Gradonačelnica Sarajeva

Post Reply
User avatar
Qler
Posts: 23583
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#901 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by Qler »

hamos wrote: 10/04/2021 13:38
Qler wrote: 10/04/2021 11:50 Samo kad se spomene Emerik Blum u ovom gradu treba ustati, on je od kasabe napravio Sarajevo.
Sarajevo koje je staro 500 god?
Da, Sarajevo koje je staro 500 godina je doveo u 20. vijek, inače bi još bili velika vukojebina
NediM17
Posts: 21602
Joined: 05/11/2009 11:49

#902 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by NediM17 »

A sto samo od jevreja, imovina je otimana od svih???
I nisu otimali samo komunisti, otimacina je krenula vec 1918.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#903 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by high_volume »

cimara wrote: 10/04/2021 21:49 Benjamina bi trebala konačno pokrenuti pitanje otete imovine Jevreja od strane komunista.Zamislite mentalni sklop govana koji kradu imovinu ljudima koji su jedva preživili totalno biolosko istrebljenje od strane nacista.
Koja je to jevrejska imovina "oteta" u Sarajevu, ukradena, kako pišeš?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45448
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#904 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by Chmoljo »

NediM17 wrote: 10/04/2021 21:55 A sto samo od jevreja, imovina je otimana od svih???
I nisu otimali samo komunisti, otimacina je krenula vec 1918.
Od koga je oteta 1463.?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#905 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by KatarinaKosaca »

high_volume wrote: 10/04/2021 21:58
cimara wrote: 10/04/2021 21:49 Benjamina bi trebala konačno pokrenuti pitanje otete imovine Jevreja od strane komunista.Zamislite mentalni sklop govana koji kradu imovinu ljudima koji su jedva preživili totalno biolosko istrebljenje od strane nacista.
Koja je to jevrejska imovina "oteta" u Sarajevu, ukradena, kako pišeš?
Vjerovatno misli na nacionalizaciju, koja ne podrazumjeva samo Jevrejsku imovinu. Ali to Kurdskim drvenim advokatima ne može mozak. Previše je :D
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#906 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by kiligonzales »

He1972 wrote: 10/04/2021 00:49
aljicu na smeće istorije jedino što je uradio je da je uveo smeće na vlast smrad
:lol: :lol:

Nemas ti blage.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#907 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by kiligonzales »

Chmoljo wrote: 10/04/2021 21:59
NediM17 wrote: 10/04/2021 21:55 A sto samo od jevreja, imovina je otimana od svih???
I nisu otimali samo komunisti, otimacina je krenula vec 1918.
Od koga je oteta 1463.?
Pa zakon o restituciji treba da se desi. Arhive postoje, ko moze da dokaze da je nesto njegovo nek i povrati. To bi bilo posteno.

Rijaset godinama gleda da povrati svoje vakufe po cijeloj BiH, katolicka i pravoslavna crkva isto tako svoju imovinu i jevrejska zajednica treba povratiti u mogucnosti sto vise svoje imovine. Naravno, ako se vec ne moze sve povratiti zbog nemogucnosti jer se mnoga imovina pretvorila od puke zemlje u kompleksne urbane sredine, onda neka se svakome ostecenom isplati simbolicno obestecenje.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#908 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by high_volume »

kiligonzales wrote: 10/04/2021 22:07
Chmoljo wrote: 10/04/2021 21:59
NediM17 wrote: 10/04/2021 21:55 A sto samo od jevreja, imovina je otimana od svih???
I nisu otimali samo komunisti, otimacina je krenula vec 1918.
Od koga je oteta 1463.?
Pa zakon o restituciji treba da se desi. Arhive postoje, ko moze da dokaze da je nesto njegovo nek i povrati. To bi bilo posteno.

Rijaset godinama gleda da povrati svoje vakufe po cijeloj BiH, katolicka i pravoslavna crkva isto tako svoju imovinu i jevrejska zajednica treba povratiti u mogucnosti sto vise svoje imovine. Naravno, ako se vec ne moze sve povratiti zbog nemogucnosti jer se mnoga imovina pretvorila od puke zemlje u kompleksne urbane sredine, onda neka se svakome ostecenom isplati simbolicno obestecenje.
Bilo bi pošteno da neko može da dokaže da mu "oteta" imovina nije refundirana, finansijski adekvatno ili nedovoljno, društvenim položajem, zaposlenjem, nekom drugom imovinom, itd, ali bi bilo poštenije da taj neko može i da dokaže način sticanja te svoje "otete" imovine, kako ju je stekao. Možda je i on od nekog oteo, ili prevario, ili ubio za tu imovinu, pa čak i pošteno platio, zašto ne...

Dakle, očita je besmisao povrata imovine, "otete" od vjerskih organizacija, koje se sada nameću kao sljednici, od fizičkih lica, koji teško dokazuju porijeklo, itd, ali i besmisao povrata, znajući da je prethodna država ipak bila "narodna", da vlast nije bila otuđena, poput današnje, i da je brinula o svom stanovništvu, pa i kad je "otimala"
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#909 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by Kikibombona »

Zanimljiv prijedlog :D

User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#910 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by KatarinaKosaca »

Već, kad smo kod imovine, da li je pravoslavna crkva dobila obeštećenje za zgradu Ekonomskog fakulteta?
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#911 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by YouAreMyDestiny »

Kikibombona wrote: 10/04/2021 22:14 Zanimljiv prijedlog :D

Odlično. 💜
Takođe i školu Mustafa Busuladžić.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#912 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by kiligonzales »

Kikibombona wrote: 10/04/2021 22:14 Zanimljiv prijedlog :D

Glupost. Debilan prijedlog.

Ni pokojni Jovo nebi volio da se neko ideoloski pripucava preko njegova imena.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#913 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by kiligonzales »

high_volume wrote: 10/04/2021 22:13
kiligonzales wrote: 10/04/2021 22:07
Chmoljo wrote: 10/04/2021 21:59

Od koga je oteta 1463.?
Pa zakon o restituciji treba da se desi. Arhive postoje, ko moze da dokaze da je nesto njegovo nek i povrati. To bi bilo posteno.

Rijaset godinama gleda da povrati svoje vakufe po cijeloj BiH, katolicka i pravoslavna crkva isto tako svoju imovinu i jevrejska zajednica treba povratiti u mogucnosti sto vise svoje imovine. Naravno, ako se vec ne moze sve povratiti zbog nemogucnosti jer se mnoga imovina pretvorila od puke zemlje u kompleksne urbane sredine, onda neka se svakome ostecenom isplati simbolicno obestecenje.
Bilo bi pošteno da neko može da dokaže da mu "oteta" imovina nije refundirana, finansijski adekvatno ili nedovoljno, društvenim položajem, zaposlenjem, nekom drugom imovinom, itd, ali bi bilo poštenije da taj neko može i da dokaže način sticanja te svoje "otete" imovine, kako ju je stekao. Možda je i on od nekog oteo, ili prevario, ili ubio za tu imovinu, pa čak i pošteno platio, zašto ne...

Dakle, očita je besmisao povrata imovine, "otete" od vjerskih organizacija, koje se sada nameću kao sljednici, od fizičkih lica, koji teško dokazuju porijeklo, itd, ali i besmisao povrata, znajući da je prethodna država ipak bila "narodna", da vlast nije bila otuđena, poput današnje, i da je brinula o svom stanovništvu, pa i kad je "otimala"
Meni nista od toga nije besmisleno, kud i kamo smatram da je pravedno vratiti nekome nesto sto je drzava otela. Nismo mi krivi sto su savremena drustva u osnovi razlicita od onih prethodnih, pa je neko bio beg, aga ili neciji drugo sluga, pa tako titulom ili ko zna cime stekao imovinu na legalan nacin.

Ko sto i sada smatram da je ovome drustvu neophodna revizija lose posljeratne privatizacije. :)
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#914 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by pici »

KatarinaKosaca wrote: 10/04/2021 22:19 Već, kad smo kod imovine, da li je pravoslavna crkva dobila obeštećenje za zgradu Ekonomskog fakulteta?
kad platis porez vratice se imovina svima...
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#915 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by kiligonzales »

Po meni nova ekipa na celu grada NiP, NS i SDP, trebaju se uhvatiti posla i ne raditi greske iz proslosti, da im pola mandata otpada o raspravi kako koja skola ili ulica treba da nosi ime.

Jednostavno nek zacepe SDA, DF I SBB, usta konkretnim radom i promoviranjem pravne drzave.

U KS mogu zavesti red.

S Efendicem ce se moci raditi. Krah SDA se moze nazrijeti u ovome gradu, ostala je na jednom stubu u Novom Gradu. Taj stub bi joj mogao biti meki trbuh ukoliko se sa njim bude radilo na fer osnovama, bez opstrukcija i konkretno mnogo zatezanja politicke situacije. To bi moglo promjeniti uobicajenu politicku paradigmu igranja ping ponga i gubljenja vremena u nicemu dobrom.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#916 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by cyprus »

Da se osvrnem na ovaj odgovor gradonačelniku Istočnog Sarajeva... Po meni, to i nije tako sjajno izvela... Na njenom mjestu ja bih to ovako: Prihvatam inicijativu kolege iz Istočnog Sarajeva i zaista mislim da bi natpis sa pomenom zločinaca iz Vojske Republike Srpske bio adekvatniji naziv. Kolegu također pozivam da u svjetlu pomirenja izgradnje zdravog društva ukloni table koje veličaju presuđene ratne zločince kao što je Ratko Mladić, te promijene nazive ulica kao što su Ravnogorska i Draže Mihailovića...

Ovo kako je to obrazložila kod Senada, nije me nimalo oduševilo... Ali hajde de, tek je počela :)
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#917 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by KatarinaKosaca »

cyprus wrote: 10/04/2021 23:02 Da se osvrnem na ovaj odgovor gradonačelniku Istočnog Sarajeva... Po meni, to i nije tako sjajno izvela... Na njenom mjestu ja bih to ovako: Prihvatam inicijativu kolege iz Istočnog Sarajeva i zaista mislim da bi natpis sa pomenom zločinaca iz Vojske Republike Srpske bio adekvatniji naziv. Kolegu također pozivam da u svjetlu pomirenja izgradnje zdravog društva ukloni table koje veličaju presuđene ratne zločince kao što je Ratko Mladić, te promijene nazive ulica kao što su Ravnogorska i Draže Mihailovića...

Ovo kako je to obrazložila kod Senada, nije me nimalo oduševilo... Ali hajde de, tek je počela :)
Nije ona kao niti bilo ko nikakav samostalni strijelac, nego stranački kandidat i ne odlučuje o odgovorima, nego SDP.
NediM17
Posts: 21602
Joined: 05/11/2009 11:49

#918 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by NediM17 »

Onda jedino ostaju direktni izbori kao najbolje rjesenje.
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#919 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by Hank Paldum »

Kikibombona wrote: 10/04/2021 21:47
pici wrote: 10/04/2021 21:41
Kikibombona wrote: 10/04/2021 21:39 Je li to nakon Sanje Renic i Sabine Cudic nasla novu zrtvu, lijepu gradonacelnicu!?

Nevjerovatno.
kompeksi su cudo... ovi sa gusterskim mozgom mogu u svoje torove, SSkaka pravi ispracaj u ponedjeljak...
Pametna, postena i lijepa, sve sto ne podnose SDA-ovci.
SDA je isto podržao gradonačelnicu a i ja kao SDA glasač imam samo potivno reći o Benjamini. Zahiragić je podržao, izgleda išli skupa u školu i slaži se. Znači izmišljaš
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#920 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by pici »

cyprus wrote: 10/04/2021 23:02 Da se osvrnem na ovaj odgovor gradonačelniku Istočnog Sarajeva... Po meni, to i nije tako sjajno izvela... Na njenom mjestu ja bih to ovako: Prihvatam inicijativu kolege iz Istočnog Sarajeva i zaista mislim da bi natpis sa pomenom zločinaca iz Vojske Republike Srpske bio adekvatniji naziv. Kolegu također pozivam da u svjetlu pomirenja izgradnje zdravog društva ukloni table koje veličaju presuđene ratne zločince kao što je Ratko Mladić, te promijene nazive ulica kao što su Ravnogorska i Draže Mihailovića...

Ovo kako je to obrazložila kod Senada, nije me nimalo oduševilo... Ali hajde de, tek je počela :)
ona je to najuljudnije objasnila, koliko je u njenoj nadleznosti... to je do skuptinske vecine u KS a ne do gradskog vijeca... s ovim se i ja slazem, srpskih zlocinaca, je pregrubo i trebalo bi stajati Vojske PC i presudjenih ratnih zlocinaca... ovo za sratkovu tablu i ravnogorski kao i drazina ulica cisto sumljam da bi pristali jer nemaju tu kolektivnu svijest o sramoti i zlocinu koju su ti dzenerali pocinili... niko sa ovakvim mentalnim sklopom nece uc u EU osim kao irget i perac guzova.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#921 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by hadzinicasa »

Hank Paldum wrote: 10/04/2021 23:47
Kikibombona wrote: 10/04/2021 21:47
pici wrote: 10/04/2021 21:41

kompeksi su cudo... ovi sa gusterskim mozgom mogu u svoje torove, SSkaka pravi ispracaj u ponedjeljak...
Pametna, postena i lijepa, sve sto ne podnose SDA-ovci.
SDA je isto podržao gradonačelnicu a i ja kao SDA glasač imam samo potivno reći o Benjamini. Zahiragić je podržao, izgleda išli skupa u školu i slaži se. Znači izmišljaš
Ono kad neko stavi Zahiragica kao argument za bilo sta...
Bogu plakat‘.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#922 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by skafiskafsnjak »

hadzinicasa wrote: 11/04/2021 00:07
Hank Paldum wrote: 10/04/2021 23:47
Kikibombona wrote: 10/04/2021 21:47

Pametna, postena i lijepa, sve sto ne podnose SDA-ovci.
SDA je isto podržao gradonačelnicu a i ja kao SDA glasač imam samo potivno reći o Benjamini. Zahiragić je podržao, izgleda išli skupa u školu i slaži se. Znači izmišljaš
Ono kad neko stavi Zahiragica kao argument za bilo sta...
Bogu plakat‘.
E fkt.... Al zamisli na sta su spali kad im je on adut :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#923 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by skafiskafsnjak »

Kaze Hank nedavno, otiso cisto zbog zarade... Svidja mu se politika SDA i glasa za njih... A ovako je pricao nekad :roll:

Ima toga dosta jos...al necu vise :lol:

@Hank Paldum zar ti ne rece, samo.zbog bolje zarade, a ?
Hank Paldum wrote: 24/11/2019 00:41 Kao neko ko je u Njemačkoj već 2 godine preporučio bih od srca svakome neka kupi stvari i ide iz BiH. Čovjek nije ni svjestan kakvo je sivilo na Balkanu uopšte dok ne dođe ovamo ili neki drugu zemlju sličnu. Čak ni kada se dođe u Njemačku na 3 mjeseca u posjetu na koje se ima pravo ne može se prikazati prava slika kao kada ovdje živiš više od 6 mjeseci.
A ovom forumašu sa komentarom "boga za muda" bih se želio zahvaliti jer mi je ušparao dosta vremena da ne pišem dug tekst zašto narod ide (osim razloga bolje zarade) i kada god pomislim da je greška što sam otišao dovoljno je pročitati njegovu rečenicu da me podsjeti da nisam pogriješio.

Ne radi se davno više o parama. Kada sam vidjeo ovdje neke stvari shvatio sam kako je otrovna naša sredina. Na zapadu smrde pojedinci dok na Balkanu cijeli sistem tako da ne bih ostao ni za 3000km
Last edited by skafiskafsnjak on 11/04/2021 00:20, edited 2 times in total.
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#924 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by Hank Paldum »

hadzinicasa wrote: 11/04/2021 00:07
Hank Paldum wrote: 10/04/2021 23:47
Kikibombona wrote: 10/04/2021 21:47

Pametna, postena i lijepa, sve sto ne podnose SDA-ovci.
SDA je isto podržao gradonačelnicu a i ja kao SDA glasač imam samo potivno reći o Benjamini. Zahiragić je podržao, izgleda išli skupa u školu i slaži se. Znači izmišljaš
Ono kad neko stavi Zahiragica kao argument za bilo sta...
Bogu plakat‘.
Pa eto, ako Zahiragič koji je za vas najantipatičnija pojava trenutno u SDA a nije protiv Benjamine i još je podržava gdje ćes bolji argument ali znam da vam se ne ukpapa u priču "poštena, lijepa, pametna, sve što SDA ne podnosi".
Vas neprijatelj broj jedan je podržava, suprug joj radi u KCUS-u i nema problema sa Sebijom i još je Bošnjakinja. Još jednom je FGR preveslan nakon kratke lažne euforije.
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#925 Re: Gradonačelnik-ca Sarajeva

Post by pici »

skafiskafsnjak wrote: 11/04/2021 00:08
hadzinicasa wrote: 11/04/2021 00:07
Hank Paldum wrote: 10/04/2021 23:47
SDA je isto podržao gradonačelnicu a i ja kao SDA glasač imam samo potivno reći o Benjamini. Zahiragić je podržao, izgleda išli skupa u školu i slaži se. Znači izmišljaš
Ono kad neko stavi Zahiragica kao argument za bilo sta...
Bogu plakat‘.
E fkt.... Al zamisli na sta su spali kad im je on adut :D
a ta ce jadni od irgetske dnevnice u alemanji odvoje da gledaju patriJotsku tv hayat i jos povukli cetri razreda osnovne susobom pa noHaj dok ti kosti ne puknu... a lijepa je i merkelinicina socijala... moresH net platit i pivu zalit... gluHo bilo sad ce ramazan ja o pivama tipkam, Allah selamet .
Post Reply