Novi Izborni zakon BiH

Post Reply
User avatar
Login77777
Posts: 8544
Joined: 18/05/2021 09:11

#4251 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

Novak20 wrote: 04/12/2021 10:32
Login77777 wrote: 04/12/2021 09:43 Treba za izbor clanova Predsjednistva napraviti dva kruga.
Prvi gdje se svako moze prijaviti. A drugi gdje ostaju samo jos 2-3 izbora sa najvise glasova. I u drugom krugu da se onda odluci ko ce biti clan. Naravno prvi i drugi krug uz TV debatu.
Mislim gledanost bi bila visoka kad se pocnu raspravljati. :lol:


A mislim da jedino Mile nema straha izaci na tv duel s opozicijom. Bakir i Dragan svakako ne bi nikad izasli. :lol:
Dobar prijedlog ali za tri izborne jedinice.
Tri izborne jedinice mozes sebi u kuci praviti. Dozvoljeno ti je. :thumbup:
MMM1977
Posts: 4410
Joined: 15/07/2009 12:56

#4252 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by MMM1977 »

A_A_AKCIJA wrote: 04/12/2021 14:15 Izvini, ne mislim da si nenormalan. Mislim da si pod pritiskom i strahom koji generišu Čović i HDZ.

Dođi u Sarajevo, npr.

Idi na predavanje na katedri za Hrvatski jezik i književnost, popni se na Trebević sa Hrvatskim planinarskim društvom Napredak i u njihovom domu odmori, pogledaj utakmicu SAŠK-a (dobro, ovo nemoj samo zbog kvalitete :D ), obiđi djecu u Katoličkom školskom centru, možeš i na polnoćku, ako ti se da. Druži se malo sa Hrvatima multikulturalne provinijencije (Komšić Ivo, ne mora Željko :-D, fra Franjo Topić, Šarčević...), Pa ih pitaj šta misle o svemu. Koliko god da ih ima, više ih je nego u Grudama i Čitluku zajedno. U svakoj Općini u KS i Kantonalnoj skupštini Hrvati su u ekvivalentu doma naroda i mogu pokrenuti postupak vitalnog nacionalnog interesa.

E sada, iskreno reci, šta od toga ja mogu u Zapadnom Mostaru, gdje donedavno nije ni postojao bosanski jezik? RS da ne spominjem.

Vidiš, meni je stalo do čitave države, a ne samo gdje sam većina. Tebi, kao pripadniku najmanjeg naroda bi posebno trebalo biti važno, jer idejama HDZ-a, se ide u oficijelno obespravljivanje Hrvata u Sarajevu i svuda gdje su manjina. Direktno su protiv svega gore navedenog.

A posebna gadost su saveznici HDZ-a, četnici koji su počinili zločine nad tvojim narodom, ali valjda su sada dobri jer su i Bošnjake tamanili. Sa negatorima genocida do normalne države, neće da može.

Sve zbog čega? Jednog radnog mjesta koje Čoviću garantira imunitet i spas od hapšenja?

SDA što je prodavala srebrninu, prodavala. Nema više. Stasala je nova generacija političara koja neće pristati na truhle kompromise.

Izgubićeš Čovića, ali ćeš dobiti čitavu državu i ravnopravnost na svakoj njenoj stopi. Možda ti to ne zvuči kao dobar deal, ali malo razmisli o tome.
Bravo. Pa i forum na kome pišemo, a koji je dio jednog od najuticajnijih medija u BiH generalno, je u vlasništvu njegovih sunarodnjaka. Da ne spominjemo da imamo više načelnika koji nisu Bošnjaci.

E sad to nađite u HB ili RS.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5935
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#4253 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

Evo svi se tresemo u BiH od straha... haha :lol: :lol: a vi kako te?


Kakav bolid :D


Bosna je tu već 1 milju godina, a bit će je još minuimalno toliko sinkoo :)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4254 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Bloo »

A_A_AKCIJA wrote: 04/12/2021 13:35 Pro BiH građani, većinom Bošnjaci, uz ostale normalne građane nas ima preko 60% i svakim danom nas je više. Šačica ekstremista ne može nadjačati ovu većinu, nikako.
Zato SDA i HDZ drmaju već skoro 30 godina...zbog sake ekstremista.
How yes no...
Officer Crabtree
Posts: 3537
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#4255 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Officer Crabtree »

Bloo wrote: 04/12/2021 14:32
A_A_AKCIJA wrote: 04/12/2021 13:35 Pro BiH građani, većinom Bošnjaci, uz ostale normalne građane nas ima preko 60% i svakim danom nas je više. Šačica ekstremista ne može nadjačati ovu većinu, nikako.
Zato SDA i HDZ drmaju već skoro 30 godina...zbog sake ekstremista.
How yes no...
Pa koliko imaju postotka glasova od svih glasača na teritoriji FBiH?

I šta sad, svako ko je glasao za SDA on je za podjelu na 3 entiteta? Ma daj...
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#4256 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

@A_A_AKCIJA to je demagogija i floskuke.
AKo to navodiš, da bi rekao da izborni zakon zbog toga mora biti građanski, jedan čovjek jedan glas, jer ''Hrvati'' uživaj u Sarajevu, to su onda floskule.
Za početak vidi koliko je Hrvata, pa i Srba, živjelo prije rata u Sarajevu a koliko danas.

Sarajevo jest lijep grad, i u to nema sumnje.
Hrvat koji živi na Grbavici, a i ako želi da mu dijete ide u osnovnu školu na Grbavicu, to može učiniti, ali mu dijete neće učiti hrvatski jezik, kao i što Meho neće u Ljubuškom. Slati dijete u Katolički centar, je slanje djeteta u drugo naselje, na neki način Geto. Pa vidiš, u Čapljini , imaju 2 škole pod jednim krovom, pa za razliku od Sarajevu, djeca idu barem u istu školu, a ne druga naselja.

To što su četnici, ili ustaše, ili partizani činili jedni drugima je stvar prošlosti. Neću da mrzim Srbina zato što je Srbin , ili Bošnjaka zato što je Bošnjak. I jednim, i drugim i trećim ne želim zlo. Sa aspekta izbornog zakona, poštivat ću koga god Bošnjaci ili Srbi izaberu, jer sa njima se mora stvarati država.
Ne želim da Bošnjaku nametnem predsatvnika, pa ko bajagi sa njim da pregovaram.
Ako je izbor Srpskog naroda u BiH Milorad Dodik, sa njim predsatvnika Hrvata treba da priča, kao i sa Bakirom ako je to izbor Bošnjaka.


Najmanji je problem Čović, jer pod ovakvim uvjetima, poslije Čovića Hrvati mogu izabrati samo ekstremnijeg Čovića.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#4257 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Novak20 »

Login77777 wrote: 04/12/2021 14:19
Novak20 wrote: 04/12/2021 10:32

Dobar prijedlog ali za tri izborne jedinice.
Tri izborne jedinice mozes sebi u kuci praviti. Dozvoljeno ti je. :thumbup:
Ne moraš biti tako prgav i svaki prijedlog dočekati na nož. Uostalom, tko si ti ? Običan forumaš kao i ja. Ne odlučujemo ni o čemu ali možemo tragati za onim što bi moglo biti dobro po sve nas.

Ja svoj prijedlog obrazlažem tako što bi u tri izborne jedinice koje traju jedan dan u četiri godine uz dva kruga izbora kandidati morali dobro paziti što pričaju i što rade da osvoje prvi ili drugi mandat. U RS člana Predsjedništa koji se bira u dva kruga glasanja mogli bi praktičnom prevagom izabrati manjinci B/H/O, a u dvije federalne jedinice prevagu bi donijeli također manjinci B/H/O.

Ovo bi Hrvatima omogućilo pluralizaciju, a Bošnjacima prevagu stvarne građanske nad nacionalnom političkom opcijom ili u suprotnom rješenje dileme da li su probošnjaci ili probosanci.
Benjo34
Posts: 1926
Joined: 21/01/2018 00:49

#4258 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Benjo34 »

ako te pitaju wrote: 04/12/2021 14:55 @A_A_AKCIJA to je demagogija i floskuke.
AKo to navodiš, da bi rekao da izborni zakon zbog toga mora biti građanski, jedan čovjek jedan glas, jer ''Hrvati'' uživaj u Sarajevu, to su onda floskule.
Za početak vidi koliko je Hrvata, pa i Srba, živjelo prije rata u Sarajevu a koliko danas.

Sarajevo jest lijep grad, i u to nema sumnje.
Hrvat koji živi na Grbavici, a i ako želi da mu dijete ide u osnovnu školu na Grbavicu, to može učiniti, ali mu dijete neće učiti hrvatski jezik, kao i što Meho neće u Ljubuškom. Slati dijete u Katolički centar, je slanje djeteta u drugo naselje, na neki način Geto. Pa vidiš, u Čapljini , imaju 2 škole pod jednim krovom, pa za razliku od Sarajevu, djeca idu barem u istu školu, a ne druga naselja.

To što su četnici, ili ustaše, ili partizani činili jedni drugima je stvar prošlosti. Neću da mrzim Srbina zato što je Srbin , ili Bošnjaka zato što je Bošnjak. I jednim, i drugim i trećim ne želim zlo. Sa aspekta izbornog zakona, poštivat ću koga god Bošnjaci ili Srbi izaberu, jer sa njima se mora stvarati država.
Ne želim da Bošnjaku nametnem predsatvnika, pa ko bajagi sa njim da pregovaram.
Ako je izbor Srpskog naroda u BiH Milorad Dodik, sa njim predsatvnika Hrvata treba da priča, kao i sa Bakirom ako je to izbor Bošnjaka.


Najmanji je problem Čović, jer pod ovakvim uvjetima, poslije Čovića Hrvati mogu izabrati samo ekstremnijeg Čovića.
To je ta civilizacijska norma :-)
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#4259 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

To je ta civilizacijska norma :-)
U čemu je razlika između dvije škole pod jednim krovom od Katoličkog centra u Sarajevu,osim što u Sarajevu moraš ići u drugi dio grada?
A_A_AKCIJA
Posts: 5810
Joined: 16/11/2009 02:54

#4260 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by A_A_AKCIJA »

ako te pitaju wrote: 04/12/2021 15:13
To je ta civilizacijska norma :-)
U čemu je razlika između dvije škole pod jednim krovom od Katoličkog centra u Sarajevu,osim što u Sarajevu moraš ići u drugi dio grada?
Razlika je što ne moraš. Još jedna od laži kojim vas truju. Isto je sa vjeronaukom i slobodnim danima za vjerske praznike.

Potraži na forumu rasprave na tu temu. BHS i slična prepucavanja.

Kud ne snimih defile vozila kroz Sarajevo poslije plasmana Hrvatske u polufinale u Francuskoj.

Ili atmosferu iz grada tokom finala u Rusiji, gdje je na jedan dres Francuske bilo pet hrvatskih...

Istina oslobađa, nasamo ispitaj i ne daj da ti lažu.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#4261 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Novak20 »

ako te pitaju wrote: 04/12/2021 15:13
To je ta civilizacijska norma :-)
U čemu je razlika između dvije škole pod jednim krovom od Katoličkog centra u Sarajevu,osim što u Sarajevu moraš ići u drugi dio grada?
Mene je uvijek čudilo zašto se ne ukinu te "dvije škole pod jednim krovom" kada imaju negativnue konotacije.

Županije/kantoni su nadležni za školstvo, donose plan i program školovanja. Treba napraviti sve isto kao u KS u smislu organizacije samo umjesto pridjeva bosanski, upisati pridjev hrvatski.

Sad vidim, nije tema. :run:
A_A_AKCIJA
Posts: 5810
Joined: 16/11/2009 02:54

#4262 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by A_A_AKCIJA »

Novak20 wrote: 04/12/2021 15:42
ako te pitaju wrote: 04/12/2021 15:13
U čemu je razlika između dvije škole pod jednim krovom od Katoličkog centra u Sarajevu,osim što u Sarajevu moraš ići u drugi dio grada?
Mene je uvijek čudilo zašto se ne ukinu te "dvije škole pod jednim krovom" kada imaju negativnue konotacije.

Županije/kantoni su nadležni za školstvo, donose plan i program školovanja. Treba napraviti sve isto kao u KS u smislu organizacije samo umjesto pridjeva bosanski, upisati pridjev hrvatski.

Sad vidim, nije tema. :run:
Hehehehe, neš vjerovat, ali za te krajeve i to bi bio korak od sedam milja.

Ali, ne, ne dam moje diskriminacije, mog nacionalnog interesa da drugima naređujem kako im se zove jezik .
Vjeruj, na skliskom si terenu, znam na tu temu više nego misliš. Upravo je obrnuto, pa djeca u Sarajevu obično nauče sve tri norme, čitaju i Ujevića, Kiša, Miku Antića, Dučića, uče o Staki Skenderovoj, a na faxu Bošnjak da bi dobio ocjenu mora kod profesora Srbina polagati Žitja Svetog Save jer mu je Srpski jezik predmet makar studirao samo Bosanski.

Jes, samo mevlude učimo i Ilahije... :D

Dakle, istina oslobađa, skinite poveze i okove!
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#4263 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by fosna2014 »

Dobro. Izmjena izbornog zakona je propala. Idemo se baviti privrednim pitanjima.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#4264 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

A_A_AKCIJA wrote: 04/12/2021 15:29
ako te pitaju wrote: 04/12/2021 15:13
U čemu je razlika između dvije škole pod jednim krovom od Katoličkog centra u Sarajevu,osim što u Sarajevu moraš ići u drugi dio grada?
Razlika je što ne moraš. Još jedna od laži kojim vas truju. Isto je sa vjeronaukom i slobodnim danima za vjerske praznike.

Potraži na forumu rasprave na tu temu. BHS i slična prepucavanja.

Kud ne snimih defile vozila kroz Sarajevo poslije plasmana Hrvatske u polufinale u Francuskoj.

Ili atmosferu iz grada tokom finala u Rusiji, gdje je na jedan dres Francuske bilo pet hrvatskih...

Istina oslobađa, nasamo ispitaj i ne daj da ti lažu.
Hoćeš da kažeš, da u Sarajevu, u bilo kojoj školi će npr.mali Ante u osnovnoj,srednjoj, imati nastavu na hrvatskom jeziku?

Evo ti jedan snimak.....
https://youtu.be/Uian6q982wA
A_A_AKCIJA
Posts: 5810
Joined: 16/11/2009 02:54

#4265 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by A_A_AKCIJA »

ako te pitaju wrote: 04/12/2021 16:14
A_A_AKCIJA wrote: 04/12/2021 15:29

Razlika je što ne moraš. Još jedna od laži kojim vas truju. Isto je sa vjeronaukom i slobodnim danima za vjerske praznike.

Potraži na forumu rasprave na tu temu. BHS i slična prepucavanja.

Kud ne snimih defile vozila kroz Sarajevo poslije plasmana Hrvatske u polufinale u Francuskoj.

Ili atmosferu iz grada tokom finala u Rusiji, gdje je na jedan dres Francuske bilo pet hrvatskih...

Istina oslobađa, nasamo ispitaj i ne daj da ti lažu.
Hoćeš da kažeš, da u Sarajevu, u bilo kojoj školi će npr.mali Ante u osnovnoj,srednjoj, imati nastavu na hrvatskom jeziku?

Evo ti jedan snimak.....
https://youtu.be/Uian6q982wA
Da, upravo to. Mali Ante će.učiti hrvatsku jezičku normu, a hrvatski autori su svakako u programu. U dnevniku i diplomi će pisati hrvatski jezik i književnost.

Šta hoćeš da kažeš? Da ne možemo voljeti Tursku i da neki mogu navijati za Hrvatsku? Da se to isključuje? Nemoj da miješaš toleranciju sa ljubavi. Navijaj za koga hoćeš, niko nema pravo da te mlati, baca sa Rive...

Haj mi ti navedi jedan primjer da si sjedio u društvu i da ste navijali za BiH. Makar za Džeku kad mu Brozović nabaci?

Jarane, samo polako, nadoći ćeš da je to moguće.
Officer Crabtree
Posts: 3537
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#4266 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Officer Crabtree »

A_A_AKCIJA wrote: 04/12/2021 16:28 nabaci?

Jarane, samo polako, nadoći ćeš da je to moguće.
Nemoj se truditi, nećeš moći ništa postići s njim i sličnim ovdje.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#4267 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

Pa vidiš,nisam znao da je u svim školama KS službeni jezik i hrvatski, te da se uči,tj.do sad sam mislio da se nastava odvija na bosanskom jeziku.
E svašta
A_A_AKCIJA
Posts: 5810
Joined: 16/11/2009 02:54

#4268 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by A_A_AKCIJA »

ako te pitaju wrote: 04/12/2021 16:31 Pa vidiš,nisam znao da je u svim školama KS službeni jezik i hrvatski, te da se uči,tj.do sad sam mislio da se nastava odvija na bosanskom jeziku.
E svašta
Nema problema :thumbup:

Ako sam ti imalo pomogao da naučiš nešto novo, drago mi je.

Evo ti spiska udžbenika u OŠ Musa Ćazim Ćatić

http://osmccsa.edu.ba/v2/spisak-udzbeni ... 0-godinu/

A haj ti sada onako iskreno priupitaj nekog autohtonog malog Antu u komšiluku, zna li ko je Musa Ćazim Ćatić?
noviforumas
Posts: 2963
Joined: 12/08/2016 22:28

#4269 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by noviforumas »

I ovdje izgleda pisu ljudi koji bi se bacali na pod kao Hrga. Nije Sarajevo preko svijeta, dodjite, uvjerite se sami da nema zelenih trotoara i bacanja nejaci lavovima. Sta vam rade ti poskoci i sl. mediji? Bez uvrede, ali ja kad ovo procitam vidim da se radi o ksenofobima i provincijalcima :-? Treba malo i svijeta vidjeti, otici negdje. Veoma tuzno.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#4270 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

Vratimo se temi.....
pritchard
Posts: 607
Joined: 24/04/2011 19:02

#4271 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by pritchard »

noviforumas wrote: 04/12/2021 16:58 I ovdje izgleda pisu ljudi koji bi se bacali na pod kao Hrga. Nije Sarajevo preko svijeta, dodjite, uvjerite se sami da nema zelenih trotoara i bacanja nejaci lavovima. Sta vam rade ti poskoci i sl. mediji? Bez uvrede, ali ja kad ovo procitam vidim da se radi o ksenofobima i provincijalcima :-? Treba malo i svijeta vidjeti, otici negdje. Veoma tuzno.
Znaju razni ovi primjerci dobro sve iako dane provode po kojekakvim fašističkim jazbinama/platformama. Porediti Sarajevo sa ovim sredinama je realno vrlo, vrlo smiješno i maliciozno rekao bih po svemu, a posebno po ovom o čemu je trenutačno riječ. :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4272 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Bloo »

Officer Crabtree wrote: 04/12/2021 14:38
Bloo wrote: 04/12/2021 14:32

Zato SDA i HDZ drmaju već skoro 30 godina...zbog sake ekstremista.
How yes no...
Pa koliko imaju postotka glasova od svih glasača na teritoriji FBiH?

I šta sad, svako ko je glasao za SDA on je za podjelu na 3 entiteta? Ma daj...
Ja komentarisah ovo za saku ekstremista :D SDa jesu ekstremisti i nisu probosanski, vec probosnjacki.
Ende.
To ne znaci nuzno da navijaju za treci entitet ili bilo koji (manja teritorija za haracit jbg)...
User avatar
video
Posts: 6767
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#4273 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by video »

ako te pitaju wrote: 04/12/2021 16:31 Pa vidiš,nisam znao da je u svim školama KS službeni jezik i hrvatski, te da se uči,tj.do sad sam mislio da se nastava odvija na bosanskom jeziku.
E svašta
Jeste, i odvija se nastava, i u svjedodzbama se upise Hrvatski jezik.
A da ti ne kazem da se od osnovne, srednje i fakulteta MORAJU izucavati BHS knjizevnici.
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#4274 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sinuhe »

video wrote: 04/12/2021 20:32
ako te pitaju wrote: 04/12/2021 16:31 Pa vidiš,nisam znao da je u svim školama KS službeni jezik i hrvatski, te da se uči,tj.do sad sam mislio da se nastava odvija na bosanskom jeziku.
E svašta
Jeste, i odvija se nastava, i u svjedodzbama se upise Hrvatski jezik.
A da ti ne kazem da se od osnovne, srednje i fakulteta MORAJU izucavati BHS knjizevnici.
Od kada je to tako i da li se bas nastava odrzava na zeljenom jeziku? Zadnje sto sam nasao je iz januara 2019. o nekoj anketi.
https://www.dw.com/hr/zajednički-bhs-je ... a-47141190
pritchard
Posts: 607
Joined: 24/04/2011 19:02

#4275 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by pritchard »

Moji i ja smo još uvijek živi. :D Mrsko mi tražiti moje sa davno završenog fakulteta.

ImageImage
Image
Post Reply