Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

mishic
Posts: 6248
Joined: 28/04/2011 16:29

#26 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by mishic »

Uh, povijesti i povjesničara u PM.
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#27 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by mo-town »

Buli6 wrote: 10/01/2022 23:33 Nisam mogao prije. Ne pozivam se na kralja Zvonimira.
Nego granice BIH jednostavno nemaju veze sa Bošnjacima. BIH je ostala u Hrvatskom prostoru mirom u Srijemskim karlovcima. A Bošnjaci se ponašaju kao da su oni izborili granice. Izborili su Turci silom i predali dalje sve do... današnjoj BIH više nego što joj pripada na štetu RH. Znam to je bilo prije 300 godina ali i dalje je to mišljenje hrvatske strane. Barem ja to tako gledam. I smatram da se Bošnjaci ne bi trebali boriti za cijelu BIH kada Hrvati odluče raskinuti vezu i vratiti svoje. Ono što im je demografski ostalo kao podsjetnik.
A vama konstitutivnost teško pada i treći entitet a trebate ih sami nuditi iz etičnosti.
Znam napisat ćete da je spin. Uglavnom hvala na odgovoru i ako sam u krivu hvala i na besplatnom školovanju :)
Nisi vala morao nikako. Sta znaci "vratiti svoje"? Sta je i kad bilo hrvatsko u BiH?
Lug
Posts: 2527
Joined: 09/02/2009 15:27

#28 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by Lug »

Buli6 wrote: 10/01/2022 23:33 Nisam mogao prije. Ne pozivam se na kralja Zvonimira.
Nego granice BIH jednostavno nemaju veze sa Bošnjacima. BIH je ostala u Hrvatskom prostoru mirom u Srijemskim karlovcima. A Bošnjaci se ponašaju kao da su oni izborili granice. Izborili su Turci silom i predali dalje sve do... današnjoj BIH više nego što joj pripada na štetu RH. Znam to je bilo prije 300 godina ali i dalje je to mišljenje hrvatske strane. Barem ja to tako gledam. I smatram da se Bošnjaci ne bi trebali boriti za cijelu BIH kada Hrvati odluče raskinuti vezu i vratiti svoje. Ono što im je demografski ostalo kao povijesni podsjetnik.
A vama konstitutivnost teško pada i treći entitet a trebate ih sami nuditi iz etičnosti.
Znam napisat ćete da je spin. Uglavnom hvala na odgovoru i ako sam u krivu hvala i na besplatnom školovanju :)
kakvom hrvatskom prostoru? Pa prije Turske je bila kraljevina Bosna na prostorima cijele Dalmacije. Pa sama Dalmacija je sa Bosnom puno vise vremena tvorila jednu cjelinu nego sa madjrskom pokrajinom.
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#29 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by mo-town »

Lug wrote: 11/01/2022 00:35
Buli6 wrote: 10/01/2022 23:33 Nisam mogao prije. Ne pozivam se na kralja Zvonimira.
Nego granice BIH jednostavno nemaju veze sa Bošnjacima. BIH je ostala u Hrvatskom prostoru mirom u Srijemskim karlovcima. A Bošnjaci se ponašaju kao da su oni izborili granice. Izborili su Turci silom i predali dalje sve do... današnjoj BIH više nego što joj pripada na štetu RH. Znam to je bilo prije 300 godina ali i dalje je to mišljenje hrvatske strane. Barem ja to tako gledam. I smatram da se Bošnjaci ne bi trebali boriti za cijelu BIH kada Hrvati odluče raskinuti vezu i vratiti svoje. Ono što im je demografski ostalo kao povijesni podsjetnik.
A vama konstitutivnost teško pada i treći entitet a trebate ih sami nuditi iz etičnosti.
Znam napisat ćete da je spin. Uglavnom hvala na odgovoru i ako sam u krivu hvala i na besplatnom školovanju :)
kakvom hrvatskom prostoru? Pa prije Turske je bila kraljevina Bosna na prostorima cijele Dalmacije. Pa sama Dalmacija je sa Bosnom puno vise vremena tvorila jednu cjelinu nego sa madjrskom pokrajinom.
Cekaj da vidimo sta ce reci. Zivo me zanima.
Bossona
Posts: 5243
Joined: 21/12/2020 03:28

#30 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by Bossona »

Buli6 wrote: 10/01/2022 23:33 Nisam mogao prije. Ne pozivam se na kralja Zvonimira.
Nego granice BIH jednostavno nemaju veze sa Bošnjacima. BIH je ostala u Hrvatskom prostoru mirom u Srijemskim karlovcima. A Bošnjaci se ponašaju kao da su oni izborili granice. Izborili su Turci silom i predali dalje sve do... današnjoj BIH više nego što joj pripada na štetu RH. Znam to je bilo prije 300 godina ali i dalje je to mišljenje hrvatske strane. Barem ja to tako gledam. I smatram da se Bošnjaci ne bi trebali boriti za cijelu BIH kada Hrvati odluče raskinuti vezu i vratiti svoje. Ono što im je demografski ostalo kao povijesni podsjetnik.
A vama konstitutivnost teško pada i treći entitet a trebate ih sami nuditi iz etičnosti.
Znam napisat ćete da je spin. Uglavnom hvala na odgovoru i ako sam u krivu hvala i na besplatnom školovanju :)
Bosna je graničila sa Ugarskom/Mađarskom prije dolaska Turaka

Image
Image
Image
Image


Granice Bosne nakon Berlinskog kongresa 1878 godine.
Bosna je u biti izgubila Dalamciju, dio Slavonije i dobar dio današnje zapadne Srbije odlaskom Turaka a potom su nam okupirali Sandžak, Srbija i CG u balkanskim ratovima i međusobno ga podijelili Bukureštanskim mirom 1913 godine.

Image

DOPISNICA-RAZGLEDNICA SA KARTOM I GRBOM BOSNE U VRIJEME AUSTRO-UGARSKE OKUPACIJE


Dopisnica-Razglednica sa slikom Bošnjaka u narodnoj nošnji na kojoj su granice Bosne sa Sandžakom u njoj, ovo je dopisnica u vrijeme Austougarske okupacije Bosne sa grbom Bosne iz tog perioda nakon Berlinskog Kongresa 1878 koji je imao status Autonomija pod Austrougarskom aneksijom u sastavu Bosne

Image
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#31 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by Buli6 »

mo-town wrote: 11/01/2022 01:15
Lug wrote: 11/01/2022 00:35

kakvom hrvatskom prostoru? Pa prije Turske je bila kraljevina Bosna na prostorima cijele Dalmacije. Pa sama Dalmacija je sa Bosnom puno vise vremena tvorila jednu cjelinu nego sa madjrskom pokrajinom.
Cekaj da vidimo sta ce reci. Zivo me zanima.
Kraljevina Bosna nema veze. Niti je u tim granicama niti se može demografija pozvati na nju.

Reći ću da se nije pitalo Srbe, Bošnjake i Hrvate da li se slažu sa povućenom crtom na karti. Područje nije bilo ni Habsburgovcima ni Osmanlijama da ostane a oni su odlučili gdje prolazi crta. I problem do nigdarijeva.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18248
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#32 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by GandalfSivi »

Buli6 wrote: 11/01/2022 02:03
mo-town wrote: 11/01/2022 01:15
Cekaj da vidimo sta ce reci. Zivo me zanima.
Kraljevina Bosna nema veze. Niti je u tim granicama niti se može demografija pozvati na nju.

Reći ću da se nije pitalo Srbe, Bošnjake i Hrvate da li se slažu sa povućenom crtom na karti. Područje nije bilo ni Habsburgovcima ni Osmanlijama da ostane a oni su odlučili gdje prolazi crta. I problem do nigdarijeva.
O cemu ti pricas decko? Fulas granice fulas vrijeme fulas nacije… Gdje si ucio ovu povijest, medju Hitler jungen, pardon, HDZ mladezi?
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#33 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by mo-town »

Buli6 wrote: 11/01/2022 02:03
mo-town wrote: 11/01/2022 01:15
Cekaj da vidimo sta ce reci. Zivo me zanima.
Kraljevina Bosna nema veze. Niti je u tim granicama niti se može demografija pozvati na nju.

Reći ću da se nije pitalo Srbe, Bošnjake i Hrvate da li se slažu sa povućenom crtom na karti. Područje nije bilo ni Habsburgovcima ni Osmanlijama da ostane a oni su odlučili gdje prolazi crta. I problem do nigdarijeva.
De gatibo procitaj pitanje prije nego odgovoris. Ovo sto pises veze jedno s drugim nema. Mene zanima konkretno koji su to "hrvatski prostori" u BiH koje si spominjao i koji pripadaju Hrvatima koji su odlucili (ko? gdje? kada?) da "vrate svoje".
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#34 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by mo-town »

Buli6 wrote: 10/01/2022 23:33 .......BIH je ostala u Hrvatskom prostoru mirom u Srijemskim karlovcima.....
Decec, je li tebi poznato da je ovaj mirovni ugovor iz 1699.
I kakav si ti Hrvat kad ne znas onu:
"Od 1102., kroz vjekove duge,
mi bjesmo tudje sluge....."
Kaj tebi ni jasno da Hrvatske nema od 1102. a ovaj mir koji spominjes je potpisan izmedju, sa jedne strane: Habsburške Monarhije, Mletačke Republike, Poljske i Rusije) a sa druge strage Osmanskoga Carstva. Gdje se tebi ovdje ukazao "hrvatski prostor"?
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#35 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by Buli6 »

Hrvatski prostor mi se ukazao u demografiji koja je nasljednica povijesti. Nije sigurno Mletački, Habsburški , Ruski, Osmanlijski. Hajde barem su partizani na papiru bili svjesni čiji nije i čiji je. Bošnjaci, Srbi i Hrvati su trebali i trebaju odrediti granice BIH poštivanjem povijesno demografskih činjenica povezanih sa voljom svakog naroda pojedinačno a ne kolonijalne sile. Gdje je BIH ušla u prostor Hrvatske? Pa tamo gdje su Hrvati većina.
Koga se pitalo a koga prisililo znamo.
Znači Hrvati ne mogu biti agresori uspostavom entiteta gdje su većina ni Hrvatska polaganjem prava na taj prostor. Jer se ne uzima Bošnjacima nego vinskoj mašti stranih sila.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#36 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by daddy-kool »

Buli6 wrote: 11/01/2022 09:00 Hrvatski prostor mi se ukazao u demografiji koja je nasljednica povijesti. Nije sigurno Mletački, Habsburški , Ruski, Osmanlijski. Hajde barem su partizani na papiru bili svjesni čiji nije i čiji je. Bošnjaci, Srbi i Hrvati su trebali i trebaju odrediti granice BIH poštivanjem povijesno demografskih činjenica povezanih sa voljom svakog naroda pojedinačno a ne kolonijalne sile. Gdje je BIH ušla u prostor Hrvatske? Pa tamo gdje su Hrvati većina.
Koga se pitalo a koga prisililo znamo.
Znači Hrvati ne mogu biti agresori uspostavom entiteta gdje su većina ni Hrvatska polaganjem prava na taj prostor. Jer se ne uzima Bošnjacima nego vinskoj mašti stranih sila.
Šta ono bi sa "srpskim prostorom" u državi Hrvatskoj?

Ili "talijanskom", ili "bošnjačkim prostorima" po Balkanu?
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#37 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by Buli6 »

Višestoljetna a najvažnije današnja demografija i volja Hrvata i granice Hrvatske kroz povijest su povezane.

Poveznica Bošnjaka i cijele BIH je povijest stranih sila i tuđa demografija.
džakailibu
Posts: 615
Joined: 08/05/2013 11:37

#38 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by džakailibu »

daddy-kool wrote: 11/01/2022 09:14
Buli6 wrote: 11/01/2022 09:00 Hrvatski prostor mi se ukazao u demografiji koja je nasljednica povijesti. Nije sigurno Mletački, Habsburški , Ruski, Osmanlijski. Hajde barem su partizani na papiru bili svjesni čiji nije i čiji je. Bošnjaci, Srbi i Hrvati su trebali i trebaju odrediti granice BIH poštivanjem povijesno demografskih činjenica povezanih sa voljom svakog naroda pojedinačno a ne kolonijalne sile. Gdje je BIH ušla u prostor Hrvatske? Pa tamo gdje su Hrvati većina.
Koga se pitalo a koga prisililo znamo.
Znači Hrvati ne mogu biti agresori uspostavom entiteta gdje su većina ni Hrvatska polaganjem prava na taj prostor. Jer se ne uzima Bošnjacima nego vinskoj mašti stranih sila.
Šta ono bi sa "srpskim prostorom" u državi Hrvatskoj?

Ili "talijanskom", ili "bošnjačkim prostorima" po Balkanu?
Ja ne znam odakle iskacu ovi likovi i ideje. Po ovome Miami treba da bude kubanski jer se mora uzeti u obzir demografija kao nasljednica povijesti, jelte!
Ili mozemo samo sa dijelovima gradova- pa tako dijelovi Pariza da budu proglaseni dijelom alzirske teritorije jer demografija... znate je nasljednica povijesti.
Ali kako covjeku objasniti da se prije 150 godina ni ljudi na teritoriji danasnje Hrvatskoj nisu izjasnjavali hrvatima vec religijskim ili oblasnom pripadnoscu. a da ne govorimo na prostoru danasnje BiH.
Ili ovo- Bošnjaci, Srbi i Hrvati su trebali i trebaju odrediti granice BIH poštivanjem povijesno demografskih činjenica povezanih sa voljom svakog naroda pojedinačno - sta ovo znaci? Koje povijesno demografske cinjenice? po kojem popisu?
Posto nas vi i onako proyivate da smo turci ja priznajem samo " povijesno demografske činjenice" kada su osmanlije bile u makarskoj i pored splita i demografski bili vecina u beogradu i zapadnoj srbiji. i to su neke povijesne cinjenice.
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#39 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by tetakk »

Dečko je bukvalno shvatio naziv teme :D
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#40 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by sehohari »

daddy-kool wrote: 11/01/2022 09:14
Buli6 wrote: 11/01/2022 09:00 Hrvatski prostor mi se ukazao u demografiji koja je nasljednica povijesti. Nije sigurno Mletački, Habsburški , Ruski, Osmanlijski. Hajde barem su partizani na papiru bili svjesni čiji nije i čiji je. Bošnjaci, Srbi i Hrvati su trebali i trebaju odrediti granice BIH poštivanjem povijesno demografskih činjenica povezanih sa voljom svakog naroda pojedinačno a ne kolonijalne sile. Gdje je BIH ušla u prostor Hrvatske? Pa tamo gdje su Hrvati većina.
Koga se pitalo a koga prisililo znamo.
Znači Hrvati ne mogu biti agresori uspostavom entiteta gdje su većina ni Hrvatska polaganjem prava na taj prostor. Jer se ne uzima Bošnjacima nego vinskoj mašti stranih sila.
Šta ono bi sa "srpskim prostorom" u državi Hrvatskoj?

Ili "talijanskom", ili "bošnjačkim prostorima" po Balkanu?
Znam da nije toliki nacionalista kao što mi mislimo
Ali se čak i u ovim slučajevima vidi da je Tuđmanovo razmišljanje dobuko ukorijenjeno
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#41 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by mo-town »

daddy-kool wrote: 11/01/2022 09:14
Buli6 wrote: 11/01/2022 09:00 Hrvatski prostor mi se ukazao u demografiji koja je nasljednica povijesti. Nije sigurno Mletački, Habsburški , Ruski, Osmanlijski. Hajde barem su partizani na papiru bili svjesni čiji nije i čiji je. Bošnjaci, Srbi i Hrvati su trebali i trebaju odrediti granice BIH poštivanjem povijesno demografskih činjenica povezanih sa voljom svakog naroda pojedinačno a ne kolonijalne sile. Gdje je BIH ušla u prostor Hrvatske? Pa tamo gdje su Hrvati većina.
Koga se pitalo a koga prisililo znamo.
Znači Hrvati ne mogu biti agresori uspostavom entiteta gdje su većina ni Hrvatska polaganjem prava na taj prostor. Jer se ne uzima Bošnjacima nego vinskoj mašti stranih sila.
Šta ono bi sa "srpskim prostorom" u državi Hrvatskoj?

Ili "talijanskom", ili "bošnjačkim prostorima" po Balkanu?
Cudno je to. Nekome se ukaze Gospa pa stvori biznis od toga, a tebi se vidim ukazao hrvatski prostor. No eto, cudni su putevi gospodnji.
Pa ako je princip da su hrvatski prostori tamo gdje su hrvati vecina u Bosni, jesu li srpski prostori tamo gdje su Srbi (bili) vecina u Hrvatskoj?
I ako je ovo princip, kako ste proglasili HZHB u gradovima gdje su Bosnjaci bili u vecini: Prozor, Stolac, Bugojno, Travnik, Brcko itd.?
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#42 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by geralt »

mo-town wrote: 11/01/2022 02:32
Buli6 wrote: 10/01/2022 23:33 .......BIH je ostala u Hrvatskom prostoru mirom u Srijemskim karlovcima.....
Decec, je li tebi poznato da je ovaj mirovni ugovor iz 1699.
I kakav si ti Hrvat kad ne znas onu:
"Od 1102., kroz vjekove duge,
mi bjesmo tudje sluge....."
Kaj tebi ni jasno da Hrvatske nema od 1102. a ovaj mir koji spominjes je potpisan izmedju, sa jedne strane: Habsburške Monarhije, Mletačke Republike, Poljske i Rusije) a sa druge strage Osmanskoga Carstva. Gdje se tebi ovdje ukazao "hrvatski prostor"?
Nije bas da nema Hrvatske od 1102, srednjovjekovna personalna unija nije isto sto i aneksacija. No nakon utapanja u Habsbursko carstvo su svedeni na otprilike isti nivo koji je imao i Bosanski ejalet u Osmanskom carstvu.
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#43 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by Buli6 »

tetakk wrote: 11/01/2022 10:23 Dečko je bukvalno shvatio naziv teme :D
:D dobar.

Ponovit ću bit

Višestoljetna a najvažnije današnja demografija i volja Hrvata i granice Hrvatske kroz povijest su povezane.

Poveznica Bošnjaka i cijele BIH je povijest stranih sila i tuđa demografija.

To je jedna posebna Robin Hood priča
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#44 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by studiorum_tuzlaensis »

Kad ga ponizis argumetima, onda okrene ploču... strane sile?



"srpski prostor u Hrvatskoj" izvolite pričajte...
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#45 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by mo-town »

Buli6 wrote: 11/01/2022 16:53
tetakk wrote: 11/01/2022 10:23 Dečko je bukvalno shvatio naziv teme :D
:D dobar.

Ponovit ću bit

Višestoljetna a najvažnije današnja demografija i volja Hrvata i granice Hrvatske kroz povijest su povezane.

Poveznica Bošnjaka i cijele BIH je povijest stranih sila i tuđa demografija.

To je jedna posebna Robin Hood priča
Kod ove demografije na koju se pozivas, uzimas li u obzir i da ste se vise nego upolovili u odnosu na popis 1991?
plavi_E
Posts: 6480
Joined: 18/10/2021 19:47

#46 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by plavi_E »

Znaci Vitez nije u Hrvatskoj samo zbog glupiranja velikih sila.
:-)

I naravno Hrvataka polaze pravo na Vitez kad god to pozeli.
:-)
plavi_E
Posts: 6480
Joined: 18/10/2021 19:47

#47 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by plavi_E »

Njihov glavni "argument" da je nelogicno da Hrvati nasele danasnju Hrvatsku a ne nasele Bosnu. Nikako da im padne na pamet da su mozda u Bosni vec bili neki koji im nisu htijeli dati svoju zemlju i nalupali ih ko levate i nogom u dupe otjerali od Bosne.
Cipiripi2
Posts: 457
Joined: 19/10/2021 14:55

#48 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by Cipiripi2 »

Buli6 wrote: 11/01/2022 16:53
tetakk wrote: 11/01/2022 10:23 Dečko je bukvalno shvatio naziv teme :D
:D dobar.

Ponovit ću bit

Višestoljetna a najvažnije današnja demografija i volja Hrvata i granice Hrvatske kroz povijest su povezane.

Poveznica Bošnjaka i cijele BIH je povijest stranih sila i tuđa demografija.

To je jedna posebna Robin Hood priča
Najjače uljudbene priče su kralj Tomislav i njegovih 100000 konjanika,pa onda Hrvatsko-Ugarsko kraljevstvo :D
saimidin
Posts: 2791
Joined: 20/05/2011 17:53

#49 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by saimidin »

Pojavljuju se neoustase sa svojim teorijama krvi i tla svako malo, ponese ih da I ovdje sire svoje ideje, valjda im bude dosadno na drugim forumima gdje se svi samo svadjaju jel hrvatska treba biti do bosna-neretva, ili do drine

Isto I za neocetnike vazi, jedina dilema je dal da pobiju sve bosnje, ili bosnje uopste ne postoje I treba istrijebiti poturice

Najbolje ih ostaviti da se valjaju u svojim govnima I ne mijesati se
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#50 Re: Bespuća povijesne (neo)zbiljnosti

Post by mo-town »

saimidin wrote: 11/01/2022 19:12 Pojavljuju se neoustase sa svojim teorijama krvi i tla svako malo, ponese ih da I ovdje sire svoje ideje, valjda im bude dosadno na drugim forumima gdje se svi samo svadjaju jel hrvatska treba biti do bosna-neretva, ili do drine

Isto I za neocetnike vazi, jedina dilema je dal da pobiju sve bosnje, ili bosnje uopste ne postoje I treba istrijebiti poturice

Najbolje ih ostaviti da se valjaju u svojim govnima I ne mijesati se
Neka. Bolje par pitanja na koja im se u paramparcad razbije logicka konstrukcija teorije.
Onda naravno il' trolaju ili ignorisu.
Post Reply