Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post Reply
User avatar
geralt
Posts: 5199
Joined: 14/09/2017 12:45

#4901 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by geralt »

Spit_fire wrote: 28/07/2022 15:16
studiorum_tuzlaensis wrote: 28/07/2022 14:28 @Nespin I ja želim stabilan Balkan. :)

Ušli smo u kontradiktornosti. Uglavnom razumijem šta želiš reći. Meni je analogija bezveze jer naš Ustav je sklepan u avio bazi u Daytonu - Ohio za 15tak dana gdje su se sastale plemenske vođe i prve vojskovođe, dok su američki ustav pisali izuzetno pronicljivi ljudi i jedni od najvećih umova tog vremena duži period...

Bilo kakve izmjene ovog sklepanog dokumenta bez dogovora iznutra su kontraproduktivne, uzimajući u obzir da je stanje u narodu poprilično stabilno. Evo opet izbora, evo opet prilike za promjene. Treba birati mlađe ljude, glasati isključivo za osobe a ne STRANKE itd .itd..
Kao prvo dejton je mirovni sporazum sa osnovnim zadatkom
da zaustavi rat

Ameri su racunali da ce nakon svih uzasa rata i presuda , nakon nekih 10 godina prije svega Srbi pa onda i ostali dozivjeti katarzu kao sto su Nijemci i da ce se taj sporazum ponistiti i krenuti se u pravljenju gradjanske drzave ili necega sto je prilbizno tome

Katarza je jedino kod Bosnjaka prosla bar jendim dijelom, mada oni su je i najmanje trebali

Ono sto nisu racunali je to da ce i nakon 30 godina i Srbi i Hrvati biti u 93, da se ideje nece pomjeriti ni za milimetar...da je dejton shvacen da im legalizovao genocid i UZP pa da sad u mirj mogu nastaviti...to nije bio ni plan ni cilj, samo su Ameri iako im to nije osobina PUNOOO PODCIJENILI balkansi mentalitet i zelju za separatizmom...sad ne znaju sta bi jer ne mogu pogazit sebe a ne mogu ni nac izlaz...vjerovatno da ih se pita 95 kako bi i sta bi
da bi pustili Hrvatski scenario.
Ameri su racunali da ce se dejtonski sporazum mijenjati u fazama, od kojih je prva trebala biti famozni aprilski paket. Kada je demagog Silajdzic to uspio unistiti radi svog ulaska u Predsjednistvo, digli su ruke i rekli "eto vas tamo pa se :izet: ".
User avatar
Nespin
Posts: 1887
Joined: 26/03/2019 19:02

#4902 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Nespin »

8-)
Last edited by Nespin on 06/09/2022 13:54, edited 1 time in total.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#4903 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Spit_fire »

geralt wrote: 28/07/2022 15:22
Spit_fire wrote: 28/07/2022 15:16

Kao prvo dejton je mirovni sporazum sa osnovnim zadatkom
da zaustavi rat

Ameri su racunali da ce nakon svih uzasa rata i presuda , nakon nekih 10 godina prije svega Srbi pa onda i ostali dozivjeti katarzu kao sto su Nijemci i da ce se taj sporazum ponistiti i krenuti se u pravljenju gradjanske drzave ili necega sto je prilbizno tome

Katarza je jedino kod Bosnjaka prosla bar jendim dijelom, mada oni su je i najmanje trebali

Ono sto nisu racunali je to da ce i nakon 30 godina i Srbi i Hrvati biti u 93, da se ideje nece pomjeriti ni za milimetar...da je dejton shvacen da im legalizovao genocid i UZP pa da sad u mirj mogu nastaviti...to nije bio ni plan ni cilj, samo su Ameri iako im to nije osobina PUNOOO PODCIJENILI balkansi mentalitet i zelju za separatizmom...sad ne znaju sta bi jer ne mogu pogazit sebe a ne mogu ni nac izlaz...vjerovatno da ih se pita 95 kako bi i sta bi
da bi pustili Hrvatski scenario.
Ameri su racunali da ce se dejtonski sporazum mijenjati u fazama, od kojih je prva trebala biti famozni aprilski paket. Kada je demagog Silajdzic to uspio unistiti radi svog ulaska u Predsjednistvo, digli su ruke i rekli "eto vas tamo pa se :izet: ".
Slazem se al poenta je da nema volje i da je proslo to naslo bi se nesto peto..

Kao sto rekoh ljudi komplikuju stvari a poprilicno su jednostvane, odredjene grupacijw nikada ni pod kojim uslovima ovu zemlju nece prihvatit kao svoju i bilo kakav pomal u tom smjeru ce biti sabotiran...nema stvarno potrebe ic u historijske i filozofske rasprave...

Ocekujes od nekoga da pregovaras i nadjes kompromis u vezi boljitka drzave, a njegov zahtjev u tom kompromisu je da ti srusi drzavu...nemoguca postavka

Bez obzira sta neko pricao i dal se slozio samnom, moje misljenje je da sBosnjaci nisu zlatni al su dali i previse ustupaka, svaki naredni bi bio cisti idiotizam i samoubistvo..jer u konacnic kao sto rekoh koliko god das malo je, ono sto bi bilo dovoljno bi znacilo kraj drzave
Anquilla
Posts: 2397
Joined: 25/04/2016 19:31

#4904 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Anquilla »

studiorum_tuzlaensis wrote: 28/07/2022 12:32 Cenzus od 3% za DOM NARODA uopće ne bi bio sporan, da se ovlasti tog Dom Naroda svedu samo na Zakone koji se tiču vitalnih nacionalnih pitanja kao što su: obrazovanje, vjera, sloboda izražavanja, zastupljenosti i zaposlenja u organima javne uprave i sl.

Ali ovdje se priča sasvim druga priča.... Dom Naroda je ALFA I OMEGA svakog zakona, što nema veze sa pameću. Narode ne treba da interesuje zakonodavstvo POREZNA POLITIKA, MONETARNA POLITIKA, PRIVREDNI RAZVOJ, SPORT, EKOLOGIJA, INDUSTRIJA, to su poslovi PARLAMENTA tj. svih građanja države.
:thumbup:

Nema šanse za dogovor među strankama. Dok se svijest kod većine građana ne promijeni, te shvate da pravo etničke grupe nije u beton uklesano, nema ovdje države ravnopravne za sve građane.
Nažalost, mi to za života dočekati nećemo.

Ako je ovaj odlučio da nametne IZ, onda nek reducira ovlasti DN, jer ovakav prijedlog kakav je imao samo pogoduje HDZ-u i SDA.

Iako, sav svoj kredibilitet je izgubio.

Također, ovi komentari koji omalovažavaju skoro pa spontano okupljanje građana, uz konstatacije da se ne zna šta je htio nametnuti, da se nešto trebalo čekati... Mislim da niste u pravu, nametnuo bi on kako je zamislio i zauvijek cementirao etničku podjelu ove države. Šta je tačno promijenilo njegovu odluku, to nećemo saznati, ali protest građana je sigurno imao uticaja.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16328
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#4905 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by sime_cipol »

Ako nametne zakon kakav je naumio, onda je bolje da ne dira ovlasti DN jer ce onda HDZ i SNSD redovno preglasavati Bošnjake i razvuci im pamet i unistiti i ovo malo drzave sto imamo.
plavi_E
Posts: 6548
Joined: 18/10/2021 19:47

#4907 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by plavi_E »

Schmidt: Cenzus od tri posto nije primjenjiv, mora se ići drugim putem

Ovo sa 3% je blago receno bas cudno. Kao prvo Covicu ti 3% i ne trebaju on sa onih 8 potrebni za nominaciju moze lagodno imati vlast. Kao drugo bilo kakvo iskljucivanje iz politickih institucija neke grupe jer je ima malo pada na Evropskom Sudu ko sa kruske. I to sam Shmit evo priznaje. Cemu onda tih 3% oko kojih se digla ovolika prasina je malo cudno.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#4908 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by L u c i f e r »

Anquilla wrote: 28/07/2022 15:55
studiorum_tuzlaensis wrote: 28/07/2022 12:32 Cenzus od 3% za DOM NARODA uopće ne bi bio sporan, da se ovlasti tog Dom Naroda svedu samo na Zakone koji se tiču vitalnih nacionalnih pitanja kao što su: obrazovanje, vjera, sloboda izražavanja, zastupljenosti i zaposlenja u organima javne uprave i sl.

Ali ovdje se priča sasvim druga priča.... Dom Naroda je ALFA I OMEGA svakog zakona, što nema veze sa pameću. Narode ne treba da interesuje zakonodavstvo POREZNA POLITIKA, MONETARNA POLITIKA, PRIVREDNI RAZVOJ, SPORT, EKOLOGIJA, INDUSTRIJA, to su poslovi PARLAMENTA tj. svih građanja države.
:thumbup:

Nema šanse za dogovor među strankama. Dok se svijest kod većine građana ne promijeni, te shvate da pravo etničke grupe nije u beton uklesano, nema ovdje države ravnopravne za sve građane.
Nažalost, mi to za života dočekati nećemo.

Ako je ovaj odlučio da nametne IZ, onda nek reducira ovlasti DN, jer ovakav prijedlog kakav je imao samo pogoduje HDZ-u i SDA.

Iako, sav svoj kredibilitet je izgubio.

Također, ovi komentari koji omalovažavaju skoro pa spontano okupljanje građana, uz konstatacije da se ne zna šta je htio nametnuti, da se nešto trebalo čekati... Mislim da niste u pravu, nametnuo bi on kako je zamislio i zauvijek cementirao etničku podjelu ove države. Šta je tačno promijenilo njegovu odluku, to nećemo saznati, ali protest građana je sigurno imao uticaja.
Podmukli gad :thumbup:
hipija
Posts: 1621
Joined: 30/12/2010 18:17

#4909 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by hipija »

Problem sa HDZ je što imaju maksimalističke ciljeve i ono što oni traže je čista ucjena, odnosno mi smo za dogovor ali da bude onako kako mi tražimo.
U svemu ovome SDA je odigrala i još uvijek igra jako prljavu i perfidnu igru. Zna se šta je Izetbegović dogovorio sa Ćovićem u Mostaru prije 2 godine i sad se prave malo mutavi i glume spasioce BiH iako ništa manju štetu po BiH ne prave od HDZ. Mislim da tu činjenicu opozicija nije u dovoljnoj mjeri eksploatisala a trebali su i imaju još vremena do izbora.
Također drago mi je da su protesti imali uticaja na odluke VP i ne slažem se sa ovima koji relativizuju proteste jer kao protestuje se zbog nečega čiji sadržaj nije ni poznat javnosti. Da je sadržaj izmjena IZ bio drugačijeg sadržaja VP bi se već oglasio i rekao da se radi o pogrečnim medijskim špekulacijama i da nema razloga za zabrinutost javnosti, međutim on to nije učinio što znači da je sadržaj teksta izmjena IZ bio autentičan. Da je VP nametnuo izmjene IZ, pa se onda pozivalo na proteste, kasno bi onda bilo za bilo šta. Ovako mislim da smo i sami sebe malo iznenadili, da ne spominjem drugu stranu sa više aktera.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#4910 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Ramzess Veliki »

_Reds_ wrote: 28/07/2022 11:03 Je li ti zaista vjeruješ u to sve napisano, pogotovo to boldirano ?
Neko te nesto pitao?
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#4911 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by _Reds_ »

Ramzess Veliki wrote: 28/07/2022 19:49
_Reds_ wrote: 28/07/2022 11:03 Je li ti zaista vjeruješ u to sve napisano, pogotovo to boldirano ?
Neko te nesto pitao?
Opet te žena nasekirala? Ne daj se Ramo ;) :P
saimidin
Posts: 2796
Joined: 20/05/2011 17:53

#4912 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by saimidin »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/schmidt ... /220728049

Zanimljiv intervju, sam je priznao da je 3 posto htio nametnuti I da je odustao, koliko ja vidim logicno je da sada ide na povecanje broja delegata po klubovima, I da ce do izbora nesto dati hdz, kako bi izbjegao prebrojavanje o kojem niko ne govori I probleme na jugu

Ali meni najzanimljivije je:
I oni koji su se dali malo potpaliti u Sarajevu trebali bi imati na umu, a ja to jako dobro znam: ako više ne bude visokog predstavnika, onda nema ni stabilnosti.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#4913 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Spit_fire »

saimidin wrote: 28/07/2022 22:17 https://www.klix.ba/vijesti/bih/schmidt ... /220728049

Zanimljiv intervju, sam je priznao da je 3 posto htio nametnuti I da je odustao, koliko ja vidim logicno je da sada ide na povecanje broja delegata po klubovima, I da ce do izbora nesto dati hdz, kako bi izbjegao prebrojavanje o kojem niko ne govori I probleme na jugu

Ali meni najzanimljivije je:
I oni koji su se dali malo potpaliti u Sarajevu trebali bi imati na umu, a ja to jako dobro znam: ako više ne bude visokog predstavnika, onda nema ni stabilnosti.
Ma jok ba suplja
User avatar
corolla02
Posts: 10388
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#4914 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by corolla02 »

realno OHR ce cekati oktobarske izbore

ako ni jedna od momentalno vladajucih stranka ne izgubi, od oktobra kandzijom ce nas gonjati, cijeli BiH politicki aparat nece biti prava zalbe

cijeli zapadni svijet ce stati iza njeg, svojim djelovanjem ce nas znatno pribliziti evroatlanskim organizacijama

zivi bili pa vidjeli :D
Karikaturist
Posts: 3831
Joined: 20/12/2020 10:03

#4915 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Karikaturist »

Kad vidim ovo IZ odmah presaltam na islamska zajednica, nikako da se uvezem sa ovim izvornim ili izbornim :izet:
User avatar
drmadzija
Posts: 414
Joined: 23/08/2007 03:09

#4916 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by drmadzija »

saimidin wrote: 28/07/2022 22:17 https://www.klix.ba/vijesti/bih/schmidt ... /220728049

Zanimljiv intervju…
Last edited by drmadzija on 31/08/2022 00:24, edited 1 time in total.
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 410
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#4917 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by srce_ruke_lopata »

Morel’ Šmit upotrijebiti Bonske ovlasti da ugasi ove požare?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24861
Joined: 08/09/2005 20:08

#4918 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Haris.ba »

saimidin wrote: 28/07/2022 22:17

Ali meni najzanimljivije je:
I oni koji su se dali malo potpaliti u Sarajevu trebali bi imati na umu, a ja to jako dobro znam: ako više ne bude visokog predstavnika, onda nema ni stabilnosti.
50 tisuca razloga mjesecno za tu mantru.....
User avatar
Sanjarko
Posts: 23279
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#4919 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Sanjarko »

srce_ruke_lopata wrote: 29/07/2022 04:58 Morel’ Šmit upotrijebiti Bonske ovlasti da ugasi ove požare?
jb se njemu za tim

mogucnost-otvaranja-novih-frontova-t163218.html
sto bi ga se ticalo :?: plin iz Azerbejdzana i Irana via jug Armenije i Turske do Europe, kuha se ovdje, kuha se u Levantu [Sirija i Liban], a i kod nas u BiH i na Balkanu, jb-no
bitno zakuhat
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#4920 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by problemnatravunu »

Spit_fire wrote: 28/07/2022 23:59
saimidin wrote: 28/07/2022 22:17 https://www.klix.ba/vijesti/bih/schmidt ... /220728049

Zanimljiv intervju, sam je priznao da je 3 posto htio nametnuti I da je odustao, koliko ja vidim logicno je da sada ide na povecanje broja delegata po klubovima, I da ce do izbora nesto dati hdz, kako bi izbjegao prebrojavanje o kojem niko ne govori I probleme na jugu

Ali meni najzanimljivije je:
I oni koji su se dali malo potpaliti u Sarajevu trebali bi imati na umu, a ja to jako dobro znam: ako više ne bude visokog predstavnika, onda nema ni stabilnosti.
Ma jok ba suplja
Ja sam isto mišljenja da je ovo o 3% zapravo "kost" koju je OHR namjerno bacio među političare, čisto da vidi reakcije, još "zaprijetio" da će on tako nametnuti....dobro je da razmrda i razbudi sve ove kojima su usta puna BiH, koji se ogrću u zastave, a i ove građanske soc liberale
Lex77
Posts: 989
Joined: 09/02/2010 23:23

#4921 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Lex77 »

Nije to bila nikakva kost nego je on dobio napisan zakon koji je trebao progutati. I pisalo je 3%.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#4922 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Spit_fire »

problemnatravunu wrote: 29/07/2022 07:00
Spit_fire wrote: 28/07/2022 23:59

Ma jok ba suplja
Ja sam isto mišljenja da je ovo o 3% zapravo "kost" koju je OHR namjerno bacio među političare, čisto da vidi reakcije, još "zaprijetio" da će on tako nametnuti....dobro je da razmrda i razbudi sve ove kojima su usta puna BiH, koji se ogrću u zastave, a i ove građanske soc liberale
Ja sma bio ironican..a ovo sto je schmit htio uvest je istina do zadnjeg slova
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#4923 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by patriot_bih »

Evo jedno dobro pitanje

Ako je trenutno Dom naroda FBiH = dom kantona i dom naroda, a što Hrvatima ne odgovara i žele isljučivo plemenski dom naroda bez ravnopravne zastupljenosti kantona onda se pitam:

Zašto Bošnjaci ne mogu imati 70% zastupljenost u Domu naroda FBiH ako ih je prema popisu iz 2013. 70,40% u FBiH?

(Hrvata teba biti u domu naroda 22,44%, Srba 2,5%, 5% ostalih)

Kada se ukine teritorijalni faktor u domu naroda onda nema potrebe za ravnomjernu zastupljenost naroda.

Dom naroda je već neravnomjeran jer diskriminiše Ostale koji iako ih je više od Srba imaju manje delegata.
http://parlamentfbih.gov.ba/v2/bs/stran ... stranica=2

Možda je balans (ako mora jednak broj) onda da i Ostali dobiju 17 delegata i da odluke prolaze prostom većinom + 1 delegat iz svakog kluba.
To bi uklonilo 99% blokada.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16328
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#4924 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by sime_cipol »

Ljudi hoce treci entitet. Kraj. Tacka. Ende.
Treba im dati iza uha
Lex77
Posts: 989
Joined: 09/02/2010 23:23

#4925 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Lex77 »

SAŠA MAGAZINOVIĆ KAŽE DA SU GRAĐANI URADILI LAVOVSKI DIO POSLA: "Schmidt mi je zamjerio što sam pisao Adisu Ahmetoviću"

“Ovo je bila jedna ozbiljna politička utakmica. Imate ljudi koji zagovaraju svoj stav, pri tome mislim na ono što je bio prijedlog, koriste sve moguće kontakte i političke trgovine na međunarodnoj sceni da bi izvojevali tu svoju pobjedu”, rekao je, dodajući:

Saša Magazinović, zastupnik u Parlamentu BiH, komentarišući za N1, tehničke izmjene Izbornog zakona BiH, koje je nametnuo visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, kazao je da je donio racionalnu odluku, te da su građani uradili dio lavovskog posla. 

“Ovo je bila jedna ozbiljna politička utakmica. Imate ljudi koji zagovaraju svoj stav, pri tome mislim na ono što je bio prijedlog, koriste sve moguće kontakte i političke trgovine na međunarodnoj sceni da bi izvojevali tu svoju pobjedu”, rekao je, dodajući:

“Nama stranci, između ostalog ljudi iz OHR-a i ambasada, govore: ‘ne radimo ništa novo, implementiramo sporazum Izetbegović-Čović čiji smo mi bili svjedoci i gdje piše ovo što je visoki predstavnik htio uraditi”.


Magazinović je rekao i da mu je Schmidt zamjerio pismo Adisu Ahmetoviću, zastupniku u Bundestagu.

“Iza tog pisma ja stojim. Zasmetalo mu je da ima problem sa mojim stavom koji kaže da podjele teritorije na etničkoj osnovi, Srbi na jednu stranu, Hrvati na jednu, Bošnjaci na jednu, što bi bio rezultat  ovakvih izmjena Izbornog zakona i nemogućnosti predstavljanja u određenim sredinama, da je to politika koja je ovdje vođena devedeset godina i da je o njoj dao mišljenje sud u Hagu“, rekao je Magazinović.

Komentarisao je i izjavu lidera SDA, koji je u Hadžićima rekao: “Prebrojali smo se. I koliko lovaca imamo i koliko ima mladih ljudi i koliko imamo instruktora na dronovima i tako dalje. Dalje neću, ali evo samo da znate”.

“Da je Bakir Izetbegović izgovorio, ovo što je izgovorio ovih dana, nakon donešenih odluka nekoliko desetina hiljada KM bi ovo košta ta izjava i njega i SDA. Mislim na izjavu oko prebrojavanja”, prokomentarisao je.
Post Reply