Novi Izborni zakon BiH

Post Reply
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#4176 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Hajvan »

basar wrote: 02/12/2021 15:15
pici wrote: 02/12/2021 15:02

:thumbup: to je to al kome pricat... pticama na grani... izadje crni zoka i kaze svi gradjani i gradjani hrvatske su ravnopravni... izadje pickousti i kaze svi gradjani i gradjanke srbije su ravnopravni... izadju tri praseta i kazu MI smo ugrozbeni... ludilo :-)
Pa da, zašto bi neko ko je uzurpirao prava drugih uopšte želio ispravljati nepravdu i praviti sistem zasnovan na pravdi? Zato, što se tiče ovih pravnih stvari ne treba tražiti politička rješenja nego pravna i to je to. No međutim, cilj je da se neki drže u povlaštenom položaju i da se sva priča oko ustava i zakona pretvori i politiku a ne u pravna rješenja.

Imaju presude i izvolite. A ako im se ne sviđaju presude onda neka povelju o ljudskim pravima proglase nevažećom, pa eto neka svak na teritoriji koju kontroliše proglasi šta god hoće, onda je i ISIL imao pravo. Izvini - silom sam zauzeo i sada vrijede moji zakoni.

To što se radi na štetu građana BiH je slika i prilika EU, SAD-a i drugih. To im treba otvoreno i kazati. I neka raspišu referendum u ovoj državi jednom za sva vremena, ili ćemo živjeti u skladu sa zakonima i pravom ili ćemo se zajebavati do istrebljenja.

Još nešto, ne treba nama EU biti moralna i pravna vertikala nego ono na šta smo se obavezali i oko čega smo se složili a to su ljudska prava. To što bi nas EU eventualno (kofol- a neće nikad) primila o tom obliku koji predlažu - ne treba biti naš cilj. Cilj nam treba biti pravda i vladavina prava a to je valjda ta povelja o ljudskim pravima i te konvencije. Jer je ulazak u EU upravo zato naš cilj? Ili se varam?

I još nešto vrlo važno da to nekako predstavim jednostavno.
Logika onih koji zagovaraju BiH u suprotnosti sa poveljama i konvencijama o ljudskim pravima je sljedeća:

- Prvo mjesto dobija najbrži
LOGIKA PROTIVNIKA LJUDSKIH PRAVA: E ne može- to podržavate samo zato jer su Romi najbrži.

- Proizvod će pripasti onome ko ponudi najviše para
LPLJP: E ne može - to podržavate samo zato jer su Jevreji najbogatiji

- Predsjednik će biti onaj ko dobije naviše glasova
LPLJP: E ne može - to podržavate samo zato jer je Bošnjaka najviše

- Ratni zločinci idu u Hag
LPLJP: E ne može - to podržavate samo zato jer su Srbi činili najviše zločina


itd itd u nedogled.
:thumbup: :thumbup:
Narocito za boldano
zilog
Posts: 7470
Joined: 06/03/2009 11:19

#4177 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by zilog »

BHCluster wrote: 02/12/2021 14:24
Mi predlažemo da bude hrvatski član Predsjedništva BiH i onih koji se ne izjašnjavaju kao predstavnici konstitutivnih naroda. Otvorili smo vrata da svi budu birani i da mogu biti kandidirani", naveo je Čović.
Toliko o "legitimnom" predstavljanju koje zastupa.
:lol:

Je li vatale svjestan da se upucao u nogu?
Ako hoce "kompozitnog" clana predsjednistva, onda se on ne moze birati iz neke izborne jedinice gdje tih "Ostalih" uopste nema!
User avatar
bronhy
Posts: 306
Joined: 01/08/2017 12:24

#4178 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by bronhy »

User avatar
Login77777
Posts: 8549
Joined: 18/05/2021 09:11

#4179 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

Pazi cirile. Hoce sve a da za uzvrat moze sve blokirati… :izet:
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4180 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by pici »

Styling wrote: 02/12/2021 15:56
DonieBrasco wrote: 02/12/2021 14:51

Bolje da propadnu pregovori nego da se BiH preda Covicu i Dodiku, jer prema ovome do sada pokazanom bosnjaci ce dobiti da izvines kitu, a Covic i Dodik - BiH da je podjele.
Ja mislim da od ovih pregovora i nema nista. Saga se nastavlja 15. decembra.
ma kaki 15 prosinac, odlozice kad visibabe poiskacu a onda ce se usaglasit da se nista nisu zdogovorili...
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#4181 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

un1ted wrote: 02/12/2021 12:02 Meni niko da odgovori od lokalnih forumskih kolega :) Je li istina da je prijedlog HDZ-a takav da se formiraju, haj da kazem tzv. pots gdje ce se nalaziti glasovi iz A B i C. Kada se zbrajaju glasovi, uzima se B i C, sto znaci da oko 70.000 hrvata iz pot A nece biti uzeto u obzir.

Je li to legitimno predstavljanje? Je li to "svaki glas je bitan", je li to omogucava svakom hrvatu da izabere svog predstavnika? Na kraju, koja je razlika izmedju tog predlozenog modela i trenutnog?

Jesam li nesto pogresno shvatio, @ako te pitaju ili @Kolinda
Ne znam prijedlog HDZ-a.

Po meni postoji mehanizam da se osigura legitimno predstavljanje,bez bilo kakvog isključivanja.

Trenutni IZ,omogućava ( a što se dešava u stvarnosti ) da npr.o vitalnim interesima hrvatskog naroda odlučuje predstavnik koji nema podršku hrvatskog naroda.
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#4182 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Sociolog »

Sta ovaj njemacki ministar sto je dosao iz Njemacke promovise sad jebeni FEDERALIZAM :( :roll: :-)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4183 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Bloo »

ako te pitaju wrote: 02/12/2021 21:20 Trenutni IZ,omogućava ( a što se dešava u stvarnosti ) da npr.o vitalnim interesima hrvatskog naroda odlučuje predstavnik koji nema podršku hrvatskog naroda.
Kakvo je tvoje misljenje o ovom clanku tj. izlozenim brojevima?
User avatar
mayab
Posts: 27017
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#4184 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by mayab »

https://bit.ly/32WfE9V

Emotivno pismo Azre Zornić američkom diplomati Matthewu Palmeru
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#4185 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

Bloo wrote: 02/12/2021 23:07
ako te pitaju wrote: 02/12/2021 21:20 Trenutni IZ,omogućava ( a što se dešava u stvarnosti ) da npr.o vitalnim interesima hrvatskog naroda odlučuje predstavnik koji nema podršku hrvatskog naroda.
Kakvo je tvoje misljenje o ovom clanku tj. izlozenim brojevima?
Kojem članku?
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#4186 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DrugaGimnazija »

DonieBrasco wrote: 02/12/2021 12:56 Ja ne mogu da shvatim da ovaj Plamer to radi, pitam se znaju li njegovi šefovi sto on radi da li je to zaista politka SAD prema BiH ili su to njegovi licni koraci, isto pitanje za ovu zensku iz EU, da EU to radi BiH da nagrađuje negaotore genocida i rusioce drzave.

Zaista konfuzna situacija i jako diskutabilna.
Ovo su Palmerovi licni osjecaji. Nisu mu sigurno sefovi rekli da se Dodiku ovoliko ulizuje...

Image
:-|

Image
:-D

Image
:kiss:

https://youtu.be/RAUg5XgGprc?t=166
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#4187 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Hajvan »

mayab wrote: 02/12/2021 23:12 https://bit.ly/32WfE9V

Emotivno pismo Azre Zornić američkom diplomati Matthewu Palmeru
:bih: :thumbup:
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#4188 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DrugaGimnazija »

BHCluster wrote: 02/12/2021 14:24
Mi predlažemo da bude hrvatski član Predsjedništva BiH i onih koji se ne izjašnjavaju kao predstavnici konstitutivnih naroda. Otvorili smo vrata da svi budu birani i da mogu biti kandidirani", naveo je Čović.
Toliko o "legitimnom" predstavljanju koje zastupa.
Prema Ustavu BiH:
1. Nema hrvatskog člana Predsjedništva BiH
2. Nema predstavnika Hrvata u Predsjedništvu BiH
3. Nema člana Predsjedništva BiH koji se bira u samo jednom dijelu FBiH

Ima samo član Predsjedništva BiH koji je Hrvat.

Ustav Bosne I Hercegovine:
Član V

Predsjedništvo

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine se sastoji od tri člana: jednog Bošnjaka i jednog Hrvata, a svaki od njih se neposredno bira sa teritorije Federacije, i jednog Srbina, koji se neposredno bira sa teritorije Republike Srpske.

1. Izbori i trajanje mandata

a) Članove Predsjedništva će neposredno birati svaki entitet (tako da svaki glasač glasa za jedno mjesto u Predsjedništvu) u skladu sa izbornim zakonom koji će usvojiti Parlamentarna skupština.
Dakle, bilo koja shema sa "brisanjem" predznaka ili posrednim izborom ili izborom iz samo nekih kantona se moze sprovesti samo uz izmjenu
Ustava
. Ni jedna od ovih promjena se ne moze postici samo izmjenom Izbornog zakona. A, to znaci 2/3 vecina u parlamentu.
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#4189 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Buli6 »

Ajde da i ovdje pitam

Zašto državu ne podijele na tri izborna područja u kojem mogu glasati svi koji tamo žive i za bilo koga ali najveću šansu ima da pobijedi hrvat, srbin ili bošnjak ovisno o području. Kao da je npr Njemačka, Italija i Slovenija ali zamišljeno. Samo u svrhu izbora a ne separatizma. Bez zacrtanih granica. Pa možemo uvesti i glasanje "dijaspore". To bi bili npr Bošnjaci izvan bošnjačkog područja itd. Ionako je samo mjena vječna. Zar ne bi to pokrilo zavnobih, što je po meni najbitnije ( "Ovim aktima istovremeno je izražena odlučnost naroda BiH da njihova zemlja, koja nije ni srpska, ni hrvatska ni muslimanska, nego i srpska i muslimanska i hrvatska, bude zbratimljena zajednica u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost svih Srba, Muslimana i Hrvata), ustav i ljudska prava.

Palmer valjda ne puši neka pisma
Cipiripi2
Posts: 457
Joined: 19/10/2021 14:55

#4190 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Cipiripi2 »

Nakon svega ja mislim da HDZ-u i njihovim glasacima treba dati ista prava kao i onim srbima koji su pobjagli od oluje
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#4191 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DrugaGimnazija »

Buli6 wrote: 03/12/2021 01:05 Ajde da i ovdje pitam

Zašto državu ne podijele na tri izborna područja u kojem mogu glasati svi koji tamo žive i za bilo koga ali najveću šansu ima da pobijedi hrvat, srbin ili bošnjak ovisno o području. Kao da je npr Njemačka, Italija i Slovenija ali zamišljeno. Samo u svrhu izbora a ne separatizma. Bez zacrtanih granica. Pa možemo uvesti i glasanje "dijaspore". To bi bili npr Bošnjaci izvan bošnjačkog područja itd. Ionako je samo mjena vječna. Zar ne bi to pokrilo zavnobih, što je po meni najbitnije ( "Ovim aktima istovremeno je izražena odlučnost naroda BiH da njihova zemlja, koja nije ni srpska, ni hrvatska ni muslimanska, nego i srpska i muslimanska i hrvatska, bude zbratimljena zajednica u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost svih Srba, Muslimana i Hrvata), ustav i ljudska prava.

Palmer valjda ne puši neka pisma
Zato sto je to pomak u smjeru vecih nacionalnih podjela. Zasto bi pristali da se jedno od rijetkih rjesenja u Ustavu BiH koja su koliko-toliko gradjanska zamijeni nacionalnim?

Ono sto bih ja volio da vidim je veci utjecaj svih gradjana (B, H, S i O) na sve clanove predsjednistva. Dakle, napraviti promjenu u suprotnom pravcu tako da npr. i svaki clan Bosnjak mora dobiti podrsku bar jednog dijela Srba i Hrvata. Na taj nacin bi se eliminisali ekstremi i dobili predstavnici koji rade za sve gradjane.
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#4192 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Buli6 »

DrugaGimnazija wrote: 03/12/2021 01:19
Buli6 wrote: 03/12/2021 01:05 Ajde da i ovdje pitam

Zašto državu ne podijele na tri izborna područja u kojem mogu glasati svi koji tamo žive i za bilo koga ali najveću šansu ima da pobijedi hrvat, srbin ili bošnjak ovisno o području. Kao da je npr Njemačka, Italija i Slovenija ali zamišljeno. Samo u svrhu izbora a ne separatizma. Bez zacrtanih granica. Pa možemo uvesti i glasanje "dijaspore". To bi bili npr Bošnjaci izvan bošnjačkog područja itd. Ionako je samo mjena vječna. Zar ne bi to pokrilo zavnobih, što je po meni najbitnije ( "Ovim aktima istovremeno je izražena odlučnost naroda BiH da njihova zemlja, koja nije ni srpska, ni hrvatska ni muslimanska, nego i srpska i muslimanska i hrvatska, bude zbratimljena zajednica u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost svih Srba, Muslimana i Hrvata), ustav i ljudska prava.

Palmer valjda ne puši neka pisma
Zato sto je to pomak u smjeru vecih nacionalnih podjela. Zasto bi pristali da se jedno od rijetkih rjesenja u Ustavu BiH koja su koliko-toliko gradjanska zamijeni nacionalnim?

Ono sto bih ja volio da vidim je veci utjecaj svih gradjana (B, H, S i O) na sve clanove predsjednistva. Dakle, napraviti promjenu u suprotnom pravcu tako da npr. i svaki clan Bosnjak mora dobiti podrsku bar jednog dijela Srba i Hrvata. Na taj nacin bi se eliminisali ekstremi i dobili predstavnici koji rade za sve gradjane.
Pokušavam to zamisliti. Jedan Srbin dobije gotovo svu podršku od Srba a nula podrške od ostalih. Drugi Srbin dobije 1 posto podrške Srba a puno podrške od ostalih.
Koji je pobijedio?
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#4193 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Buli6 »

Hmm, možda sam otišao malo u ekstrem
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#4194 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Danguba »

Buli6 wrote: 03/12/2021 01:05 Ajde da i ovdje pitam

Zašto državu ne podijele na tri izborna područja u kojem mogu glasati svi koji tamo žive i za bilo koga ali najveću šansu ima da pobijedi hrvat, srbin ili bošnjak ovisno o području. Kao da je npr Njemačka, Italija i Slovenija ali zamišljeno. Samo u svrhu izbora a ne separatizma. Bez zacrtanih granica. Pa možemo uvesti i glasanje "dijaspore". To bi bili npr Bošnjaci izvan bošnjačkog područja itd. Ionako je samo mjena vječna. Zar ne bi to pokrilo zavnobih, što je po meni najbitnije ( "Ovim aktima istovremeno je izražena odlučnost naroda BiH da njihova zemlja, koja nije ni srpska, ni hrvatska ni muslimanska, nego i srpska i muslimanska i hrvatska, bude zbratimljena zajednica u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost svih Srba, Muslimana i Hrvata), ustav i ljudska prava.

Palmer valjda ne puši neka pisma
Zasto drzava nema samo jednu izbornu jedinicu?
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#4195 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by pinkman »

DrugaGimnazija wrote: 03/12/2021 01:01
BHCluster wrote: 02/12/2021 14:24

Toliko o "legitimnom" predstavljanju koje zastupa.
Prema Ustavu BiH:
1. Nema hrvatskog člana Predsjedništva BiH
2. Nema predstavnika Hrvata u Predsjedništvu BiH
3. Nema člana Predsjedništva BiH koji se bira u samo jednom dijelu FBiH

Ima samo član Predsjedništva BiH koji je Hrvat.

Ustav Bosne I Hercegovine:
Član V

Predsjedništvo

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine se sastoji od tri člana: jednog Bošnjaka i jednog Hrvata, a svaki od njih se neposredno bira sa teritorije Federacije, i jednog Srbina, koji se neposredno bira sa teritorije Republike Srpske.

1. Izbori i trajanje mandata

a) Članove Predsjedništva će neposredno birati svaki entitet (tako da svaki glasač glasa za jedno mjesto u Predsjedništvu) u skladu sa izbornim zakonom koji će usvojiti Parlamentarna skupština.
Dakle, bilo koja shema sa "brisanjem" predznaka ili posrednim izborom ili izborom iz samo nekih kantona se moze sprovesti samo uz izmjenu
Ustava
. Ni jedna od ovih promjena se ne moze postici samo izmjenom Izbornog zakona. A, to znaci 2/3 vecina u parlamentu.
Mi to cesto govorimo, ali pise realno i ovo:
Član Predsjedništva koji nije suglasan s nekom odlukom Predsjedništva
može tu odluku proglasiti štetnom za vitalni interes entiteta na području
kojega je izabran, pod uvjetom da to učini u roku od tri dana od donošenja
odluke. Takve se odluke odmah prosljeđuju Narodnoj skupštini Republike
Srpske, ako je njezinu štetnost izjavio član s toga područja, odnosno
bošnjačkim izaslanicima Doma naroda Federacije, ako je štetnost izjavio
bošnjački član, ili pak hrvatskim izaslanicima toga tijela, ako je štetnost
izjavio hrvatski član. Ako se odnosna izjava potvrdi s dvije trećine glasova
navedenih izaslanika u roku od deset dana nakon njezina prosljeđenja,
osporena odluka Predsjedništva ne stupa na snagu.
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#4196 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Buli6 »

Danguba wrote: 03/12/2021 01:53
Buli6 wrote: 03/12/2021 01:05 Ajde da i ovdje pitam

Zašto državu ne podijele na tri izborna područja u kojem mogu glasati svi koji tamo žive i za bilo koga ali najveću šansu ima da pobijedi hrvat, srbin ili bošnjak ovisno o području. Kao da je npr Njemačka, Italija i Slovenija ali zamišljeno. Samo u svrhu izbora a ne separatizma. Bez zacrtanih granica. Pa možemo uvesti i glasanje "dijaspore". To bi bili npr Bošnjaci izvan bošnjačkog područja itd. Ionako je samo mjena vječna. Zar ne bi to pokrilo zavnobih, što je po meni najbitnije ( "Ovim aktima istovremeno je izražena odlučnost naroda BiH da njihova zemlja, koja nije ni srpska, ni hrvatska ni muslimanska, nego i srpska i muslimanska i hrvatska, bude zbratimljena zajednica u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost svih Srba, Muslimana i Hrvata), ustav i ljudska prava.

Palmer valjda ne puši neka pisma
Zasto drzava nema samo jednu izbornu jedinicu?
Pa nisam ja postavio kamen temeljac problema i radio zbratimljene zajednice. Što su se nakon Tita mijenjali predsjednici predsjedništva? Kad nema granica vi ne vidite osnove problema. Mislim ne želim se svađati. Najbolje bi bilo da smo svi ljudi a ne B, S, H i O. Ja bih se tako ponašao da sam predsjednik ali sam zato i daleko od političara. Može građanska ako postoji detektor za nacionalno potpuno neosvještene.
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#4197 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

pinkman wrote: 03/12/2021 01:55
DrugaGimnazija wrote: 03/12/2021 01:01

Prema Ustavu BiH:
1. Nema hrvatskog člana Predsjedništva BiH
2. Nema predstavnika Hrvata u Predsjedništvu BiH
3. Nema člana Predsjedništva BiH koji se bira u samo jednom dijelu FBiH

Ima samo član Predsjedništva BiH koji je Hrvat.

Ustav Bosne I Hercegovine:


Dakle, bilo koja shema sa "brisanjem" predznaka ili posrednim izborom ili izborom iz samo nekih kantona se moze sprovesti samo uz izmjenu
Ustava
. Ni jedna od ovih promjena se ne moze postici samo izmjenom Izbornog zakona. A, to znaci 2/3 vecina u parlamentu.
Mi to cesto govorimo, ali pise realno i ovo:
Član Predsjedništva koji nije suglasan s nekom odlukom Predsjedništva
može tu odluku proglasiti štetnom za vitalni interes entiteta na području
kojega je izabran, pod uvjetom da to učini u roku od tri dana od donošenja
odluke. Takve se odluke odmah prosljeđuju Narodnoj skupštini Republike
Srpske, ako je njezinu štetnost izjavio član s toga područja, odnosno
bošnjačkim izaslanicima Doma naroda Federacije, ako je štetnost izjavio
bošnjački član, ili pak hrvatskim izaslanicima toga tijela, ako je štetnost
izjavio hrvatski član. Ako se odnosna izjava potvrdi s dvije trećine glasova
navedenih izaslanika u roku od deset dana nakon njezina prosljeđenja,
osporena odluka Predsjedništva ne stupa na snagu.
To jeste tako, ali da tu uopšte ne treba niti citirati ni ustav niti šta bilo ko o tome govori. Ustavni sud je još 2000. godine odlučio da se radi o predstavniku svih građana iz reda iz jednog određenog naroda, a ne o predstavniku jednog naroda. Ustavni sud je svugdje, ama baš svugdje, vrhovni tumač ustava, i nema nikoga drugoga koji to na bilo koji način osporiti. Sutra bi mogao doći najbolji svijetski pravnik u Bosnu, opet bi njegova riječ manje vrijedila nego ona jednog sudije u ustavnom sudu.
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#4198 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

Buli6 wrote: 03/12/2021 02:17
Danguba wrote: 03/12/2021 01:53

Zasto drzava nema samo jednu izbornu jedinicu?
Pa nisam ja postavio kamen temeljac problema i radio zbratimljene zajednice. Što su se nakon Tita mijenjali predsjednici predsjedništva? Kad nema granica vi ne vidite osnove problema. Mislim ne želim se svađati. Najbolje bi bilo da smo svi ljudi a ne B, S, H i O. Ja bih se tako ponašao da sam predsjednik ali sam zato i daleko od političara. Može građanska ako postoji detektor za nacionalno potpuno neosvještene.
Problem je što je to faktički kraj BiH, pogotovo sa sadašnjom HDZ-ovom politikom. U roku od pola godine ili manje, oni bi to vidjeli kao "hrvatski teritorij priznat od Sarajeva i MZ" i na osnovu toga tu proglasili hrvatski entitet. Ustvari, najvjerovatnije bi se zajedno sa Srbima odmah odlučili za zajedničko odcijepljenje.

Jedino što drži Hrvate u BiH je to što nemaju definisanu teritoriju, ništa drugo.
Last edited by sehohari on 03/12/2021 02:22, edited 1 time in total.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#4199 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Danguba »

pinkman wrote: 03/12/2021 01:55

Mi to cesto govorimo, ali pise realno i ovo:
Član Predsjedništva koji nije suglasan s nekom odlukom Predsjedništva
može tu odluku proglasiti štetnom za vitalni interes entiteta na području
kojega je izabran, pod uvjetom da to učini u roku od tri dana od donošenja
odluke. Takve se odluke odmah prosljeđuju Narodnoj skupštini Republike
Srpske, ako je njezinu štetnost izjavio član s toga područja, odnosno
bošnjačkim izaslanicima Doma naroda Federacije, ako je štetnost izjavio
bošnjački član, ili pak hrvatskim izaslanicima toga tijela, ako je štetnost
izjavio hrvatski član. Ako se odnosna izjava potvrdi s dvije trećine glasova
navedenih izaslanika u roku od deset dana nakon njezina prosljeđenja,
osporena odluka Predsjedništva ne stupa na snagu.
Ovo izvadjeno iz iste knjige gdje stoji da je jezik Bosnjackog naroda a ne bosanski jezik.

Ljudi su se davno otkinuli od kontrole i stvari tumace kako njima odgovara.
To niko ne moze ispraviti niti ih dovesti u red osim rata.

Muce se svi oko IZ a fino stoji u anexima DMS da OHR i VP su vrhovni tumaci DMS i da imaju ovlasti da nametnu rjesenja ako se domaci lideri ne mogu dogovoriti.

Ako ste mogli nametnuti nedovrsen ustav i DMS onda mozete i nametnuti sve ono sto ste zaboravili ubaciti(rupe u zakonima).

Ovo je razvlacenje pameti gradjanima BiH.
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#4200 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by sehohari »

Danguba wrote: 03/12/2021 02:22
pinkman wrote: 03/12/2021 01:55

Mi to cesto govorimo, ali pise realno i ovo:

Ovo izvadjeno iz iste knjige gdje stoji da je jezik Bosnjackog naroda a ne bosanski jezik.

Ljudi su se davno otkinuli od kontrole i stvari tumace kako njima odgovara.
To niko ne moze ispraviti niti ih dovesti u red osim rata.

Muce se svi oko IZ a fino stoji u anexima DMS da OHR i VP su vrhovni tumaci DMS i da imaju ovlasti da nametnu rjesenja ako se domaci lideri ne mogu dogovoriti.

Ako ste mogli nametnuti nedovrsen ustav i DMS onda mozete i nametnuti sve ono sto ste zaboravili ubaciti(rupe u zakonima).

Ovo je razvlacenje pameti gradjanima BiH.
sehohari wrote: 03/12/2021 02:18
pinkman wrote: 03/12/2021 01:55

Mi to cesto govorimo, ali pise realno i ovo:

To jeste tako, ali tu uopšte ne treba niti citirati ni ustav niti šta bilo ko o tome govori. Ustavni sud je još 2000. godine odlučio da se radi o predstavniku svih građana iz reda iz jednog određenog naroda, a ne o predstavniku jednog naroda. Ustavni sud je svugdje, ama baš svugdje, vrhovni tumač ustava, i nema nikoga drugoga koji to na bilo koji način osporiti. Sutra bi mogao doći najbolji svijetski pravnik u Bosnu, opet bi njegova riječ manje vrijedila nego ona jednog sudije u ustavnom sudu.
I bez VP je ovdje ustavni sud nadležan. Problem je što se svako pravi pravnik.
Post Reply