Veliko političko finale u BiH

Post Reply

Finale

1. Pobjeda Srba - RS na početnim postavkama
30
8%
2. Pobjeda Bošnjaka - bošnjačka nacionalna država
27
7%
3. Pobjeda Hrvata - IZ ili HB
33
9%
4. Pobjeda Ostalih - građanska BiH
62
17%
5. Neriješeno - rahat patnja do sudnjeg dana
210
58%
 
Total votes: 362

User avatar
nikad_vise
Posts: 2012
Joined: 20/09/2010 22:35

#326 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by nikad_vise »

Ovo je u sustini rahat patnja :izet:
Nedavno objavljeni službeni podaci pokazuju kako u Tuzli danas živi 15.396 Hrvata, dok ih je, prema popisu iz 1991. godine, bilo 20.398. Bošnjaka ima 80.774, dok je Srba najmanje - 3378. Ostalih je 9143, 137 stanovnika je bez odgovora, dok se 2151 osoba nije izjasnila po nacionalnoj osnovi.
/quote]
Najviše stanovnika govori bosanskim jezikom - 94.528, hrvatskim govore 10.083, a srpskim 1603 stanovnika ove općine. Ostalih je 4583,
Rahat patnja je kad u Tuzli od 15400 Hrvata njih 10000 hiljada prica Hrvatski a ostali 5500 hiljada se izjasnilo da im je maternji jezik Bosanski. :thumbup:
Sto se kaze sve dok zaba ne iskoci iz lonca :bih:
pemanapemani
Posts: 5333
Joined: 09/09/2008 15:12

#327 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by pemanapemani »

...
pemanapemani
Posts: 5333
Joined: 09/09/2008 15:12

#328 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by pemanapemani »

Rahat patnja bi bila da 15400 Hrvata govori hrvatski.

Logika kao kod kolege @Novaka.
DonieBrasco
Posts: 15046
Joined: 31/08/2016 16:09

#329 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by DonieBrasco »

Ima li vijesti sa ove danasnje rasprave o BiH, da li nam je EU okrenula leđa i direktno podrzala Dodika i Covica obzirom da nece reagovati ?
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#330 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by Novak20 »

Nakon najava da bi se glavni igrač protivničke momčadi kojega neki zovu "govedo", "Rudonja", "Glavonja" i sl. mogao izvuči bez kartona i suspenzije nakon pi.anja po terenu, pljuvanja i vrijeđanja protivnika pa čak i sudije(a), publika je još u šoku i nevjerici da bi to moglo biti točno.

Izgleda da, zahvaljujući medijima, svi znaju da je Rudonja iz Laktaša (laktaši - ljudi koji se laktaju, imenica, muš. rod, množina * laktanje - guranje laktovima, glagol ) gdje je guranje laktovima i obaranje protivnika glavom i rogovima sasvim normalna stvar pa su mu možda spremni progledati kroz prste unatoč protestima FR i FGR i smijehu jednog malog dijela igrača i publike.

Mnogi će se zapitati što je to tako ali "glavonja" ima na svim stranama svijeta pa i tamo gdje ih ne očekujemo. Za ilustraciju evo jednog trenutno manje aktivnog koji se čitav život lakta.

Image

Ako sudije, delegati i Savez ne obuzdaju skoro ovo "laktaško govedo" kako mu neki tepaju, to znači samo jedno. Namjerno ga puštaju da izaziva haos na terenu i vrši pritisak na protivnika u ovoj predizbornoj fazi igre koja počinje da liči na koridu. A korida, odnosno bodenje volova je, kao što znamo, tradicija bliska mentalitetu naše publike i igrača.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#331 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by tetka762 »

piupiu wrote: 04/11/2021 11:29
tetka762 wrote: 21/10/2021 09:17
Hrvati su konstitutivan narod u BiH baš kao Srbi i Bošnjaci. Kao što ne kužiš, Hrvata ima u Hrvatskoj, Španjolskoj, Kanadi, Australiji itd. Mjesto boravka i zemljopisna granica ne određuje narodnost. Živ bio i mojne se ljutit nešto :)
Ali samo u Bosni traže političku autonomiju. Zašto ne i u Španjolskoj, Kanadi ili... posebno u Australiji, gdje ih ima dovoljno za jedan pristojan grad? Šta je to tako posebno u Bosni?
Samo su u BiH konstitutivan narod. Bosna je njihova koliko i tvoja u najmanju ruku. Kralj Tomislav se krunisao na Duvanjskom Polju ne u Sydneyu.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#332 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by Truba »

Jebiga trazimo
Niste za 4 gpdine uspjeli savladati hvo milijicije i pobjegulje sa crta bojista
I sada se moraju trpiti posljedice
User avatar
piupiu
Posts: 16297
Joined: 05/01/2008 05:08

#333 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by piupiu »

tetka762 wrote: 18/11/2021 23:15
piupiu wrote: 04/11/2021 11:29

Ali samo u Bosni traže političku autonomiju. Zašto ne i u Španjolskoj, Kanadi ili... posebno u Australiji, gdje ih ima dovoljno za jedan pristojan grad? Šta je to tako posebno u Bosni?
Samo su u BiH konstitutivan narod. Bosna je njihova koliko i tvoja u najmanju ruku. Kralj Tomislav se krunisao na Duvanjskom Polju ne u Sydneyu.
Nemam pojma šta ovo ovdje bi... neise, ponoviću.
Last edited by piupiu on 19/11/2021 11:47, edited 2 times in total.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#334 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by tetka762 »

piupiu wrote: 19/11/2021 01:19
tetka762 wrote: 18/11/2021 23:15
Samo su u BiH konstitutivan narod. Bosna je njihova koliko i tvoja u najmanju ruku. Kralj Tomislav se krunisao na Duvanjskom Polju ne u Sydneyu.
Pa šta mene u 21. stoljeću boli dupe šta su radili srednjovjekovni vladari, ja želim živjeti u svijetu gradjana i individualaca u savremenom dobu, a ne u svijetu mitova od prije 1000 godina. Šta je s vama, ljudi? Inače, država se zove Bosna i Hercegovina i pripada svima nama, ne pripada etničkim grupama.
Nemoj onda porediti BiH i Australiju što se tiče Hrvata i pitat glupa pitanja. Hrvati u BiH su svoji na svome, to je njihova zemlja i tu žive stoljećima. Da, slažem se. Država se zove Bosna i Hercegovina, pripada svima nama/vama i ne pripada etničkim grupama. Po čemu onda ti prozivaš Hrvate i zašto ti smetaju? Ti se čudiš što Hrvati ne traže autonomiju u Australiji. Zašto bi po tvome trebali tražiti bilo što u Australiji a ne u BiH? Diletantski razmišljaš. Živi u 21. stoljeću i savremenom dobu ali nemoj negirati nikoga u svom okruženju. Jedna od karakteristika kulture savremenog doba i 21. stoljeća :thumbup:
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#335 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by Sanjarko »

Black swan wrote: 18/11/2021 23:39 Jebiga trazimo
Niste za 4 gpdine uspjeli savladati hvo milijicije i pobjegulje sa crta bojista
I sada se moraju trpiti posljedice
Bilo vas 800 k, VRS i Srbi vas protjerali oko 200 k, ostalo nedostaje zbog PP koji je u -, zbog raznih faktora. Sad vas ima manje od 400 k, skoro blize 300. Nas 5 puta vise. Normala da se ide na normalno uredzenje zar ne, uz postovanje svega.

IZ vam nije smetao dok je Covic bio predsjednik, sad kad nije smeta. Ja da se pitam sve bi rjbao na F i D nivou, ali bi rekao da od secesija nema nista, ako bude ista, da znaci krsenje DMSa i rat i sl.

RS 24% Gdp BiHa, a dobije 36-38% poreza, iako navodno uplati 34. Sve rzjbat, samo nasi bezm*dasi i zesca lopovlija, i vasi su ista govna lopovska, samo sto su agresivni, to im se mora priznat. A nasi popustaju i popustaju.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#336 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by Sanjarko »

tetka762 wrote: 19/11/2021 03:52
piupiu wrote: 19/11/2021 01:19

Pa šta mene u 21. stoljeću boli dupe šta su radili srednjovjekovni vladari, ja želim živjeti u svijetu gradjana i individualaca u savremenom dobu, a ne u svijetu mitova od prije 1000 godina. Šta je s vama, ljudi? Inače, država se zove Bosna i Hercegovina i pripada svima nama, ne pripada etničkim grupama.
Nemoj onda porediti BiH i Australiju što se tiče Hrvata i pitat glupa pitanja. Hrvati u BiH su svoji na svome, to je njihova zemlja i tu žive stoljećima. Da, slažem se. Država se zove Bosna i Hercegovina, pripada svima nama/vama i ne pripada etničkim grupama. Po čemu onda ti prozivaš Hrvate i zašto ti smetaju? Ti se čudiš što Hrvati ne traže autonomiju u Australiji. Zašto bi po tvome trebali tražiti bilo što u Australiji a ne u BiH? Diletantski razmišljaš. Živi u 21. stoljeću i savremenom dobu ali nemoj negirati nikoga u svom okruženju. Jedna od karakteristika kulture savremenog doba i 21. stoljeća :thumbup:
Pa dobro ti je rekla, logika to nalaze. Ima Hrvata van HR i BA kamaru zar ne bi trebali dobit minimalno svoje kantone, ako ne entitet i IZ po svojoj zelji.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#337 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by tetka762 »

Sanjarko wrote: 19/11/2021 05:20
tetka762 wrote: 19/11/2021 03:52
Nemoj onda porediti BiH i Australiju što se tiče Hrvata i pitat glupa pitanja. Hrvati u BiH su svoji na svome, to je njihova zemlja i tu žive stoljećima. Da, slažem se. Država se zove Bosna i Hercegovina, pripada svima nama/vama i ne pripada etničkim grupama. Po čemu onda ti prozivaš Hrvate i zašto ti smetaju? Ti se čudiš što Hrvati ne traže autonomiju u Australiji. Zašto bi po tvome trebali tražiti bilo što u Australiji a ne u BiH? Diletantski razmišljaš. Živi u 21. stoljeću i savremenom dobu ali nemoj negirati nikoga u svom okruženju. Jedna od karakteristika kulture savremenog doba i 21. stoljeća :thumbup:
Pa dobro ti je rekla, logika to nalaze. Ima Hrvata van HR i BA kamaru zar ne bi trebali dobit minimalno svoje kantone, ako ne entitet i IZ po svojoj zelji.
Logika? :mrgreen: Porediti mladu demokratski uređenu zemlju kao što je Australija u kojoj živi preko 270 jednakopravnih nacija sa Bosnom i Hercegovinom koja je oličenje truleži, lopovluka i mržnje u kojoj žive 3 ‘jednakopravna’ naroda može samo diletant. Nemaju Hrvati što tražiti u Australiji. Hrvati u Australiji su jednakopravni i jako cijenjeni i priznati građani u bilo kojoj sferi društva. Porediti BiH i Australiju u bilo kojem kontekstu je nemoguće a posebno povjesnom. Što se tiče Hrvata, oni su i u Australiji ostavili jako dubok trag u svim sferama društva od samog nastanka Australije kao države dok je BiH njihova zemlja i Domovina sa neraskidivim povjesnim kontinuitetom. Poredite neuporedivo.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#338 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by 90minut »

Jednakopravna još malo, a onda ide manjina.

A hrvati nisu ni postojali u BiH do 19tog na prste jedne ruke ih mogao prebrojati i njih i srbe.
User avatar
piupiu
Posts: 16297
Joined: 05/01/2008 05:08

#339 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by piupiu »

tetka762 wrote: 19/11/2021 03:52
piupiu wrote: 19/11/2021 01:19

Pa šta mene u 21. stoljeću boli dupe šta su radili srednjovjekovni vladari, ja želim živjeti u svijetu gradjana i individualaca u savremenom dobu, a ne u svijetu mitova od prije 1000 godina. Šta je s vama, ljudi? Inače, država se zove Bosna i Hercegovina i pripada svima nama, ne pripada etničkim grupama.
Nemoj onda porediti BiH i Australiju što se tiče Hrvata i pitat glupa pitanja. Hrvati u BiH su svoji na svome, to je njihova zemlja i tu žive stoljećima. Da, slažem se. Država se zove Bosna i Hercegovina, pripada svima nama/vama i ne pripada etničkim grupama. Po čemu onda ti prozivaš Hrvate i zašto ti smetaju? Ti se čudiš što Hrvati ne traže autonomiju u Australiji. Zašto bi po tvome trebali tražiti bilo što u Australiji a ne u BiH? Diletantski razmišljaš. Živi u 21. stoljeću i savremenom dobu ali nemoj negirati nikoga u svom okruženju. Jedna od karakteristika kulture savremenog doba i 21. stoljeća :thumbup:
Treba čitati Krležu, moja tetka, a ne klanjati se Čoviću i njegovim srednjovjekovnim pandanima. Meni ne treba etnički poglavica koji će me pljačkati pod podobnim imenom. Veli veliki hrvatski pisac Krleža:

"Ja bih umro od stida prije nego što bi se pozvao na nekoga svog mrtvog kralja, a vi, oprostite, od tih istih utvara stvarate patetično božanstvo nacionalne tradicije i poslanstva, i ako to nije dim, što je onda dim na ovom svijetu (...) ja ne znam kakvo je to prokletstvo da se ne možete oteti opanku? Zar vi zaista nikada niste pomislili od čega je zapravo sastavljen vaš nacionalni mitos: od opanaka, od poderanih opanaka, od crkvenih zvona, od rakije, od kolača, od kobasica, od tamburica o Božiću, od naivnog klečanja nad grobovima mrtvih feudalnih kriminalaca i barbara, od grobalja i zvonika, od grobalja, znači per saldo - od dima i od tamjana."

U gruntu ne piše da su vlasnici BiH 'Hrvati', Srbi', "Bošnjaci', već sve go 'ić', što je kuću naslijedio od matere i oca. Shodno tome, ja želim da etnoideolozi prestanu terorizirati pojedince. Neću da živim kao kolektiv, ni po njegovim idiotskim pravilima. Hoću 2021. u kojoj će me prestati terorisati kretenizmima tipa nije vijek, nego stoljeće. Želim biti samo ravnopravna gradjanka, a ne ravnopravni Čovićev ili Dodikov i Izetbegovićev kmet. Isto želim svim gradjanima Bosne i Hercegovine, uključujući i tebe. Otud i moje pitanje.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#340 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by tetka762 »

piupiu wrote: 19/11/2021 11:59
tetka762 wrote: 19/11/2021 03:52
Nemoj onda porediti BiH i Australiju što se tiče Hrvata i pitat glupa pitanja. Hrvati u BiH su svoji na svome, to je njihova zemlja i tu žive stoljećima. Da, slažem se. Država se zove Bosna i Hercegovina, pripada svima nama/vama i ne pripada etničkim grupama. Po čemu onda ti prozivaš Hrvate i zašto ti smetaju? Ti se čudiš što Hrvati ne traže autonomiju u Australiji. Zašto bi po tvome trebali tražiti bilo što u Australiji a ne u BiH? Diletantski razmišljaš. Živi u 21. stoljeću i savremenom dobu ali nemoj negirati nikoga u svom okruženju. Jedna od karakteristika kulture savremenog doba i 21. stoljeća :thumbup:
Treba čitati Krležu, moja tetka, a ne klanjati se Čoviću i njegovim srednjovjekovnim pandanima. Meni ne treba etnički poglavica koji će me pljačkati pod podobnim imenom. Veli veliki hrvatski pisac Krleža:

"Ja bih umro od stida prije nego što bi se pozvao na nekoga svog mrtvog kralja, a vi, oprostite, od tih istih utvara stvarate patetično božanstvo nacionalne tradicije i poslanstva, i ako to nije dim, što je onda dim na ovom svijetu (...) ja ne znam kakvo je to prokletstvo da se ne možete oteti opanku? Zar vi zaista nikada niste pomislili od čega je zapravo sastavljen vaš nacionalni mitos: od opanaka, od poderanih opanaka, od crkvenih zvona, od rakije, od kolača, od kobasica, od tamburica o Božiću, od naivnog klečanja nad grobovima mrtvih feudalnih kriminalaca i barbara, od grobalja i zvonika, od grobalja, znači per saldo - od dima i od tamjana."

U gruntu ne piše da su vlasnici BiH 'Hrvati', Srbi', "Bošnjaci', već sve go 'ić', što je kuću naslijedio od matere i oca. Shodno tome, ja želim da etnoideolozi prestanu terorizirati pojedince. Neću da živim kao kolektiv, ni po njegovim idiotskim pravilima. Hoću 2021. u kojoj će me prestati terorisati kretenizmima tipa nije vijek, nego stoljeće. Želim biti samo ravnopravna gradjanka, a ne ravnopravni Čovićev ili Dodikov i Izetbegovićev kmet. Isto želim svim gradjanima Bosne i Hercegovine, uključujući i tebe. Otud i moje pitanje.
Preferiram Ujevića i Matoša :thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16297
Joined: 05/01/2008 05:08

#341 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by piupiu »

tetka762 wrote: 19/11/2021 12:23 Preferiram Ujevića i Matoša :thumbup:
Sve dok čitaš poeziju, zemljak si prve klase! :D
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#342 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by tetka762 »

piupiu wrote: 19/11/2021 14:06
tetka762 wrote: 19/11/2021 12:23 Preferiram Ujevića i Matoša :thumbup:
Sve dok čitaš poeziju, zemljak si prve klase! :D
Čitam novele, poeziju, prozu… Krležu cijenim ali šteta što se nije uspio izdići iznad marksizma i socijalizma. S ovim si dosta otišao u off ali hajde…
User avatar
piupiu
Posts: 16297
Joined: 05/01/2008 05:08

#343 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by piupiu »

tetka762 wrote: 19/11/2021 15:09
piupiu wrote: 19/11/2021 14:06

Sve dok čitaš poeziju, zemljak si prve klase! :D
Čitam novele, poeziju, prozu… Krležu cijenim ali šteta što se nije uspio izdići iznad marksizma i socijalizma. S ovim si dosta otišao u off ali hajde…
Otišla. Krleža je uvijek aktuelan, politički. Slabo nas je ko tako dobro opisao.
mishic
Posts: 6016
Joined: 28/04/2011 16:29

#344 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by mishic »

Svi uprli oči u međunarodnu zajeBnicu pa i ne spominju tužilaštva, sudove i policijske agencije koji treba da štite suverenitet i Ustavni poredak, da provode zakone i suzbijaju protivzakonita djelovanja.
BAK-eV
Posts: 1836
Joined: 17/10/2012 18:53

#345 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by BAK-eV »

Black swan wrote: 18/11/2021 23:39 Jebiga trazimo
Niste za 4 gpdine uspjeli savladati hvo milijicije i pobjegulje sa crta bojista
I sada se moraju trpiti posljedice
Obrnuto!
Barem ako pitas Karamatica - uz put pravo hrvatsko prezime :D!
Vas 13 miliona niste uspjeli pobiti nas 2 miliona.
A sve vam bilo kao na dlanu i po taman: okruzenje, embargo, nedostatak joda i kalcija u ishrani okruzenih Bosnjaka, antibiotika i kisika u bolnicama, papira, hljeba , secera, nafte, municije, telefonskih linija.

Dok ste vi na frontu banane i kivi jeli.
Sad vi trpite posljedice toga!
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#346 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by Novak20 »

Vidi Silajdžića.

Prepoznao je o čemu se radi jer je i njegov majstorski potez u travnju 2006. odredio budućnost BiH za barem 15 - 20 godina.

Dakle, mi smo u jednoj ozbiljnoj situaciji sada, ovo je finale. Što se bude dešavalo sa ovim razgovorima i timovima odredit će budućnost BiH za 30, 40 ili više godina.
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#347 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by Sociolog »

Radoncic ljudski sljam i olos.

Drzi federalnu vladu..

Sreca pa ga je napustio Zlatko Kravic, jedna manje ruka u Parlamentu pod njegovim nadzorom.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#348 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by Novak20 »

Sociolog wrote: 30/11/2021 22:42 Radoncic ljudski sljam i olos.

Drzi federalnu vladu..

Sreca pa ga je napustio Zlatko Kravic, jedna manje ruka u Parlamentu pod njegovim nadzorom.
U ovom finalu Radončić je svakako rezerva.

Nebitan, gleda sebe, nimalo naklonjen hrvatskoj ekipi ali se dobro pretvara i ruši kada nitko ne gleda.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#349 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by Novak20 »

Propustio sam da komentiram dosta događaja na zelenom terenu dok sam bio u Banovićima. :D

Vidim da Baja bez obzira na nedolično ponašanje još igra bez kartona, a sudije upozoravaju Bakira da može izgubiti što mu je babo napravio. Utakmica je možda i naštimana ali tek treba da se uvjerimo u to.

U Banovićima sam vidio da su i rudari bitan faktor ovog finala. Zbog svojih problema ozbiljno su zaprijetili isključenjem reflektora.

Organizacija održavanja stadiona je u panici. Što ako se i drugi navijači pođu buniti na socijalnoj osnovi pa zaborave na utakmice koje im odvlače pažnju od poskupljenja ?
Blitz1
Posts: 578
Joined: 14/07/2015 09:17

#350 Re: Veliko političko finale u BiH

Post by Blitz1 »

Što mi brišite komentare?? Vidim pominju se neki stadioni, a kao pto je opšte poznato fašistička je bagra vješala slike ratnog zločinca kao neozostavnog dijela folklora aktualne politike boraca za Europske vrijednosti.
Nažalost, to je sastavni dio političke slike u BiH, nema potrebe zabijati glavu u pijesak.
Post Reply