Novi Izborni zakon BiH

Post Reply
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#4676 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by daddy-kool »

Kad bi svaka etnička grupa imala pravo na samoodređenje bilo bi nekoliko hiljada država na svijetu.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... nic_groups
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4677 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by skafiskafsnjak »

@Bloo zar nije opasna prica da svaki narod ima pravo na ODCJEPLJENJE ?
Takva prica je i poziv na takvo nesto.
Kent__
Posts: 109
Joined: 05/12/2021 11:43

#4678 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kent__ »

sehohari wrote: 08/12/2021 16:02
skafiskafsnjak wrote: 08/12/2021 15:55

Problem.je u onome "odcjepljenje" ..ajde ish u Hrvatsku pa.se odcjepljuj
Pravo na samoodređenje je nastalo negdje poslije prvog svjetkog rata 1918. Wilson je tada prije svega mislio na one narode koji su kroz istoriju silom natjerani da stoljećima žive u nekim umjetnim kraljevinama tipa Austro-ugarska.

Primjeniti njega na teritoriju koja je i danas izmješana, a velikim dijelom nasilno etnički očišćena je opasni presedan.

To sam htio reći. Ono postoji kao takvo, ali nije primjenjivo.
U Usatvu BiH ne postoji.Cisto sumnjam da postoji ijedna budala na svijetu koja bi to dozvolila.
ps
Sandzak je pripadao Bosni sve do 1878 i na berlinskom kongresu iste godine dat Srbiji ali opet Ustav Srbije ne dozvoljava odcjepljenje Sandzaka. Nisu ludi da to daju.
pps
Katalonija je starija od Spanije , A Beyern ( Bavarska ) je starija od Njemacke ali ni Ustav Spanije ni Ustav Njemacke
ne dozvoljavaju nikakvo otcepljenje. Tako da zaista ne znam o cemu ti pricas, jer svaka drzava na svijetu ima svoj vlastiti Ustav.
Last edited by Kent__ on 08/12/2021 16:12, edited 1 time in total.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4679 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by skafiskafsnjak »

Kent__ wrote: 08/12/2021 16:10
sehohari wrote: 08/12/2021 16:02

Pravo na samoodređenje je nastalo negdje poslije prvog svjetkog rata 1918. Wilson je tada prije svega mislio na one narode koji su kroz istoriju silom natjerani da stoljećima žive u nekim umjetnim kraljevinama tipa Austro-ugarska.

Primjeniti njega na teritoriju koja je i danas izmješana, a velikim dijelom nasilno etnički očišćena je opasni presedan.

To sam htio reći. Ono postoji kao takvo, ali nije primjenjivo.
U Usatvu BiH ne postoji.Cisto sumnjam da postoji ijedna budala na svijetu koja bi to dozvolila.
ps
Sandzak je pripadao Bosni sve do 1878 i na berlinskom kongresu iste godine dat Srbiji.
pps
Katalonija je starija od Spanije , A Beyern ( Bavarska ) je straija od njemacke ali ni Ustav Spanije ni Ustav Njemacke
ne dozvoljavaju nikakvo otcepljenje. Tako da zaista ne znam o cemu ti pricas, jer svaka drzava na svijetu ima svoj vlastiti Ustav.
Masta momak o republici HZ :mrgreen:
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#4680 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Buli6 »

ok. vidim da sam digao strasti. nitko nije primijetio da sam napisao da se ne spominje treći i što fali kantonima.
ako se neko sjeća što sam napisao u vezi rasprave sa svojom ženom o Istri.
znači ako se dogodi bajka da Bošnjaci nekoga zbilja ugnjetavaju a ne samo plašenje vješticama onda će se dogoditi i bajka samoodređenje do odcjepljenja. ali vidim da sam otišao neoprezno u vode , šta bi bilo , kad bi bilo
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4681 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Bloo »

skafiskafsnjak wrote: 08/12/2021 16:08 @Bloo zar nije opasna prica da svaki narod ima pravo na ODCJEPLJENJE ?
Takva prica je i poziv na takvo nesto.
Samoodbrana, samoodrzaaanjee..kak ide onaj hit Romane. Il bi samoopredjeljenje...

Knjigu u ruke iz medunarodnog prava i zadaj se.
Teoretisanje nije praksa.

Radis.li ti sta u Minkenu il pijes meni krv povazdan?
Kent__
Posts: 109
Joined: 05/12/2021 11:43

#4682 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kent__ »

skafiskafsnjak wrote: 08/12/2021 16:11
Kent__ wrote: 08/12/2021 16:10

U Usatvu BiH ne postoji.Cisto sumnjam da postoji ijedna budala na svijetu koja bi to dozvolila.
ps
Sandzak je pripadao Bosni sve do 1878 i na berlinskom kongresu iste godine dat Srbiji.
pps
Katalonija je starija od Spanije , A Beyern ( Bavarska ) je straija od njemacke ali ni Ustav Spanije ni Ustav Njemacke
ne dozvoljavaju nikakvo otcepljenje. Tako da zaista ne znam o cemu ti pricas, jer svaka drzava na svijetu ima svoj vlastiti Ustav.
Masta momak o republici HZ :mrgreen:
On je obican trol. onaj @bulli6 to je trol. ja se obracam drugom covjeku
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4683 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by skafiskafsnjak »

Buli6 wrote: 08/12/2021 16:12 ok. vidim da sam digao strasti. nitko nije primijetio da sam napisao da se ne spominje treći i što fali kantonima.
ako se neko sjeća što sam napisao u vezi rasprave sa svojom ženom o Istri.
znači ako se dogodi bajka da Bošnjaci nekoga zbilja ugnjetavaju a ne samo plašenje vješticama onda će se dogoditi i bajka samoodređenje do odcjepljenja. ali vidim da sam otišao neoprezno u vode , šta bi bilo , kad bi bilo
Ja sam x puta napisao. Bio bih sretan da se nadje rjesenje , da birate svog predstavnika, da se ukloni ta nepravda....a da se ne trazi treci. Ali.ocigledno je da HdZ zeli treci. I to je problem.

Ovo za odcjepljenje ti je , u najmanju ruku, bezveze.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#4684 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

Login77777 wrote: 08/12/2021 13:00 @ako te pitaju
A kako mislite blokirati izbore?
Ne mislim ja,ali ako se HNS odluči tj.donese proglas da Hrvati ne izađu na izbore,a to podrže Srbi,nastaje kaos u BIH.
Jednostavno,neće se imati gdje održati izbori u većinskim hrvatskim mjestima u BiH.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4685 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by skafiskafsnjak »

Bloo wrote: 08/12/2021 16:13
skafiskafsnjak wrote: 08/12/2021 16:08 @Bloo zar nije opasna prica da svaki narod ima pravo na ODCJEPLJENJE ?
Takva prica je i poziv na takvo nesto.
Samoodbrana, samoodrzaaanjee..kak ide onaj hit Romane. Il bi samoopredjeljenje...

Knjigu u ruke iz medunarodnog prava i zadaj se.
Teoretisanje nije praksa.

Radis.li ti sta u Minkenu il pijes meni krv povazdan?
Znaci, Bosnjaci u Sandzaku se imaju pravo odcijepiti :mrgreen:
Jel sanoodredjenje da zelis svoju drzavu tj da se odcijepis?

Ne radim.. a primam platu. San svakog Bosanca i Hercegovca...cek, ili Hrvata Bosnjaka I Srbina ...ne znam sad ..zbunio sam se :skoljka:
Last edited by skafiskafsnjak on 08/12/2021 16:21, edited 2 times in total.
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#4686 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Buli6 »

skafiskafsnjak wrote: 08/12/2021 16:14
Buli6 wrote: 08/12/2021 16:12 ok. vidim da sam digao strasti. nitko nije primijetio da sam napisao da se ne spominje treći i što fali kantonima.
ako se neko sjeća što sam napisao u vezi rasprave sa svojom ženom o Istri.
znači ako se dogodi bajka da Bošnjaci nekoga zbilja ugnjetavaju a ne samo plašenje vješticama onda će se dogoditi i bajka samoodređenje do odcjepljenja. ali vidim da sam otišao neoprezno u vode , šta bi bilo , kad bi bilo
Ja sam x puta napisao. Bio bih sretan da se nadje rjesenje , da birate svog predstavnika, da se ukloni ta nepravda....a da se ne trazi treci. Ali.ocigledno je da HdZ zeli treci. I to je problem.

Ovo za odcjepljenje ti je , u najmanju ruku, bezveze.
ok
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#4687 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

Pravo na samoodređenje naroda je temeljno ljudsko pravo koje se štiti Međunarodnim paktom o političkim pravima.

Može biti unutarnje i vanjsko samoodređenje
Vanjsko samoodređenje je kada se radi o ugnjetavanju naroda.

Hrvatski narod u BiH nije ugnjetavan,ali doživljava nepravdu.mogu pokrenuti piranje unutarnjeg samoodređenja,što je legitimno pravo
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4688 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by skafiskafsnjak »

Jesam ja rekao da nema neko pravo na to?

To pravo.ti daje da se odcijepis ...?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4689 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Bloo »

Tema ili banovi, hamletovska dilema.
User avatar
Login77777
Posts: 8646
Joined: 18/05/2021 09:11

#4690 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

ako te pitaju wrote: 08/12/2021 16:15
Login77777 wrote: 08/12/2021 13:00 @ako te pitaju
A kako mislite blokirati izbore?
Ne mislim ja,ali ako se HNS odluči tj.donese proglas da Hrvati ne izađu na izbore,a to podrže Srbi,nastaje kaos u BIH.
Jednostavno,neće se imati gdje održati izbori u većinskim hrvatskim mjestima u BiH.
Da mislim na HNS. Kako to da provede? Srbi nece to podrzati. Jucer je opozicija rekla. Jedino SNSD ali sta im to vrijedi kad ce onda opozicija uzeti sve.
Bosnjaci nece podrzati jer nemaju razloga za to. SDA bi rado ali je onda ocito da je ovo igra HDZ-SNSD-SDA.
HDZ odnosno HNS ako sam bojkutuje onda drugi Hrvati pune te pozicije.
plavi_E
Posts: 6480
Joined: 18/10/2021 19:47

#4691 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by plavi_E »

Schmidt: Stičem dojam da bi neki htjeli u Ustav ugraditi kakvi će biti rezultati izbora

Evo ga i Shmit napokon progledao.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#4692 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

skafiskafsnjak wrote: 08/12/2021 16:20 Jesam ja rekao da nema neko pravo na to?

To pravo.ti daje da se odcijepis ...?
Izborni zakon,odnosno ostavljanje ovakvog izbornog zakona,može biti osnova da se Hrvati,kao konstitutivan narod, samoodrede u budućem postupanju.

Kao ravnopravan,konstitutivan narod, Hrvati u BiH moraju imati legitimne predstavnike u Domu Naroda i Predsjedniptvu,jer su to funkcije gdje se manifestira zaštita prava konstitutivnih naroda.

Dakle,izborni zakon po mjeri ravnopravnih naroda i ostalih
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#4693 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by pinkman »

plavi_E wrote: 08/12/2021 16:29 Schmidt: Stičem dojam da bi neki htjeli u Ustav ugraditi kakvi će biti rezultati izbora

Evo ga i Shmit napokon progledao.
Progledao jer nasa diplomatija nista ne valja i ne lobira. Treba vremena dok covjek sam shvati.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#4694 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

plavi_E wrote: 08/12/2021 16:29 Schmidt: Stičem dojam da bi neki htjeli u Ustav ugraditi kakvi će biti rezultati izbora

Evo ga i Shmit napokon progledao.
Pa citiraj i ovo što je rekao


Uz tri konstitutivna naroda moramo da vodimo računa i o Ostalim, kao i o sigurnosti samih izbora
plavi_E
Posts: 6480
Joined: 18/10/2021 19:47

#4695 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by plavi_E »

Pa sigurno da moramo voditi brigu o svima. To se valjda podrazumijeva. Bitno je da je Svabo napokon skonto neke stvari oko IZ. Malo je potrajalo ali bolje ikad nego nikad.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#4696 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

plavi_E wrote: 08/12/2021 16:36 Pa sigurno da moramo voditi brigu o svima. To se valjda podrazumijeva. Bitno je da je Svabo napokon skonto neke stvari oko IZ. Malo je potrajalo ali bolje ikad nego nikad.
E sad zamisli kad Ž.Komšič kaže konstitutivnost ne postoji,ustav pogrešno preveden i sl.
Postoji,ite kako postoji
Kent__
Posts: 109
Joined: 05/12/2021 11:43

#4697 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Kent__ »

skafiskafsnjak wrote: 08/12/2021 16:14
Buli6 wrote: 08/12/2021 16:12 ok. vidim da sam digao strasti. nitko nije primijetio da sam napisao da se ne spominje treći i što fali kantonima.
ako se neko sjeća što sam napisao u vezi rasprave sa svojom ženom o Istri.
znači ako se dogodi bajka da Bošnjaci nekoga zbilja ugnjetavaju a ne samo plašenje vješticama onda će se dogoditi i bajka samoodređenje do odcjepljenja. ali vidim da sam otišao neoprezno u vode , šta bi bilo , kad bi bilo
Ja sam x puta napisao. Bio bih sretan da se nadje rjesenje , da birate svog predstavnika, da se ukloni ta nepravda....a da se ne trazi treci. Ali.ocigledno je da HdZ zeli treci. I to je problem.

Ovo za odcjepljenje ti je , u najmanju ruku, bezveze.
koja nepravda? gradjni Fedracije BiH biraju 2 clana predsjednistva.Jedan je Hrvat a drugi je Bosnjak. Biraju ih gradjani! Tako kaze IZ odnosno Ustav drzave BiH koji je u stavri aneks 4 DMS !!Sta je tu nepravedno? Tako je u cijelom svijetu! Gradjani sebi biraju predsjednika. Gradjani Francuske sebi izbrali Macrona, gradjani USA sebi izbrali Biden-a , gradjani Hrvatske sebi izbarli Milanovica, grdjani Srbije sebi izbarali Vucica! Sta je tu nepravedno?
Gradjani BiH iz oba entiteta sebi izbarli trojicu jer i to nalaze Ustav BiH . Ustav kaze da mora biti 3. Vidis to je meni licno nepravedno da smo mi jedina drzava na svijetu koja ima 3 predsjednika. To je nepravedno, glupo, nakazno, bolesno i strasno ponizavajuce za ovu drzvu za grdjane i za mene licno.
Ali opet postujem Ustav i zakon jer sam legalist.Zakon i Ustav se mora postovatiti.ako ne postujes Ustav i zakon u noramlnoj drzavi ides u zatvor.
User avatar
Hame_
Posts: 5502
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#4698 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Hame_ »

Project Sejuani wrote: 08/12/2021 15:56 Ovi BiH Hrvati su postali pravi žohari, samo prave štetu svima oko sebe, srećom ne razmnožavaju se kao isti.
Iznosim svoje mišljenje - Trebaš ostaviti ovo što si napisao i ponovo napisati/sam sebi raplicirati ko čojk - Pogriješio sam, razumijem da sam pogriješio i radiću na sebi da ovo svoje mišljenje promijenim.

Polazim od sebe, i sada učim i trudim se da budem dio boljih ljudi naše planete.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#4699 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

To i jest problem, što pojedinci poistovjećuju BiH da jednonacionalnim republikama.
Pa im nije ni čudno da sa teritorija od 51% se biraju 2 člana a sa teritorije od 49% 1 član.

Gdje je tu logika?
Vidiš,meni logično razmišljanje govori da je tu logika jer postoje 3 konstitutivna naroda, da je Federacija BiH nastala kao savez dva teritorija, većinskog hrvatskog i bošnjačkog.
Dalje mi logika govori da iz tog razloga dolaze dva člana iz FBiH poštujući konstitutivnost naroda,koje načelo je iznad samih entiteta
plavi_E
Posts: 6480
Joined: 18/10/2021 19:47

#4700 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by plavi_E »

Ako postoji ta kontitutivnost u Ustavu BiH onda zasigurno postoji i objasnjenje sta to znaci. Inace bez toga je to samo jedna rijec. Da li je tacno ili pogresno prevedeno to mogu odgovoriti samo oni koji su ga pisali na svom maternjem jeziku. Cinjenica je da je Ustav BiH napisan na engleskom jeziku i da je samo ta verzija vazeca. Ostalo su samo prevodi.
Post Reply