Novi Ustav BiH u pripremi ...

E. Jaganjac
Posts: 359
Joined: 02/07/2005 19:47
Contact:

#76

Post by E. Jaganjac »

Vodenjak wrote:
E. Jaganjac wrote:
Vodenjak wrote: Nisu to njegovi stavovi (dobro, mozda I njegovi) nego su to stavovi Bosanskog Kongresa.
Okupatorima Republike BiH ne smetaju stavovi Cetnickog Kongresa, niti stavovi Ustaskog Kongresa, ali ZAPJENE cim se pojave stavovi, koji lice na bas BOSANSKI kongres.

Njih ne zanima sadrzaj, poruke, argumentacija. Njih zanima samo jedna stvar: unistiti sve sto nosi ime BOSNE.

Ovo su moji stavovi, a oni koji nisu moji, ja navedem autora. Nisam clan Bosanskog Kongresa, ali vecinu njihovih stavova uvazavam, a neke i podrzavam.

S toga Vodenjak, ako mislis pljuvati po BOSANSKOM kongresu, zato sto je BOSANSKI i zato sto mrzis sve sto je BOSANSKO, a obozavas sve sto je cetnicko i ustasko, obrati se direktno njima.
Ovim svojim postom pokazujes samo da nema razlike izmedju tebe i onih iz jedne im i jedine po kojima pocesto "naskacem" na ovom forumu...
Ona klasicna, ako nisi s nama, njihov si... :zzzz:

Pa dokle vise, dokle? :(
Ako procitate svoj tekst jos jednom shavtit cete zasto sam tako reagovao.

Nebi bilo prvi puta da ljudi krenu na linc nekoga (organizacije ili pojedinca) samo zato sto postoji, a ne zato sto ima svoje poglede i svoje ideje. Vi u svom tekstu niste naveli ni jedan stav BK, kao recimo pogresan, pa se upustli u diskusiju oko toga da je pograsan i td, vec ste odmah sa negativnom konotacijom krenuli na organizaciju, sto je po meni nedopustivo. Niko vas ne sprecava da otvorite topik o BK i krenete sa analizom i kritikom njihovih stavova. Poziv na linc jedne organizacije, samo zato sto postoji je stavrno neprihvatljivo. Negirajuci njima pravo da misle svojom glavo, vi trasirate put nekom drugom da negira vama pravo da mislite svojom glavom i da se uopste javno obracate.
E. Jaganjac
Posts: 359
Joined: 02/07/2005 19:47
Contact:

#77

Post by E. Jaganjac »

chombe wrote:Cinicno je reci da su izdajnici oni koji misle da je dejtonski sporazum zaustavio rat. Trebalo je biti prisutan na terenu pa ocijeniti ko je koga tu zaustavio, a ne iz sigurne daljine palamuditi i pametovati.
Po svim pravilima izdajnici, ili dezerteri su oni koji su sprzili van za vrijeme ratnih dejstava. Bilo je tu prostora za ideoloske manevre kolko hoces.
Zasto taj kongres nije dosao uzeti pusku u ruke i graditi svoje ideje, novi ustav?. Bilo je lakse da neko drugi gine jer ko biva to nije moj rat.
Nema velikih promjena bez sile postovani Jaganjac.
U vasem tekstu ima istine, ali u cjelini suvise je generalizovan.

Postoje stvari, koje odredjeni ljudi nisu smjeli uraditi bez obzira na posljedice, naprimjer pregovarati ustav RBiH iza zatvorenih vrata.

Sa aspekta unutarnjeg prava, pegovaranjem Ustava Republike BiH i prihvatanjem "Dejtonskog Ustava" činjena je izdaja Republike što se može ponajbolje vidjeti iz članova 154. i 155. Ustava R BiH koji glase:

Član 154.

Neprikosnoveno je i neotuðivo pravo i dužnost gradjana, naroda Bosne i Hercegovine i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive da štite i brane slobodu, nezavisnost, suverenitet, teritorijalni integritet i cjelokupnost i Ustavom utvrđeno uređenje Republike.

Član 155.

Niko nema pravo da prizna ili potpiše kapitulaciju, niti da prihvati ili prizna okupaciju Republike Bosne i Hercegovine ili pojedinog njenog dijela. Niko nema pravo da sprijeći građane Republike Bosne i Hercegovine da se bore protiv neprijatelja koji je napao Republiku. Takvi akti su protuustavni i kažnjavaju se kao izdaja Republike. Izdaja Republike je najteži zločin prema narodu i kažnjava se kao teško krivično djelo.


I druga stvar, slazem se da je bez obzira na sve obaveza svakog gradjanina bila da ostane u domovini i bori se protiv agresije i paravojnih organizacija koje su zelejele unistiti RBiH. Medjutim treba shvatiti i okolnosti u kojima je tadasnja garnitura SDA sa svojim koalicionim partnerima paralisala odbranu RBiH, pregovarala podjelu RBiH, jos prije nego sto je agresija pocela i u kojoj su vecina gradjana RBiH ostavljeni na milost i nemilost agresoru, bez nacina da organizuju odbranu. Nisu svi bili toliko uspjesni i sposobni kao na primjer u Gorazdu i u Krajini. To su bili nadljudski napori. Mnogi su strpani u logare i putem medjunarodnog Crvenog krsta poslati vani, a mnogi su otisli vani da zbrinu nejac i nisu mogli da se vrate jer su granice bile blokirane.

Ja ne branim nikoga, ali mislim da stvari ipak ne treba generalizovati. Bez obzira ne sve, ako postoje ljudi i organizacije, koje se ne slazu sa dejtonskim procesom, po kome Republika Bih treba da nestane i umjesto nje da se stvore dvije nove drzave genocidom, agresijom, progonima i td, ja ih podrzavam jer mislim da su u pravu. Odbaciti njihove stavove samo zato sto nisu ucestvovali sa oruzjem u ruci u odbrani, stvarno nema smisla.

Pored toga, ako je 95 bio noz pod vratom, pa smo kao "morali" prihvatiti ustavnu kapitulaciju, danas 10 godina poslije, taj noz ne postoji. Zahtjev Ustavnom Sudu BiH i Internacionalnom Sudu Pravde da se ponisti agresijom nametnuti ustav Dejtonske biH bi bio dovoljan. Problem je u tome sto su danasnji tzv "bosnjacki" politicari POTKUPLJENI da opstruiraju unutrasnje i intrenacionalno pravo (Kasim Trnka na prvom mjestu). Koliko puta su se pokusali nagoditi oko tuzbe protiv SCG i na kraju krajeva, cak i tu tuzbu izdajnici su sveli samo na optuzbu za genocid, a ne i za ponistavanje ratnih ciljeva agresora, tj ukidanje tzv RS i tzv FBiH, kreiranih silom, ucjenom, progonima i zlocinima u Dejtonu na potpuno ilegalan nacin.
chombe
Posts: 65
Joined: 03/01/2004 00:00

#78

Post by chombe »

Postovani Jaganjac,
Vi kazete, "Bez obzira ne sve, ako postoje ljudi i organizacije, koje se ne slazu sa dejtonskim procesom, po kome Republika BiH treba da nestane i umjesto nje da se stvore dvije nove drzave genocidom......". Po dejtontu, BiH nije nestala nego se zove drzava BiH, sastavljena od entiteta a ne od dvije drzave u drzavi. Mislim da je to svima jasno.

Clan 154 Vam je sve rekao. Naime DUZNOST treba shvatiti kao ozbiljnu rijec.
Kako se moze vjerovati kongresu koji su sad puni lijepih rijeci a za odsudnih radnji nisu bili prisutni na gradnji BiH. Naime lik, ime, respekt su sve termini koji se u teskim vremenima stvaraju na dijelu a ne na rijecima, stavovima i obecanjima. Mislim da je kongres kao takav neprihavcen i neozbiljan medju narodom u BiH.

Ne bih sad ulazio u polemike kako se u BiH nije moglo uci radi blokade, kako su logorasi "poslani" vani, te kako su mnogi otisli vani da zbrinu nejac. Tu nema opravdanja, ko je htio da se vrati vratio se i nije ih bio mali broj. Uzgred nejaci je bilo i u BiH, i sama ucestvovala u ratnim zbivanjima.
Na kraju, uvazavam vase stavove i misljenja.
E. Jaganjac
Posts: 359
Joined: 02/07/2005 19:47
Contact:

#79

Post by E. Jaganjac »

chombe wrote:Postovani Jaganjac,
Vi kazete, "Bez obzira ne sve, ako postoje ljudi i organizacije, koje se ne slazu sa dejtonskim procesom, po kome Republika BiH treba da nestane i umjesto nje da se stvore dvije nove drzave genocidom......". Po dejtontu, BiH nije nestala nego se zove drzava BiH, sastavljena od entiteta a ne od dvije drzave u drzavi. Mislim da je to svima jasno.

Clan 154 Vam je sve rekao. Naime DUZNOST treba shvatiti kao ozbiljnu rijec.
Kako se moze vjerovati kongresu koji su sad puni lijepih rijeci a za odsudnih radnji nisu bili prisutni na gradnji BiH. Naime lik, ime, respekt su sve termini koji se u teskim vremenima stvaraju na dijelu a ne na rijecima, stavovima i obecanjima. Mislim da je kongres kao takav neprihavcen i neozbiljan medju narodom u BiH.

Ne bih sad ulazio u polemike kako se u BiH nije moglo uci radi blokade, kako su logorasi "poslani" vani, te kako su mnogi otisli vani da zbrinu nejac. Tu nema opravdanja, ko je htio da se vrati vratio se i nije ih bio mali broj. Uzgred nejaci je bilo i u BiH, i sama ucestvovala u ratnim zbivanjima.
Na kraju, uvazavam vase stavove i misljenja.
Postovani, uvazavam i ja vase misljenje, ali se ne slazem sa njime.

Republika BiH je nestala, njeni ustav, zakoni, sloboda, prava, suverenost. Ostalo je nesto sto se zove BiH protektorat, sa de facto i de jure dvije drzave u drzavi, a dejtonski PROCES je zamisljen tako da BIH nestane potpuno kada se Bosnjaci nagovore da dobrovoljno odustanu od suverene drzave REpublike BiH. Trenutno tzv "bosnjacki" lideri ukidaju zakone Republike Bih i uvode zakone okupatora. Kada i posljednji zakon RBiH bude ukinut, stvorit ce se uslovi za disoluciju te i takve BIH.

Sto se tice kredibiliteta pojedinih ljudi i organizacija, tu vam je slab argument. Nije osnovni kriterij za krdibilitet pojedinih osoba ucesce u ABiH, jer mnigi, koji su ostali u BiH nisu bili u ABiH, pa nose jake politicke funkcije, a neki su se cak i borili protiv ABIH. Po cemu to Paravac ima kredibilitet, a ljudi prognani u dijsporu nemaju. Ne lici li to vise na udruzivanje sa cetnicima oko legalizacije etnickog ciscenja i ponizavanje prognanih. Tanak je taj argument, jer upravo zahvaljujuci dijaspori, tuzba protiv SCG jos nije ukinuta, mada je devalvirana 90%. Koalicija na vlasti izglasala je zakon da se prognanim gradjanima Republike BiH oduzme drzavljansvo RBiH. Ko onda zapravo ima pravo pricati o kredibilitetu, izdajnici udruzeni sa fasistima sa Pala i Gruda ili njihove zrtve?
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#80

Post by kekec »

Koalicija na vlasti izglasala je zakon da se prognanim gradjanima Republike BiH oduzme drzavljansvo RBiH.
Kada, kako se zove zakon?
Prvi put cujem. :?
E. Jaganjac
Posts: 359
Joined: 02/07/2005 19:47
Contact:

#81

Post by E. Jaganjac »

kekec wrote:
Koalicija na vlasti izglasala je zakon da se prognanim gradjanima Republike BiH oduzme drzavljansvo RBiH.
Kada, kako se zove zakon?
Prvi put cujem. :?
Ovdje je link, tu sve pise:

http://www.step2make.com/BH2/BH_Peticija.cfm
PR80.
Posts: 2773
Joined: 03/08/2005 11:02

#82

Post by PR80. »

kekec wrote:
Koalicija na vlasti izglasala je zakon da se prognanim gradjanima Republike BiH oduzme drzavljansvo RBiH.
Kada, kako se zove zakon?
Prvi put cujem. :?
Sta bi postigli sa tim zakonom? :? :shock:
No_Comment
Posts: 835
Joined: 17/06/2005 22:43

#83 Re: Novi Ustav BiH u pripremi ...

Post by No_Comment »

Prenj wrote:Glavni izvodjac radova: Richard Holbrooke
RFE wrote: BERLIN
Bivši američki ambasador u UN i nekadašnji specijalni izaslanik za Balkan Ričard Holbruk izjavio je sinoć da se u SAD, u okviru jedne nevladine organizacije, priprema novi ustav BiH.
Ukoliko se novi ustav BiH, koji je u pripremi, zaista i usvoji, kako je rekao Holbruk, u roku od dvije godine biće ukinuto tročlano, a uvedeno jednočlano Predsjedništvo BiH.
Holbruk je povodom desetogodišnjice potpisivanja Dejtonskog sporazuma govorio u Američkoj akademiji u Berlinu, čiji je predsjednik.
Ako je ovo gore istinito...onda za ovu zemlju ima buducnosti...
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#84

Post by kekec »

Izmjenama i dopunama Zakona o drzavljanstvu Bosne i Hercegovine, koji je 31.12.2002. godine nametnuo Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu gosp. Paddy Ashdown, rok za zakljucivanje sporazuma o dvojnom drzavljanstvu produzen je na deset godina.
Znaci, nikome nije oduzeto drzavljanstvo.

Iz tvog gornjeg posta (od 12.sept. 12,43), moze se shvatiti da je zakon stupio na snagu i da se primjenjuje.
Koalicija na vlasti izglasala je zakon da se prognanim gradjanima Republike BiH oduzme drzavljansvo RBiH
Ili je ovdje bila namjera "ocrniti" Koaliciju?

Drzavljanstvo ti niko ne moze oduzeti.
Ako si rodjen u BiH, ti ili tvoje dijete, a trenutno zivite i radite u npr. Belgiji, vi ste drzavljani BiH, sve dok sami, iz vasih razloga, ne zatrazite ispis iz BiH drzavljanstva. A i to je tesko dobiti. I za to treba ispuniti neke uslove i sakupiti koju tisucu KM.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#85

Post by danas »

PR80. wrote:
kekec wrote:
Koalicija na vlasti izglasala je zakon da se prognanim gradjanima Republike BiH oduzme drzavljansvo RBiH.
Kada, kako se zove zakon?
Prvi put cujem. :?
Sta bi postigli sa tim zakonom? :? :shock:
bilo je dosta prica da BH usvoji zakon o tome da njeni gradjani ne mogu imati dvojno drzavljanstvo. znaci, postojala je mogucnost da svi oni koji su uzeli USA, kanadasko, norvesko, i sta ti ja znam cije drzavljanstvo budu primorani birati da li da se odreknu BH drzavljanstva ili tog stranog drzavljanstva. ovaj "prijedlog" je zamrznut ashdown-ovom odlukom na 10 godina, kada ce se odlucivati ponovo o tome.

prisiljavanjem BH drzavljana da se odreknu svoga BH drzavljanstva (da bi mogli zadrzati recimo, USA drzavljanstvo) bi se postiglo sljedece: ovi gradjani onda ne bi mogli nasljediti porodicnu imovinu (zemlju, kuce, itd.) u BH, jer BH je nasljedila zakone od ex-YU kojima se ne odobrava stranim drzavljanima da posjedjuju nekretnine.
PR80.
Posts: 2773
Joined: 03/08/2005 11:02

#86

Post by PR80. »

danas wrote:
PR80. wrote:
kekec wrote: Kada, kako se zove zakon?
Prvi put cujem. :?
Sta bi postigli sa tim zakonom? :? :shock:
bilo je dosta prica da BH usvoji zakon o tome da njeni gradjani ne mogu imati dvojno drzavljanstvo. znaci, postojala je mogucnost da svi oni koji su uzeli USA, kanadasko, norvesko, i sta ti ja znam cije drzavljanstvo budu primorani birati da li da se odreknu BH drzavljanstva ili tog stranog drzavljanstva. ovaj "prijedlog" je zamrznut ashdown-ovom odlukom na 10 godina, kada ce se odlucivati ponovo o tome.

prisiljavanjem BH drzavljana da se odreknu svoga BH drzavljanstva (da bi mogli zadrzati recimo, USA drzavljanstvo) bi se postiglo sljedece: ovi gradjani onda ne bi mogli nasljediti porodicnu imovinu (zemlju, kuce, itd.) u BH, jer BH je nasljedila zakone od ex-YU kojima se ne odobrava stranim drzavljanima da posjedjuju nekretnine.
Ja koliko znam "sigurni" smo do 2013.-e a tada novi pregovori ili u najgorem slucaju birati jedno od tih vec izabranih drzavljanstva (zadrzati bosansko ili prihvatiti neko drugo).
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#87

Post by kekec »

Pazite, vi ste presli na temu dvojnog drzavljanstva. To je nesto drugo.
I tu je situacija jasnija. Drzavljanin BiH moze imati dvojno drzavljanstvo i to pored BiH drz. i drzavljanstvo zemlje sa kojom je BiH potpisala bilateralni sporazum o dvojnom drz. To je vec ucinjeno sa SCG, Hrvatskom i Svedskom. Bitno je naglasiti da druga drzava moze traziti ispis iz drz.BiH da bi dala svoje. To je slucaj, mislim sa Njemackom, Austrijom...Znaci nije do BiH. USA ne pravi problem, mozes imati tri druga pored americkog, ali trazi od osobe postivanje njenih zakona. Odlukom Visokog predstavnika produzen je rok za potpisivanje bilateralnih sporazuma do 2013 godine.


Jaganjac
Koalicija na vlasti izglasala je zakon da se prognanim gradjanima Republike BiH oduzme drzavljansvo RBiH
Ovdje se konkretno tvrdi da se oduzima drzavljanstvo PROGNANIM gradjanima BiH. I to je ono sto mi je zasmetalo.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2886
Joined: 24/08/2003 00:00

#88

Post by Novi_Nick »

danas wrote:
PR80. wrote:
kekec wrote: Kada, kako se zove zakon?
Prvi put cujem. :?
Sta bi postigli sa tim zakonom? :? :shock:
bilo je dosta prica da BH usvoji zakon o tome da njeni gradjani ne mogu imati dvojno drzavljanstvo. znaci, postojala je mogucnost da svi oni koji su uzeli USA, kanadasko, norvesko, i sta ti ja znam cije drzavljanstvo budu primorani birati da li da se odreknu BH drzavljanstva ili tog stranog drzavljanstva. ovaj "prijedlog" je zamrznut ashdown-ovom odlukom na 10 godina, kada ce se odlucivati ponovo o tome.

prisiljavanjem BH drzavljana da se odreknu svoga BH drzavljanstva (da bi mogli zadrzati recimo, USA drzavljanstvo) bi se postiglo sljedece: ovi gradjani onda ne bi mogli nasljediti porodicnu imovinu (zemlju, kuce, itd.) u BH, jer BH je nasljedila zakone od ex-YU kojima se ne odobrava stranim drzavljanima da posjedjuju nekretnine.
Danas, slazem se u potpunosti sa tvojim postom. Dodao bih samo da bi ukidanjem dvojnog drzavljanstva BiH izgubila oko 1 000 000 svojih drzavljana BOSANCA i BOSANKI iz dijaspore koji vise nebi mogli glasati u BiH a i nestalo bi ih iz BH statistike na buducim popisima stanovnistva. Time bi se totalno promijenila demografska slika u korist Srba i Hrvata u BiH i time realizovan cilj Srbije i Hrvatske o teritorijalnoj podijeli BiH i "humanog preseljavanja naroda" :-?
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#89

Post by danas »

Novi_Nick wrote:
danas wrote:
PR80. wrote: Sta bi postigli sa tim zakonom? :? :shock:
bilo je dosta prica da BH usvoji zakon o tome da njeni gradjani ne mogu imati dvojno drzavljanstvo. znaci, postojala je mogucnost da svi oni koji su uzeli USA, kanadasko, norvesko, i sta ti ja znam cije drzavljanstvo budu primorani birati da li da se odreknu BH drzavljanstva ili tog stranog drzavljanstva. ovaj "prijedlog" je zamrznut ashdown-ovom odlukom na 10 godina, kada ce se odlucivati ponovo o tome.

prisiljavanjem BH drzavljana da se odreknu svoga BH drzavljanstva (da bi mogli zadrzati recimo, USA drzavljanstvo) bi se postiglo sljedece: ovi gradjani onda ne bi mogli nasljediti porodicnu imovinu (zemlju, kuce, itd.) u BH, jer BH je nasljedila zakone od ex-YU kojima se ne odobrava stranim drzavljanima da posjedjuju nekretnine.
Danas, slazem se u potpunosti sa tvojim postom. Dodao bih samo da bi ukidanjem dvojnog drzavljanstva BiH izgubila oko 1 000 000 svojih drzavljana BOSANCA i BOSANKI iz dijaspore koji vise nebi mogli glasati u BiH a i nestalo bi ih iz BH statistike na buducim popisima stanovnistva. Time bi se totalno promijenila demografska slika u korist Srba i Hrvata u BiH i time realizovan cilj Srbije i Hrvatske o teritorijalnoj podijeli BiH i "humanog preseljavanja naroda" :-?
da, zaboravila sam da dodam i za glasanje, naravno... ljudi nisu glasali ranije toliko, ali se zadnjih godina malo bolje organizuju i traze da glasaju sve vise... kome to neglasanje dijaspore odgovara (kao i to da se ovi ljudi nemaju gdje vratiti ako to pozele) mislim da je svima jasno.

@kekec:
OK, nisam onda bas shvatila tvoj prvi post jer nisam primjetila sta je tebi zapalo za oko -- zao mi je sto sam skrenula na dvojno drzavljanstvo, ali znas vec kako je to na temama... sve nekako "skrene"... :-)
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#90

Post by kekec »

Novi_Nick wrote:Danas, slazem se u potpunosti sa tvojim postom. Dodao bih samo da bi ukidanjem dvojnog drzavljanstva BiH izgubila oko 1 000 000 svojih drzavljana BOSANCA i BOSANKI iz dijaspore koji vise nebi mogli glasati u BiH a i nestalo bi ih iz BH statistike na buducim popisima stanovnistva. Time bi se totalno promijenila demografska slika u korist Srba i Hrvata u BiH i time realizovan cilj Srbije i Hrvatske o teritorijalnoj podijeli BiH i "humanog preseljavanja naroda" :-?
Novi_Nick, ja se ne slazem sa tvojim postom. Brkas babe i zabe.
Prvo: Ukupno je oko 1 milion raseljenih lica, a ne 1 mil u dijaspori. Da ih je 1 mil u dijaspori, plus 3,9 koliko ih danas zivi u BiH, ukupno bi to bilo vise od 5 miliona (imajuci u vidu poginule u ratu). A to je malo previse, zar ne.
Drugo, valjda su u dijasporu otisli i srbi i hrvati. Znaci tvoja konstatacija da bi se promjenila demogr. slika u korist Srba i Hrvata ne stoji. Cak naprotiv, statisticki podaci govore drugacije, gledajuci procentualno, jer jedan broj istih je preselio u majcicu S/H (istina jedan dio srba iz kninske krajine se zadrzao u BiH, a i jedan broj Bosnjaka je stigao u BiH).
Prema popisu iz 1991. godine, BiH je imala 44% Bošnjaka, 31% Srba i 17% Hrvata, dok se 6% ljudi deklariralo kao Jugoslaveni, a 2% kao Ostali
Prema podacima američke agencije CIA iz 2000. godine, u BiH je živjelo 52% Bošnjaka, 35.1% Srba, 14.3% Hrvata i 0.6% ostalih
Settler
Posts: 873
Joined: 31/07/2005 17:07

#91

Post by Settler »

CIA kaže 48% Bošnjaka i 37.1% Srba otkud tebi te informacije?
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#92

Post by gavrilo »

Settler wrote:CIA kaže 48% Bošnjaka i 37.1% Srba otkud tebi te informacije?
zar vas je vec 37 %

:D
Settler
Posts: 873
Joined: 31/07/2005 17:07

#93

Post by Settler »

gavrilo wrote:
Settler wrote:CIA kaže 48% Bošnjaka i 37.1% Srba otkud tebi te informacije?
zar vas je vec 37 %

:D
Znaš onu, mnogo nas je al smo govna. :D
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#94

Post by gavrilo »

Settler wrote:Znaš onu, mnogo nas je al smo govna. :D
koga? manijaka? :D
Settler
Posts: 873
Joined: 31/07/2005 17:07

#95

Post by Settler »

Šta ja znam, tajpi ga. :D
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#96

Post by kekec »

Settler wrote:CIA kaže 48% Bošnjaka i 37.1% Srba otkud tebi te informacije?
Gdje ti nadje 48 % ?
Prema popisu iz 1991. godine, BiH je imala 44% Bošnjaka, 31% Srba i 17% Hrvata, dok se 6% ljudi deklariralo kao Jugoslaveni, a 2% kao Ostali. Religijska podjela je slicna nacionalnoj: 99% Hrvata su katolici, 90% Bošnjaka su muslimani. Podaci su se otad znatno promijenili jer je u ratu poginulo između 60 i 200 hiljada ljudi, a pola stanovništva se preselilo. Prema podacima američke agencije CIA iz 2000. godine, u BiH je živjelo 52% Bošnjaka, 35.1% Srba, 14.3% Hrvata i 0.6% ostalih. Prema procjenama iste agencije iz 2004. godine, Bosna i Hercegovina ima otprilike 4.007.608 stanovnika. Od tih, prema domaćim procjenama, 2.318.972 žive u federaciji Bosne i Hercegovine a 1.490.993 u manjem bh. entitetu.
http://bs.wikipedia.org/wiki/Bosna_i_He ... i.C5.A1tvo
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#97

Post by kekec »

STANOVNIŠTVO

Stanovništvo- procjena Agencije za statistiku BiH
3.828.000 (2002.)
3.832.000 (2003.)

Etnički sastav - prema popisu iz 1991.
Muslimani (43,5%)
Srbi (31,2%)
Hrvati (17,4%)
Jugosloveni (5,6%)
Crnogorci (0,2%)
Makedonci (0,1%)
Albanci (0,1%)
Ostali (0,2%).)
http://www.komorabih.com/drzavabih/drzava-bih.html
da pamtis
Posts: 1514
Joined: 16/07/2005 14:10

#98

Post by da pamtis »

Srpski član Predsjedništva protiv promjene Ustava


Paravac optužuje Bošnjake da im je cilj unitarna država


Nije slučajno što se umjesto tročlanog Predsjedništva BiH najčešće nudi rješenje u formi jednog predsjednika republike, tvrdi Paravac

Član Predsjedništva BiH Borislav Paravac smatra da stvarni problemi u vezi sa inicijativama za promjenu Ustava BiH nisu politička i pravna nedograđenost postojećeg Ustava, nego težnja političkih i nacionalnih elita iz reda bošnjačkog naroda da se pod plaštom ustavnih reformi izvrši potpuna ustavnopravna prekompozicija BiH, čiji je konačni cilj stvaranje unitarne države.
- U posljednje vrijeme sve više je na udaru i institucija Predsjedništva BiH, ali ne u vezi sa ustavnim i zakonskim ovlaštenjima, nego isključivo u vezi sa njegovim sastavom i načinomizbora - tvrdiParavacu pisanom reagiranju koje prenosi Srna.
On ističe da "nije slučajno što se umjesto tročlanog Predsjedništva BiH najčešće nudi rješenje u formi jednog predsjednika republike, koji bi bio biran od ukupnog biračkog tijela u BiH ili u Parlamentu BiH, što znači u pravilu građanin - Bošnjak".
Srpski član Predsjedništva BiH upozorava da bi ovakav princip mogao biti primijenjen i na ostale državne institucije, poput Vijeća ministara i Parlamentarne skupštine BiH.

Otvorena opstrukcija refomskih rješenja

- S obzirom na to da, u skladu s novim Zakonom o odbrani BiH, sva ovlaštenja iz domena civilne komande nad Oružanim snagama Predsjedništvo BiH vrši po sistemu potpunog konsenzusa, zahtjevi za ukidanje tročlanog Predsjedništva mogu se tretirati kao otvorena opstrukcija reformskih rješenja koja su već prihvaćena u entitetskim parlamentima -ocijenio je Paravac.

http://www.avaz.ba/absolutenm/anmviewer ... z=7&isasp=
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#99

Post by Fair Life »

da pamtis wrote:Srpski član Predsjedništva protiv promjene Ustava

Paravac optužuje Bošnjake da im je cilj unitarna država
(...)
Najbolje da ga Tihic pozove ponovo na iftar... pa neka se dogovore u cetiri oka.

Jel' tako.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#100

Post by Fair Life »

Novi_Nick wrote:Danas, slazem se u potpunosti sa tvojim postom. Dodao bih samo da bi ukidanjem dvojnog drzavljanstva BiH izgubila oko 1 000 000 svojih drzavljana BOSANCA i BOSANKI iz dijaspore koji vise nebi mogli glasati u BiH a i nestalo bi ih iz BH statistike na buducim popisima stanovnistva. Time bi se totalno promijenila demografska slika u korist Srba i Hrvata u BiH i time realizovan cilj Srbije i Hrvatske o teritorijalnoj podijeli BiH i "humanog preseljavanja naroda" :-?
Bosanci i Bosanke su "balvan" u oku nacionalistima i njihovim predstavnicima u vlasti... SDS, HDZ i SDA.

A sto se tice imovine onih kojima bi se ukinulo BiH drzavljanstvo... i do sada su 'legalno' krali.
Post Reply