Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post Reply
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#1076 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Seyfo »

Ironija je da je juče u Jajcu ispovraćano mnogo nacionaizma a vamo djeca se ubiše dokazujući da mogu živjeti zajedno, da ne žele podjele, da mogu bez nacionalizma za razlikuod njihovih roditelja. Taman super, kad budu svi radili u njemačkim fabrikama fino će se družiti i sarađivati.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#1077 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Milenkov buraz »

Bloo wrote: 13/09/2022 22:00
Lex77 wrote: 13/09/2022 21:37 Jajce hrvatski grad?
To se često zna čuti u hrvatskim medijima.
A po popisima stanovništva od 1981.g. Bošnjaci većinski narod.
Nw govori on zbog broja etničkih glava (bošnjaci 1981?) već zbog historije jaliti povijesti Jajceta...
Ludice ti uvijek nađeš opravdanje za ratne huškače kao na onoj temi o Putinu i muslimanima Rusije. I ta istorija kada pogledamo nije hrvatska ali dobro sada. Kako će lijep dan biti kada jednom ne budeš administrator. Haleluja! :bih:
Škobo Habu
Posts: 9046
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1078 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Škobo Habu »

Lex77 wrote: 14/09/2022 08:19 Sad upisujem u Google. Nigdje traga o tome. Znači da se nije baš spominjalo tj. prešutilo se.
Šta'š naći na Googlu iz 1995. godine? Klixov članak kako je kolona sa bošnjačkim povratnicima zaustavljena u Jezeru od strane HVO i nije im dozvoljen ulazak u Jajce?
Lex77
Posts: 989
Joined: 09/02/2010 23:23

#1079 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Lex77 »

Pa o mnogim stvarima iz 1995. godine se stalno iznova pišu članci. Mogao se netko potruditi i napisati ga ponovno. Pogotovo nakon ovih najnovijih gadosti.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1080 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Bloo »

Škobo Habu wrote: 14/09/2022 07:58
Bloo wrote: 13/09/2022 22:00

Nw govori on zbog broja etničkih glava (bošnjaci 1981?) već zbog historije jaliti povijesti Jajceta...
Pa i sa aspekta historije Jajce je bosanski, nikako hrvatski kraljevski grad.

Riječ je o najobičnijoj HDZ mitologiji.

Katolicizam = hrvatstvo.

Druga bitna stvar, nakon ulaska HV u Jajce, general Gotovina je donio naredbu o zabrani povratka prognanim Bošnjacima.

Još bitnija stvar za Jajce. Jedinice ABiH su se zadnje povukle iz tog grada. HVO je već bio napustio položaje...
Ma pokusah objasniti razlog zbog kojeg bi on mogao da Jajce smatra hrvatskim gradom - historijski. A sad drugo je nacionalistički momenat.
Pogrešno me se skontalo.
Jajce je BiH grad. :)
Škobo Habu
Posts: 9046
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1081 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Škobo Habu »

Bloo wrote: 14/09/2022 09:46
Ma pokusah objasniti razlog zbog kojeg bi on mogao da Jajce smatra hrvatskim gradom - historijski. A sad drugo je nacionalistički momenat.
Pogrešno me se skontalo.
Jajce je BiH grad. :)
Više je znakovito to da ni Milanović, ni Čavara, ni slični nisu proslavljali "Maestral" po Drvaru i Bosanskom Grahovu.

Druga stvar, riječ je o združenoj operaciji ABiH, HV i HVO. Znači i bivši pripadnici Armije imaju legitimno pravo da učestvuju u isto. Peti Korpus oslobađa Bosanski Petrovac, Krupu, Ključ, HV i HVO ulaze u Šipovo, Jajce, Drvar...

Igrokaz u Jajcu je više politička provokacija, nego li nekakav ljubilej. I začudo, nikakve reakcije na tu temu od Dodika i sličnih?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1082 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Bloo »

Škobo Habu wrote: 14/09/2022 09:53 Igrokaz u Jajcu je više politička provokacija, nego li nekakav ljubilej. I začudo, nikakve reakcije na tu temu od Dodika i sličnih?
Top
Pa prvo je provokacija nazivati neki grad "hrvatskim" (tu se ne misli na većinsko stanovništvo ili trenutnu teritorijalnu pripadnost), a zajedno sve je samo igrokaz.,
Nema reakcije?
Što bi bilo? :lol: Bosanski Srbi nisu "neprijatelji" Hrvatske tj. hrvatske desnice, već koristan partner.
Škobo Habu
Posts: 9046
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1083 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Škobo Habu »

Bloo wrote: 14/09/2022 10:03
Pa prvo je provokacija nazivati neki grad "hrvatskim" (tu se ne misli na većinsko stanovništvo ili trenutnu teritorijalnu pripadnost), a zajedno sve je samo igrokaz.,
Nema reakcije?
Što bi bilo? :lol: Bosanski Srbi nisu "neprijatelji" Hrvatske tj. hrvatske desnice, već koristan partner.
Naravno. Ali to su paradoksi hrvatske politike u BiH. Sasvim je moguće da postoje "povjesno hrvatski prostori" u BiH, no kad se spomenu "povjesno bosanski prostori" onda dolazimo do kvalifikacija tipa majorizacije, diskriminacije, unitarizma.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1084 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Bloo »

Škobo Habu wrote: 14/09/2022 10:24
Bloo wrote: 14/09/2022 10:03
Pa prvo je provokacija nazivati neki grad "hrvatskim" (tu se ne misli na većinsko stanovništvo ili trenutnu teritorijalnu pripadnost), a zajedno sve je samo igrokaz.,
Nema reakcije?
Što bi bilo? :lol: Bosanski Srbi nisu "neprijatelji" Hrvatske tj. hrvatske desnice, već koristan partner.
Naravno. Ali to su paradoksi hrvatske politike u BiH. Sasvim je moguće da postoje "povjesno hrvatski prostori" u BiH, no kad se spomenu "povjesno bosanski prostori" onda dolazimo do kvalifikacija tipa majorizacije, diskriminacije, unitarizma.
Pozivanje na bilo kakve "povjesne prostore" iz proslosti je smiješno. Onda manjeviše sve države/nacije mogu krenuti tako. Zato nacionalističko-mitomanske tlapnje nemaju mejsta u historiji i povijesti kao nauci.
Čisto zapišavanje teritorije i podizanje tenzija i uzburkavanje nacionalističkih momenata kod trogloditskih glasača.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3361
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#1085 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Dupli_skalp »

sve jasno: Zoran Milanović sinoć boravio tri sata na privatnom imanju Milorada Dodika

https://www.klix.ba/vijesti/bih/zoran-m ... /220914031
Labirint
Posts: 2002
Joined: 24/06/2013 14:37

#1086 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Labirint »

eyesburn wrote: 14/09/2022 10:30 sve jasno: Zoran Milanović sinoć boravio tri sata na privatnom imanju Milorada Dodika

https://www.klix.ba/vijesti/bih/zoran-m ... /220914031
https://www.youtube.com/watch?v=I0Bsg856Y04

Kad je ovo covjek sve predvidio :D
Škobo Habu
Posts: 9046
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1087 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Škobo Habu »

Bloo wrote: 14/09/2022 10:28
Pozivanje na bilo kakve "povjesne prostore" iz proslosti je smiješno. Onda manjeviše sve države/nacije mogu krenuti tako. Zato nacionalističko-mitomanske tlapnje nemaju mejsta u historiji i povijesti kao nauci.
Čisto zapišavanje teritorije i podizanje tenzija i uzburkavanje nacionalističkih momenata kod trogloditskih glasača.
Tebi možda jeste smiješno, no trenutno je to na globalnom planu aspiracija najvećih svjetskih sila - Rusije i Kine.

To o čemu ti govoriš jeste idealistička vizija i ja to razumijem, no Putin historiju ne konzumira na taj način. Njega ne interesuje historija na bazi konkretnih dokaza, već mitova. A mitovi drže na okupu kompletne narode. Šta je neka nacija bez mita?

Zašto sam ja na strani Ukrajinaca? Ne zbog toga što me veže nekakvo slavensko porijeklo, to su zablude, već zbog činjenice da Ukrajinci prolaze kroz ono što smo mi devedesetih, a to je negacija njihovog identiteta. Ne samo kulturološkog ili religijskog identiteta, već i njih kao ljudskih bića.

Putin kroz projekat "denacifikacije" ne sprovodi ništa ono što ovdje nisu pokušali Tuđman i Milošević. Sve je to već viđeno.
Nije ni čudo što Srbi, bar većina njih, u Ukrajincima danas vide sve ono što su vidjeli u Hrvatima i Bošnjacima. Izdajnike vere pradedovske, izmišljene nacije, komnunističke projekte, parazite i kolonijaliste...

No, jedna je stvar negirati državu i naciju od četrdeset miliona stanovnika, a sasvim druga stvar imati posla sa narodom koji kompletan može stati u jedan Kijev. Mi smo mali, i u tom segmetu moramo biti krajnje obazrivi. I ništa nismo naučili iz predhodnih epoha. Nas Bakir veže za jednu zemlju, jedan narod, jednu politiku - erdoganizam, pa kad taj eroganizam bude u fazi raspada, počeće se raspadati i ovdašnje iluzije da milion Turaka doći da nas brani. Hoće, kao što Putin brani danas Srbe na Kosovu...rezolucijama.
User avatar
bude
Posts: 934
Joined: 10/11/2008 13:26

#1088 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by bude »

eyesburn wrote: 14/09/2022 10:30 sve jasno: Zoran Milanović sinoć boravio tri sata na privatnom imanju Milorada Dodika

https://www.klix.ba/vijesti/bih/zoran-m ... /220914031
Uzeli pare od putka a nista odradili nisu, vjerovatno sad suhva da ne zavrse kao ovi oligarsi, ubi ih propuh :izet:
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1089 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by laserShow »

Škobo Habu wrote: 14/09/2022 10:52 Zašto sam ja na strani Ukrajinaca?
Kako si na strani ukrajinaca? KAKO? Mislim sta si uradio da budes na strani ukrajinaca? Donirao im nesto, pokrenuo neku inicjavtivu?

Ili samo na forumu, s rajom kad se baca suplja, i eto kao, izbjegava se gazprom? To je podrzavanje? Bolje cemo je svi podrzati ako uredimo ovu drzavu, pa ne stigne im u pola frke info da mocna Bosna i Hercegovina igra prijateljsku s rusijom. Eto koliko ih podrzavamo.

Da podrzavamo vec bi 100k bilo pred savezom, a onaj colpa bi se izvinjavoa javno svima nama. Ne podrzavamo mi nista, mi samo navijamo.
Škobo Habu
Posts: 9046
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1090 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Škobo Habu »

laserShow wrote: 14/09/2022 11:02
Kako si na strani ukrajinaca? KAKO? Mislim sta si uradio da budes na strani ukrajinaca? Donirao im nesto, pokrenuo neku inicjavtivu?

Ili samo na forumu, s rajom kad se baca suplja, i eto kao, izbjegava se gazprom? To je podrzavanje? Bolje cemo je svi podrzati ako uredimo ovu drzavu, pa ne stigne im u pola frke info da mocna Bosna i Hercegovina igra prijateljsku s rusijom. Eto koliko ih podrzavamo.

Da podrzavamo vec bi 100k bilo pred savezom, a onaj colpa bi se izvinjavoa javno svima nama. Ne podrzavamo mi nista, mi samo navijamo.
Mislio sam figurativno. :roll:

Doduše, nisam se spakov'o k'o ti, pa zapuc'o u Harkov.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1091 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by laserShow »

Škobo Habu wrote: 14/09/2022 11:05 Mislio sam figurativno.
Znam ja to, ali eto nafurali smo se da nesto radimo. Ne radimo nista, gledamo kako ljudi brane i bore se za zemlju, a standard im bio gori, ljudi korumpiranij i eto opet se bore. Mi sapunjamo lemudana i uvijek je neko drugi kriv.

Nemamo mi nikakve vizije. Da imamo napisao sam gore sta bi bilo kad bi bilo. Biti ce za stotinjak godina.
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1092 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Truba »

Seyfo wrote: 14/09/2022 08:24 Ironija je da je juče u Jajcu ispovraćano mnogo nacionaizma a vamo djeca se ubiše dokazujući da mogu živjeti zajedno, da ne žele podjele, da mogu bez nacionalizma za razlikuod njihovih roditelja. Taman super, kad budu svi radili u njemačkim fabrikama fino će se družiti i sarađivati.
Ovo je suplja u rangu prosjecne place
Kada uvijek ima komentat on jede meso a ja krompir zajedno jedemo meso i krompir
Toliko izlizano iskoristeno te naravno spinovanje kao da se iz kladnja gorazda i teocaka ne iaeljavaju ljudi te ostalih jednonacionalnih sredina te ostalih mnogo boljih drzava kao sto su slovenija madjarska latvija litva poljska...na kraju krajeva ljudi se iseljavaju i iz italije svedske i istocne njrmacke
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3361
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#1093 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Dupli_skalp »

laserShow wrote: 14/09/2022 11:02
To je podrzavanje? Bolje cemo je svi podrzati ako uredimo ovu drzavu, pa ne stigne im u pola frke info da mocna Bosna i Hercegovina igra prijateljsku s rusijom. Eto koliko ih podrzavamo.

Da podrzavamo vec bi 100k bilo pred savezom, a onaj colpa bi se izvinjavoa javno svima nama. Ne podrzavamo mi nista, mi samo navijamo.
tačno...
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#1094 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by L u c i f e r »

eyesburn wrote: 14/09/2022 10:30 sve jasno: Zoran Milanović sinoć boravio tri sata na privatnom imanju Milorada Dodika

https://www.klix.ba/vijesti/bih/zoran-m ... /220914031
Sex?
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#1095 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Loki2k9 »

I kamenjar ima svoj Informer. :lol:
Iz Ureda predsjednika reagirali na hajku bošnjačkih radikala, teški ekstrem i politički zlotvor Suljagić opsovao majku predsjedniku i zaprijetio Hrvatima u BiH
https://abcportal.info/novosti/vijesti/ ... -ekstrem-i

(Dnovinar u naslovu nabrojao sve rijeci koje je naucio radeci za ovaj ocaj od portala)

Jos jedan biser.
Krišto ih istinom ubila u pojam: Višenacionalna smo državna zajednica i imamo zajedničke institucije!
https://abcportal.info/novosti/vijesti/ ... ca-i-imamo

Ja ubijen u pojam, izludila me skroz, imala je gadan stos da povuce me za nos. :izet: dng dng
Last edited by Loki2k9 on 14/09/2022 18:48, edited 1 time in total.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18712
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1096 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by SmokingMan »

Koja žalost, pitam se kako se osjećaju kada moraju pisati ovakve skaredne tekstove.
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#1097 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Loki2k9 »

SmokingMan wrote: 14/09/2022 18:46 Koja žalost, pitam se kako se osjećaju kada moraju pisati ovakve skaredne tekstove.
Osjecaju se... smrde.
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#1098 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Loki2k9 »

A moram i ovo :lol: Necu vise promovisati ovo smece od portala ali ako uzme zamaha medju radikalnim kamenjarcima, pocet ce zivjeti duplu realnost i tek onda neces moci ostati miran na portalima i Fb stranicama od komentara s laznih profila.
Muslimanski radikali i uzurpatori prava hrvatskog naroda u BiH od samog jutra napadaju na velikog prijatelja BiH predsjednika RH Zorana Milanovića
https://abcportal.info/novosti/vijesti/ ... amog-jutra
DonieBrasco
Posts: 15546
Joined: 31/08/2016 16:09

#1099 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by DonieBrasco »

Koja slucajnost danas Dodik prica ne mogu zajedno zivjeti krscani i muslimani, ovo ce da odzvanja u narednom periodu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1100 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Bloo »

Škobo Habu wrote: 14/09/2022 10:52
Bloo wrote: 14/09/2022 10:28
Pozivanje na bilo kakve "povjesne prostore" iz proslosti je smiješno. Onda manjeviše sve države/nacije mogu krenuti tako. Zato nacionalističko-mitomanske tlapnje nemaju mejsta u historiji i povijesti kao nauci.
Čisto zapišavanje teritorije i podizanje tenzija i uzburkavanje nacionalističkih momenata kod trogloditskih glasača.
Tebi možda jeste smiješno, no trenutno je to na globalnom planu aspiracija najvećih svjetskih sila - Rusije i Kine.

To o čemu ti govoriš jeste idealistička vizija i ja to razumijem, no Putin historiju ne konzumira na taj način. Njega ne interesuje historija na bazi konkretnih dokaza, već mitova. A mitovi drže na okupu kompletne narode. Šta je neka nacija bez mita?

Zašto sam ja na strani Ukrajinaca? Ne zbog toga što me veže nekakvo slavensko porijeklo, to su zablude, već zbog činjenice da Ukrajinci prolaze kroz ono što smo mi devedesetih, a to je negacija njihovog identiteta. Ne samo kulturološkog ili religijskog identiteta, već i njih kao ljudskih bića.

Putin kroz projekat "denacifikacije" ne sprovodi ništa ono što ovdje nisu pokušali Tuđman i Milošević. Sve je to već viđeno.
Nije ni čudo što Srbi, bar većina njih, u Ukrajincima danas vide sve ono što su vidjeli u Hrvatima i Bošnjacima. Izdajnike vere pradedovske, izmišljene nacije, komnunističke projekte, parazite i kolonijaliste...

No, jedna je stvar negirati državu i naciju od četrdeset miliona stanovnika, a sasvim druga stvar imati posla sa narodom koji kompletan može stati u jedan Kijev. Mi smo mali, i u tom segmetu moramo biti krajnje obazrivi. I ništa nismo naučili iz predhodnih epoha. Nas Bakir veže za jednu zemlju, jedan narod, jednu politiku - erdoganizam, pa kad taj eroganizam bude u fazi raspada, počeće se raspadati i ovdašnje iluzije da milion Turaka doći da nas brani. Hoće, kao što Putin brani danas Srbe na Kosovu...rezolucijama.
Mozda si propustio dio "nacionalističko-mitomanske tlapnje nemaju mejsta u historiji i povijesti kao nauci", pa samo da ti opet ponovim ako nisi pročitao.

Da ponovimo, s jedne strane nacionalističko-mitomanske tlapnje versus historija kao nauka.

Tako da nema kod mene ništa idealističko, apsolutno sam svjesna razlike a i razloga izjava, te Putinovog ponašanja.

Opet, moj komentar se odnosio na nacionalistička (!) mitomanija versus akademija.
Post Reply