Novi Izborni zakon BiH

Post Reply
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#2626 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

MoodSwingeR wrote: 21/07/2021 20:18
ako te pitaju wrote: 21/07/2021 20:05
Trebao si razmišljati o tome kad se potpisivao Dejton.
Ditto i za principe izbornog zakona - trebalo se razmišljati kad se potpisivalo u Daytonu.

A tada se, kao što vidimo danas, nije razmišljalo. Niti se danas nešto pretjerano razmišlja. Jer, ako se usvoji ovaj veoma dubokoumni prijedlog, onda će sutra možda glasači iz tzv. područja A hametice glasati za Ćirila, a, nazovimo ih Bošnjaci (pošto se glasaču ne gleda u zube) iz područja B i C glasati za non-HDZ kandidata i tako "legitimni Hrvat" opet neće zasjesti u Predsjedništvo.

I onda će opet biti - ne valja Izborni zakon, tražimo izmjenu Izbornog zakona, nema izmjene - nema izbora. Nego, red bi bio da se predlagači fino vrate na početne položaje pa dobro razmisle o svojim prijedlozima, prije nego što ih puste u javnost.
Iskreno, pojednostavio bi izbor za člana predsjedništva na način da s bira samo jedan sa protokolarnim ovlastima, a u Domu naroda da sjede lgitimni predstavnici naroda i klub ostali a da zakonodavno tijelo bude dvodomno. zastupnički dom i dom naroda.

Druga opcija, napraviti dvije izborne jedinice na području Federacije, koji bi bilo određene prema mrežama Elektroprivrede BiH i Elektroprivrede HZ HB.
User avatar
sehohari
Posts: 7996
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2627 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

Bossona wrote: 21/07/2021 19:49
sehohari wrote: 21/07/2021 19:09

Naravno. Zato treba biti oprezan.

Kao što je gore rekao i @Tesla Edison , etnički princip se u BiH nažalost trenutno teško može zaobići. Treba naći način kako se može nastaviti život i izaći iz blokada. Da se puno o politici i idejama palamuditi, ali treba se izaći iz blokada kako bi se napokon riješili nagomilani ekonomski problemi, koji od BiH prave sve siromašniju zemlju.
Ali isto tako, treba vidjeti kako se dugoročno taj etnički princip može smanjiti da ovakvih blokada ne može biti, da HDZ ne može u budućnosti sve blokirati kada im je ćejf.
Etničko i građansko ne može skupa, jer se radi o sukobu univerzalnih ljudskih vrijednosti i demokratskih prava sa etno ekskluzivnim pravima etničkih zajednica koja će uvijek biti diskriminatorska za druge zavisno na kom dijelu BIH i kom nivou vlasti se rodilo. Zahvaljujući SANU podvali Aliji i njegovom velizdajničkom vašingtonskom a potom i daytonskom potpisu koji je kao kvazi pravnik anti ustavno potpisao sa dva agresora i tako navukao luđačku košulju po želji i interesima njegovih sljedbenika i nasljednika kao i rušitelja kojima je mudri Alija svojim potpisom to omogućio.Sada je posrijedi korištenje Alijinih i SDA daytonski blokada za ostvarivanje ratnih ciljeva ako se pristane jer je rat nastavljen samo drugim metodama.
Vidi, to što ti kažeš sve stoji, ali činjenica je jednostavno da u trenutnom političkom sistemu uvođenje tog sistema nije moguće bez sveopšte revolucije ili novog rata. A u BiH se trenutno jedino punim autobusima ka Njemačkoj ispoljeva nezadovoljstvo bh. stanovništva.

Ja ne znam da li živiš u Bosni i ne želim da diskreditujem tvoje mišljenje ako to nije slučaj, ali za ljude u zemlji je trenutno najvažnije da prođu blokade da se konačno može krenuti sa reformama, kako bi zemlja napokon mogla početi da se razvija.
Moje mišljenje nije da se sada treba dati izbornu jedinicu, treći entitet ili nešto slično, ali bi za mene bilo prihvatljivo da se napravi kompromis koji dugoročno smanjuje mogućnost blokada, na primjer da mi njima idemo u susret a da se zato nadležnosti Doma naroda smanje na vitalni nacionalni interes.
Last edited by sehohari on 21/07/2021 21:09, edited 1 time in total.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#2628 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

Sve što je stvoreno na dokazanim i presuđenim rezultatima UZP i genocida ne može opstati.
Postoji međunarodno pravo koje je iznad svih prava kojim se na osnovu načina na koji je nametnut kao i haških UN presuda može i treba "Nulifikovati nelegalni (Daytonski) ustav...čime se automatski vraćamo na zadnji "legalni" Ustav RBIH. po (Vienna Convention on the Law of Treaties, 1969 Article 30 3. )" https://treaties.un.org/doc/Publication ... nglish.pdf
Mislim da sve što je stvoreno na genocidu ne može opstati.
Ako se ne varam, genocid je presuđen za Srebrenicu, ne i za Republiku Srpsku. UZP, iskreno ne znam koje su posljedice UZP-a.
U svakom slučaju treba poštivati presude suda u Hagu ukoliko se već prihvatila nadležnost tog suda.
Protiv sam slavljenja ratnih zločinaca i njihovih murala po zidovima.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#2629 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

Vidi, to što ti kažeš sve stoji, ali činjenica je jednostavno da u trenutnom političkom sistemu uvođenje tog sistema nije moguće bez sveopšte revolucije ili novog rata. A u BiH se trenutno jedino punim autobusima ka Njemačkoj ispoljeva nezadovoljstvo bh. stanovništva.

Ja ne znam da li živiš u Bosni i ne želim da diskreditujem tvoje mišljenje ako to nije slučaj, ali za ljude u zemlji je trenutno najvažnije da prođu blokade da se konačno može krenuti sa reformama, kako bi zemlja napokon mogla početi da se razvija.
Moje mišljenje nije da se sada treba dati izbornu jedinicu, treći entitet ili nešto slično, ali bi za mene bilo prihvatljivo da se napravi kompromis koji dugoročno smanjuje mogućnost blokada, na primjer da mi njima idemo u susret a da se zato nadležnosti Doma naroda smanje na vitalni nacionalni interes.
Upravo tako. reforme su neophodno, a nema ih jer se gubi energija i vrijeme na nacionalnim pitanjima.
Kao primjer može poslužiti Mostar, gdje je na neki način nađen kompromis za zaštitu Bošnjaka u odnosu na većinske Hrvate ( mala razlika ) kada su u pitanju izbori.

Razumljivo je zašto Hrvati se bore za izbornu jedinicu odnosno da biraju svoje predstavnike, kao što je razumljivo zašto Bošnjaci smatraju da nije u redu da Hrvati blokiraju tamo gdje se ne radi o vitalnom interesu.

Nažalost, svaka mogućnost kompromisa se dočekuje na ''nož'' i prezentira se kao ''izdaja'' a ne vidimo koliko tonemo i kako nazadujemo.
Pa tko će doći uložiti investiciju u BiH kada jedan govori da će se RS ocijepiti, drugi dan se poziva na pripremu rata.

Tko će ratovati? Čime ? Možemo se samo kamenjima gađati. Prvi ću pobjeći iz BiH po mogućnosti na Novi Zeland ako bude opaljen i jedan metak. Ginuti za budale. Ne hvala.
User avatar
sehohari
Posts: 7996
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2630 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

ako te pitaju wrote: 21/07/2021 21:15
Vidi, to što ti kažeš sve stoji, ali činjenica je jednostavno da u trenutnom političkom sistemu uvođenje tog sistema nije moguće bez sveopšte revolucije ili novog rata. A u BiH se trenutno jedino punim autobusima ka Njemačkoj ispoljeva nezadovoljstvo bh. stanovništva.

Ja ne znam da li živiš u Bosni i ne želim da diskreditujem tvoje mišljenje ako to nije slučaj, ali za ljude u zemlji je trenutno najvažnije da prođu blokade da se konačno može krenuti sa reformama, kako bi zemlja napokon mogla početi da se razvija.
Moje mišljenje nije da se sada treba dati izbornu jedinicu, treći entitet ili nešto slično, ali bi za mene bilo prihvatljivo da se napravi kompromis koji dugoročno smanjuje mogućnost blokada, na primjer da mi njima idemo u susret a da se zato nadležnosti Doma naroda smanje na vitalni nacionalni interes.
Upravo tako. reforme su neophodno, a nema ih jer se gubi energija i vrijeme na nacionalnim pitanjima.
Kao primjer može poslužiti Mostar, gdje je na neki način nađen kompromis za zaštitu Bošnjaka u odnosu na većinske Hrvate ( mala razlika ) kada su u pitanju izbori.

Razumljivo je zašto Hrvati se bore za izbornu jedinicu odnosno da biraju svoje predstavnike, kao što je razumljivo zašto Bošnjaci smatraju da nije u redu da Hrvati blokiraju tamo gdje se ne radi o vitalnom interesu.

Nažalost, svaka mogućnost kompromisa se dočekuje na ''nož'' i prezentira se kao ''izdaja'' a ne vidimo koliko tonemo i kako nazadujemo.
Pa tko će doći uložiti investiciju u BiH kada jedan govori da će se RS ocijepiti, drugi dan se poziva na pripremu rata.

Tko će ratovati? Čime ? Možemo se samo kamenjima gađati. Prvi ću pobjeći iz BiH po mogućnosti na Novi Zeland ako bude opaljen i jedan metak. Ginuti za budale. Ne hvala.
Ne znam hoćeš li biti banovan, ali odgovoriti ću svakako, možda će neko drugi odgovoriti.
Slažem se, s tim da bi za mene billo koje teritorijalno prejudiciranje bilo štetno. Po mom mišljenju, trebao bi se naći neki drugi način, koji ne pravi te jedinice. Svaka mapa je ovoj zemlji samo nanio zlo, a bilo bi i opet problema (napisao sam gore primjer Bošnjaka u zapadnohercegovačkim opštinama)
Last edited by sehohari on 21/07/2021 21:22, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2631 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Bloo »

Posto komunicirate kao da ste u emisiji na Happy TV, tema zakljucana do daljnjeg... dok ne ocistim glib.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2632 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Bloo »

Tema je novi izborni zakon.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2633 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by daddy-kool »

sinuhe wrote: 21/07/2021 20:04 Ima li nekih naznaka da bi BiH mogla imati jednog predsjednika ili cetvrtog? :D
Ja ne vidim da je realna bilo kakva izmjena postojećeg izbornog zakona do daljenjeg, niti vidim neku veliku potrebu za tim. HDZ to forsira jer u tome vide win win situaciju: ako dobiju šta žele dolazi do daljnje podjele u državi i njihovog učvršćavanja u samim temeljima vlasti, ukoliko ne dobiju željene izmjene imaju izgovor za svoj kontinuirani rad na blokadama, sabotaži i razgradnji države. Uglavnom providno sve i ne valja im to jer se brišu kao konstruktivan faktor na sceni. Sijeku granu na kojoj sjede jer računaju da će ih pridržati Hrvatska. Dugoročno potpuno promašena strategija.
saimidin
Posts: 2753
Joined: 20/05/2011 17:53

#2634 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by saimidin »

Mozda novi VP uspije nesto postici, mada male su sanse, hdz je previse nefleksibilan, a ne vidim da je neko spreman glasati za njihov prijedlog

Oni traze reviziju ustava i zakona koji su sami izglasali, ustavni sud je vec ponistio dio iz predude ljubic, jer nisi mogli zamisliti da ce bosnjaci glasati za nekog hrvata
:bih:
Franco Baresi
Posts: 111
Joined: 04/01/2021 14:10

#2635 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Franco Baresi »

saimidin wrote: 23/07/2021 09:40 Mozda novi VP uspije nesto postici, mada male su sanse, hdz je previse nefleksibilan, a ne vidim da je neko spreman glasati za njihov prijedlog

Oni traze reviziju ustava i zakona koji su sami izglasali, ustavni sud je vec ponistio dio iz predude ljubic, jer nisi mogli zamisliti da ce bosnjaci glasati za nekog hrvata
:bih:
Ako Njemačka čvrsto stane iza VP tu je HDZ donji.
Ovdje je stvar dogovora Amerike i Njemačke ostali su nebitni.
User avatar
sinuhe
Posts: 11460
Joined: 03/06/2011 11:33

#2636 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sinuhe »

daddy-kool wrote: 22/07/2021 23:49
sinuhe wrote: 21/07/2021 20:04 Ima li nekih naznaka da bi BiH mogla imati jednog predsjednika ili cetvrtog? :D
Ja ne vidim da je realna bilo kakva izmjena postojećeg izbornog zakona do daljenjeg, niti vidim neku veliku potrebu za tim.
Zasto onda stranci insistiraju na izmjeni IZ-a i kako provesti presudu Sejdic-Finci sto je jedan od uslova za pokretanje pregovora sa EU?
Moze li BIH sebi dozvoliti jos cetiri godine ovoga?
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2637 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by daddy-kool »

sinuhe wrote: 23/07/2021 10:24
daddy-kool wrote: 22/07/2021 23:49

Ja ne vidim da je realna bilo kakva izmjena postojećeg izbornog zakona do daljenjeg, niti vidim neku veliku potrebu za tim.
Zasto onda stranci insistiraju na izmjeni IZ-a i kako provesti presudu Sejdic-Finci sto je jedan od uslova za pokretanje pregovora sa EU?
Moze li BIH sebi dozvoliti jos cetiri godine ovoga?
Stranci insistiraju na mnogo čemu, pa nikom ništa. Ne postoji potrebna dobra volja na svim stranama da bi se izborni zakon promijenio na način koji zadovoljava presude, tako da će BiH sebi dozvoliti još mnogo godina sa postojećim izbornim zakonom.
DonieBrasco
Posts: 15263
Joined: 31/08/2016 16:09

#2638 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DonieBrasco »

Jedno je sigurno nece proci izborni zakon po želji Covica.
saimidin
Posts: 2753
Joined: 20/05/2011 17:53

#2639 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by saimidin »

Franco Baresi wrote: 23/07/2021 09:46
saimidin wrote: 23/07/2021 09:40 Mozda novi VP uspije nesto postici, mada male su sanse, hdz je previse nefleksibilan, a ne vidim da je neko spreman glasati za njihov prijedlog

Oni traze reviziju ustava i zakona koji su sami izglasali, ustavni sud je vec ponistio dio iz predude ljubic, jer nisi mogli zamisliti da ce bosnjaci glasati za nekog hrvata
:bih:
Ako Njemačka čvrsto stane iza VP tu je HDZ donji.
Ovdje je stvar dogovora Amerike i Njemačke ostali su nebitni.
Evo mozda I novi VP nastavi sa bonskim ovlastima, videcemo otprilike sljedece proljece
:bih:
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#2640 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

PatriJote koje se pozivaju na vanjskog tutora :-)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2641 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Bloo »

@Benjo34

Tema.
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#2642 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by p206 »

Kolinda wrote: 24/07/2021 12:36 PatriJote koje se pozivaju na vanjskog tutora :-)
misliš na Milanovića?
jesam1
Posts: 121
Joined: 20/06/2009 15:42

#2643 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by jesam1 »

UZP-ovci daju svoj prijedlog novog IZ tako sto koriste neustavne (zabranjene) pojmove - "Herceg-Bosanska Zupanija"?

Jednostavno ni pedlja odstupanja prema secionistima i aparthejdu - pa dok se boje ne rastope.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#2644 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kolinda »

jesam1 wrote: 24/07/2021 20:54 UZP-ovci daju svoj prijedlog novog IZ tako sto koriste neustavne (zabranjene) pojmove - "Herceg-Bosanska Zupanija"?

Jednostavno ni pedlja odstupanja prema secionistima i aparthejdu - pa dok se boje ne rastope.
UZP-ovci kažeš, pazi da te ne uhite....
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2645 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by spreca »

Kolinda wrote: 25/07/2021 09:09
jesam1 wrote: 24/07/2021 20:54 UZP-ovci daju svoj prijedlog novog IZ tako sto koriste neustavne (zabranjene) pojmove - "Herceg-Bosanska Zupanija"?

Jednostavno ni pedlja odstupanja prema secionistima i aparthejdu - pa dok se boje ne rastope.
UZP-ovci kažeš, pazi da te ne uhite....
Od kada je to zlocince zabranjeno zvati pravim imenom,jedino ako Inzko nije sta napisao na zamolbu ADZa
User avatar
Login77777
Posts: 8557
Joined: 18/05/2021 09:11

#2646 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

Kolinda wrote: 25/07/2021 09:09
jesam1 wrote: 24/07/2021 20:54 UZP-ovci daju svoj prijedlog novog IZ tako sto koriste neustavne (zabranjene) pojmove - "Herceg-Bosanska Zupanija"?

Jednostavno ni pedlja odstupanja prema secionistima i aparthejdu - pa dok se boje ne rastope.
UZP-ovci kažeš, pazi da te ne uhite....
neko diro draga Kolinda?
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 471
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#2647 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Satrap_Darije »

Ovo sa Komšićem ako se gleda zakon je potpuno legalno.

Znači biraju se dva predstavnika jedan koji se izjašnjava kao Bošnjak i drugi koji se izjašnjava kao Hrvat na području Federacije BiH.

Svi se oni kandidiraju kao kandidati iz Federacije BiH kao izborne jedinice u njezinoj teritorijalnoj cijelini a ne iz nekog zasebnog dijela.
Svaki glasač na teritoriju te jedinice ima pravo glasati za koga kod želi od kandidata bez obzira jeli kandidat Hrvat ili Bošnjak jer se samo iz te dvije etničke skupine (narodnosti) mogu birati kandidati.

Broje se ukupni glasovi iz cijele Federacije BiH a ne glasovi pripadnika pojedinih etničkih skupina (narodnosti).
Komšić je osvojio najviše glasova kao netko tko se izjašnjava kao Hrvat i prema tome on je poptuno legalan član.

Pitanje koje se ovdje postavlja je jeli njegov izbor moralan.

Moje mišljenje je da nije.

U predsjedništvu postoje tri člana tog predsjedništva.
Milorad Dodik, neki Džaferović i Željko Komšić.

1. Milorad Dodik predstavlja samo Srbe i zalaže se barem vokalno za ono što većina njegovih glasača Srba želi, secesija i sl. i smatra se srpskim nacionalistom.
2. Taj Džaferović je koliko vidim iz SDA, klero-nacionalističke stranke koja predstavlja nacionalističku Bošnjačku opciju i on se smatra Bošnjačkim nacionalistom koji zagovara tzv. Bošnjačke ciljeve unitarizma i Bošnjačke dominacije nad svim političkim inicijativama u cijeloj zemlji.
3. Željko Komšić je netko tko se zalaže za tzv. građansku opciju ali u isto vrijeme surađuje sa Bošnjačkim klero-nacionalistima na gotovo svim poljima, a sa Hrvatskim pučanstvom ne održava nikakve kulturne, političke, niti bilo koje druge veze i na ta područja kada i odlazi, što je jako rijetko, odlazi da se sretne sa glasačima SDA klero-nacionalista.

Pokušati ću ovo sumirati.
Tri su člana predsjedništva iz reda tri naroda.
Dva su naroda izabrala klero-fašiste kao svoje predstavnike, dok treći narod zbog brojčane prednosti onoga s kojem dijeli istu izbornu jedinicu nije mogao izabrati svojeg klero-fašista već je brojčano veći narod na to mjesto izabrao tzv. građanina i antifašista dok su u isto vrijeme za svog predstavnika izabrali klero-fašistu.
doff
Posts: 2326
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#2648 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by doff »

ako te pitaju wrote: 21/07/2021 20:05
spreca wrote: 21/07/2021 20:03

sta da vam cinim kad ste manjina a htjeli bi golem zalogaj koji nemozete progutati
Trebao si razmišljati o tome kad se potpisivao Dejton.
Dakle imat ćemo isti zalogaj kao i ostala dva naroda ili BiH neće biti, a niti će svijet dozvoliti Islamsku Republiku.
Ako hoće vladavinu manjine eto vam 23 % teritorija kojeg ste unijeli u Federaciju BiH pa nek vam većina vlada.
Trebao si i ti razmišljati o načinu izbora člana predsjedništva kad se potpisivao Dejton. Fino je dogovoreno i potpisanao da se iz Federacije biraju dva člana, jedan iz reda hrvatskog naroda a drugi iz reda bošnjačkog naroda. Ni riječi nije napisano koji narod koga bira. Dakle sve po Ustavu i Izbornom zakonu.

Druga je stvar što vi hrvatom smatrate osobe samo sa članskom HDZ-a.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10880
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#2649 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Prpa.ba »

Dobro, Bosnjaci su nemoralni. I sta sad? :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65617
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2650 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Koji dupli arsini hljebe...
Post Reply