Politika Hrvata u BiH

Locked
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10873
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#2426 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Prpa.ba »

DonieBrasco wrote: 01/12/2021 22:19 Ja se iskreno bojim da ce SDA i njhovi sateliti DF i SBB na kraju da popuste HDZ-u, da ce Covic dobiti i sta nije trazio.

Ne mogu da vjerujem da su tako glupi i ne odgovorni, da ih tako veslaju ustate i cetnici, dokazani neprijatelji BiH i bosnjaka.
Rezultati iducih izbora koji se donekle naziru i trenutno stanje/sranje u parlamentima prilican je garant da SDA ipak nece smjeti popustiti preko granice trpljivosti. Realizacija bilo kakvog dogovora je vec sad vrlo pipkava, a posebno jer ce losim dogovorom SDA sebi klanjati politicku dzenazu 2022.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#2427 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Danguba »

Novak20 wrote: 01/12/2021 22:14 Evo koji su razlozi za glasanje o poništenju Inzkovih dopuna Krivičnog zakona po Radončiću.

Po meni je stvarni razlog opiranje s/h politika nametanju bilo kakvog zakona od strane VP. On je danas tu da tumači civilni dio DMS, a ne da nameće zakone po svom nahođenju.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/radonci ... /211130115
Lider SBB-a Fahrudin Radončić otkrio je danas, nakon sastanka sa američkim izaslanikom za izbornu reformu Mathewom Palmerom, zašto je HDZ jučer u Domu naroda Parlamenta BiH podržao prijedlog Kluba srpskog naroda za "rušenje" Inzkovog zakona o zabrani negiranja genocida i ratnih zločina.

Radončić je, pojašnjavajući zašto su delegati HDZ-a u Domu naroda PSBiH podržali ovaj prijedlog, rekao da ima informacije iz "razgovora u četiri oka".

"Mislim da nije u redu da otkrivam šta sam čuo u četiri oka, da su hrvatski glasovi dati SNSD-u u najboljoj namjeri da se SNSD sačuva u pregovaračkom procesu, a ne zato što HDZ želi biti partner SNSD-u i Dodiku. Znali su da taj prijedlog neće proći i digli su ruku da sačuvaju dio SNSD-a kao dio dogovora, a ne kao dio problema", kazao je Radončić pravdajući Dragana Čovića, Marinu Pendeš i Lidiju Bradaru
Covjek se pokajao.

LIDER SBB-A
Radončić: Glasanje HDZ-a za nas Bošnjake je nož u leđa, očekujem da povuku svoje glasove ili ćemo to morati zaustaviti

Mi smatramo da će Hrvatska demokratska zajednica, kao stranka koja se zalaže za evropske standarde, u drugom krugu odbiti da podržava separatističku politiku gospodina Dodika ili negiranja Zakona o genocidu, kazao je Radončić
L. Memčić prije 5 sati
Po meni je stvarni razlog opiranje s/h politika nametanju bilo kakvog zakona od strane VP. On je danas tu da tumači civilni dio DMS, a ne da nameće zakone po svom nahođenju
VP je tu i da namece odluke ako se neprijatelji drzave ne zele dogovoriti kao sto je bio i zakon o negiranju genocida kojeg su SNSD i HDZ dosta puta odbili, tako da to mozete pripisati upravi vodovoda.
Svi su potpisali anexe DMS gdje stoji da se mogu nametnuti rjesenja i odluke a vi poceli kao vam braca iz brloga tumaciti po svome i zato smo tu gje jesmo. Peta kolona blokirala sve i sada se cude, kako to?
Olympus86
Posts: 31
Joined: 16/11/2020 17:20
Location: Istra

#2428 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Olympus86 »

New wave wrote: 30/11/2021 22:58 Jel moguce ikako Hrvate proglasiti nacionalnom manjinom jer to i jesu, realno. Ozbiljno pitam?
Pa gledajući demografsko stanje stvarno jesu. 12-13% stanovništva sa tendencijom daljnjeg pada jer i dalje
iseljavaju i radja ih se oko 10%.

Nazalost ustroj je takav da imaju 33% na razini BiH i 50% na razini Federacije sto je nepošteno. Da manjina ima jednaki udjel u vlasti kao 60% probosanskog stanovništva.

HDZ je neprijatelj BiH ali i neprijatelj hrvatskog naroda.
Treba učiniti sve da se HDZ izbaci iz vlasti i marginalizira za sva vremena. Nadam se Komšiću još 4 godine i rješavanju pitanja doma naroda.

Neka to bude stvaranje preduvjeta za stabilizaciju i bolje odnose Bošnjaka i Hrvata u budućnosti. Pozdrav za braću Bošnjake iz Hrvatske :bih:

Ima nas jako puno ovdje u Hrvatskoj koji ne podržavamo Čovića i nacionalističke snage. Neće uspjeti. Nema ništa od izbornog.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2429 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Bloo »

Olympus86 wrote: 01/12/2021 22:39 Pozdrav za braću Bošnjake iz Hrvatske

Ima nas jako puno ovdje u Hrvatskoj koji ne podržavamo Čovića i nacionalističke snage. Neće uspjeti. Nema ništa od izbornog.
Pozdrav manjini u Hrvatskoj. :mrgreen:
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#2430 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Grean »

Radoncic je spijun, to je svakom jasno jos od kako je promovisao tzv. treci entitet u svom tariguzu od novina.

Zato nikad nije bio ozbiljan kandidat nizasta. Pojavi se nekadasnji SDA-ovac Konakovic i pomete u odnosu na ovog trojanca.
DonieBrasco
Posts: 15180
Joined: 31/08/2016 16:09

#2431 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by DonieBrasco »

Ramiz Salkic

https://www.klix.ba/vijesti/bih/salkic- ... /211201175

U nastavku je povukao paralelu sa pregovorima oko izmjena izbornog zakona koji su u toku posljednjih dana i na kojima je medijator međunarodna zajednica.

"To su oni za čije se interese digao 'civilizirani svijet' da im osigura legitimno predstavljanje kako bi još legitimnije mogli biti na strani onih koji negiraju genocid i veličaju ratne zločince. I to predstavnici “civiliziranog svijeta”, koji je svjesno dozvolio počinjenje genocida nad Bošnjacima muslimanima i danas svjesno neće da eliminiraju posljedice genocida, a trebali bi.", dodao je Salkić.
Sve recno jasno i precizno.

I da hoce, desit ce se, sve ce HDZ tj. Covic dobiti samo i zahvaljujuci strancima.
noviforumas
Posts: 2962
Joined: 12/08/2016 22:28

#2432 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by noviforumas »

Nije zabranjeno reci ne. Ne mogu stranci nista nametnuti tek tako.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#2433 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Novak20 »

noviforumas wrote: 01/12/2021 22:49 Nije zabranjeno reci ne. Ne mogu stranci nista nametnuti tek tako.
Mogu zažmiriti na jedno oko ili gledati kroz prste kao što gledaju tri godine blokade u F BiH.
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#2434 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by dalmatinka »

Olympus86 wrote: 01/12/2021 22:39
New wave wrote: 30/11/2021 22:58 Jel moguce ikako Hrvate proglasiti nacionalnom manjinom jer to i jesu, realno. Ozbiljno pitam?
Pa gledajući demografsko stanje stvarno jesu. 12-13% stanovništva sa tendencijom daljnjeg pada jer i dalje
iseljavaju i radja ih se oko 10%.

Nazalost ustroj je takav da imaju 33% na razini BiH i 50% na razini Federacije sto je nepošteno. Da manjina ima jednaki udjel u vlasti kao 60% probosanskog stanovništva.

HDZ je neprijatelj BiH ali i neprijatelj hrvatskog naroda.
Treba učiniti sve da se HDZ izbaci iz vlasti i marginalizira za sva vremena. Nadam se Komšiću još 4 godine i rješavanju pitanja doma naroda.

Neka to bude stvaranje preduvjeta za stabilizaciju i bolje odnose Bošnjaka i Hrvata u budućnosti. Pozdrav za braću Bošnjake iz Hrvatske :bih:

Ima nas jako puno ovdje u Hrvatskoj koji ne podržavamo Čovića i nacionalističke snage. Neće uspjeti. Nema ništa od izbornog.
:lol: :lol: :lol:
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2435 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by sehohari »

Novak20 wrote: 01/12/2021 22:14 Evo koji su razlozi za glasanje o poništenju Inzkovih dopuna Krivičnog zakona po Radončiću.

Po meni je stvarni razlog opiranje s/h politika nametanju bilo kakvog zakona od strane VP. On je danas tu da tumači civilni dio DMS, a ne da nameće zakone po svom nahođenju.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/radonci ... /211130115
Lider SBB-a Fahrudin Radončić otkrio je danas, nakon sastanka sa američkim izaslanikom za izbornu reformu Mathewom Palmerom, zašto je HDZ jučer u Domu naroda Parlamenta BiH podržao prijedlog Kluba srpskog naroda za "rušenje" Inzkovog zakona o zabrani negiranja genocida i ratnih zločina.

Radončić je, pojašnjavajući zašto su delegati HDZ-a u Domu naroda PSBiH podržali ovaj prijedlog, rekao da ima informacije iz "razgovora u četiri oka".

"Mislim da nije u redu da otkrivam šta sam čuo u četiri oka, da su hrvatski glasovi dati SNSD-u u najboljoj namjeri da se SNSD sačuva u pregovaračkom procesu, a ne zato što HDZ želi biti partner SNSD-u i Dodiku. Znali su da taj prijedlog neće proći i digli su ruku da sačuvaju dio SNSD-a kao dio dogovora, a ne kao dio problema", kazao je Radončić pravdajući Dragana Čovića, Marinu Pendeš i Lidiju Bradaru
Ma ja ba
Zato ste glasali i protiv uvođenja takvog zakona.
Takvo ponašanje je za gađenje.
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2436 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by sehohari »

dalmatinka wrote: 01/12/2021 23:44
Olympus86 wrote: 01/12/2021 22:39

Pa gledajući demografsko stanje stvarno jesu. 12-13% stanovništva sa tendencijom daljnjeg pada jer i dalje
iseljavaju i radja ih se oko 10%.

Nazalost ustroj je takav da imaju 33% na razini BiH i 50% na razini Federacije sto je nepošteno. Da manjina ima jednaki udjel u vlasti kao 60% probosanskog stanovništva.

HDZ je neprijatelj BiH ali i neprijatelj hrvatskog naroda.
Treba učiniti sve da se HDZ izbaci iz vlasti i marginalizira za sva vremena. Nadam se Komšiću još 4 godine i rješavanju pitanja doma naroda.

Neka to bude stvaranje preduvjeta za stabilizaciju i bolje odnose Bošnjaka i Hrvata u budućnosti. Pozdrav za braću Bošnjake iz Hrvatske :bih:

Ima nas jako puno ovdje u Hrvatskoj koji ne podržavamo Čovića i nacionalističke snage. Neće uspjeti. Nema ništa od izbornog.
:lol: :lol: :lol:
Šta je smiješno?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2437 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Chmoljo »

noviforumas wrote: 01/12/2021 19:29 Dva izuzetno jaka teksta u HR medijima kontra Covica. Steta sto njihov drzavni vrh ne dijeli misljenje ovih kolumnista, ali u u svakom slucaju ohrabrujuce je sto ipak postoji neka normalna struja i tamo.
nije stvar neke struje, već dobar dio hrvatskih građana ima zdrave poglede na svijet oko sebe, računajući i komšiluk. zato su neuporedivi sa Srbijom i pored Tuđmanovih avantura, i pored velikog broja nacionalista, i pored sadašnjeg državnog vrha. Hrvatska kao država ima kritičnu masu ljudi koji jednostavno nisu kreteni.

što se za Srbiju ne može reći, a vidi se i po činjenici da je jedna zemlja u EU, a druga bukvalno tavori pod režimom.
88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#2438 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by 88Sioux »

Plus će uskoro u Šengensku i evrozonu, a forumaši se ovde prepiru oko izbornog zakonodavstva u BiH. :-)
Ulaskom u punopravno članstvo Europske unije Republika Hrvatska je prihvatila cjelokupnu schengensku pravnu stečevinu, ali tek će se pristupanjem Schengenskom prostoru početi primjenjivati uklanjanje kontrola prelazaka osoba preko unutarnjih granica Europske unije. Schengenski prostor obuhvaća državna područja 26 europskih zemalja te u mnogo čemu funkcionira kao područje jedne države, s tradicionalnim kontrolama za one koji ulaze i izlaze iz područja, ali bez unutarnjih graničnih kontrola.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#2439 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

88Sioux wrote: 02/12/2021 04:54 Plus će uskoro u Šengensku i evrozonu, a forumaši se ovde prepiru oko izbornog zakonodavstva u BiH. :-)
Ulaskom u punopravno članstvo Europske unije Republika Hrvatska je prihvatila cjelokupnu schengensku pravnu stečevinu, ali tek će se pristupanjem Schengenskom prostoru početi primjenjivati uklanjanje kontrola prelazaka osoba preko unutarnjih granica Europske unije. Schengenski prostor obuhvaća državna područja 26 europskih zemalja te u mnogo čemu funkcionira kao područje jedne države, s tradicionalnim kontrolama za one koji ulaze i izlaze iz područja, ali bez unutarnjih graničnih kontrola.

Pa vidi, glupo je uporedjivati ih sa BiH i uzdizati u tom smislu. Na BiH je izvrsena agresija , gradovi su sruseni bili.... Tvnornice... I na kraju, kao slag na tortu nam napravise Dejtonski sporazum kao garant nefunkcionisanja drzave. Jer 3 clana predsjednika su garant za sranje.
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#2440 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by piupiu »

ako te pitaju wrote: 01/12/2021 11:57 BiH može biti samo ono što jeste.
Država 3 ravnopravan naroda i ostalih.

Aluminij je propao, propast će i rudnici.... Sve će propasti. BIH će propasti ako ne budemo riješili gorući problem. Izborni zakon!

Nek tužitelji dođu i utvrde tko je kriv i za Aluminij i za rudnike.

Ali i pravosuđe pati.... Čitava država tj. svi mi patimo
Ne mogu utvrditi kad su korumpirani.

Ima jedan cuveni historicar - Leften Stavrianos, koji je napisao ultimativnu povijest Balkana pod Osmanskim carstvom. Jedna od najobjektivnijih i najtemeljitijih studija napisanih na tu temu. I sad, pise on kako je u periodu 1815-1878 rak-rana imperije bila samovolja, korupcija, neznanje, apatija i jos jedno... korpucija u redovima birokratije. Pa onda jos pise kako je jedan od problema koji se pogresno predstavlja u mitologiziranim historijama balkanskih naroda pitanje krscanske raje. Te veli kako nije samo krscanska raja ta koja pati pod korumpiranom vlascu, vec da je jednako patila i muslimanska raja. Pa onda jos veli kako krscanska raja ne pati samo od 'turskog zuluma', vec u istoj mjeri i zbog korupcije i samovolje vjerskih i civilnih prvaka iz sopstvenih konfesionalnih zajednica. I kaze na kraju - reforme su potrebne i u miletima.

Da primijenimo na sad, jer je situacija identicna - korupcija! Korupcija, pohlepa za moci i vlascu... reforme su potrebne i u konstitutivnim zajednicama. Mi imamo zajednicki problem, nemamo suprotstavljene probleme, ako kontas sta hocu da kazem.

Da - slazem se s tobom - izborni zakon! I Ustav. U kojem cu ja kao nepripadnik samoproglasenih vlasnika Bosne (etnonacionalnih zajednica), imati jednaka politicka prava. Znaci - ja, gradjanka BiH, hocu da budem punopravni i jednakopravni gradjanin BiH sa pravom da se kandidujem i da me predstavljaju. Ne kao manjina - nego kao jednakopravni gradjanin.

I, kako sad mi to da rijesimo? Tvoju zelju za 'legitimnoscu' i moju zelju za jednakopravnoscu. Sta to tebe cini veznijim od mene, osim princip da si ti politicki subjekt koji ima pravo na selektivnu i preferencijalnu demokratiju, dok ja nemam pravo cak postati ni punopravni politicki subjekt jer je za tebe, koji za sebe trazis preferencijalnu demokratiju, moje osnovno pravo da budem tretirana kao jendakopravni gradjanin 'neprihvatljivo'? Ubi me napetost. Bez zrnca ironije.

A to sto ste se dio puka navukao na laz da neko u predsdjednistvu predstavlja narod, umjesto da u predsjednistvu sjede ljudi iz tri (umjesto svih) BeHa naroda, koji predstavljaju sve gradjane - a ne tri naroda, to je tek posebna prica. Ali haj' da ne diramo u laz, stoje neupitne i mnoge druge, pa moze i ova.
Olympus86
Posts: 31
Joined: 16/11/2020 17:20
Location: Istra

#2441 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Olympus86 »

Bloo wrote: 01/12/2021 22:42
Olympus86 wrote: 01/12/2021 22:39 Pozdrav za braću Bošnjake iz Hrvatske

Ima nas jako puno ovdje u Hrvatskoj koji ne podržavamo Čovića i nacionalističke snage. Neće uspjeti. Nema ništa od izbornog.
Pozdrav manjini u Hrvatskoj. :mrgreen:
Kojoj manjini? Imamo ih 20-ak u RH.
Olympus86
Posts: 31
Joined: 16/11/2020 17:20
Location: Istra

#2442 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Olympus86 »

dalmatinka wrote: 01/12/2021 23:44
Olympus86 wrote: 01/12/2021 22:39

Pa gledajući demografsko stanje stvarno jesu. 12-13% stanovništva sa tendencijom daljnjeg pada jer i dalje
iseljavaju i radja ih se oko 10%.

Nazalost ustroj je takav da imaju 33% na razini BiH i 50% na razini Federacije sto je nepošteno. Da manjina ima jednaki udjel u vlasti kao 60% probosanskog stanovništva.

HDZ je neprijatelj BiH ali i neprijatelj hrvatskog naroda.
Treba učiniti sve da se HDZ izbaci iz vlasti i marginalizira za sva vremena. Nadam se Komšiću još 4 godine i rješavanju pitanja doma naroda.

Neka to bude stvaranje preduvjeta za stabilizaciju i bolje odnose Bošnjaka i Hrvata u budućnosti. Pozdrav za braću Bošnjake iz Hrvatske :bih:

Ima nas jako puno ovdje u Hrvatskoj koji ne podržavamo Čovića i nacionalističke snage. Neće uspjeti. Nema ništa od izbornog.
:lol: :lol: :lol:
Brzo će izbori 2022 Pa ćemo vidjeti tko će se smijati :wink:
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#2443 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by dalmatinka »

Olympus86 wrote: 02/12/2021 07:33

Brzo će izbori 2022 Pa ćemo vidjeti tko će se smijati :wink:
Kakvi su to izbori 2022 i kakve veze imaju s mojim smijehom upućenom tebi?
:-)
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4799
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#2444 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

Odličan tekst posvećen "najlegitimnijem nositelju europskih vrijednosti"
https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/po ... ih-1147587

Zabrana negiranja ratnih zločina i veličanja ratnih zločinaca civilizacijski je standard koji svuda na svijetu jednako štiti istinu i sve moralne, savjesne i dobronamjerne ljude bez obzira na naciju...
:thumbup:


...a ne odgovara samo političkim smutljivcima, sitnim trgovcima i konjokradicama, te onima posve krvavih savjesti i ruku.
:lol:
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#2445 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by pici »

Memorandum SANU i na njega naslonjeni Hrvati


Srpski političari u Bosni i Hercegovini, smatra Komšić, ponašaju se u skladu s novim, trećim Memorandumom Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU).


- Tamo im je propisano: Morate negirati Bosnu i Hercegovinu, morate pokazivati da Bosna i Hercegovina nije moguća, morate blokirati sve institucije, ne smijete pominjati ime Bosna i Hercegovina. I pogledajte, oni se tačno tako ponašaju - govori Ivo Komšić.


Plan Memoranduma kvare Hrvati koji ne žive na prostorima zapadne Hercegovine, Hrvati koji nisu pristali biti dio politike HDZ-a i smetaju u provođenju ovog plana, smatra Ivo Komšić i pojašnjava.


- Smetaju im bosanski Hrvati. Smetaju im sarajevski Hrvati. Smetaju im Hrvati iz Travnika, iz Novog Travnika, iz Busovače, Viteza i da ne nabrajam. To su oni Hrvati koje oni ratom nisu mogli pokrenuti. Jedan dio su pokrenuli pa ih smjestili u Bobanovo i Šuškovo selo, ali zadnji popis je pokazao, da većina Hrvata u Bosni i Hercegovini živi izvan zapadne Hercegovine...Oni hoće tu podjelu da naprave među nama i onda bosanske Hrvate treba iseliti, jer mi smo „remetilački faktor“ za HDZ-ovu politiku iz Hrvatske i onu koju vodi Dragan Čović - smatra Ivo Komšić.


Komšić tvrdi da razumije srpski projekat Velike Srbije, koji ima svoju historiju i stalno traži priliku za realiziranje. Ako se neće moći povući liniju od Karlobaga do Virovitice, dobro dođe i ona povučena negdje u u Bosni i Hercegovini, kaže Komšić.


- Ja ne razumijem hrvatsku politiku koja ide na ruku toj politici: To radi ta politika, straši bosanske Hrvate da odu odavde, da napuste, govore im kako nemaju perspektive, kako će se država raspasti. Ljudi polako odlaze, jer ako bi se ispraznila Srednja Bosna od Hrvata onda, to je glavna teza, treba ostaviti Bošnjake sa Srbima da žive i neka onda Srbi završe taj posao s njima. Dvostruko je opasna ta teza, i za Hrvate i za Bošnjake. Nažalost, u Hrvatskoj to ne vide. Po toj logici, oni će imati rakete na Uni, u Bosanskoj Kostajnici. To je 70 kilometara udaljeno od Zagreba i 150 kilometara daleko od Beča. Je li to hrvatska politika koju ona vodi u okviru Evropske unije? -[/size] navodi Komšić.
:thumbup: svaka mu je ko iz musafa
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#2446 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by BHCluster »

DonieBrasco
Posts: 15180
Joined: 31/08/2016 16:09

#2447 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by DonieBrasco »

Hvala qurucu ima normalnih ljudi u Hrvatskoj.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#2448 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Novak20 »

Bošnjački lobisti u RH su uglavnom bivši političari, a ovim aktualnim ne prognoziram svijetlu budućnost.

https://www.dnevnik.ba/vijesti/cvitanov ... ta-2622052
Teško je dati i imati jedan, unison stav oko navedene teme iz više razloga, koje ću pokušati objasniti. Vidite, navedeni zakon o negiranju genocida i odluka bivšeg visokog predstavnika o njegovom nametanju je prouzrokovala najveću političku krizu u BiH od potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma. Inače, nametnute odluke Visokih predstavnika od završetka rata pa do danas su bez ikakve dileme uvijek bile generatori permanentne političke krize u BiH. Valentin Inzko je 12 godina u BiH figurirao kao Visoki predstavnik s mandatom provođenja politike Međunarodne zajednice, a vrlo često, gotovo uvijek se ponašao kao bošnjački lobist na svjetskim adresama. Hrvatska politika u BiH generalno ima stajalište da nije dobro mandat Visokog predstavnika koristiti jednostrano, nametavši rješenja koja odgovaraju samo jednoj strani u BiH, ali i uopće nametati rješenja oko kojih postoji duboko podijeljen stav u javnosti BiH, u tom smislu i tom pravcu smatram da je bilo ponašanje kolega iz Kluba Hrvata. Vidite, problem izbornog zakona u BiH oko kojih traje rasprava gotovo 15 godina i uzrok je mnogim problemima i političkim krizama u BiH, također je plod takvih intervencija Visokog predstavnika koji je nametnut kao i ovaj o Zabrani negiranja genocida na kraju mandata jednog od bivših predstavnika, kada je već bio ispraćan iz BiH. Tu je suštinski problem. Naravno da treba odvojiti interes koji se želio postići tim zakonom, a posebno u smislu zaštite prava žrtava iz proteklog rata od politizacije cijelog slučaja, ali puno bolje i djelotvornije bi bilo kada bi domaći akteri uspjeli iznijeti određenu formu zakona koja bi zadovoljavala ove ciljeve. Mene osobno previše ne tangira što misli i kako tumači navedeno ponašanje neki novinar iz RH koji ima pravo na stav, vlastito viđenje i tumačenje određenih pojavnosti, više me razočarava ponašanje bivše premijerke i predsjednice HDZ RH Jadranke Kosor koja je ipak bila politički djelatna osoba i ove probleme morala bi znati i razumjeti. Ne sjećam se da je Jadranka Kosor svoja razmišljanja i stavove iznosila primjerice radi kada je visoki predstavnik suspendirao izbornu volju hrvatskog naroda u BiH i protuustavno nametnuo Vladu FBiH bez legitimnih političkih predstavnika Hrvata, a dolazila je ovdje kod nas tražiti podršku i pokazivala je puno razumijevanje za situaciju u kojoj se nalazimo.

Volio bih vidjeti njen komentar na Twitter nalogu o Križančevu Selu, o tome da li je 64 ubijena hrvatska civila od kojih su 34 nakon mjesec dana masakrirani i unakaženi te u vrećama, posredstvom Crvenog Križa vraćeni iz Zenice, ratni zločin. O Trusini, Uzdolu, logoru u Jablanici i dr., za koje bošnjački član predsjedništva Šefik Džaferović kaže da Armija BiH nije radila ratne zločine. Zašto ne kaže da Šefik Džaferović ignorira Inzkov zakon? Zašto Kosorova ne govori o oduzetim političkim pravima Hrvata u BiH, zašto se ne uključi u raspravu o reformi izbornog zakona? Ne, njeni komentari su u pravilu jednostrani i navijački, što budi ozbiljnu sumnju da se priključila nekolicini ljudi iz RH koji su zapravo otvoreni bošnjački lobisti, a nekada je ovdje dolazila lobirati za podršku od naroda koji je sada ne zanima. Dakle, osobno nisam protiv Zakona o zabrani negiranja genocida i drugih oblika ratnog zločina, ali on mora biti plod dogovora političkih aktera u BiH te donesen u redovitoj parlamentarnoj proceduri, a ne izraz bošnjačke volje implementirane preko autoriteta Visokog predstavnika, ta praksa mora biti zaustavljena. Žrtva je žrtva, ona je uvijek moralni pobjednik i tu za mene nema nikakve dileme te u tom pogledu treba zaustaviti politizaciju žrtve, te svim žrtvama osigurati mir i spokoj, a obiteljima stradalih zadovoljenje pravde i isti
noviforumas
Posts: 2962
Joined: 12/08/2016 22:28

#2449 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by noviforumas »

Gori je od Franje, jebo kosti svoje:

User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#2450 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by pici »



sHa je ovo crni zoka... sunceti lebovo... piskuljat cu kakuljat cu...
Locked