Novi Izborni zakon BiH

Post Reply
mishic
Posts: 6242
Joined: 28/04/2011 16:29

#7026 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mishic »

Igranka u Neumu je veliki cirkus koji Bosnu i Hercegovinu može skupo koštati.

Sam naziv "pregovori" je velika podvala jer kakvi su to pregovori u kojima HDZ zakuje i iz pregovora izuzme Dom naroda a SNSD izuzme RS. Ko to onda,
o čemu i s kim "pregovara"?

Pošto se đavo krije u detaljima preostalo je da se pritiscima, ucjenama, ultimatumima pa i kupovinom nekih sitnih(!) ustupaka Čovićev HDZ koji je
mobilizirao sve resurse i krenuo u žestoku ofanzivu, namiri i da u narednih pedesetak godina i Federacija dospije u ropstvo isto onako kako je DMS
zarobio Državu Bosnu i Hercegovinu.

I što je najgore, u nizu detalja o kojima se razgovara podvale mogu biti podmukle da se odmah i ne shvati kakve posljedice mogu proizvesti u naknadnim interpretacijama Dejtonskog tipa.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#7027 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by animus »

Izdaja nije jedino ako se dogovori sistem gdje HDZ nece moci vise blokirati Federaciju. Svako udovoljavanje oko Predsjednistva bez ukidanja blokada je izdaja.
Treba maksimalno insistirati na simetriji prema RS sistemu. Tamo uvesti DN ili kod nas VN.
Na žalost SDA nije na ovoj frekvenciji i pokušat ce udovoljavanjem HDZu da ih vrati u institucije. I to sve 9 mjeseci pred izbore kao da je vazno hoce li država biti blokirana i ovih par mjeseci.
Novak20
Posts: 13947
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#7028 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Novak20 »

meridiyan wrote: 27/01/2022 20:28
animus wrote: 27/01/2022 20:13 Fahro u predstavnickom domu ima samo Editu Dzapo. Jedan poslanik je nebitan. Vladajuca koalicija ima svakako vwcinu i kad im DF izuzmemo. Ako dodje do izdaje i glasanja u parlamentu ocekujem pucanje SDA po svim šavovima
Moze li uvazeni Schmidt tada nametnuti zakon?
Kada su mogli Robert Barry i Wolfgang Petritsch, zašto ne bi mogao i Schmidt ?
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7029 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by zippoo87 »

Iz ovih "pregovora" bi i famozna korumpirana SDA trebala izaci :lol:
Problem je sto su se Bakir i Covic vec bili nacelno dogovorili kada su se dogovarali oko Mostara...a sada je samo gori momenat da neko kapitulira.
Bakir je kao i milion puta do sada trgovao drzavom,pa ako kapitulira on,kapitulirati ce i drzava a Covic ni u dogovoru oko Mostara nista nije gubio,a dobijao je obecanjem SDA da ce dobiti ono sto hoce.
I ja ne sumnjam da bi njemu to Bakir sve i dao,samo sto je sada Dodik pogorsao situaciju i bukvalno drzavu udaraju nacionalisti i srbi i hrvati...a SDA cijelo vrijeme prodaje pricu kako brani drzavu (sto je najveca laz u historiji BiH),pa sada ne moze da ispuni ono sto je obecao...to bi bio ekser u kovceg SDA...i ovako se polako gase.

E upravo iz ovih razloga je SDA najopasnija,jer su se igrali drzave i sada drzava zavisi od njih a nisu u mogucnosti da joj pomognu,ovakvi korumpirani i nesposbni kakvi jesu.

E tu vide priliku sprski i hrvatski nacioanlisti,koji su se i udruzili kao na pocetku rata...jer vide da je SDA na koljenima i bori se sama sa sobom i zato su napali gore nego pocetkom rata.Zele da iskoriste priliku i da u miru zavrse ono sto nisu u ratu mogli.

Najveci poraz probosanske polittike je sto OCEKUJU OD MZ da nesto uradi a evo za 30 godina od pocetka rata,MZ je uvijek radila na stetu BiH i prvenstveno bosnjaka ali generalno svih gradjana koji ne zele biti u torovima.
Umjesto da su radili na opismenjavanju naroda,edukaciji,znanju i razvoju...korumpirana i kriminalna SDA (uz jos neke ruge stranke) je sve resurse ulagala u kradu donacija,pljackasku privatizaciju,tlacenje gradjana i osiromasivanje i na kraju protjerivanja najboljih i najpametnijih gradjana po EU i svijetu...i iako su se evo skoro urusili a skoro su srusili i drzavu (njihovi vjeciti koalicioni partneri HDZ i SNSD),oni i dalje ne odustaju od svojih Asima i slicnih.
Tacno se postavlja pitanje,sta smo mi Bogu krivi,pa nas SDA predstavlja i "brani".
Meni se u zeludcu okrene kada novinari ili neko spomene frazu "lider"...pa Bakir nije lider ni u svojoj kuci a kamoli dalje.

Medjunarodna zajednica dakle NIJE pravedan igrac i NECE NIKADA pomoci u BiH gradjanima...uvijek se prislone krimosima (sigurno se neke vrece para obecaju i daju) i brane njihove interese a nikada nisu uradili nista u interesu DRZAVE i gradjana.

Dakle,mislim da je doslo vrijeme da se na medjunarodnu zajednicu prestane gledati kao na prijatelja i podrsku i da se sa njima sarajuje eto reda radi a da se jacaju domaci kapaciteti.
I vjerujem da bi neka normalnija vlast (tipa trojka) ovo radila,samo da se skloni SDA sa politicke scene...dokaz da se moze je KS a i Tuzlanski kanton i mnogi drugi gdje SDA vise ne drzi konce...tu se i laiku vide bolja rjesenja .
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10961
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#7030 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Prpa.ba »

palermo wrote: 27/01/2022 20:58 Jasno definisanje pojma vitalni nacionalni interes (odnosno taksativno nabrajanje) i neka od onih matematičkih formula koje su kružile, Šileov (jel se ono tako zvao, ili kako već) za izbor člana predsjedništva......meni bi to bilo prihvatljivo....

Naravno da se treba praviti pritisak na Bakira da se ne ide ispod minimuma, ali ići sa pričom da je svaki dogovor automatski poraz BH strane je vrlo neproduktivno....
Apsolutno. Ako je odblokirana federacija za vecinu ekonomskih i prakticnih tema, sto se mene tice onda je prihvatljiv i model da se u ustav unese HDZ-ov clan predsjednistva. :mrgreen:
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#7031 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mo-town »

palermo wrote: 27/01/2022 20:58
Prpa.ba wrote: 27/01/2022 20:51 Ja necu smatrati porazom izbacivanje stavke "ostalo i sta dovoljan broj delegata jednog naroda proglasi vitalnim interesom" i ukidanje federalnog predsjednistva a da zauzvrat zakucamo da je treci clan drzavnog predsjednistva iz HDZ-a. :mrgreen:
Jasno definisanje pojma vitalni nacionalni interes (odnosno taksativno nabrajanje) i neka od onih matematičkih formula koje su kružile, Šileov (jel se ono tako zvao, ili kako već) za izbor člana predsjedništva......meni bi to bilo prihvatljivo....

Naravno da se treba praviti pritisak na Bakira da se ne ide ispod minimuma, ali ići sa pričom da je svaki dogovor automatski poraz BH strane je vrlo neproduktivno....
Kako moze doci do ikakvog dogovora ako se o ingerencijama Doma naroda uopce ne pregovara? Ovo su pregovori tipa samo vi pregovarajte ali na kraju potpisite ono sto vam je Cirilo dao pa da idemo ranije kuci i zadnji nek' ugasi svjetlo.
zippoo87
Posts: 15526
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7032 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by zippoo87 »

animus wrote: 27/01/2022 21:19 Izdaja nije jedino ako se dogovori sistem gdje HDZ nece moci vise blokirati Federaciju. Svako udovoljavanje oko Predsjednistva bez ukidanja blokada je izdaja.
Treba maksimalno insistirati na simetriji prema RS sistemu. Tamo uvesti DN ili kod nas VN.
Na žalost SDA nije na ovoj frekvenciji i pokušat ce udovoljavanjem HDZu da ih vrati u institucije. I to sve 9 mjeseci pred izbore kao da je vazno hoce li država biti blokirana i ovih par mjeseci.
Mogli bi i gradjani puno uraditi,samo da smo pismeniji i proaktivniji.
Mogu gradjani potpisati peticiju za organizovanje referenduma o novom uredjenju drzave.
Pa da pitanje bude,da li ste za dosadasnju BiH,sa blokada,urusavanjem,osiromasavanjem ili za gradjansku proEU drzavu gdje su svi gradjani jednaki i imaju sva prava...pa da vidimo.
Ne treba veliki broj potpisa za pokretanje referenduma.

Ja vjerujem da bi SDA naredila svojim clanovima da glasaju za "dosadasnji sistem" ,jer on i parazitima i uhljebima itekkao odgovara i da bi veliki broj ovih parazita glasao da ostane ovo stanje kao sada.
Novak20
Posts: 13947
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#7033 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Novak20 »

zippoo87 wrote: 27/01/2022 21:39
animus wrote: 27/01/2022 21:19 Izdaja nije jedino ako se dogovori sistem gdje HDZ nece moci vise blokirati Federaciju. Svako udovoljavanje oko Predsjednistva bez ukidanja blokada je izdaja.
Treba maksimalno insistirati na simetriji prema RS sistemu. Tamo uvesti DN ili kod nas VN.
Na žalost SDA nije na ovoj frekvenciji i pokušat ce udovoljavanjem HDZu da ih vrati u institucije. I to sve 9 mjeseci pred izbore kao da je vazno hoce li država biti blokirana i ovih par mjeseci.
Mogli bi i gradjani puno uraditi,samo da smo pismeniji i proaktivniji.
Mogu gradjani potpisati peticiju za organizovanje referenduma o novom uredjenju drzave.
Pa da pitanje bude,da li ste za dosadasnju BiH,sa blokada,urusavanjem,osiromasavanjem ili za gradjansku proEU drzavu gdje su svi gradjani jednaki i imaju sva prava...pa da vidimo.
Ne treba veliki broj potpisa za pokretanje referenduma.

Ja vjerujem da bi SDA naredila svojim clanovima da glasaju za "dosadasnji sistem" ,jer on i parazitima i uhljebima itekkao odgovara i da bi veliki broj ovih parazita glasao da ostane ovo stanje kao sada.
U ovoj državi referendum postoji samo po pitanjima lokalne samouprave. Tako da...
DonieBrasco
Posts: 15384
Joined: 31/08/2016 16:09

#7034 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DonieBrasco »

Palmer i ova Eichorst, su blago recno kompromitovani ako ne i korumpirani, jer nevjerovatno je da dva celnika EU I SAD pristaju na to da se ne provede niti jedna presuda sudova, da se diskiminacija samo pojaca, kao i sam integritet izbora sto je doveden u pitanje.

Nema zdrave logike da oni ne presjeku takve ideje nego su naklonjeni Covicu u uvazavanju istih.
palermo
Posts: 22335
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#7035 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by palermo »

mo-town wrote: 27/01/2022 21:38
palermo wrote: 27/01/2022 20:58

Jasno definisanje pojma vitalni nacionalni interes (odnosno taksativno nabrajanje) i neka od onih matematičkih formula koje su kružile, Šileov (jel se ono tako zvao, ili kako već) za izbor člana predsjedništva......meni bi to bilo prihvatljivo....

Naravno da se treba praviti pritisak na Bakira da se ne ide ispod minimuma, ali ići sa pričom da je svaki dogovor automatski poraz BH strane je vrlo neproduktivno....
Kako moze doci do ikakvog dogovora ako se o ingerencijama Doma naroda uopce ne pregovara? Ovo su pregovori tipa samo vi pregovarajte ali na kraju potpisite ono sto vam je Cirilo dao pa da idemo ranije kuci i zadnji nek' ugasi svjetlo.
al drug, koliko ja znam nisi ti večeras na ribi, nego ovdje na forumu. Ergo, sumnjam da imaš nek posebne informacije

Dakle, mi ne znamo ima li pregovora ili nema li, Bakiru je naznačen minimum, i ostalo ćemo vidjeti. Ako čović zaista ide sa stavom uzmite ili ostavite, to samo nama ide u prilog. Štaviše, rekao bih da nužno od nas traži da budemo kooperativni......kooperativna znači, biti spreman da nešto daš da bi nešto dobio.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#7036 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

Novak20 wrote: 27/01/2022 21:22
meridiyan wrote: 27/01/2022 20:28

Moze li uvazeni Schmidt tada nametnuti zakon?
Kada su mogli Robert Barry i Wolfgang Petritsch, zašto ne bi mogao i Schmidt ?
Schmidt ima ograničen legitimitet u Bosni i Hercegovini.

Može da radi šta hoće, kad smjeni osobu incijala M.D. 8-)
NediM17
Posts: 21625
Joined: 05/11/2009 11:49

#7037 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by NediM17 »

Ja se samo nadam da je vecera bila "halal" i da el Bake nece dozivjeti Spahinu sudbinu. :mrgreen:
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#7038 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mo-town »

palermo wrote: 27/01/2022 21:44
mo-town wrote: 27/01/2022 21:38
Kako moze doci do ikakvog dogovora ako se o ingerencijama Doma naroda uopce ne pregovara? Ovo su pregovori tipa samo vi pregovarajte ali na kraju potpisite ono sto vam je Cirilo dao pa da idemo ranije kuci i zadnji nek' ugasi svjetlo.
al drug, koliko ja znam nisi ti večeras na ribi, nego ovdje na forumu. Ergo, sumnjam da imaš nek posebne informacije

Dakle, mi ne znamo ima li pregovora ili nema li, Bakiru je naznačen minimum, i ostalo ćemo vidjeti. Ako čović zaista ide sa stavom uzmite ili ostavite, to samo nama ide u prilog. Štaviše, rekao bih da nužno od nas traži da budemo kooperativni......kooperativna znači, biti spreman da nešto daš da bi nešto dobio.
Imam ono sto se pise po portalima i raspreda ovdje a bottom line je da HDZ ne dozvoljava nikakv razogovor o ingerencijama Domova naroda.
Nikakvog dogovora ja tu ne vidim osim koncesija koje bi mogla dati SDA (ma kako to oni poslije predstavljali).
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#7039 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mO k3 »

Samo gradjanska država ni manje ni vise gdje su svi jednaki
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#7040 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

mo-town wrote: 27/01/2022 21:48
palermo wrote: 27/01/2022 21:44

al drug, koliko ja znam nisi ti večeras na ribi, nego ovdje na forumu. Ergo, sumnjam da imaš nek posebne informacije

Dakle, mi ne znamo ima li pregovora ili nema li, Bakiru je naznačen minimum, i ostalo ćemo vidjeti. Ako čović zaista ide sa stavom uzmite ili ostavite, to samo nama ide u prilog. Štaviše, rekao bih da nužno od nas traži da budemo kooperativni......kooperativna znači, biti spreman da nešto daš da bi nešto dobio.
Imam ono sto se pise po portalima i raspreda ovdje a bottom line je da HDZ ne dozvoljava nikakv razogovor o ingerencijama Domova naroda.
Nikakvog dogovora ja tu ne vidim osim koncesija koje bi mogla dati SDA (ma kako to oni poslije predstavljali).
Ali ne treba odmah biti nekooperativan u startu. To daje lošu sliku.
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#7041 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mo-town »

sehohari wrote: 27/01/2022 21:49
mo-town wrote: 27/01/2022 21:48
Imam ono sto se pise po portalima i raspreda ovdje a bottom line je da HDZ ne dozvoljava nikakv razogovor o ingerencijama Domova naroda.
Nikakvog dogovora ja tu ne vidim osim koncesija koje bi mogla dati SDA (ma kako to oni poslije predstavljali).
Ali ne treba odmah biti nekooperativan u startu. To daje lošu sliku.
Naravno. Diplomatija. Treba se ugledati na HDZ. Ponuditi koncesiju da se Ahmo makne iz kuhinje.
DonieBrasco
Posts: 15384
Joined: 31/08/2016 16:09

#7042 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DonieBrasco »

Ljudi dragi na kraju - krajeva, ako imaju mozga prije svega u SDA a onda SBB, NiP i ko je jos dole otisao da fino hazu "ne hvala, nema dogovora".

Kraj price, ako je samo HDZ prijedlog na stolu i hoce da daju muda za bubrege, neke glupe sitince, a nece integraciju izbora "doviđenja, nema dogovora".

Zar su toliko korimpirani ili ucjenjeni Bakir, DIno, Fakrudin, ko jos od bosnjaka dole ima da moraju prihvatiti sta hoce Covic ?
palermo
Posts: 22335
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#7043 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by palermo »

mo-town wrote: 27/01/2022 21:48
palermo wrote: 27/01/2022 21:44

al drug, koliko ja znam nisi ti večeras na ribi, nego ovdje na forumu. Ergo, sumnjam da imaš nek posebne informacije

Dakle, mi ne znamo ima li pregovora ili nema li, Bakiru je naznačen minimum, i ostalo ćemo vidjeti. Ako čović zaista ide sa stavom uzmite ili ostavite, to samo nama ide u prilog. Štaviše, rekao bih da nužno od nas traži da budemo kooperativni......kooperativna znači, biti spreman da nešto daš da bi nešto dobio.
Imam ono sto se pise po portalima i raspreda ovdje a bottom line je da HDZ ne dozvoljava nikakv razogovor o ingerencijama Domova naroda.
Nikakvog dogovora ja tu ne vidim osim koncesija koje bi mogla dati SDA (ma kako to oni poslije predstavljali).
moram iskreno priznati da mi ide pomalo na živce ovo stvaranje mita o tome kako smo mi nesposbni, a oni haman sam tak'i.....

Zašto bi se pristalo na sve što HDZ traži.....
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#7044 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

DonieBrasco wrote: 27/01/2022 21:58 Ljudi dragi na kraju - krajeva, ako imaju mozga prije svega u SDA a onda SBB, NiP i ko je jos dole otisao da fino hazu "ne hvala, nema dogovora".

Kraj price, ako je samo HDZ prijedlog na stolu i hoce da daju muda za bubrege, neke glupe sitince, a nece integraciju izbora "doviđenja, nema dogovora".

Zar su toliko korimpirani ili ucjenjeni Bakir, DIno, Fakrudin, ko jos od bosnjaka dole ima da moraju prihvatiti sta hoce Covic ?
Ako mi kažemo "nema dogovora, ćao", to vodi u direktno zaoštravanje situacije.

Bolje ovako malo pričati i pokazati se kooperativan.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#7045 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by animus »

Str0nz wrote: 27/01/2022 20:44 Kako HDZ blokira FBiH
O izmjenama Izbornog zakona: Pregovori u zmajevom gnijezdu

Dragan Čović uopće ne želi da pitanje Doma naroda stavi na dnevni red pregovora o izmjenama Izbornog zakona. Ne insistiraju na tome mnogo ni međunarodni posrednici iz SAD-a i EU

Prošle su, evo, dvije decenije otkako su se politički lideri iz Bosne i Hercegovine okupili na Mrakovici da, uz posredovanje međunarodnih zvaničnika, razgovaraju o provedbi presude Ustavnog suda BiH koja se odnosila na konstitutivnost naroda. Politička “bitka na Kozari” donijet će čuveni “Sporazum Mrakovica – Sarajevo”, koji je, potom, nametnuo tadašnji visoki predstavnik Wolfgang Petritsch. Federacija je dobila potpredsjednika iz reda srpskog naroda i Klub Srba u Domu naroda FBiH, a Republika Srpska je dobila potpredsjednike i Vijeće naroda.

A kako to izgleda u praksi

Suštinski, Federacija BiH je dobila još jedan mehanizam za blokiranje procesa, a Republika Srpska je, formalno, ispoštovala presudu Ustavnog suda BiH iz jula 2000. godine kojom je konstatovano da su svi narodi konstitutivni na teritoriji cijele BiH. Ovlaštenja Vijeća naroda RS-a i potpredsjednika tog entiteta nikada nisu bila ni približna ovlaštenjima Doma naroda i potpredsjednika Federacije. Zbog toga je danas Milorad Dodik u pravu kada kaže da su institucije Republike Srpske, prilikom donošenja odluka, mnogo efikasnije od onih federalnih i državnih. No, tako to biva kada se u dva entiteta iste države primjenjuju različita pravila.

Federacija BiH je, zapravo, talac svojih institucija. Jeste komplikovano za shvatiti, ali ću, ukratko, pokušati objasniti na koje se sve načine može blokirati ovaj entitet.Krenut ću od Centralne izborne komisije BiH. Otkako je Ustavni sud BiH, u slučaju Ljubić, izbrisao odredbe Izbornog zakona kojim je bilo regulisano pitanje rasporeda delegata u Domu naroda FBiH, CIK je preuzeo ulogu zakonodavca, te je donio Uputstvo na osnovu kojeg su raspoređivani delegati. Uradio je to onaj bivši saziv CIK-a, čije su članove kontrolisali Milorad Dodik i Dragan Čović. Prije tog Uputstva, Zeničko-dobojski kanton je davao dva Hrvata u Dom naroda FBiH. Nakon odluke CIK-a, drugi zenički Hrvat je prebačen u Široki Brijeg, odnosno u Zapadnohercegovački kanton. Bila je to, ispostavit će se, za HDZBiH strateški najbitnija odluka. Pet kantona u kojima HDZBiH nije dominantan, davalo je po jednog delegata iz reda hrvatskog naroda. Tuzlanski, Unsko-sanski, Zeničko-dobojski, Bosanskopodrinjski i Kanton Sarajevo, prema tom aktu, mogli su ukupno izabrati pet delegata u Klubu Hrvata Doma naroda FBiH. Preostalih dvanaest Hrvata delegirali su kantoni u kojima je HDZBiH neprikosnoven. Dakle, od ukupno 17 delegata u Klubu Hrvata Doma naroda FBiH, HDZBiH je imao sigurnih 12. I upravo tu počiva njihova moć. Kada kontrolišete dvije trećine u, recimo, Klubu Hrvata, onda niko osim vas ne može predložiti predsjednika ili potpredsjednika Federacije BiH iz reda hrvatskog naroda. A bez potpisa predsjednika i potpredsjednika Federacije, nema imenovanja premijera Federacije BiH. Što, opet, znači da sa 12 delegata u Klubu Hrvata Doma naroda FBiH određujete pravila prilikom formiranja izvršne vlasti u Federaciji. Ili će biti onako kako kažete, ili neće biti nikako. Što je, uvjerili smo se, bila taktika HDZ-a BiH. Jer sa 12 delegata u Klubu Hrvata Doma naroda FBiH, vi ste apsolutni vladar Federacije. Čak ste i vladar na državnom nivou, jer sa 12 delegata u Klubu Hrvata Doma naroda FBiH birate sigurna četiri od ukupno pet hrvatskih delegata Doma naroda Bosne i Hercegovine. Napominjem, ako tri delegata iz jednog od klubova ne dođu na sjednicu, sjednica Doma naroda BiH ne može biti održana. I, da ponovim – sa dvanaest delegata u Klubu Hrvata Doma naroda FBiH uspostavljate apsolutnu kontrolu nad Federacijom i nad zakonodavnom vlašću na državnom nivou.

Evo kako to izgleda u praksi. Zahvaljujući isključivo Uputstvu starog saziva CIK-a, HDZBiH je 2018. godine uspio osigurati 12 delegata u Klubu Hrvata Doma naroda FBiH. Tih 12 HDZ-ovih delegata ne želi predložiti novog predsjednika Federacije, što znači da Marinko Čavara na svojoj funkciji ostaje sve dok Dragan Čović želi. Marinko Čavara, idemo dalje, ne želi potpisati odluku o imenovanju novog mandatara, što znači da i Vlada Federacije BiH sa Fadilom Novalićem na čelu ostaje sve dok to želi Dragan Čović. Marinko Čavara ne želi potpisati odluku o popunjavanju upražnjenih mjesta u Ustavnom sudu Federacije BiH. Ustavni sud FBiH radi na ivici kvoruma, s tim što ne može biti imenovano Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa u tom Sudu. Dvanaest delegata u Klubu Hrvata Doma naroda FBiH na svaku odluku Parlamenta Federacije BiH može pokrenuti pitanje vitalnog nacionalnog interesa. Koje, opet, razmatra Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa Ustavnog suda BiH. Ali to Vijeće, voljom HDZ-a BiH, ne postoji. Što znači da Ustavni sud Federacije BiH ne može ocijeniti da li je ugrožen vitalni nacionalni interes. A sve dok Ustavni sud FBiH to ne ocijeni, osporavana odluka ne može stupiti na snagu. Dakle, dvanaest HDZ-ovih delegata u Domu naroda FBiH može blokirati svaku odluku Parlamenta BiH, jer HDZ-ov predsjednik Federacije ne želi da imenuje sudije Ustavnog suda Federacije BiH. A novi predsjednik Federacije BiH se ne može izabrati bez HDZ-ovih dvanaest delegata.

Kao na Mrakovici

Tako, dakle, u praksi izgleda pitanje Doma naroda Federacije BiH. Dragan Čović uopće ne želi da ova pitanja stavi na dnevni red pregovora o izmjenama Izbornog zakona. Ne insistiraju na tome mnogo ni međunarodni posrednici iz SAD-a i EU – Matthew Palmer i Angelina Eichhorst. Oni su fokusirani na “hrvatsko pitanje”, odnosno na izbor članova Predsjedništva BiH. I spremni su, već su govorili, podržati i asimetrična rješenja. Baš onako kako je to bilo prije dvije decenije na Mrakovici. Pregovarači o izmjenama Izbornog zakona večeras sele u Neum. Ili direktno u “Sokolovo gnijezdo”. Svaki kompromis koji ne uključuje smanjenje ovlasti Doma naroda Federacije BiH, značit će kapitulaciju. Ne kapitulaciju političke partije, već kapitulaciju države Bosne i Hercegovine.
Kljucno ovdje su dom naroda i CIK. Stari saziv CIKa kojeg su kontrolisali Covic i Dodik dali su privremeno upustvo tada sa kojim je osiguran 12 clan HDZu u klubu Hrvata u DN. Tadasnji CIK je uzeo na sebe ulogu tumacenja presude Ljubic i tako osigurao HDZu 12 clana u DN, kako je opisano u textu.

Mislim da su 2018 izbori raspisani po popisu iz 1991.

Sada je CIK u rukama SDA i DF i ja ne vidim razloga zasto ne bi mjenjali privremenu odredbu tadasnjeg CIKa u vezi raspodjele mandata po regionima, ponovo bi trebali raspisati izbore po popisu iz 1991, tako postoji velika mogucnosti da se izbije mogucnosti najgori blokada HDZa kroz dom naroda.

Kratka reportaza od jucer kaze da ce sadasnji CIK ponoviti privremeno rijesenje Covicevog i Dodikovog CIKa i tako ponovo osigurati HDZu 12 clana sto znaci mogucnost vjecni blokada, to je meni ne razumljivo. Trazim odgovor ali ne nalazim, ako neko bolje zna sta u vezi toga neka napise.
Ne vidim sto bi se vracali na popis iz 1991. kad imamo svjezije podatke. Nije HDZu osigurano 12 delegata. U SBK se biraju tri delegata a tu HDZ ima max 30% glasova. Mogu oni tu izgubiti jednog ili dvojicu delegata ako bude volje za deblokadom.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#7046 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

Ponovo dan iz ugla našeg najdražeg foruma:

"izdrži bakire ne smije kjafir u đenetski vrt da uđe..."

"Bakir je za vikend u Canossi."

"Pa već si ih (op.a.: sankcije Hrvatske prema Bošnjacima) imao, Bošnje već par godina ne mogu lako na more, ako mogu uopće.
Kako Amerika Dodiku uvede sankcije tako i mi možemo stranim drzavljanima uRH. A pogledaj malo kartu pa vidi kud možeš ako naljutiš RH."

"Treba krenuti s time. Reci mi vise ne vjerujemo u federaciju, Muslimani su prekrsili sve sto se moze prekrsiti sto je dogovoreno, prekrsili Washingtonski sporazm, Splitski, Daytonski... bla bla bla i reći da pravimo ISKLJUCIVO na HVO teritoriju svoj entitet/republiku. Tako poceti i tako govoriti. U praksi sve nase izvan HVO teritorija neka odbije poslusnost Muslimanima (ne sudjelovanje na izborima, ne placanje PDV-a itd itd) i neka gravitira prema HVO teritoriju. Kad vrijeme dođe i to će pripasti nama. U međuvremenu čisto TAKIJA."
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#7047 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by meridiyan »

Ovo se zove rasipnistvo? Cuj cijeli hotel iznajmili! :-)
Zna li neko ko je vlasnik hotela?
Hotelu Marea neće se moći pristupiti niti se može rezervisati soba. Iz hotela poručuju da nemaju slobodnih soba iako je januar!
Područje oko hotela i sam hotel obezbjeđuje osiguranje a pitanje je i koliko će novinarskim ekipama biti dozvoljen pristup.

Inače, hotel Marea raspolaže sa 89 soba od čega je sedam apartmana, velikim fitness centrom, prostorijom za zabavu, dvije konferencijske dvorane, Spa centrom, saunama i sobama za relaksaciju te unutrašnjim i vanjskim bazenom, kao i brojnim drugim sadržajima. Riječ je o luksuznom hotelu otvorenom prošle godine.

Image
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#7048 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by daddy-kool »

NediM17 wrote: 27/01/2022 21:45 Ja se samo nadam da je vecera bila "halal" i da el Bake nece dozivjeti Spahinu sudbinu. :mrgreen:
I ovaj smaji otkriva da spoznajemo jednu vaznu istinu, sudbina Bosnjaka ne ovisi o jednoj osobi, niti nekoliko njih vodecih politicara. Nasa sudbina je vezana za drzavu, za zilavu i vitalnu ideju BiH.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10716
Joined: 27/04/2021 22:52

#7049 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by tramvajtrojka »

sehohari wrote: 27/01/2022 22:10 Ponovo dan iz ugla našeg najdražeg foruma:

"izdrži bakire ne smije kjafir u đenetski vrt da uđe..."

"Bakir je za vikend u Canossi."

"Pa već si ih (op.a.: sankcije Hrvatske prema Bošnjacima) imao, Bošnje već par godina ne mogu lako na more, ako mogu uopće.
Kako Amerika Dodiku uvede sankcije tako i mi možemo stranim drzavljanima uRH. A pogledaj malo kartu pa vidi kud možeš ako naljutiš RH."

"Treba krenuti s time. Reci mi vise ne vjerujemo u federaciju, Muslimani su prekrsili sve sto se moze prekrsiti sto je dogovoreno, prekrsili Washingtonski sporazm, Splitski, Daytonski... bla bla bla i reći da pravimo ISKLJUCIVO na HVO teritoriju svoj entitet/republiku. Tako poceti i tako govoriti. U praksi sve nase izvan HVO teritorija neka odbije poslusnost Muslimanima (ne sudjelovanje na izborima, ne placanje PDV-a itd itd) i neka gravitira prema HVO teritoriju. Kad vrijeme dođe i to će pripasti nama. U međuvremenu čisto TAKIJA."
ovakvima samo kao odg i vracanje na fabricke postavke da ih covjek proglasi nacionalnim manjinama :izet:

davno je sipa trebala zbog ovog govora mrznje im pokucati na vrata al izgleda ovdje sve moze pa nazivanje jedne nacionalne skupine najodvratnijim terminima iz svojih vukojebina
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#7050 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

tramvajtrojka wrote: 27/01/2022 22:14
sehohari wrote: 27/01/2022 22:10 Ponovo dan iz ugla našeg najdražeg foruma:

"izdrži bakire ne smije kjafir u đenetski vrt da uđe..."

"Bakir je za vikend u Canossi."

"Pa već si ih (op.a.: sankcije Hrvatske prema Bošnjacima) imao, Bošnje već par godina ne mogu lako na more, ako mogu uopće.
Kako Amerika Dodiku uvede sankcije tako i mi možemo stranim drzavljanima uRH. A pogledaj malo kartu pa vidi kud možeš ako naljutiš RH."

"Treba krenuti s time. Reci mi vise ne vjerujemo u federaciju, Muslimani su prekrsili sve sto se moze prekrsiti sto je dogovoreno, prekrsili Washingtonski sporazm, Splitski, Daytonski... bla bla bla i reći da pravimo ISKLJUCIVO na HVO teritoriju svoj entitet/republiku. Tako poceti i tako govoriti. U praksi sve nase izvan HVO teritorija neka odbije poslusnost Muslimanima (ne sudjelovanje na izborima, ne placanje PDV-a itd itd) i neka gravitira prema HVO teritoriju. Kad vrijeme dođe i to će pripasti nama. U međuvremenu čisto TAKIJA."
ovakvima samo kao odg i vracanje na fabricke postavke da ih covjek proglasi nacionalnim manjinama :izet:

davno je sipa trebala zbog ovog govora mrznje im pokucati na vrata al izgleda ovdje sve moze pa nazivanje jedne nacionalne skupine najodvratnijim terminima iz svojih vukojebina
Većina ih uopšte i ne živi u BiH, može biti i da je stranica prijavljena negdje vani.
Post Reply