Politika Hrvata u BiH

Locked
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#1901 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

@metal
Kao prvo , vas predstavnik sam navodi kako ste majorizirani i kako nemate prava. Ja se smijem tome jer, hvala Bogu, niste bez prava.
Pa kako mi nece zastava smetati? Neshto sto je nastalo iz rata putem zlocina. Zasto se ona potencira...a kada se zna da mnogima smeta..pri tom , da bude jos gore, skida se zastava BiH. Hoces li me cuti da slavim neke jedinice Armije BiH koji su zlocine pravili? Ili da branim zlocince? Neces sigurno.
Dabogda istrunuo u zatvoru sve i jedan.

Pa ajde da se ne osvrcemo... Da ne radimo ono sto drugima smeta. Ja sam prvi za to.... Otisao sam iz BiH prije manje od 2 godine... Ovdje imam kolega i prijatelja Hrvata i Srba. Normalne su "glave". Bolje se slazem sa njima nego sa Svabama ili Turcima. Na kraju krajeva, to je i logicno....

Svaka normalna osoba ne zeli ovakvo stanje....

Evo jebem ga , sta je ovo

https://www.klix.ba/sport/nogomet/navij ... /211127075
Last edited by skafiskafsnjak on 27/11/2021 17:28, edited 1 time in total.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1902 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Grean »

Sudije iz Sarajeva....da se nekad okrenemo nasem balinluku. To je veci problem od ovih koji ne kriju da su fasisti.

Zato je FKS kaznjeno zbog vrijedjanja tamnoputog igraca i neka je. Ali isti savez za skandiranje ratnom zlocincu Mladicu kaze ne moze klub uticati na to sta navijaci skandiraju.

A i u tim komisijama uvijek sjede dvojica balija.
metal
Posts: 266
Joined: 09/06/2013 19:13

#1903 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by metal »

skafiskafsnjak wrote: 27/11/2021 17:24 @metal
Kao prvo , vas predstavnik sam navodi kako ste majorizirani i kako nemate prava. Ja se smijem tome jer, hvala Bogu, niste bez prava.
Pa kako mi nece zastava smetati? Neshto sto je nastalo iz rata putem zlocina. Zasto se ona potencira...a kada se zna da mnogima smeta..pri tom , da bude jos gore, skida se zastava BiH. Hoces li me cuti da slavim neke jedinice Armije BiH koji su zlocine pravili? Ili da branim zlocince? Neces sigurno.
Dabogda istrunuo u zatvoru sve i jedan.

Pa ajde da se ne osvrcemo... Da ne radimo ono sto drugima smeta. Ja sam prvi za to.... Otisao sam iz BiH prije manje od 2 godine... Ovdje imam kolega i prijatelja Hrvata i Srba. Normalne su "glave". Bolje se slazem sa njima nego sa Svabama ili Turcima. Na kraju krajeva, to je i logicno....

Svaka normalna osoba ne zeli ovakvo stanje....

Evo jebem ga , sta je ovo

https://www.klix.ba/sport/nogomet/navij ... /211127075
Čuj, šta je. Navijačka elita. Otkad su to oni mjerilo neke normalnosti?

Razumijem da tebi smetaju zastave jer ih povezuješ da ratom i HB.

S druge strane, većini Hrvata smeta Željko Komšić jer im je nametnut kao neki kobajagi predstavnik.

I tako se inatimo jedni drugima i tonemo sve dublje.
User avatar
muha_sa
Posts: 128455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1904 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by muha_sa »

Grean wrote: 27/11/2021 17:27
Sudije iz Sarajeva....da se nekad okrenemo nasem balinluku. To je veci problem od ovih koji ne kriju da su fasisti.

Zato je FKS kaznjeno zbog vrijedjanja tamnoputog igraca i neka je. Ali isti savez za skandiranje ratnom zlocincu Mladicu kaze ne moze klub uticati na to sta navijaci skandiraju.

A i u tim komisijama uvijek sjede dvojica balija.
Na Koševu sudije prekinuše utakmicu i nisu je htjeli nastavit dok se sa juga nije sklonila zastava sa ljiljanima.
Ko eto ratna zastava :-)
User avatar
muha_sa
Posts: 128455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1905 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by muha_sa »

metal wrote: 27/11/2021 17:47
skafiskafsnjak wrote: 27/11/2021 17:24 @metal
Kao prvo , vas predstavnik sam navodi kako ste majorizirani i kako nemate prava. Ja se smijem tome jer, hvala Bogu, niste bez prava.
Pa kako mi nece zastava smetati? Neshto sto je nastalo iz rata putem zlocina. Zasto se ona potencira...a kada se zna da mnogima smeta..pri tom , da bude jos gore, skida se zastava BiH. Hoces li me cuti da slavim neke jedinice Armije BiH koji su zlocine pravili? Ili da branim zlocince? Neces sigurno.
Dabogda istrunuo u zatvoru sve i jedan.

Pa ajde da se ne osvrcemo... Da ne radimo ono sto drugima smeta. Ja sam prvi za to.... Otisao sam iz BiH prije manje od 2 godine... Ovdje imam kolega i prijatelja Hrvata i Srba. Normalne su "glave". Bolje se slazem sa njima nego sa Svabama ili Turcima. Na kraju krajeva, to je i logicno....

Svaka normalna osoba ne zeli ovakvo stanje....

Evo jebem ga , sta je ovo

https://www.klix.ba/sport/nogomet/navij ... /211127075
Čuj, šta je. Navijačka elita. Otkad su to oni mjerilo neke normalnosti?

Razumijem da tebi smetaju zastave jer ih povezuješ da ratom i HB.

S druge strane, većini Hrvata smeta Željko Komšić jer im je nametnut kao neki kobajagi predstavnik.

I tako se inatimo jedni drugima i tonemo sve dublje.
Predstavnik cega :?
metal
Posts: 266
Joined: 09/06/2013 19:13

#1906 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by metal »

muha_sa wrote: 27/11/2021 17:51
metal wrote: 27/11/2021 17:47

Čuj, šta je. Navijačka elita. Otkad su to oni mjerilo neke normalnosti?

Razumijem da tebi smetaju zastave jer ih povezuješ da ratom i HB.

S druge strane, većini Hrvata smeta Željko Komšić jer im je nametnut kao neki kobajagi predstavnik.

I tako se inatimo jedni drugima i tonemo sve dublje.
Predstavnik cega :?
Očito jedino predstavnik inata.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#1907 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

metal wrote: 27/11/2021 17:47
skafiskafsnjak wrote: 27/11/2021 17:24 @metal
Kao prvo , vas predstavnik sam navodi kako ste majorizirani i kako nemate prava. Ja se smijem tome jer, hvala Bogu, niste bez prava.
Pa kako mi nece zastava smetati? Neshto sto je nastalo iz rata putem zlocina. Zasto se ona potencira...a kada se zna da mnogima smeta..pri tom , da bude jos gore, skida se zastava BiH. Hoces li me cuti da slavim neke jedinice Armije BiH koji su zlocine pravili? Ili da branim zlocince? Neces sigurno.
Dabogda istrunuo u zatvoru sve i jedan.

Pa ajde da se ne osvrcemo... Da ne radimo ono sto drugima smeta. Ja sam prvi za to.... Otisao sam iz BiH prije manje od 2 godine... Ovdje imam kolega i prijatelja Hrvata i Srba. Normalne su "glave". Bolje se slazem sa njima nego sa Svabama ili Turcima. Na kraju krajeva, to je i logicno....

Svaka normalna osoba ne zeli ovakvo stanje....

Evo jebem ga , sta je ovo

https://www.klix.ba/sport/nogomet/navij ... /211127075
Čuj, šta je. Navijačka elita. Otkad su to oni mjerilo neke normalnosti?

Razumijem da tebi smetaju zastave jer ih povezuješ da ratom i HB.

S druge strane, većini Hrvata smeta Željko Komšić jer im je nametnut kao neki kobajagi predstavnik.

I tako se inatimo jedni drugima i tonemo sve dublje.
PA ti mislis da samo navijacke skupine razmisljaju ovak, jel ? ako mislis, naivan si .
Pa sa cim da povezem tu zastavu onda? Tzv Herceg Bosna je nastala u ratu u cilju otcjepljenja. Lijepo su sebi skrojili da idu do Konjica .... Politicki vrh koji je zasluzan za stvaranje njeno je osudjen u Hagu . Pa molim te, da je vezem za neki mir i napredak jel ?

Ne znam za Komsica...ja u zivotu nisam glasao za njega, ja sam vazda glasao za one sto su bili protiv SDA kandidata....
User avatar
Pandakonda
Posts: 4365
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#1908 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Pandakonda »

Guranjem prsta u oko jedni drugima se nista ne postize. Bosnjaci moraju shvatiti da legalnost i duh dejtona nisu iste stvari. Niko ne spori da je Komsic legalni predsjednik ali njegov izbor nije u "duhu" dejtona (pogledati korelaciju glasova za komsića i mjesta gdje većinski zive hrvati). Slovo i duh dejtona su dvije razlicite stvari. Bosnjaci su itekako dizali frku kada se mali Denis Sulic progurao na mjesto potpredsjednika NSRS izjasnjavajuci se kao bosnjak a da ne spominjem Ninu Bukejlovic i ostale. Jednostavno mora postojati empatija da se hrvati osjecaju prevarnim u tom segmentu i koliko god mi govorili da taj osjecaj nije objektivan opet ne mozemo negirati posljedice tog osjecaja (glasanje za HDZ, blokade itd.). Hrvati imaju dosta veći udio u vlasti nego sto imaju stanovnistva (podaci koje je SDA iznjela) ali jbg to su pravila igre na koja su svi pristali u Dejtonu gdje kolicina pozicija nece odgovarati broju nekog naroda.

Hrvati u isto vrijeme moraju shvatiti da jednostavno nije moguće sprovesti njihove trenutne želje na demokratski nacin. Postoji minimalno 5 presuda koje govore protiv tog koncepta koji zagovara HDZ. Nije moguće napraviti etnicke kutije i nije moguće udovoljiti HDZ zahtjevima bez da hrvati van te zone ne budu ugrozeni, i bez da bosnjaci, srbi i ostali unutar te HDZ zone ne budu liseni svojih prava na izbor. Hrvati moraju iznjedriti nekoga ko je manje korumpiran i ko je vise spreman na razgovor i po meni je jedini kapacitet tu bio Martin Raguz za kojeg su glasali kako hrvati tako i bosnjaci iz raznih gradova. I nemojte molim vas potezati tu pricu kako ce fol doci do pluralizma unutar hrvata ako dobiju sto hoce jer RS je zivi dokaz da se to neće desiti. Srbi imaju mokri san svakog hrvatskog "patriote", imaju etnicki cist entitet, zakonodavnu sudsku i izvrsnu vlast, i "legitiman" izbor člana predsjednistva pa opet se nigdje ne vidi pluralizam. Ima milion stranaka ali se na kraju sve svede na istu matricu i nema razloga da bilo ko vjeruje da bi drugacije nesto bilo sa hrvatima ako bi dobili ono sto traze.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#1909 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

@Pandakonda

Slovo i duh dejtona nisu isto, fino si rekao.
Nije uredu da Komsica mogu birati Bosnjaci ako zele, a uredu je da imaju veci udio vlasti nego sto imaju stanovnistva.

Jbg oni bi da se postuje duh Dejtona u prvom primjeru, a u drugom slovo Dejtona.

:-)
User avatar
Pandakonda
Posts: 4365
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#1910 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Pandakonda »

skafiskafsnjak wrote: 27/11/2021 18:57 @Pandakonda

Slovo i duh dejtona nisu isto, fino si rekao.
Nije uredu da Komsica mogu birati Bosnjaci ako zele, a uredu je da imaju veci udio vlasti nego sto imaju stanovnistva.

Jbg oni bi da se postuje duh Dejtona u prvom primjeru, a u drugom slovo Dejtona.

:-)
Istina, i to je licemjerije, i zato kazem potrebna je nova garnitura politicara koja ce to sve moci iskomunicirati i pronaci balans. Sa ovim sto imamo sad tonemo samo dublje i samo se pogorsavaju odnosi među narodima
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#1911 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

Pandakonda wrote: 27/11/2021 19:06
skafiskafsnjak wrote: 27/11/2021 18:57 @Pandakonda

Slovo i duh dejtona nisu isto, fino si rekao.
Nije uredu da Komsica mogu birati Bosnjaci ako zele, a uredu je da imaju veci udio vlasti nego sto imaju stanovnistva.

Jbg oni bi da se postuje duh Dejtona u prvom primjeru, a u drugom slovo Dejtona.

:-)
Istina, i to je licemjerije, i zato kazem potrebna je nova garnitura politicara koja ce to sve moci iskomunicirati i pronaci balans. Sa ovim sto imamo sad tonemo samo dublje i samo se pogorsavaju odnosi među narodima
Moje misljenje je da im je bolje ovako sad. Ovako imaju ruke u vlasti .... Bitnije su od clana predsjednistva. Ali to je vise stvar principa...
metal
Posts: 266
Joined: 09/06/2013 19:13

#1912 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by metal »

Pandakonda wrote: 27/11/2021 19:06
skafiskafsnjak wrote: 27/11/2021 18:57 @Pandakonda

Slovo i duh dejtona nisu isto, fino si rekao.
Nije uredu da Komsica mogu birati Bosnjaci ako zele, a uredu je da imaju veci udio vlasti nego sto imaju stanovnistva.

Jbg oni bi da se postuje duh Dejtona u prvom primjeru, a u drugom slovo Dejtona.

:-)
Istina, i to je licemjerije, i zato kazem potrebna je nova garnitura politicara koja ce to sve moci iskomunicirati i pronaci balans. Sa ovim sto imamo sad tonemo samo dublje i samo se pogorsavaju odnosi među narodima
Što se tiče udjela u vlasti, moramo imati u vidu da bi u BiH sva tri naroda trebala biti ravnopravna. I prema tom principu su i zastupljeni u vlasti. A ne prema brojnosti, odnosno veličini. Da se slikovito izrazim, ako imaš tri brata njihova prava i njihov udio u zajedničkoj očevini je jednak, bez obzira na to koji je veći.

Slažem se sa tobom da Hrvate treba zastupati neko bolji od Čovića. I nadam se da će se pojaviti takav političar. I meni se dopada Raguž, ali vidjećemo.

Kažeš da Hrvati moraju "odabrati" nekoga ko je manje korumpiran i više spreman na razgovor. OK. Ali ako Bošnjaci, kao najbrojniji narod, ne mogu da "skinu" sa vlasti svoju najjaču stranku, korumpiranu do srži, kako to očekuješ od Hrvata koji imaju nad glavom prijetnju ukidanja svih političkih prava (osim pojedinačnih)?

Iz tvoje paralele sa Srbima proizlazi to da se Hrvatima ne treba dati "sloboda" biranja političkih predstavnika jer ko zna kako će birati i kakvu će politiku preferirati. Što opet znači da su Bošnjaci ti koji propisuju šta je dobro, a šta nije. I dobićeš otpor sa druge strane (ni mala djeca ne vole kada im se komanduje, a kamoli cijeli narodi) i još veće udaljavanje. Koje će kad-tad dovesti do pucanja (u svakom smislu).
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#1913 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

Ako se ove godine ne promjeni.neshto drasticno na strani bosnjacke politike, onda ne vidim spasa.

Kako.bi bilo.lijepo da zelena stoka izgubi, a da npr Raguz u Hrvata bude... Tad bih see nadao.boljem sutra
ars1946
Posts: 16
Joined: 02/02/2017 11:00

#1914 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by ars1946 »

skafiskafsnjak wrote: 27/11/2021 20:37 Ako se ove godine ne promjeni.neshto drasticno na strani bosnjacke politike, onda ne vidim spasa.

Kako.bi bilo.lijepo da zelena stoka izgubi, a da npr Raguz u Hrvata bude... Tad bih see nadao.boljem sutra
Je li mislimo na istog Raguža, onog koji je dočekivao Kordića.... Onoga koji je bio i u HercegBosni...Početkom rata u Bosni i Hercegovini 1992., Raguž je imenovan ministrom za rad i socijalnu politiku u Vladi Republike BiH gdje je djelovao u opkoljenom Sarajevu. U to vrijeme njegovo ministarstvo uspjelo je uspostaviti humanitarni sustav u Sarajevu i okolici. Početkom Bošnjačko-hrvatskog sukoba pristupio je u HDZ BiH te je prihvatio poziv Vlade Hrvatske Republike Herceg-Bosne da pomogne u popravljanju humanitarnog stanja, stabilizaciji prilika i razvoju humanitarnog sustava u Herceg-Bosni.[3]

Tijekom bošnjačko-hrvatskog sukoba Raguževa obitelj vrlo jeftino je otkupila zgradu mjesnog Doma kulture u |Stocu i pretvorila ga u restoran gdje su posluživani bogati hrvatski, ali i međunarodni dužnosnici. Njegova obitelj postala je jedna od najutjecajnijih u Stocu. No, muslimansko stanovništvo optužilo ih je za sudjelovanje u uništavanju i pljačkanju, kao i razvlašćivanja Muslimana u Stocu.[7]

E mnogi od građana padaju na jeftine floskule, vukova u janjećoj koži.... kao i čeriličar Čović...., kao i pandan mu Raguž...

Samo borba za građansku BiH, jedan čovjek jedan glas, bez podjela na torove... A ako im ne valja , onda da isto pravilo uvedemo i u Srbiju, Hrvatsku, a može i na Zapadu, ako Pablu ops Eskobaru ili Daničinom Palmeru odgovara...
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#1915 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

Kada bismo gledali proslost, sutra bismo zaratili opet....svi gledamo proslost, a optuzujemo drugu stranu za to. Jbg.

Da se nekako mozemo dogovoriti, pa reci , od ponedjeljka odbacujemo ratne stecevine i idemo ka buducnosti...

Al nece da moze
ars1946
Posts: 16
Joined: 02/02/2017 11:00

#1916 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by ars1946 »

skafiskafsnjak wrote: 27/11/2021 22:12 Kada bismo gledali proslost, sutra bismo zaratili opet....svi gledamo proslost, a optuzujemo drugu stranu za to. Jbg.

Da se nekako mozemo dogovoriti, pa reci , od ponedjeljka odbacujemo ratne stecevine i idemo ka buducnosti...

Al nece da moze
Sve što treba da uradimo je da ispoštujemo osnovne poslulate zapadne demokracije, a najbolji način je provedba 5 presuda EU Suda za ljudska prava:Sejdić-Finci, Šlaku, Zornić, Pudarić against BiH. Pojednostavljeno za svaki nivo vlasti baza je okvir za koji se glasa, npr ua Parlament BiH, Predsjednika-Predsjedništvo baza je cijela BiH, za Entitet baza su entitetski okviri u sadašnjem obliku, kao i za kantone. Naravno i subodinacija po principu svake EU države, pa čak i može i Ruske federacije model , jer koliko vidim oni imaju i republike u svom sastavu.......
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#1917 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

Dok su na vlasti trenutna trojka, nema sanse
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#1918 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by Kolinda »

ars1946 wrote: 27/11/2021 22:06
skafiskafsnjak wrote: 27/11/2021 20:37 Ako se ove godine ne promjeni.neshto drasticno na strani bosnjacke politike, onda ne vidim spasa.

Kako.bi bilo.lijepo da zelena stoka izgubi, a da npr Raguz u Hrvata bude... Tad bih see nadao.boljem sutra
Je li mislimo na istog Raguža, onog koji je dočekivao Kordića.... Onoga koji je bio i u HercegBosni...Početkom rata u Bosni i Hercegovini 1992., Raguž je imenovan ministrom za rad i socijalnu politiku u Vladi Republike BiH gdje je djelovao u opkoljenom Sarajevu. U to vrijeme njegovo ministarstvo uspjelo je uspostaviti humanitarni sustav u Sarajevu i okolici. Početkom Bošnjačko-hrvatskog sukoba pristupio je u HDZ BiH te je prihvatio poziv Vlade Hrvatske Republike Herceg-Bosne da pomogne u popravljanju humanitarnog stanja, stabilizaciji prilika i razvoju humanitarnog sustava u Herceg-Bosni.[3]

Tijekom bošnjačko-hrvatskog sukoba Raguževa obitelj vrlo jeftino je otkupila zgradu mjesnog Doma kulture u |Stocu i pretvorila ga u restoran gdje su posluživani bogati hrvatski, ali i međunarodni dužnosnici. Njegova obitelj postala je jedna od najutjecajnijih u Stocu. No, muslimansko stanovništvo optužilo ih je za sudjelovanje u uništavanju i pljačkanju, kao i razvlašćivanja Muslimana u Stocu.[7]

E mnogi od građana padaju na jeftine floskule, vukova u janjećoj koži.... kao i čeriličar Čović...., kao i pandan mu Raguž...

Samo borba za građansku BiH, jedan čovjek jedan glas, bez podjela na torove... A ako im ne valja , onda da isto pravilo uvedemo i u Srbiju, Hrvatsku, a može i na Zapadu, ako Pablu ops Eskobaru ili Daničinom Palmeru odgovara...
Znači svi su Hrvati zli osim Komšića i svi su Hrvati lopovi osim Lijanovića (dok su bili uz SDA i SDP)...
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#1919 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by skafiskafsnjak »

E da mi je vidjeti politicara naseg a da je cist sto se tice toga sto si.naveo....
ars1946
Posts: 16
Joined: 02/02/2017 11:00

#1920 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by ars1946 »

Kolinda wrote: 27/11/2021 23:00
ars1946 wrote: 27/11/2021 22:06

Je li mislimo na istog Raguža, onog koji je dočekivao Kordića.... Onoga koji je bio i u HercegBosni...Početkom rata u Bosni i Hercegovini 1992., Raguž je imenovan ministrom za rad i socijalnu politiku u Vladi Republike BiH gdje je djelovao u opkoljenom Sarajevu. U to vrijeme njegovo ministarstvo uspjelo je uspostaviti humanitarni sustav u Sarajevu i okolici. Početkom Bošnjačko-hrvatskog sukoba pristupio je u HDZ BiH te je prihvatio poziv Vlade Hrvatske Republike Herceg-Bosne da pomogne u popravljanju humanitarnog stanja, stabilizaciji prilika i razvoju humanitarnog sustava u Herceg-Bosni.[3]

Tijekom bošnjačko-hrvatskog sukoba Raguževa obitelj vrlo jeftino je otkupila zgradu mjesnog Doma kulture u |Stocu i pretvorila ga u restoran gdje su posluživani bogati hrvatski, ali i međunarodni dužnosnici. Njegova obitelj postala je jedna od najutjecajnijih u Stocu. No, muslimansko stanovništvo optužilo ih je za sudjelovanje u uništavanju i pljačkanju, kao i razvlašćivanja Muslimana u Stocu.[7]

E mnogi od građana padaju na jeftine floskule, vukova u janjećoj koži.... kao i čeriličar Čović...., kao i pandan mu Raguž...

Samo borba za građansku BiH, jedan čovjek jedan glas, bez podjela na torove... A ako im ne valja , onda da isto pravilo uvedemo i u Srbiju, Hrvatsku, a može i na Zapadu, ako Pablu ops Eskobaru ili Daničinom Palmeru odgovara...
Znači svi su Hrvati zli osim Komšića i svi su Hrvati lopovi osim Lijanovića (dok su bili uz SDA i SDP)...
Za tvoj info Lijanović je bio Čovićev 1996. godine, sjeti se prevelmana...
kao i nestanka dokumenta o Čoviću od suda BiH do kantonalnog suda...
i Čović me je tu fascinirao, sjetio se da je taj dan kad je usvojen Prevelman bio u Zg na kavici, poslije toliko godina... jako jako bistar i oštrouman čovjek... :run:
metal
Posts: 266
Joined: 09/06/2013 19:13

#1921 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by metal »

ars1946 wrote: 27/11/2021 22:06
skafiskafsnjak wrote: 27/11/2021 20:37 Ako se ove godine ne promjeni.neshto drasticno na strani bosnjacke politike, onda ne vidim spasa.

Kako.bi bilo.lijepo da zelena stoka izgubi, a da npr Raguz u Hrvata bude... Tad bih see nadao.boljem sutra
Je li mislimo na istog Raguža, onog koji je dočekivao Kordića.... Onoga koji je bio i u HercegBosni...Početkom rata u Bosni i Hercegovini 1992., Raguž je imenovan ministrom za rad i socijalnu politiku u Vladi Republike BiH gdje je djelovao u opkoljenom Sarajevu. U to vrijeme njegovo ministarstvo uspjelo je uspostaviti humanitarni sustav u Sarajevu i okolici. Početkom Bošnjačko-hrvatskog sukoba pristupio je u HDZ BiH te je prihvatio poziv Vlade Hrvatske Republike Herceg-Bosne da pomogne u popravljanju humanitarnog stanja, stabilizaciji prilika i razvoju humanitarnog sustava u Herceg-Bosni.[3]

Tijekom bošnjačko-hrvatskog sukoba Raguževa obitelj vrlo jeftino je otkupila zgradu mjesnog Doma kulture u |Stocu i pretvorila ga u restoran gdje su posluživani bogati hrvatski, ali i međunarodni dužnosnici. Njegova obitelj postala je jedna od najutjecajnijih u Stocu. No, muslimansko stanovništvo optužilo ih je za sudjelovanje u uništavanju i pljačkanju, kao i razvlašćivanja Muslimana u Stocu.[7]

E mnogi od građana padaju na jeftine floskule, vukova u janjećoj koži.... kao i čeriličar Čović...., kao i pandan mu Raguž...

Samo borba za građansku BiH, jedan čovjek jedan glas, bez podjela na torove... A ako im ne valja , onda da isto pravilo uvedemo i u Srbiju, Hrvatsku, a može i na Zapadu, ako Pablu ops Eskobaru ili Daničinom Palmeru odgovara...
Borba za "građansku BiH, bez podjela na torove" znači ustvari borbu za državu u kojoj će najbrojniji narod biti glavni. To znamo svi. Isto tako znamo da oni koji ne bi bili "glavni" nisu za takvu državu. Sasvim razumljivo.

Znači, možemo se dogovoriti na način da svi budemo relativno zadovoljni ili se prepucavati do besvijesti. Ja sam za prvu varijantu jer mi je ove druge preko glave.

Nego, zanimljivo ti je ovo "Daničin Palmer". Simpatično.

Pretpostavljam da si ti pristalica "Sabininog Željka". Uglavnom njegovi glasači frcaju od te strastvenosti u izričaju.
User avatar
piupiu
Posts: 16297
Joined: 05/01/2008 05:08

#1922 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by piupiu »

metal wrote: 27/11/2021 17:19
piupiu wrote: 27/11/2021 16:25

Nemas mi na cemu cestitati, mozemo samo svi skupa glavom u zid udarati. Kako smo se svi skupa nisko srozali, da su nam rasizam, sovinizam i vrijedjanje postali dijelom svakodnevne kulture, i to je, kao, opsteprihvaceno. Kakav smo jad i bijeda od naroda, bez zere smopostovanja, bez trunke dostojanstva.
Znam. Sudeći prema onome što se može pročitati, BiH na okupu sada drži samo vanjska granica. Unutra je duboko podijeljena. A narod "zaražen" mržnjom koju nije u stanju prepoznati kod sebe, nego je samo pripisuje "onom drugom". Ne znam kako ćemo se iščupati iz ove spirale mržnje. Nisam optimista.
Iz toga se lako iscupati - kako smo upali u nju (propagandom, obrazovanjem (da, obrazovanjem!), pogresnim shvatanjem demokratije, infantilnim karakterom kolektiva, nadobudnoscu, prihvatanjem mitologije kao naucnih fakata, 'biranja' historije koja nam se svidja kao realne i stvarne pojave), tako se moramo i iscupati iz nje. A jedna od stvari je da se ova rasisticka i sovinisticka praksa u svakodnevnom zivotu pocne razmontiravati od kuce do foruma. To je pitanje odluke - kao i sve drugo sto ima veze sa ljudskim drustvom. Nema nikakvih nepromjenjihvih datosti. Jezik itekako oblikuje svijest. Inace, godinama govorim da je prva i najveca pomoc BiH koju je trebalo uvesti odmah nakon rata - kolektivna psihoterapija. Kolicina patoloskog narcizma koji se ovdje rasirio k'o korov treba hitno lijeciti. Svim sredstvima.
metal
Posts: 266
Joined: 09/06/2013 19:13

#1923 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by metal »

piupiu wrote: 28/11/2021 00:24
metal wrote: 27/11/2021 17:19

Znam. Sudeći prema onome što se može pročitati, BiH na okupu sada drži samo vanjska granica. Unutra je duboko podijeljena. A narod "zaražen" mržnjom koju nije u stanju prepoznati kod sebe, nego je samo pripisuje "onom drugom". Ne znam kako ćemo se iščupati iz ove spirale mržnje. Nisam optimista.
Iz toga se lako iscupati - kako smo upali u nju (propagandom, obrazovanjem (da, obrazovanjem!), pogresnim shvatanjem demokratije, infantilnim karakterom kolektiva, nadobudnoscu, prihvatanjem mitologije kao naucnih fakata, 'biranja' historije koja nam se svidja kao realne i stvarne pojave), tako se moramo i iscupati iz nje. A jedna od stvari je da se ova rasisticka i sovinisticka praksa u svakodnevnom zivotu pocne razmontiravati od kuce do foruma. To je pitanje odluke - kao i sve drugo sto ima veze sa ljudskim drustvom. Nema nikakvih nepromjenjihvih datosti.
"Iz toga se lako iščupati..."?!? Ne bih rekao da je baš "lako". Postalo nam je normalno sve ono što je još nedavno bilo nezamislivo. Napravili smo veliki korak nazad u svim oblastima.

Mentalno smo se vratili u predratno vrijeme, zloglasnu 1991., mediji su se prodali onom ko više plaća i "zalegli u rovove", obrazovanje nam je generalno katastrofa, svaki narod uzgaja svoje mitove... Kada se radi o demokratiji, znamo da imamo svakakva prava, a kad se učilo o obavezama nismo bili na času. I sve nam je tako.

Momački smo pokvarili sve što se moglo pokvariti. I sad nemamo pojma šta ćemo dalje. Ali, naravno, za sve su krivi "oni drugi".
User avatar
piupiu
Posts: 16297
Joined: 05/01/2008 05:08

#1924 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by piupiu »

metal wrote: 28/11/2021 00:35
piupiu wrote: 28/11/2021 00:24

Iz toga se lako iscupati - kako smo upali u nju (propagandom, obrazovanjem (da, obrazovanjem!), pogresnim shvatanjem demokratije, infantilnim karakterom kolektiva, nadobudnoscu, prihvatanjem mitologije kao naucnih fakata, 'biranja' historije koja nam se svidja kao realne i stvarne pojave), tako se moramo i iscupati iz nje. A jedna od stvari je da se ova rasisticka i sovinisticka praksa u svakodnevnom zivotu pocne razmontiravati od kuce do foruma. To je pitanje odluke - kao i sve drugo sto ima veze sa ljudskim drustvom. Nema nikakvih nepromjenjihvih datosti.
"Iz toga se lako iščupati..."?!? Ne bih rekao da je baš "lako". Postalo nam je normalno sve ono što je još nedavno bilo nezamislivo. Napravili smo veliki korak nazad u svim oblastima.

Mentalno smo se vratili u predratno vrijeme, zloglasnu 1991., mediji su se prodali onom ko više plaća i "zalegli u rovove", obrazovanje nam je generalno katastrofa, svaki narod uzgaja svoje mitove... Kada se radi o demokratiji, znamo da imamo svakakva prava, a kad se učilo o obavezama nismo bili na času. I sve nam je tako.

Momački smo pokvarili sve što se moglo pokvariti. I sad nemamo pojma šta ćemo dalje. Ali, naravno, za sve su krivi "oni drugi".
Eh, to, bravo! U sridu! Upravo je to taj infantilni narcizam o kojem govorim - izmisljanje nacina kako da nam drugi bude kriv za sve. Mislim, kad kazem lako - relativno lako :-? To je proces od jedno dvije decenije. Ovaj obrnuti traje vec tri i pobio je vise ljudi u miru, nego u ratu, vjeruj mi. Mladi ljudi nestaju, umiru od stresa, tuge, tijelo vise nece da trpi. U Bosni kao da niko nikada nije cuo za rijeci ljubav, kompromis, susjed, komsija, ljudkost, covjek, objektivnost, naucnost, okopavanje svoje baste... Sta rade te crkve i dzamije, zbog cijeg navodnog odsustva u socijalizmu nismo mogli zivjeti svoju ljudsku puninu? Evo, gdje je sad ta ljudska punina? U sirenju rasizma? U vjerovanju da je moj Bog superioran, a tvoj inferioran? Mi smo i u vjeri nakaradno selektivni i nakaradno (ne)demokraticni.

Neki dan kontam - evo ovdje citajuci Herceg-Bosna, pa Hercerg-Bosna. Meni to nekako smijesno. Prvo zato sto mi je Herceg-Bosna divno ime, nadimak, kako god za Bosnu, i tako mi je zao sto sada ima negativne konotacije. Ali mi je smijesno kad Hercegovci fanaticno masu tom Herceg-Bosnom, a ono turskiji izraz ne moze biti. Hahhaa. I ja tako prasnem u smijeh - i kontam - koji smo mi sizofrenicari. Da sjednemo i rasclanimo sve, umrli bi sami sebi od smijeha.

I te generalizacije su toliko glupave. Gledam nasu najuspjesniju estradnu veleposlanicu - Martinu MS - i put koji je ona presla. Mislim da u svekolikoj regionalnoj diplomatiji nema nikoga ko kulturnu diplomatiju radi bolje od nje. I covjek kad cita komentare kod nje na FB, vidi GLAD za normalnim zivotom, za normalnim odnosima. Ovako kako Martina radi mogli bi poceti raditi svi. Divim se onom covjeku Petru Corluki, kad sam prolazila kroz Grude nedavno, shvatila sam kako je to ogromna stvar - ima ta Violeta i polja smilja, i to je to. A on je covjek za divljenja i inspiracije. Ili jednog predivnog Gorana Bogdana, pa ima li sta bolje da ova nasa zemlja daje? Sto nam to ne bi bilo mjera?

A evo primjera koji govori o tome zasto treba poceti od jezika i obrazovanja. Dodjem na Pale relativno nedavno, sjednem u kafanu, pored mene sjede neki mladji likovi i pricaju 'o Turcima' u Sarajevu -- ovo je sad, 21. stoljece, vijek. I kao - to nam je svima na ponos. Mi smo superiorni, cisti, moralni pravedni... a mladi ljudi sjede s mobilnim telefonima s kojim jednim pritiskom dugmeta mogu nauciti sve o svijetu i lansirati raketu, dijelom su nevjerovatne tehnoloske revolucije... i oni pricaju da su im komsije iz grada u kojem im ocevi zaradjuju platu - Turci iz mitologiziranih narodnih epova. Pa stvarno, what the fuck? Je l' neko konta da je to patologija? Ko je mlade ljude naucio da ostanu mentalno zaglavljeni u srednjem vijeku? Ista je stvar s postom na koji sam reagovala i na pola forumskih rasprava, koje zorno pokazuju sve ovo o cemu govorim. Znaci, ne valja. Treba mijenjati. E, izvinjavam se, ponijelo me.
User avatar
piupiu
Posts: 16297
Joined: 05/01/2008 05:08

#1925 Re: Politika Hrvata u BiH

Post by piupiu »

metal wrote: 27/11/2021 23:17
Borba za "građansku BiH, bez podjela na torove" znači ustvari borbu za državu u kojoj će najbrojniji narod biti glavni. To znamo svi. Isto tako znamo da oni koji ne bi bili "glavni" nisu za takvu državu. Sasvim razumljivo.
Je l' stvarno to 'svi znamo'? Za mene je gradjanska drzava oslobadjanje od terora etno-nacionalizma, a ne drzava u kojoj ce jedan narod biti najbrojniji. Ali eto, to da 'narodi' covjeku kao pojedincu ne daju disati, da namecu svoj etno-nacionalni totalitarizam, tebi je to ok? Ja zelim povratak u 21. vijek i drzava koja je koncipirana na savremeni nacin - kao drzava pojedinaca, a ne drzava kolektiva (koji, pritom, nisu bas dobri u glavi). I tu opet dolazimo do infantilnog pristupa svijetu i potpuno iskrivljenog shvatanja demokratije i savremenog drustva.
Locked