Politika Hrvata u BiH

Locked
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4827
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#2276 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

bingov buraz wrote: 30/11/2021 12:54 Iz transkripta, čija je autentičnost ovjerena na haaškom Tribunalu, jasno je da je Dodik podržavao bombardiranje Zagreba, između ostalog, javno izrečenim riječima na sjednici Narodne Skupštine Republike Srpske riječima:

“Ono oko bombardovanja Zagreba, ja se slažem da trebamo tući Zagreb, ali ne smijemo to reći"



Uopće ne znam zašto se spominje Dodika. S Dodikom se dogovorimo za deset minuta, i to ne o podjeli Bosne, nego o uređenju Bosne

Zoran Milanović
Sve to je ostavljeno po strani i nebitno je. Oni su po pitanju BiH na istoj strani jer imaju isti interes. Nebitno je ko je na vlasti, uz časne izuzetke.
Cilj je isti kao i prije 30 godina - šuknuti ga Bošnjama i sjebati ih za sva vremena.
Nije tada moglo ratom, može sada diplomatijom.
noviforumas
Posts: 2991
Joined: 12/08/2016 22:28

#2277 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by noviforumas »

Halalice oni Srbima i Vukovar i Dubrovnik i sve ostalo, tolika je mrznja prema Bosnjacima :)
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4827
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#2278 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

To se zna još od '92.
Raznim sporazumima i dogovorima obustavili su međusobna ratovanja i sve svoje snage okrenuli prema Bošnjacima.
Istina, odustalo se od prvobitno zacrtane granice, ali i to je samo privremeno.
Naoružanje je tu, narod je nafilovan propagandom, čeka se pogodan momenat na svjetskoj političkoj sceni i da se krene u završetak poslova.
A merhametli Bošnjo svira šargiju i akšamluči...
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#2279 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Kolinda »

Strašno što sve čovjek neće pročitati, kakva konstrukcije, izmišljotine itd.

Ni grama samokritike, svi su zlo samo "naši" političari oličenje poštenja i dobrote...

Sa saveznikom napraviš federaciju, pristaneš na paritet i onda prvom prilikom uzurpiraš ono što ti ne pripada te to ponavljaš kad ti se god ukaže prilika, pritom očekuješ od "partnera" da ti bude vjeran ....

Jedno vrijeme se to suptilno odrađivalo i to pod krinkom građanštine ali rukavice su se skinule i najednom više nema suptilnosti nego se otvoreno prijeti i to samo zato što ih je više te se ponovno od "partnera" očekuje vjernost.

Ne bi škodilo malo propitati radite li vi baš kako spada....
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#2280 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

Da da skinule.se rukavice, otvoreno se pokazuje da su na strani genocidaasa. Dobro si rekao


:lol:
DonieBrasco
Posts: 15420
Joined: 31/08/2016 16:09

#2281 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by DonieBrasco »

Kakvi pokusaji da se opravdaju da rade ispravno. :-)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#2282 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

Ja bih sutra potpisao taj izborni zakon po njihovom ceifu da znam da to nece dalje ici u otcjepljenje. Da ce se raditi na boljem sutra jer su konacni eto.dobili sto zele...ali to.su samo puste zelje. Da im se da izborna jedinica, dala bi se i HB...tada bi krenula ofanziva da se otcijepe....

Tako se Srbima dala RS, pa evo sta sada imamo...
A sada se radi za Hrvate ono sto se radilo na kraju rata za Srbe. Prijeti se da bi Bosnjaci pristali na nesto sto nije uredu za njih. Samo se to sada radi bez rata, diplomatijom, hinjski.
beglerbeg1831
Posts: 5
Joined: 30/11/2021 13:29
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#2283 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by beglerbeg1831 »

Kolinda wrote: 30/11/2021 13:33 Sa saveznikom napraviš federaciju,...
Sa saveznikom napraviš federaciju, a onda ti saveznik ruši državu. A kad samo pomisliš da uzvratiš istom mjerom, u oči te gleda i govori "kako možeš, pa mi smo saveznici...?" Licemjerno, da ne može licemjernije.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#2284 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by agent_zero »

Porodice Foht wrote: 30/11/2021 12:43 Treba dobro upisati jucerasnji datum ne samo HDZ-u nego i svim bh.Hrvatima. Da bas niko jucer a evo ni danas ne digne svoj glas od tog jednog naroda, takodhjer zrtve agresivnog velikosrpskog projekta devedesetih i kaze da je to uvreda za hiljade mrtvih havajaca tokom agresije na BiH, malo mi previse.
Tačno tako.

Ja sam im zapamtio, kako ono kažu, za vijeke v'jekova.
beglerbeg1831
Posts: 5
Joined: 30/11/2021 13:29
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#2285 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by beglerbeg1831 »

skafiskafsnjak wrote: 30/11/2021 13:58 Ja bih sutra potpisao taj izborni zakon po njihovom ceifu da znam da to nece dalje ici u otcjepljenje. Da ce se raditi na boljem sutra jer su konacni eto.dobili sto zele...ali to.su samo puste zelje. Da im se da izborna jedinica, dala bi se i HB...tada bi krenula ofanziva da se otcijepe....

Tako se Srbima dala RS, pa evo sta sada imamo...
A sada se radi za Hrvate ono sto se radilo na kraju rata za Srbe. Prijeti se da bi Bosnjaci pristali na nesto sto nije uredu za njih. Samo se to sada radi bez rata, diplomatijom, hinjski.
Upravo tako, to nije zadnji nego samo prvi korak ka daljnjem rušenju BiH. Isto kao i sa nadležnostima RS, da im danas pustiš tužilaštvo i sud, sutra bi tražili ustavni sud. A zna se šta ide za kraj. Svaki milimetar odstupanja nas vodi u ambis.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45469
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2286 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Chmoljo »

Kolinda wrote: 30/11/2021 13:33 Strašno što sve čovjek neće pročitati, kakva konstrukcije, izmišljotine itd.

Ni grama samokritike, svi su zlo samo "naši" političari oličenje poštenja i dobrote...

Sa saveznikom napraviš federaciju, pristaneš na paritet i onda prvom prilikom uzurpiraš ono što ti ne pripada te to ponavljaš kad ti se god ukaže prilika, pritom očekuješ od "partnera" da ti bude vjeran ....

Jedno vrijeme se to suptilno odrađivalo i to pod krinkom građanštine ali rukavice su se skinule i najednom više nema suptilnosti nego se otvoreno prijeti i to samo zato što ih je više te se ponovno od "partnera" očekuje vjernost.

Ne bi škodilo malo propitati radite li vi baš kako spada....
Jucer je zorno prikazano sta znace ljudska prava HDZu, sta znace ljudskost, sta znaci moral.

Hraknes na sve zrtve genocida (bilo kojeg) i jasno pokazes da su ljudska samo ono sto trazi HDZ.

Sve ostalo moze biti predmet potkusurivanja.

Ja nikad ovako ne bih hraknuo na Vukovar. Mnogi bosanski gradovi su imali ili slicnu sudbinu ili vise zrtava, cak je bosanske gradove rusila i hrvatska vojska. Ali to nikad nece biti razlog da se ne saosjeca sa onim sta je Vukovar prosao, sta Vukovar znaci.

Ali ne razmisljaju svi tako.

Ja ovdje pogledam lijevo, vidim Radovana, pogledam desno, vidim Bobana. Zima je, a mirise na maj...
ars1946
Posts: 16
Joined: 02/02/2017 11:00

#2287 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by ars1946 »

beglerbeg1831 wrote: 30/11/2021 14:00
Kolinda wrote: 30/11/2021 13:33 Sa saveznikom napraviš federaciju,...
Sa saveznikom napraviš federaciju, a onda ti saveznik ruši državu. A kad samo pomisliš da uzvratiš istom mjerom, u oči te gleda i govori "kako možeš, pa mi smo saveznici...?" Licemjerno, da ne može licemjernije. :(
Nikada nisu nam bili saveznici.
Sa VRS surađivali cijeli rat, a po potpisanom sporazumu Karadžić-Boban, napali nas 1993. godine u pokušaju da ovladaju sa Hercegovinom i Srednjom Bosnom. Izvršili brojne zločine, logore, na kraju i predviđeno za UZP, i to za zločine protiv Bošnjaka....
Nego vidim stigao i Šćepan mali da im pomogne....
Dokle je ova država došla kad se ovakvi intelektualci konzultiraju... On ,Lovrenović i Majkićka simbol dekadencije i moralnog posrnuća ove države...
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#2288 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

Chmoljo wrote: 30/11/2021 14:08
Kolinda wrote: 30/11/2021 13:33 Strašno što sve čovjek neće pročitati, kakva konstrukcije, izmišljotine itd.

Ni grama samokritike, svi su zlo samo "naši" političari oličenje poštenja i dobrote...

Sa saveznikom napraviš federaciju, pristaneš na paritet i onda prvom prilikom uzurpiraš ono što ti ne pripada te to ponavljaš kad ti se god ukaže prilika, pritom očekuješ od "partnera" da ti bude vjeran ....

Jedno vrijeme se to suptilno odrađivalo i to pod krinkom građanštine ali rukavice su se skinule i najednom više nema suptilnosti nego se otvoreno prijeti i to samo zato što ih je više te se ponovno od "partnera" očekuje vjernost.

Ne bi škodilo malo propitati radite li vi baš kako spada....
Jucer je zorno prikazano sta znace ljudska prava HDZu, sta znace ljudskost, sta znaci moral.

Hraknes na sve zrtve genocida (bilo kojeg) i jasno pokazes da su ljudska samo ono sto trazi HDZ.

Sve ostalo moze biti predmet potkusurivanja.

Ja nikad ovako ne bih hraknuo na Vukovar. Mnogi bosanski gradovi su imali ili slicnu sudbinu ili vise zrtava, cak je bosanske gradove rusila i hrvatska vojska. Ali to nikad nece biti razlog da se ne saosjeca sa onim sta je Vukovar prosao, sta Vukovar znaci.

Ali ne razmisljaju svi tako.

Ja ovdje pogledam lijevo, vidim Radovana, pogledam desno, vidim Bobana. Zima je, a mirise na maj...
Tako nekako... Ja ga lijepo nesto u tom smislu pitam, on meni prebacuje pricu na nametanje bla bla....
Znaci, po mrtvima bi gazili da postignu cilj.

Njemu je strasno sta ovdje moze procitati...a nije strasno suradjivati sa genocidasima na rusenju drzave... Koji licemjer.
Last edited by skafiskafsnjak on 30/11/2021 14:16, edited 1 time in total.
User avatar
Arminovski
Posts: 1234
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#2289 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Arminovski »

Chmoljo wrote: 30/11/2021 14:08
Kolinda wrote: 30/11/2021 13:33 Strašno što sve čovjek neće pročitati, kakva konstrukcije, izmišljotine itd.

Ni grama samokritike, svi su zlo samo "naši" političari oličenje poštenja i dobrote...

Sa saveznikom napraviš federaciju, pristaneš na paritet i onda prvom prilikom uzurpiraš ono što ti ne pripada te to ponavljaš kad ti se god ukaže prilika, pritom očekuješ od "partnera" da ti bude vjeran ....

Jedno vrijeme se to suptilno odrađivalo i to pod krinkom građanštine ali rukavice su se skinule i najednom više nema suptilnosti nego se otvoreno prijeti i to samo zato što ih je više te se ponovno od "partnera" očekuje vjernost.

Ne bi škodilo malo propitati radite li vi baš kako spada....
Jucer je zorno prikazano sta znace ljudska prava HDZu, sta znace ljudskost, sta znaci moral.

Hraknes na sve zrtve genocida (bilo kojeg) i jasno pokazes da su ljudska samo ono sto trazi HDZ.

Sve ostalo moze biti predmet potkusurivanja.

Ja nikad ovako ne bih hraknuo na Vukovar. Mnogi bosanski gradovi su imali ili slicnu sudbinu ili vise zrtava, cak je bosanske gradove rusila i hrvatska vojska. Ali to nikad nece biti razlog da se ne saosjeca sa onim sta je Vukovar prosao, sta Vukovar znaci.

Ali ne razmisljaju svi tako.

Ja ovdje pogledam lijevo, vidim Radovana, pogledam desno, vidim Bobana. Zima je, a mirise na maj...
Potpisujem.
User avatar
piupiu
Posts: 16621
Joined: 05/01/2008 05:08

#2290 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by piupiu »

Kolinda wrote: 30/11/2021 13:33 Sa saveznikom napraviš federaciju, pristaneš na paritet i onda prvom prilikom uzurpiraš ono što ti ne pripada te to ponavljaš kad ti se god ukaže prilika, pritom očekuješ od "partnera" da ti bude vjeran ....
Paritet ne znaci prenos suvereniteta na tri etno-nacionalisticke stranke.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4827
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#2291 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

Napravljena federacija nije odraz želje za suživotom hrvatskih političara već rezultat poraza politike koju su vodili u BiH. Tuđman je uvidio dvije stvari:
1. Agresija na BiH rezultirala je padom ugleda i podrške Hrvatskoj u cijelom svijetu a dodatno je postalo jasno da taj rat ne mogu dobiti. Najkrupnije pitanje je bio položaj Hrvata u centralnoj Bosni i postalo je jasno da oni tako dugoročno ne mogu opstati. Npr, bilo je pitanje dana kad će izgubiti Kiseljak i Kreševo kod Sarajeva itd.
2. Avantura u BiH nosila je ogromne materijalne troškove i ljudske potencijale dok je u isto vrijeme trećina "matice" bila pod srpskom kontrolom.
Uvidjevši čemu sve to vodi, hrvatsko rukovodstvo je pristalo na potpisivanje Wash. sporazuma i ukidanje paradržavne tvorevine (kasnije proglašenom UZP) tzv. HR HB. Zauzvrat, dobili su "zeleno svjetlo" i obećanje za pomoć u izvođenju VR akcije "Oluja", što je i učinjeno.
I eto, 27 godina poslije, kada su dobili etnički čistu Hrvatsku, federalni partneri bi sada da vrate ono čime su platili to...
Smiješno, zaista
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45469
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2292 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Chmoljo »

piupiu wrote: 30/11/2021 14:23
Kolinda wrote: 30/11/2021 13:33 Sa saveznikom napraviš federaciju, pristaneš na paritet i onda prvom prilikom uzurpiraš ono što ti ne pripada te to ponavljaš kad ti se god ukaže prilika, pritom očekuješ od "partnera" da ti bude vjeran ....
Paritet ne znaci prenos suvereniteta na tri etno-nacionalisticke stranke.
Kad kazes da se prava mogu zastiti i individualno, da niko nema problem sto je bilo sta ide prica o konstitutivnosti.

Hoce covjek da bira koga zeli, ali pod uvjetom da taj bude i izabran. Kao da ja ne bih zelio da mogu zagarantovano biti izabrani ljudi koje zelim da se izaberu, a ne Fadili, Bisere i Bakiri.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45469
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2293 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Chmoljo »

Istovremeno u drugom univerzumu

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... id=2322096
Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved ponovno je upozorio u utorak, nakon tematske sjednice saborskog Odbora za ratne veterane o problematici nestalih osoba u Domovinskom ratu, da u procesu pronalaženja nema suradnje Srbije koja ne daje informacije o nestalima.
User avatar
basar
Posts: 1055
Joined: 06/05/2013 09:15
Location: Sarajevo

#2294 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by basar »

Stvar je jednostavna, princip konstitutivnosti omogućava susjednim državama Hrvatskoj i Srbiji da ostvaruju korist na račun države Bosne i Hercegovine. To je jedan princip kojeg su silom prilika komunisti morali proizvesti i instalirati jer Bosna i Hercegovina kao država i republika uopšte ne bi ni postojala jer bi bila podijeljena na dva dijela, jedan koji bi pripao Republici Hrvatskoj i drugi koji bi pripao Republici Srbiji.
User avatar
piupiu
Posts: 16621
Joined: 05/01/2008 05:08

#2295 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by piupiu »

Chmoljo wrote: 30/11/2021 14:38 Kad kazes da se prava mogu zastiti i individualno, da niko nema problem sto je bilo sta ide prica o konstitutivnosti.

Hoce covjek da bira koga zeli, ali pod uvjetom da taj bude i izabran. Kao da ja ne bih zelio da mogu zagarantovano biti izabrani ljudi koje zelim da se izaberu, a ne Fadili, Bisere i Bakiri.
Indeed. Ali to je tvoj nerjesivi problem. Odnosno, nije ni problem - to je tvoja 'podvala'. Ti to sustinski ne zelis. :oops:
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#2296 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

duh_sa_sjekirom wrote: 30/11/2021 14:37 Napravljena federacija nije odraz želje za suživotom hrvatskih političara već rezultat poraza politike koju su vodili u BiH. Tuđman je uvidio dvije stvari:
1. Agresija na BiH rezultirala je padom ugleda i podrške Hrvatskoj u cijelom svijetu a dodatno je postalo jasno da taj rat ne mogu dobiti. Najkrupnije pitanje je bio položaj Hrvata u centralnoj Bosni i postalo je jasno da oni tako dugoročno ne mogu opstati. Npr, bilo je pitanje dana kad će izgubiti Kiseljak i Kreševo kod Sarajeva itd.
2. Avantura u BiH nosila je ogromne materijalne troškove i ljudske potencijale dok je u isto vrijeme trećina "matice" bila pod srpskom kontrolom.
Uvidjevši čemu sve to vodi, hrvatsko rukovodstvo je pristalo na potpisivanje Wash. sporazuma i ukidanje paradržavne tvorevine (kasnije proglašenom UZP) tzv. HR HB. Zauzvrat, dobili su "zeleno svjetlo" i obećanje za pomoć u izvođenju VR akcije "Oluja", što je i učinjeno.
I eto, 27 godina poslije, kada su dobili etnički čistu Hrvatsku, federalni partneri bi sada da vrate ono čime su platili to...
Smiješno, zaista
Zaboravljaš Istočnu Slavoniju koja je 1995 još uvijek bila pod okupacijom.

Krajinu i Istočnu Slavoniju su mijenjali za HZHB.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4827
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#2297 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

studiorum_tuzlaensis wrote: 30/11/2021 15:09
duh_sa_sjekirom wrote: 30/11/2021 14:37 Napravljena federacija nije odraz želje za suživotom hrvatskih političara već rezultat poraza politike koju su vodili u BiH. Tuđman je uvidio dvije stvari:
1. Agresija na BiH rezultirala je padom ugleda i podrške Hrvatskoj u cijelom svijetu a dodatno je postalo jasno da taj rat ne mogu dobiti. Najkrupnije pitanje je bio položaj Hrvata u centralnoj Bosni i postalo je jasno da oni tako dugoročno ne mogu opstati. Npr, bilo je pitanje dana kad će izgubiti Kiseljak i Kreševo kod Sarajeva itd.
2. Avantura u BiH nosila je ogromne materijalne troškove i ljudske potencijale dok je u isto vrijeme trećina "matice" bila pod srpskom kontrolom.
Uvidjevši čemu sve to vodi, hrvatsko rukovodstvo je pristalo na potpisivanje Wash. sporazuma i ukidanje paradržavne tvorevine (kasnije proglašenom UZP) tzv. HR HB. Zauzvrat, dobili su "zeleno svjetlo" i obećanje za pomoć u izvođenju VR akcije "Oluja", što je i učinjeno.
I eto, 27 godina poslije, kada su dobili etnički čistu Hrvatsku, federalni partneri bi sada da vrate ono čime su platili to...
Smiješno, zaista
Zaboravljaš Istočnu Slavoniju koja je 1995 još uvijek bila pod okupacijom.

Krajinu i Istočnu Slavoniju su mijenjali za HZHB.
Mijenjali su Krajinu i ZAPADNU Slavoniju.
Istočna je reintegrirana mirno.
Ali je sve u sklopu istog 'paketa' - uspostave pune kontrole hrvatske vlasti prema avnojevskim granicama
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#2298 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

To ti i govorim, sve u sklopu paketa "etnički čista Hrvatska".

Erdutski sporazum je potpisan 12. novembra 1995. - a dogovoren je zajedno sa statusom RSK.

Meanwhile in Dayton, Ohio...

Image


Image
jagugu
Posts: 1154
Joined: 28/07/2018 16:02

#2299 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by jagugu »

User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#2300 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

jagugu wrote: 30/11/2021 16:04
Hebo to.., ni prvi ni zadnji put da se jedno govori, drugo misli.
To vazi i za Bakira, a kamoli za licemjera Covica.
Locked