Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#101 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by Sanjarko »

Novak20 wrote: 06/10/2021 10:12 TG treba da radi na kriminalu u drugim institucijama BiH od kojih većina ima sjedište u Sarajevu pa se nekima čini kao udar na "Bošnjake" koji očito muljaju najviše. Šatorima u Banja Luci se treba baviti tužiteljstvo Mektićevog RS.
GT, GT. To bi moglo imat skroz drugacije simbolicno znacenje, sto doticna i kako vidimo kroz njen rad i podrzava.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#102 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by seoBIH »

Novak20 wrote: 06/10/2021 10:12 Mektić ima otvoren sudski postupak za neku neodgovarajuću i preskupu vatrogasnu opremu koju je nabavljao kao uposlenik državne institucije pa nije čudo što kmeči.
Mozes li malo opisati ovaj slucaj, sa strane tuzilastva i sa strane odbrane Mektica?
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#103 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by Novak20 »

DrinaBH wrote: 06/10/2021 10:39
Novak20 wrote: 06/10/2021 10:12 TG treba da radi na kriminalu u drugim institucijama BiH od kojih većina ima sjedište u Sarajevu pa se nekima čini kao udar na "Bošnjake" koji očito muljaju najviše. Šatorima u Banja Luci se treba baviti tužiteljstvo Mektićevog RS.
Ovo mi objasni: Tužilaštvo BiH treba da se bavi FBiH, a Tužilaštvo RS treba da se bavi RS-om? Ovo ostalo što si napisao nije vrijedno komentarisanja.
Ono što je meni vrijedno pisanja, tebi nije vrijedno komentiranja. Važi i obrnuto pa da ne pišem bespotrebno, otiđi na stranicu Tužiteljstva i pročitaj nadležnosti i strukturu Tužiteljstva BiH. Ima i shema da lakše shvatiš, a ne moraš da prihvatiš.

Da je na čelu OSA Hrvat ili Srbin sa lažnom diplomom koji neovlašteno prisluškuje i prati sve redom i ja bih se bunio da ga GT ne ganja bez obzira je li iz RS ili F BiH.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#104 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by Novak20 »

seoBIH wrote: 06/10/2021 11:51
Novak20 wrote: 06/10/2021 10:12 Mektić ima otvoren sudski postupak za neku neodgovarajuću i preskupu vatrogasnu opremu koju je nabavljao kao uposlenik državne institucije pa nije čudo što kmeči.
Mozes li malo opisati ovaj slucaj, sa strane tuzilastva i sa strane odbrane Mektica?
Nemam sada vremena. Možeš li ga ti opisati ?
User avatar
Login77777
Posts: 8547
Joined: 18/05/2021 09:11

#105 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by Login77777 »

Novak20 wrote: 06/10/2021 12:06
DrinaBH wrote: 06/10/2021 10:39

Ovo mi objasni: Tužilaštvo BiH treba da se bavi FBiH, a Tužilaštvo RS treba da se bavi RS-om? Ovo ostalo što si napisao nije vrijedno komentarisanja.
Ono što je meni vrijedno pisanja, tebi nije vrijedno komentiranja. Važi i obrnuto pa da ne pišem bespotrebno, otiđi na stranicu Tužiteljstva i pročitaj nadležnosti i strukturu Tužiteljstva BiH. Ima i shema da lakše shvatiš, a ne moraš da prihvatiš.

Da je na čelu OSA Hrvat ili Srbin sa lažnom diplomom koji neovlašteno prisluškuje i prati sve redom i ja bih se bunio da ga GT ne ganja bez obzira je li iz RS ili F BiH.
Samo sto ovdje niko ne brani Osmicu nego su misljenja da ga treba odstraniti iz OSA. Naravno izuzev podrigusa Linge, Pattona, Aldinja itd.
Ali ti su radi majoneze na strani Osmice.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#106 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by seoBIH »

Novak20 wrote: 06/10/2021 12:12
seoBIH wrote: 06/10/2021 11:51

Mozes li malo opisati ovaj slucaj, sa strane tuzilastva i sa strane odbrane Mektica?
Nemam sada vremena. Možeš li ga ti opisati ?
Ne mogu, jer sam u letu slušao odbranu Mektica. Tvrdi da nigdje nema njegovog potpisa, ili odobrenja, ili tako nešto. Da kaze da je sve "po zakonu" i da je odobreno, te da nije mogao nista. Prica mi se cinila uvjerljiva...
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#107 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by Novak20 »

seoBIH wrote: 06/10/2021 12:24
Novak20 wrote: 06/10/2021 12:12

Nemam sada vremena. Možeš li ga ti opisati ?
Ne mogu, jer sam u letu slušao odbranu Mektica. Tvrdi da nigdje nema njegovog potpisa, ili odobrenja, ili tako nešto. Da kaze da je sve "po zakonu" i da je odobreno, te da nije mogao nista. Prica mi se cinila uvjerljiva...
Meni je ova priča još uvjerljivija ali možda i jeste sve po zakonu. Brankovićevom, Marfijevom ili nekom trećem.
https://cin.ba/vatrogasci-trazili-cizme ... metlarice/
Image
„Svaki vatrogasac nastoji da bude Fahrudin Solak – šminker. E, to ne može”, kaže Agić.
:lol:
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#108 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by Novak20 »

Sarajmen wrote: 06/10/2021 13:18 Jedan, dva, tri....deset, .....stotinu i deset....dvije stotine i dvadeset...tri stotine predmeta A kategorije 'Pravila puta' koje je dostavio Tribunal za bivšu Jugoslaviju su sakriveni od javnosti i ništa se ne radi na njima iako je aneksom B Strategije određeno da su navedeni predmeti apsolutni prioritet u radu Tužilaštva u BiH".

Odjel za ratne zločine Tužilaštva Bosne i Hercegovine na aparatima.

Di je bjegunac Savčić, pitam za Miju Jelića.
Pitaj sudiju Suda BiH Zorana Božića zašto je pustio Savčića sa rasprave pored zahtjeva Tužiteljstva da ga pritvori. Tek oko 14 sati Sud BiH donosi odluku o pritvoru. Kasno.
"Postupajući tužitelj je, kako u prijedlogu tako i na ročištu koje je Sud održao dana 09.08.2021. godine, u nazočnosti optuženog Savčić Milomira i njegovog branitelja detaljno obrazložio razloge za određivanje pritvora. Nakon završenog ročišta Sud je upoznao nazočne stranke da će o odluci po prijedlogu biti naknadno obaviještene".

"Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine se, kao stranka u postupku, ne može smatrati odgovornim zato što Sud BiH nakon održanog ročišta nije izdao naredbu Sudskoj policiji za zadržavanje optuženog do donošenja odluke po prijedlogu te na takav način obezbijedio izvršenje rješenja o određivanju pritvora koje je Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine zaprimilo istog dana"..
Tročlano vijeće koje je donijelo odluku o pritvoru Savčiću činile su sudije Zoran Božić, Jasmina Ćosić Dedović i Dalida Burzić.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#109 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by Novak20 »

Sarajmen wrote: 07/10/2021 07:13 To je posljedica, a uzrok je nehapšenje Savčića od strane agencije SIPA-e koja je dobila nalog da ga privede. A nije priveden jer tadašnja Glavna tužiteljica Tadić nije bila za to tj za takav propisan način privođenja.

Valjda si slušao snimak koji ovo sve jasno dokazuje.

Savčić je tek jedan od tri stotine predmeta koji se NE RADE.

A morali bi.

Poselami bjegunca Jelića ;-)
Nemam ja razloga nikoga selamiti.
Kakvo je naše sudstvo i tužiteljstvo vidio sam na svojoj koži u banalnom postupku, a viđao sam i na primjerima drugih. Ali da ne idem od teme nego da ponovim da u suđenju učestvuju sud. tužiteljstvo svjedoci, vještaci i odvjetnici. Možeš biti osumnjičen za zločin poput onog u Grabovici ali ti sud dozvoli da zbog povišenog šećera u krvi po nalazu vještaka ne dolaziš na rasprave bez straha od pritvora. Može se umjesto ratnog zločina počinjenog u uniformi suditi za ubojstvo u kavani pa onda četiri puta pomilovati.
A možeš kao i Vikić na.ebati bez veze ili biti terorist u Siriji šest godina pa proći bez kazne.

I nije sve ovo od prije tri nego od prije trideset godina.

Hoću reći, komplet sistem je truo do bola i smjena GT koja je dirnula gdje ne treba i isprovocirala SDA neće promijeniti ništa nabolje jer se ovdje i pravda i pravo perverzno koriste u političke svrhe i za političke interese.

Koliko to vrijedi nama običnim građanima, gledamo svakoga dana. Kao što ćemo još dugo gledati Kaversona i GT.
DrinaBH
Posts: 270
Joined: 02/10/2021 11:58

#110 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by DrinaBH »

Novak20 wrote: 07/10/2021 10:13
Sarajmen wrote: 07/10/2021 07:13 To je posljedica, a uzrok je nehapšenje Savčića od strane agencije SIPA-e koja je dobila nalog da ga privede. A nije priveden jer tadašnja Glavna tužiteljica Tadić nije bila za to tj za takav propisan način privođenja.

Valjda si slušao snimak koji ovo sve jasno dokazuje.

Savčić je tek jedan od tri stotine predmeta koji se NE RADE.

A morali bi.

Poselami bjegunca Jelića ;-)
Nemam ja razloga nikoga selamiti.
Kakvo je naše sudstvo i tužiteljstvo vidio sam na svojoj koži u banalnom postupku, a viđao sam i na primjerima drugih. Ali da ne idem od teme nego da ponovim da u suđenju učestvuju sud. tužiteljstvo svjedoci, vještaci i odvjetnici. Možeš biti osumnjičen za zločin poput onog u Grabovici ali ti sud dozvoli da zbog povišenog šećera u krvi po nalazu vještaka ne dolaziš na rasprave bez straha od pritvora. Može se umjesto ratnog zločina počinjenog u uniformi suditi za ubojstvo u kavani pa onda četiri puta pomilovati.
A možeš kao i Vikić na.ebati bez veze ili biti terorist u Siriji šest godina pa proći bez kazne.

I nije sve ovo od prije tri nego od prije trideset godina.

Hoću reći, komplet sistem je truo do bola i smjena GT koja je dirnula gdje ne treba i isprovocirala SDA neće promijeniti ništa nabolje jer se ovdje i pravda i pravo perverzno koriste u političke svrhe i za političke interese.

Koliko to vrijedi nama običnim građanima, gledamo svakoga dana. Kao što ćemo još dugo gledati Kaversona i GT.
Zašto si ubjeđen da GT neće biti smijenjena? Nadaš se da će članovi VSTV-a iz erresa bojkotovati sjednicu? Je li to jedina nada koju imate za GT?
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#111 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by Novak20 »

DrinaBH wrote: 07/10/2021 10:17

Zašto si ubjeđen da GT neće biti smijenjena? Nadaš se da će članovi VSTV-a iz erresa bojkotovati sjednicu? Je li to jedina nada koju imate za GT?
Ubijeđen sam da će GT biti smijenjena kada okolnosti dozvole.
Ne nadam se da će članovi VSTV iz RS bojkotirati sjednicu nego pretpostavljam da hoće.
Ne znam koji mi.
Ja vidim da se za sada GT uspješno odupire smjeni mada joj okolnosti ne idu na ruku. Bakir se već poodavno hvalio smjenom GT ali se i okolnosti mijenjaju. GT je još tu gdje jeste. Kao i mnogi drugi.
DrinaBH
Posts: 270
Joined: 02/10/2021 11:58

#112 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by DrinaBH »

Novak20 wrote: 07/10/2021 10:29
DrinaBH wrote: 07/10/2021 10:17

Zašto si ubjeđen da GT neće biti smijenjena? Nadaš se da će članovi VSTV-a iz erresa bojkotovati sjednicu? Je li to jedina nada koju imate za GT?
Ubijeđen sam da će GT biti smijenjena kada okolnosti dozvole.
Ne nadam se da će članovi VSTV iz RS bojkotirati sjednicu nego pretpostavljam da hoće.
Ne znam koji mi.
Ja vidim da se za sada GT uspješno odupire smjeni mada joj okolnosti ne idu na ruku. Bakir se već poodavno hvalio smjenom GT ali se i okolnosti mijenjaju. GT je još tu gdje jeste. Kao i mnogi drugi.
Ja mislim da se treba postaviti i njena krivična odgovornost, jer ako je utvrđeno da je učinila prekršaj zašto je kazna samo prebacivanje sa mjesta Glavne tužiteljice na mjesto obične tužiteljice. Ima li tebi to smisla?
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#113 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by Novak20 »

DrinaBH wrote: 07/10/2021 10:37
Novak20 wrote: 07/10/2021 10:29
Ubijeđen sam da će GT biti smijenjena kada okolnosti dozvole.
Ne nadam se da će članovi VSTV iz RS bojkotirati sjednicu nego pretpostavljam da hoće.
Ne znam koji mi.
Ja vidim da se za sada GT uspješno odupire smjeni mada joj okolnosti ne idu na ruku. Bakir se već poodavno hvalio smjenom GT ali se i okolnosti mijenjaju. GT je još tu gdje jeste. Kao i mnogi drugi.
Ja mislim da se treba postaviti i njena krivična odgovornost, jer ako je utvrđeno da je učinila prekršaj zašto je kazna samo prebacivanje sa mjesta Glavne tužiteljice na mjesto obične tužiteljice. Ima li tebi to smisla?
Ima smisla jer je u pitanju politička smjena, a ne želja da se uredi ovaj dio sudske vlasti. Da su GT mogli naći nešto iz domena krivične odgovornosti iskoristili bi to sigurno.
Jbg, onaj Vlado Adamović odvjetnik GT nastrada zbog udvaranja, odnosno seksualnog uznemiravanja radnice u cvjećarni. :D
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#114 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by meridiyan »

Dosljedno :D

Drugostepena komisija VSTV-a: Debevec nije kriv zbog neprimjerenih kontakata i prikrivanja imovine


Ovim je pravosnažno okončan postupak protiv Debeveca koji je bio tužen zbog neprimjerenih kontakata sa direktorom Obavještajno sigurnosne agencije BiH Osmanom Mehmedagićem u trenucima kada je Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv direktora OSA-e.

Osim zbog kontakta sa Mehmedagićem, Debevec je bio tužen i zbog prikrivanja imovine u Španiji.

Prvostepena komisija je, podsjećamo, utvrdila da je Debevec počinio prekršaj. Tada mu je izrečena javna opomena. Predsjednik Suda BiH se, međutim, žalio Drugostepenoj komisiji koja ga je, u potpunosti, oslobodila odgovornosti. Tako su dvije članice Drugostepene komisije utvrdile da kontakt predsjednika Suda sa optuženikom nije prekršaj.

Ranije su, podsjećamo, zbog neprimjereih kontakata razriješena dvojica glavnih državnih tužilaca – Goran Salihović i Milorad Barašin. U slučaju Debevec, međutim, nije utrvđena odgovornost. Osim toga, nema odgovornosti ni za prijavljivanje imovine.
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#115 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by BHCluster »

:bih:
DrinaBH
Posts: 270
Joined: 02/10/2021 11:58

#116 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by DrinaBH »

OKONČAN POSTUPAK PROTIV RANKA DEBEVCA: Poznata odluka Drugostepene disciplinske komisije

Drugostepena disciplinska komisija VSTV-a odbila je tužbu Ureda disciplinskog tužioca protiv predsjednika Suda BiH Ranka Debeveca, saznaje Istraga.

Jako lijepa vijest, što znači da će gospodin Debevc nastaviti da radi svoj posao časno i pošteno kao do sada. Pobjeda demokratije!

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/21 ... isije.html
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#117 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by Novak20 »

Sarajmen wrote: 09/10/2021 07:39 Image
Posmrtni ostaci najmanje pet žrtava proteklog rata ekshumirani su danas na lokalitetu Joševa, općina Bratunac, prenosi Anadolu Agency (AA).

Prema informacijama kojima raspolaže Institut za nestale osobe Bosne i Hercegovine, pretpostavlja se da se radi o žrtvama bošnjačke nacionalnosti koje su u svojim domovima ubijene u maju 1992. godine, a potom ukopane na ovom lokalitetu.


Prema izjavama patologa koji je prisustvovao ekshumaciji, sve žrtve su ženskog spola te se najvjerovatnije radi o tri odrasle žene i dvije djevojčice. Tijela su pronađena u dvije zajedničke te jednoj pojedinačnoj grobnici.

Ekshumacija je izvršena pod nadzorom Tužilaštva BiH i naredbi Suda Bosne i Hercegovine.
Uz dužno štovanje nevinih žrtava rata i obitelji stradalih, ne mogu da se ne zapitam što ti treba da bez komentara postaviš baš ovakav članak na ovu temu.

Gade mi se do povraćanja lešinari koji kosti nevino nastradalih prije trideset godina potežu u svakoj prilici i na svakoj temi da bi kao nešto nekome pokazali i poručili.

Što nisi ovo postavio na temi o Fikretovim respiratorima ? I upitao Gensek grupu jesu li ljudi stradavali da bi oni danas mogli krasti preživjele na smeću od respiratora i eksperimentirati na njima da bi prikrili kriminal.

:run:
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#118 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by Novak20 »

Dokaz svakom pismenom i dobronamjernom da je VSTV institucija pod jakim političkim utjecajem.

Sreća po GT da je srpska politika počela eskivirati ovu i slične institucije tako da će je oni koji joj rade o glavi, htjeli ne htjeli, gledati još neko vrijeme kao glavnu tužiteljicu.

https://hms.ba/umjesto-da-odgovara-ne-s ... ovornosti/
BEŠČAŠĆE VSTV BiH

Umjesto da odgovara ne samo stegovno već i kazneno, predsjednik Suda BiH Ranko Debevec oslobođen svake odgovornost
i
Dakle, drugostupanjsko povjerenstvo je išlo i stupanj niže u utvrđivanju odgovornosti Ranka Debevca od prvostupanjskog, koje je bilo izreklo samo javnu opomenu. Mnogi su nagađali da će drugostupanjsko povjerenstvo potvrditi prvostupanjsku odluku, koja je sama po sebi nepravedna, jer Ranko Debevec nije počinio samo stegovni prekršaj, nego i kazneno djelo.

No ovih dana sam čula i priču građana da će Ranko Debevec biti oslobođen, jer je radio zajednički lobi jedne zajednice s nekim Amerikancima, a s druge strane da su djelovali pojedinci iz SDA.

Pomislila sam, ipak, da članovi drugostupanjskog povjerenstva to ne smiju uraditi, jer pred sobom imaju dokaze i činjenice da je Debevec učinio i kazneno djelo i stegovni prekršaj. Skrivali su svoju odluku od javnosti do samog kraja! Zato treba podnijeti kaznenu prijavu protiv članova drugostupanjskog povjerenstva, jer su zlorabili svoj službeni položaj i zanemarili dokaze i činjenice koje su imali, a sve s ciljem kako bi pomogli Ranku Debevcu ostanak na funkciji predsjednika Suda Bosne i Hercegovine.

Upisao neistinite podatke

Da se prisjetimo, Ranko Debevec je tri puta popunio prijavni obrazac za pravosudne funkcije i slagao da ima samo državljanstvo Bosne i Hercegovine. U prijavnom obrascu Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV) jasno piše kako će kandidat snositi materijalnu, stegovnu i kaznenu odgovornost i da će se kandidat razriješiti funkcije ukoliko se utvrdi da je upisao neistinite podatke. Dakle učinio i stegovni prekršaj i kazneno djelo! Nekoliko sudaca i tužitelja u Federaciji i Republici Srpskoj je već razriješeno zbog toga od tog istog VSTV-a (Delalić, Labotić idr.), ali oni nisu imali potporu od Osmana Mehmedagića niti od pojedinaca iz jedne zajednice i pojedinih iz američkog veleposlanstva.

Ispostavilo se da Debavac ne samo da ima državljanstvo druge države, s kojom Bosna i Hercegovina nema zaključen ugovor o dvojnom državljanstvu, nego da ima dvojni identitet, imovinu i novac u toj drugoj državi tj. Šanjolskoj te da je u vrijeme dok obnaša pravosudnu funkciju kupovao stan u Hrvatskoj i to s osobnim dokumentima Španjolske. I to je jasno da ga je zaključila sasvim druga osoba tj. Ranko Debevec Kaveson, a ne predsjednik Suda BiH Ranko Debevec. Svima je jasno da se identitet mijenja i promjenom samo jednog slova. Tako je presmiješno i pomisliti kako Ranko Debevec nije promijenio identitet, jer mu je dodato prezime Kaveson.

Nezakonito uzimanje dvojnog državljanstva

Prema Zakonu o državljanstvu Španjolske, oni pojedinci koji imaju 18 ili više godina, čije prebivalište nije Španjolsko i koji dobrovoljno stječu drugo državljanstvo, gube Španjolsko državljanstvo. Znači Ranko Debevec prevarnim radnjama, kao držvljanin Bosne i Hercegovine vara i državu Španjolsku, jer nije prikazao da je ponovo državljanin Bosne i Hercegovine i da je po sili zakona odmah morao izgubiti državljanstvo Španjolske. Jer prema tom Zakonu o državljanstvu Španjolske strani državljanin koji stekne državljanstvo Španjolske mora se odreći svog prethodnog državljanstva. Kako je Ranko Debevec ponovo dobio državljanstvo BiH i zadržao državljanstvo Španjolske trebali bi provjeriti istražni organi?! Po ovome je očito da je Ranko Debevec predsjednik Suda Bosne i Hercegovine napravio višestruku prijevaru te da nije prezo niti učiniti kazneno djelo i prekršaj da bi ostvario svoj cillj.

Stegovni prekršaj

Kada je u pitanju stegovni prekršaj neprimjerenog sastajanja s Osmanom Mehmedagićem u vrijeme kada je Osman Mehmedagić bio osumnjičeni i optuženi u sudu u kojem je Ranko Debevec predsjednik suda i sudac na Apelacijskom odjeljenju koji formira vijeće sudaca koji će odlučivati o postupku Osmana Mehmedagića, držim kako je i onima koji su neupući uopće u pravo jasno da to nije mogao učiniti te da je morao biti i za ovaj stegovni prekršaj smijenjen.

Stječe se dojam kako članovi Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća dobro trguju s ova dva postupka u vezi Ranka Debevca i Gordane Tadić, te da će po mišljenjima mnogih dobro zaraditi. Dok se na jednoj strani trguje da članovi povjerenstva smijene Gordanu Tadić, glavnu tužiteljicu Bosne i Hercegovine i ne pita se za cijenu i druge pogodnosti, na drugoj strani se tgovalo da se Ranko Debevec oslobodi i tako se Osman Mehmedagić zvani Osmica revanšira Ranku Debevcu jer je uz pomoć svojih sudaca odbacio sve prijave protiv njega. Iz svega navedenog nameće se pouka da u VSTVu i Sudu Bosne i Hercegovine ne tražite više pravdu ako niste dobri s Osmanom Mehmedagiće i pojedincima iz SDA./HMS
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#119 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by Novak20 »

Sarajmen wrote: 09/10/2021 12:53
Ovo je namjenska tema o državnoj instituciji Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, a ovaj članak o pronađenih pet ženskih tijela žrtava genocida je adekvatan za temu, obzirom da je eshumacija izvršena pod nadzorom Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Eshumirane žrtve se, nakon identifikacije, neće više voditi na spisku nestalih osoba, kojih po sjećanju ima oko 7.000 sa područja Bosne i Hercegovine.
Tijela žrtava su dokaz da su uopće postojali i bili živi.

Ne naprđuj.

Piše se eKshumacija.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#120 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by Novak20 »

Dug je put do pravne države.

Ovaj strani savjetnik to vidi ali ga zaboli k.rac kao što boli i one koje savjetuje u VSTV.

https://avaz.ba/vijesti/bih/688204/kees ... ponasanjem
Kees van der Weide o slučaju Ranka Debevca: Još je dug put do Brisela kada se nosioci pravosudnih funkcija izvuku sa ovakvim ponašanjem
Ovo je svijet naopako!
Čak i ako je za optuženog bilo iznenađenje to što se Mehmedagić ipak pojavio, nekoliko sati na sastanku sa ovom osobom kojoj se sudi na vašem sudu, loše je ponašanje. Prilično je smiješno ocjenjivati da bi ostanak na tom događaju bio jedino moguće ponašanje. Nije. Sudija može vrlo dobro, i trebao bi u ovakvim prilikama, objasniti da bi zajedničko prisustvo kompromitovalo Sud. Ovo nema veze s učtivošću, jednostavno takvo bi vam trebalo biti mišljenje sudije. Još jedna čudna primjedba je da predsjednik Suda BiH i direktor obavještajne agencije imaju svakodnevne profesionalne kontakte. Iako je u nekim vrlo specifičnim situacijama kontakt između dva službenika zakonom dozvoljen, princip podjele vlasti uvijek bi trebao prevladati.
Ali ovdje imamo Vijeće koje slijepo prati sve što se iznosi bez ikakvih potkrijepa, a kamoli s dokazima. Zapamtite, govorimo o nekretninama i navodnom dogovoru između razdvojenih supružnika! Ko bi se zaboga samo "složio" (kako, kada, na koji način?) po takvom pitanju s onim s kim raskidate! Međutim, Vijeće prihvata samo ovu priču, ispričanu od bivšeg, i ponavlja da je teret dokazivanja na disciplinskom tužiocu. Da, jeste, ponovo potvrđujem, ali ne do smiješne mjere ovdje obrazložene. Kada se pokaže da je nekretnina upisana na ime tuženog, i to je bila početna tačka ovog slučaja, teret dokazivanja trebao bi preći na nosioca pravosudne funkcije koji ga jednostavno nije prijavio vlasništvo. Šta ako bi se uknjiženo vlasništvo nad nekretninom moglo uspješno osporiti u građanskim parnicama sa samo jednim svjedokom? To bi bilo ludilo. A kamoli, opet, da smo ovdje u slučaju koji je pod subsidijarnim pravom vođen parničnim postupkom. Nadalje, Vijeće dodaje da su namjere važne. Ne, nisu. Obaveza je podnošenje podataka o imovini i to je prekršeno. Teško je vidjeti da Vijeće ide do kraja samo sa "pričanjem priča". Toliko o izgledima za nadolazeći sistem verifikacije prijava imovine, kao preduslov za poboljšanje povjerenja građana u pravosuđe.
Moji generalni zaključci

Ono što su članovi ovog Vijeća radili je pretvaranje disciplinskog predmeta u krivični postupak, čime je ljestvica podignuta neprihvatljivo visoko.

Oni slijepo slijede ono što im je odbrana rekla, ne tražeći nikakvu dokumentaciju ili druge provjerljive podatke. Nadalje, Vijeće unosi subjektivno značenje "namjernog" ponašanja, što će dokazati disciplinsko tužilaštvo. Subjektivne namjere teško je dokazati, jer su one u glavi počinioca. Zbog toga u ovakvim slučajevima, namjere treba utvrditi obrazloženjem onoga što proizlazi iz činjenica. Činjenica je da postoje nekretnine, upisane na ime tuženog, koje nisu prijavljene. To je u najmanju ruku nemar. Činjenica je da je boravio zajedno sa osumnjičenim kojem se sudi pred Sudom. To je namjerno ponašanje. Činjenica je da je slao neprikladne poruke. Njegove izjave u ovim porukama su važne. Namjere proizlaze iz sadržaja.

Ovdje imamo ili odluku u kojoj je promašena poenta u disciplinskim predmetima ili članove Vijeća, koji su radili do vrlo upitne oslobađajuće presude jer je to ishod koji se morao postići od početka. Šta je gore?

Još je dug put do Brisela kada se nosioci pravosudnih funkcija izvuku sa ovakvim ponašanjem i ovakvim donošenjem odluka - zaključio je Van der Weide u svojoj analizi.
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#121 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by sinuhe »

Covjek se smije najbolje placenim i zasticenim ljudima u drzavi.
mishic
Posts: 6065
Joined: 28/04/2011 16:29

#122 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by mishic »

Desetine optužnica podignutih u Srbiji protiv pripadnika Armije Republike Bosne i Hercegovine podrazumijevaju da se obzirom na obim i masovnost počinjenih zločina u Bosni i Hercegovini podigne hiljade optužnica protiv "vikend četnika", pripadnika brojnih paravojnih formacija i oficira koji su rat proveli u BiH bez obzira koje državljanstvo imali.

Tužilaštva Bosne i Hercegovine ne rade svoj posao i to je više nego evidentno. Ako su tužilaštva Srbije uspjela podići desetine optužnica za zločine nad Srbima onda proporcionalno tome stotine optužnica nad Bošnjacima i Hrvatima koje su počinili pripadnici srpskih snaga nisu ni "kap vode u moru" i dok god te optužnice ne budu brojale hiljade i hiljade optužnica dotle niko ne može pravdati i opravdati nerad tužiteljstava u BiH.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#123 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by studiorum_tuzlaensis »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/gordana ... /211020043

Gordana Tadić smijenjena s pozicije glavne tužiteljice Tužilaštva BiH

Image

Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH danas je donijelo konačnu odluku o smjeni Gordane Tadić s funkcije glavne tužiteljice Tužilaštva BiH.

Gordana Tadić će, kako je ranije odlučeno, biti premještena s mjesta glavne tužiteljice Tužilaštva BiH na mjesto tužiteljice državnog tužilaštva.

Za sada nije poznato ko će biti v. d. glavnog tužitelja, a opcije su Ozrenka Nešković, Diana Kajmaković, Ismet Šuškić ili Milanko Kajganić.

Gordani Tadić su odbijene žalbe, a smijenjena je nakon što su Prvostepena i Drugostepena disciplinska komisija za tužioce VSTV-a BiH, odlučujući po disciplinskoj tužbi Ureda disciplinskog tužioca VSTV-a BiH, donijele odluku, čime je utvrđena njena odgovornost zato što je propustila postupiti u skladu s relevantnim odredbama pravilnika o TCMS-u i zaključkom Vijeća od 17. i 18. decembra 2014. godine, kojim VSTV BiH "zadužuje glavne tužioce u BiH da u svojim institucijama osiguraju dodjeljivanje predmeta svim tužiocima putem TCMS-a".

Također je propustila poduzeti potrebne radnje s ciljem otklanjanja eventualnih tehničkih prepreka za dodjelu predmeta automatskim sistemom odabira, čime je počinila disciplinske prekršaje iz člana 57. tačka 8. "nemar ili nepažnja u vršenju službenih dužnosti" i tačka 17. "propuštanje, iz neopravdanih razloga, da postupi u skladu s odlukama, naredbama ili zahtjevima Vijeća" Zakona o VSTV-u BiH.

Također je tužena postupila suprotno odredbama Zakona o zaštiti tajnih podataka BiH i propustila da pokrene postupak personalnih sigurnosnih provjera uposlenika Tužilaštva BiH te je propustila postupiti u skladu sa zaključkom VSTV-a BiH od 17. 7. 2019. godine, kojim "se obavezuju sve pravosudne institucije u BiH da hitno provedu sve obaveze i mjere propisane Zakonom o zaštiti tajnih podataka BiH", čime je počinila disciplinske prekršaje iz člana 57. tačka 8. "nemar ili nepažnja u vršenju službenih dužnosti" i tačka 17. "propuštanje, iz neopravdanih razloga, da postupi u skladu s odlukama, naredbama ili zahtjevima Vijeća" Zakona o VSTV-u BiH.


/klix.ba
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#124 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by uglavnomja »

4 kandidata i biografije

https://avaz.ba/vijesti/bih/690023/ko-c ... og-tuzioca


glasam za kajmakovicku, jedina je citav staz u sudnici provela, sve po ps-u zavrsila

ne sjecam se nekih afera, ako je bilo podsjetite
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#125 Re: Tužilaštvo Bosne i Hercegovine

Post by pici »

sad osmica i sebija mogu da odahnu... steta kopir papira u mehmeda spahe...
Post Reply