Gradonačelnica Sarajeva

Post Reply
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#3126 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by RunnerX »

saibaba wrote: 09/10/2021 09:24 Mislim da niko ne zna konkretno za sta je taj softver.. Za "softversko" unaprijedjenje saobracaja ? kakvo ? U sarajevu su guzve zato sto nema ceste dovoljno.. Tramvaji stari 60 godina .. a oni kupuju softvere ..
Polako legendo, kupljeni su i trolejbusi, sve se mrda sa mrtve tačke. Ne može se preko noći ispraviti javašluk koji je trajao 30 godina.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3128 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by Truba »

Hocemo mi ikad krenuti naprijed
Ostavite to povjesnicarima
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#3129 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by Hakiz »

Black swan wrote: 09/10/2021 14:35 Hocemo mi ikad krenuti naprijed
Ostavite to povjesnicarima
Nećemo. Naime, legitimnost, konstitutivnost itd.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11507
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3130 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by japin_mutapi »

Ne poznajem je. Skaka Abdulah je bio najbolji gradonačelnik Sarajeva ikad.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3131 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by Truba »

Amb u kataru buaahaahahha
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3132 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by Truba »

Ja sam sa cengic vile
izvrsni direktor
Posts: 9023
Joined: 20/12/2018 16:11

#3133 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by izvrsni direktor »

saibaba wrote: 07/10/2021 14:33 [A sad u drugoj turi je dogovoren neki softver za nadziranje saobracaja ( sta god to znacilo ) za 16 mil. Hej 16 mil ...
B9snjo se boji kompjutera pa to ti je...
Cim cuje kompjuter, software, pametni grad odmah se uvrijedi, pomisli da mu psujes nesto sa tim zapadnjackim izrazima
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#3134 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by 90minut »

Black swan wrote: 10/10/2021 13:15 Ja sam sa cengic vile
Znaci ti si onaj što vrijeđaš po komentarima na člancima govorio si da zivis na ilidzi isto pa reko nisi ti, al' sad mi je jasno sve
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3135 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by pici »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/general ... /211013151

Image

Članovi delegacije Udruženja generala BiH dali su punu podršku gradonačelnici Sarajeva Benjamini Karić u njenim stavovima i aktivnostima na izradi spomen-obilježja na Kazanima.

Kako su naglasili generali tokom posjete gradonačelnici Sarajeva, oni smatraju kako su namjere o izradi spomenike kao i njegov sadržaj potpuno ispravni te da sadrže sve podatke.
"Stava smo da su sve odluke i namjera, koje je gradonačelnica iznijela po ovom pitanju, apsolutno ispravne i mi ih podržavamo. Također, predloženi oblik i sadržaj spomen obilježja je u potpunosti ispravan i sadrži sve potrebne podatke. Istaknuto je, s naše strane, da su počinioci tog djela u najtežoj ratnoj 1993. godini, po naređenju tadašnjeg državnog i vojnog rukovodstva, odmah suđeni i presuđeni", navodi se.

Također, generali su poručili da je Armija Republike BiH činila sve da sačuva svoje dostojanstvo.

"Armija Republike Bosne i Hercegovina i njeno rukovodstvu su i u godinama kada smo se borili da odbranimo Bosnu i Hercegovinu i njene narode od agresije, sve činila da sačuva svoju čast i dostojanstvo. Izrazili smo svoju rezigniranost stavovima pojedinaca koji su svojim javnim nastupima željeli da utječu na gradonačelnicu Karić u svojoj nakani da se realizuje izgradnja ovoga i ovakvog spomen-obilježja", zaključili su generali.

Na kraju sastanka, iz Udruženja su naglasili kako je gradonačelnica Benjamina Karić dala punu podršku radu udruženja, a članovi delegacije Udruženja generala Bosne i Hercegovine su dali punu podršku radu gradonačelnice uz dogovor za što bližu saradnju i zajedničke aktivnosti.

buduca predsjenica BiH.
User avatar
shbc
Posts: 3320
Joined: 20/07/2012 12:13

#3136 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by shbc »

Jebote imam osjecaj da visim sa Scepinog nebodera zavezan i da mi Ajnadzic kaze "bravo sto si se svezao", da bih odmah presjekao uze. Ono naslo nesto da podrzava. Majku/majku
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55408
Joined: 15/12/2008 16:53

#3137 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by ultima_palabra »

shbc wrote: 13/10/2021 19:07 Jebote imam osjecaj da visim sa Scepinog nebodera zavezan i da mi Ajnadzic kaze "bravo sto si se svezao", da bih odmah presjekao uze. Ono naslo nesto da podrzava. Majku/majku
Djeneral do juna 1992. bio u agresorskoj vojsci.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3138 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by _BataZiv_0809 »

Popio kafu na Bascarsiji, oh hjebe
User avatar
Leverage
Posts: 9416
Joined: 27/05/2018 16:32

#3139 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by Leverage »

_BataZiv_0809 wrote: 14/10/2021 19:16 Popio kafu na Bascarsiji, oh hjebe
A mljevenici ništa.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#3140 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by Hakiz »

_BataZiv_0809 wrote: 14/10/2021 19:16 Popio kafu na Bascarsiji, oh hjebe
Ako nije vode iz Begove,kao da nije ni bio.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#3141 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by studiorum_tuzlaensis »

Valjda mu se zahvalila što su nam napravili vijećnicu prije 100 i kusur godina :D
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#3142 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by Hakiz »

Nego, je li to bilo prvo šta je uradio kada je došao?

Mislim, ministar vanjskih poslova jedne države članice EU, prva službena posjeta ne Vašington, Moskva, Peking, Berlin, Brisel i ko zna šta, pa ni Zagreb ili Beograd. Ne ni Budimpešta ili Varšava (a oni su trenutno problem u EU), nego baš Sarajevo, i to ne Vijeće ministra, ne neki "važni" likovi iz državnih, entitetskih ili naciolnalstranačkih institucija, nego gradonačelnica Sarajeva.

Ko zna čitati diplomatski jezik, mogao bi možda pročitati tu nešto. Obično se diplomatske poruke šalju na taj način.

Ako je to uradio prvo, to jeste.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3143 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by _BataZiv_0809 »

Hakiz wrote: 14/10/2021 22:57
_BataZiv_0809 wrote: 14/10/2021 19:16 Popio kafu na Bascarsiji, oh hjebe
Ako nije vode iz Begove,kao da nije ni bio.
Ubi nas patetika
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#3144 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by thekupus »

_BataZiv_0809 wrote: 14/10/2021 23:19
Hakiz wrote: 14/10/2021 22:57

Ako nije vode iz Begove,kao da nije ni bio.
Ubi nas patetika
Ne znam zašto je to patetika. Svaki grad ima neke signature lokacije i tradicije koje su karakteristične za njega, a turisti ovo baš vole.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3145 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by _BataZiv_0809 »

thekupus wrote: 14/10/2021 23:20
_BataZiv_0809 wrote: 14/10/2021 23:19

Ubi nas patetika
Ne znam zašto je to patetika. Svaki grad ima neke signature lokacije i tradicije koje su karakteristične za njega, a turisti ovo baš vole.
Zato sto nam je vijest za naslov da je ambasador strane drzave pio kafu nedje....
izvrsni direktor
Posts: 9023
Joined: 20/12/2018 16:11

#3146 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by izvrsni direktor »

Hakiz wrote: 14/10/2021 23:03 Nego, je li to bilo prvo šta je uradio kada je došao?

Mislim, ministar vanjskih poslova jedne države članice EU, prva službena posjeta ne Vašington, Moskva, Peking, Berlin, Brisel i ko zna šta, pa ni Zagreb ili Beograd. Ne ni Budimpešta ili Varšava (a oni su trenutno problem u EU), nego baš Sarajevo, i to ne Vijeće ministra, ne neki "važni" likovi iz državnih, entitetskih ili naciolnalstranačkih institucija, nego gradonačelnica Sarajeva.

Ko zna čitati diplomatski jezik, mogao bi možda pročitati tu nešto. Obično se diplomatske poruke šalju na taj način.

Ako je to uradio prvo, to jeste.
A koja je poruka "svi su isti" ili "nista bolja od skake nije" ?
User avatar
Thorgerson
Posts: 8481
Joined: 15/04/2015 11:26

#3147 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by Thorgerson »

saibaba wrote: 09/10/2021 09:24
RunnerX wrote: 07/10/2021 15:05 Svaka normalna država izdvaja stotine miliona za softver i digitalizaciju, 16 miliona su u tom svijetu - smiješne pare.

Samo se kod Bošnje još uvijek karte cijepaju i poništavaju bušenjem, samo Bošnjo negoduje kad onaj ispred njega plaća karticom jer će izgubiti dodatnih 15 sekundi, samo su kod Bošnje još uvijek redovi za plaćanje čega god, a sve se to može platiti iz kuće, samo je Bošnji pečat jedini mjerodavan dokaz, itd, itd... mogao bih ovako do zore.

Za koristan softver ne treba žaliti novac, ponavljam - koristan.
Mislim da niko ne zna konkretno za sta je taj softver.. Za "softversko" unaprijedjenje saobracaja ? kakvo ? U sarajevu su guzve zato sto nema ceste dovoljno.. Tramvaji stari 60 godina .. a oni kupuju softvere ..
Zna, naravno.

I mozes znati i ti. Ne radi se o softwareu, pa se prestani provaljivati kroz postove.

Ukucaj adaptivno upravljanje saobracajem. Pa eto ono nije zgoreg malo se informisati, prije nego se krenes praviti pametan.

U vezi gradonacelnice, pa isto kao i nacelnici. Toliko su bili puni ideja, ovako ce, onako ce...i? Sta bi? U cemu je sad problem.

Prva Benjamina pricala kako ce ovo biti grad zelenila i ljepote i cistoce. Koliko je drveca posadila? Koliko je grafita ocistila? Jel shvata da grad nikad nije bio prljaviji nego ove godine. Nikad. Nemojte samo nije njena nadleznost, onda nemoj to OBECAVATI!!!

I nisam neki sda bot, nego glasac trojke, pa sam zato i izberviran.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#3148 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by Novak20 »

Seciranje jedne izjave mlade Gradonačelnice. Korisno ako će nešto naučiti iz ovoga ali sumnjam. Većina političara govori ono što većina podanika želi da čuje.

http://www.prometej.ba/clanak/osvrti/be ... ti-ne-5006
Benjamina Karić i Kazani – žaliti da, osuditi neOvdje je riječ o časti nas danas, koji podižemo spomenik. Postavljajući se ovako licemjerno, gradonačelnica je ta čija je čast vrlo upitna kad su Kazani u pitanju.

Prijedlog Naše stranke za natpis na spomen-obilježju Kazani izazvao je polemike u javnosti i to zbog činjenice da u njemu stoji da su ubistva počinili osuđeni pripadnici Desete brdske brigade Armije RBiH. To odbija i gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić. Njeno obrazloženje citirat ćemo rečenicu po rečenicu.

Prva rečenica: Smatramo da navedeni prijedlog teksta na spomen obilježju nije prihvatljiv iz razloga što se na ovaj način negativno etiketira časna Armija RBiH i jedna časna brigada u njenom sastavu.

U prijedlogu Naše stranke jasno stoji „osuđeni pripadnici“, dakle ne etiketira se ni Armija BiH ni Deseta brdska brigada, baš kao što se ne etiketira neka firma ako se kaže da je njen zaposlenik uhapšen zbog pronevjere novca. S obzirom na gradonačelnicin nivo obrazovanja i na njenu biografiju teško je povjerovati da to ne razumije (valjda), prije će biti da podilazi tendencioznim istupima pojedinih ratnih udruženja i Stranke demokratske akcije u cilju diskreditacije Naše stranke koja je njen koalicijski partner. Osim toga, ona ide dotle da manipulira ratnim traumama Sarajlija želeći da kaže kako neko želi ukaljati čast njihovih branilaca, zato i upotrebljava pridjev „časne“, i to pretjeruje koristeći ga dva puta i za Armiju i za brigadu. Za brigadu u potpunosti bespotrebno, ne zato što ona nije časna, već što Armija ne bi mogla biti časna ako joj to nisu i svi njeni dijelovi. Mada ovdje nije riječ ni o čijoj časti ako govorimo o prošlosti. Ovdje je riječ o časti nas danas, koji podižemo spomenik. Postavljajući se ovako licemjerno, gradonačelnica je ta čija je čast vrlo upitna kad su Kazani u pitanju.

Druga rečenica: Uzevši u obzir doprinos 10. brdske brigade Armije RBiH u odbrani grada, žrtve koje je podnijela na tom putu, nagrađene pripadnike najvećim ratnim priznanjima, a sa druge strane odmetnute pojedince koji su djelovali samovoljno, bez kontrole, koji nisu bili u sistemu rukovođenja i komandovanja Armijom RBiH, ne možemo prihvatiti navedeni prijedlog.

U ovoj rečenici gradonačelnica govori kako su za zločin krivi odmetnuti pojedinci. Zločini su se dešavali pod komandnom odgovornošću komandanta te brigade Mušana Topalovića Cace i kako piše u presudama osuđenih, po izričitoj njegovoj naredbi. Caco je do 25. 10. 1993. bio komandant, kada ga smjenjuje predsjednik RBiH Alija Izetbegović. Ne može se govoriti o odmetnutim pojedincima ako im je na čelu komandant koji nije odmetnut nego u vrijeme provođenja zločina potpuno hijerarhijski i uz uvažavanje svih vojnopravnih i građanskopravnih klauzula utemeljen na toj poziciji.

Treća rečenica: Smatramo jasnim kontekst dešavanja nesretnih i tragičnih događaja koje ovaj spomenik trajno obilježava, te s tim u vezi ostajemo pri ponuđenom tekstu koji će se nalaziti na ovom spomen obilježju.

Kakav je odnos gradonačelnice prema žrtvama, u ovoj rečenici je potpuno jasno. One su stradale u „nesretnim i tragičnim događajima“. To može značiti i da su otišli na izlet, okliznuli se i pali u jamu. Naravno da nije bilo tako. Oni su sistematično birani, organizovan je prevoz za njihovo odvođenje, ubijani (neki i ritualno) a potom su zločin ubice nastojale zataškati prekrivajući leševe živim krečom.

Četvrta rečenica: Smatramo da će se Grad Sarajevo, iako sa zakašnjenjem, na ovaj način adekvatno odužiti i pokazati poštovanje prema nevino ubijenim sugrađanima.

Pitali bismo gradonačelnicu, šta znači sintagma „nevino ubijeno sugrađani“? Da su kojim slučajem za nešto bili i krivi, da li to znači da bi ih bilo dozvoljeno ubiti? Kako se moguće odužiti ubijenima? Gradonačelnica opet zapinje u floskulama ne bi li nekako bezdanu moralnu rupu i licemjerstvo popunila velikim riječima. I kako to odajemo poštovanje ako jasno ne navedemo ko su zločinci i jasno se od njih ne ogradimo?

Peta rečenica: Samim tim će se Grad Sarajevo jasno distancirati od gnusnih zločina počinjenih u ime građana našeg grada.

Posljednja rečenica je najgora. Oličenje je političke onesviještenosti i licemjerstva gradonačelnice. Zločin nije počinjen u ime građana Sarajeva, ali gradonačelnica krivicu „odmetnutih pojedinaca“ želi nametnuti i svima nama. Na kraju krajeva, i ubijeni su građani našeg grada pa da li to znači da su ubijeni i u vlastito ime?

Nema sumnje da je većina građana koja je za zločine znala željela da se Caco u tim zločinima spriječi, ali šta su mogli kad ni njegovi nadređeni, uključujući i predsjednika države, po tom pitanju nisu gotovo ništa učinili do 25. 10. 1993. I, na kraju krajeva, zašto gradonačelnica spominje tako neodređeno mnoštvo kakvo su građani Sarajeva, a nijednom riječju se ne fokusira na porodice žrtava. Da li je njih pitala šta bi trebalo pisati na spomeniku? Naravno da nije, iako se birokratski može izvaditi na činjenicu da su mogli predložiti svoj prijedlog teksta. Ipak, ako je u stanju primiti generale Armije RBiH, onda je mogla i njih pozvati na prijem, sjesti ih za isti stol zajedno da popričaju. Da ih možda Slobodanka Komljenac Macanović, pripadnica Armije RBiH, čiji su roditelji, jedno s ortopedskim pomagalom, odvedeni na Kazane i zaklani, upita da li su mogli išta više učiniti da spriječe zločine i zašto nisu? Ovako, ne pozivajući se na porodice žrtava, Karić nam poručuje da je najviše što možemo, ako hoćemo, žaliti ubijene, ali ne osuđivati odgovorne.
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#3149 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by saibaba »

Thorgerson wrote: 16/10/2021 01:30
saibaba wrote: 09/10/2021 09:24

Mislim da niko ne zna konkretno za sta je taj softver.. Za "softversko" unaprijedjenje saobracaja ? kakvo ? U sarajevu su guzve zato sto nema ceste dovoljno.. Tramvaji stari 60 godina .. a oni kupuju softvere ..
Zna, naravno.

I mozes znati i ti. Ne radi se o softwareu, pa se prestani provaljivati kroz postove.

Ukucaj adaptivno upravljanje saobracajem. Pa eto ono nije zgoreg malo se informisati, prije nego se krenes praviti pametan.

U vezi gradonacelnice, pa isto kao i nacelnici. Toliko su bili puni ideja, ovako ce, onako ce...i? Sta bi? U cemu je sad problem.

Prva Benjamina pricala kako ce ovo biti grad zelenila i ljepote i cistoce. Koliko je drveca posadila? Koliko je grafita ocistila? Jel shvata da grad nikad nije bio prljaviji nego ove godine. Nikad. Nemojte samo nije njena nadleznost, onda nemoj to OBECAVATI!!!

I nisam neki sda bot, nego glasac trojke, pa sam zato i izberviran.
Aha... ima kesa i to milionskog za "adaptivno upravljanje saobracajem" a nema kesa recimo za zapocetu prvu transfezalu, prema vogosci ce se ici jos ko zna koliko kozijom stazom ali sad adaptivno jaraniko ..

Da bi se unaprijedio sistem saobracaja moras imati osnovnu infrastrukturu. Ako kapacitet nije dovoljan mozes štimati semafore da stalno bude zeleno opet ce biti guzva..
Druga stvar ovaj sistem ce zazivjeti ko ona zelena fasada u titovoj....zato sto to sto on radi moze raditi cetiri saobracajna policajaca na dvije raskrsnice i to da se pojave po 2 x 20 minuta dnevno..

Cisto bacanje para.. ali predpostavljam da se otvara "centar za upravljanje" pa kad tu stane uhljebljavanje svastika jaro moj...
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#3150 Re: Gradonačelnica Sarajeva

Post by thekupus »

saibaba wrote: 20/10/2021 20:02
Aha... ima kesa i to milionskog za "adaptivno upravljanje saobracajem" a nema kesa recimo za zapocetu prvu transfezalu, prema vogosci ce se ici jos ko zna koliko kozijom stazom ali sad adaptivno jaraniko ..

Da bi se unaprijedio sistem saobracaja moras imati osnovnu infrastrukturu. Ako kapacitet nije dovoljan mozes štimati semafore da stalno bude zeleno opet ce biti guzva..
Druga stvar ovaj sistem ce zazivjeti ko ona zelena fasada u titovoj....zato sto to sto on radi moze raditi cetiri saobracajna policajaca na dvije raskrsnice i to da se pojave po 2 x 20 minuta dnevno..

Cisto bacanje para.. ali predpostavljam da se otvara "centar za upravljanje" pa kad tu stane uhljebljavanje svastika jaro moj...
Eee super si ti ovo objasnio, koja si generacija na FSK-u ako smijem pitati? Tražiš li posao? Ako tražiš ima mjesto savjetnika u Ministarstvu saobraćaja KS, jesi zainteresovan?
Post Reply