Politika Hrvata u BiH

Locked
pemanapemani
Posts: 5347
Joined: 09/09/2008 15:12

#2226 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by pemanapemani »

piupiu wrote: 30/11/2021 06:55
metal wrote: 29/11/2021 14:44 Slažem se sa tvrdnjom da se društva kreću u ciklusima. I mi smo upravo u tom jednom retrogradnom ciklusu. Naše društvo jeste podijeljeno aktivnim zalaganjem. Plodovi toga zalaganja su trenutno na sceni, a proces još traje.

Znaš kako je kad kola krenu nizbrdo. Ne treba nikakav napor da se nastave kretati, a treba ogroman napor da se zaustave. Vidiš li ti ikakav politički ili bilo koji drugi faktor koji bi mogao poduzeti taj napor i zaustaviti ova naša "kola koja idu nizbrdo" i spojiti podijeljeno društvo?

Ja ne vidim. Progresivne snage su uglavnom digle ruke od ovog haosa i otišle vani. Ono malo što je ostalo nema dovoljno snage da bilo šta promijeni.

Zato kažem da se moramo pokušati dogovoriti ovakvi kakvi smo sad, pripadnici "torova". Ili možemo pustiti da ide i dalje ovako dok ne sletimo skroz do dna i onda početi ispočetka, na nekim novim temeljima. Samo, rizik "slijetanja do dna" jeste da se dobro slupamo.
Pa nece ti se dopasti moje misljenje - nema spasa Bosni po istom receptu po kojem se zivi zadnjih 25 godina. Ko god istinski voli ovu zemlju (a pod tim mislim, ko voli sebe, svoju djecu, prijatelje, porodicu, okolis u kojem zivi, rijeke, planine, mjesto gdje se rodio), to zna, bez obzira kako mu je ime i prezime i ko mu zvuci legitimno, a ko ne.

Meni se cini da sam bas ovdje pisala prije 10 godina - da treba kolektivnom akcijom gradjana (citaj referendum) zahtijevati da se bukvalno suspenduje sve politicke programe
- naloziti da se narednih 10 godina stranke mogu baviti iskljucivo ekonomijom, ekologijom, obrazovanjem, zdravstvom/socijalnom skrbi i infrastrukturom i da im to mogu biti jedine legislativne aktivnosti i izborne platforma - i da se sva politicka pitanja moraju zamrznuti dok se zemlja ne oporavi. To je trebalo uraditi odmah nakon rata, but...

Dogovori nacionalistickih stranaka o buducnosti BiH, po mom misljenju, nisu legitimni i tu za mene sve pocinje i prestaje. Koga oni zapravo predstavaljaju? Koliko ljudi? Da se ja pitam, ja bih trazila od svakog pismenog gradjanina da podnese krivicnu prijavu protiv vodja nacionalnih partija zbog 1) krsenja Ustava, 2) korupciju i 3) destabilizaciju zemlje politickim djelovanjem, za pocetak. U nedostatku Medjunarodne nezavisne komisije za korupciju - sa izvrsnim mehanizmom... ne znam sta drugo. Zatim, civilni neposluh.

Nemam nikakvo pametno rjesenje, jer, eto, pored 180+ stranaka registrovanih u BiH, cini se da politicko djelovanje nicemu ne vodi, osim raseljavanju.
[/quote]

:thumbup:
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#2227 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Kolinda »

mO k3 wrote: 29/11/2021 22:34
Kolinda wrote: 29/11/2021 22:29

Ti skratio po svojoj želji, bravo.

Ne nije tako, ja sam za to da se sjedne i dogovori zakon da je zabranjeno negiranje svakog zločina posebno sa razine onih koji su dio političkih struktura. Protiv sam svakog nametanja stranih tutora....oni nek pomognu kao u Mostaru i to je to od njih, nek zavrnu malo rukice i bit će sve ok....
Ti si zalutao ovdje :)

Ma bolan kako te nije stid dalje ovdje pisati, ja bih se na tvom mjestu ušutio i ne bi dolazio mjesec dana
Zbog čega bi to trebao prestati pisati?????
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#2228 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Kolinda »

skafiskafsnjak wrote: 29/11/2021 22:34
daddy-kool wrote: 29/11/2021 22:31

:lol:

Pa da li je to nametanje?
To.je ta hinjska licemjerna politika.
Pokusava nesto realan biti, a ukinuo bi zakon o negiranju genocida i sveo ga na obican zlocin....

Fuj...
Ne, to nije istina.....naravno da ne mislim da treba bilo što svoditi, genocid je genocid i znam da se on dogodio u Srebrenici, ne daj Bože da sam to ikada doveo u pitanje.....
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#2229 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

Kolinda wrote: 30/11/2021 08:34
skafiskafsnjak wrote: 29/11/2021 22:34

To.je ta hinjska licemjerna politika.
Pokusava nesto realan biti, a ukinuo bi zakon o negiranju genocida i sveo ga na obican zlocin....

Fuj...
Ne, to nije istina.....naravno da ne mislim da treba bilo što svoditi, genocid je genocid i znam da se on dogodio u Srebrenici, ne daj Bože da sam to ikada doveo u pitanje.....

Vidi.... Ti kazes vp nametnuo.bla.bla....
Covjece, ako je bio genocid, ako je sud presudio... Zasto HDZ sa SDA nije glasao da se usvoji? Al.eto , VP nametnuo...pa ako je nesto ispravno, sta ako je nametnuo? Zasto opravdavas ovo glasanje da se ukine? Meni je to jedan vid negiranja. Nema opravdanja.


Sto se mene tice, nek isti taj VP sutra nametne neki IZ koji ce biti po.volji svih i za napredak.... Nemam nista protiv.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#2230 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Kolinda »

skafiskafsnjak wrote: 30/11/2021 09:53
Kolinda wrote: 30/11/2021 08:34

Ne, to nije istina.....naravno da ne mislim da treba bilo što svoditi, genocid je genocid i znam da se on dogodio u Srebrenici, ne daj Bože da sam to ikada doveo u pitanje.....

Vidi.... Ti kazes vp nametnuo.bla.bla....
Covjece, ako je bio genocid, ako je sud presudio... Zasto HDZ sa SDA nije glasao da se usvoji? Al.eto , VP nametnuo...pa ako je nesto ispravno, sta ako je nametnuo? Zasto opravdavas ovo glasanje da se ukine? Meni je to jedan vid negiranja. Nema opravdanja.


Sto se mene tice, nek isti taj VP sutra nametne neki IZ koji ce biti po.volji svih i za napredak.... Nemam nista protiv.
E bravo, pa vidiš da ovo nije po volji svih....ja nemam ništa protiv zakona ali imam protiv nametanja riješenja.
Ajmo hipotetski, što ako VP nametne IZ po volji Hrvata????

Što u tom slučaju? Ti ćeš reći ok ili što????
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#2231 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

Kolinda wrote: 30/11/2021 09:57
skafiskafsnjak wrote: 30/11/2021 09:53


Vidi.... Ti kazes vp nametnuo.bla.bla....
Covjece, ako je bio genocid, ako je sud presudio... Zasto HDZ sa SDA nije glasao da se usvoji? Al.eto , VP nametnuo...pa ako je nesto ispravno, sta ako je nametnuo? Zasto opravdavas ovo glasanje da se ukine? Meni je to jedan vid negiranja. Nema opravdanja.


Sto se mene tice, nek isti taj VP sutra nametne neki IZ koji ce biti po.volji svih i za napredak.... Nemam nista protiv.
E bravo, pa vidiš da ovo nije po volji svih....ja nemam ništa protiv zakona ali imam protiv nametanja riješenja.
Ajmo hipotetski, što ako VP nametne IZ po volji Hrvata????

Što u tom slučaju? Ti ćeš reći ok ili što????
Mudro izbjegavas jedan dio, uhvatis se jedne rijeci. :-)
Da se ispravim, ne mora biti po volji svih, bitno je da je za napredak drzave. U potpunosti to podrzavam. Ali ono sto vi predlazete je kasnije siguran raspad drzave, vjeruj.

Ja te pitam, zasto HDZ zajedno sa SDA nisu glasali da se usvoji zakon o negiranju?
Sto je najgore, to se ne tice HdZ...sto bi rekao nas narod, za njih nit smrdi nit mirise.... Nego se lizu sa genocidasima. Potenciras to "nametnut" , a to sto je neljudski ne glasati da se zakon usvoji, a sada glasati da se ukine ...o tome nista ?
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#2232 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by agent_zero »

Neka je sram i stid HDZ fašiste i sve hrvate koji su glasali za tu stranku zbog jučerašnjeg glasanja u domu naroda.

Kakvi politički bolesnici morate biti pa podržati tako nešto. To samo mogu srbi koji se izjašnjavaju kao hrvati.
DonieBrasco
Posts: 15205
Joined: 31/08/2016 16:09

#2233 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by DonieBrasco »

I opet imaju podrsku EU i stranaca. :-)
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#2234 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by seln »

Kolinda wrote: 30/11/2021 09:57
skafiskafsnjak wrote: 30/11/2021 09:53


Vidi.... Ti kazes vp nametnuo.bla.bla....
Covjece, ako je bio genocid, ako je sud presudio... Zasto HDZ sa SDA nije glasao da se usvoji? Al.eto , VP nametnuo...pa ako je nesto ispravno, sta ako je nametnuo? Zasto opravdavas ovo glasanje da se ukine? Meni je to jedan vid negiranja. Nema opravdanja.


Sto se mene tice, nek isti taj VP sutra nametne neki IZ koji ce biti po.volji svih i za napredak.... Nemam nista protiv.
E bravo, pa vidiš da ovo nije po volji svih....ja nemam ništa protiv zakona ali imam protiv nametanja riješenja.
Ajmo hipotetski, što ako VP nametne IZ po volji Hrvata????

Što u tom slučaju? Ti ćeš reći ok ili što????
Hinjski, hinjskije, Kolinda.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#2235 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by seln »

DonieBrasco wrote: 30/11/2021 10:37 I opet imaju podrsku EU i stranaca. :-)
Da citiram mog daidzu: krst ovo, krst ono.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#2236 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by deogest »

Kad sam bio u busu za Berlin neki dan, 70 % busa ‘ADEZEOVI biraci, hrvatici. Sve receno.

Ako odete u Tomislavgrad, Livno ili Kupres, necete naci 2-3 pune kuce.
User avatar
Login77777
Posts: 8547
Joined: 18/05/2021 09:11

#2237 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Login77777 »

deogest wrote: 30/11/2021 11:01 Kad sam bio u busu za Berlin neki dan, 70 % busa ‘ADEZEOVI biraci, hrvatici. Sve receno.

Ako odete u Tomislavgrad, Livno ili Kupres, necete naci 2-3 pune kuce.
Pa zato i zure sa IZ. Da podjele na dvije izborne jedinice u FBiH. Jer tako kad ostanu u toj jedinici samo 1000 ljudi oni imaju sigurne stolice u parlamentu.
User avatar
Login77777
Posts: 8547
Joined: 18/05/2021 09:11

#2238 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Login77777 »

Kolinda wrote: 30/11/2021 09:57
skafiskafsnjak wrote: 30/11/2021 09:53


Vidi.... Ti kazes vp nametnuo.bla.bla....
Covjece, ako je bio genocid, ako je sud presudio... Zasto HDZ sa SDA nije glasao da se usvoji? Al.eto , VP nametnuo...pa ako je nesto ispravno, sta ako je nametnuo? Zasto opravdavas ovo glasanje da se ukine? Meni je to jedan vid negiranja. Nema opravdanja.


Sto se mene tice, nek isti taj VP sutra nametne neki IZ koji ce biti po.volji svih i za napredak.... Nemam nista protiv.
E bravo, pa vidiš da ovo nije po volji svih....ja nemam ništa protiv zakona ali imam protiv nametanja riješenja.
Ajmo hipotetski, što ako VP nametne IZ po volji Hrvata????

Što u tom slučaju? Ti ćeš reći ok ili što????
Bilo je inicijativa za zakon o negiranju genocida i zna se ko je isti odbijao. I kako ti sad mislis da se taj zakon protiv kojeg ti navodno nemas nista moze provesti?

Sto se nametanje IZ tice. To isto je trebao Incko uraditi jer presude iz Strazbura su jasne.
Znaci presude za genocid postoje isto kao i presude iz Strazbura sto se tice IZ.
Imao je znaci komplet alat i za jedno i za drugo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2239 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Sanjarko »

piupiu wrote: 30/11/2021 06:55
metal wrote: 29/11/2021 14:44 Slažem se sa tvrdnjom da se društva kreću u ciklusima. I mi smo upravo u tom jednom retrogradnom ciklusu. Naše društvo jeste podijeljeno aktivnim zalaganjem. Plodovi toga zalaganja su trenutno na sceni, a proces još traje.

Znaš kako je kad kola krenu nizbrdo. Ne treba nikakav napor da se nastave kretati, a treba ogroman napor da se zaustave. Vidiš li ti ikakav politički ili bilo koji drugi faktor koji bi mogao poduzeti taj napor i zaustaviti ova naša "kola koja idu nizbrdo" i spojiti podijeljeno društvo?

Ja ne vidim. Progresivne snage su uglavnom digle ruke od ovog haosa i otišle vani. Ono malo što je ostalo nema dovoljno snage da bilo šta promijeni.

Zato kažem da se moramo pokušati dogovoriti ovakvi kakvi smo sad, pripadnici "torova". Ili možemo pustiti da ide i dalje ovako dok ne sletimo skroz do dna i onda početi ispočetka, na nekim novim temeljima. Samo, rizik "slijetanja do dna" jeste da se dobro slupamo.
Pa nece ti se dopasti moje misljenje - nema spasa Bosni po istom receptu po kojem se zivi zadnjih 25 godina. Ko god istinski voli ovu zemlju (a pod tim mislim, ko voli sebe, svoju djecu, prijatelje, porodicu, okolis u kojem zivi, rijeke, planine, mjesto gdje se rodio), to zna, bez obzira kako mu je ime i prezime i ko mu zvuci legitimno, a ko ne.

Meni se cini da sam bas ovdje pisala prije 10 godina - da treba kolektivnom akcijom gradjana (citaj referendum) zahtijevati da se bukvalno suspenduje sve politicke programe - naloziti da se narednih 10 godina stranke mogu baviti iskljucivo ekonomijom, ekologijom, obrazovanjem, zdravstvom/socijalnom skrbi i infrastrukturom i da im to mogu biti jedine legislativne aktivnosti i izborne platforma - i da se sva politicka pitanja moraju zamrznuti dok se zemlja ne oporavi. To je trebalo uraditi odmah nakon rata, but...

Dogovori nacionalistickih stranaka o buducnosti BiH, po mom misljenju, nisu legitimni i tu za mene sve pocinje i prestaje. Koga oni zapravo predstavaljaju? Koliko ljudi? Da se ja pitam, ja bih trazila od svakog pismenog gradjanina da podnese krivicnu prijavu protiv vodja nacionalnih partija zbog 1) krsenja Ustava, 2) korupciju i 3) destabilizaciju zemlje politickim djelovanjem, za pocetak. U nedostatku Medjunarodne nezavisne komisije za korupciju - sa izvrsnim mehanizmom... ne znam sta drugo. Zatim, civilni neposluh.

Nemam nikakvo pametno rjesenje, jer, eto, pored 180+ stranaka registrovanih u BiH, cini se da politicko djelovanje nicemu ne vodi, osim raseljavanju.
Nije do stranaka, nego do ljudi koji vode iste.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#2240 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Kolinda »

skafiskafsnjak wrote: 30/11/2021 10:04
Kolinda wrote: 30/11/2021 09:57

E bravo, pa vidiš da ovo nije po volji svih....ja nemam ništa protiv zakona ali imam protiv nametanja riješenja.
Ajmo hipotetski, što ako VP nametne IZ po volji Hrvata????

Što u tom slučaju? Ti ćeš reći ok ili što????
Mudro izbjegavas jedan dio, uhvatis se jedne rijeci. :-)
Da se ispravim, ne mora biti po volji svih, bitno je da je za napredak drzave. U potpunosti to podrzavam. Ali ono sto vi predlazete je kasnije siguran raspad drzave, vjeruj.

Ja te pitam, zasto HDZ zajedno sa SDA nisu glasali da se usvoji zakon o negiranju?
Sto je najgore, to se ne tice HdZ...sto bi rekao nas narod, za njih nit smrdi nit mirise.... Nego se lizu sa genocidasima. Potenciras to "nametnut" , a to sto je neljudski ne glasati da se zakon usvoji, a sada glasati da se ukine ...o tome nista ?
Aha, znači sve što traže Hrvati vodi raspadu države....što dalje reći, znači ako VP nametne IZ po presudi ESLjP i presudi US a on će biti po volji Hrvata ti to nećeš prihvatiti :thumbup:
User avatar
Login77777
Posts: 8547
Joined: 18/05/2021 09:11

#2241 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Login77777 »

Koja presuda US? Ostale su samo jos presude iz Strazbura.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#2242 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

Kolinda wrote: 30/11/2021 11:15
skafiskafsnjak wrote: 30/11/2021 10:04

Mudro izbjegavas jedan dio, uhvatis se jedne rijeci. :-)
Da se ispravim, ne mora biti po volji svih, bitno je da je za napredak drzave. U potpunosti to podrzavam. Ali ono sto vi predlazete je kasnije siguran raspad drzave, vjeruj.

Ja te pitam, zasto HDZ zajedno sa SDA nisu glasali da se usvoji zakon o negiranju?
Sto je najgore, to se ne tice HdZ...sto bi rekao nas narod, za njih nit smrdi nit mirise.... Nego se lizu sa genocidasima. Potenciras to "nametnut" , a to sto je neljudski ne glasati da se zakon usvoji, a sada glasati da se ukine ...o tome nista ?
Aha, znači sve što traže Hrvati vodi raspadu države....što dalje reći, znači ako VP nametne IZ po presudi ESLjP i presudi US a on će biti po volji Hrvata ti to nećeš prihvatiti :thumbup:
Hinjski da hinjavije ne moze. Nisam rekao sve.... Ne izvrci.

Hoces odgovoriti na pitanje koje 2 puta postavljam?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2243 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Sanjarko »

ne mora biti po volji svih, bitno je da je za napredak drzave. U potpunosti to podrzavam.
:oops:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#2244 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

Sanjarko wrote: 30/11/2021 11:22
ne mora biti po volji svih, bitno je da je za napredak drzave. U potpunosti to podrzavam.
:oops:
Sta je nejasno
Ako je po volji sda, ne znaci da je po.mojoj volji...
A trebalo bi svakome po.volji biti ako.je za napredak drzave. A mnogi nisu za napredak....
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#2245 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Kolinda »

skafiskafsnjak wrote: 30/11/2021 11:18
Kolinda wrote: 30/11/2021 11:15

Aha, znači sve što traže Hrvati vodi raspadu države....što dalje reći, znači ako VP nametne IZ po presudi ESLjP i presudi US a on će biti po volji Hrvata ti to nećeš prihvatiti :thumbup:
Hinjski da hinjavije ne moze. Nisam rekao sve.... Ne izvrci.

Hoces odgovoriti na pitanje koje 2 puta postavljam?
Oprosti ako sam nešto preskočio, o čemu se radi?

I zašto vrijeđaš, ne ide ti to na čast.....
User avatar
Login77777
Posts: 8547
Joined: 18/05/2021 09:11

#2246 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Login77777 »

Ako glasas za SDA, HDZ i SNSD sigurno nisi za napredak BiH. :thumbup:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2247 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Sanjarko »

skafiskafsnjak wrote: 30/11/2021 11:23
Sanjarko wrote: 30/11/2021 11:22

:oops:
Sta je nejasno
Ako je po volji sda, ne znaci da je po.mojoj volji...
A trebalo bi svakome po.volji biti ako.je za napredak drzave. A mnogi nisu za napredak....
To sam ja za @Kolinda uvecao, ali on voza i voza, trolu.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#2248 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

Kolinda wrote: 30/11/2021 11:26
skafiskafsnjak wrote: 30/11/2021 11:18

Hinjski da hinjavije ne moze. Nisam rekao sve.... Ne izvrci.

Hoces odgovoriti na pitanje koje 2 puta postavljam?
Oprosti ako sam nešto preskočio, o čemu se radi?

I zašto vrijeđaš, ne ide ti to na čast.....
Vrijedjas i ti mene ignoriisanjem. Treci put pisati necu, mrsko mi. A i znam da odgovor dobiti necu.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#2249 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Kolinda »

Login77777 wrote: 30/11/2021 11:18 Koja presuda US? Ostale su samo jos presude iz Strazbura.
Za vas koji slušate ŽK možda i nema više presuda.
Ukoliko meni ne vjeruješ pročitaj odluku u tzv.slučaju Ljubić, pa onda što traži US pa mi onda pokaži kad je i kojim zakonom udovoljeno zahtjevu US.....ja ću odmah priznati da si upravu ukoliko zadovoljiš ovo gore postavljeno....
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#2250 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

Login77777 wrote: 30/11/2021 11:28 Ako glasas za SDA, HDZ i SNSD sigurno nisi za napredak BiH. :thumbup:
U svakom slucaju.
@Sanjarko nisam skontao :mrgreen: ma Kolinda uzima sta mu odgovara... Slika i prilika predstavnika mu.
Locked