Da li je rs genocidna tvorevina?

Post Reply

Da li je rs genocidna tvorevina?

Da
137
86%
Ne
23
14%
 
Total votes: 160

User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#101 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by vatrogasac »

shbc wrote: 31/07/2021 09:41 Sta je cilj Bosnjaka nakon donosenja ovog zakona? Katarza srpskog stanovnistva i iskreno pomirenje ili prilika da se isti ponizavaju i da im se na nos nabijaju izrazi poput "genocidan narod" i "genocidna tvorevina"?

Ako je ovo drugo, onda bolje i da nije donesen. Koliko god da je pozitivan i potreban, postace nebitan ukoliko se svede samo na prozivanje Srba. Po meni se treba iskoristiti kao stepenica za poboljsanje odnosa i lijecenje rana, ne kao orudje da se "tuce" druga strana.
Ne znam zašto komplikuju? U haškim presudama piše da je izvršen genocid i ljudi robijaju zbog njega, sve vidljivo. I da nije se desio zar to nije evropska vrijednost pa zemlje u kojima je zabranjeno negirati genocid su: Njemačka, Francuska, Španija, Austrija, Švicarska, Nizozemska, Belgija, Mađarska, Poljska, Portugal, Rumunija, Hrvatska, Slovenija, Slovačka, Češka Republika, Latvija, Luksemburg, Malta. Lihtenštajn… Zašto im je teško prihvatiti evropsku vrijednost?
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#102 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by L u c i f e r »

shbc wrote: 31/07/2021 09:41 Sta je cilj Bosnjaka nakon donosenja ovog zakona? Katarza srpskog stanovnistva i iskreno pomirenje ili prilika da se isti ponizavaju i da im se na nos nabijaju izrazi poput "genocidan narod" i "genocidna tvorevina"?

Ako je ovo drugo, onda bolje i da nije donesen. Koliko god da je pozitivan i potreban, postace nebitan ukoliko se svede samo na prozivanje Srba. Po meni se treba iskoristiti kao stepenica za poboljsanje odnosa i lijecenje rana, ne kao orudje da se "tuce" druga strana.
Kritika i zakonska sankcija negiranja genocida nije ponizavanje.

Konstatacija da je vojska jednog entiteta pocinila uzasne zlocine da bi silom stvorila taj entitet, sto politicki establisment tog entiteta 25g kasnije slijepo i tvrdoglavo negira, nije "tuca" bilo koje "strane".
Bossona
Posts: 5220
Joined: 21/12/2020 03:28

#103 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Bossona »

high_volume wrote: 31/07/2021 09:20
Bossona wrote: 31/07/2021 09:10 Republika Srpska je genocidna tvorevina jer je nastala na planiranom i sistematskom etničkom čišćenju praćenu konc logorima, masovnim ubistvima civila i istrebljenja na etničkoj, rasnoj ili vjerskoj osnovi definisano Konvenciom UN iz 1948 godine o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida.
Ovaj i ovakav spin i izljev mržnje, i jeste glavni razlog protivljenju političara u RS i razlog donošenja dopune Krivičnog zakona. Jer nije ovako, kako si napisao, i sam znaš :-)

Konačno, nije se Republika Srpska silom nametnula u BiH danas, kao takva. Prihvatili su je i priznali: 1994. godine Vlast RBiH formiranjem Federacije BiH, potom Predsjedništvo RBiH i Vlada, sve vrijeme tokom pregovora: u Beču, u Parizu, u Washingtonu, i konačno u Daytonu, te kasnije nizom zakona BiH, između ostalih i amnestirali učešće paravojnih i parapolitičkih članova te RS. I ti i drugi, sada, nakon 25 godina, ustajete i prigovarate RS da je genocidna tvorevina...


Čuj spin i izliv mržnje, iznošenje istine i činjenica.

Evo gore sam ti dao UN definiciju genocida, svi znamo način kako je stvarana Karadžićeva genocidna tvorevina, upravo onako koko piše u UN rezoluciji, na što je i presuđeni ratni zločinac Mladić upozoravao da je izglasani plan nemoguće provesti bez GENOCIDA, koji je haškim presudama presuđen i potvrđen 2007 godine u kojoj kaže da su za genocid odgovorni politički vrh, vojska i policija koja je učestovala u genocidu, zbog koje je cijeli politički i vojni vrh presuđen uključujući i najteži ratni zločin, zločin genocida. Niko nije sudio srpskom narodu niti ga je srpski narod počinio već oni koji su vodili tu politiku i komandovali jedinicama koje su učstovale u planskom i sistematskom progonu na osnovu etničke i vjerske pripadnosti, zatiranju kulturnovjerskih objekata, konc logorima, UZP-u, silovanjima i genocidu.

Čak je i Bidne u Senatu govorio da se radi o genocidu i to potvrdio i danas tako misli



Image

Tebi smeta istina a za priznanje genocidne tvorevine Alija nije imao ustavna ovlaštenje niti odobrenje predsjedništva niti parlamenta RBIH da potpiše i prizna rezultate agresije, etničkog čišćenja i genocida sa dvojicom agresorskih zločinaca, od kojih je jedan umro prije presude a za drugog je u presudi UZP ovcima dokazana agresija Hrvatske na RBIH, stoga je dayton ništavan a" Nulifikovanje sadasnjeg (Daytonskog) ustava... automatski znaci, povratak na zadnji "legalni" Ustav. (Vienna Convention on the Law of Treaties, 1969 Article 30 3. )"

https://treaties.un.org/doc/Publication ... RTCskAYWm8
Last edited by Bossona on 31/07/2021 10:10, edited 1 time in total.
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#104 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Project Ashe »

shbc wrote: 31/07/2021 09:41 Sta je cilj Bosnjaka nakon donosenja ovog zakona? Katarza srpskog stanovnistva i iskreno pomirenje ili prilika da se isti ponizavaju i da im se na nos nabijaju izrazi poput "genocidan narod" i "genocidna tvorevina"?

Ako je ovo drugo, onda bolje i da nije donesen. Koliko god da je pozitivan i potreban, postace nebitan ukoliko se svede samo na prozivanje Srba. Po meni se treba iskoristiti kao stepenica za poboljsanje odnosa i lijecenje rana, ne kao orudje da se "tuce" druga strana.
Cilj je da srbi konačno shvate i priznaju sami sebi prvo pa onda drugima da su ipak bili bad bojs u agresiji na BiH, mislim ovo kurčenje, jer u genocidnom brlogu nije samo potrebno negirati genocid već se mora još i kurčiti kako je sve što se dešavalo nešto sasvim normalno, je samo znak koliko je establišment u RS-u s moralne strane prenisko pao.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#105 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Ricken »

shbc wrote: 31/07/2021 09:41 Sta je cilj Bosnjaka nakon donosenja ovog zakona? Katarza srpskog stanovnistva i iskreno pomirenje ili prilika da se isti ponizavaju i da im se na nos nabijaju izrazi poput "genocidan narod" i "genocidna tvorevina"?

Ako je ovo drugo, onda bolje i da nije donesen. Koliko god da je pozitivan i potreban, postace nebitan ukoliko se svede samo na prozivanje Srba. Po meni se treba iskoristiti kao stepenica za poboljsanje odnosa i lijecenje rana, ne kao orudje da se "tuce" druga strana.
Nisu Bošnjaci donijeli zakon nego visoki predstavnik. Moje osobno shvatanje zakona je da treba osigurati osnovne civilizacijske vrijednosti u jednom društvu kao što je zabrana javnog negiranja masovnih zločina koji uključuju i one koji su kvalifikovani kao genocid, bilo da su se dogodili u zadnjem ratu, bilo da su se dogodili u ranijim ratovima, i bez obzira na etničku pripadnost žrtava, porijeklo, imovinskoo stanje, ili bilo koju drugu klasifikaciju koja se može primjenjivati među ljudima.

Znači fokus je na implementaciji civilizacijskih vrijednosti našeg društva u legislativi.

Zašto to smeta političkom establishmentu entiteta Republika Srpska, stvarno ne znam, pogotovo uzimajući u obzir stradanja srpskog naroda tokom svjetskih ratova.

Što se tiče samog naslova teme, da li je entitet genocidna tvorevina, ne bih rekao da je ključno pitanje, nego da li on može donijeti političko administrativnu cjelinu koja će osigurati jednakopravno društvo, štiti sve građane koji žive unutar te cjeline, sprječavati segregaciju i osiguravati te štiti ljudske slobode.

Faktičko stanje na terenu pokazuje da ne može. I to je ključno pitanje na kojem politički establišment RS mora raditi, kad se odljute, naravno.
Bossona
Posts: 5220
Joined: 21/12/2020 03:28

#106 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Bossona »

Ricken wrote: 31/07/2021 10:21
shbc wrote: 31/07/2021 09:41 Sta je cilj Bosnjaka nakon donosenja ovog zakona? Katarza srpskog stanovnistva i iskreno pomirenje ili prilika da se isti ponizavaju i da im se na nos nabijaju izrazi poput "genocidan narod" i "genocidna tvorevina"?

Ako je ovo drugo, onda bolje i da nije donesen. Koliko god da je pozitivan i potreban, postace nebitan ukoliko se svede samo na prozivanje Srba. Po meni se treba iskoristiti kao stepenica za poboljsanje odnosa i lijecenje rana, ne kao orudje da se "tuce" druga strana.
Nisu Bošnjaci donijeli zakon nego visoki predstavnik. Moje osobno shvatanje zakona je da treba osigurati osnovne civilizacijske vrijednosti u jednom društvu kao što je zabrana javnog negiranja masovnih zločina koji uključuju i one koji su kvalifikovani kao genocid, bilo da su se dogodili u zadnjem ratu, bilo da su se dogodili u ranijim ratovima, i bez obzira na etničku pripadnost žrtava, porijeklo, imovinskoo stanje, ili bilo koju drugu klasifikaciju koja se može primjenjivati među ljudima.

Znači fokus je na implementaciji civilizacijskih vrijednosti našeg društva u legislativi.

Zašto to smeta političkom establishmentu entiteta Republika Srpska, stvarno ne znam, pogotovo uzimajući u obzir stradanja srpskog naroda tokom svjetskih ratova.

Što se tiče samog naslova teme, da li je entitet genocidna tvorevina, ne bih rekao da je ključno pitanje, nego da li on može donijeti političko administrativnu cjelinu koja će osigurati jednakopravno društvo, štiti sve građane koji žive unutar te cjeline, sprječavati segregaciju i osiguravati te štiti ljudske slobode.

Faktičko stanje na terenu pokazuje da ne može. I to je ključno pitanje na kojem politički establišment RS mora raditi, kad se odljute, naravno.
:thumbup:


PRIMJER IZ NJEMAČKE
Praksa zabrane negiranja ratnih zločina koju je u BiH uveo Inzko nije jedinstven slučaj u svijetu
M. G.
Izmjene u Krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine kojima se kriminalizira negiranje genocida, koje je prije nekoliko dana nametnuo visoki predstavnik Valentin Inzko, nisu jedinstven ovakav slučaj u svijetu.
Naime, donošenje ovih izmjena, koje su na snagu stupile danas, izazvalo je veliku buru u bh. političkoj javnosti, a burne reakcije su, očekivano, najviše dolazile iz Republike Srpske. Nedugo nakon objave da su Inzkove izmjene nametnute, održan je sastanak političkih stranaka u RS-u na kojem je odlučeno da poslanici iz ovih stranaka neće učestvovati u radu državnih institucija.
Pravo na slobodu govora ili revizija historije
Kao jedan od glavnih argumenata za svoje postupke, političari iz RS-a su koristili frazu kako ovakav zakon nigdje ne postoji i da se njime krši Član 19. Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima UN-a, a to je pravo na slobodu govora i izražavanja. No, da li je to uistinu slučaj i postoji li zakon kojim se sankcioniše negiranje međunarodno utvrđenih i sudski presuđenih činjenica igdje više u svijetu?
Odgovor je - postoji.
Primjera radi, za negiranje holokausta u Njemačkoj je od 1994. godine uvedena kazna zatvora do pet godina. Od tada svi oni koji na bilo koji način dovode u pitanje genocid nad Jevrejima koji je počinjen u Drugom svjetskom ratu dobro paze da ne kažu nešto, što bi ih moglo odvesti iza rešetaka.
Kako bismo donekle povukli paralelu između situacije u Njemačkoj i one u BiH moramo reći da je negiranje holokausta definisano kao odbacivanje međunarodno utvrđenih činjenica i sudskih presuda nacističkog genocida nad evropskim Jevrejima. Dalje, negatori holokausta koristili su izraz "Auschwitzlüge" (Laž o Auschwitzu op. a.), što je sinonim za negiranje postojanja tog ozloglašenoog koncentracionog logora.
Negatori holokausta išli su tako daleko da su tvrdili da plinske komore u koncentracionim logorima nisu bile u funkciji. Negirali su da je korišten otrovni plin za ubijanje, kao i da je postojalo plan nacista o takozvanom "konačnom rješenju pitanja Jevreja" Negiranje holokausta od 1945. godine je bio sastavni dio ekstremno-desničarske ideologije i čvrsto je povezan sa antisemitizmom. Iza njega stajao je pokušaj falsificiranja, fabriciranja i izvrtanja historijskih činjenica, odnosno pokušaj revizije historije.
Zbog donošenja ovog zakona, u Njemačkoj je opovrgavanje holokausta kazneno djelo. svako ko negira holokaust, može biti osuđen na kaznu zatvora do pet godina. I ranije je onima koji su negirali holokaust, prijetilo da zbog toga budu osuđeni, ali nakon promjene kaznenog zakona oni su počeli izbjegavati formulacije, čije bi korištenje predstavljalo kršenje zakona i zbog kojih bi mogli kazneno odgovarati i biti osuđeni. Zbog svega ovoga broj onih koji javno negiraju holokaust, od 1994. godine značajno je pao.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/praksa- ... q0SApbc0Ok
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#107 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Bloo »

vatrogasac wrote: 31/07/2021 09:50
shbc wrote: 31/07/2021 09:41 Sta je cilj Bosnjaka nakon donosenja ovog zakona? Katarza srpskog stanovnistva i iskreno pomirenje ili prilika da se isti ponizavaju i da im se na nos nabijaju izrazi poput "genocidan narod" i "genocidna tvorevina"?

Ako je ovo drugo, onda bolje i da nije donesen. Koliko god da je pozitivan i potreban, postace nebitan ukoliko se svede samo na prozivanje Srba. Po meni se treba iskoristiti kao stepenica za poboljsanje odnosa i lijecenje rana, ne kao orudje da se "tuce" druga strana.
Ne znam zašto komplikuju? U haškim presudama piše da je izvršen genocid i ljudi robijaju zbog njega, sve vidljivo. I da nije se desio zar to nije evropska vrijednost pa zemlje u kojima je zabranjeno negirati genocid su: Njemačka, Francuska, Španija, Austrija, Švicarska, Nizozemska, Belgija, Mađarska, Poljska, Portugal, Rumunija, Hrvatska, Slovenija, Slovačka, Češka Republika, Latvija, Luksemburg, Malta. Lihtenštajn… Zašto im je teško prihvatiti evropsku vrijednost?
Nije svima teško. Većini jeste. Jedan od razloga je i to što se doneseni zakon i presude koriste za slijedeće generalizacije:
Srbi su genocidan narod, Srbi su genetski predodredeni da vrse genocid, RS je genocidna tvorevina ...nastavi niz.

Kada se presude sudova, a koje se ticu drugih etnija, koriste u slicne svrhe (naravno bez ovog genocidna tvorevina), mozes primjetiti da je reakcija pripadnika te etnije ista ili slicna.


Zelja pojedinca koji pripada jednoj etniji da svaki pripadnik druge etnije opet i iznova ponavlja da se u Srebrenici desio genocid i da su za to krivi pripadnici te etnije mi se ne cini kao dobra strategija za poboljsanje odnosa. To se moze vidjeti i na forumu. Ako odredeni forumasi detektiraju nekoga da pripada srpskoj etniji, cesto ga pitaju da se izjasni o genocidu. Cak i kada se izjasni o istom (da je bio genocid), to pitanje se onda prosiruje na nacin da taj isti forumas predstavlja univerzalnog predstavnik srpske etnije i od njega se trazi da okajava grijehe pripadnika svoje etnije.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4805
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#108 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by duh_sa_sjekirom »

Protivnik sam generalizacija i smatram glupim čitav narod okrivljavati za genocid. Mislim da većina normalnih ljudi tako i razmišlja.
Međutim, ovdje se stiče dojam da se drugi više trude da se skine krivica s kolektiviteta nego sami Srbi, pa imaš potpuno neshvatljivo protivljenje srpskih političara nečemu što bi trebalo da bude normalno i neka početna tačka normalizacije i poboljšanja odnosa. Ili npr imaš situaciju da apsolutna većina srpskog naroda sve OSUĐENE ratne zločince doživljava kao heroje. Mislim da preko 90% Srba ne smatra Mladića ratnim zločincem. I kad sve to sabereš, onda ne čudi generalizacija...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#109 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Bloo »

duh_sa_sjekirom wrote: 31/07/2021 12:37 Protivnik sam generalizacija i smatram glupim čitav narod okrivljavati za genocid. Mislim da većina normalnih ljudi tako i razmišlja.
Međutim, ovdje se stiče dojam da se drugi više trude da se skine krivica s kolektiviteta nego sami Srbi, pa imaš potpuno neshvatljivo protivljenje srpskih političara nečemu što bi trebalo da bude normalno i neka početna tačka normalizacije i poboljšanja odnosa. Ili npr imaš situaciju da apsolutna većina srpskog naroda sve OSUĐENE ratne zločince doživljava kao heroje. Mislim da preko 90% Srba ne smatra Mladića ratnim zločincem. I kad sve to sabereš, onda ne čudi generalizacija...
Vucic, na primejr, ne zeli individualni krivicu, vec dapace potencira kolektivnu i to radi smisljeno. Jer svjesnim pravljenjem zrtve od sebe/srpske etnije tj. interpretirnjem presuda i zakona kao da su direktni atak na srpsku etniju i proglasnje srpske etnije krivcem i genocidnim narodom i potenciranjem tog diskursa, on u kolektivu/etniji stvara osjecaj prkosa/otpora.
U sizofrenom drustvu etnokratija, gradani pokazuju sve odlike stokholmskog sindroma, okruzeni medijima kojima upravljaju etnokrati, bombardovani laznim informacijama, dok u isto vrijeme suoceni sa niskim standardom zivota i totalnom korupcijom i raspadom sistema...i ne cudi sto nacionalisticka spika i samoviktimizacija je nasla plodno tlo.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#110 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Guadalajara »

I gdje smo tu mi...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#111 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Bloo »

Bossona wrote: 31/07/2021 09:10 epublika Srpska je genocidna tvorevina jer je nastala na planiranom i sistematskom etničkom čišćenju praćenu konc logorima, masovnim ubistvima civila i istrebljenja na etničkoj, rasnoj ili vjerskoj osnovi definisano Konvenciom UN iz 1948 godine o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida.
Da, RS je nastala na genocidu, progonima, istrebljenju.... Medutim, presuda o genocidu ne ponistava postojanje RS-a vec kvalificira ratni zlocin koji se desio u Srebrenici.
RS nikada, niti jednom presudom, nije dovedena u pitanje, niti je kvalificirana kao genocidna tvorevina?
toska
Posts: 2956
Joined: 26/09/2016 14:08

#112 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by toska »

ako sam nekada i mislio da bi RS mogla ostati trajna tvorevina više ne mislim, sami izazivaju snažne kontrareakcije civilizovanog svijeta svojom primitivnom politikom i opstaju samo zbog udovoljavanja Srbiji, tačnije, zbog toga su i nastali.

apsolutni pobjednici zadnjih ratova su Hrvatska i Kosovo, BiH je bila zgodna za potkurusivanje, priznajući čak i rezultate genocida i etničkog čišćenja.
ako se Srbija ne uklopi u zapadnu civilizaciju, uključujući i Nato, i nastavi flertovati sa Rusijom i Kinom razlozi za udovoljavanje prestaju.
tap3ah75
Posts: 5968
Joined: 07/09/2009 14:14

#113 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by tap3ah75 »

Na klix portalu automatski dobiješ ban kad izneseš mišljenje o rs.
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#114 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by dystopia »

high_volume wrote: 31/07/2021 09:20
Bossona wrote: 31/07/2021 09:10 Republika Srpska je genocidna tvorevina jer je nastala na planiranom i sistematskom etničkom čišćenju praćenu konc logorima, masovnim ubistvima civila i istrebljenja na etničkoj, rasnoj ili vjerskoj osnovi definisano Konvenciom UN iz 1948 godine o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida.
Ovaj i ovakav spin i izljev mržnje, i jeste glavni razlog protivljenju političara u RS i razlog donošenja dopune Krivičnog zakona. Jer nije ovako, kako si napisao, i sam znaš :-)

Konačno, nije se Republika Srpska silom nametnula u BiH danas, kao takva. Prihvatili su je i priznali: 1994. godine Vlast RBiH formiranjem Federacije BiH, potom Predsjedništvo RBiH i Vlada, sve vrijeme tokom pregovora: u Beču, u Parizu, u Washingtonu, i konačno u Daytonu, te kasnije nizom zakona BiH, između ostalih i amnestirali učešće paravojnih i parapolitičkih članova te RS. I ti i drugi, sada, nakon 25 godina, ustajete i prigovarate RS da je genocidna tvorevina...
Uf, jest baš OVO glavni razlog što se protive.
A ne protive se jer ne mogu više rahat negirat genocid, kao što su i dosad radili. :lol:
I ne samo negirat, nego se, kad ih pritisneš, istim i dičit. :lol:

A jes, za ove reakcije iz RS.a su sve bošnjaci krivi, dočekali ih jadne na nož :(
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#115 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by dystopia »

duh_sa_sjekirom wrote: 31/07/2021 12:37 Protivnik sam generalizacija i smatram glupim čitav narod okrivljavati za genocid. Mislim da većina normalnih ljudi tako i razmišlja.
Međutim, ovdje se stiče dojam da se drugi više trude da se skine krivica s kolektiviteta nego sami Srbi, pa imaš potpuno neshvatljivo protivljenje srpskih političara nečemu što bi trebalo da bude normalno i neka početna tačka normalizacije i poboljšanja odnosa. Ili npr imaš situaciju da apsolutna većina srpskog naroda sve OSUĐENE ratne zločince doživljava kao heroje. Mislim da preko 90% Srba ne smatra Mladića ratnim zločincem. I kad sve to sabereš, onda ne čudi generalizacija...
Upravo tako.
Čitav svijet se napinje da kaže kako su genocid počinili pojedinci i da narod ne može biti genocidan, samo Srbi navalili da dokažu da ipak može.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#116 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by General War »

dystopia wrote: 31/07/2021 14:05
duh_sa_sjekirom wrote: 31/07/2021 12:37 Protivnik sam generalizacija i smatram glupim čitav narod okrivljavati za genocid. Mislim da većina normalnih ljudi tako i razmišlja.
Međutim, ovdje se stiče dojam da se drugi više trude da se skine krivica s kolektiviteta nego sami Srbi, pa imaš potpuno neshvatljivo protivljenje srpskih političara nečemu što bi trebalo da bude normalno i neka početna tačka normalizacije i poboljšanja odnosa. Ili npr imaš situaciju da apsolutna većina srpskog naroda sve OSUĐENE ratne zločince doživljava kao heroje. Mislim da preko 90% Srba ne smatra Mladića ratnim zločincem. I kad sve to sabereš, onda ne čudi generalizacija...
Upravo tako.
Čitav svijet se napinje da kaže kako su genocid počinili pojedinci i da narod ne može biti genocidan, samo Srbi navalili da dokažu da ipak može.
...i ovdje na forumu
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#117 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by General War »

Bloo wrote: 31/07/2021 13:05
duh_sa_sjekirom wrote: 31/07/2021 12:37 Protivnik sam generalizacija i smatram glupim čitav narod okrivljavati za genocid. Mislim da većina normalnih ljudi tako i razmišlja.
Međutim, ovdje se stiče dojam da se drugi više trude da se skine krivica s kolektiviteta nego sami Srbi, pa imaš potpuno neshvatljivo protivljenje srpskih političara nečemu što bi trebalo da bude normalno i neka početna tačka normalizacije i poboljšanja odnosa. Ili npr imaš situaciju da apsolutna većina srpskog naroda sve OSUĐENE ratne zločince doživljava kao heroje. Mislim da preko 90% Srba ne smatra Mladića ratnim zločincem. I kad sve to sabereš, onda ne čudi generalizacija...
Vucic, na primejr, ne zeli individualni krivicu, vec dapace potencira kolektivnu i to radi smisljeno. Jer svjesnim pravljenjem zrtve od sebe/srpske etnije tj. interpretirnjem presuda i zakona kao da su direktni atak na srpsku etniju i proglasnje srpske etnije krivcem i genocidnim narodom i potenciranjem tog diskursa, on u kolektivu/etniji stvara osjecaj prkosa/otpora.
U sizofrenom drustvu etnokratija, gradani pokazuju sve odlike stokholmskog sindroma, okruzeni medijima kojima upravljaju etnokrati, bombardovani laznim informacijama, dok u isto vrijeme suoceni sa niskim standardom zivota i totalnom korupcijom i raspadom sistema...i ne cudi sto nacionalisticka spika i samoviktimizacija je nasla plodno tlo.
Djelomicno te demantira ovaj forum sto su dalje od bosne sve veci izlivi fasizma... pa i ova tema i njen naziv ne idu u prilog gornjeg dijela tvrdnje...ako dobro nisi definisao neku tvrdjnju naravno da ce onaj to moci svakojako je i tumaciti.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#118 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by vatrogasac »

Bloo wrote: 31/07/2021 11:41
vatrogasac wrote: 31/07/2021 09:50

Ne znam zašto komplikuju? U haškim presudama piše da je izvršen genocid i ljudi robijaju zbog njega, sve vidljivo. I da nije se desio zar to nije evropska vrijednost pa zemlje u kojima je zabranjeno negirati genocid su: Njemačka, Francuska, Španija, Austrija, Švicarska, Nizozemska, Belgija, Mađarska, Poljska, Portugal, Rumunija, Hrvatska, Slovenija, Slovačka, Češka Republika, Latvija, Luksemburg, Malta. Lihtenštajn… Zašto im je teško prihvatiti evropsku vrijednost?
Nije svima teško. Većini jeste. Jedan od razloga je i to što se doneseni zakon i presude koriste za slijedeće generalizacije:
Srbi su genocidan narod, Srbi su genetski predodredeni da vrse genocid, RS je genocidna tvorevina ...nastavi niz.

Kada se presude sudova, a koje se ticu drugih etnija, koriste u slicne svrhe (naravno bez ovog genocidna tvorevina), mozes primjetiti da je reakcija pripadnika te etnije ista ili slicna.


Zelja pojedinca koji pripada jednoj etniji da svaki pripadnik druge etnije opet i iznova ponavlja da se u Srebrenici desio genocid i da su za to krivi pripadnici te etnije mi se ne cini kao dobra strategija za poboljsanje odnosa. To se moze vidjeti i na forumu. Ako odredeni forumasi detektiraju nekoga da pripada srpskoj etniji, cesto ga pitaju da se izjasni o genocidu. Cak i kada se izjasni o istom (da je bio genocid), to pitanje se onda prosiruje na nacin da taj isti forumas predstavlja univerzalnog predstavnik srpske etnije i od njega se trazi da okajava grijehe pripadnika svoje etnije.
Na pijaca Arizona gdje sarađuju trgovci raznih etnija decenijama pa na jednom štandu se prodaje srpska trobojka, zastava sa ljiljanima, šahovnica, SFRJ zastava, naša aktuelna zastava i prođu danas hiljade i nikome ne zasmeta. Zasmeta ljudima kada prolaze iz entiteta u kanton pa ulaziš u Pelagićevo pa tamo prvo tabla 5x2 "Dobro došli u Republiku Srpsku" i onda red srpskih zastava pa onda na Lončarima na ogromnom bilbordu Mladićeva slika 3mx3m pored kojeg projure svatovi samo sa srpskim zastavama pa dođeš do Orašja a tamo šahovnica kao lampiona za Božiš, sve ulice iskitili. 100-tinjak. U kantonima gdje je bošnjačka etnija nemaš, ali skontaš da jesi po minaretima i ponegdje neki spomenik žrtvama ili borcima rata gdje je se može vidjeti ljiljan. Bošnjačka etnija neće da ih se izjednačava sa njima i za to postoji argument iz kojeg proizilazi da su već jednom debelo stradali da ne idemo unazad 100 godina i pričom o 11 genocida i da nismo isti. I kada neko kaže isti ste pa majku mu kako?
Tokom 24 godine rada, više od polovine proglašenih krivim u sudnici Tribunala bili su Srbi. Oni su osuđeni na više od 1.000 godina zatvora, Hrvati su osuđeni na 249 godina zatvora, Albanci 13, Bošnjaci na 42 godine dok je samo jedan osuđeni iz Makedonije i iza rešetaka će provesti 12 godina.
Ovih dana sam nešto radiio pa hodao i naišao na dvije firme na TK iz Bijeljine i ljudi nešto kopaju ulice, mijenjaju nekakve cijevi i vrućina gori i nebo i zemlja i Bošnjaci tim Srbima donose flaširanu vodu, lubenice, zove ih na kafu....ne kažu, dabogda pocrkali.
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#119 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by heavyBrick »

u skupštinu entiteta sjever-istok upućena je inicijativa snsd-a da se kazni kaznom zatvora od najmanje dvije godine svako ko javno izjavi da su genocid nad Bošnjacima počinili pojedinci a ne svi jedinstveni Srbi. nezvanično, opozicija će podržati izvorni tekst predlagača. sjednica će biti zatvorena za javnost.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#120 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Bloo »

vatrogasac wrote: 31/07/2021 14:38 Bošnjačka etnija neće da ih se izjednačava sa njima i za to postoji argument iz kojeg proizilazi da su već jednom debelo stradali da ne idemo unazad 100 godina i pričom o 11 genocida i da nismo isti. I kada neko kaže isti ste pa majku mu kako?
Mit o 11 genocida je klasicna debunkovana nacionalisticka mitomanija.

Ja pricam o pojedincu i kolektivitetima.
Licno, niti govorim da su svi isti - niti su svi Srbi Mladic, niti je Mladic svi Srbi, niti su Bosnjaci = Srbi, niti su Bosnjaci = Hrvati...kada se prica o zlocinima.

Vecina u srpskoj etniji svoj etnonacionalizam promovise nasilno, prst-u-oko, prkosno...gorivo za to su etnokrate na vlasti. Mozemo posmatrati neki zamisljeni slucaj nekog Srbina iz RS, koji nije ucestvovao u ratnim zlocinima, ali danas je teski nacionalista. Isti moze biti nusprodukt tj. on je sam reakcija na dvije akcije: 1-potenciranje samoviktimizacije i ugrozenosti srpske etnije od strane srpskih etnokrata; 2. generalisanje sprske etnije od strane druge dvije etnije.
Bosnjacki je blazi, skoro "hinjaviji" ali je tu...upakovan u ljepsi papir mozda javno, ali smrdi isto.

Ono sto odlikuje sve tri etnije je sklonost ka mitomaniji, s tim da su Bosnjaci ubacili u 5 brzinu puno kasnije od ostale dvije etnije. Mitomanija kao takva takode predstavlja jedan od kamena spoticanja ostvarivanja normalnih odnosa u javnom diskursu. Istu generisu i javne licnosti i "pozadinci" po narudzbi.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32126
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#121 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by Bobi »

vatrogasac wrote: 31/07/2021 14:38 Ovih dana sam nešto radiio pa hodao i naišao na dvije firme na TK iz Bijeljine i ljudi nešto kopaju ulice, mijenjaju nekakve cijevi i vrućina gori i nebo i zemlja i Bošnjaci tim Srbima donose flaširanu vodu, lubenice, zove ih na kafu....ne kažu, dabogda pocrkali.
I kod mene isto, firma iz Brčkog ali su oni kao dobri gosti donijeli rakiju :D.
toska
Posts: 2956
Joined: 26/09/2016 14:08

#122 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by toska »

...
Last edited by toska on 01/08/2021 02:23, edited 2 times in total.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#123 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by deogest »

Kakva je ovo glupa tema? Prostor RS-a je uvijek Bosna i Hercegovina, dio nje. Banja Luka definitivno najljepsi grad u BiH.

Uostalom, Alija je laganica potpisao to u Dejtonskom, prodao je pola Bosne. Ne znam sto se sad zalite? Preglupo pitanje.
Hakiz
Posts: 40294
Joined: 30/07/2015 20:01

#124 Re: Da li rs genocidna tvorevina?

Post by Hakiz »

General War wrote: 30/07/2021 21:50
vatrogasac wrote: 30/07/2021 18:21 Foča za Zenicu je obdanište. :mrgreen: Haj' nađemo se tamo u pravom muškom zatvoru da popijemo kafu. :mrgreen:

A da li je genocidna, pa to piše u stotinama dokumenata International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia, ICTY). Dokazano.
Moze li kopija tog dokumenta, ne treba stotinu samo jedan iz haga, UN a...neke relevantne institucije? Hvala
Nije genocidna tvorevina.

Tvorevina je koja je počinila genocid, ratne zločine, zločine protiv čovječnosti. I čije institucije i političari vrše krivično djelo rušenja ustavnog poretka.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#125 Re: Da li je rs genocidna tvorevina?

Post by vatrogasac »

Bloo wrote: 31/07/2021 14:49 Mit o 11 genocida je klasicna debunkovana nacionalisticka mitomanija.
Bilo je portala koji su čuvali tu dokumentaciju, ali padnu. Možda ima da su negdje preselili, ali mi nisu došli pod oko. Nataša Zimonjić-Čengić i Adil Zulfikarpašić su toga dosta zabilježili u prošlom ratu po istočnoj Bosni i Hercegovini. U mom rodnom mjestu još ima članova porodica zvanih muhadžiri koji su bježali od kame i pričali mi o tim strahotama. Nije mit.
Adil Zulfikarpašić je jahao prema Foči zajedno sa Radetom Hamovićem, zapovjednikom odreda, Perom Kosorićem, zapovjednikom bataljona, i sa još nekoliko pratilaca, a svuda ih je dočekivala ista slika: zgarišta, nijema pustoš i gladni psi koji su zavijali oko muslimanskih sela.

Seljak na kojeg su naišli ovako je objasnio šta je bilo: “A, sa Turcima? Satrli ih, brate, i sjeme im satrli. Puni su ih potoci, to će u proljeće, ako ih zvijeri dotle ne pojedu, da smrdi. Još ćemo kakvu bolest navući. Kazao sam ja vojvodi Klariću: Iskopajte jame, pa zatrpajte, naćerajte, neka sami sebi jame kopaju…”.

I u Miljevini su naišli na strašne prizore:

“Kod jednog potoka, preko kojeg smo morali projahati, stajala je hrpa poklanih žena, staraca i djece. Preko njih je bio pao snijeg. Ispod bijelih nanosa virile su noge, glave, ruke ili ramena. Leševi su bili iznakaženi, otekli. Snijeg koji se topio bio je crvenkast i siv od krvi i truleži. Po tragovima se vidjelo da grabljivice razvlače leševe. Na više mjesta ležale su odrtine ljudskih tjelesa, s kojih su ptice jele ljudsko meso. Vonjalo je u zraku jer je već nekoliko dana sijalo sunce… Čitavim putem do Foče nismo sreli ni jednog muslimana ni muslimanke. Što je s njima? Prije je u fočanskom srezu bilo 67 posto muslimana…”.

Most u Foči je još bio krvav, a ispod mosta, opisuje Zulfikarpašić, niz zidine kula, visile su, poput stalaktita u carstvu nečastivog, ogromne krvave ledenice: “Pod tim strašnim crvenim baldahinom Drina je ljuljuškala mrtva tijela kao da ih uspavljuje. Uz obalu su ležali naduti leševi žena, djece i ljudi u građanskim i seljačkim odijelima. Neki mrtvaci bili su goli.”

Pričali su im: da Drina ne bi izbacivala tijela, četnici bi razrezivali trbuhe mrtvacima, i tjelesa bi potonula.

U Putu u Foču Zulfikarpašić ističe da su strašne zločine učinili većinom mještani, srbijanskih četnika je bilo malo.
Ali Titto je to sakrivao kako priča Zulfikarpašić. Nigdje ni u jednom udžbeniku nije zabilježeno. Nije se smjelo o tome pričati osim sa bliskima po sijelima.
– A tko je to učinio?

– Popadić Ranko i Zecević. Danas sam ih srela obadvojicu – Popadić je vaš -, komandir.

Otrčao sam u komandu mjesta, Čolaković Rodoljub i Risto Tosović su bili tamo. Ispričao sam im uzbuđen sve to i tražio, da se ovi koljači uhapse.

Čolaković i Tosović nisu nimalo bili začuđeni niti uzbuđeni ovom pričom. Čolaković mi je rekao:

– Kada bi mi hapsili koljaće među ovdašnjim Srbima, onda bi pohapsili pola našeg Narodnog odbora i većinu vojnika.

– Pa to je strašno, drugovi, da mi ništa ne radimo, nego ih još primamo u naše redove.

– Mi ne možemo voditi protusrpsku politiku, u našoj vojsci nalazi se preko 95% Srba, rekao mi je Tito kad sam tražio njegovu intervenciju za ovaj slučaj.

– Ali to nije protusrpska politika. To je protukoljačka politika i ja sam uvjeren, da to nije na svim mjestima tako. – Ti izgledas slabo, ti treba da se ispavaš i odmoriš, rekao mi je Tito opraštajući se.

A da postoji porast bošnjačkog nacionalizma, postoji. Nikada ga nije bilo u ovolikoj mjeri mada se nekada pomiješa sa patriotizmom pa ima više formi od onih vrlo radikalnih do čistih, finih, patriotskih. Bošnjaci nemaju rezervnu maticu nego samo ovu jednu Bosnu koja znači survival.
Post Reply