Novi Izborni zakon BiH

Post Reply
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#4226 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by DrugaGimnazija »

Login77777 wrote: 03/12/2021 18:31
sinuhe wrote: 03/12/2021 18:16 Takvim tumacenjem Ustava, toboze nije hrvatski clan vec iz reda Hrvata, koji je stao na 15 stranica papira Bosnjaci su se nepotrebno doveli u ovakav polozaj da i stranci moraju intervenisati.
Gore ti fino pise. Nema potrebe za raspravu.
Izvini, do mene je. Ja sam bio u zabludi da je ovo forum gdje se slobodno moze raspravljati.

Molim da se ova rasprava zakljuca, jer nema potrebe za raspravu. Fino pise gore.
noviforumas
Posts: 2962
Joined: 12/08/2016 22:28

#4227 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by noviforumas »

Kaze Covic da je nepopravljivi optimista :lol:
Čović je, gostujući u Dnevniku HRT-a rekao da rješenja ima, ali da neće pristati na uslove koji im se postavljaju.

"Hrvatski narod ima izbora za BiH, ovo je naša domovina, mi smo ključna poveznica između dva druga naroda koja teže za separatizmom, unitarizmom i siguran sam da nećemo polagati račune bilo kome, za ono što tražimo je apsolutna jednakopravnost tri konstitutivna naroda i svih drugih koji se tako ne izjašnjavaju. Rješenja ima, na uslove koji nam se postavljaju da odustanemo od nacionalnih odrednica ili imena - Hrvat, Bošnjak Srbin sigurno nećemo pristati", kazao je on.

Dodao je da se nakon četiri dana pregovora u Sarajevu oko izmjena izbornog zakona, došlo do nekog rješenja, ali da i dalje postoje prepreke.

"Usaglasili smo se za još jedan termin za razgovore kada bismo trebali postići konačan dogovor. Međunarodni predstavnici učinili su ogroman napor da mi iz BIH sjednemo zajedno za sto, jer sami to evidentno ne bismo mogli napraviti. Ja ne bih ostavljalo nikakve hipotetske odrednice oko toga što ako se ne dogovori. Prije svega moramo iskoristiti narednih 20-ak dana da završimo razgovore. Danas smo kroz HNS dali vrlo jasne okvire - moramo čuvati BiH, jednakopravnost i legitimno predstavljanje, a razmišljat ćemo i kako postupiti ako se ne postigne takav dogovor. Nepopravljiv sam optimist, i dijelim optimizam s predstavnicima evropske i američke administracije", kazao je Čović.

Podsjetimo, da je Čović pored teme o izmjenama Izbornog zakona došao u fokus javnost nakon što su on, Lidija Bradara i Marina Pendeš glasali za poništenje dijela Krivičnog zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida i ratnih zločina.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/covic-o ... /211203156
plavi_E
Posts: 6378
Joined: 18/10/2021 19:47

#4228 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by plavi_E »

Čović je, gostujući u Dnevniku HRT-a rekao da rješenja ima, ali da neće pristati na uslove koji im se postavljaju.
Znaci rijesenja nema. Koga ovaj laze vise.
User avatar
Login77777
Posts: 8544
Joined: 18/05/2021 09:11

#4229 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

plavi_E wrote: 03/12/2021 22:10 Čović je, gostujući u Dnevniku HRT-a rekao da rješenja ima, ali da neće pristati na uslove koji im se postavljaju.
Znaci rijesenja nema. Koga ovaj laze vise.
Ma dobice sigurno nesto.
NediM17
Posts: 21482
Joined: 05/11/2009 11:49

#4230 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by NediM17 »

plavi_E wrote: 03/12/2021 17:57 Kad novi ustav proglasi sve Dobrijem ima da budu Dobri htijeli ne htijeli.
Steta sto je umro Dobrota Losic, al' zato je Dobrica Cosic jos medju zivima.
plavi_E
Posts: 6378
Joined: 18/10/2021 19:47

#4231 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by plavi_E »

Pa dobit ce Covic sigurno nesto ali kad da ono sto se trazi od njega. A to je u prvom redu brisanje etnickih predznaka iz ustava. I Amerikance i Njemce samo to interesuje. A ako kaze nedam nista onda ce isto i dobiti.
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#4232 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by suspect_zero »

Login77777 wrote: 03/12/2021 22:13
plavi_E wrote: 03/12/2021 22:10 Čović je, gostujući u Dnevniku HRT-a rekao da rješenja ima, ali da neće pristati na uslove koji im se postavljaju.
Znaci rijesenja nema. Koga ovaj laze vise.
Ma dobice sigurno nesto.
Nek mu daju Sebiju i koju vreću i dosta :mrgreen:

Majku im, neću da sam Dobra....dosta što su mi ovo Bošnjakinja nazor utrpali.
NediM17
Posts: 21482
Joined: 05/11/2009 11:49

#4233 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by NediM17 »

Nigdje ne pise da moras biti.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#4234 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

U preambuli treba ostati da je BiH država konstitutivnih naroda Srba,Bošnjaka,i Hrvata koji u zajednici sa ostalima...........

Brisati etničke prefikse da član predsjedništva ....član doma naroda mora biti srbin....hrvat.....bošnjak....

Prema popisu stanovništva u općina ...nek idu elektorski glasovi za člana predsjedništva i domove naroda....sukladno popisu stanovništva kada su konst.narodi u pitanju

U zastupničkim domovima....kantonalnim skupštinama.....općinskim vijećima...ostaviti princip jedan čovjek jedan glas.


Na ovaj način...dobivamo državu ravnopravnih naroda i ostalih ...bez diskriminacije prema ostalima
Officer Crabtree
Posts: 3537
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#4235 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Officer Crabtree »

:kiss:
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#4236 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Buli6 »

sehohari wrote: 03/12/2021 02:38
Buli6 wrote: 03/12/2021 02:28

OK. Shvatio. Hvala.
Ok, možda sam bio malo previše "direktan". Ono što hoću da kažem: Takva ideja možda bi i bila za razmatranje, ali ne u trenutnim uslovima.

Sa jedne strane imaš otvorenu politiku nacionalističkih stranaka za razgradnju države, koji bi takvo nešto vidjeli kao ogromnu pobjedu i za platformu za dalji, još intenzivniji nastavak svoje politike.
Onda imaš političare koji svoj narod konstanto pali nacionalističkim pričama. To je, nažalost, stvorilo takvu atmosferu u kojem bi i pučanstvo koje živi na tom teritoriju velikim dijelom takav "ustupak" shvatio kao nacionalno obilježavanje te teritorije.
Na kraju krajeva, tu je rat. Spominjanje bilo kakve teritorije ovdje izaziva mržnju, svađu i sve ostalo. Plus što bi imao na stotine hiljada ljudi koji su Bošnjaci ili Hrvati, a nalaze se u "hrvatskoj" odnosno "bošnjačkoj" jedinici. Ne možeš ljudima u Stocu, koji su prošli koštanu bolnicu, Heliodrom i šta sve ne, tek tako reći da će se od sutra nalaziti u nekoj hrvatskoj jedinici.
Da, znaš sjetio sam se kako sam prije nešto godina imao raspravu sa ženom. Rekla ona kako bi se Istriani najradije odcjepili od RH. Ja kažem što se mene tiče može ako im većina ili velika većina Hrvata dopusti ili ako ih jednog dana u nekom zamišljenom svijetu hrvatska vlast toliko ugnjetava da idu osigurat svoj prostor. Kaže ona "znači ti bi dao dio Hrvatske". Ja rekao pa bi da.


Jao, htio sam ovo nekako povezati sa BIH i cijelom situacijom ali imam "milijun" riječi u glavi. Strah od građanske države, odcjepljenje iz rukava, teritorij svetinja, nacionalizam, gluposti, opasnosti, pretjerani strahovi.
Ali ništa negativno prema ikome od naroda.

Ne mogu se skockat tako da samo nastavite 😁
User avatar
Login77777
Posts: 8544
Joined: 18/05/2021 09:11

#4237 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

Treba za izbor clanova Predsjednistva napraviti dva kruga.
Prvi gdje se svako moze prijaviti. A drugi gdje ostaju samo jos 2-3 izbora sa najvise glasova. I u drugom krugu da se onda odluci ko ce biti clan. Naravno prvi i drugi krug uz TV debatu.
Mislim gledanost bi bila visoka kad se pocnu raspravljati. :lol:

A mislim da jedino Mile nema straha izaci na tv duel s opozicijom. Bakir i Dragan svakako ne bi nikad izasli. :lol:
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#4238 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Novak20 »

Login77777 wrote: 04/12/2021 09:43 Treba za izbor clanova Predsjednistva napraviti dva kruga.
Prvi gdje se svako moze prijaviti. A drugi gdje ostaju samo jos 2-3 izbora sa najvise glasova. I u drugom krugu da se onda odluci ko ce biti clan. Naravno prvi i drugi krug uz TV debatu.
Mislim gledanost bi bila visoka kad se pocnu raspravljati. :lol:


A mislim da jedino Mile nema straha izaci na tv duel s opozicijom. Bakir i Dragan svakako ne bi nikad izasli. :lol:
Dobar prijedlog ali za tri izborne jedinice.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#4239 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by daddy-kool »

PREDSJEDNIK HRVATSKOG NARODNOG SABORA
ČOVIĆ ZA HTV: Imat ćemo dovoljno načina kako postupiti ako ne dođe do dogovora, tražimo apsolutnu jednakopravnost

https://hms.ba/covic-za-htv-imat-cemo-d ... opravnost/
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#4240 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Point. »

Novak20 wrote: 04/12/2021 10:32
Login77777 wrote: 04/12/2021 09:43 Treba za izbor clanova Predsjednistva napraviti dva kruga.
Prvi gdje se svako moze prijaviti. A drugi gdje ostaju samo jos 2-3 izbora sa najvise glasova. I u drugom krugu da se onda odluci ko ce biti clan. Naravno prvi i drugi krug uz TV debatu.
Mislim gledanost bi bila visoka kad se pocnu raspravljati. :lol:


A mislim da jedino Mile nema straha izaci na tv duel s opozicijom. Bakir i Dragan svakako ne bi nikad izasli. :lol:
Dobar prijedlog ali za tri izborne jedinice.
Zapišavati teritoriju možeš jedino u svojem dvorištu, državu nikako.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#4241 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

Ne radi se o zapišavanju teritorija, nego o rješavanju očitog problema kojeg BiH ima.
''Silovanjem'' Bosne i Hercegovine na način da se na istu gleda kao Republika Francuska, ili Republika Hrvatska, a ne kao složena država, došli smo do samog dana pitanja opstanka BiH.

Svi znamo da od građanske države nema ama baš ništa, i da je ista građanska država moguća samo ako se BiH podijeli na tri entiteta, gdje bi bile građanske opcije.

Previše se zadnjih godina vjerovalo Visokim predstavnicima, smatrajući ih nekakvim spasiteljima, dok su tu isti bili samo da bi uzeli dobru lovu. Sad kad smo pred zidom, ili BITI ili NEBITI kada je Bosna i Hercegovina u pitanju, izgleda da su i stranci shvatili ''u kojem grmu leži zec''.

Nema Bosne i Hercegovine bez Bošnjaka, ili bez Srba ili bez Hrvata. To nije od 1992, ili 1995...... to je odavno tako.

Konstitutivni narodi moraju imati svoje legitimne predstavnike, i moraju biti ravnopravni. Sve ostalo je nastavak agonije Bosne i Hercegovine, i odlaska pametnih ljudi.
Officer Crabtree
Posts: 3537
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#4242 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Officer Crabtree »

Ti fakat misliš da smo mi glupi, pa da padamo na to :lol:
User avatar
Login77777
Posts: 8544
Joined: 18/05/2021 09:11

#4243 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

ako te pitaju wrote: 04/12/2021 11:53 Ne radi se o zapišavanju teritorija, nego o rješavanju očitog problema kojeg BiH ima.
''Silovanjem'' Bosne i Hercegovine na način da se na istu gleda kao Republika Francuska, ili Republika Hrvatska, a ne kao složena država, došli smo do samog dana pitanja opstanka BiH.

Svi znamo da od građanske države nema ama baš ništa, i da je ista građanska država moguća samo ako se BiH podijeli na tri entiteta, gdje bi bile građanske opcije.

Previše se zadnjih godina vjerovalo Visokim predstavnicima, smatrajući ih nekakvim spasiteljima, dok su tu isti bili samo da bi uzeli dobru lovu. Sad kad smo pred zidom, ili BITI ili NEBITI kada je Bosna i Hercegovina u pitanju, izgleda da su i stranci shvatili ''u kojem grmu leži zec''.

Nema Bosne i Hercegovine bez Bošnjaka, ili bez Srba ili bez Hrvata. To nije od 1992, ili 1995...... to je odavno tako.

Konstitutivni narodi moraju imati svoje legitimne predstavnike, i moraju biti ravnopravni. Sve ostalo je nastavak agonije Bosne i Hercegovine, i odlaska pametnih ljudi.
Ustav je jasan! :bih:
DrugaGimnazija wrote: 03/12/2021 18:09
pinkman wrote: 03/12/2021 01:55

Mi to cesto govorimo, ali pise realno i ovo:

Ne valja taj prevod (hrvatski član).

Evo originala na engleskom koji je jedini meritoran:
A dissenting Member of the Presidency may declare a Presidency Decision to be destructive of a vital interest of the Entity from the territory from which he was elected, provided that he does so within three days of its adoption. Such a Decision shall be referred immediately to the National Assembly of the Republika Srpska, if the declaration was made by the Member from that territory; to the Bosniac Delegates of the House of Peoples of the Federation, if the declaration was made by the Bosniac Member; or to the Croat Delegates of that body, if the declaration was made by the Croat Member. If the declaration is confirmed by a two-thirds vote of those persons within ten days of the referral, the challenged Presidency Decision shall not take effect.
Dakle, nije Croatian Member (hrvatski član), nego Croat Member (član Hrvat).

Croat (imenica) - Hrvat
Croatian (pridjev) - hrvatski

Mada je i ovo nebitno, jer je meritorna prva recenica u Clanu V Ustava BiH. Ovaj pasus gore (V.2.d) definise proceduru Predsjednistva u vezi vitalnog interesa entiteta i ne moze promijeniti definiciju s pocetka tog clana.

Btw, ovo se cesto ignorise - clanovi Predsjednistva nisu zaduzeni za vitalni nacionalni interes nekog naroda kojeg navodno predstavljaju, nego iskljucivo za vitalni interes entiteta iz kojeg dolaze. Dakle, zaduzeni su da predstavljaju interese svih gradjana tog entiteta.
User avatar
Login77777
Posts: 8544
Joined: 18/05/2021 09:11

#4244 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

Meni su smijesne ove entitetlije i armija botova takozvane hrhb s pricom kako su stranci najvece zlo. A dovodili i jedni i drugi strance da im DMS potpisuje. slobu i franju. :lol:
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#4245 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

ima dosta smješnih stvari.

Ustav je jasan? Misliš na Ustav koji je diskriminatorski, i zbog kogej Ustava a i izbornog zakona se trese BiH.
Bio je jasan i ustav Jugoslavije, i Ustav SRBiH, ali je stvar kako se u praksi tumačio.
Ustav jasan? Pa bola imaš stranca u državi koji je iznad Ustava i parlamenta.

Dosta se na greškama drugih može naučiti i izvući pouka.
A_A_AKCIJA
Posts: 5810
Joined: 16/11/2009 02:54

#4246 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by A_A_AKCIJA »

ako te pitaju wrote: 04/12/2021 11:53 Ne radi se o zapišavanju teritorija, nego o rješavanju očitog problema kojeg BiH ima.
''Silovanjem'' Bosne i Hercegovine na način da se na istu gleda kao Republika Francuska, ili Republika Hrvatska, a ne kao složena država, došli smo do samog dana pitanja opstanka BiH.

Svi znamo da od građanske države nema ama baš ništa, i da je ista građanska država moguća samo ako se BiH podijeli na tri entiteta, gdje bi bile građanske opcije.

Previše se zadnjih godina vjerovalo Visokim predstavnicima, smatrajući ih nekakvim spasiteljima, dok su tu isti bili samo da bi uzeli dobru lovu. Sad kad smo pred zidom, ili BITI ili NEBITI kada je Bosna i Hercegovina u pitanju, izgleda da su i stranci shvatili ''u kojem grmu leži zec''.

Nema Bosne i Hercegovine bez Bošnjaka, ili bez Srba ili bez Hrvata. To nije od 1992, ili 1995...... to je odavno tako.

Konstitutivni narodi moraju imati svoje legitimne predstavnike, i moraju biti ravnopravni. Sve ostalo je nastavak agonije Bosne i Hercegovine, i odlaska pametnih ljudi.
Slušaj, cijenim što se trudiš i hoćeš dijalog.

Međutim, hajmo malo realno.

HDZ traži nešto što ne postoji nigdje u modernim demokratijama. Zato to neće ni dobiti, jer ne želimo korak unazad koji će biti zabetoniran. Ne želimo Liban, nego Belgiju ili Švicarsku.

Ko smo to mi? Pro BiH građani, većinom Bošnjaci, uz ostale normalne građane nas ima preko 60% i svakim danom nas je više. Šačica ekstremista ne može nadjačati ovu većinu, nikako.

Rješenje je građanski model sa jakom zaštitom nacionalnog interesa. Trenutno to nemamo, pa HDZ, sa jednocifrenim procentima glasača može blokirati državu. Znam da je teško, ali se morate priviknuti da je ta priča gotova. Trenutno jedan Hrvat glasač HDZ-a vrijedi 7 puta više od Bošnjaka ili Hrvata u Sarajevu. Nema više.

Rješenje će biti građanski model, gdje ćeš svakako zadržati većinu prava na općinskom i kantonalnom nivou, gdje i jeste koncentrirano makar 80% vlasti. Dakle, država neće biti unitarna jer svakako imamo tih 80% na lokalnom nivou.

Država i Federacija će imati jak dom naroda sa ingerencijom samo u uskom pojasu jasno definiranih nacionalnih interesa. Nema više da je vodovod nacionalni interes, samo da se šukne drugima.

Predsjedništvo, BiH jedna izborna jedinica, bez nacionalnih prefiksa.

Bilo je lijepo dok je trajalo, ali ne može niko vrijediti više od onog drugog.

I prije nego kreneš da kritikuješ, budi svjestan da je i ovo ogroman kompromis. Jedna Belgija, koju Nino Raspudić priziva kao model, ima procentualnu zastupljenost u državnoj vlasti. Dakle, u Vijeću ministara 60% Bošnjaci.
User avatar
Login77777
Posts: 8544
Joined: 18/05/2021 09:11

#4247 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by Login77777 »

ako te pitaju wrote: 04/12/2021 13:17 ima dosta smješnih stvari.

Ustav je jasan? Misliš na Ustav koji je diskriminatorski, i zbog kogej Ustava a i izbornog zakona se trese BiH.
Bio je jasan i ustav Jugoslavije, i Ustav SRBiH, ali je stvar kako se u praksi tumačio.
Ustav jasan? Pa bola imaš stranca u državi koji je iznad Ustava i parlamenta.

Dosta se na greškama drugih može naučiti i izvući pouka.
Procitaj gore sve ti pise u vezi clanova Predsjednistva. :bih:
Postujte Ustav i necete se tresiti. :thumbup:

Tog stranca su sve tri strane potpisale. franji i slobi se obratite u vezi tog stranca.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#4248 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by ako te pitaju »

Slušaj, cijenim što se trudiš i hoćeš dijalog.
Cijenjenje je obostrano

M
eđutim, hajmo malo realno.

HDZ traži nešto što ne postoji nigdje u modernim demokratijama. Zato to neće ni dobiti, jer ne želimo korak unazad koji će biti zabetoniran. Ne želimo Liban, nego Belgiju ili Švicarsku.
Svaka složena država je posebna i jedinstvena po svom uređenju. BiH je specifična zbog 3 konstitutivna naroda, i to puno prije 1995 godine,
Ko smo to mi? Pro BiH građani, većinom Bošnjaci, uz ostale normalne građane nas ima preko 60% i svakim danom nas je više. Šačica ekstremista ne može nadjačati ovu većinu, nikako.
Ja sam nenormalan? hm...
Pro BiH građana, nema vas 60%, ali što je bitno, 99% tzv. PRO građana su pripadnici jednog konstitutivnog naroda.
Rješenje je građanski model sa jakom zaštitom nacionalnog interesa. Trenutno to nemamo, pa HDZ, sa jednocifrenim procentima glasača može blokirati državu. Znam da je teško, ali se morate priviknuti da je ta priča gotova. Trenutno jedan Hrvat glasač HDZ-a vrijedi 7 puta više od Bošnjaka ili Hrvata u Sarajevu. Nema više.
Vidiš, u Mostaru, ti isti PRO građani su se borili da ne bude kao u svim gradovima, jedan čovjek jedan glas. Moj glas u Mostaru , i iz moje izborne jedinice, vrijedi manje od glasova Bošnjaka u drfugoj iznornoj jedinici gdje žive Bošnjaci. Interesantno!
Rješenje će biti građanski model, gdje ćeš svakako zadržati većinu prava na općinskom i kantonalnom nivou, gdje i jeste koncentrirano makar 80% vlasti. Dakle, država neće biti unitarna jer svakako imamo tih 80% na lokalnom nivou.
Sumanjam. U BiH je građanski model jedino moguće da BiH bude država sa 3 entiteta. Al recimo, ja sam osobno protiv 3 entiteta.
Država i Federacija će imati jak dom naroda sa ingerencijom samo u uskom pojasu jasno definiranih nacionalnih interesa. Nema više da je vodovod nacionalni interes, samo da se šukne drugima.
Slažem se. Protiv sam zloupotrebe konstitutivnosti naroda.

Predsjedništvo, BiH jedna izborna jedinica, bez nacionalnih prefiksa.
Moguće je da 3 člana imaju legitimitet 3 konstitutivna naroda bez etnički prefiksa.
Bilo je lijepo dok je trajalo, ali ne može niko vrijediti više od onog drugog.
Pa i nije bilo baš lijepo. Muka, do iznemoglosti.
I prije nego kreneš da kritikuješ, budi svjestan da je i ovo ogroman kompromis. Jedna Belgija, koju Nino Raspudić priziva kao model, ima procentualnu zastupljenost u državnoj vlasti. Dakle, u Vijeću ministara 60% Bošnjaci.
Ako Bošnjaka ima 80%, nek ih na svim nivoima bude 80%, ALI TAMO GDJE SE ŠTITE vitalni interesi, mora se manifestirati ono što piše na Vječnoj vatri...ravnopravnost. Bez nametanja.
A_A_AKCIJA
Posts: 5810
Joined: 16/11/2009 02:54

#4249 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by A_A_AKCIJA »

Izvini, ne mislim da si nenormalan. Mislim da si pod pritiskom i strahom koji generišu Čović i HDZ.

Dođi u Sarajevo, npr.

Idi na predavanje na katedri za Hrvatski jezik i književnost, popni se na Trebević sa Hrvatskim planinarskim društvom Napredak i u njihovom domu odmori, pogledaj utakmicu SAŠK-a (dobro, ovo nemoj samo zbog kvalitete :D ), obiđi djecu u Katoličkom školskom centru, možeš i na polnoćku, ako ti se da. Druži se malo sa Hrvatima multikulturalne provinijencije (Komšić Ivo, ne mora Željko :-D, fra Franjo Topić, Šarčević...), Pa ih pitaj šta misle o svemu. Koliko god da ih ima, više ih je nego u Grudama i Čitluku zajedno. U svakoj Općini u KS i Kantonalnoj skupštini Hrvati su u ekvivalentu doma naroda i mogu pokrenuti postupak vitalnog nacionalnog interesa.

E sada, iskreno reci, šta od toga ja mogu u Zapadnom Mostaru, gdje donedavno nije ni postojao bosanski jezik? RS da ne spominjem.

Vidiš, meni je stalo do čitave države, a ne samo gdje sam većina. Tebi, kao pripadniku najmanjeg naroda bi posebno trebalo biti važno, jer idejama HDZ-a, se ide u oficijelno obespravljivanje Hrvata u Sarajevu i svuda gdje su manjina. Direktno su protiv svega gore navedenog.

A posebna gadost su saveznici HDZ-a, četnici koji su počinili zločine nad tvojim narodom, ali valjda su sada dobri jer su i Bošnjake tamanili. Sa negatorima genocida do normalne države, neće da može.

Sve zbog čega? Jednog radnog mjesta koje Čoviću garantira imunitet i spas od hapšenja?

SDA što je prodavala srebrninu, prodavala. Nema više. Stasala je nova generacija političara koja neće pristati na truhle kompromise.

Izgubićeš Čovića, ali ćeš dobiti čitavu državu i ravnopravnost na svakoj njenoj stopi. Možda ti to ne zvuči kao dobar deal, ali malo razmisli o tome.
plavi_E
Posts: 6378
Joined: 18/10/2021 19:47

#4250 Re: Novi Izborni zakon BiH

Post by plavi_E »

Vitalni interesi moraju biti definisani da bi se mogli stititi. Ovako su kladionice vitalni interes. I naravno procentualna zastupljenost mora biti postovana do kraja. Ne samo u vijecu ministara nego i u sudovima, vojsci, policiji, granicnoj sluzbi...
Post Reply