Da li je rs genocidna tvorevina?

Post Reply

Da li je rs genocidna tvorevina?

Da
137
86%
Ne
23
14%
 
Total votes: 160

User avatar
Sanjarko
Posts: 23231
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#126 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Sanjarko »

U Rogatici ubili oko 8.000 Bosnjaka u proteklom i II svjetskom ratu. Majka mi je rahmetli bila ratno siroce. Citavu joj skoro porodicu ubili.
Goran1987
Posts: 56
Joined: 31/07/2021 14:53

#127 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Goran1987 »

Pozdrav svima, pratim forum vec duze vremena(godinama) al se ne registrovah ranije(nije mi prolazila aktivacija) . Neko je spomenuo na ovoj ili nekoj drugoj temi, da li ima igdje Srba da se jave pa cu da iskoristim priliku.

Prvo da se predstavim, kao sto se vidi iz nika imam 34 godine i sa ratom nikakve veze osim sto sam ga dozivio kao dijete. Zivim u RS, BIH citav svoj zivot, osim emotivne, druge veze sa Srbijom nemam.

Da se odmah ogradim, o Srebrenici se direktno necu izjasnjavati, recicu samo da postujem presude suda iako smatram da isti nije ispunio svoju svrhu i debelo je bio pristrasan, barem iz mog ugla.

Sto se tice teme, ne smatram da je Republika Srpska genocidna tvorevina, ni manje ni vise nego ijedna drzava, autonomna oblast ili sta god. Cisto sumnjam da postoji ijedna da nije nastala na nekoj vrsti nasilja...

Za mene je ona kuluminacija srpske teznje da bude samostalan na ovim prostorima. Da li je nastala u dejtonu ili 92 je irelevantno, predstavlja za Srbe kako ja to vidim, zadnju zastitu na ovim prostorima. Kad kazem zastitu, mislim na istorijski period, od naroda koji je bio vecina u BIH u zadnjih nekoliko vjekova dosli smo do toga da se svaki dan spominje da smo strano tkivo koje treba poslati preko Drine...

Mislim da na nivou pojedinca niko od nas nema problem sa gradjanima druge vjere ili nacionalnosti, problem je politika. Pod "nas" smatram gradjane BIH koji i dalje zive u njoj, dijaspora sa bilo koje strane je samo teg i ne smatram ih za relevantne sagovornike.

Sa Bosnjacke strane hegemonisticka, unitarna, koja Bosnu vidi kao eksluzivno svoju domovinu, sa Hrvastke strane secionisticka ali podla, jer su i sami svjesni da su previse dobili raspadom Jugoslavije pa sad samo izokola cekaju priliku ne bi li jos uzeli. Srpska strana se nikad nije pomirila sa raspadom bivse drzave, i dalje se nada sjedinjenu sa Srbijom, ako ne moze to, onda da bar ima eksluzivitet ba teritoriju koji je omedjila u zadnjem ratu. Mislim da nijedna nije za iskren dogovor...

Ko je u pravu u to ne ulazim al se sve strane moraju necega odreci ako zelimo da nam djeca zive u miru (dijaspora se ovdje ponovo ne racuna, njihova su djeca na sigurnom). Nadam se da ce sve ove tenzije da se spuste, da malo narod psihicki odmori, jer citajuci postove zadnjih dana ni meni koji sam navikao na svasta nije dobro....

Pozdrav jos jednom, na fer i konstruktivna pitanja od ljudi koji zive u BIH cu odgovoriti ako neko uopste zeli da cuje drugo misljenje...
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#128 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by starii »

nosila ona naziv genocidna ili ne, činjenici međunarodnog suda ne mogu izbrisati da je bio na toj teritoriji genocid.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#129 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Bloo »

vatrogasac wrote: 31/07/2021 15:16 Bilo je portala koji su čuvali tu dokumentaciju, ali padnu. Možda ima da su negdje preselili, ali mi nisu došli pod oko. Nataša Zimonjić-Čengić i Adil Zulfikarpašić su toga dosta zabilježili u prošlom ratu po istočnoj Bosni i Hercegovini. U mom rodnom mjestu još ima članova porodica zvanih muhadžiri koji su bježali od kame i pričali mi o tim strahotama. Nije mit.
Nisam rekla da su progoni i klanja mit, vec da je teza o 11 genocida mit.
http://www.prometej.ba/clanak/povijest/ ... acima-4376

Članak je iz 2020.
amflet se ustvari javlja pod dva naziva, iako je sadržaj istih gotovo identičan. Najstariji primjer online verzije pamfleta, a kojeg sam uspio iskopati, objavljen je na portalu Bošnjaci.net 19. januara 2004. godine pod nazivom: Jedanaest genocida nad Bošnjacima. Međutim, tamo postoji i skoriji primjer istih tvrdnji, objavljen 8. aprila 2011. godine pod nazivom: Deset genocida nad muslimanima Balkana, gdje se kao autor navodi Nezim Halilović Muderris, koji se poziva na radove Rizaha Grude i Mustafe Spahića. Slična dogmatika pronalazi se i na portalu Dialogos, članka objavljenog 9. jula 2016. godine, gdje se kao autor navodi Resul Mehmedović i poziva na odlomke iz knjige “Povijest islama” autora Mustafe Spahića, ističući stranice 409-412. Knjiga “Povijest islama” objavljena je prvobitno u Sarajevu 1996. godine. Rizah Gruda je na ovu temu dao intervju za portal Bošnjaci.net, koji je objavljen 25. maja 2011. godine pod naslovom: “Da nije bilo istrebljenja i genocida većinu stanovnika u Crnoj Gori bili bi Bošnjaci i Albanci”. Dokumentarac na temu pod nazivom ''Bošnjaci - genocid u kontinuitetu'', režisera Avde Huseinovića, a u produkciji Bošnjačko-američke nacinalne asocijacije, premijerno je prikazan 2016. godine, a od 9. januara 2017. godine dostupan je i na YouTube-u. Među autorima projekta su Fatmir Alispahić i Selma Rizvić. Ipak, ono što je najzastrašujuće od svega, navedeni pamflet ne cirkulira samo na srodnim portalima i internet forumima, nego je pronašao svoj put i do akademskih institucija, a teza o jedanaest (ili čak trinaest) genocida provlači se i kroz „ozbiljnije“ medije poput Preporoda. Meni je osobno poznato da se navedeni pamflet „izučava“ na izbornom predmetu Sociologija genocida, na Pravnom fakultetu Univerziteta u Tuzli, ali sam uvjeren i u to da se o njemu može čuti i na još kojem srodnom predmetu kojeg drže srodni ideolozi...


Anyway, na kraju članka se navodi:
Cilj ovakvih pamfleta i priča je jasan autorima, a nadam se da će ih i čitatelji shvatiti - šta se to valja iza brda i pročitati ih između redova. Ako ste Hrvat ili Srbin, vaša krivica je kolektivna, nasljediva i traje čitavu historiju. Ili ako vaša porodica ima iole članova ljudi koji su muslimani i/ili Bošnjaci, ali se izjašnjavate kao Bosanac, Jugosloven ili bilo šta što nije Bošnjak, ili ako ste čak Bošnjak, a glasate za neke od ljevičarskih ili građanskih stranaka, shvatite da ste za autore i pristalice ovih poremećenih priča otpadnici, genocidni narodi, ustaše, četnici, vlasi, škutori, đikani, kamenjari, fina gradska raja (FGR) ili raja (u prijevodu – niži društveni sloj, sirotinja, prezreni stalež), komunjare, samomrzitelji, autogenocidaši (ovo je termin koji se posebno mogao čuti za vrijeme popisa stanovništva 2013. godine) i šta god im drugo padne na um. Oni su u svojim glavama elitni i temeljni narod ove zemlje, genetski dobri, fini, mirni i naivni, a vi ste genetski poremećena čudovišta i zli stranci.



Ovo gore se takode moze primjeniti i na srpsku mitomaniju te dakako i hrvatsku. Autosovinisticki Srbin...omiljena uvreda. Zar ne? Imas interesantne uporedne clanke o bosnjackoj i hrvatskoj mitomaniji.


Da sumiram,samoviktimizacija i mitomanija očito "pale" kod sve tri etnije, barem kod većine.


I necu vise u off topic :) RS je nastala na genocidu, progonima, zlocinima...ali kao entitet je dio BiH, te presude (ispravite me ako grijesim) nigdje ne kvalificiraju entitet kao genocidni.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#130 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by cyprus »

Goran1987 wrote: 31/07/2021 15:45 Pozdrav svima, pratim forum vec duze vremena(godinama) al se ne registrovah ranije(nije mi prolazila aktivacija) . Neko je spomenuo na ovoj ili nekoj drugoj temi, da li ima igdje Srba da se jave pa cu da iskoristim priliku.

Prvo da se predstavim, kao sto se vidi iz nika imam 34 godine i sa ratom nikakve veze osim sto sam ga dozivio kao dijete. Zivim u RS, BIH citav svoj zivot, osim emotivne, druge veze sa Srbijom nemam.

Da se odmah ogradim, o Srebrenici se direktno necu izjasnjavati, recicu samo da postujem presude suda iako smatram da isti nije ispunio svoju svrhu i debelo je bio pristrasan, barem iz mog ugla.

Sto se tice teme, ne smatram da je Republika Srpska genocidna tvorevina, ni manje ni vise nego ijedna drzava, autonomna oblast ili sta god. Cisto sumnjam da postoji ijedna da nije nastala na nekoj vrsti nasilja...

Za mene je ona kuluminacija srpske teznje da bude samostalan na ovim prostorima. Da li je nastala u dejtonu ili 92 je irelevantno, predstavlja za Srbe kako ja to vidim, zadnju zastitu na ovim prostorima. Kad kazem zastitu, mislim na istorijski period, od naroda koji je bio vecina u BIH u zadnjih nekoliko vjekova dosli smo do toga da se svaki dan spominje da smo strano tkivo koje treba poslati preko Drine...

Mislim da na nivou pojedinca niko od nas nema problem sa gradjanima druge vjere ili nacionalnosti, problem je politika. Pod "nas" smatram gradjane BIH koji i dalje zive u njoj, dijaspora sa bilo koje strane je samo teg i ne smatram ih za relevantne sagovornike.

Sa Bosnjacke strane hegemonisticka, unitarna, koja Bosnu vidi kao eksluzivno svoju domovinu, sa Hrvastke strane secionisticka ali podla, jer su i sami svjesni da su previse dobili raspadom Jugoslavije pa sad samo izokola cekaju priliku ne bi li jos uzeli. Srpska strana se nikad nije pomirila sa raspadom bivse drzave, i dalje se nada sjedinjenu sa Srbijom, ako ne moze to, onda da bar ima eksluzivitet ba teritoriju koji je omedjila u zadnjem ratu. Mislim da nijedna nije za iskren dogovor...

Ko je u pravu u to ne ulazim al se sve strane moraju necega odreci ako zelimo da nam djeca zive u miru (dijaspora se ovdje ponovo ne racuna, njihova su djeca na sigurnom). Nadam se da ce sve ove tenzije da se spuste, da malo narod psihicki odmori, jer citajuci postove zadnjih dana ni meni koji sam navikao na svasta nije dobro....

Pozdrav jos jednom, na fer i konstruktivna pitanja od ljudi koji zive u BIH cu odgovoriti ako neko uopste zeli da cuje drugo misljenje...
Pozdrav generacijo, isto smo godište... Ja sam dijete iz mješanog braka (frtalj Srbin), izjašnjavam se kao Jugoslaven, ali cijeli život živim u Sarajevu (uključujući i vrijeme opsade), te iako mi neki ovdje na forumu ne vjeruju probosanski sam orijentisan... Šta to znači - pa eto, volim Bosnu i Hercegovinu, smatram je svojom domovinom, i volio bih da jednog dana postane normalna država... Prema Srbiji imam ambivalentna osjećanja - postoje određene stvari koje me privlače, ali i mnogo toga što me odbija... O ratnoj Republici Srpskoj mislim sve najgore, a ovu mirovnu (dejtonsku) sam spreman tolerisati, ali pod uslovom da se odrekne sramotnog naslijeđa iz prošlosti... Minimum minimuma je prestanak glorificiranja masovnih ubica i ratnih zločinaca... Prestanak negiranja genocida dođe čak i sekundarno bitan u odnosu na tu nepojmljivost...

Moje pitanje za tebe - da li smatraš da su u ratu približno svi jednako zasrali ili ima ipak neko ko je značajno više zasro?
Last edited by cyprus on 31/07/2021 16:05, edited 1 time in total.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#131 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by mirsek »

Goran1987 wrote: 31/07/2021 15:45 Pozdrav svima, pratim forum vec duze vremena(godinama) al se ne registrovah ranije(nije mi prolazila aktivacija) . Neko je spomenuo na ovoj ili nekoj drugoj temi, da li ima igdje Srba da se jave pa cu da iskoristim priliku.

Prvo da se predstavim, kao sto se vidi iz nika imam 34 godine i sa ratom nikakve veze osim sto sam ga dozivio kao dijete. Zivim u RS, BIH citav svoj zivot, osim emotivne, druge veze sa Srbijom nemam.

Da se odmah ogradim, o Srebrenici se direktno necu izjasnjavati, recicu samo da postujem presude suda iako smatram da isti nije ispunio svoju svrhu i debelo je bio pristrasan, barem iz mog ugla.

Sto se tice teme, ne smatram da je Republika Srpska genocidna tvorevina, ni manje ni vise nego ijedna drzava, autonomna oblast ili sta god. Cisto sumnjam da postoji ijedna da nije nastala na nekoj vrsti nasilja...

Za mene je ona kuluminacija srpske teznje da bude samostalan na ovim prostorima. Da li je nastala u dejtonu ili 92 je irelevantno, predstavlja za Srbe kako ja to vidim, zadnju zastitu na ovim prostorima. Kad kazem zastitu, mislim na istorijski period, od naroda koji je bio vecina u BIH u zadnjih nekoliko vjekova dosli smo do toga da se svaki dan spominje da smo strano tkivo koje treba poslati preko Drine...

Mislim da na nivou pojedinca niko od nas nema problem sa gradjanima druge vjere ili nacionalnosti, problem je politika. Pod "nas" smatram gradjane BIH koji i dalje zive u njoj, dijaspora sa bilo koje strane je samo teg i ne smatram ih za relevantne sagovornike.

Sa Bosnjacke strane hegemonisticka, unitarna, koja Bosnu vidi kao eksluzivno svoju domovinu, sa Hrvastke strane secionisticka ali podla, jer su i sami svjesni da su previse dobili raspadom Jugoslavije pa sad samo izokola cekaju priliku ne bi li jos uzeli. Srpska strana se nikad nije pomirila sa raspadom bivse drzave, i dalje se nada sjedinjenu sa Srbijom, ako ne moze to, onda da bar ima eksluzivitet ba teritoriju koji je omedjila u zadnjem ratu. Mislim da nijedna nije za iskren dogovor...

Ko je u pravu u to ne ulazim al se sve strane moraju necega odreci ako zelimo da nam djeca zive u miru (dijaspora se ovdje ponovo ne racuna, njihova su djeca na sigurnom). Nadam se da ce sve ove tenzije da se spuste, da malo narod psihicki odmori, jer citajuci postove zadnjih dana ni meni koji sam navikao na svasta nije dobro....

Pozdrav jos jednom, na fer i konstruktivna pitanja od ljudi koji zive u BIH cu odgovoriti ako neko uopste zeli da cuje drugo misljenje...
Pozdrav i tebi..
Kad su Srbi bili apsolutna vecina u BIH, tj preko 50% ?
Koji genocid koji se desio nad Srbima negiraju Bosnjaci ?
Bosnjaci su apsolutna vecina u BIH, nad njima je ucinjen genocid i najveci zlocini sa najvecim brojem i omjerom ubijenih civila u proteklom ratu, zasto je vecina vjerskih objekata unistena, kome su ti objekti smetali, il je to bio neki veci plan ? Citav dijapazon raznih zlocina je koristen..
Bosnjaci imaju svo pravo i logiku da traze najveca prava i zastitu u BIH zbog toga, ali oni SAMO traze full ravnopravnost i slobodu na citavoj teritoriji u BIH, i demokratska prava vecine kao u svakoj normalnoj drzavi.
Ne mogu Srbi stalno prijetiti silom ili blokadama ako im se nesto ne svidja. Imas dejton, visokog predstavnika kao nekoga iznad svega, ustav, zakone, demokratsku vecinu u drzavi pa se u okviru toga pokusavaj dogovoriti sa ostalima. Ako ti se ne svidja, pa iseli se. Koliko je mladih iselilo radi boljeg zivota svakako pa sta sad.
Al silu i krsenje zakona nemoj pokusavati prosipati, jer je to mac sa dvije ostrice.
User avatar
enko 1964
Posts: 1083
Joined: 11/02/2010 10:45

#132 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by enko 1964 »

Ono što se u Dejtonu nazvalo "Republika Srpska" jeste genocidna tvorevina.
Sam program odmetnute srpske vlasti u sebi sadrži nešto što su na sudovima prepoznali i presudili kao genocid.
I nije genocid bio samo u Srebrenici. Po meni, jednako stravični zločini a u nekim dijelovima i gori su još 1992 vršeni nad Bošnjacima šireg područja Prijedora, Bijeljine, Višegrada, Sarajeva, Hercegovine... To su mjesta u kojima nije bilo ili skoro da nije bilo nikakvog organizovanog otpora Bošnjaka.
Bijele trake i zastave, lutajući kombiji, pucnjevi u glavu nenaoružanim i na zemlju oborenim ljudima, zatvaranje žena i djece u kuće i zatim paljenje istih, koncentracioni logori, jesu genocid i ne treba nam presuda suda da bi to svima bilo jasno.
Jedina moguća pravda, koja bi bar djelimično zadovoljila Bošnjake jeste nestanak genocidne tvorevine.
Može se BiH, da bi bila funkcionalnija, administrativno podijeliti na više načina ali podjela kakvu sada imamo je nedopustiva.
Goran1987
Posts: 56
Joined: 31/07/2021 14:53

#133 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Goran1987 »

cyprus wrote: 31/07/2021 15:59
Goran1987 wrote: 31/07/2021 15:45 Pozdrav svima, pratim forum vec duze vremena(godinama) al se ne registrovah ranije(nije mi prolazila aktivacija) . Neko je spomenuo na ovoj ili nekoj drugoj temi, da li ima igdje Srba da se jave pa cu da iskoristim priliku.

Prvo da se predstavim, kao sto se vidi iz nika imam 34 godine i sa ratom nikakve veze osim sto sam ga dozivio kao dijete. Zivim u RS, BIH citav svoj zivot, osim emotivne, druge veze sa Srbijom nemam.

Da se odmah ogradim, o Srebrenici se direktno necu izjasnjavati, recicu samo da postujem presude suda iako smatram da isti nije ispunio svoju svrhu i debelo je bio pristrasan, barem iz mog ugla.

Sto se tice teme, ne smatram da je Republika Srpska genocidna tvorevina, ni manje ni vise nego ijedna drzava, autonomna oblast ili sta god. Cisto sumnjam da postoji ijedna da nije nastala na nekoj vrsti nasilja...

Za mene je ona kuluminacija srpske teznje da bude samostalan na ovim prostorima. Da li je nastala u dejtonu ili 92 je irelevantno, predstavlja za Srbe kako ja to vidim, zadnju zastitu na ovim prostorima. Kad kazem zastitu, mislim na istorijski period, od naroda koji je bio vecina u BIH u zadnjih nekoliko vjekova dosli smo do toga da se svaki dan spominje da smo strano tkivo koje treba poslati preko Drine...

Mislim da na nivou pojedinca niko od nas nema problem sa gradjanima druge vjere ili nacionalnosti, problem je politika. Pod "nas" smatram gradjane BIH koji i dalje zive u njoj, dijaspora sa bilo koje strane je samo teg i ne smatram ih za relevantne sagovornike.

Sa Bosnjacke strane hegemonisticka, unitarna, koja Bosnu vidi kao eksluzivno svoju domovinu, sa Hrvastke strane secionisticka ali podla, jer su i sami svjesni da su previse dobili raspadom Jugoslavije pa sad samo izokola cekaju priliku ne bi li jos uzeli. Srpska strana se nikad nije pomirila sa raspadom bivse drzave, i dalje se nada sjedinjenu sa Srbijom, ako ne moze to, onda da bar ima eksluzivitet ba teritoriju koji je omedjila u zadnjem ratu. Mislim da nijedna nije za iskren dogovor...

Ko je u pravu u to ne ulazim al se sve strane moraju necega odreci ako zelimo da nam djeca zive u miru (dijaspora se ovdje ponovo ne racuna, njihova su djeca na sigurnom). Nadam se da ce sve ove tenzije da se spuste, da malo narod psihicki odmori, jer citajuci postove zadnjih dana ni meni koji sam navikao na svasta nije dobro....

Pozdrav jos jednom, na fer i konstruktivna pitanja od ljudi koji zive u BIH cu odgovoriti ako neko uopste zeli da cuje drugo misljenje...
Pozdrav generacijo, isto smo godište... Ja sam dijete iz mješanog braka (frtalj Srbin), izjašnjavam se kao Jugoslaven, ali cijeli život živim u Sarajevu, te iako mi neki ovdje na forumu ne vjeruju probosanski sam orijentisan... Šta to znači - pa eto, volim Bosnu i Hercegovinu, smatram je svojom domovinom, i volio bih da jednog dana postane normalna država... Prema Srbiji imam ambivalentna osjećanja - postoje određene stvari koje me privlače, ali i mnogo toga što me dobija... O ratnoj Republici Srpskoj mislim sve najgore, a ovu mirovnu (dejtonsku) sam spreman tolerisati, ali pod uslovom da se odrekne sramotnog naslijeđa iz prošlosti... Minimum minimuma je prestanak glorificiranja masovnih ubica i ratnih zločinaca... Prestanak negiranja genocida dođe čak i sekundarno bitan u odnosu na tu nepojmljivost...

Moje pitanje za tebe - da li smatraš da su u ratu približno svi jednako zasrali ili ima ipak neko ko je značajno više zasro?
Pozdrav i tebi. Iskreno da ti odgovorim, moje licno misljenje je da je svaka strana radila isto gdje je mogla a s obzirom na svoje mogucnosti i trenutno politicko opredeljenje. Mislim da svu svi narodi na ovim prostorima identicni kulturoloski, civilizacijski i svakako drugacije.

Da pojasnim, Srbima su u strahu bile velike oci, sjecanje na drugi svjetski rat svjeze, koliko god to zvucalo cudno izgledalo je kao da se istorija ponavlja. Ovaj put su imali bolju poziciju i nazalost su je u mnogim situacija iskoristili na los nacin. Iz pozicije zrtve koja bi trebala da ima vise razumjevanja doslo se do pozicije dzelata na mnogim mjestima. Glavni razlog po meni je sto se nije iskreno i insitucionalno izvrsilo pomirenje u bivsoj drzavi nego se sve zakopalo. Mozda ce nekoga mozda uvrijediti, al za vecinu Srba bar koje ja poznajem, nisu samo Hrvati ustase, u istom broju ako ne vise su dzelati bili Bosnjaci, tadasnji muslimani. Moga je prandjeda sa oceve strane komsija musliman odveo na klanje, znalo se i ko je, pa nikad nije odgovarao.

Bosnjaci su startovali sa najlosije pozicije i veoma rano su preuzeli ulogu zrtve, ne svojom krivicom al su se sa njom srodili. Gdje su mogli da prodju ispod radara, tu su i radili zlocine ili neko stvarno misli da nije bilo civilnih zrtava na srpskoj strani. Vukla ih je teznja da je Bosna njihova a politicki se gurao multi kulti koji nije bas bio iskren. Da se nije trebalo svijetu predstaviti kao suprotnost, cisto sumnjam da bi koja crkva prezivjela.

Hrvati u BIH su bili instrument za nezavisnost Hrvatske i kao takvi su i zrtvovani od strane Hrvatske, gdje su mogli i oni su cinili zlocine.

Ja zamjeram Srbima sto su dopustili para formacijama da vedre i oblace u mnogin mjestima, sto su dopustili da bukadzije kolo vode. Vecinom VRS, pogotovo ova iz zapadnog dijela nije cinila zlocine, vise su to para formacije i policija nad kojom nije bilo kontrole dovoljne.

Nije isti rezultat na kraju al mislim da bi u datim okolnostima a s obzirom na istoriju, bio isti, da su pozicije izmjenjene.

Iskreno ne sumnjam da ce ako ne dao bog dodje do novog sukoba, Bosnjacki narod ako bude imao nolju poziciju, vrlo brzo doci u poziciju dzelata.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#134 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Snake Eyes »

Nema potrebe RS nazivati genocidnom tvorevinom, dovoljna je nepobitna historijska činjenica da je ista nastala kao rezultat genocida, klanja, silovanja i progona a da srbi prihvataju i donose zakone poput ovoga o zabrani veličanja ratnih zločinaca, da nema potrebe takve zakone nametati, onda ne bi nikom ni na um palo genocidnom je zvati, jer pomirenje, suživot i daljni napredak je nemoguć uz spominjanje grešaka iz prošlosti bilo koje od strana.
Last edited by Snake Eyes on 31/07/2021 16:47, edited 1 time in total.
Goran1987
Posts: 56
Joined: 31/07/2021 14:53

#135 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Goran1987 »

mirsek wrote: 31/07/2021 16:02
Goran1987 wrote: 31/07/2021 15:45 Pozdrav svima, pratim forum vec duze vremena(godinama) al se ne registrovah ranije(nije mi prolazila aktivacija) . Neko je spomenuo na ovoj ili nekoj drugoj temi, da li ima igdje Srba da se jave pa cu da iskoristim priliku.

Prvo da se predstavim, kao sto se vidi iz nika imam 34 godine i sa ratom nikakve veze osim sto sam ga dozivio kao dijete. Zivim u RS, BIH citav svoj zivot, osim emotivne, druge veze sa Srbijom nemam.

Da se odmah ogradim, o Srebrenici se direktno necu izjasnjavati, recicu samo da postujem presude suda iako smatram da isti nije ispunio svoju svrhu i debelo je bio pristrasan, barem iz mog ugla.

Sto se tice teme, ne smatram da je Republika Srpska genocidna tvorevina, ni manje ni vise nego ijedna drzava, autonomna oblast ili sta god. Cisto sumnjam da postoji ijedna da nije nastala na nekoj vrsti nasilja...

Za mene je ona kuluminacija srpske teznje da bude samostalan na ovim prostorima. Da li je nastala u dejtonu ili 92 je irelevantno, predstavlja za Srbe kako ja to vidim, zadnju zastitu na ovim prostorima. Kad kazem zastitu, mislim na istorijski period, od naroda koji je bio vecina u BIH u zadnjih nekoliko vjekova dosli smo do toga da se svaki dan spominje da smo strano tkivo koje treba poslati preko Drine...

Mislim da na nivou pojedinca niko od nas nema problem sa gradjanima druge vjere ili nacionalnosti, problem je politika. Pod "nas" smatram gradjane BIH koji i dalje zive u njoj, dijaspora sa bilo koje strane je samo teg i ne smatram ih za relevantne sagovornike.

Sa Bosnjacke strane hegemonisticka, unitarna, koja Bosnu vidi kao eksluzivno svoju domovinu, sa Hrvastke strane secionisticka ali podla, jer su i sami svjesni da su previse dobili raspadom Jugoslavije pa sad samo izokola cekaju priliku ne bi li jos uzeli. Srpska strana se nikad nije pomirila sa raspadom bivse drzave, i dalje se nada sjedinjenu sa Srbijom, ako ne moze to, onda da bar ima eksluzivitet ba teritoriju koji je omedjila u zadnjem ratu. Mislim da nijedna nije za iskren dogovor...

Ko je u pravu u to ne ulazim al se sve strane moraju necega odreci ako zelimo da nam djeca zive u miru (dijaspora se ovdje ponovo ne racuna, njihova su djeca na sigurnom). Nadam se da ce sve ove tenzije da se spuste, da malo narod psihicki odmori, jer citajuci postove zadnjih dana ni meni koji sam navikao na svasta nije dobro....

Pozdrav jos jednom, na fer i konstruktivna pitanja od ljudi koji zive u BIH cu odgovoriti ako neko uopste zeli da cuje drugo misljenje...
Pozdrav i tebi..
Kad su Srbi bili apsolutna vecina u BIH, tj preko 50% ?
Koji genocid koji se desio nad Srbima negiraju Bosnjaci ?
Bosnjaci su apsolutna vecina u BIH, nad njima je ucinjen genocid i najveci zlocini sa najvecim brojem i omjerom ubijenih civila u proteklom ratu, zasto je vecina vjerskih objekata unistena, kome su ti objekti smetali, il je to bio neki veci plan ? Citav dijapazon raznih zlocina je koristen..
Bosnjaci imaju svo pravo i logiku da traze najveca prava i zastitu u BIH zbog toga, ali oni SAMO traze full ravnopravnost i slobodu na citavoj teritoriji u BIH, i demokratska prava vecine kao u svakoj normalnoj drzavi.
Ne mogu Srbi stalno prijetiti silom ili blokadama ako im se nesto ne svidja. Imas dejton, visokog predstavnika kao nekoga iznad svega, ustav, zakone, demokratsku vecinu u drzavi pa se u okviru toga pokusavaj dogovoriti sa ostalima. Ako ti se ne svidja, pa iseli se. Koliko je mladih iselilo radi boljeg zivota svakako pa sta sad.
Al silu i krsenje zakona nemoj pokusavati prosipati, jer je to mac sa dvije ostrice.
Pozdrav, prilcno agresivan post al odgovoricu. Prije 1. svjetskog rata su pravoslavci, ja smatram da su se osjecali kao Srbi, bili najmnogoljudniji u BIH. Nije to tako daleko, tri generacije prije nas.

Preuzimanje antifasisticke borbe u 2. Sv. Ratu je u najmanju ruku uvredljivo za Srbe. Okosnicu citavog partizanskog pokreta su u bivsoj drzavi cinili Srbi, a kao protivnike su vecinom imali Hrvate i tadasnje muslimane od kojih su pretpostavljam vecina se izrazili kao Bosnjaci u zadnjem periodu.

Pojasnio sam svoj stav u prosloj replici u vezi stradanja i zasto mislim da su jedni stradali vise u odnosu na druge.

Mislim da proble i jeste sto ti smatras da ako si vecina, imas veca prava, ti gledas BIH u cjelini, Srbi gledaju Republiku Srpsku u kojoj su u vecini.

Mislim da je shvatanje rezultata rata pogresno sa obe strane. Niti su Bosnjaci dobili citavu BiH kao svoju ( jednakost naroda na citavoj teritoriji je nazalost samo na papiru), niti su Srbi dobili eksluzivno svoju teritoriju (jesu de fakto al nije samo njihova).

Sta tebi znaci danas, sutra Banja Luka i da sve i jedan Srbin ode iz nje, hoces li se preseliti, jel ima dovoljno Bosnjaka koji ce tamo zivjeti.

Teritorije su etnicki ciste nakon rata, povratak je propao. Da li je to lose ili nije je za duboke analize. Problem je sto smo mi de fakto podjeljeno drustvo.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#136 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by mirsek »

Goran1987 wrote: 31/07/2021 16:26
cyprus wrote: 31/07/2021 15:59

Pozdrav generacijo, isto smo godište... Ja sam dijete iz mješanog braka (frtalj Srbin), izjašnjavam se kao Jugoslaven, ali cijeli život živim u Sarajevu, te iako mi neki ovdje na forumu ne vjeruju probosanski sam orijentisan... Šta to znači - pa eto, volim Bosnu i Hercegovinu, smatram je svojom domovinom, i volio bih da jednog dana postane normalna država... Prema Srbiji imam ambivalentna osjećanja - postoje određene stvari koje me privlače, ali i mnogo toga što me dobija... O ratnoj Republici Srpskoj mislim sve najgore, a ovu mirovnu (dejtonsku) sam spreman tolerisati, ali pod uslovom da se odrekne sramotnog naslijeđa iz prošlosti... Minimum minimuma je prestanak glorificiranja masovnih ubica i ratnih zločinaca... Prestanak negiranja genocida dođe čak i sekundarno bitan u odnosu na tu nepojmljivost...

Moje pitanje za tebe - da li smatraš da su u ratu približno svi jednako zasrali ili ima ipak neko ko je značajno više zasro?
Pozdrav i tebi. Iskreno da ti odgovorim, moje licno misljenje je da je svaka strana radila isto gdje je mogla a s obzirom na svoje mogucnosti i trenutno politicko opredeljenje. Mislim da svu svi narodi na ovim prostorima identicni kulturoloski, civilizacijski i svakako drugacije.

Da pojasnim, Srbima su u strahu bile velike oci, sjecanje na drugi svjetski rat svjeze, koliko god to zvucalo cudno izgledalo je kao da se istorija ponavlja. Ovaj put su imali bolju poziciju i nazalost su je u mnogim situacija iskoristili na los nacin. Iz pozicije zrtve koja bi trebala da ima vise razumjevanja doslo se do pozicije dzelata na mnogim mjestima. Glavni razlog po meni je sto se nije iskreno i insitucionalno izvrsilo pomirenje u bivsoj drzavi nego se sve zakopalo. Mozda ce nekoga mozda uvrijediti, al za vecinu Srba bar koje ja poznajem, nisu samo Hrvati ustase, u istom broju ako ne vise su dzelati bili Bosnjaci, tadasnji muslimani. Moga je prandjeda sa oceve strane komsija musliman odveo na klanje, znalo se i ko je, pa nikad nije odgovarao.

Bosnjaci su startovali sa najlosije pozicije i veoma rano su preuzeli ulogu zrtve, ne svojom krivicom al su se sa njom srodili. Gdje su mogli da prodju ispod radara, tu su i radili zlocine ili neko stvarno misli da nije bilo civilnih zrtava na srpskoj strani. Vukla ih je teznja da je Bosna njihova a politicki se gurao multi kulti koji nije bas bio iskren. Da se nije trebalo svijetu predstaviti kao suprotnost, cisto sumnjam da bi koja crkva prezivjela.

Hrvati u BIH su bili instrument za nezavisnost Hrvatske i kao takvi su i zrtvovani od strane Hrvatske, gdje su mogli i oni su cinili zlocine.

Ja zamjeram Srbima sto su dopustili para formacijama da vedre i oblace u mnogin mjestima, sto su dopustili da bukadzije kolo vode. Vecinom VRS, pogotovo ova iz zapadnog dijela nije cinila zlocine, vise su to para formacije i policija nad kojom nije bilo kontrole dovoljne.

Nije isti rezultat na kraju al mislim da bi u datim okolnostima a s obzirom na istoriju, bio isti, da su pozicije izmjenjene.

Iskreno ne sumnjam da ce ako ne dao bog dodje do novog sukoba, Bosnjacki narod ako bude imao nolju poziciju, vrlo brzo doci u poziciju dzelata.
Zasto Srbi nisu htjeli da se predstave kao normalna strana i jednostavno ne cine masovne zlocine ? Zar to ne bilo dobro i za njih i njihovu poziciju ako su vec imali normalan cilj i ako su to radili policija i paravojne formacije kako se u 3 godine rata nije smoglo volje i snage da se te jedinice stave pod kontrolu ?
Kako objasnjavas strateske ciljeve ratnog RS koji ukljucuju i etnicko ciscenje i genocid kao posljedicu sto je i sam Mladic prepoznao i upozorio vladajuce strukture sta ce ti ciljevi imati kao posljedicu.
Ova zadnja recenica ti je hipoteza i sbbkbb sa kojom opravdavas zlocine iz proteklog rata. Mi mozemo pretpostavljati sta bi radili Bosnjaci ali za Srbe imamo dokaze i presude u proteklom ratu. Cinjenice vs hipoteza.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#137 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by SaraFina »

Goran1987 wrote: 31/07/2021 16:26
cyprus wrote: 31/07/2021 15:59

Pozdrav generacijo, isto smo godište... Ja sam dijete iz mješanog braka (frtalj Srbin), izjašnjavam se kao Jugoslaven, ali cijeli život živim u Sarajevu, te iako mi neki ovdje na forumu ne vjeruju probosanski sam orijentisan... Šta to znači - pa eto, volim Bosnu i Hercegovinu, smatram je svojom domovinom, i volio bih da jednog dana postane normalna država... Prema Srbiji imam ambivalentna osjećanja - postoje određene stvari koje me privlače, ali i mnogo toga što me dobija... O ratnoj Republici Srpskoj mislim sve najgore, a ovu mirovnu (dejtonsku) sam spreman tolerisati, ali pod uslovom da se odrekne sramotnog naslijeđa iz prošlosti... Minimum minimuma je prestanak glorificiranja masovnih ubica i ratnih zločinaca... Prestanak negiranja genocida dođe čak i sekundarno bitan u odnosu na tu nepojmljivost...

Moje pitanje za tebe - da li smatraš da su u ratu približno svi jednako zasrali ili ima ipak neko ko je značajno više zasro?
Pozdrav i tebi. Iskreno da ti odgovorim, moje licno misljenje je da je svaka strana radila isto gdje je mogla a s obzirom na svoje mogucnosti i trenutno politicko opredeljenje. Mislim da svu svi narodi na ovim prostorima identicni kulturoloski, civilizacijski i svakako drugacije.

Da pojasnim, Srbima su u strahu bile velike oci, sjecanje na drugi svjetski rat svjeze, koliko god to zvucalo cudno izgledalo je kao da se istorija ponavlja. Ovaj put su imali bolju poziciju i nazalost su je u mnogim situacija iskoristili na los nacin. Iz pozicije zrtve koja bi trebala da ima vise razumjevanja doslo se do pozicije dzelata na mnogim mjestima. Glavni razlog po meni je sto se nije iskreno i insitucionalno izvrsilo pomirenje u bivsoj drzavi nego se sve zakopalo. Mozda ce nekoga mozda uvrijediti, al za vecinu Srba bar koje ja poznajem, nisu samo Hrvati ustase, u istom broju ako ne vise su dzelati bili Bosnjaci, tadasnji muslimani. Moga je prandjeda sa oceve strane komsija musliman odveo na klanje, znalo se i ko je, pa nikad nije odgovarao.

Bosnjaci su startovali sa najlosije pozicije i veoma rano su preuzeli ulogu zrtve, ne svojom krivicom al su se sa njom srodili. Gdje su mogli da prodju ispod radara, tu su i radili zlocine ili neko stvarno misli da nije bilo civilnih zrtava na srpskoj strani. Vukla ih je teznja da je Bosna njihova a politicki se gurao multi kulti koji nije bas bio iskren. Da se nije trebalo svijetu predstaviti kao suprotnost, cisto sumnjam da bi koja crkva prezivjela.

Hrvati u BIH su bili instrument za nezavisnost Hrvatske i kao takvi su i zrtvovani od strane Hrvatske, gdje su mogli i oni su cinili zlocine.

Ja zamjeram Srbima sto su dopustili para formacijama da vedre i oblace u mnogin mjestima, sto su dopustili da bukadzije kolo vode. Vecinom VRS, pogotovo ova iz zapadnog dijela nije cinila zlocine, vise su to para formacije i policija nad kojom nije bilo kontrole dovoljne.

Nije isti rezultat na kraju al mislim da bi u datim okolnostima a s obzirom na istoriju, bio isti, da su pozicije izmjenjene.

Iskreno ne sumnjam da ce ako ne dao bog dodje do novog sukoba, Bosnjacki narod ako bude imao nolju poziciju, vrlo brzo doci u poziciju dzelata.
1.Nije tačno da se po obimu, izvedbi i brutalnosti počinjenih zvjerskih zločina (i presudjenog genocida) mogu sve tri strane u BiH izjednačavati.Veliko Srbi su po obimu, brutalnosti i izvedbi prvaci. Tome u prilog svjedoče i mnogobrojne presude, kako medjunarodnog suda u Hagu, tako i domaćih sudova u BiH.

2.Takodjer nije tačna tvrdnja da su (veliko) Srbi počinili zločine u nekom strahu. I zbog sjecanja na stradanja u drugom svjetskom tatu. Naprotiv! Počinili su ih svjesno, samouvjereno i vjerujući da nikad nece biti kaznjeni. Otud i kilogrami zapisa, transkripta, video materiala. Ratko Mladić pred Srebrenicom ne pominje ustaše Bošnjake, nego dahije. I Srebrenicu poklanja srpskom narodu čisteći je od dahija. To što velikosrpska strana ima pomutnju i paradoks u svojoj povjesti, samo je njen problem. Kad treba ustaše osuditi koji su zavrsili na gubitničkoj strani u 2. svjetskom ratu onda su najlglasniji. A istovremeno štuju lik i djelo četnika. Tako da, mnogo je Srba i njihovih porodica poginulo i od četničke kame. A sad se toj stranu daje povjesni alibi. I pretvara ih se u nekakve gerilce na strani saveznika.
Dakle, te četničke koljačke horde iz drugog svjetskog rata nama u BiH su 92 podsjetnik bile takodjer na stradanja. Kao da su dozivjeli reinkarnaciju i izašli iz partizanskih filmova. Bradate, prljave spodobe i njihovi nalogodavci. VRJ i VRS. Pa kad već pominjemo Bošnjake u ustašama i stradanje Srba, sta je sa cetnicima 41/45 i 92/95?

3.Bošnjaci i Hrvati su takodjer radili zločine. No nisu planske, obimne i planirane. Po brutalnosti, obimu i planu velikosrbi su apsolutni prvaci. Masovne grobnice koje se i dan danas pronalaze na lokalitetima RS najbolje govore u prilog toj tezi.
Dakle jedno je kad razularena vojska napravi zlocin neplanirano i vojni vrh izgubi kontrolu. A drugo je kad vojni vrh skupa sa vojskom sprovodi planski uništenje, masovne egzikucije, etnicka ciscenja, silovanja i počini Genocid. Planski i pod vodjstvom generala VJ Pa VRS.

4.Bošnjaci su imali priliku i u ratu devedesetih biti dzelati. Na teritoriji koju kontrolirala ABiH Pa nisu. Ta teza da se zrtva pretvara u dzelata šuplja je. Kao i sve ostalo napisano. Doduse. U postu iznad.
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#138 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by heavyBrick »

hvala @SaraFina
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#139 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by mirsek »

Goran1987 wrote: 31/07/2021 16:46
mirsek wrote: 31/07/2021 16:02
Pozdrav i tebi..
Kad su Srbi bili apsolutna vecina u BIH, tj preko 50% ?
Koji genocid koji se desio nad Srbima negiraju Bosnjaci ?
Bosnjaci su apsolutna vecina u BIH, nad njima je ucinjen genocid i najveci zlocini sa najvecim brojem i omjerom ubijenih civila u proteklom ratu, zasto je vecina vjerskih objekata unistena, kome su ti objekti smetali, il je to bio neki veci plan ? Citav dijapazon raznih zlocina je koristen..
Bosnjaci imaju svo pravo i logiku da traze najveca prava i zastitu u BIH zbog toga, ali oni SAMO traze full ravnopravnost i slobodu na citavoj teritoriji u BIH, i demokratska prava vecine kao u svakoj normalnoj drzavi.
Ne mogu Srbi stalno prijetiti silom ili blokadama ako im se nesto ne svidja. Imas dejton, visokog predstavnika kao nekoga iznad svega, ustav, zakone, demokratsku vecinu u drzavi pa se u okviru toga pokusavaj dogovoriti sa ostalima. Ako ti se ne svidja, pa iseli se. Koliko je mladih iselilo radi boljeg zivota svakako pa sta sad.
Al silu i krsenje zakona nemoj pokusavati prosipati, jer je to mac sa dvije ostrice.
Pozdrav, prilcno agresivan post al odgovoricu. Prije 1. svjetskog rata su pravoslavci, ja smatram da su se osjecali kao Srbi, bili najmnogoljudniji u BIH. Nije to tako daleko, tri generacije prije nas.

Preuzimanje antifasisticke borbe u 2. Sv. Ratu je u najmanju ruku uvredljivo za Srbe. Okosnicu citavog partizanskog pokreta su u bivsoj drzavi cinili Srbi, a kao protivnike su vecinom imali Hrvate i tadasnje muslimane od kojih su pretpostavljam vecina se izrazili kao Bosnjaci u zadnjem periodu.

Pojasnio sam svoj stav u prosloj replici u vezi stradanja i zasto mislim da su jedni stradali vise u odnosu na druge.

Mislim da proble i jeste sto ti smatras da ako si vecina, imas veca prava, ti gledas BIH u cjelini, Srbi gledaju Republiku Srpsku u kojoj su u vecini.

Mislim da je shvatanje rezultata rata pogresno sa obe strane. Niti su Bosnjaci dobili citavu BiH kao svoju ( jednakost naroda na citavoj teritoriji je nazalost samo na papiru), niti su Srbi dobili eksluzivno svoju teritoriju (jesu de fakto al nije samo njihova).

Sta tebi znaci danas, sutra Banja Luka i da sve i jedan Srbin ode iz nje, hoces li se preseliti, jel ima dovoljno Bosnjaka koji ce tamo zivjeti.

Teritorije su etnicki ciste nakon rata, povratak je propao. Da li je to lose ili nije je za duboke analize. Problem je sto smo mi de fakto podjeljeno drustvo.
Hvala na odgovoru.
Ne, ja ne trazim veca prava za Bosnjake samo kazem da bi s obzirom na masovne zlocine pocinjene nad njima to bilo sasvim logicna stvar da bi se zastitili od buducih zlocina.
Ali ne moraju to traziti, evo reci cu i da ne trebaju to traziti.
Ali mogu traziti i trebaju traziti demokratsko drustvo, ravnopravnost svih gradjana sa svim svojim pravima.
Srbi ako imaju strah suocavanja sa svojim djelima kao i njihovim posljedicama neka smognu snage i suoce se, to ce biti dobro za buducnost, bolje nego negiranje zlocina i drugih skupina , vrijedanje, omalovazavanje i stavljanje soli na ranu jer bas sa takvim ponasanjem ce sebi stvoriti tlo za buduce sukobe gdje niko skoro nece imati razumijevanja za njihovu stranu u tom sukobu.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#140 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by exliberal-ex »

Neznam zasto su teme kao sto je ova potrebne kad se zna da koji su stavovi kod svih grupa u vezi ovog pitanja....samo podizanje tenzija?
Nece srbi nikad reci da su genocidni...koji ce narod to reci (nemojte mi samo sominjat njemacku jer je to suplja).
Mozete naci srbe koji ce kao i ja reci da su srbi napravili ogromne zlocine ali ce postavit pitanje u vezi genocida i po automatizmu mi smo odmah najgori cetnici.
Hrvati ce govorit da je rs genocidna ali to sto je hrvatska cista ili sto su se zvanicne hrvatske jedinice borile u bosni nije za raspavu...
Bosnjaci ce mi reci mi smo cisti a moja familija ni dan danas nezna gdje su pojedinci zavrsili a nestali su u sred Sarajeva ....i to se isto desilo u wwll gdje su skoro svi muski pobijeni od ustasa i njihovih muslimanskih simpatizera.
I gdje nas to dovodi....sta je starije koka ili jaje....
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#141 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by SaraFina »

heavyBrick wrote: 31/07/2021 17:00 hvala @SaraFina
:bih:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#142 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by daddy-kool »

Goran1987 wrote: 31/07/2021 15:45 Srpska strana se nikad nije pomirila sa raspadom bivse drzave, i dalje se nada sjedinjenu sa Srbijom, ako ne moze to, onda da bar ima eksluzivitet ba teritoriju koji je omedjila u zadnjem ratu. Mislim da nijedna nije za iskren dogovor...
Kakav bolan ekskluzivitet?

Naravno da to ne dolazi u obzir, i suprotno je ustavu, osnovnim ljudskim pravima i nacističko je gledanje na realnost. Naravno da to ne može.
Last edited by daddy-kool on 31/07/2021 17:10, edited 1 time in total.
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#143 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by _Reds_ »

Svi ti koji su osnovali ovaj entitet su završili u Haagu kao zločinci.
Iz toga je jasno na cemu je nastao ovaj entitet.

Zamolio bih sve sa početak ovaj enititet nazivamo njegovim pravim imenom, odnosno BH entitet RS.
Mislim da bi i mediji po ovom pitanju trebali da promjene svoj narativ. Nije to nikakva republika, nego bh entitet RS.
toska
Posts: 2964
Joined: 26/09/2016 14:08

#144 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by toska »

Kakav strah od stradanja ? poturena fora od Bg propagande, taj strah nije postojao u primjetnoj mjeri kod Srba pred rat.

Nije Karadžić 91. rekao da nezavisna BiH može odvesti Srbe u nestanak već Muslimane.
R.Mladić u maju 92. kaže da su ciljevi RS ostvarivi samo genocidom.
Drugclanbiblioteke
Posts: 126
Joined: 06/10/2020 17:51

#145 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Drugclanbiblioteke »

Meni je dokaz da Bošnjaci nemaju elementarne predispozicije za vođenje države trenutno stanje u skoro pa homogenom Sarajevu.
SDA KCUS ubija ljude kineskim respiratorima, odbija liječenja djevojčica, rastjeruje doktore i tehničko osoblje.
Javni saobraćaj sastavljen od donacija je ušao i oficijelno u bankrot.
Korupcija policije i sudstva golim okom vidljiva (slučaj Memić, Rastoder, ubistvo dva policajca na AP, Sutkinja Fazlagić).
Sipu vodi konobar sa lažnim diplomama, a većinu Kantonalnih firmi i agencija menađeri sporta.
Prije 10 godina su fakulteti u Kiseljaku, Travniku i Kobiljači bili predmet zajebancije, a sada su ti diplomanti na plakatima stranaka izbore, pa se malo teško smijati.
Zdravstvo najgore u Evropi (Hvala Zilhi Ademaj na tome).
Je i tramvajsku stanicu pravimo 3 godine, 800 metara Džemala Bijedića otprilike isto.


Onda za svake izbore FGR u koju spadam dođe na ideju da zajebe separatiste iz Zapadne Hercegovine i izabere Sejdu za 33% predsjednika. Da zajebemo "Lišticu".
Tako glupa retardirano kafanska politika samo daje argumentaciju separatističkoj politici Srba i Hrvata.

Više je poslijeratna politika "eminentnih Bošnjaka" rastjerala ljudi iz BiH nego granate iz RS-a.

Znači današnja BiH u svojim potpornim zidovima ima RS i FBiH a sve to na temeljima
62,000 Bošnjaka, 8,000 Hrvata, 25,000 Srba i cca 5,000 ostalih.

To su fakti.
Grb, zastavu i himnu propisala međunarodna zajednica. Zakon o negiranju genocida visoki predstavnik Inckara. :bih:

I onda nastane štokholmski sindrom.
Bošnjaci i politika koju zaokružuju svake izbore sve više djeluje kao loša kopija Srpskog i Hrvatskog nacionalizma.

Dan kada ukinu vize za Njemačku, će biti dan kada će BiH postati penzionera, a Bošnjaci, Hrvati i Srbi manjine
costacurta
Posts: 3508
Joined: 05/05/2005 08:25

#146 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by costacurta »

Goran1987 wrote: 31/07/2021 16:26
Iskreno ne sumnjam da ce ako ne dao bog dodje do novog sukoba, Bosnjacki narod ako bude imao nolju poziciju, vrlo brzo doci u poziciju dzelata.
Eh sad su meni neke stvari jasne,
politika koju vodi Vučić ima za cilj da spriječi bošnjake da dođu u bolju poziciju, i rat 92.-95. vođen je sa istim ciljem, a kao posljedica rata 41 -45. i uloge bošnjka (muslimana) u Handžar diviziji. Iz istog razloga su četnici činili zvjerstva u Istočnoj Bosni tj. kako bi spriječili i obeshrabrili muslimane da budu u boljoj poziciji negoli su bili u vrijeme I svj rata kao sluge austrougarske........
Znaš koji je vaš problem? Što su vas ovim zatrovali i dalje truju i djecu rođenu prije 10ak godina, snimak one djece sa balkona iz Bratunca kako zvižde učesnicima kolone koja se kretala prema Potočarima i okačene zastave Srbije kao provokacije su jadne i sramne ALI istovremeno te scene i ovo tvoje razmišljanje koje je proizvod politike aktuelne vlasti meni znači da budem na oprezu i da se borim da dođem do "bolje pozicije" ustvari samo da budemo ravnovpravni, pa kom opanci kom oborci :zoka:
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#147 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by _Reds_ »

exliberal-ex wrote: 31/07/2021 17:03 Neznam zasto su teme kao sto je ova potrebne kad se zna da koji su stavovi kod svih grupa u vezi ovog pitanja....samo podizanje tenzija?
Nece srbi nikad reci da su genocidni...koji ce narod to reci (nemojte mi samo sominjat njemacku jer je to suplja).
Mozete naci srbe koji ce kao i ja reci da su srbi napravili ogromne zlocine ali ce postavit pitanje u vezi genocida i po automatizmu mi smo odmah najgori cetnici.
Hrvati ce govorit da je rs genocidna ali to sto je hrvatska cista ili sto su se zvanicne hrvatske jedinice borile u bosni nije za raspavu...
Bosnjaci ce mi reci mi smo cisti a moja familija ni dan danas nezna gdje su pojedinci zavrsili a nestali su u sred Sarajeva ....i to se isto desilo u wwll gdje su skoro svi muski pobijeni od ustasa i njihovih muslimanskih simpatizera.
I gdje nas to dovodi....sta je starije koka ili jaje....
Nisu Srbi genocidni, ne moze narod biti genocidan, ali je ovaj entitet nastao na zločinima i etničkom čišćenju, i kao vrhunac tih zločina je i genocid. Sve zadokumentovano.

Da li je NDH optala nakon zločina? NDH je Takodjer bila tvorevina nastala na zločinu i genocidu. Po pravu i pravdi ovaj entitet nije ni smijao postojati, ali da bi se rat zaustavio, ipak je priznat.
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#148 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by heavyBrick »

SPC ludilo.
costacurta
Posts: 3508
Joined: 05/05/2005 08:25

#149 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by costacurta »

Drugclanbiblioteke wrote: 31/07/2021 17:13 Meni je dokaz da Bošnjaci nemaju elementarne predispozicije za vođenje države trenutno stanje u skoro pa homogenom Sarajevu.
SDA KCUS ubija ljude kineskim respiratorima, odbija liječenja djevojčica, rastjeruje doktore i tehničko osoblje.
Javni saobraćaj sastavljen od donacija je ušao i oficijelno u bankrot.
Korupcija policije i sudstva golim okom vidljiva (slučaj Memić, Rastoder, ubistvo dva policajca na AP, Sutkinja Fazlagić).
Sipu vodi konobar sa lažnim diplomama, a većinu Kantonalnih firmi i agencija menađeri sporta.
Prije 10 godina su fakulteti u Kiseljaku, Travniku i Kobiljači bili predmet zajebancije, a sada su ti diplomanti na plakatima stranaka izbore, pa se malo teško smijati.
Zdravstvo najgore u Evropi (Hvala Zilhi Ademaj na tome).
Je i tramvajsku stanicu pravimo 3 godine, 800 metara Džemala Bijedića otprilike isto.


Onda za svake izbore FGR u koju spadam dođe na ideju da zajebe separatiste iz Zapadne Hercegovine i izabere Sejdu za 33% predsjednika. Da zajebemo "Lišticu".
Tako glupa retardirano kafanska politika samo daje argumentaciju separatističkoj politici Srba i Hrvata.

Više je poslijeratna politika "eminentnih Bošnjaka" rastjerala ljudi iz BiH nego granate iz RS-a.

Znači današnja BiH u svojim potpornim zidovima ima RS i FBiH a sve to na temeljima
62,000 Bošnjaka, 8,000 Hrvata, 25,000 Srba i cca 5,000 ostalih.

To su fakti.
Grb, zastavu i himnu propisala međunarodna zajednica. Zakon o negiranju genocida visoki predstavnik Inckara. :bih:

I onda nastane štokholmski sindrom.
Bošnjaci i politika koju zaokružuju svake izbore sve više djeluje kao loša kopija Srpskog i Hrvatskog nacionalizma.

Dan kada ukinu vize za Njemačku, će biti dan kada će BiH postati penzionera, a Bošnjaci, Hrvati i Srbi manjine
Svaka čast :thumbup:
NediM17
Posts: 21631
Joined: 05/11/2009 11:49

#150 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by NediM17 »

Sad to rade malo perfidnije, porez na imovinu, pa ako ne platis ide oduzimanje, pa komunalna policija napravi zapisnik da kuca koju su oni devastirali predstavlja ruglo i smetnju pa se ponude da je oni besplatno sruse i odvezu, pa ako ne pristanes onda kazu mi cemo to svakako uraditi i ispostaviti racun, pa onda opomena za nepokosenu travu i prijetnja kaznom, a oni napravili deponiju na parceli.
25 godina se nije kosilo i nije smetalo, sad opstina bacila oko na parcelu, ponudili neku mizeriju, kad su odbijeni krenuli sa pritiscima, itd...
Naci ce oni vec nacin da to oduzmu bez da plate.
Post Reply