Novi Izborni zakon BiH

Post Reply
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#3976 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by BarbaDue »

Draganu Čoviću i HDZ-u imperativ je dogovor za Predsjedništvo BiH.
Bakir Izetbegović poručuje da je spreman tražiti kompromis na tom pitanju,
uz uvjet da se paralelno riješi i Dom naroda FBiH
kako bi se izbjegle blokade vlasti u FBiH.
Vjerujem da ako i dogovori deblokadu vlasti i ponudi kompromis da će taj kompromis trajati samo do neke nove šanse za blokadu vlasti i institucija.
Kompromis nije rješenje.
DonieBrasco
Posts: 15178
Joined: 31/08/2016 16:09

#3977 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DonieBrasco »

Bakir ce opet biti izigran i opet ce mu dati vise nego treba.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13407
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#3978 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by JohnnyS »

Najbolje bi rješenje bilo da se biraju dva člana predsjedništva, jedan iz federacije i jedan iz RS-a. Mislim, najbolje bi rješenje bilo da ima jedan ili nijedan predsjednik, ali ovo bi bilo kako tako izvedivo.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#3979 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

BAK-eV wrote: 01/12/2021 18:32
ako te pitaju wrote: 01/12/2021 17:43 Isto što i Hrvati, normalniju državu i funkcionalnu državu.
Kako to moze biti drzava funkcionalna tj funkcionalnija ako se usvoji IZ po zelji HDZ-a?
Ne znam kakav je IZ po želji HDZ-a,znam da se svakog dana pokazuje pogubnost preglsavanja i nametanja predstavnika
Officer Crabtree
Posts: 3537
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#3980 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Officer Crabtree »

ako te pitaju wrote: 01/12/2021 20:28
BAK-eV wrote: 01/12/2021 18:32

Kako to moze biti drzava funkcionalna tj funkcionalnija ako se usvoji IZ po zelji HDZ-a?
Ne znam kakav je IZ po želji HDZ-a,znam da se svakog dana pokazuje pogubnost preglsavanja i nametanja predstavnika
A pokazuje li se svaki dan pogubnost mogućnosti blokada na ovaj način?
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#3981 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

Officer Crabtree wrote: 01/12/2021 20:34
ako te pitaju wrote: 01/12/2021 20:28

Ne znam kakav je IZ po želji HDZ-a,znam da se svakog dana pokazuje pogubnost preglsavanja i nametanja predstavnika
A pokazuje li se svaki dan pogubnost mogućnosti blokada na ovaj način?
Naravno da se pokazuje.
Imamo uzrok i posljedicu
Pametni ljudi bi za 7 dana dogovorili IZ.
Messier
Posts: 586
Joined: 06/10/2011 23:39

#3982 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Messier »

seln wrote: 01/12/2021 19:20
Messier wrote: 01/12/2021 18:34
Moze i mora biti.

Il cemo se rascistiti ko da nas nikad ovdje zajedno nije bilo.

Imas samo dvije opcije.

Uvazavanje manjine i prevlast vecine
A mora, velis?
Pa, onda se hvataj puske, jer ces ovako dobiti tjunu da izbijes oci.
Sta ti mislis? Podgojio si guzove pljackajuci konvoje, pa sad mislis da si bog?
A budale lika .
Moja jedina veza s ratnim konvojima su bili ikar i ciken a la king . I onaj mitbals
Benjo34
Posts: 1926
Joined: 21/01/2018 00:49

#3983 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Benjo34 »

Ne treba niko pregovarati sa HDZom, nakon sramotnog glasanja o Inckovom zakonu, za mene je to dovoljan signal. Hvala lijepo, bojkotujte izbore, ne mora ih ni biti, a odvojite se ako možete i ćao.

Isto tako, treba dopustiti rusima da dođu u BiH, čitav zapad zaslužuje da ima tako duboko u svom teritoriju Ruse, čisto da vide šta su pametnom politikom učinili. Šta fali da im Ruska baza bude na 1000 km od Berlina, ili 1500 od Pariza, 100njak kilometara Hrvatima od Zagreba, gdje ce ih u slučaju kakvog sranja Samohotkama moci srbi gađati, isti ovi sa kojim vežu zastave.
Officer Crabtree
Posts: 3537
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#3984 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Officer Crabtree »

ako te pitaju wrote: 01/12/2021 20:35
Officer Crabtree wrote: 01/12/2021 20:34

A pokazuje li se svaki dan pogubnost mogućnosti blokada na ovaj način?
Naravno da se pokazuje.
Imamo uzrok i posljedicu
Pametni ljudi bi za 7 dana dogovorili IZ.
Pa eto, koliko ja ovo čitam, HDZ bi Predsjedništvo a da ostanu mogućnosti blokade.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#3985 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Novak20 »

U razradi je i elektorski model za izbor članova Predsjedništva što znači da druge varijante nisu usvojene. Mislim da će to biti zadnji prijedlog MZ.

https://hms.ba/cvitanovic-za-hms-s-bosn ... dan-model/
Lider “Devedesetke” kazao je, za Hrvatski Medijski Servis, kako je zadnja opcija koja će se razraditi elektorski izbor članova Predsjedništva BiH.

-Elektorski izbor bi bila kombinacija izravnog i neizravnog izbora članova Predsjedništva koji bi nosio te pondere vrijednosti po područjima gdje živi koliko kojeg stanovništva i na način, kako je to danas Palmer protumačio, da bi on predstavljao potpuno legitimno zastupanje u Predsjedništvu BiH i da bi bilo jasno da hrvatski narod bira hrvatskog, bošnjački bošnjačkog, srpski srpskog, kazao je Cvitanović.

On je pojasnio da će se u suradnji s veleposlanikom SAD Ericom Nelsonom i šefom Delegacije EU Johannom Sattlerom pripremiti prijedlog elektorskog izbora članova Predsjedništva do 7. prosinca, a 15. prosinca bi Palmer i Eichhorst ponovo došli u BiH, kako bi se pokušao postići dogovor o tome.
User avatar
dulekrele
Posts: 3805
Joined: 10/04/2014 18:25

#3986 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by dulekrele »

Tanqueray wrote: 01/12/2021 17:28
dulekrele wrote: 01/12/2021 13:46

Neko mora popustiti. Ko? Bojim se da ce bosanska strana to morati uraditi pod pristiskom stranaca.
U svemu ovome ne postoji bosanska strana :oops:
Ti sigurno to nisi.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#3987 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

Novak20 wrote: 01/12/2021 21:52 U razradi je i elektorski model za izbor članova Predsjedništva što znači da druge varijante nisu usvojene. Mislim da će to biti zadnji prijedlog MZ.

https://hms.ba/cvitanovic-za-hms-s-bosn ... dan-model/
Lider “Devedesetke” kazao je, za Hrvatski Medijski Servis, kako je zadnja opcija koja će se razraditi elektorski izbor članova Predsjedništva BiH.

-Elektorski izbor bi bila kombinacija izravnog i neizravnog izbora članova Predsjedništva koji bi nosio te pondere vrijednosti po područjima gdje živi koliko kojeg stanovništva i na način, kako je to danas Palmer protumačio, da bi on predstavljao potpuno legitimno zastupanje u Predsjedništvu BiH i da bi bilo jasno da hrvatski narod bira hrvatskog, bošnjački bošnjačkog, srpski srpskog, kazao je Cvitanović.

On je pojasnio da će se u suradnji s veleposlanikom SAD Ericom Nelsonom i šefom Delegacije EU Johannom Sattlerom pripremiti prijedlog elektorskog izbora članova Predsjedništva do 7. prosinca, a 15. prosinca bi Palmer i Eichhorst ponovo došli u BiH, kako bi se pokušao postići dogovor o tome.
I prije sam pisao ,da je elektorski prijedlog najbolje rješenje.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#3988 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Novak20 »

ako te pitaju wrote: 01/12/2021 22:03
Novak20 wrote: 01/12/2021 21:52 U razradi je i elektorski model za izbor članova Predsjedništva što znači da druge varijante nisu usvojene. Mislim da će to biti zadnji prijedlog MZ.

https://hms.ba/cvitanovic-za-hms-s-bosn ... dan-model/

I prije sam pisao ,da je elektorski prijedlog najbolje rješenje.
Američki sistem. Demokracija, a jedna osoba (ni)je jedan glas. :D
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#3989 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Grean »

Lako cemo za izborni nego sta sa ovlastima doma naroda. Bez toga nista nije rijeseno.
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#3990 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by hatemondays »

Benjo34 wrote: 01/12/2021 20:52 Ne treba niko pregovarati sa HDZom, nakon sramotnog glasanja o Inckovom zakonu, za mene je to dovoljan signal. Hvala lijepo, bojkotujte izbore, ne mora ih ni biti, a odvojite se ako možete i ćao.

Isto tako, treba dopustiti rusima da dođu u BiH, čitav zapad zaslužuje da ima tako duboko u svom teritoriju Ruse, čisto da vide šta su pametnom politikom učinili. Šta fali da im Ruska baza bude na 1000 km od Berlina, ili 1500 od Pariza, 100njak kilometara Hrvatima od Zagreba, gdje ce ih u slučaju kakvog sranja Samohotkama moci srbi gađati, isti ovi sa kojim vežu zastave.
Pustiti Ruse i otvoriti granice za migrante sa Bliskog Istoka, isto mantra ko Lukasenko i onda party. Grcka se izvukla iz govana kad je pocela uvoziti migrante i snjirati ih dalje.Vrijeme je za prljavu igru posta ova igra finih momaka ne prolazi kad je bal nek je maskenbal.
User avatar
nikad_vise
Posts: 2012
Joined: 20/09/2010 22:35

#3991 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by nikad_vise »

plava strijela wrote: 01/12/2021 17:14
ako te pitaju wrote: 01/12/2021 16:25 Draga moja braćo Bošnjaci i ''ostali ''.

Dovoljno je da HNS tj. Hrvati kažu, slušajte : ''bojkotiramo'' izbore.
Dovoljno je da se priključe Srbi ili obrnuto da kažu '' bojkotiramo '' izbore.

Jesmo li svjesni da će se sustav samo urušiti kao kula od karata?
Nema rata, nema sukoba, BiH je etnički , za razliku od 1992 godine, na neki način podijeljena.

Shvatite, BiH je država 3 ravnopravna naroda. Izbacivanjem jednon naroda, ruše se temelji, i kreće se u rušenju kuće.

Ništa, ama baš ništa, niste postigli sa Komšićem osim što ste se udaljili od Hravata, a kroz povijest, osim 1993 godine, uvijek smo na neki način bili bliži nego iti jedan narod sa Hrvatima.

Rješenje je jednostavno, mostarski model izbora, legitimno predstavljanje , ravnopravnost naroda , i riješimo tu glupost više i idemo dalje.

Podvucite crtu što ste postigli sa Komšićem kroz 3 mandata? NIŠTA. Išta dobro? NIŠTA. Pa puno bi nam svima bilo bolje da je npr. Čović bio, jer ga Hrvati ne bi izabrali drugi ili treći put.
Skontajte, svaki put kad nema Komšića na listu, Čović se izvlači doslovno da dobije.

Dakle, izborni zakon po mjeri konstitutivnih naroda, prije svega.
Nije etnički podjeljenja Jajce,G.Vakuf,Glamoč,Vitez,Kiseljak,Busovača,Prozor,Odžak,Orašje,Brčko,Žepče,Travnik.Sve je to miješano,nekog ima više nekog manje ali neznatno da bi mogao reći to je moj grad ili opština.
Ma nema tu sta biti podjeljeno :D Hrvati su jednostavno izgubili bitku za BiH i ovo sad je samo trenutno spasavanje gaca do sledeceg kmecanja kad ce im Bosnjaci birati predstavnike i u Posavini,Mostarskom kantonu,Srednjoj BiH i tak dalje.Njih jednostavno nema.
Image
Njih trenutno nema ni 300 000 u BiH,i samo izbornim manipulacijama uspjevaju da doguraju do 130 000 glasova za HDZ.
Image
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#3992 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Danguba »

ako te pitaju wrote: 01/12/2021 22:03
Novak20 wrote: 01/12/2021 21:52 U razradi je i elektorski model za izbor članova Predsjedništva što znači da druge varijante nisu usvojene. Mislim da će to biti zadnji prijedlog MZ.

https://hms.ba/cvitanovic-za-hms-s-bosn ... dan-model/

I prije sam pisao ,da je elektorski prijedlog najbolje rješenje.
:lol: :lol:

slozise se legitimni. :izet:

mi kazemo, sto je babi milo...
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10873
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#3993 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Prpa.ba »

Sta kazu, da privolimo politicke predstavnike dijela BH katolika povoljnijim izbornim zakonom, valjda izbor Komsica radikalizirao inace probosanski orijentiranu ekipu. Abortus nazvan tzv. "Hrvatska samouprava" sa pocetka tisucljeca je inace bio uzrokovan visokom cijenom Pokemon igracki, nikako radikalizacijom.. :mrgreen:
noviforumas
Posts: 2962
Joined: 12/08/2016 22:28

#3994 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by noviforumas »

Pa moras priznati da fino posudjuju od velikosrpske retorike. "Vi ste nas naterali da vas bijemo" :-D I Srbe je valjda radikalizovao tj radikalizirao izlazak HR iz Jugoslavije, pa napadose Dubrovnik i Vukovar.
User avatar
bronhy
Posts: 306
Joined: 01/08/2017 12:24

#3995 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by bronhy »

noviforumas
Posts: 2962
Joined: 12/08/2016 22:28

#3996 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by noviforumas »

bronhy wrote: 01/12/2021 22:30
E jebem li mu familiju odvratnu. Kuci apartheid uvodi, skote.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3997 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Bloo »

ako te pitaju wrote: 01/12/2021 16:25 Dovoljno je da HNS tj. Hrvati kažu, slušajte
cemu znak jednakosti? :mrgreen:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10873
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#3998 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Prpa.ba »

Palmer baca bombe pa sta se uhvati. :lol:
noviforumas
Posts: 2962
Joined: 12/08/2016 22:28

#3999 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by noviforumas »

Samo mu treba reci ne dovoljno puta. Lik predlaze svaki dan nesto novo, kao da je na seminaru nekakvom, jebo sve svoje birokratsko.
Bossona
Posts: 5138
Joined: 21/12/2020 03:28

#4000 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Bossona »

Dodik je sa Vučićem sav ovaj igrokaz osmislio skupa sa Čovićem i Zagrebom da se ne bi ukinuo dayton i presuđeni genocidni entitet, i da se fokus kvazi reformske izborne sage fokusira kako ispuniti želje i planove UZP ovaca pritiskajući kooperativnu stranu predvođenu podkapacitiranim Alijinim ublehašem koji je nasio na velikosrpsku i UZP ovski igrokaz oživljavanja zločinačke HB preko izbornog zakona i etničkog biranja i predstavljanja. Dodiku je cilj da zadrži entitetsku podjelu drževe iz Daytona, a sve što dobije više ovoga što ima sada je premija.


Niko više ne spominje sankcije razbijačima i rušiteljima države niti se govori o ukidanju mehanizama entitetskih blokada države i tzv. Federacie, niti diskriminacije građana i naroda u entitetima, već se dodatno radi na slabljenju države i podjele preko izbornog zakona.

Da bi se Izborni zakon promijenio mora se mijenjati daytonski ustav koji je etnofeudalno aparthjedski i diskriminirajući sa blokadama koje omogućuju zloupotrebe i paralizu države i nižih nivoa vlasti. Apsurdno je mijenjati IZ ako će se insistirati na etničkom principu jer se time neće riješiti presude suda za ljudska prava.

Takođe ustavom se treba uvesti mogućnost prijevremenih izbora što sada daytonskim ustavom nije predviđeno. Takođe treba uvesti da se izbori svih nivoa vlasti održavaju svakih četiri ili pet godina sa maksimalno dva mandata-

Do sada su se cijeli pregovori oko IZ sveli na rješavanje pitanja radnog mjesta Čovića i kako da se tzv. Federacija podijeli na dvije izborne jedinice ili dva entiteta kako bi zadovoljili dovršetak etničke podjele RBIH započetu od strane SDA-HDZ i SDS devedesetih godina, samo je problem Bakiru kako da to upakuje i proda Bošnjacima uz podršku i pomoć opozicionih stranaka i pritisak MZ pričom kao za dayton, sada bi izdaju i podjelu pravdali izgovorom kako je time spriječen novi rat a u biti je zamka da se Bošnjaci zatvore u dvije odvojene enklave i nestanak Bosne.

Pregovori oko IZ su od početka osmišljni kao zamka na koje se ne SMIJE prstati jer su oni omča oko vrata Bosni i svima kojima je stalo do Bosne.
Post Reply