Novi Izborni zakon BiH

Post Reply
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4836
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#13326 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

Grean wrote: 25/05/2022 07:26
duh_sa_sjekirom wrote: 24/05/2022 20:48
Hrvatski narod birao je velikom većinom HDZ.
Od svih nac.stranaka, oni imaju najveću podršku "u svom toru".
Izuzetaka će uvijek biti, govorimo o većinskom razmišljanju. Glede ograđivanja od HDZa, zavisi o kojem pitanju je riječ-danas pronaći neku stranku sa hrv.predznakom a koja tvrdi da Hrvati kao narod nisu ugroženi, je nemoguće. Barem ja ne znam ni jednu takvu. Pojedinci i njihovi stavovi su nešto drugo.
Sta tacno znaci ta velika vecina?

S druge strane, sve stranke članice HNS-a su ukupno u Federaciji BiH na listovima za Parlament FBiH dobile 17.578 % iksića, što će reći da je nešto manje od 78.5 % Hrvata glasalo za njih.

Ovo su podaci iz 2018, 22% bh Hrvata nije glasalo za stranke sa nacionalnim predznakom.

Postavlja se pitanje sta cemo s njima jer prema secesionistickom dijelu hrvatskog birackog tijela oni bi se trebali mnoziti sa nulom, u Dom naroda bi im dali 1 od 17 mijesta, kad se prave koalicije i popunjavaju kadrovi tih 22% Hrvata po ovim iz HNS-a oni mogu biti ministri, direktori, ucestvovati u vlasti ali samo ako dobiju dio bosnjacke kvote koja je vec dobrano zakinuta na racun pozitivne segregacije u korist najmalobrojnijeg naroda.

Ovo je jedan od problema sistema u BiH i probosanske stranke su trebale aktualizirati to u pregovorima o IZ umjesto uopstene price o gradjanakoj koja ne pije vode nigdje. Trebali su forsirati da se ne dobijaju izbori i dijele mjesta po principu vecine unutar jednog nacionalnog tora.

To je trebao biti jedan od uslova, Hrvati iz gradjanskih opcija moraju raspolagati mjestima u vlasti u odgovarajucem procentu ukoliko gradjanska opcija formira vlast u Federaciji ili ulazi u koaliciju sa nacionalnim.
Kako misliš šta znači velika većina?
U procesu odlučivanja u demokratiji postoje dvije vrste većine: natpolovična (50%+1) i dvotrećinska.
Kako si sam napisao, 78% (dakle 4/5 birača, što je više od 2/3) iz hrv korpusa dalo je svoj glas strankama unutar tzv hns-a, a te stranke snažno zastupaju tezu o ugroženosti i potlačenosti hrv.puka u BiH.
Preostalih 22% u drugim strankama možda individualno misle isto ali javno djeluju u skladu s politikom pripadajuće stranke.
I da još jednom ponovim: ja sam postavio više retoričko pitanje o karakteru "ljudi" koji imaju sve poluge i instrumente da blokiraju cijelu državu a godinama guslaju o ugroženosti i potlačenosti, koristeći se pri tome najpodlijom, najprizemnijim hinjskim metodama olajavanja cijelog bošnjačkog naroda i omalovažavanjem i nipodaštavanjem države BiH.
User avatar
Truba
Posts: 81758
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13327 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Truba »

Jbg
100% vlasti na 23% ili 33% na 100%

Matematika je neumoljiva :mrgreen:
BAK-eV
Posts: 1857
Joined: 17/10/2012 18:53

#13328 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by BAK-eV »

Black swan wrote: 25/05/2022 10:24 Jbg
100% vlasti na 23% ili 33% na 100%

Matematika je neumoljiva :mrgreen:
Ostarili ti brojevi i procenti!
Pitaj crkvu oni znaju bolje.
User avatar
Truba
Posts: 81758
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13329 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Truba »

dzaba neki ljudi samo o brojkama
dok male zemlje i narodi rasturaju nacije sa po stotinu milijuna
ovo su procenti teritorije ne brojeva
User avatar
BHCluster
Posts: 23419
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#13330 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by BHCluster »

Black swan wrote: 25/05/2022 10:24 Jbg
100% vlasti na 23% ili 33% na 100%

Matematika je neumoljiva :mrgreen:
A pucanstva nikad manje. :(
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#13331 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mo-town »

Ovdje se poturaju muda pod bubrege raznovrsnim izracunima.
Medjutim jedno ostaje jasno: niti na jednim izborima nakon rata HDZ (tj. stranke okupljene oko HNS-a) nisu uspjele osvojiti niti prostu vecinu (50%+1 glas) hrvatskog birackog tijela. Stoga niti sa koje strane ne stoji tvrdnja da te stranke imaju legitimno pravo da govore u ime hrvatskog naroda.
Slicno se odnosi i na ostale stranke koje se vole kurciti kako govore u ime jednog od ostala dva konstituentna naroda (Bosnjaka i Srba).
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4836
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#13332 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

mo-town wrote: 25/05/2022 12:58 Ovdje se poturaju muda pod bubrege raznovrsnim izracunima.
Medjutim jedno ostaje jasno: niti na jednim izborima nakon rata HDZ (tj. stranke okupljene oko HNS-a) nisu uspjele osvojiti niti prostu vecinu (50%+1 glas) hrvatskog birackog tijela. Stoga niti sa koje strane ne stoji tvrdnja da te stranke imaju legitimno pravo da govore u ime hrvatskog naroda.
Slicno se odnosi i na ostale stranke koje se vole kurciti kako govore u ime jednog od ostala dva konstituentna naroda (Bosnjaka i Srba).
Na koje biračko tijelo misliš: ukupno (registrovano na bir spiskovima) ili ono koje je izašlo na izbore?
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#13333 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Grean »

duh_sa_sjekirom wrote: 25/05/2022 10:16
Kako misliš šta znači velika većina?
U procesu odlučivanja u demokratiji postoje dvije vrste većine: natpolovična (50%+1) i dvotrećinska.
Kako si sam napisao, 78% (dakle 4/5 birača, što je više od 2/3) iz hrv korpusa dalo je svoj glas strankama unutar tzv hns-a, a te stranke snažno zastupaju tezu o ugroženosti i potlačenosti hrv.puka u BiH.
Preostalih 22% u drugim strankama možda individualno misle isto ali javno djeluju u skladu s politikom pripadajuće stranke.
I da još jednom ponovim: ja sam postavio više retoričko pitanje o karakteru "ljudi" koji imaju sve poluge i instrumente da blokiraju cijelu državu a godinama guslaju o ugroženosti i potlačenosti, koristeći se pri tome najpodlijom, najprizemnijim hinjskim metodama olajavanja cijelog bošnjačkog naroda i omalovažavanjem i nipodaštavanjem države BiH.
Tu je tvoja fula kao i ovih nasih predstavnika koji tu logiku prihvacaju. Ja vec rekoh nisu izbori ili ne bi trebali biti unutar jednog nacionalnog korpusa.

22% Hrvata glasa za nekog drugog i treba da imaju 20% mjesta koja sljeduju hrvatske predstavnike. To je bila poenta.

Ako nije tako oni se iskljucuju iz vlasti za sva vremena koliko god gradjanske partije osvajale glasova. Znaci da gradjanske na terenu osvoje sve glasove tamo gdje su Bosnjaci vecina i dobiju 22% glasova Hrvata opet ni jedan Hrvat iz gradjanske opcije ne bi dobio ni jedno jedino mjesto, poziciju. To je problem sadasnjeg sistema koji se mora mijenjati sad kad se pregovara o IZ.

Kad je Alijansa uzela izbore trazili su jedno ministarsko mjesto koje pripada Hrvatima i HDZ nije pristao.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#13334 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Humljanin »

Grean wrote: 25/05/2022 17:39
duh_sa_sjekirom wrote: 25/05/2022 10:16
Kako misliš šta znači velika većina?
U procesu odlučivanja u demokratiji postoje dvije vrste većine: natpolovična (50%+1) i dvotrećinska.
Kako si sam napisao, 78% (dakle 4/5 birača, što je više od 2/3) iz hrv korpusa dalo je svoj glas strankama unutar tzv hns-a, a te stranke snažno zastupaju tezu o ugroženosti i potlačenosti hrv.puka u BiH.
Preostalih 22% u drugim strankama možda individualno misle isto ali javno djeluju u skladu s politikom pripadajuće stranke.
I da još jednom ponovim: ja sam postavio više retoričko pitanje o karakteru "ljudi" koji imaju sve poluge i instrumente da blokiraju cijelu državu a godinama guslaju o ugroženosti i potlačenosti, koristeći se pri tome najpodlijom, najprizemnijim hinjskim metodama olajavanja cijelog bošnjačkog naroda i omalovažavanjem i nipodaštavanjem države BiH.
Tu je tvoja fula kao i ovih nasih predstavnika koji tu logiku prihvacaju. Ja vec rekoh nisu izbori ili ne bi trebali biti unutar jednog nacionalnog korpusa.

22% Hrvata glasa za nekog drugog i treba da imaju 20% mjesta koja sljeduju hrvatske predstavnike. To je bila poenta.

Ako nije tako oni se iskljucuju iz vlasti za sva vremena koliko god gradjanske partije osvajale glasova. Znaci da gradjanske na terenu osvoje sve glasove tamo gdje su Bosnjaci vecina i dobiju 22% glasova Hrvata opet ni jedan Hrvat iz gradjanske opcije ne bi dobio ni jedno jedino mjesto, poziciju. To je problem sadasnjeg sistema koji se mora mijenjati sad kad se pregovara o IZ.

Kad je Alijansa uzela izbore trazili su jedno ministarsko mjesto koje pripada Hrvatima i HDZ nije pristao.
Znači ipak postoje mjesta koja sljeduju hrvatske predstavnike.

Ti praktički pričaš o legitimnom predstavljanju.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#13335 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Grean »

U stvari lapsus, tacnije bi bilo mjesta koja sljeduju Hrvate jer niko ne moze predstavljati sve Hrvate, samim tim sto ih 22% ne glasa za one koji bi da uzmu sve pozicije koje po Ustavu sljeduju Hrvate.

Legitimno predatavljanje birackog tijela da, legitimno predstavljanje naroda ne postoji jer Covic i ti niste Zeljko Komsic i Josip Pejakovic npr. Tako da vas i njih ne moze predstavljati ista politika. Oni su blizi nama, vi ste blizi nacinu razmisljanja vlasti u BL. To ti je primjer.
User avatar
Truba
Posts: 81758
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13336 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Truba »

Meh...odgovor naroda je takav da je sve manje onih zabih a sve vise zgrabih...mada se vise i nema sta ukrast
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#13337 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Humljanin »

Grean wrote: 25/05/2022 17:57 U stvari lapsus, tacnije bi bilo mjesta koja sljeduju Hrvate jer niko ne moze predstavljati sve Hrvate, samim tim sto ih 22% ne glasa za one koji bi da uzmu sve pozicije koje po Ustavu sljeduju Hrvate.

Legitimno predatavljanje birackog tijela da, legitimno predstavljanje naroda ne postoji jer Covic i ti niste Zeljko Komsic i Josip Pejakovic npr. Tako da vas i njih ne moze predstavljati ista politika. Oni su blizi nama, vi ste blizi nacinu razmisljanja vlasti u BL. To ti je primjer.

Hahahahahahah
Kralju, čitavu si teoriju razvio koliko % ima Hrvata u BiH, koliko ih je izašlo na izbore, koliko ih je glasalo za stranke okupljenr oko HNS-a da bi zaključio da iste predstavljaju oko 80% Hrvata pa da to nije fer prema onih 20% Hrvata.

Nisi ti jedini. Bošnjaci naveliko kukaju kako Hrvate u RS i dijelovima FBiH ne predstavljaju ljudi za koje su oni dali glas.
A kad se spomene Komsic i slicni onda odjednom prestaje ta priča o nacionalnostima i predstavljanju nego počne priča o anacionalnom i građanskom.

Nije to lapsus. Lapsus bi bio da ti se potkrala greška u slovu ili u riječi.
Ti već nekoliko komentara razvijaš priču kako nije fer da HNS predstavlja sve Hrvate jer nisu dobili 100% glasova.
A fer je da ih predstavlja Komsic koji je dobio od njih 0,1% glasova :lol:
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4836
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#13338 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

Grean wrote: 25/05/2022 17:39
duh_sa_sjekirom wrote: 25/05/2022 10:16
Kako misliš šta znači velika većina?
U procesu odlučivanja u demokratiji postoje dvije vrste većine: natpolovična (50%+1) i dvotrećinska.
Kako si sam napisao, 78% (dakle 4/5 birača, što je više od 2/3) iz hrv korpusa dalo je svoj glas strankama unutar tzv hns-a, a te stranke snažno zastupaju tezu o ugroženosti i potlačenosti hrv.puka u BiH.
Preostalih 22% u drugim strankama možda individualno misle isto ali javno djeluju u skladu s politikom pripadajuće stranke.
I da još jednom ponovim: ja sam postavio više retoričko pitanje o karakteru "ljudi" koji imaju sve poluge i instrumente da blokiraju cijelu državu a godinama guslaju o ugroženosti i potlačenosti, koristeći se pri tome najpodlijom, najprizemnijim hinjskim metodama olajavanja cijelog bošnjačkog naroda i omalovažavanjem i nipodaštavanjem države BiH.
Tu je tvoja fula kao i ovih nasih predstavnika koji tu logiku prihvacaju. Ja vec rekoh nisu izbori ili ne bi trebali biti unutar jednog nacionalnog korpusa.

22% Hrvata glasa za nekog drugog i treba da imaju 20% mjesta koja sljeduju hrvatske predstavnike. To je bila poenta.

Ako nije tako oni se iskljucuju iz vlasti za sva vremena koliko god gradjanske partije osvajale glasova. Znaci da gradjanske na terenu osvoje sve glasove tamo gdje su Bosnjaci vecina i dobiju 22% glasova Hrvata opet ni jedan Hrvat iz gradjanske opcije ne bi dobio ni jedno jedino mjesto, poziciju. To je problem sadasnjeg sistema koji se mora mijenjati sad kad se pregovara o IZ.

Kad je Alijansa uzela izbore trazili su jedno ministarsko mjesto koje pripada Hrvatima i HDZ nije pristao.
Tvoja prva fula je u tome što govoriš o tome kako bi trebalo biti a ja govorim o onome kako jeste.
Tvoja druga fula je što ovo o čemu pričaš uopće nije vezano za ono što sam ja u početku govorio a to je, evo već treći put ponavljam, karakter živih bića koji cvile o ugrozbi i potlačenosti a u rukama drže sve instrumente za blokadu države od 3.5 miliona stanovnika i koji forsiraju bjesomučno višegodišnje dehumaniziranje, olajavanje i satanizaciju bošnjačkog naroda, počevši od državnog vrha matične im domovine do nižerazrednih fićfirića po kamenjarskim vukojebinama...
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#13339 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Grean »

Humljanin wrote: 25/05/2022 18:39
Spoiler
Show
Grean wrote: 25/05/2022 17:57 U stvari lapsus, tacnije bi bilo mjesta koja sljeduju Hrvate jer niko ne moze predstavljati sve Hrvate, samim tim sto ih 22% ne glasa za one koji bi da uzmu sve pozicije koje po Ustavu sljeduju Hrvate.

Legitimno predatavljanje birackog tijela da, legitimno predstavljanje naroda ne postoji jer Covic i ti niste Zeljko Komsic i Josip Pejakovic npr. Tako da vas i njih ne moze predstavljati ista politika. Oni su blizi nama, vi ste blizi nacinu razmisljanja vlasti u BL. To ti je primjer.

Hahahahahahah
Kralju, čitavu si teoriju razvio koliko % ima Hrvata u BiH, koliko ih je izašlo na izbore, koliko ih je glasalo za stranke okupljenr oko HNS-a da bi zaključio da iste predstavljaju oko 80% Hrvata pa da to nije fer prema onih 20% Hrvata.

Nisi ti jedini. Bošnjaci naveliko kukaju kako Hrvate u RS i dijelovima FBiH ne predstavljaju ljudi za koje su oni dali glas.
A kad se spomene Komsic i slicni onda odjednom prestaje ta priča o nacionalnostima i predstavljanju nego počne priča o anacionalnom i građanskom.

Nije to lapsus. Lapsus bi bio da ti se potkrala greška u slovu ili u riječi.
Ti već nekoliko komentara razvijaš priču kako nije fer da HNS predstavlja sve Hrvate jer nisu dobili 100% glasova.
A fer je da ih predstavlja Komsic koji je dobio od njih 0,1% glasova :lol:
Ostalo je nebitno pa cu odgovoriti za za Komsica, kao sto rekoh za njega je glasalo izmedju ostalih i 22% Hrvata koji ne glasaju za HNS stranke, to su jasne brojke a ne teorije.

Je li posteno? Naravno da nije ali nije stosta posteno u ovom Ustavu pa ga i mi gutamo sto moramo.

Znaci ja ti nisam od onih striktno gradjanskih vec smatram da Komsic treba biti tu jer postoji rupa u zakonu, jedina rupa koja ide nama u korist.

Da bi se to izmjenilo treba trgovati za ono sto nas zulja, npr. onih 22% koji glasaju za gradjanske, kako obezbijediti da oni ne budu majorizovani ili to da BiH ne treba biti jedina zemlja na svijetu sa tri predsjednika jer neko misli da je poseban. Primjera je metar. Ja ne kazem da ne treba mijenjati vec pitam sta cemo mi dobiti za to. A nije rat da bi ispunjavali zelje 'nako, sto je neko namislio da to tako treba.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#13340 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Humljanin »

Grean wrote: 25/05/2022 19:32
Humljanin wrote: 25/05/2022 18:39
Spoiler
Show


Hahahahahahah
Kralju, čitavu si teoriju razvio koliko % ima Hrvata u BiH, koliko ih je izašlo na izbore, koliko ih je glasalo za stranke okupljenr oko HNS-a da bi zaključio da iste predstavljaju oko 80% Hrvata pa da to nije fer prema onih 20% Hrvata.

Nisi ti jedini. Bošnjaci naveliko kukaju kako Hrvate u RS i dijelovima FBiH ne predstavljaju ljudi za koje su oni dali glas.
A kad se spomene Komsic i slicni onda odjednom prestaje ta priča o nacionalnostima i predstavljanju nego počne priča o anacionalnom i građanskom.

Nije to lapsus. Lapsus bi bio da ti se potkrala greška u slovu ili u riječi.
Ti već nekoliko komentara razvijaš priču kako nije fer da HNS predstavlja sve Hrvate jer nisu dobili 100% glasova.
A fer je da ih predstavlja Komsic koji je dobio od njih 0,1% glasova :lol:
Ostalo je nebitno pa cu odgovoriti za za Komsica, kao sto rekoh za njega je glasalo izmedju ostalih i 22% Hrvata koji ne glasaju za HNS stranke, to su jasne brojke a ne teorije.

Je li posteno? Naravno da nije ali nije stosta posteno u ovom Ustavu pa ga i mi gutamo sto moramo.

Znaci ja ti nisam od onih striktno gradjanskih vec smatram da Komsic treba biti tu jer postoji rupa u zakonu, jedina rupa koja ide nama u korist.

Da bi se to izmjenilo treba trgovati za ono sto nas zulja, npr. onih 22% koji glasaju za gradjanske, kako obezbijediti da oni ne budu majorizovani ili to da BiH ne treba biti jedina zemlja na svijetu sa tri predsjednika jer neko misli da je poseban. Primjera je metar. Ja ne kazem da ne treba mijenjati vec pitam sta cemo mi dobiti za to. A nije rat da bi ispunjavali zelje 'nako, sto je neko namislio da to tako treba.
22% Hrvata glasalo za Komsica? :?

Ni blizu..
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#13341 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DEMONIKA »

https://politicki.ba/vijesti/skandal-ep ... -bih/23544
Evropska narodna stranka (EPP) najjača politička grupacija u Evropskoj uniji suočena je sa snažnim lobiranjem da na svom kongresu, koji će se održati u Roterdamu od 31. maja i 1. juna ove godine, usvoji rezoluciju u kojoj će zatražiti da Bosna i Hercegovina prihvati i provede princip "legitimnog predstavljanja".

Politicki.ba dobio je prijedlog teksta hitne rezolucije EPP-a, koji su sačinili HDZ BiH i Hrvatske, u kojem se izričito navodi ovaj stav:

"U skladu sa odlukom Ustavnog suda Bosne i Hercegovine iz 2016. godine, EPP smatra da politička stabilnost počinje od legitimnog političkog predstavljanja, kao preduslova, koji treba osigurati na svim političkim i administrativnim nivoima, kako konstitutivni narodi i svi ostali građani ne bi bili lišeni demokratskog prava da biraju svoje predstavnike.
DonieBrasco
Posts: 15506
Joined: 31/08/2016 16:09

#13342 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DonieBrasco »

Mozemo li ocekivati nametanje od Šmita u narednim danima, mislim da se ne bi trebalo uci u juni a da se ne donese finansiaranje.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#13343 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Grean »

@Humljanin , 22% manje glasova ima HNS opcija nego sto je udio Hrvata u stanovnistvu.

Eh sad jedino da su Hrvati ljenji od ostalih pa im manja izlaznost sto je nerealno.
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#13344 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mo-town »

duh_sa_sjekirom wrote: 25/05/2022 13:20
mo-town wrote: 25/05/2022 12:58 Ovdje se poturaju muda pod bubrege raznovrsnim izracunima.
Medjutim jedno ostaje jasno: niti na jednim izborima nakon rata HDZ (tj. stranke okupljene oko HNS-a) nisu uspjele osvojiti niti prostu vecinu (50%+1 glas) hrvatskog birackog tijela. Stoga niti sa koje strane ne stoji tvrdnja da te stranke imaju legitimno pravo da govore u ime hrvatskog naroda.
Slicno se odnosi i na ostale stranke koje se vole kurciti kako govore u ime jednog od ostala dva konstituentna naroda (Bosnjaka i Srba).
Na koje biračko tijelo misliš: ukupno (registrovano na bir spiskovima) ili ono koje je izašlo na izbore?
Biracki spisak naravno. Ko zeli izadje i glasa. Da hoce HDZ, SDA ili SNSD/SDS izasli bi i glasali za njih. Ovako cak i ako ne izadju, ne daju im svoj glas. Ono sto je sigurno je da nisu glasali za te stranke.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4836
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#13345 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

mo-town wrote: 25/05/2022 23:03
duh_sa_sjekirom wrote: 25/05/2022 13:20
Na koje biračko tijelo misliš: ukupno (registrovano na bir spiskovima) ili ono koje je izašlo na izbore?
Biracki spisak naravno. Ko zeli izadje i glasa. Da hoce HDZ, SDA ili SNSD/SDS izasli bi i glasali za njih. Ovako cak i ako ne izadju, ne daju im svoj glas. Ono sto je sigurno je da nisu glasali za te stranke.
Oni koji ne izađu na izbore, svojim neizlaskom, stavljaju do znanja da se slažu sa odlukom većine.
Također se smatra i da su izašli, rezultat bio približno isti.
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#13346 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mo-town »

duh_sa_sjekirom wrote: 26/05/2022 06:26
mo-town wrote: 25/05/2022 23:03
Biracki spisak naravno. Ko zeli izadje i glasa. Da hoce HDZ, SDA ili SNSD/SDS izasli bi i glasali za njih. Ovako cak i ako ne izadju, ne daju im svoj glas. Ono sto je sigurno je da nisu glasali za te stranke.
Oni koji ne izađu na izbore, svojim neizlaskom, stavljaju do znanja da se slažu sa odlukom većine.
Također se smatra i da su izašli, rezultat bio približno isti.
Samo na temelju koje logike? Od kuda ti znas sta oni misle? I od kuda oni koji ne izadju na izbore znaju ko ce pobijediti na izborima pa da se unaprijed svi slazu sa tada nepoznatim pobjednikom izbora? Sve sto sa sigurnoscu znas je da nisu glasali za stranku koja je osvojila najvise glasova. Da ih hoce isasli bi i glasali za njih.
Ako stranka od ukupnog broja glasaca upisanih u biracki spisak i sa pravom da izadju i daju glas nekoj stranci, osvoji 20-25% glasova, ta stranka nema nikakav legitimitet da govori u ime cijelog birackog tijela na koji pretendira (pogotovo ne jednog od tri konstituentna naroda).
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#13347 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Sanjarko »

mo-town wrote: 26/05/2022 07:05
duh_sa_sjekirom wrote: 26/05/2022 06:26
Oni koji ne izađu na izbore, svojim neizlaskom, stavljaju do znanja da se slažu sa odlukom većine.
Također se smatra i da su izašli, rezultat bio približno isti.
Samo na temelju koje logike? Od kuda ti znas sta oni misle? I od kuda oni koji ne izadju na izbore znaju ko ce pobijediti na izborima pa da se unaprijed svi slazu sa tada nepoznatim pobjednikom izbora? Sve sto sa sigurnoscu znas je da nisu glasali za stranku koja je osvojila najvise glasova. Da ih hoce isasli bi i glasali za njih.
Ako stranka od ukupnog broja glasaca upisanih u biracki spisak i sa pravom da izadju i daju glas nekoj stranci, osvoji 20-25% glasova, ta stranka nema nikakav legitimitet da govori u ime cijelog birackog tijela na koji pretendira (pogotovo ne jednog od tri konstituentna naroda).
vecina koja neglasa bi glasala za Tita, Dzemu, Bluma i sl, da ima takvih danas, juce bilo na FTV neznam na cemu o preletacima, mijenjaju stranke ko carape, kamara preletaca, vidi ovo narod sve, a jos ubijen u pojam, pa postao apatican, zato neglasa
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4836
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#13348 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

mo-town wrote: 26/05/2022 07:05
duh_sa_sjekirom wrote: 26/05/2022 06:26
Oni koji ne izađu na izbore, svojim neizlaskom, stavljaju do znanja da se slažu sa odlukom većine.
Također se smatra i da su izašli, rezultat bio približno isti.
Samo na temelju koje logike? Od kuda ti znas sta oni misle? I od kuda oni koji ne izadju na izbore znaju ko ce pobijediti na izborima pa da se unaprijed svi slazu sa tada nepoznatim pobjednikom izbora? Sve sto sa sigurnoscu znas je da nisu glasali za stranku koja je osvojila najvise glasova. Da ih hoce isasli bi i glasali za njih.
Ako stranka od ukupnog broja glasaca upisanih u biracki spisak i sa pravom da izadju i daju glas nekoj stranci, osvoji 20-25% glasova, ta stranka nema nikakav legitimitet da govori u ime cijelog birackog tijela na koji pretendira (pogotovo ne jednog od tri konstituentna naroda).
Logika je jednostavna:
Kome je bitno ko je na vlasti, on izađe na izbore i glasa, neko za ostanak postojećih a neko za dolazak novih.
Kome nije bitno ko je na vlasti, on ne izlazi i ne glasa, što samo po sebi znači da mu je svejedno i da se slaže sa odlukom većine.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#13349 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by skafiskafsnjak »

HANU :skoljka:

Hrvatski akademici: Osigurati treći entitet u BiH i mehanizme zaštite vitalnih interesa Hrvata
http://www.klix.ba/clanak/220526039
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4836
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#13350 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

skafiskafsnjak wrote: 26/05/2022 10:29 HANU :skoljka:

Hrvatski akademici: Osigurati treći entitet u BiH i mehanizme zaštite vitalnih interesa Hrvata
http://www.klix.ba/clanak/220526039
Antidejtonsko, ratohuškačko djelovanje i otvoreni poziv na rušenje ustavno-pravnog poretka u BiH.
Na ovakve i slične prijetnje po Ustav morao bi reagovati i VP ali i PIC
Još jednom treba ponoviti da država Bosna i Hercegovina trenutno nema većeg i podmuklijeg neprijatelja od zvanične Hrvatske.
Post Reply