Politika Hrvata u BiH - III

Locked
User avatar
sehohari
Posts: 7976
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#26 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by sehohari »

Black swan wrote: 19/01/2022 15:46 mene taj entitet ne zanima

ko želi ima mogućnost da živi u rs i bira svoje političke predstavnike

naši se iz zagreba iseljavaju
u tom kontekstu šuplja i rs je podvala

podvala za forumske naivce
Pa i ne brine toliko bh. Hrvate koliko one u HR
Tuđman nije htio da ima RSK na nekih 40 kilometara od Zagreba
Ne znam zašto bi sad HDZ htio Srbiju na nekih sat vremena od Zagreba
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#27 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Truba »

namiami wrote: 19/01/2022 15:49
Black swan wrote: 19/01/2022 15:46 mene taj entitet ne zanima
pa nisi ti = hrvati. Šta je s onima koji zive u rs a hrvati su? Je li te oni zanimaju?
to je njihov problem

nemoj se molim te brinuti o meni pomoću njih tamo :D

zato sam rekao mene ne zanimaju
a ne nas ne zanimaju

u 3 4 kantona hrvati nemaju svog predstavnika
a da se brinemo o RS

nemoguće neizvodivo nerealno nestvarno
politika je umijeće mogućega
rs je izgubljena 1992

sad se vodi borba hoće li biti i fbih izgubljen
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#28 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Truba »

pemanapemani wrote: 19/01/2022 15:51
Black swan wrote: 19/01/2022 15:46 mene taj entitet ne zanima

ko želi ima mogućnost da živi u rs i bira svoje političke predstavnike

naši se iz zagreba iseljavaju
u tom kontekstu šuplja i rs je podvala

podvala za forumske naivce
Ti kao Alija prije 30 godina. Do podne jedno, od podne drugo.

Danas Dodik hrvatski član Predsjedništva i stric Mile, a sutra te ne zanima manji entitet.

Moguće da te ne zanima iz razloga što su tamo prava Hrvata odavno riješena na zadovoljstvo legitimnih predstavnika Hrvata.
Ono, nema se šta rješavati kad je već sve riješeno na zadovoljstvo Hrvata, pa je malo monotono, dosadno, ne zanima me...

Što prije, hitno, osigurati prava Hrvatima u FBiH, kao što su im vlasti manjeg entiteta davno osigurali.
dok je dodo u predsjedništvu može i komšo

dodo amordizira štetu

zamisli borislav paravac umjesto dode ili mehtić ili neki drugi sds :D

ne bi me čudilo da opet vojsku ko 1947 pošalju na široki njih 3 :mrgreen:
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#29 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Palmalma »

Kolinda wrote: 19/01/2022 15:40 Meni kao osobi koja voli sve narode je drago da su Bošnjaci zadovoljni svojim statusom u RS pa bi prepisivali isto na FBIH....
Da li su Hrvati zadovoljni svojim statusom u RS-u? HDZ BiH istice da jesu. Ne zale se.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#30 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Kolinda »

Palmalma wrote: 19/01/2022 15:58
Kolinda wrote: 19/01/2022 15:40 Meni kao osobi koja voli sve narode je drago da su Bošnjaci zadovoljni svojim statusom u RS pa bi prepisivali isto na FBIH....
Da li su Hrvati zadovoljni svojim statusom u RS-u? HDZ BiH istice da jesu. Ne zale se.
Nitko nije zadovoljan svojim statusom u BiH, Hrvati su u RS u ostvarili napredak u svojim pravima zadnjih godina....od Vlajkija do Čordaša i Jurčevića....povratnici imaju sve manje problema, a oni koji se nisu vratili to neće nikada ni napraviti jer 30 godina nakon početka rata su negdje drugo napravili svoj dom....današnji status Hrvata u RS-u je takav kakav je.....
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#31 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by BHCluster »

Black swan wrote: 19/01/2022 14:23 ti ne možeš određivati što je prioritet hrvata
nego oni koje izaberu hrvati
Tako reci Hrvat u tzv "rs-u" nije jednak Hrvatu u tzv "fbih".
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#32 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by BHCluster »

Black swan wrote: 19/01/2022 15:52
namiami wrote: 19/01/2022 15:49

pa nisi ti = hrvati. Šta je s onima koji zive u rs a hrvati su? Je li te oni zanimaju?
to je njihov problem

nemoj se molim te brinuti o meni pomoću njih tamo :D

zato sam rekao mene ne zanimaju
a ne nas ne zanimaju

u 3 4 kantona hrvati nemaju svog predstavnika
a da se brinemo o RS

nemoguće neizvodivo nerealno nestvarno
politika je umijeće mogućega
rs je izgubljena 1992

sad se vodi borba hoće li biti i fbih izgubljen
Stara hrvatska poslovica kaze gdje neJma Hrvata tu neJma ni problema ili tako nekako.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#33 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by mO k3 »

Ja to vidim kao njihov problem i on me ne zanima …. Neka sami rješavaju svoje probleme
pemanapemani
Posts: 5347
Joined: 09/09/2008 15:12

#34 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by pemanapemani »

Kolinda wrote: 19/01/2022 16:02
Palmalma wrote: 19/01/2022 15:58

Da li su Hrvati zadovoljni svojim statusom u RS-u? HDZ BiH istice da jesu. Ne zale se.
Nitko nije zadovoljan svojim statusom u BiH, Hrvati su u RS u ostvarili napredak u svojim pravima zadnjih godina....od Vlajkija do Čordaša i Jurčevića....povratnici imaju sve manje problema, a oni koji se nisu vratili to neće nikada ni napraviti jer 30 godina nakon početka rata su negdje drugo napravili svoj dom....današnji status Hrvata u RS-u je takav kakav je.....
Samo prenijeti takav napredak na FBiH.

Hrvati u manjem entitetu imaju 3 ministarska mjesta. Od toga 1 legitimni predstavnik.
U VN skupstine manjeg entiteta klub Hrvata ima 8 zastupnika, od toga 3 legitimna predstavnika.
U ostalim javnim institucijama (policija, skolstvo, zdravstvo...)Hrvata ima ispod 1%.

I Hrvati prezadovoljni. Ne zale se i u najmanju ruku nemaju zamjerki.

S druge strane, stanje u FBiH je katastrofalno da se i vojvoda Vucic mora ukljuciti u suzbijanju majorizacije i ugroze Hrvata u FBiH.

Zakljucak, citavu BiH organizirati poput naprednog manjeg entiteta.
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#35 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by mo-town »

Black swan wrote: 19/01/2022 15:46 mene taj entitet ne zanima
Nazalost tacno ali bez simetricnih rjesenja za Hrvate u RS i FBiH nema dogovora.
Hrvati su i tu i tamo. Ako je clan predsjednistva BiH - Hrvat, predstavnik hrvatskog naroda, onda je red da se i njih pita.
O Vijecu naroda RS i klubu Hrvata drugom prilikom. Imate priliku to brzo srediti sa vasim predstavnikom u Predsjednistvu BiH pa da vidimo je li to stvarno tih famoznih 20 minuta.
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#36 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by mo-town »

pemanapemani wrote: 19/01/2022 18:34
Kolinda wrote: 19/01/2022 16:02

Nitko nije zadovoljan svojim statusom u BiH, Hrvati su u RS u ostvarili napredak u svojim pravima zadnjih godina....od Vlajkija do Čordaša i Jurčevića....povratnici imaju sve manje problema, a oni koji se nisu vratili to neće nikada ni napraviti jer 30 godina nakon početka rata su negdje drugo napravili svoj dom....današnji status Hrvata u RS-u je takav kakav je.....
Samo prenijeti takav napredak na FBiH.

Hrvati u manjem entitetu imaju 3 ministarska mjesta. Od toga 1 legitimni predstavnik.
U VN skupstine manjeg entiteta klub Hrvata ima 8 zastupnika, od toga 3 legitimna predstavnika.
U ostalim javnim institucijama (policija, skolstvo, zdravstvo...)Hrvata ima ispod 1%.

I Hrvati prezadovoljni. Ne zale se i u najmanju ruku nemaju zamjerki.

S druge strane, stanje u FBiH je katastrofalno da se i vojvoda Vucic mora ukljuciti u suzbijanju majorizacije i ugroze Hrvata u FBiH.

Zakljucak, citavu BiH organizirati poput naprednog manjeg entiteta.
Ni dodati ni oduzeti. :thumbup:
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#37 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Grean »

Ima li kakva racunica, koji je ukupan procenat glasova koje su dobile hrvatske stranke koje su za tzv. HZHB na zadnjim izborima?

Ako je po ovim jastrebovima sa foruma koji tvrde Hrvat = HDZ ili 1990 glasac moralo bi biti 15%.
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#38 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by mo-town »

Grean wrote: 19/01/2022 19:06 Ima li kakva racunica, koji je ukupan procenat glasova koje su dobile hrvatske stranke koje su za tzv. HZHB na zadnjim izborima?

Ako je po ovim jastrebovima sa foruma koji tvrde Hrvat = HDZ ili 1990 glasac moralo bi biti 15%.
Procent cega? Ukupnog broja glasaca (FBiH ili BiH)? Ili samo hrvatskog birackog tijela?
Na nivou BiH nije vise od 15% ukupnog broja glasaca a na nivou FBiH su manje od 25%.
Unutar hrvatskog birackog tijela na nivou BiH su nesto vise od 25% (ukupno registriranih biraca, ne onih koji su izasli na izbore).
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#39 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Grean »

mo-town wrote: 19/01/2022 19:23
Grean wrote: 19/01/2022 19:06 Ima li kakva racunica, koji je ukupan procenat glasova koje su dobile hrvatske stranke koje su za tzv. HZHB na zadnjim izborima?

Ako je po ovim jastrebovima sa foruma koji tvrde Hrvat = HDZ ili 1990 glasac moralo bi biti 15%.
Procent cega? Ukupnog broja glasaca (FBiH ili BiH)? Ili samo hrvatskog birackog tijela?
Na nivou BiH nije vise od 15% ukupnog broja glasaca a na nivou FBiH su manje od 25%.
Unutar hrvatskog birackog tijela na nivou BiH su nesto vise od 25% (ukupno registriranih biraca, ne onih koji su izasli na izbore).
Pa ako je Hrvata 15% u BiH onda bi HDZ i 1990 trebalo da imaju 15% od ukupnog broja glasova na izbirima pod predpostavkom da je izlaznost podjednaka za sve narode i gradjane.

Naravno ako stoji to da su oni = Hrvat (legitimni)
vernes81
Posts: 1564
Joined: 25/04/2011 23:04

#40 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by vernes81 »

E i vi ubacili legitimne u centrifugu i gas :D .
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#41 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Kolinda »

Najljepše vas čitati dok pišete brojeve i postotke..
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#42 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by bh.tornjak »

Kolinda wrote: 19/01/2022 16:02
Palmalma wrote: 19/01/2022 15:58

Da li su Hrvati zadovoljni svojim statusom u RS-u? HDZ BiH istice da jesu. Ne zale se.
Nitko nije zadovoljan svojim statusom u BiH, Hrvati su u RS u ostvarili napredak u svojim pravima zadnjih godina....od Vlajkija do Čordaša i Jurčevića....povratnici imaju sve manje problema, a oni koji se nisu vratili to neće nikada ni napraviti jer 30 godina nakon početka rata su negdje drugo napravili svoj dom....današnji status Hrvata u RS-u je takav kakav je.....

zar Emil Vlajki nije jevrej....?
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#43 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Novak20 »

pemanapemani wrote: 19/01/2022 14:13
Novak20 wrote: 19/01/2022 13:11

Tebi nije prvi put da pišeš o ovome da se status Hrvata u F BiH izjednači sa statusom Hrvata u RS.

To jeste tvoja ali i želja većine bošnjačke politike. Iz tog razloga se Hrvati žele politički obespraviti u F BiH ignorirajući činjenicu da je F BiH drukčije organizirana administrativno, teritorijalno od RS kao i činjenicu da je osnovana na drugi način nego što je to RS.

Hrvatska politika je ovoga svjesna i sve radi da do toga ne dođe što je opet legitimna želja kao i ova tvoja.
Nije prvi, a definitivno nije ni zadnji put.

Moje želje i želje bošnjačke politike se u putu nisu srele.

Moja je želje da se ugodi Hrvatima, jer sam porijeklom iz katoličke hrvatske porodice iz BiH.

Zvanična i "legitimna" hrvatska politika u BiH 15 godina hvali strateško partnerstvo HDZ i SNSD. Stalno se ističe teza kako Srbi i Hrvati u BiH više nemaju nikakve neriješene probleme i sve što se radi je u smjeru da se ti odnosi nadograde na još jednu višu razinu.
Tome se svesrdno i u punom kapacitetu pridružio i predsjednik RH Zoran Milanović, koji Dodika proglašava najrelevantnijim partnerom Hrvata i RH u Bosni i Hercegovini, čovjekom koji poštuje sve dogovoreno i sa kojim su Hrvati u BiH izrazito zadovoljni.

FBiH i manji entitet jesu različito administrativno uređeni, samo je to sve objedinjeno Daytonskim mirovnim sporazumom, čiji je jedan od aneksa Ustav BiH. Neću ulaziti u lažne tvrdnje kako je današnji manji entitet osnovan 9.01.1992., nego se držati Ustava BiH koji su svi potpisali.

U takvoj konstalaciji snaga, Hrvati su nezadovoljni statusom u FBiH, a izrazito zadovoljni statusom u manjem entitetu i to stalno ističu.

Zašto se onda zamarati sastancima, vratolomijama i zajebancijama oko promjene Izbornog zakona, ako već imamo uređeno skoro pola države na način da su Hrvati zadovoljni tim uređenjem?
Zašto izmišljati toplu vodu i secirati uređenje neke Belgije ili Švicarske kada u našoj domovini imamo skoro pola države uređeno da su Hrvati izrazito zadovoljni i to često ističu?

Treba biti pragmatičan na zadovoljstvo svih građana BiH, te FBiH urediti kao manji entitet. Što prije se to uradi, prije će "legitimni" predstavnici Hrvata u BiH i RH biti zadovoljni, a iskreno vjerujem da će i čitav hrvatski puk u BiH biti oduševljen i napokon odahnuti od diskriminirajućeg i majorizirajućeg uređenja FBiH.
Stvarno me nije briga za tvoje podrijetlo ni da li ti je netko već ugodio zbog njega ili bilo čega drugog. Problemi Hrvata u RS su isti kao i problemi Bošnjaka u RS, a koliko je tko zadovoljan drugo je pitanje. Niti jedni niti drugi nemaju snage da nešto promijene u RS, razdvojeni u interesima pogotovo. Koliko god je Bošnjaka u RS više oni nemaju ništa više nego Hrvati. Denis Šulić i Alen Šeranić su tu bio ti zadovoljan ili ne i kako god urediš F BiH to će opet u anam ono "pola države" biti tako.

Ako se tvoj "pragmatizam" u F BiH svodi na stvaranje dva entiteta sa vlašću dva naroda brže nego što misliš vidjeti ćeš "oduševljenje" hrvatskog puka tamo gdje su u većini.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#44 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Kolinda »

Novak20 wrote: 19/01/2022 22:17
pemanapemani wrote: 19/01/2022 14:13

Nije prvi, a definitivno nije ni zadnji put.

Moje želje i želje bošnjačke politike se u putu nisu srele.

Moja je želje da se ugodi Hrvatima, jer sam porijeklom iz katoličke hrvatske porodice iz BiH.

Zvanična i "legitimna" hrvatska politika u BiH 15 godina hvali strateško partnerstvo HDZ i SNSD. Stalno se ističe teza kako Srbi i Hrvati u BiH više nemaju nikakve neriješene probleme i sve što se radi je u smjeru da se ti odnosi nadograde na još jednu višu razinu.
Tome se svesrdno i u punom kapacitetu pridružio i predsjednik RH Zoran Milanović, koji Dodika proglašava najrelevantnijim partnerom Hrvata i RH u Bosni i Hercegovini, čovjekom koji poštuje sve dogovoreno i sa kojim su Hrvati u BiH izrazito zadovoljni.

FBiH i manji entitet jesu različito administrativno uređeni, samo je to sve objedinjeno Daytonskim mirovnim sporazumom, čiji je jedan od aneksa Ustav BiH. Neću ulaziti u lažne tvrdnje kako je današnji manji entitet osnovan 9.01.1992., nego se držati Ustava BiH koji su svi potpisali.

U takvoj konstalaciji snaga, Hrvati su nezadovoljni statusom u FBiH, a izrazito zadovoljni statusom u manjem entitetu i to stalno ističu.

Zašto se onda zamarati sastancima, vratolomijama i zajebancijama oko promjene Izbornog zakona, ako već imamo uređeno skoro pola države na način da su Hrvati zadovoljni tim uređenjem?
Zašto izmišljati toplu vodu i secirati uređenje neke Belgije ili Švicarske kada u našoj domovini imamo skoro pola države uređeno da su Hrvati izrazito zadovoljni i to često ističu?

Treba biti pragmatičan na zadovoljstvo svih građana BiH, te FBiH urediti kao manji entitet. Što prije se to uradi, prije će "legitimni" predstavnici Hrvata u BiH i RH biti zadovoljni, a iskreno vjerujem da će i čitav hrvatski puk u BiH biti oduševljen i napokon odahnuti od diskriminirajućeg i majorizirajućeg uređenja FBiH.
Stvarno me nije briga za tvoje podrijetlo ni da li ti je netko već ugodio zbog njega ili bilo čega drugog. Problemi Hrvata u RS su isti kao i problemi Bošnjaka u RS, a koliko je tko zadovoljan drugo je pitanje. Niti jedni niti drugi nemaju snage da nešto promijene u RS, razdvojeni u interesima pogotovo. Koliko god je Bošnjaka u RS više oni nemaju ništa više nego Hrvati. Denis Šulić i Alen Šeranić su tu bio ti zadovoljan ili ne i kako god urediš F BiH to će opet u anam ono "pola države" biti tako.

Ako se tvoj "pragmatizam" u F BiH svodi na stvaranje dva entiteta sa vlašću dva naroda brže nego što misliš vidjeti ćeš "oduševljenje" hrvatskog puka tamo gdje su u većini.
:thumbup:
HaloBaja
Posts: 46
Joined: 19/01/2022 11:13

#45 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by HaloBaja »

Hrvatska politika od Tudjmana do danas u BiH je tezila ka autonomiji. U ratu je to bila Herceg Bosna i otvoreno saveznistvo sa VRS.
Posle rata je to bio polusaj autonomije koju su NATO tenkovi ugasili u Mostaru. Od tada su se prebacili na malo suptilnije metode. Od Stolnog grada Hrvatske federalne jedinice, preko Hrvatske izborne jedinice do danas legitimnog predstavljanja i saveznistvom sa Rusima i Srbijom ka rasturanju BiH.

Fakti su takvi da sve Hrvatske stranke u BiH osvajaju skupa 7% glasova u BiH. Bosanske i Bosnjacke stranke dobivaju 64% glasova u zadnjih 10 godina. Dok su Srpske stranje na nekih 29%.

Danas zive za 65% totalno izmjesano sa Bosnjacima u Sarajevu, Tuzli, Srednjoj Bosni. Ostatak 35% je zapadna hercegovina gdje su homogeni.
Dakle to je odnos snaga koji nije nimalo obecavajuci ni za Zagreb ni za seperatisticku Hrvatsku politiku.

Ako pro Bosanske stranke u kontinuitetu dobivaju 64% glasova a znamo da po zadnjem popisu imamo 54% ljudi koji svoj jezik nazivaju bosanskim, to znaci da jedan dio srba, hrvata, Roma, jevreja i ostalih glasaju za proBiH stranke.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#46 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Grean »

Kolinda wrote: 19/01/2022 20:41 Najljepše vas čitati dok pišete brojeve i postotke..
Svodi se na to da niste legitimni i da probosanskim Hrvatima pokusavate oteti predstavnike i pozicije. Mi to ne mozemo dozvoliti i tu je sav problem. Vi bi da se pravite da njih nema a mi bas i ne bi.
pemanapemani
Posts: 5347
Joined: 09/09/2008 15:12

#47 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by pemanapemani »

Novak20 wrote: 19/01/2022 22:17
pemanapemani wrote: 19/01/2022 14:13

Nije prvi, a definitivno nije ni zadnji put.

Moje želje i želje bošnjačke politike se u putu nisu srele.

Moja je želje da se ugodi Hrvatima, jer sam porijeklom iz katoličke hrvatske porodice iz BiH.

Zvanična i "legitimna" hrvatska politika u BiH 15 godina hvali strateško partnerstvo HDZ i SNSD. Stalno se ističe teza kako Srbi i Hrvati u BiH više nemaju nikakve neriješene probleme i sve što se radi je u smjeru da se ti odnosi nadograde na još jednu višu razinu.
Tome se svesrdno i u punom kapacitetu pridružio i predsjednik RH Zoran Milanović, koji Dodika proglašava najrelevantnijim partnerom Hrvata i RH u Bosni i Hercegovini, čovjekom koji poštuje sve dogovoreno i sa kojim su Hrvati u BiH izrazito zadovoljni.

FBiH i manji entitet jesu različito administrativno uređeni, samo je to sve objedinjeno Daytonskim mirovnim sporazumom, čiji je jedan od aneksa Ustav BiH. Neću ulaziti u lažne tvrdnje kako je današnji manji entitet osnovan 9.01.1992., nego se držati Ustava BiH koji su svi potpisali.

U takvoj konstalaciji snaga, Hrvati su nezadovoljni statusom u FBiH, a izrazito zadovoljni statusom u manjem entitetu i to stalno ističu.

Zašto se onda zamarati sastancima, vratolomijama i zajebancijama oko promjene Izbornog zakona, ako već imamo uređeno skoro pola države na način da su Hrvati zadovoljni tim uređenjem?
Zašto izmišljati toplu vodu i secirati uređenje neke Belgije ili Švicarske kada u našoj domovini imamo skoro pola države uređeno da su Hrvati izrazito zadovoljni i to često ističu?

Treba biti pragmatičan na zadovoljstvo svih građana BiH, te FBiH urediti kao manji entitet. Što prije se to uradi, prije će "legitimni" predstavnici Hrvata u BiH i RH biti zadovoljni, a iskreno vjerujem da će i čitav hrvatski puk u BiH biti oduševljen i napokon odahnuti od diskriminirajućeg i majorizirajućeg uređenja FBiH.
Stvarno me nije briga za tvoje podrijetlo ni da li ti je netko već ugodio zbog njega ili bilo čega drugog. Problemi Hrvata u RS su isti kao i problemi Bošnjaka u RS, a koliko je tko zadovoljan drugo je pitanje. Niti jedni niti drugi nemaju snage da nešto promijene u RS, razdvojeni u interesima pogotovo. Koliko god je Bošnjaka u RS više oni nemaju ništa više nego Hrvati. Denis Šulić i Alen Šeranić su tu bio ti zadovoljan ili ne i kako god urediš F BiH to će opet u anam ono "pola države" biti tako.

Ako se tvoj "pragmatizam" u F BiH svodi na stvaranje dva entiteta sa vlašću dva naroda brže nego što misliš vidjeti ćeš "oduševljenje" hrvatskog puka tamo gdje su u većini.
Jebi ga, kada ti kao Jevrej možeš voditi temeljitu i dugogodišnju brigu o Hrvatima na forumu, valjda i ja kao Bosanac kojem su 90% rodbine Hrvati, između ostalog i roditelji, mogu prozboriti koju riječ o njihovim pravima i obvezama.

Ovdje nije u pitanju moj "pragmatizam", nego moj osobni zaključak na politiku legitimnih Hrvata.

Da opet sumiramo, jer nije zgoreg 100 puta ponoviti činjenice kada ih neko uporno izbjegava.

HDZ je u zadnjih 15 godina više od 100 puta ponovio kako je Dodik njihov strateški koalicioni partner. Koliko je snažno to partnerstvo govori činjenica da je poslije izbora 2018., HDZ bio spreman blokirati uspostavu vlasti ako u njoj ne bude SNSD. Nakon proglašenja 9. januara kao neustavnog dana manjeg entiteta, čelnici HDZ i veleposlanik RH su bez trunke savjesti nazočili obilježavanju navedenog neustavnog praznika.
Isto tako, HDZ je zajedno sa SNSD glasao za ukidanje izmjena KZ o zabrani negiranja genocida.
HDZ se nikad, ni jednom riječju, nije žalio na stanje Hrvata u manjem entitetu, niti im smeta što nema legitimnih predstavnika u institucijama manjeg entiteta.

Također, predsjednik svih Hrvata svijeta, Zoran Milanović, kontinuirano u zadnjih godinu dana vergla priču kako je Dodik strateški partner RH u BiH, te kako Hrvati u BiH nemaju ni najmanji problem u manjem entitetu...(da sad ne navodim sve njegove baljezgarije)

Šta da čovjek zaključi u takvoj postavci stvari, nego da bi čitavu FBiH trebalo urediti kao manji entitet, kako bi Hrvati bili zadovoljni i sretni, kao što su danas prezadovoljni i presretni svojim statusom u manjem entitetu. (to ne govori moja malenkost, nego Čović i predsjednik svih Hrvata Milanović).

Zaista mi nije jasno zašto se ti kao deklarirani Jevrej i forumski Hrvati ljutitte kada neko sumira "činjenice" kojim nas godinama bombardira HDZ, a posljednju godinu i vrh RH?

U FBiH prema njihovim riječima i riječima forumskih domoljuba imamo na sceni žestoku majorizaciju i ugrozu, koju su neki na forumu ocijenili kao glava na panju, a u manjem entitetu sve bajno i krasno, kako vele HDZ i Milanović. Idemo onda napraviti takvo blagostanje za Hrvate u čitavoj BiH.
adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#48 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by adapter »

User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#49 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Truba »

hrvatska uljudba i europska pripadnost

https://www.vjeraidjela.com/sest-stolje ... -robovima/
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#50 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Point. »

A Dragan u ratu bio robovlasnik, moderni doduše. Možda je tad bio jugosloven, ili u tranziciji između jugoslovena i najhrvata, pa se ne pika.
Locked