bosanska korpusa 5. i 7. jer agresor je ocekivao prodor na svim pravcima samo ne preko vlasica to je bilo svojevrsno iznenadjenje a kasnije su ta dva korpusa zajednickim akcijama osvojili Sanski most Kljuc i td.
Netacno.
Teritorije 5. i 7. korpusa se nikada nisu spojile!
Znacajne snage BiH Armije (i to ne samo 7. korpus) jesu bile prebacene na teritorij 5. korpusa tj. u region Sanskog Mosta, poslije cega je Sanski Most bio (ponovo) oslobodjen, sto je bila i zadnja bitka proslog rata.
A 7. korpus je poslije, od vrha Vlasica, napredovao samo desetak kilometara, do sela Gornji Koricani na Vlasicu, gdje se linija i zaustavila.
ak-47
Posts: 149
Joined: 01/09/2005 00:08
Location: Istanbul

#36

Post by ak-47 »

Prenj wrote:
ak-47 wrote:Realiziran je spajanjem dva najslavnija bosanska korpusa 5. i 7. jer agresor je ocekivao prodor na svim pravcima samo ne preko vlasica to je bilo svojevrsno iznenadjenje a kasnije su ta dva korpusa zajednickim akcijama osvojili Sanski most Kljuc i td.
Netacno.
Teritorije 5. i 7. korpusa se nikada nisu spojile!
Znacajne snage BiH Armije (i to ne samo 7. korpus) jesu bile prebacene na teritorij 5. korpusa tj. u region Sanskog Mosta, poslije cega je Sanski Most bio (ponovo) oslobodjen, sto je bila i zadnja bitka proslog rata.
A 7. korpus je poslije, od vrha Vlasica, napredovao samo desetak kilometara, do sela Gornji Koricani na Vlasicu, gdje se linija i zaustavila.
a kako su to bile prebacene i kuda da nisu mozda teleportirane kad se uopste nisu ni spojili 5. i 7. korpus :? :? :D :D
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#37

Post by Prenj »

ak-47 wrote:
Prenj wrote: Netacno.
Teritorije 5. i 7. korpusa se nikada nisu spojile!
Znacajne snage BiH Armije (i to ne samo 7. korpus) jesu bile prebacene na teritorij 5. korpusa tj. u region Sanskog Mosta, poslije cega je Sanski Most bio (ponovo) oslobodjen, sto je bila i zadnja bitka proslog rata.
A 7. korpus je poslije, od vrha Vlasica, napredovao samo desetak kilometara, do sela Gornji Koricani na Vlasicu, gdje se linija i zaustavila.
a kako su to bile prebacene i kuda da nisu mozda teleportirane kad se uopste nisu ni spojili 5. i 7. korpus :? :? :D :D
Prebacene su preko teritorije koju je osvojila HV, preko Jajca i Mrkonjic grada.
ak-47
Posts: 149
Joined: 01/09/2005 00:08
Location: Istanbul

#38

Post by ak-47 »

e vidis nije je osvojila HV nego HVO a to je bitna razlika al zar mi nismo bili saveznici na kraju krajeva i zar to nije bio jedan slobodan teritorij
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#39

Post by Prenj »

ak-47 wrote:e vidis nije je osvojila HV nego HVO a to je bitna razlika al zar mi nismo bili saveznici na kraju krajeva i zar to nije bio jedan slobodan teritorij
Ne, to je osvojila HV i to bas brigada kojom je zapovjedao Gotovina.
Ono sto je bitno i sto je sustina ove rasprave jeste da Rasim Delic s tim vojnim uspjesima nema ama bas nikakve veze.
ak-47
Posts: 149
Joined: 01/09/2005 00:08
Location: Istanbul

#40

Post by ak-47 »

a znaci samo jedna brigada je osvojila citavu zapadnu bosnu :-) :-)
znas li ti sta je brigada uopce i koiko ona broji vojnika????????
Šole
Posts: 309
Joined: 07/08/2005 20:33
Location: Sarajevo

#41

Post by Šole »

Prenj.....jarane poznat mi je taj pozivni znak, imam li pravo ili puka slučajnost?
doktor30
Posts: 413
Joined: 21/10/2005 17:04

#42

Post by doktor30 »

ko je citao pazljivije feljton mogao je da vidi da semr nije sve znao sa 11-12 godina koliko je imao vec je momak dosao do dokuemntacije prije 2 godine i sjeo i slozio sve to kako i sta je bilo
jhedan dio knjige kao prica o atentatu je autobiografska.
nemoj da prica niko nista o knjizi dok ne izadje brate
pa tako je najbolje.
meni je do sada super.
kome ne valja nece mu ni valjati nikad i nista
takvi i jesu za palavricke i slicne "exponate"

haj uzdravlje
Post Reply