Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#51 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Haris.ba »

Truba wrote: 25/05/2023 07:14 I ti si se davno pokazao :mrgreen: ja se barem svaki dan pitam ima li ista smisla


Pokazo se je jer se odrodio od naroda...jer je pokazao da islam u bih nije za sve ljude nego samo za bosnjake jer mrzi zato sto je bio logoras

Kod muslimana nema svetaca zato je ovaj lik obicna truba
Poslije cerica kavazovic
Puna podrska. Volim kad ovako izvucem barem mali djelic tvog toka misli.

"Mrzi zato jer je bio logoras". Golemo.
User avatar
Ateista
Posts: 46587
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#52 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Ateista »

Haris.ba wrote: 25/05/2023 07:11
Truba wrote: 25/05/2023 07:05 https://www.avaz.ba/vijesti/bih/832559/ ... kroz-prste

husein-ef-kavazovic-pitam-se-jesu-li-bosnjaci-doista-najveci-kriminalci-ili-se-drugima-gleda-kroz-prste


Ovaj je pokazao svoje pravo lice :lol: da toliko budes odvojen od realnoati
Koje pravo lice? Poziva da se malo i hdzovci koji su isto radili ko ovi uhapseni politicari isto uhapse?

Imas bukvalno isti slucaj gdje je jedna hdzovka uradila ko Skaka, i nigdje lisice, nigdje hapsenja.
Umotao je on to fino kao treba svima suditi, ali jasno je da mu u stvari smeta sto su sda-ovci uhapseni a ne to sto neki drugi nisu.
Da je stvarno za to da se procesuiraju svi koji imaju oraha u dzepu, drugacije bi ovo rekao.
Osim toga, bas me zanima da li bi ista izjavio da je neki bosnjak koji nije uz sda uhapsen, bi malo sutra.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#53 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Haris.ba »

Ateista wrote: 25/05/2023 08:12 Umotao je on to fino kao treba svima suditi, ali jasno je da mu u stvari smeta sto su sda-ovci uhapseni a ne to sto neki drugi nisu.
Da je stvarno za to da se procesuiraju svi koji imaju oraha u dzepu, drugacije bi ovo rekao.
Osim toga, bas me zanima da li bi ista izjavio da je neki bosnjak koji nije uz sda uhapsen, bi malo sutra.
I treba ga sa te strane kritikovati.

Ali, nije normalno da imaš hapšenja jednih, a drugih nema. To je narativ koji će se na kraju osvetiti upravo trenutnoj vlasti, i Sda dovesti ponovo na vlast.
User avatar
Ateista
Posts: 46587
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#54 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Ateista »

Haris.ba wrote: 25/05/2023 08:17
Ateista wrote: 25/05/2023 08:12 Umotao je on to fino kao treba svima suditi, ali jasno je da mu u stvari smeta sto su sda-ovci uhapseni a ne to sto neki drugi nisu.
Da je stvarno za to da se procesuiraju svi koji imaju oraha u dzepu, drugacije bi ovo rekao.
Osim toga, bas me zanima da li bi ista izjavio da je neki bosnjak koji nije uz sda uhapsen, bi malo sutra.
I treba ga sa te strane kritikovati.

Ali, nije normalno da imaš hapšenja jednih, a drugih nema. To je narativ koji će se na kraju osvetiti upravo trenutnoj vlasti, i Sda dovesti ponovo na vlast.
Slazem se da to nije normalno i da treba sve hapsiti, bez obzira na to ciji su, samo je njegova izjava licemjerna.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#55 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Ozimician »

Ateista wrote: 25/05/2023 06:36
Ozimician wrote: 24/05/2023 21:54

Sve OK, ali zašto djelovati samo protiv Islamske zajednice, koja je svakako trenutno u diskriminiranoj poziciji u odnosu na druge dvije (nemaju ni ugovor potpisan sa državom) ?

Ovako nešto može izjaviti samo teški islamofob i fašista.
Ne bih da budem niciji advokat, ali tema je o IZ i pretpostavljam da je iz tog razloga govorio o fiskalizaciji njihovih usluga, a siguran sam da bi ako je tema crkva imao isti stav, i tu se slazem. Nema nikakvog razloga da bilo koja vjerska institucija bude postedjena pravila koja ostali biznisi moraju postovati, a vjerske institucije su u sustini jedan veliki biznis.
Osim toga, sve nas najvise zulja ono sto nam je najblize, uz pretpostavku da kolega zivi u Sarajevu, ili bar dijelu federacije gdje su bosnjaci vecina, puno veci uticaj ima IZ nego bilo koja crkva.
Ja u ovom postu ne vidim ni fasizam ni islamofobiju.
Naravno, ali izdvajati jednu religijsku instituciju pored mora drugih i religijskih i nereligijskih institucija za koje vaze ista pravila i koji su u boljem polozju od IZ jeste zlonamjerno prema IZ i muslimanima (clanovima IZ) u BIH.

Samim time ako je iz Sarajeva, treba da poznaje stanje, nije ni I. Sarajevo daleko. Da je IZ jedina koja je postedjena tih pravila za biznis, onda bi ovo imalo smisla, sta bi bilo tek da nam uvedu dzamijski porez kao u Njemackoj sto postoji crkveni porez - digla bi se kuka i motika.
Ovako je clanstvo u IZ dobrovoljno i IZ se najvecim dijelom finansira od donacija svojih clanova.

Kad se uvede fiskalizacija za osiguranja, banke i NVO - koji su biznisi u klasicnom smislu, onda mogu i religijske zajednice doci na red - i to sve ijedna, a ne samo IZ.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#56 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by piupiu »

Sve su religijske organizacije - institucije biznis. A gdje su pare, tu je i moć. Ja - posrednik kod Boga. Ja - narod. Ja - država. Poslije mene potop. Svi su mi oni skupa (+ Vatikan i svi ostali lijevi i desni) odron.
User avatar
Ateista
Posts: 46587
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#57 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Ateista »

Ozimician wrote: 25/05/2023 08:51
Ateista wrote: 25/05/2023 06:36
Ne bih da budem niciji advokat, ali tema je o IZ i pretpostavljam da je iz tog razloga govorio o fiskalizaciji njihovih usluga, a siguran sam da bi ako je tema crkva imao isti stav, i tu se slazem. Nema nikakvog razloga da bilo koja vjerska institucija bude postedjena pravila koja ostali biznisi moraju postovati, a vjerske institucije su u sustini jedan veliki biznis.
Osim toga, sve nas najvise zulja ono sto nam je najblize, uz pretpostavku da kolega zivi u Sarajevu, ili bar dijelu federacije gdje su bosnjaci vecina, puno veci uticaj ima IZ nego bilo koja crkva.
Ja u ovom postu ne vidim ni fasizam ni islamofobiju.
Naravno, ali izdvajati jednu religijsku instituciju pored mora drugih i religijskih i nereligijskih institucija za koje vaze ista pravila i koji su u boljem polozju od IZ jeste zlonamjerno prema IZ i muslimanima (clanovima IZ) u BIH.

Samim time ako je iz Sarajeva, treba da poznaje stanje, nije ni I. Sarajevo daleko. Da je IZ jedina koja je postedjena tih pravila za biznis, onda bi ovo imalo smisla, sta bi bilo tek da nam uvedu dzamijski porez kao u Njemackoj sto postoji crkveni porez - digla bi se kuka i motika.
Ovako je clanstvo u IZ dobrovoljno i IZ se najvecim dijelom finansira od donacija svojih clanova.

Kad se uvede fiskalizacija za osiguranja, banke i NVO - koji su biznisi u klasicnom smislu, onda mogu i religijske zajednice doci na red - i to sve ijedna, a ne samo IZ.
Opet kazem, ljudi se najcesce bave problemom koji je njima najblizi, to se isto odnosi i na recimo kritiku protiv sda, ne znaci da je snsd bolji, ali na nas zivot kao obicnih ljudi vise utice sda i prvrnstveno cemo njih kritikovati.
I. Sarajevo nije daleko, ali je druga administrativna jedinica i kao takva nas manje dotice.
Sve se slazem, naravno da treba da vaze ista pravila za sve, pa i za osiguranja, banke, nvo, (nisam ni znao da nisu u fiskalnom sistemu), samo mislim da kolega nije imao namjeru da izdvaja samo jednu instituciju, samo je ta institucija tema.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#58 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Piaty »

Ateista wrote: 25/05/2023 06:36
Ozimician wrote: 24/05/2023 21:54

Sve OK, ali zašto djelovati samo protiv Islamske zajednice, koja je svakako trenutno u diskriminiranoj poziciji u odnosu na druge dvije (nemaju ni ugovor potpisan sa državom) ?

Ovako nešto može izjaviti samo teški islamofob i fašista.
Ne bih da budem niciji advokat, ali tema je o IZ i pretpostavljam da je iz tog razloga govorio o fiskalizaciji njihovih usluga, a siguran sam da bi ako je tema crkva imao isti stav, i tu se slazem. Nema nikakvog razloga da bilo koja vjerska institucija bude postedjena pravila koja ostali biznisi moraju postovati, a vjerske institucije su u sustini jedan veliki biznis.
Osim toga, sve nas najvise zulja ono sto nam je najblize, uz pretpostavku da kolega zivi u Sarajevu, ili bar dijelu federacije gdje su bosnjaci vecina, puno veci uticaj ima IZ nego bilo koja crkva.
Ja u ovom postu ne vidim ni fasizam ni islamofobiju.
Složio bih se sa vama, a nisam "ćafir" već vjernik - praktičar (znači, ne samo ono džuma petkom).

Ne bih imao šta dodati osim toga da ne vidim razlog da išta ne bude transparentno i pošteno. U čemu je problem?
User avatar
Ateista
Posts: 46587
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#59 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Ateista »

Piaty wrote: 25/05/2023 09:42
Ateista wrote: 25/05/2023 06:36
Ne bih da budem niciji advokat, ali tema je o IZ i pretpostavljam da je iz tog razloga govorio o fiskalizaciji njihovih usluga, a siguran sam da bi ako je tema crkva imao isti stav, i tu se slazem. Nema nikakvog razloga da bilo koja vjerska institucija bude postedjena pravila koja ostali biznisi moraju postovati, a vjerske institucije su u sustini jedan veliki biznis.
Osim toga, sve nas najvise zulja ono sto nam je najblize, uz pretpostavku da kolega zivi u Sarajevu, ili bar dijelu federacije gdje su bosnjaci vecina, puno veci uticaj ima IZ nego bilo koja crkva.
Ja u ovom postu ne vidim ni fasizam ni islamofobiju.
Složio bih se sa vama, a nisam "ćafir" već vjernik - praktičar (znači, ne samo ono džuma petkom).

Ne bih imao šta dodati osim toga da ne vidim razlog da išta ne bude transparentno i pošteno. U čemu je problem?
:thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#60 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Truba »

Haris.ba wrote: 25/05/2023 07:17
Truba wrote: 25/05/2023 07:14 I ti si se davno pokazao :mrgreen: ja se barem svaki dan pitam ima li ista smisla


Pokazo se je jer se odrodio od naroda...jer je pokazao da islam u bih nije za sve ljude nego samo za bosnjake jer mrzi zato sto je bio logoras

Kod muslimana nema svetaca zato je ovaj lik obicna truba
Poslije cerica kavazovic
Puna podrska. Volim kad ovako izvucem barem mali djelic tvog toka misli.

"Mrzi zato jer je bio logoras". Golemo.
moram priznati da se dosta dugo prikrivao za razliku od udbaša čikaške škole cerića

IZ se moram priznati baš trza...svaka njima čast na borbi i svemu ali mislim da su pogriješili stoljeće
nešto slično je spc radila prije 40-50 godina pa smo vidjeli rezultate
sada neće biti rata ali svakim ovakvim medijskim odgovorom kavazovića uvjeren sam da 1% džematlija prestane ići redovito u džamiju
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#61 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Truba »

piupiu wrote: 25/05/2023 09:26 Sve su religijske organizacije - institucije biznis. A gdje su pare, tu je i moć. Ja - posrednik kod Boga. Ja - narod. Ja - država. Poslije mene potop. Svi su mi oni skupa (+ Vatikan i svi ostali lijevi i desni) odron.
jeste ali ja živim u gradu sa 7000 katolika i 13000 srba i 410 000 onih koji prema popisu pripadaju IZ

i kada jedan poglavar IZ lupeta gluposti nije moje da ukazujem na vatikanske masone vatikanske silovatelje vatikanske ubice
nego na problem većinske organizacije u kantonu

kad budem živio u rimu pričat ću o vatikanu

na moj život nema utjecaja hdz i sotne iz rima
na moj život su naviše utjecali komunjare, sds i sda
to što je jozo na čvrsnici ukrao državne pare za svoju vikendicu mene se mnogo ne tiče
meni je bitnije ko je krao pare u trnovu i ilidži i zašto jedan
vjerski poglavar grčevito brani osumnjičenog lopova i miješa se u izborni proces
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#62 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by agent_zero »

Kontali smo da od onog idiota Cerića ne može biti veći idiot, a ovaj sda reis ga svakim danom sve više demantuje.

Islamska zajednica sda klerofašističke kriminalne organizacije!
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#63 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by agent_zero »

Truba wrote: 25/05/2023 09:54
i kada jedan poglavar IZ lupeta gluposti nije moje da ukazujem na vatikanske masone vatikanske silovatelje vatikanske ubice
nego na problem većinske organizacije u kantonu

kad budem živio u rimu pričat ću o vatikanu

na moj život nema utjecaja hdz i sotne iz rima
na moj život su naviše utjecali komunjare, sds i sda
to što je jozo na čvrsnici ukrao državne pare za svoju vikendicu mene se mnogo ne tiče
meni je bitnije ko je krao pare u trnovu i ilidži i zašto jedan
vjerski poglavar grčevito brani osumnjičenog lopova i miješa se u izborni proces
Odavno se nisam u nečemu složio s tobom kao sa ovim gore. :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#64 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Truba »

ja već 28 godina ne živim na teritoriju koji kontrolira HVO i upravlja HDZ

imam li valjda pravo kao manjina kritizirati ponašanje većinske zajednice koja utječe na moj život

ne može meni pripadnik većinske zajednice govoriti kako je meni :D i pokazivati na HDZ kad je najbliži teritoriju HDZa udaljen 30-40 kilometara

manite se više šuplje lik je pokazao ko je i šta je i to je to

mislili smo da je konačno došao vjernik na čelo
a ne kos db ili udba amerikanac cerić

ali prevarili smo se došao je bivši branitelj (kako kažu kolege iz OSE) s logoraškim iskustvom koji glumi vođu

bujrum na listu pa ćemo vidjeti kakav je vođa
User avatar
Libyano
Posts: 459
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Tripoli nekad, BiH sad

#65 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Libyano »

Svašta ste pisali i svakakvih mišljenja naveli.
Od samog početka islama nije bilo razlike između političkog-ratnog-vjerskog vođenja zajednice, sve se radilo na jednom mjestu i sve je radila ista skupina ljudi.
Islamska zajednica ima puno pravo da se smatra kičmom Bošnjačkog identiteta i politike, obzirom da kroz stoljeća u kojima se pokušava Bošnjake "maknuti" sa ovih teritorija, postoji mnogo perioda u kojima Bošnjaci nisu imali drugu organizaciju koja bi ih organizovala, stala iza njih. Mladi Muslimani i SDA su nastali kasnije.
DOdatni argument je to da i druge zajednice imaju aktivnu ulogu u politici. Ne zaboravimo ulogu popova u agresiji, krštenje tenkova, genocida i sl.
I dan danas u PC autoputevi, zgrade, hale imaju svoje krsne slave i obilježavaju se kao državni praznik.
Stoga, ohanite sa Islamskom zajednicom, bavite se drugim temama.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#66 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by piupiu »

Truba wrote: 25/05/2023 09:54
piupiu wrote: 25/05/2023 09:26 Sve su religijske organizacije - institucije biznis. A gdje su pare, tu je i moć. Ja - posrednik kod Boga. Ja - narod. Ja - država. Poslije mene potop. Svi su mi oni skupa (+ Vatikan i svi ostali lijevi i desni) odron.
jeste ali ja živim u gradu sa 7000 katolika i 13000 srba i 410 000 onih koji prema popisu pripadaju IZ

i kada jedan poglavar IZ lupeta gluposti nije moje da ukazujem na vatikanske masone vatikanske silovatelje vatikanske ubice
nego na problem većinske organizacije u kantonu

kad budem živio u rimu pričat ću o vatikanu

na moj život nema utjecaja hdz i sotne iz rima
na moj život su naviše utjecali komunjare, sds i sda
to što je jozo na čvrsnici ukrao državne pare za svoju vikendicu mene se mnogo ne tiče
meni je bitnije ko je krao pare u trnovu i ilidži i zašto jedan
vjerski poglavar grčevito brani osumnjičenog lopova i miješa se u izborni proces
Ne kontam tvoj odgovor. Moj komentar je za religijske institucije uopšte. Sve na ovom području djeluju na identičan način. Rekoh svi su isti, i ovi iz IZ i svi nabrojani pod "+" u zagradi kao dodatni, jer se nalazimo na temi o IZ. Kao ateista, ja nemam 'svoju' religijsku zajednicu. To su političke institucije odvajkada, nekad su bile 'država', i opet bi da mogu. Samo separation of Church and state!!! Problem je što još uvijek jako dobro služe državi kao poluge moći, pa i danas djeluju kao surogat za političke institucije i interese.
Last edited by piupiu on 25/05/2023 11:19, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#67 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Truba »

odvajanje države i crkve je i napravljeno da se...pazi država ne miješa u crkvene poslove :D
kod nas je to iskrivljeno zbog komunizma i što smo višenacionalno društvo
ako se sjećate iz povijesti državnici su postavljali faktički pape i biskupe
zamisli hdz postavlja pape i biskupe u bih
tako da odvojenost države i vjerskih institucija treba

međutim kavazović trba pozivati protiv pobačaja
nedavno je u kiseljaku gdje vlada zli hdz ilegalno pobacila jedna bošnjakinja 27 god bebu u 4. mjesecu u braku nakon što je već rodila 3 djece

i umrla od sepse sve se zataškalo

udarna vjest treba biti kavazović osudio mesare u ilegalnim klinikama i osudio pobačaj

to treba biti udarna vijest a ne KAKA i onaj DR bilmez Memić kako ih brani
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3029
Joined: 25/06/2014 14:16

#68 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by kakotakonikako »

Truba wrote: 25/05/2023 09:54
piupiu wrote: 25/05/2023 09:26 Sve su religijske organizacije - institucije biznis. A gdje su pare, tu je i moć. Ja - posrednik kod Boga. Ja - narod. Ja - država. Poslije mene potop. Svi su mi oni skupa (+ Vatikan i svi ostali lijevi i desni) odron.
jeste ali ja živim u gradu sa 7000 katolika i 13000 srba i 410 000 onih koji prema popisu pripadaju IZ

i kada jedan poglavar IZ lupeta gluposti nije moje da ukazujem na vatikanske masone vatikanske silovatelje vatikanske ubice
nego na problem većinske organizacije u kantonu

kad budem živio u rimu pričat ću o vatikanu

na moj život nema utjecaja hdz i sotne iz rima
na moj život su naviše utjecali komunjare, sds i sda
to što je jozo na čvrsnici ukrao državne pare za svoju vikendicu mene se mnogo ne tiče
meni je bitnije ko je krao pare u trnovu i ilidži i zašto jedan
vjerski poglavar grčevito brani osumnjičenog lopova i miješa se u izborni proces
:shock:

Vini - Vidi - Vici.

:bih:
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#69 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Truba »

Libyano wrote: 25/05/2023 11:13 Svašta ste pisali i svakakvih mišljenja naveli.
Od samog početka islama nije bilo razlike između političkog-ratnog-vjerskog vođenja zajednice, sve se radilo na jednom mjestu i sve je radila ista skupina ljudi.
Islamska zajednica ima puno pravo da se smatra kičmom Bošnjačkog identiteta i politike, obzirom da kroz stoljeća u kojima se pokušava Bošnjake "maknuti" sa ovih teritorija, postoji mnogo perioda u kojima Bošnjaci nisu imali drugu organizaciju koja bi ih organizovala, stala iza njih. Mladi Muslimani i SDA su nastali kasnije.
DOdatni argument je to da i druge zajednice imaju aktivnu ulogu u politici. Ne zaboravimo ulogu popova u agresiji, krštenje tenkova, genocida i sl.
I dan danas u PC autoputevi, zgrade, hale imaju svoje krsne slave i obilježavaju se kao državni praznik.
Stoga, ohanite sa Islamskom zajednicom, bavite se drugim temama.
tako je šefe evo još jednog graDŽanina bosanca koji određuje o čemu se smije i ne smije pisati

naravno blagoslov topova je neizostavni repertoar a ko pratikršćanske zemlje zna da popovi blagoslivljaju i frižidere stadione te automobile i naravno osobno oružje... isto bi to radila i IZ da to postoji u islamu

IZ kasni za SPC i pokušava se batrgati u pravljenju bosnjacske nacionalne države
to je više nego očito zbog sprege nemogućih kandidata
ali sve je to propalo ujedinjenjem NIPa i SDPa gdje je IZ izabrala poraženu SDA
pa im sada krivo

pružite ruku mira dinokiju neće biti problema
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#70 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Truba »

piupiu wrote: 25/05/2023 11:14
Ne kontam tvoj odgovor.
ne kontam tvoje spominjanje vatikana


pa to su komunjare radile 45 godina ...
đe su sada komunističke zemlje??? a gdje je vatikan

nastavi na ovoj temi spominjati crkve i vatikan :D



IZ ima kao i KC prevažnu ulogu u BiH od školstva preko njegovanja maternjeg jezika do identiteta naroda koji joj većinski pripadaju

međutim pokenjo se IZ po svemu tome kad su otvoreno stali na stranu gubitnika i kriminalaca iz SDA
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#71 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by piupiu »

Truba wrote: 25/05/2023 11:18 odvajanje države i crkve je i napravljeno da se...pazi država ne miješa u crkvene poslove :D
kod nas je to iskrivljeno zbog komunizma i što smo višenacionalno društvo
Nema to veze s komunizmom nego s Američkom i Francuskom revolucijom. Nije niko Crkvi birao poglavare, nego upravo obrnuto, poglavari su morali imati podršku Crkve. Ko okruni onog Charlesa neki dan? Archbishop of Canterbury Justin Welby, nije mu Rishi stavio krunu. Nije istorija počela 1992.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#72 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by piupiu »

Truba wrote: 25/05/2023 11:25
piupiu wrote: 25/05/2023 11:14
Ne kontam tvoj odgovor.
ne kontam tvoje spominjanje vatikana


pa to su komunjare radile 45 godina ...
đe su sada komunističke zemlje??? a gdje je vatikan

nastavi na ovoj temi spominjati crkve i vatikan :D



IZ ima kao i KC prevažnu ulogu u BiH od školstva preko njegovanja maternjeg jezika do identiteta naroda koji joj većinski pripadaju

međutim pokenjo se IZ po svemu tome kad su otvoreno stali na stranu gubitnika i kriminalaca iz SDA
Da ponovim svoj odgovor:
Ne kontam tvoj odgovor. Moj komentar je za religijske institucije uopšte. Sve na ovom području djeluju na identičan način. Rekoh svi su isti, i ovi iz IZ i svi nabrojani pod "+" u zagradi kao dodatni, jer se nalazimo na temi o IZ. Kao ateista, ja nemam 'svoju' religijsku zajednicu.
Ne dajem odgovore po etnoreligijskom ključu, sorry.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#73 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Truba »

piupiu wrote: 25/05/2023 11:25
Truba wrote: 25/05/2023 11:18 odvajanje države i crkve je i napravljeno da se...pazi država ne miješa u crkvene poslove :D
kod nas je to iskrivljeno zbog komunizma i što smo višenacionalno društvo
Nema to veze s komunizmom nego s Američkom i Francuskom revolucijom. Nije niko Crkvi birao poglavare, nego upravo obrnuto, poglavari su morali imati podršku Crkve. Ko okruni onog Charlesa neki dan? Archbishop of Canterbury Justin Welby, nije mu Rishi stavio krunu. Nije istorija počela 1992.
ne vidiš šumu od drveta

pa ko će okruniti kralja koji je glava crkve nego...nadbiskup :D da ga možda ne treba okruniti neki NVO :D
tudorsi stvorili megacasrtvo odvajanjem od rima i formiranjem svoje crkve i tu tradiciju treba ukinuti :D jelte
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#74 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Truba »

piupiu wrote: 25/05/2023 11:27 Ne dajem odgovore po etnoreligijskom ključu, sorry.
znači podržavaš Kavazovića da je trebao biti uhićen SKAKA, JOVAN u istočnom i JURE u kiseljaku istovremeno

da bi bilo pošteno uhićenje :D
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#75 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by piupiu »

Truba wrote: 25/05/2023 11:27
piupiu wrote: 25/05/2023 11:25

Nema to veze s komunizmom nego s Američkom i Francuskom revolucijom. Nije niko Crkvi birao poglavare, nego upravo obrnuto, poglavari su morali imati podršku Crkve. Ko okruni onog Charlesa neki dan? Archbishop of Canterbury Justin Welby, nije mu Rishi stavio krunu. Nije istorija počela 1992.
ne vidiš šumu od drveta

pa ko će okruniti kralja koji je glava crkve nego...nadbiskup :D da ga možda ne treba okruniti neki NVO :D
tudorsi stvorili megacasrtvo odvajanjem od rima i formiranjem svoje crkve i tu tradiciju treba ukinuti :D jelte
Da. Monarhiju (i svaku politiku) koja se koristi magičnim trikovima (ćiribu, ćiriba, poslao me Bog da vladam vama :D) treba najhitnije ukinuti. Kasnimo 234 godine za Francuzima.
Post Reply