Novi Izborni zakon BiH

Post Reply
Jordan1961
Posts: 2032
Joined: 29/07/2022 17:35

#15501 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Jordan1961 »

sehohari wrote: 08/08/2022 12:33 Ja ne znam zašto se neko čudi podršci HDZ-ovom izbornom zakonu od strane Izraela. Taj isti Izrael je 90-ih slao oružje Karadžiću i Miloševiću (imaju dokumenti o tome).
Izrael jednostavno ne voli muslimane i kao takve ih smatra prijetnjom postojanju svoje države. Isto tako, iako su faktički 51. state, godinama nisu priznavali Kosovo. A ako je tu nešto moglo biti urađeno lobiranjem, Albanci bi sigurno prvi u tome uspjeli. Tek kad je njima trebala neka država sa ambasadom u Jerusalemu su pristali.

Ljudi vole miješati službenu politiku Izraela sa raznim jevrejskim organizacijama i ličnostima na zapadu, koji u istinu i jesu bili veliki prijatelji Bosne, koliko 90-ih, toliko i danas. Međutim, niti su pokojna Madeleine Albright onda, niti je gospodin Rosensaft danas reprezentativan za službenu politiku.

Nažalost, službenu politiku Izraela prema ovim prostorima - ili muslimanima općenito - najbolje oslikava Gideon Greif.
Možda će se to nekad i promijeniti, kroz nove generacije, ali zasad se samo da nagađati.
Niste pazljivo procitali. Izrael, principijelno (a kako bi drugacije), podrzava da se odnosi u BiH urede onako kako su uredjeni odnosi u izraelu izmedju Izraelaca i Palestinaca. Nije BiH jedina multietnicka zemlja. I izrael je. Izrael se zalaze da se dodijeli onoliko politickih prava koliko imaju Palestinci u Izraelu (a ima ih vise od 20%, znacajno iznad udjela Hrvata u biH).
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#15502 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

Jordan1961 wrote: 08/08/2022 15:25
sehohari wrote: 08/08/2022 12:33 Ja ne znam zašto se neko čudi podršci HDZ-ovom izbornom zakonu od strane Izraela. Taj isti Izrael je 90-ih slao oružje Karadžiću i Miloševiću (imaju dokumenti o tome).
Izrael jednostavno ne voli muslimane i kao takve ih smatra prijetnjom postojanju svoje države. Isto tako, iako su faktički 51. state, godinama nisu priznavali Kosovo. A ako je tu nešto moglo biti urađeno lobiranjem, Albanci bi sigurno prvi u tome uspjeli. Tek kad je njima trebala neka država sa ambasadom u Jerusalemu su pristali.

Ljudi vole miješati službenu politiku Izraela sa raznim jevrejskim organizacijama i ličnostima na zapadu, koji u istinu i jesu bili veliki prijatelji Bosne, koliko 90-ih, toliko i danas. Međutim, niti su pokojna Madeleine Albright onda, niti je gospodin Rosensaft danas reprezentativan za službenu politiku.

Nažalost, službenu politiku Izraela prema ovim prostorima - ili muslimanima općenito - najbolje oslikava Gideon Greif.
Možda će se to nekad i promijeniti, kroz nove generacije, ali zasad se samo da nagađati.
Niste pazljivo procitali. Izrael, principijelno (a kako bi drugacije), podrzava da se odnosi u BiH urede onako kako su uredjeni odnosi u izraelu izmedju Izraelaca i Palestinaca. Nije BiH jedina multietnicka zemlja. I izrael je. Izrael se zalaze da se dodijeli onoliko politickih prava koliko imaju Palestinci u Izraelu (a ima ih vise od 20%, znacajno iznad udjela Hrvata u biH).
Mislim da je cinizam u pitanju.
Jedino ako je ok za tebe da napravimo arapska naselja pored Gruda ili Posušja.
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#15503 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by P.Starck »

Black swan wrote: 08/08/2022 15:24
P.Starck wrote: 08/08/2022 13:37

Već sam rekao šta očekujem i čemu to vodi.
Inače očekivao sam barem na lokalnim nivoima da će potreba za boljim životom davati rezultata i to sam očekivao na svakim lokalnim izborima.
Nije se desilo. Nikad u dovoljnom broju da bi napravio razliku. Sada ne očekujem ništa osim daljnjeg siromašenja, većih disproporcija, nastavka iseljavanja...
Evo imam konkretan prijedlog, prodajem mjesto člana predsjedništva BiH iz reda Bošnjaka za 8 milijardi kuna!
Znaci siromasni smo ne trebaju izmjene izbornog :mrgreen:
Fehim gorazde lajks dis suplja
Ne znam na osnovu čega si to zaključio ili gdje si pročitao da sam napisao da ne trebaju izmjene izbornog.
Trebaju, takve da daju mogućnost promjene trenutno vladajućih stranaka i etno-oligarhija. Predložene promjene ne daju tu mogućnost.
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#15504 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by klaki »

P.Starck wrote: 08/08/2022 15:40
Black swan wrote: 08/08/2022 15:24
Znaci siromasni smo ne trebaju izmjene izbornog :mrgreen:
Fehim gorazde lajks dis suplja
Ne znam na osnovu čega si to zaključio ili gdje si pročitao da sam napisao da ne trebaju izmjene izbornog.
Trebaju, takve da daju mogućnost promjene trenutno vladajućih stranaka i etno-oligarhija. Predložene promjene ne daju tu mogućnost.
:thumbup: :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81710
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15505 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Truba »

Jedinstvene su kad treba
Jordan1961
Posts: 2032
Joined: 29/07/2022 17:35

#15506 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Jordan1961 »

sehohari wrote: 08/08/2022 15:27
Jordan1961 wrote: 08/08/2022 15:25
Niste pazljivo procitali. Izrael, principijelno (a kako bi drugacije), podrzava da se odnosi u BiH urede onako kako su uredjeni odnosi u izraelu izmedju Izraelaca i Palestinaca. Nije BiH jedina multietnicka zemlja. I izrael je. Izrael se zalaze da se dodijeli onoliko politickih prava koliko imaju Palestinci u Izraelu (a ima ih vise od 20%, znacajno iznad udjela Hrvata u biH).
Mislim da je cinizam u pitanju.
Jedino ako je ok za tebe da napravimo arapska naselja pored Gruda ili Posušja.
Sto arapska? Jesu li Bobanovo i Suskovo arapska naselja? I gdje su pravljeni? Nisu ni oko Gruda niti oko Posusja.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#15507 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Str0nz »

tandmand wrote: 08/08/2022 13:08 Treba se dobro zabrinuti. U istu tikvu pušu Izrael-Schmidt-UZP-Srpski svet-USA-EU.
Dodaj tu i UK, sta je zajednicko? Pocinje sa P, zavrsava sa - alestina. Jednom napravili na bliskom istoku, sada se udruzili da ponovo naprave u Evropi.

Sto se tice predloga "pro-BiH", koliko puta trebaju ponavljati da su za bilo kakav IZ koji ima u EU i da su za primjene svi presuda ECHR-a. Isto to je predlagalo civilno drustvo kroz "principe za izmjene ustava BiH", dokument kojeg su sve "pro-BiH" stranke podrzale.

Ali nije u tome stos, koliko god zauzimaju "pro-BiH" stranu legaliteta i provodzenja svih presuda, MZ salje supratnu poruku. Svaki prijedlog i govor ovi predstavnika MZa za vrijeme tkz "pregovora" je bilo u smislu - Sejdic&Finci, na kraju uvjek izaslo da je to bila fusnota a da je cilj udovoljiti HDZ-BiH/HR.

Sto se tice Izraela, Sehohari je nazalost napisao istinu. I saradnja sa Neo-nacistima/ustasama je opravdana protiv zajednickog "neprijatelja". Izrael je zauzeo isti fasisticki javni stav kao Madzarska, gledajuci sta rade u Palestini, to nije za cudjenje ali nevalja da su osovine koje su napravile "Palestinu/Izrael" ujedinje u ovome pitanju u BiH, sto mnogo samo od sebe govori.

Ne samo stav Izraela nego vecine MZ koji tjeraju ovo rade to protiv ustavno i ruse institucije koje su sami pomagali u izgradnji. Izrael trazi da US ima prednosti nad ECHR sto je protivustavno a istu agendu guraju MZ kroz Schmidta. Traze implementaciju presude "Ljubic" koju je davno US korigovao i to je zavrsen slucaj po svim zakonima. Ali se U BiH ne uvazavaju zakoni ni odluke institucija poput US gdje i po zakonu sjedi 3/9 strani sudija.

"MZ" sve otvorenije zauzima istu stranu kao razbijaci BiH koji negiraju ustav, zakon i institucije BiH, to je realnosti prema kojem se treba prilagodzavati.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#15508 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Str0nz »

dr_arsla wrote: 08/08/2022 15:45 Daju mogućnost, ali samo kod Bošnjaka.
SDS/SNSD ili bilo koja partija kod Srba isto sranje.
HDZ kod Hrvata.
Samo Bošnjake treba razdijeliti na 4-5 stranaka, usitniti im utjecaj.
Tacno tako, i onda ugurati i zarobiti cijeli taj Bosansko/Hercegovacki politicki spektar u kvotu od 1/3.
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#15509 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by breuer »

Obavezno ukinuti imena ulica i institucija jebenih fašista i antisemita u Sarajevu. To je svakako civilizacijski čin, al pogotovo sad u jeku ovih zavrzlama oko Izbornog...
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#15510 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by @mba »

za ovakvo stanje drzave najvise odgovornost snose kuje jajare u bosnjackom narodu koji su usli u politiku ne da sluze domovini i narodu nego samo sebi sebi i sebi, ne bitno iz koje stranke jer stranke mijenjaju mjesecno sve je to isto, sopstveni interes i izdaja prevagnula naspram interesima domovine, stvar koju je sada ne moguce ispraviti jer je krenulo niz brdo!
User avatar
Ludzak
Posts: 5482
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#15511 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Ludzak »

Eto, Izrael potvrdio, a zna se da je Izrael glavni globalni igrac. Tako da, izborni zakon ce biti uspostavljen. Bosnje se ne pitaju u selu, a kamoli u drzavi. Bice kako Amerika odredi.
DonieBrasco
Posts: 15468
Joined: 31/08/2016 16:09

#15512 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DonieBrasco »

K'urcem nisu bosnjaci tzv pro-BIH pomakli i nesto ucini, samo saopstenja dok Covic i Dodik drzavnim parama lobiraju.

Gdje ces dalje kad USA, VB i Izrael okrecu plocu.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16276
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#15513 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sime_cipol »

@mba wrote: 08/08/2022 16:32 za ovakvo stanje drzave najvise odgovornost snose kuje jajare u bosnjackom narodu koji su usli u politiku ne da sluze domovini i narodu nego samo sebi sebi i sebi, ne bitno iz koje stranke jer stranke mijenjaju mjesecno sve je to isto, sopstveni interes i izdaja prevagnula naspram interesima domovine, stvar koju je sada ne moguce ispraviti jer je krenulo niz brdo!
Balijska posla.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#15514 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Str0nz »

Takva je konstrukcija Deytona da destruktivne snage imaju vise mehanizma za djelovanje od konstruktivni. Poznato je da je lakse unistavati nego graditi.

Imas sistem gdje se pozitivne intencije obaraju bez posljedica, tako da i u sustini nema "incentive" da se sta pokusa, istovremeno su destruktivna djela direktno nagradzena. Razumjem kritike pro-BiH, vecinom opravdane, samo bi hjteo cuti za neku stranu politicku organizaciju koja bi u ovim nametnutim okolnostima napravila sta bolje. Ja ne poznajem drzavu gdje se politicari nesto posebno cijene i od njih da se pravi heroje.

Izmedzu ostalog, jos uvjek nije nista gotovo. umjesto da se oznaciva "balije" i krive "svoje" za sve, sto ne pokusati nesto napraviti konstruktivno, organizirati se, a ne traziti sve od politicara. Koliko je bilo na demonstracijama, koliko je aktivni u civilnim drustvima ili na nekoj drugoj politickoj platformi? Ipak je najlakse otvoriti forum i napisati Balije su za sve krive, sto opet najvise govori o tim osobama koji to pisu.
User avatar
sinuhe
Posts: 11481
Joined: 03/06/2011 11:33

#15515 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sinuhe »

Onome sto je u Mostaru crtao kukaste krstove mora da je veliki upitnik iznad glave danas sa bilo koje pozicije da je nastupao.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13643
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#15516 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by JohnnyS »

Ko god da je to crtao u glavi nema ništa pa neće biti bi upitnika poviše nje
DonieBrasco
Posts: 15468
Joined: 31/08/2016 16:09

#15517 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DonieBrasco »

Realno vec sutra pred OHR treba da izađe cijelo Srajevo, ali doslvno, ako nista u Zenici, Tuzli kao drugim gradovima isto da se negdje ljudi okupe.

Nema druge, jer nama slijedi palastina ako se ovako nastavi.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5608
Joined: 12/10/2014 01:12

#15518 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by skupljac_zeljeza »

Hrvati na hrvatskim portalima već likuju kao da je nametnut izborni zakon po ćejfu Čovića. Komšić: "Stavovi ambasade Izraela kontradiktorni, važno je da ih objasne." Mnogi bi željeli čuti to pojašnjenje. Posebno ako Finci koji nije sigurno stranac u izreelskoj ambasadi kaže: "Posjete Dodika i Čovića Izraelu imale su efekta, bh. diplomatija je pokazala neefikasnost."

Image
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1081
Joined: 23/02/2020 14:50

#15519 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ANamelessGhoul »

Pade nam drzava bez ispaljenog metka. Evo izraelci se licno zahvaljuju rusiteljima iste na Twitteru. Naravno ovo ne bi bilo moguce bez domacih izdajnika poznatih pod imenom sda.
DonieBrasco
Posts: 15468
Joined: 31/08/2016 16:09

#15520 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DonieBrasco »

Pa to nama slijedi, sad ce Covic i Dodik svakom prilikom o bosnjacima tj. dzihadistima zlu koje stanuje u Sarajevu, logorima za hrvate i srbe, to je samo pitanje vremena.
geoxx
Posts: 1143
Joined: 08/08/2015 23:39

#15521 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by geoxx »

Vidim i dalje ne prestaje mitomanija o getu, Palestini i padu drzavu. Samo jako decki. :thumbup:
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#15522 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by animus »

Ljudi polako. Nece država nigdje. Dok ima ljudi koji su spremni poginuti za ovu državu nema sikiracije. Ako nas dovedu do tačke koju ne možemo trpiti onda ce sve puknuti i strance i njihove odluke poslati u onu stvar. Pušku u ruke pa da vidimo.
Turisti iz Njemačke je klimava stolica i njemu bi bila selidba u roku odmah.
A postoji i mogućnost da vuk bude sit i ovce na broju. Neka nam daju expres NATO i EU člantvo niko nece imati ništa protiv da Covic sjedi doživitno u Predsjedništvu i da se HDZ pita za sve. Bez takvog kompromisa samo sila na terenu može odlučiti kakvo će uredjenje biti. A koliko sam upratio nikad više ljudi nije bilo spremno i da ratuje ako bude trebalo.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#15523 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Spit_fire »

animus wrote: 08/08/2022 18:35 Ljudi polako. Nece država nigdje. Dok ima ljudi koji su spremni poginuti za ovu državu nema sikiracije. Ako nas dovedu do tačke koju ne možemo trpiti onda ce sve puknuti i strance i njihove odluke poslati u onu stvar. Pušku u ruke pa da vidimo.
Turisti iz Njemačke je klimava stolica i njemu bi bila selidba u roku odmah.
A postoji i mogućnost da vuk bude sit i ovce na broju. Neka nam daju expres NATO i EU člantvo niko nece imati ništa protiv da Covic sjedi doživitno u Predsjedništvu i da se HDZ pita za sve. Bez takvog kompromisa samo sila na terenu može odlučiti kakvo će uredjenje biti. A koliko sam upratio nikad više ljudi nije bilo spremno i da ratuje ako bude trebalo.
:bih:

Nek dogovore sta god hoce ipak nas je preko milion i dalje tu...morace racunat na nas kao faktor ili cemo se mi sami ubacit u racunicu
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1081
Joined: 23/02/2020 14:50

#15524 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ANamelessGhoul »

animus wrote: 08/08/2022 18:35 Ljudi polako. Nece država nigdje. Dok ima ljudi koji su spremni poginuti za ovu državu nema sikiracije. Ako nas dovedu do tačke koju ne možemo trpiti onda ce sve puknuti i strance i njihove odluke poslati u onu stvar. Pušku u ruke pa da vidimo.
Turisti iz Njemačke je klimava stolica i njemu bi bila selidba u roku odmah.
A postoji i mogućnost da vuk bude sit i ovce na broju. Neka nam daju expres NATO i EU člantvo niko nece imati ništa protiv da Covic sjedi doživitno u Predsjedništvu i da se HDZ pita za sve. Bez takvog kompromisa samo sila na terenu može odlučiti kakvo će uredjenje biti. A koliko sam upratio nikad više ljudi nije bilo spremno i da ratuje ako bude trebalo.
Ja vala nemam namjeru da ginem zbog nerada zelenih i njihove izdaje.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#15525 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Spit_fire »

ANamelessGhoul wrote: 08/08/2022 18:41
animus wrote: 08/08/2022 18:35 Ljudi polako. Nece država nigdje. Dok ima ljudi koji su spremni poginuti za ovu državu nema sikiracije. Ako nas dovedu do tačke koju ne možemo trpiti onda ce sve puknuti i strance i njihove odluke poslati u onu stvar. Pušku u ruke pa da vidimo.
Turisti iz Njemačke je klimava stolica i njemu bi bila selidba u roku odmah.
A postoji i mogućnost da vuk bude sit i ovce na broju. Neka nam daju expres NATO i EU člantvo niko nece imati ništa protiv da Covic sjedi doživitno u Predsjedništvu i da se HDZ pita za sve. Bez takvog kompromisa samo sila na terenu može odlučiti kakvo će uredjenje biti. A koliko sam upratio nikad više ljudi nije bilo spremno i da ratuje ako bude trebalo.
Ja vala nemam namjeru da ginem zbog nerada zelenih i njihove izdaje.
Ni ja, al zbog svoje drzave i djece itekako imam
Post Reply